Правила при храненето на деца от 1 до 3 години и рецепти!

  • 70 203
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 634
Основни правила при храненето на деца от 1 до 3 години

 

От 8-ия месец до 1 година вашето дете би трябвало вече да е преминало от бебешките пюрета към храна, която се доближава до тази на възрастните- разбира се, спазвайки изискванията, специфични за още незрялото му храносмилане и развитието на дъвкателния апарат. Ако дотогава сте го хранили предимно с готовите бебешки храни в бурканчета, след 8-ия месец трябва да се ориентирате постепенно към домашно приготвена храна, или към детска кухня, ако нямате време или не ви се занимава с готвене на неговите порции. Ако наблюдавате детето си, ще видите,че скоро апетитът му няма да се задоволява с обичайното количество от готовата храна; то все по-често поглежда към вашето ядене и дори поисква някои неща от него,които му се струват интересни и привлекателни. Действително, производителите на бебешки храни са предвидили серия за деца над 1 година, и вие можете още известно време да продължите с нея, но постепенно бурканчетата трябва да се разреждат с домашни ястия, да ги запазите само за крайни случаи, а към 1г. и 6 месеца да се откажете напълно от тях.

Ако решите сами да готвите за детето, трябва да знаете някои основни правила. Те са близки до правилата на диетичната храна поради особеностите на детския организъм в тази ранна възраст:

- Храната трябва да бъде мека и сочна; до 1г.и половина- полукашава, но не и пасирана; зеленчуците и месото- нарязани на малки парченца,месото и рибата- почистени от костите. Всички твърди плодове и сурови зеленчуци трябва да се обелват и почистват от семките и костилките. Предлагат се настъргани, а след 1г. и половина- на малки парчета.

- Избягвайте пържени ястия до 1г. и половина! След това, никога не давайте на децата препържени или приготвени в прегоряла мазнина храни, тъй като в прегорялата мазнина се образуват силно канцерогенни вещества.

- Не трябва да се дават на децата колбаси, като салами,кренвирши, шунка, и пушени меса, риба и пушени сирена. Нитратите (селитра), с които се приготвят, са също канцерогенни, и не по тази причина трябва да се избягват.

- Както и в бебешката храна, трябва да внимавате с количеството сол. След 1 година децата вече имат нужда от малко допълнителна сол в храната, но тя трябва да си остане предимно безсолна. Това е още една причина да не се дават колбаси,тъй като обикновено те са силно солени.

- Продължавайте да употребявате краве масло, а не го заменяйте с маргарин. Наситените мастни киселини в кравето масло се разграждат и усвояват по-бързо и по-лесно от тези на маргарина.

- Основните групи храни, които трябва да присъстват в менюто на детето, са: мляко и млечни продукти, месо, риба, яйца, зърнени храни, варива и ядки,зеленчуци и плодове. Въпреки че сте сменили бебешката храна, това не е повод да се намалява консумирането на мляко и млечни продукти. Ако детето ви още обича млечните каши, предлагайте му ги редовно; давайте му мляко с какао, детски мюсли и корнфлейкс, млечни десерти,като мляко с ориз, мляко с грис и т.н.,а също така обезсолено сирене и кашкавал.

- Избягвайте силните и лютиви подправки, като черен и червен пипер, къри, индийско орехче. Подходящи са чубрицата,джодженът, босилекът, риганът, а в умерени количества- и дафиновия лист.

- Всички застройки с яйца трябва да врат поне 10 минути, поради опасността от самонелозни инфекции, които се развиват предимно в полусуровия белтък и жълтък. Не е страшно, ако яйцето се пресече.

