Автор: Радост Николова


Помагат ли билките в борбата със стерилитета

Раждането на дете е безценен дар. Но какво да правим, когато радостта от майчинството не бърза да ни споходи? Когато се измъчваме и чудим кой от нас е виновен и как да му помогнем? А причините могат да бъдат най-разнообразни - от патология на различни органи до неблагоприятно време за зачеване или стрес.


Само лекар може да изясни точната причина и да назначи правилното лечение. Но преди да пристъпите към таблетките, може да опитате някои народни средства, които от векове се използват за успешно зачатие. Лечението с билки е ефикасно само тогава, когато се използват внимателно и се спазват точният режим на прием и дозировката. Това трябва да става под контрола на фитотерапевт и гинеколог.


Как да стимулираме фертилността с помощта на билките

За стимулиране на половите функции при мъжа и жената е нужен витамин Е. Винаги се е считало, че цветовете на розата са богат източник на този витамин. Други негови източници са облепихата (Hippophae) и тиквата, която съдържа множество други витамини и микроелементи. Затова, ако обичате тиква, можете спокойно да я консумирате и след настъпването на бременността, защото тя предотвратява риска от токсикоза и увеличава лактацията при кърмачките.

Други растения, които подпомагат зачеването са:

Ортилия (наваличе, Orthilia secunda) - Обикновено се употребява три месеца подред с прекъсване по време на менструацията. Отварата се пие или веднага след кървенето, или във втората фаза на цикъла при недостиг на естрогени според резултатите от анализа.

Градински чай (салвия, Salvia officinalis) - Още от древни времена се е считало, че градинският чай е вълшебна трева, особено при лечението на женско безплодие. В Древния Египет, след войни и епидемии с висока смъртност, жените са били задължени да пият отвара от стръковете и семената на билката, за да се увеличи раждаемостта. Салвията е богата на фитоестрогени, които са сходни с естрогените в човешкия организъм. Това са женски хормони, които участват във формирането на фоликула. Затова се препоръчва да се пие градински чай през първата половина на цикъла (от последния ден на менструацията до овулацията) само от жените, които имат ниско ниво на този хормон. Счита се, че билката подпомага нарастването на пълноценни фоликули и овулацията. Отварата от семената води до т. нар. "ефект на засмукване" на шийката на матката, което улеснява преминаването на сперматозоидите по пътя им към яйцеклетката.

Бъдете внимателни при използването на градински чай - има опасност от поява на алергия, а големите дози могат да доведат до отравяне. Курсът на лечение е 3 месеца, а ако не настъпи желаната бременност, трябва да се направи 2 месеца почивка, преди да се повтори лечението.

Златен корен (Rhodiola quadrifida) - Действа благоприятно през втората фаза на менструалния цикъл - в течение на 12 дни след овулацията (може да се пие след края на приема на градински чай). В народната медицина се използва от жените при лечение на мастопатии, миоми и фибромиоми на матката, ерозии на шийката на матката, ендометриоза, болезнен и нередовен цикъл, аменорея, тумори. Едновременният прием на златен корен и хормони е несъвместим, независимо дали те са синтетични, или естествени. Билките, които трябва да се избягват в този случай, са: хмел, детелина, сладък корен (сладник, женско биле, Glycyrrhiza glabra), свиница (Xanthium strumarium) и други хормоносъдържащи растения.

Девесил (Levisticum officinale) - Подпомага функционирането на жълтото тяло и прикрепването на ембриона към матката. Пие се във втората фаза на цикъла в течение на 7-14 дни.

Пача трева (Polygonum aviculare) - Има противовъзпалително действие. Помага за съзряването на доминантния фоликул и нарастването на ендометриума, което налага да се приема в първата фаза след менструацията. Счита се, че стимулира овулацията.

Живовляк (Plantago major ) - Семената се използват при женско безплодие, предизвикано от възпалителни процеси в тръбите. Китайската народна медицина препоръчва отвара от семена и при пълна неподвижност на сперматозоидите при мъжете. Тя трябва да се пие от есента до пролетта. По време на лечението е полезно да се правят лечебни вани с корените и листата на билката (по 50 г от корените и листата се заливат с 1 л кипяща вода и се запарват за 40 минути, след това настойката се прецежда и се излива във водата във ваната, която е с температура 36-37°С) по 15 дни през есента, зимата и пролетта.

