С какво да започнем: с оризова каша или със зеленчуково пюре

  • 7 538
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Мами, вече преполовихме 6 мес. и смятам вече да се захранваме. Изчетох почти цялата библиотека и мненията относно въпроса, но се обърках още повече и за това питам конкретно: С оризова каша ли да започнем или със зеленчуково пюре? Досега не съм му давала нищо освен кърма и водичка. Надявам се мамите, които са по-напред с материала да ми помогнат. 

# 1
Мамчета помагайте: Вече преполовихме 6 мес. и се чудя с какво да започна да захранвам бебо- с оризова каша или със зеленчуково пюре? Изчетох всичко по темета, но се обърках още повече. Моля за съвет от мамите, които са по-напред с материала. Sorry ако се повтарям, но ми е много объркано.

# 2
  • Плевен
  • Мнения: 973
По принцип оризовата каша е най-щадяща бебешкото стомахче - констатация от прочетеното от мен. Аз започнах със зеленчуково еднокомпонентно пюре на Гербер от моркови, защото мойта бебка е бузанка и сметнах кашата да я въведа по-късно. Даже още не съм я въвела !
Това е моят опит, дано съм ти от полза !

# 3
  • Мнения: 2 019
аз започнах със зеленчуково и не сме имали проблем

# 4
  • София
  • Мнения: 12 239
  Защо никой не дава съвет на този въпрос? Аз тъкмо си го бях набелязала да чета отговорите че след един, два месеца и мен ще ме интерусува.
  По принцип четох че повечето препоръчват оризова каша като най-щадяща, но пък някои мами твърдят че бебетата свикват на сладко само с каши и плодови пюрета и после не искат зеленчукови. Та се зачудих дали пък да не почнем със зеленчукови пюрета?

# 5
  • Мнения: 1 091
Аз засега съм се спряла на оризовата каша /по инфо от библиотеката/. Зеленчуковото пюре не било така щадящо за стомахчето, но...още не съм убедена... Thinking
Aila, как така свиквали със сладкия вкус бебчовците /за кашите ми е въпросът/? Кашата не би трябвало да е сладка. Но нека кажат мамите с опит. Аз лично захар мисля да не давам до годинка.
И коя марка има чиста оризова каша без други примеси?

# 6
  • София
  • Мнения: 12 239
  За кашата и сладкия вкус и аз не мога да ти отговоря  Simple Smile Така съм чувала, но може би е за някакви каши с плодове например. Не мисля, че чиста оризова ще е сладка реално. А за чиста мисля, че на Хип съм виждала такава - безмлечна, безглутенова. В Библиотеката има и рецепти за как самата ти да си приготвиш такава каша за да си сигурна че е чиста.

# 7
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 535
Аз,започнах със зеленчуково пюре,а след него въведох кашата и едва сега захранвам с плодово пюре,сок не мисля да давам Peace!

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 829
Няма кой да пише, защото решението е съвсем индивидуално Grinning 
Имате на разположение различни схеми - четете и избирате сами Wink Всичко друго, което някой ще ви каже, всъщност е 'аз реших...' и тъй нататък.
В този ред на мисли - аз започнах с оризова каша, домашна, без захар. След зърнени безглутенови въведох зеленчуци, месо и чак накрая - плод. Но със същия успех може да се почне със зеленчуково пюре и пак да е толкова добър избор Simple Smile Въпрос на желание на майката, нищо повече Peace

Аз лично избрах домашни каши, защото чиста каша (без захар) на пазара не съм намерила тогава; отделно, че повечето съдържат нишесте и 'подобрители'... а аз искам доколкото е по силите ми, докато е в моя власт, детето ми да яде това, което преценя аз като здравословно.
По едно време започнах да й давам повече купешки каши и тя отказа домашните. Като опитах колко е сладка готовата каша, разбрах защо се е отказала от несладката домашна. Спрях купешките за доста време и след няколко дена пауза пак започнах да давам само домашни. В резултат сега яде готови неща (корнфлейкс, чирио'с и пр.) със същия апетит, както и домашна каша овесена Simple Smile и аз съм доволна от това.
Но не всеки има желание да приготвя домашна каша, така че винаги има алтернатива на готови бебешки храни Simple Smile

# 9
  • Мнения: 532
Въпросът е в това да започнат да се представят на бебето твърдите храни по малко една по една  Grinning - както сте разбрали не просто каша или пюре, а храна.

