За биохимичния скрининг

  • 7 934
  • 51
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 250
Интересно ми е какъв процент от нас, ползващите редовно нета и покрай форумите, така да се каже, информирани хора, сме направили това изследване за генетични аномалии.
Много се писа в последните месеци-година за биохимичния скрининг и въпреки, че от есента стана платен, ми е интересно колко от хората, които са чували за него са го правили и колко са решили да не го правят...

Започвам със себе си - изчетох де що намерих и накрая реших да не го правя... Blush

# 1
  • Мнения: 2 258
Аз го направих пожелание,но не се наложи да правя амниоцентеза.За това изследване научих от книгите,които четох по време на бременността.

# 2
  • Мнения: 7 837
Аз също се информирах обстойно и реших да не си правя.
Вярвам, че решението ми е било правилно.

# 3
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Тук задължително се прави 17- 18 г.с. Резултатите бяха добри и не се наложи да ми правят други изследвания.

# 4
Имах рискова бременност и при мен се наложи. За щастие всичко си беше в норма! Не стигнах до амниоцентеза

# 5
  • Мнения: 4 358
Когато бях бременна с Оги, само бях чувала, че има такова изследване, но не съм правила (никой не ми каза да правя).
Сега все още се колебая, може би ще се доверя на гинеколога си... още не съм решила.

# 6
  • Мнения: 5 255
ДА, правих и БХС и Амнеоцентеза, за което не съжалявам  Flutter

# 7
  • София
  • Мнения: 938
Аз си направих скрийнинг и колкото и хипотетични да са резултатите, според мен си струва да се направи, за да се прецени дали да се прави амнио, което е рисковано. Скрийнинга не крие рискове за теб или бебето и въпреки индикативните му и понякога подвеждащи резултати, е по-добре да знаеш.

# 8
  • Мнения: 1 038
Гледам,4е има мами гласували като мен,но не са писали.Оба4е ще се безстраша да пиша с риск да ме помислите за ограни4ена и непросветена,но гласувах с първият отговор Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed
Ако може да ми обясните кога се правят тези изследвания и,какво представляват.Ако не ви се пише няма проблем.
 Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 9
  • Мнения: 1 734
Да, правих и за щастие резултатите бяха добри. Не се наложи амнеоцентеза Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 038
Опс това с гласуването май само аз съм гласувала така Embarassed
Сигурно като ми 4етете постинга седите и се вайкате,как е възможно,но.. Confused

# 11
Направих само БХС без амниоцентеза, защото не се наложи. Според мен няма нищо лошо в теста, все пак не се касае за инвазивна манипулация, каквато е амниоцентезата. Отделен е въпроса, че няма диагностична стойност този тест.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 336
в интерес на истината научих за изследването от клубът в Дир-а, говорих с гинеколожката си и  реших да го направя, въпреки че не бях от най-рисковите групи - мисля, че въобще не е излишен и е добре да бъде правен от всички майчета, въпреки притеснението от очакване на резултатите
а иначе тестът се прави между 12 и 16 седмица, като преди можеше само в Майчин дом-София (сега не знам дали има и на други места в страната) тестът е кръвен, като се предхожда непосредствено от ултразвуков преглед и резултатите са готови след около 1 седмица

# 13
  • София
  • Мнения: 2 100
правих, но нямам резултати още!

# 14
  • Мнения: 5 255
Цитат на: Magimon
Ако може да ми обясните кога се правят тези изследвания и,какво представляват


Виж и прочети какво е БХС ?  Flutter

# 15
  • Мнения: 4 212
Тук се предлага на вси4ки жени и се препоръ4ва за жените над 30, а над 35 е задължителен. Аз ще родя на 34 години и си направих БХС. Резултатите ми излязоха добри и не се наложи амниоцентеза.