Наклонен божур (Paeonia anomala ) - Известен е като ефикасно средство в борбата с мастопатиите и други женски болести. Преимуществата му са, че подпомага възстановяването на обменните процеси в организма и нормализира работата на нервната система. Затова се препоръчва при т. нар. "психогенно" безплодие, когато психическото пренапрежение влияе върху хормоналния баланс, в резултат на което проблемът със стерилитета се усложнява. Дозировката трябва да се спазва стриктно, защото като всички представители на семейство лютикови и това растение е отровно.

Бяла върба (Salix alba) - Кората съдържа флавоноиди, дъбилни вещества, витамин С и ацетилсалицилова киселина. Счита се, че тя подпомага закрепването (имплантирането) на ембриона при жени с повишено съсирване на кръвта. Забавя процеса на стареене на организма. Успокоява нервната система. Притежава диуретично, противовъзпалително и кръвоспиращо действие (в това число и при маточни кръвотечения).

Женско биле (сладък корен, сладник, Glycyrrhiza glabra) - Използва се при импотентност, намалена ерекция, безплодие (мъжко и женско), олигоспермия.

Червена детелина (Trifolium pratense) - Съдържа голямо количество лесно усвоими калций и магнезий, които релаксират нервната система и подпомагат забременяването. Високият минерален състав подобрява действието на жлезите с вътрешна секреция, възстановява и балансира хормоналните функции. Витамините, които се съдържат в нея, укрепват матката. Червената детелина алкализира тялото и балансира киселинно-алкалното ниво на вагината в полза на евентуално зачеване и бременност.

Едроцветна пупалка (Oenothera biennis) - Понижава холестерола, облекчава предменструалния синдром и стимулира производството на така наречената фертилна цервикална слуз, която улеснява оплождането. Консистенцията ѝ наподобява суровия яйчен белтък и помага на сперматозоидите да преплуват през матката, фалопиевата тръба и да достигнат яйцеклетката. Недостигът на цервикална слуз може да затрудни или предотврати оплождането. Освен това тя дава възможност на сперматозоидите да оцелеят до 5 дни във фалопиевата тръба, с което удължават периода за зачеване.

Внимание! Маслото от пупалка трябва да се приема само в периода от началото на менструацията до овулацията. Причината е, че то би могло да предизвика контракции на матката по време на бременността.

Женшен (Panax Ginseng) - Стимулира имунната система, подобрява мъжкия фертилитет и помага срещу мъжката импотентност. Засилва сексуалното желание, повишава нивата на тестостерона, увеличава концентрацията и подвижността на спермата.

Ленено масло - Увеличава мъжката фертилност и поддържа здравето на сперматозоидите. Стабилизира съотношението между естрогена и прогестерона в женското тяло, влияе положително върху менструалния цикъл, подобрява маточната функция и подпомага лечението на безплодие.

Цариче (шапиче, Alchemilla vulgaris) - Известно е като символ на майчинството. Поради приликата му с майчин скут е било посветено на богините на плодовитостта - Фрига при германските племена, Венера при римляните, Мария при християните. И днес се цени като универсално средство при женски болести и тонизиращо средство за матката. Подпомага овулацията, подобрява производството на хормона на жълтото тяло и по този начин спомага за зачеването и закрепването на оплодената яйцеклетка в матката.

Бучиниш (Conium maculatum ) - Използва се при лечение на миоми, ендометриоза и всички видове хормонално безплодие. При наличието на мъжки фактор се препоръчва да се приема от двамата съпрузи. Единственото му противопоказание е пълната непроходимост на маточните тръби. В процеса на лечение категорично се изключва приемът на алкохол. Използва се под формата на капки. Растението е силно отровно, затова между приема му и бременността трябва да има най-малко един месец.



Ако трудностите със зачатието възникват поради възпаление на яйчниците, можете да ги излекувате с помощта на отвара от билкова смес, съдържаща подбел, лайка, жълта комунига, червен кантарион и календула (невен). Отварата се пие 1-2 месеца, но по време на лечението трябва да се въздържате от полов живот.



Източници:

http://bilki.bg/

http://www.zachatie.org/

http://www.lechitel.bg/

http://chudo-v-dome.com.ua/

http://mamainfo.com.ua/



Image: Volha Kavalenkava / 123rf.com

Image: FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: пн, 15 ное 2021, 18:54 от Редактор*