Дали да изберете първо ориз, или морков, или картоф, или може би тиква?  Grinning

Да, има безмлечни оризови каши на пазара на няколко детски фирми -повечето НЕ съдържат захар, спокойно. Е, хубаво е разбира се винаги да четете съдържанието и срока на годност. Оризът обаче доста запича, имайте предвид. Знаете, че се предлага по 1 лъжичка, на другия ден 2, после 3 - следете дали се приема добре от организма на бебето. Доста бебета не харесват ориза, чак се потрисат - ами кърмата сладнее, а майките възмутено казват - ама тази каша е абсолютен блудкаш, как да я давам на детето си. Имайте предвид, че тази каша не е за наяждане на едно хранене, а просто за въвеждане на храната ориз и определен прием от нея, после си докърмвате. Можете да си правите и вие кашата - по рецептурата от библиотеката, както ви е казала Бу. Готовите каши  са по-удобни за бавно захранване  в сравнение с пюретата от финансова гледна точка, тъй като можете да си направите малко количество, а отвореният пакет има трайност 3-4 седмици при правилно съхранение, докато с пюрето нещата са по-сложни. 

Ако искате може и морков - има на пазара пюрета само морков и без захар. Морковът също запича. Може да е втора стъпка след ориза. Имайте предвид, че отворите ли пюрето, може да се съхранява в хладилник макс. 48 часа. Аз лично, при захранването после го доизяждах, защото ме беше страх да давам пюре стояло в хладилника..

Картоф - няма готови пюрета само картоф май, аз поне не съм намирала. Ако ще си го правите - то картофите да са от сигурен източник и много добре пасирани. Не мога да не изразя безпокойството си, обаче, че напоследък доста бебета им се поразбърква храносмилателната система от домашно приготвен картоф (без захар, без масло, чист картоф, задушен/сварен и пасиран). Картофите могат да са третата стъпка - има пюрета картоф и морков - пак запичат, обаче.

Тиква - много я харесват повечето бебета, защото леко сладни. Тиквата разхлабва, обаче. Ако я въведете успешно, може да редувате с горните запичащи. Май са излезли на пазара пюрета само тиква, но не съм съвсем убедена. Със сигурност знам, че има картоф и тиква и ако сте въвели картофа, то с това пюре можете да въведете и тиквата.

Защо после не ябълка - има чудесни пюрета, съдържащи ябълка и ориз, без захар.

Чистите плодови сокове - оставете за след 10-11 месец, а може и по-късно, както и нетоплинно обработени плодове и зеленчуци (казвам го заради така обичания банан - банан в каша или пюре е едно, но суров е друго - съдържа хистамини, които могат да провокират реакция, затова оставете закъм 10-11 месец, а може и по-късно).

И т.н.

Съответно внимание към белтъците/протеиновите храни.

Глутен съдържащи зърнени култури - след 6 месец, но ако оставите за 7-8-9-10, което ще дойде съвсем естествено при едно постепенно небързащо захранване. По принцип първо се въвеждат БЕЗглутенови зърнени.

Месен протеин - след 8-9 месец. най-хипоалергенни са: заешко, пуешко, нетлъсто свинско, пилешко. Другите по-тежки меса или алергени: телешко и говеждо, агнешко, патешко, риба - оставете за след годинката.

Мляко - всички знаем - след годинката. Но и нищо не пречи към 11 месец да предложите трошички отцедено сирене в някоя каша.