# 16
  • Мнения: 1 999
Magimon,

Това е за твоя информация:


ПРЕДВАРИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ДОРОДОВ СКРИНИНГ ЗА ОЦЕНКА НА РИСКА ЗА РАЖДАНЕ НА ДЕТЕ С ДАУН

ВНИМАНИЕ!!
Изследването не е задължително, А Е ПРАВО НА ЛИЧЕН ИЗБОР!!
==========================================================

Лабораторията по Молекулярна Патология към СБАЛАГ "Майчин дом" ЕАД Ви предлага възможност със съвременни биохимични методи на изследване да бъде оценен рискът Вашето бебе да носи някоя от сравнително често срещащите се вродени аномалии. Изследването е безопасно и се предлага на всички бременни жени в страните с напреднало здравеопазване.

Изследването е насочено предимно към младите жени - под 36 годишна възраст.

Ако Вие желаете да се възползвате от тази възможност, е необходимо:

1. Бременността Ви да е между 15-19 седмица на бременността. За предпочитане по-рано - около 16-та седмица на бременността.

2. Предварително да сте получили необходимата информация за възможностите на изследването и генетична консултация в едно от звена на СБАЛАГ "Майчин дом" ЕАД:
Лаборатория по Молекулярна патология-
1401 каб.,14 ет., тел. 9172 214 ; 9-15ч.
Катедра по медицинска генетика -
1357 каб.,13 ет., тел: 9172 (491) 231 9-15ч.

3. Да Ви е определена седмицата на бременността (в седмици и дни) чрез ултразвуково изследване, проведено същия ден или в деня преди вземането на кръвната проба.

4. С Ваше съгласие да Ви бъдат взети 3 ml венозна кръв за осъществяване на биохимичното изследване (биохимичния скрининг).

5. Да е попълнено "НАПРАВЛЕНИЕ ЗА СКРИНИНГ НА ХРОМОЗОМНИ АНОМАЛИИ И ДЕФЕКТИ НА НЕВРАЛНАТА ТРЪБА (спина бифида и аненцефалия)".

Специализираното ултразвуково изследване и взимането на кръвната проба в 15-19 седмица може да бъде извършено във всяко АГ здравно заведение или в 231 каб.(втори етаж на поликлиниката на "Майчин дом") от 11 до 13 ч. всеки ден, тел. 9172 220.

Кръвната проба и попълненото НАПРАВЛЕНИЕ да бъдат доставени в Лабораторията по Молекулярна патология на "Майчин дом" всеки ден до 15 ч.
Резултатите от биохимичното изследване (скрининг) можете да получите до 4 работни дни след постъпване на кръвта в Лабораторията по Молекулярна патология, СБАЛАГ "Майчин дом", на 14-ти етаж консултации, тел. 9172 214 или 13-ти етаж тел. 9172 231.

Моля, запознайте се с информацията за предлаганото изследване, която следва:

Какво представлява изследването ?

След писменото Ви съгласие, може да бъде направено изследване, при което в кръвна проба, взета от Вас се измерва количеството на определени белтъци, които нормално присъстват в кръвта на жената по време на бременността. Отклонения в нивата им дават информация за вродени аномалии, които може да се появят при плода. Получаването на "отклонени" резултати не означава, че плодът е непременно увреден. Такива резултати се срещат при 5-6% от нормалните бременности при жени под 36 години и при 35% при жени над 36 години. В случаите на "отклонени резултати" показващи "повишен риск" се препоръчва по-нататъшно проследяване на бременността, както и допълнителни изследвания. Не всички аномалии могат да се открият с предлаганото от нас изследване. Каква е вероятността да се роди дете с аномалия ?

Деца с някаква аномалия се раждат с честота 3-4 на 100 новородени, като един от най-сериозните дефекти е болестта на Даун. Синдромът на Даун е най-честата хромозомна болест, която се среща при 1 на 800 бременности и се проявява, когато бебето носи допълнителна хромозома 21. Това води до нарушаване на нормалното му развитие, вродени сърдечни дефекти и умствено изоставане. Болестта на Даун се среща при 50% от болните с хромозомна болест.

Как се поставя дородова диагноза на хромозомна болест?

На този етап, диагнозата на синдрома на Даун у бебето преди раждането се поставя само след извършване на биопсия на хорион или амниоцентеза. Тези изследвания са диагностични и категорично показват дали бебето е увредено или не.