# 1
  • Мнения: 273
Рецепти за деца на годинка и цялото семейство

Постни пълнени чушки
Смесвам ориз около чаша, 1-2 глави лук, магданоз, ситно нарязани 1-2 моркова – всичко сурово. Добавям 2 чаши вода и слагам да ври на бавен огън 5-6 мунити, докато се залавям с чушките. Изтърбушвам чушките – 5-6 броя. Пълня ги с ориза, вече леко осолен. Слагам в тенджера или тава (каквото предпочитам). Ако остане малко ориз го досипвам отстрани. Заливам с вода и оставям да се готви около 25-30 мин.
Ориз със зеленчуци
В подходяща тава слагам малко олио. Измивам и нарязвам на парчета 1-2 тиквички, 3-4 моркова, 1-2 глави лук, 2-3 чушки, 1-2 домата, малко грах или други зеленчуци – според сезона. Ако няма пресни – подходящи са и замразените. В тавата сипвам зеленчуците, една чаша ориз и 4 чаши вода. Слагам в умерена фурна за около 40 минути. След като изключа фурната осолявам леко и посипвам с магданоз.
Картофи яхния
В тенджерка слагам да заври вода. Междувременно обелвам 5-6 картофа и ги нарязвам на едри парчета. Обелвам 1-2 глави лук и също нарязвам. Същото правя с 1-2 моркова и 1 чушка. Настъргвам 1 домат. Всичко това изсипвам в загрялата се вода. Добавям малко олио и оставям да ври около 35-40 минути. Изключвам. Добавям малко сол и богато поръсвам с нарязан магданоз.
Грах, картофи и моркови
Слагам да заври вода в подходяща тенджера. Обелвам 2 картофа и изчиствам 2-3 моркова. Нарязвам на малки кубчета. Същото правя с глава лук. Всички подготвени зеленчуци и пакет замразен грах (или консерва) изсипвам в загрятата вода. Добавям малко олио и оставям да ври около 35-40 минути. Изключвам. Добавям малко сол и богато поръсвам с нарязан копър.
Зелен боб яхния
Слагам да заври вода в подходяща тенджера с около 350-400 гр. почистен зелен боб. Обелвам 1 картоф, изчиствам 2-3 моркова, 1 чушка. Нарязвам на малки кубчета. Същото правя с глава лук. Всички подготвени зеленчуци изсипвам във врящия от около 15 минути зелен боб. Добавям малко олио и оставям да ври около 35-40 минути. Изключвам. Добавям малко сол и богато поръсвам с нарязан магданоз.
Зеленчуци на фурна
В голяма тава поставям изчистени и нарязани на парчета всички зеленчуци (до 3-4 вида), с които разполагам според сезона, замразени или консервирани – картофи, моркови, чушка, грах, зелен боб, патлиджан, карфиол, броколи, тиквички. Добавям 4-5 лъжици олио и около 2 чаши вода. Поставям в загрята фурна и оставям да се пече около 30 минути. След разбъркване поръсвам с Вегета и оставям още около 10 минути да се допече. Подходящо и за ястие и за гарнитура.
Гретен (с картофи или тиквички)
Обелените около кило картофи (тиквички) нарязвам на тънки кръгчета. В подходяща дълбочка тава сипвам 2-3 лъжици олио. Започвам да редя ред картофи, ред настъргано сирене (или кашкавал). Тук-таме слагам склидка чесън. В около половин литър прясно мляко разбивам 2-3 яйца. С това заливам картофите. Слагам да се пече в умерена фурна около 40 минути, докато хване коричка. Подходящо и за ястие и за гарнитура.
Карфиолена супа
Слагам да заври вода в подходяща тенджера. Изчиствам и измивам карфиола. Накъсвам около една пълна чиния на дребно. Изсипвам във водата. Добавям 1-2 изчистени и нарязани на парченца картофа, 1 глава лук. След като ври около 15 минути може да се пасира, за да се получи крем-супа, след което се връща пак на котлона за около 20 минути. Добавям малко ориз, 2-3 лъжици масло. След като се изключи котлона слагам сол и поръсвам обилно с нарязан магданоз.
Картофена салата
Слагам да се сварят измитите около 500 гр. картофи. След като са сварени и охладени ги беля и режа на едри парчета. Поръсвам с олио и малко оцет, добавям сол, 1-2 глави едро нарязан лук, магданоз.

Общи условия

Активация на акаунт