Жълтък - твърдо сварен и от добри яйца - всички разбирате за какво говоря. Можете да започнете да добавяте по трошички в някое пюре към 10-11 месец, а може и да оставите за по-късно. Жълтъкът е чудесна храна. Яйцето е набедено за проблемна храна, но по принцип неговият белтък прави проблеми. Затова почиствайте добре твърдо сварения жълтък. Яйчният белтък - след годинка, а може и доста по-късно, някои майки го представят в нещо - кекс например, а не чист, т.е. детето да си гризне от яйцето, е, стига се и до този етап, най-често на Великден  Mr. Green

Други алергенни храни - след годинка, а и доста по-късно.

Важно е винаги нова храна да се дава по малко в началото, за да не стават проблемни реакции и мноого бавно да се увеличава до достигане на грамажа, който може да се обработи от детенце на съответната възраст. Но и децата са различни - те ви показват колко могат да изядат - не ги насилвайте. А и прекаленото даване на твърди храни за даден бебешки организъм понякога води и до отказ от сукане.

Кърменето е много важно в периода на запознаването с твърдите храни - кърмата спомага за едно добро храносмилане, а и по много други начини, сигурна съм, че добре ги знаете.

Знаете още, че кърмата е основната храна на бебето до 1 годинка - твърдите храни са за опитване, запознаване, приучаване към хранене с лъжичка, изграждане на хранителни навици, какъвто чудесен пример ви е дала Бу.

Дали ви ориентирах  newsm78, или май повече ви обърках, незнам, но съм сигурна, че ще вземете правилното решение, защото сте много информирани.

Успех в захранването и пожелавам дългосрочно кърмене!





# 10
  • София
  • Мнения: 12 239
sneji_73 мерси много за изчерпателния отговор  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 266
На 6 месеца захраних със каша,а зеленчуковото пюре го вкарах месец по-късно.

# 12
  • Мнения: 94
И ние сме на тоз хал Laughing

но... сме малко по-напред от вас. Преди една седмица и дадох лъжичка тиква(направена от мен на пара и с пасатора), вече сме на 10-ина лъжички от бебешките. Днес за първи път и дадох към тиквата и малко картоф - мръщи се повече. След няколко дни ще и дам моркови на Gerber(бурканчето е малко) и евентуално смес тиква + морков.

Аз ще забавя кашата още един месец и ще я въведа като второ различно хранене следобяд, защото сме напред с килограмите - 8.300 и 69см. на 6 месеца. А от кашите доста се наддава, поне от това , което прочетох,  добих такава представа.

Дано да съм ти била полезна и ако нещо не съм се изразила ясно, питай Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 867
Аз ще забавя кашата още един месец и ще я въведа като второ различно хранене следобяд, защото сме напред с килограмите - 8.300 и 69см. на 6 месеца. А от кашите доста се наддава, поне от това , което прочетох,  добих такава представа.

И мен това ме посъветваха, защото и ние сме 8кг.Обаче...чудя се дали пък така няма да я лиша от ценни в-ва които се съдържат в зърнените. Моля по-опитни мами да кажат, защото и аз съм пред дилема в момента.
п.с. извинявай че ти ползвам темичката

# 14
  • Мнения: 532
Много се наддава от млечните глутенови каши, особено ако са по-сладки.

Безмлечните каши не са такава "заплаха"  Grinning, а особено тези без захар.

Зърнените храни, знаете, доставят много полезни вещества и хранителни фибри.

А и защо да замествате цяло хранене - просто давайте по малко, няколко лъжици и докърмвайте.

На 6 месеца захраних със каша,а зеленчуковото пюре го вкарах месец по-късно.

Каша от какво? Зеленчуково пюре от какво?

Бг схемата за захранване говори в общия си вариант за изместване на кърмения - 5 месец със зеленчуково пюре, 6 месец - безглутенова каша, 7 месец - попара със сиренце и т.н. Да не говорим, че още от 2 месец се говори за сокове и плодови пюрета между кърменията, които после остават между храненията с твърда храна, докато се стигне до кърмене само сутрин и вечер и силно намаляла кърма.