Амниоцентезата (вземане на околоплодна течност в 16-19 седмица на бременността) и хорионбиопсиата (вземане на клетки от плацентата в 10-12 седмица на бременността) се извършват под ултразвуков контрол и са практически безопасни за бременната. В минимална степен обаче, те носят риск за прекъсване на бременността - съответно под 3% при биопсия на хорион и под 0,5% при амниоцентеза. Поради това те не се предлагат на всички бременни жени, а само на тези с оценен висок риск (над 1:250) за раждане на засегнато дете.

Какво означава ”оценка на риска” ?

Оценката на риска показва каква е вероятността бебето да се роди с болест на Даун. Тази комбинирана оценка е възможна след извършване на специализиран ултразвуков преглед и биохимично изследване на Ваша кръвна проба. След специална компютърна обработка на резултатите се дава т.нар. количествена оценка на риска. Например, оценен риск 1:300 означава, че с такъв резултат от 300 бременни 1 ражда дете с Даун (2 пъти по-често от средностатистическия).

ОЦЕНКАТА НА РИСКА НЕ Е ДИАГНОСТИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ!

Провеждането на тези предварителни безвредни изследвания позволява бременните да се разделят условно на две групи - бременни с нисък риск за раждане на дете с хромозомна аномалия и бременни с повишен риск. Само на бременните с повишен риск се предлагат по-нататъшни изследвания.

Каква е информативността на метода "биохимичен скрининг"?

На практика всяка жена, на всяка възраст може да роди дете с болестта на Даун. Установено е обаче, че този риск нараства с напредването на възрастта. Например, при бременна на възраст 35 години рискът плода да е засегнат е 1: 250, а при жена на 36 години - 1: 200. За гранични стойности се приемат тези между 1:300 и 1:250. Повечето бременни с резултат "повишен риск" (риск по-висок от 1:250) раждат нормално здраво бебе. Понякога обаче, отклоненията в кръвната проба са сигнал, че бебето има аномалия или че бременността е с усложнения и са необходими допълнителни изследвания. С предлаганото от нас изследване в 15-19 седмица на бременността се откриват до 70% от бременностите с болестта на Даун.

При резултат от 1:300 до 1:10 000 – оцененият риск е НИСЪК

В тази група попадат около 95% от изследваните жени и на тях обикновено не се предлагат допълнителни изследвания. В много редки случаи те също могат да родят дете с аномалия.

При резултат от 1:1 до 1:250 – оцененият риск е ПОВИШЕН

На жените с резултат "повишен риск за раждане на дете с Даун" се предлага извършването на диагностично изследване. Под ултразвуков контрол се взима малко материал от предшественика на плацентата (биопсия на хорион) или от околоплодната течност (амниоцентеза). В получените клетки се извършва изследване до 1 седмица чрез ДНК анализ само за Даун и до 3-4 седмици за всички хромозомни болести. Повишен риск за дефекти на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия) се потвърждава или отхвърля със специализирано ултразвуко изследване.

Внимание! С ултразвуково изследване не може да се отхвърля "ПОВИШЕН РИСК ЗА ДАУН.

Извършването на тези изследвания е въпрос на личен избор.

ИЗСЛЕДВАНЕТО Е ВИСОКОСПЕЦИАЛИЗИРАНО И МОЖЕ ДА СЕ ИЗВЪРШИ САМО В СБАЛАГ "МАЙЧИН ДОМ".

# 17
  • Мнения: 46 539
Когато лежах за задържане, в стаята имаше жена на 28 г., бременна за втори път, първото здраво, в рода нямали генетични заболявания, но решила да си направи. Като видял резултатите, доктора й казал да си направи амниоцентеза, при манипулацията й пукат мехура и решават да предизвикат аборт. То направо си беше раждане, тя беше началото на 6 месец. Детето беше здраво......... Уплаших се и не си правих......

# 18
  • Мнения: 1 999
Аз още се чудя дали да си правя БХС.
Имам още няколко г.с. да реша. Предполагам, че ще го направя в крайна сетка за свое спокойствие.

# 19
  • Мнения: 46 539
Jenifer, благодаря за изчерпателната информация. Само, ако някой скоро е ходил да каже още ли са на 14 ет., аз мисля, че ги свалиха някъде в подземието, но не съм сигурна

# 20
  • Мнения: 1 038
Цитат на: mam@
Цитат на: Magimon
Ако може да ми обясните кога се правят тези изследвания и,какво представляват


Виж и прочети какво е БХС ?  Flutter


Сега ще го про4ета на спокойствие,доста е дълги4ко.
mam@благодаря за инфото Stuck Out Tongue

# 21
  • София
  • Мнения: 11 727
За БХС научих от форума,след което се разрових из интернет за повече подробности.Направих го пожелание,макар да нямах индикации за БХС.Не се наложи амниоцентеза.

# 22
  • София
  • Мнения: 294
Za izsledvaneto nauchih ot foruma...konsultirah se s ginekologa si i sega kogato sam bremenna za vtori pat reshih da go napravya.Ne mi se nalaga da  pravya amniotzenteza.Ne sajalyavam 4e napravih biohimi4en skrining.

# 23
  • Мнения: 1 038
Цитат на: Jenifer
Magimon,

Това е за твоя информация:




Много ти благодаря,много сте мили4ки Stuck Out Tongue

# 24
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
По съвет на моята гинеколожка си направих БХС.
Тогава за пръв и последен път посетих МД,защото отношението което видях там,беше повече от ужасно,но за съжаление само там го правят това изследване.

# 25
  • Мнения: 1 878
Аз бях решила да го направя после се разколебах и сега съм решила по-скоро да не го правя - ама че нерешителност. Мотивите да се колебая толкова са че това е едно общо изследване, което за съжаление дава висок % грешка, т.е не е точно, а сега само това ми липсва да ми изкарат акъла. После недай си боже при висок риск ти препоръчват амниоцентеза, която пък е с % опасност от преждевременно раждане или аборт - е нееееееееее  ooooh! . Като похлупак ми разказаха и за разни гадни случки от сорта на възрастна родилка с висок риск при биохим->последваща амниоцентеза= аборт, а плода се оказва съвсем здравичък ---- Кошмар, при това лекаря повярвайте не е имал никаква вина просто мехура бил тънък или там както е по научному та НЕЗНАМ, като че ли доводите против са по-големи.

# 26
  • София
  • Мнения: 15 242
Правих БХС, резултътът показа повишен риск и си правих и амниоцинтеза. Слава Богу, всичко беше наред.
След като моя близка роди бебче с вродена аномалия, което живя по-малко от месец (съжалявам, ако на някого му стане неприятно да прочете това), реших, че ще си направя всички видове изследвания, за които чуя. Смятам, че това е правилният начин да се отнасяме към бременността си.

# 27
  • Мнения: 5 255
Цитат на: Vivi
Смятам, че това е правилният начин да се отнасяме към бременността си.


 newsm10

# 28
  • София
  • Мнения: 250
Цитат на: Sunnily*
Аз бях решила да го направя после се разколебах и сега съм решила по-скоро да не го правя - ама че нерешителност. Мотивите да се колебая толкова са че това е едно общо изследване, което за съжаление дава висок % грешка, т.е не е точно, а сега само това ми липсва да ми изкарат акъла...


Всъщност, за да сме съвсем точни, това е едно статистическо изследване. т.е. то ти казва колко от изследваните жени на твоята възраст с твоите показатели от скрининга са родили дете с аномалия.

# 29
  • Мнения: 811
Косе, статистическите данни не ги виждам  Shocked

А по темата - направих си всички възможни изследвания.
Препоръчвам на всичките си познати да го правят.

# 30
  • Мнения: 6 155
Цитат на: irenka
По съвет на моята гинеколожка си направих БХС.
Тогава за пръв и последен път посетих МД,защото отношението което видях там,беше повече от ужасно,но за съжаление само там го правят това изследване.


Абсолютно същото  Shocked  Направо си ми взела думите  Grinning

# 31
  • София
  • Мнения: 15 242
Цитат на: irenka
Тогава за пръв и последен път посетих МД,защото отношението което видях там,беше повече от ужасно,но за съжаление само там го правят това изследване.