Общо взето е добре вие да въвеждате поред храни, а не блюда и да не измествате кърмения, а да докърмвате. Е, понякога може и да дадете само твърда храна на хранене. Продължаването с кърменето на поискване от детето е гаранция, че ще си задържите кърмата.

И като повъведете поред и правилно отделните храни -> тяхното съчетание става и блюдо.

Доста бебета си хапват охотно и без проблем всичко, което им се предложи, ама аз малко се стряскам например от попарата - доста майки чрез нея представят за първи път на храносмилателната система на бебето си глутен, сирене, краве масло едновременно.

А, исках само да ви напиша, че:

безмлечна оризова каша на Хип не е равна на безмлечна оризова каша на Милупа, нито на Нестле, нито на Блевит, нито на домашна оризова каша

ябълка за бебе с ориз пюре не е равно на каша с ориз и ябълки на Хумана (и двата продукта са безмлечни), нито на нещо подобно приготвено от вас като кисел

т.е. исках да ви кажа, че въпреки че са с еднакви храни, производителите и технологиите са различни -> всяко ново нещо давайте внимателно с по една, две лъжички и продължавайте с друго познато и така леко измествайте, докато разберете дали детето понася новия продукт.

Успех!

Последна редакция: ср, 13 дек 2006, 20:38 от sneji_73

# 15
  • Мнения: 439
Ние имахме стомашно-чревна бактериола и започнахме по препоръка на лекар с оризова каша, после преминахме за захранване на зеленчуково пюре от съвет педиатър

# 16
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Абонирам се за темичката, тъй като ме интересува и мен! Peace

# 17
  • Мнения: 94
Аз захраних с оризова каша Peace

# 18
  • Мнения: 3 695
безмлечна оризова каша на Хип не е равна на безмлечна оризова каша на Милупа, нито на Нестле, нито на Блевит, нито на домашна оризова каша
От готовите безмлечни безглутенови каши, коя бихте препоръчали?

# 19
  • Мнения: 241
Оризова безмлечна каша на Милупа Peace

# 20
  • Мнения: 532
безмлечна оризова каша на Хип не е равна на безмлечна оризова каша на Милупа, нито на Нестле, нито на Блевит, нито на домашна оризова каша
От готовите безмлечни безглутенови каши, коя бихте препоръчали?

Това, което аз съм имала предвид е, че въпреки че храната е една - винаги да се започва с малко.

т.е. собствен опит - детето ми ядеше безмлечна оризова на Хип (навремето тази беше единствена на бг пазара), която изведнъж изчезна поради липса на внос. Купих на Милупа и избамках цяла порция, но малката направи екзема на брадичката - еднократна. затова написах, че всичко ново се започва по малко, дори да изглежда едно и също.

Някои са доволни от Хип, други от Милупа
Някои от Нестле - ориз и рожкови - особено за бебета склонни към разстройства
Някои от Блевит (с бифидус ефект) - особено за бебета склонни към запек
Други предпочитат домашно направената - има закована тема как да се направят правилно бебешки каши. Изхождат от позиция, че така дават чист натурален продукт на бебето си и вероятно са прави.
Моята дъщеря имаше доста храносмилателни проблеми и домашно приготвените неща винаги й идваха трудно смилаеми, дори и в малки количества и водеха до проблеми, с готовите не беше така.

Отидете в магазина, помолете за марките безмлечни оризови каши, разгледайте съдържанието на етикетите, разгледайте как се прави домашна каша  - и решете.

Друг подход е - започвате с нещо. По-нататък пробвате и останалите, като започвате винаги с малко, и преценявате коя най-харесва на бебето ви.

Дано ви помогнах!

# 21
  • Мнения: 3 695
sneji_73 , много ти благодаря  Hug
Ако ми възникнат други въпроси пак ще те тормозя с твое позволение Praynig

# 22
  • Мнения: 532
Няма проблеми!  Hug Може и на лични.

Важно е бебоците да са здрави, докато можем да им контролираме яденето и да им създаваме полезни навици.