На мен кръв за БХС ми взеха в "Шейново". Наистина, изследавнето се прави в МД, но не е задължително човек да се сблъсква с "обслужването" там. Резултата си го получих пак в "Шейново".

# 32
  • гр.Варна, сега Германия
  • Мнения: 409
Да правих си и двата пъти БХС, слава богу не се наложи амнеоцентеза

# 33
  • Мнения: 1 878
Цитат на: Kose
Цитат на: Sunnily*
Аз бях решила да го направя после се разколебах и сега съм решила по-скоро да не го правя - ама че нерешителност. Мотивите да се колебая толкова са че това е едно общо изследване, което за съжаление дава висок % грешка, т.е не е точно, а сега само това ми липсва да ми изкарат акъла...


Всъщност, за да сме съвсем точни, това е едно статистическо изследване. т.е. то ти казва колко от изследваните жени на твоята възраст с твоите показатели от скрининга са родили дете с аномалия.


Всъщност четох, а и други майки го обсъждаха, че това замерване на гънката и по късно феталната морфология са достатъчни за средностатистическата бъдеща мама (без наследствена обремененост, в оптимална възраст 25-35, и някой др. критерии дето лекарите преценяват) Разбира се съм далеч от целта да разубеждавам и съм сигурна, че щом така ще се чуства по-стокойна една мама - трябва да си приложи и това изследване. Реших че ще е интересно да обсъдим и за и против защото аз имам още 2 седмизи през които да претегля на кантар собствените си доводи за каузата - В спора се ражда истината  ruporuu

# 34
  • Мнения: 5 468
Направих си изследванието, когато бях в 18-та седмица. Нито боли, нито сърби..., а е толкова важно.
Но, въпрос на избор..., както всичко напоследък.
И все пак, ако не всичко е наред /не го пожелавам на никой, на никой/, после?!?!

# 35
  • София
  • Мнения: 1 046
С първата ми бременност преди 3 г. и 4 месеца изобщо не бях чувала за това изследване, а и никой от наблюдаващите ме доктори даже не го и спомена. Сега обаче освен във форумите за БХС се натъкнах на няколко публикации и в медиите.
Първото ми дете е живо и здраво. нямаме никакви аномалии и в двата рода. на 31 години съм и според наблюдаващата ме лекарка нямаше нужда от него. още повече, че изследването е прогнозно, а не диагностично т.е. дава отклонения.

Въпреки това реших да се изследвам. Рискът ми беше максимално ниския възможен 1:10 000. Даже не повярвах като отидох да си взема резултата и попитах дали не е станала грешка.

# 36
  • Мнения: 1 878
Да де, но какво всъщност се оказва това изследване - сравнение на твойте показатели от кръвта с тези на х-майки на същата възраст и резултата е че 1 на ххххх е родила дете с някакъв проблем от следените при изследването, което за теб се приема, че е сравнително рядка честотата и шанса да се повтори е много малък. До тук добре и това е някакво успокоение - съгласна съм - но се говори за 20 % грешка - тоест напр. може и недостатъчно жени точно с  твойте показатели да са се изследвали и..............На мен нещо взе да ми звучи наистина като статистика. Преди си го представях по друг начин и нямах колебание да си го направя, но сега ........НЕ ЗНАМ

# 37
  • Мнения: 712
Аз също си направих и не съжалявам.

# 38
Както бях писала по-горе, този тест няма диагностична стойност, а се използва като скринингов метод, за да се определи при кои жени се налагат по-нататъшни диагностични изследвания. Това, че резулатът е нисък риск, не означава, че детето със сигурност ще е здраво. Просто рискът за вродена аномалия е нисък и не оправдава извършването на амниоцентеза. Целта на БСХ е да се отсеят жените, при които се налага амниоцентеза или хориална биопсия, това са вече изследвания, с които се поставя 100% диагноза за някаква аномалия, най-често Даун. Тези манипулации обаче не са безопасни и носят известен риск от прекъсване на бременността. Та затова хората са измислили БСХ, за да не подлагат всички жени над 30 г. масово на амниоцентеза.
Дано да съм ви била полезна при вземането на решение "за" или "против" БСХ.

# 39
  • Мнения: 4 621
Направих БХС по желание и не се наложи амниоцентаза.

# 40
  • Мнения: 829
ами аз много се чудих, когато му беше времето, толкова инфо изчетох, но накрая реших, че няма да го направя, защото, ако имам висок риск, не бих се подложила на амниоцентеза (при положение, че не спадам към т.нар. рискови групи).

за мен високият процент "фалшиви" високорискови резултати е много смущаващ. първо бих се побъркала от притеснения, а после бебето да си е здраво (дай боже всекиму), но междувременно само бих му навредила с моите притеснения... май не бях много ясна, но това е.

по принцип съм за всякакви превантивни изследвания, обаче тук не бях много убедена за смисъла. за сметка на това ходих на фетална ехография при Мазнейкова, да види онази гънка на вратлето и другите му работи и това беше.

# 41
  • София
  • Мнения: 250
Цитат на: Sunnily*
Да де, но какво всъщност се оказва това изследване - сравнение на твойте показатели от кръвта с тези на х-майки на същата възраст и резултата е че 1 на ххххх е родила дете с някакъв проблем от следените при изследването, което за теб се приема, че е сравнително рядка честотата и шанса да се повтори е много малък. До тук добре и това е някакво успокоение - съгласна съм - но се говори за 20 % грешка - тоест напр. може и недостатъчно жени точно с  твойте показатели да са се изследвали и..............На мен нещо взе да ми звучи наистина като статистика. Преди си го представях по друг начин и нямах колебание да си го направя, но сега ........НЕ ЗНАМ


Далеч съм от намерението да разколебавам някого да направи изселдването, не затова съм пуснала и темата. Това решение ще трябва да вземеш сама  Sad
Но и аз, както malejna е писала по-горе реших, че не желая да правя амниоцентеза, въпреки че съм на възрастовата граница за България и затова не направих и скрининга.
Не омаловажавам риска, дори напротив, ясно ми е че няма гаранция нито поради това, че вече имам едно дете, нито поради липса на такива проблеми в рода, дори познавам жена, на която от 3те деца средното е с Даун. Просто си взех решението, прецених, че риска и притесненията от амниоцентезата за мен са сериозни и отидох само на фетална морфология. Бях решила, че ако там се види някой от "меките маркери" вече ще вървя на вариант оценка на риска за амниоцентезата и ще му мисля.
Признавам, че ме разколеба и факта, че бяха писали майки по клубовете, че след амниоцентеза с резултат бебе без проблеми, са звъняли да си кажат резултатите в МД, с цел да се обновява информацията, но от там не са проявили абсолютно никакъв интерес, т.е. това си е една програмка, с вкарани данни, предполагам от американски опит, без да е ясно до колко са актуални...

# 42
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
Направих БХС и не се наложи амниоцентеза. За изследването разбраж от гинеколога ми

# 43
  • Мнения: 811
Цитат на: Kose

Признавам, че ме разколеба и факта, че бяха писали майки по клубовете, че след амниоцентеза с резултат бебе без проблеми, са звъняли да си кажат резултатите в МД, с цел да се обновява информацията, но от там не са проявили абсолютно никакъв интерес, т.е. това си е една програмка, с вкарани данни, предполагам от американски опит, без да е ясно до колко са актуални...

А какво означава, че са "звъняли"? Като се получават резултатите от АЦ дават и формуляр, който трябва да се попълни след раждането от микропедиатъра и той го връща в Майчин дом. Това си е документ - има си номер, място за подписи и пр.
Не агитирам, но за себе си знам. Поех минималния риск от АЦ /около 1%/, но предпочитам да родя здраво бебе, а не от глупост да обрека едно невинно същество на "съществуване" вместо живот.

# 44
  • Мнения: 61
Правих си биохимичен скрининг в МД.

# 45
  • София
  • Мнения: 250
Цитат на: dari

А какво означава, че са "звъняли"? Като се получават резултатите от АЦ дават и формуляр, който трябва да се попълни след раждането от микропедиатъра и той го връща в Майчин дом. Това си е документ - има си номер, място за подписи и пр.
Не агитирам, но за себе си знам. Поех минималния риск от АЦ /около 1%/, но предпочитам да родя здраво бебе, а не от глупост да обрека едно невинно същество на "съществуване" вместо живот.