После кат ни отсвирят и си знаят МакДоналдс-а и скара-бирата  Mr. Green .......

# 23
  • Варна
  • Мнения: 893
аз започнах с пюре от морковче на Хип,
оризовата каша я отсвирихме - не ни хареса на вкус Sick
и понеже се опитах да съм хитра, смесих я с мляко, и малката я изяде но се скъса от газове вечерта, та се отказах да повтарям  Rolling Eyes
и сега си хапваме пюренца от морков,ябълка,круша,банан,тиква,картоф
предимно наблягаме на ябълката.много я харесваме и я ядем в комбинация със всичко!

# 24
  • Мнения: 572
Аз от три дни почнах с оризова каша (ХИП), но я разреждам с кърма, а не с вода или АМ. На бебка много й се услади. Обаче, досега съм давала по много малко, първият ден 1 лъжичка в 20 мл, вторият 2 лъжички в 40 мл и вчера 3 лъжички в 40 мл. Въпросът ми е "А сега накъде?", т.е. по колко вече да й давам от днес!?!? нали пакетчето има трайност 3-4 седмици, т.е. трябва да го изразходя, или поне половината?

А кога да въведа втора храна? Мога ли да смеся кашата с пюре - например тиква?

# 25
  • Мнения: 66
ШамЕнет, как реши да процедираш след кашата? Аз си задавам същите въпроси. Чудя се също дали има някоя майка, която след оризовата каша е въвела плод, както се препоръчва в хранителния план на ХИП.

# 26
  • Мнения: 532
Хип имат малки бурканчета - Ябълка за бебе - много е вкусно пюрето и на мен ми харесва  Grinning

Съдържа ябълка и ориз. Тъй като оризът вече е въведен, значи въвеждате ябълката.

Няма точен ред - важно е поносими, неалергизиращи храни да се въведат бавно една по една.

После можете - морков
После - с морков и картоф въвеждате картофа
После има картоф и тиква - въвеждате тиквата

Разбирате, нали?  Wink

# 27
  • Мнения: 3 695
Разбираме ние, ама де да бяха всички пюрета толкова постепенни..... Има 3-4 за захранване, едно- и дву-компонентни и после - бам, 100 зеленчука, масло, мляко, сметана, глюкозен сироп, сол, захар,....
Без домашни май няма как да стане, а който няма сигурни продукти от градината си, ще трябва да се пробва с тези на пазара.
Но стига съм се оплаквала, просто очаквах по-голям избор от готовите пюрета и по-чисти откъм сол и захар и др. излишни добавки.

# 28
  • Мнения: 532
Така е, че няма постепенни, но пък не е задължително да запознавате детето със 100 неща.

Моето дете, например, до 1.5 година ядеше няколко плодови, няколко зеленчукови, няколко месни пюрета, 3 каши и домашно приготвени неща - от това успявах да й направя меню, другите неща не са ме интересували. Твърде разнообразното хранене понякога може да стане нож с две остриета.

После стана достатъчно голяма и започна да проявява интерес към човешките храни.

Има правила на едно предпазливо, внимателно захранване, които се опитвам да споделя, понякога в закачлива форма - аз не съм производител и не ми се гневете  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 3 695
Ааа, не ти се гневя, карам ти се направо Wink
Сори, ако така съм прозвучала, дори много ми допадат мненията ти, не само в тази тема.  Hug

# 30
  • Мнения: 66
Sneji, и аз си мислех за този ред, но не ми е ясно по колко дена да давам съответния компонент. Например, ако реша да давам круша, да продължа ли с ориза и колко време да я давам преди да премина на следващия плод. Колко плода на изредя преди да дам зеленчуково пюре.   Колко вида зеленчуци да изредя, по колко време всеки и колко дълги паузи да правя. Оризът кога да го спра или да не го спирам. Моля ви майки, помогнете да си направя някаква схема. Тези, които прочетох в библиотеката не са конкретни, а аз много се боя да не объркам нещо.

# 31

Общи условия

Активация на акаунт