Казваха хората, че са звъняли след амниоцентезата, за да си кажат резултатите (има там номер, ЕГН по който могат да те идентифицират) и не са им обърнали никакво внимание. Дали са попълвали друго за след раждането, не знам. А и доста уклончиво беше отговорил доц. Кременски (в смисъл нямаше очакваното от мен изказване, че тия данни се събират и се актуализира базата данни!)
То след раждането си има обща статистика - на колко новородени в България, колко се раждат с еди-какви си заболявания, въпроса е взима ли се тази специфична информация, за да е по-точен скрининга и от всичко прочетено за мен отговора си остана - твърдо не.
Пак казвам, това си е лично решение, не агитирам никого!

# 46
  • София
  • Мнения: 366
Моят брат-близнак имаше Даун, поради което аз направих АЦ. За мое успокоение - понеже резултатите от АЦ излизат по-бавно - ми направиха и БХС. Гласувала съм с последната опция. Много съм доволна от отношението на лекарката, която ми направи АЦ, но се намръзнах от 08.30 до 13.30 в МД, който си е един огромен ветрилник. Това определи и решението ми да не раждам в МД, независимо от компетентността на лекарите там.

# 47
  • Мнения: 910
Цитат на: SAYONARA
Аз го направих пожелание,но не се наложи да правя амниоцентеза.За това изследване научих от книгите,които четох по време на бременността.


И аз така. Само за протокола, той не е ли принципно платен? Кога е бил безплатен, че от есента да е платен?

# 48
  • Мнения: 948
Да. Направих БХС, без амниоцинтеза, защото не се наложи.
Нищо рисковано няма в изследването БХС, не боли, няма опасност за бебето.
Все едно да не ходя на ехограф, защото е ненужна екстра и бебето си е добре (както биха казали бабите)! Същата работа.
Всичко, което е в полза на бъдещото ми дете бих го направила. Включително и амниоцинтеза.

# 49
  • Мнения: 1 878
Да ви обърна внимание на написаното по въпроса на стр.на bg-mamma

"......С предлаганото от нас изследване в 10-14 гестационна седмица могат да се открият до 90% от случаите на болестта на Даун, а при изследване в 15-19 седмица – до 70% от тях.....",

като интересното е че в началото на материале се описва това изследване в 10-14 гс за УЗ изследване, това което ми обясни и моята лекарка. Т.е меренето на гънката и т.н дава 90% отговор.

При мен везните се накланят към това да не си правя БХС, така и гласувах.

# 50
  • Мнения: 703
Не си правих БХС, защото знам ,че малко по-късно, ако недай си боже има проблем, то той ще се разбере на морфологичния преглед.Прецених,че няма смисъл да се шашкам и да треперя при положение, че така или иначе няма да се престраша да отида на амниоцентеза.Все пак си има показания да се прави БХС- възраст, наследственост и т.н.Господ да ни пази бебчовците и да се родят живи и здрави!!! Praynig

# 51
  • София
  • Мнения: 250
Цитат на: mona
Не си правих БХС, защото знам ,че малко по-късно, ако недай си боже има проблем, то той ще се разбере на морфологичния преглед.Прецених,че няма смисъл да се шашкам и да треперя при положение, че така или иначе няма да се престраша да отида на амниоцентеза.Все пак си има показания да се прави БХС- възраст, наследственост и т.н.Господ да ни пази бебчовците и да се родят живи и здрави!!! Praynig


ммммм, не си права - няма показания за БХС, няма и нищо общо тука с наследствеността. Точно това всъщност му е идеята на този скрининг, да хване тези, за които се предполага, че не са в рисковата група и не се допуска, че може да има аномалия. Затова и след 36г в много страни направо се прави амниоцентеза.
А меренето на гънката (нухална транслуценция май се казваше туй), мисля, се прави в 12та седмица, но това е показател единствено за спина бифида, т.е. затворен ли е добре гръбначния стълб.

Общи условия

Активация на акаунт