Искам съвет-как се преви курбан след опасно препятствие?

  • 73 076
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Чудя се дали тук и е мястото на тази тема Thinking
Обаче все пак ще пробвам.Някой знае ли как се прави курбан за здраве след някакво премеждие,застрашаващо живота?По точно: след колко време, на каква дата,трябва ли да е празник, къде се прави, кой присъства и т. н.Ще ми бъде от полза всякаква информация по въпроса! Praynig

# 1
  • Мнения: 505
Преди година семейството ми преживя тежко премеждие, пострадаха мъжа ми и детето. Естествено в дните след това не ми беше до курбан, нито пък до други подобни неща. След седмица вече отидох в църквата, където ме посъветваха да занеса вино, олио, брашно и свещи за така наречения сух курбан. Освен това записах имената им в молебен за здраве, който се чете в определени часове в църквата. Жената ми каза, че курбана се нарича - в смисъл казваш си примерно, че десет години на тази дата ще правиш курбан, или пък го наричаш до живот, освен това ме посъветва, ако не искам да е точно на тази дата на която е станала катастрофата, да си избера някоя близка дата с църковен празник и тогава да правим курбана. Така се приемало, че и светеца на който е празника бди и закриля хората за които е курбана. Не съм много сведуща в тези неща и съм сигурна, че Дидка примерно би ги обяснила много по-добре, но това правя аз.

# 2
  • Мнения: 1 492
Аз имам познат, който прави курбан всяка година на датата на инцидента. Кани най-близките си роднини и приятели.
На масата има салати, мезета, вино,ракия. Сервират курбан чорба и някакво месо. Има и питка.
Не гарантирам, че това е начина, но това съм виждала.
Да са ти живи и здрави  bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 4 867
а каква е идеята на курбана?
не е ли някакъв вид продължение на пра-старата традиция за жертвоприношение?
или бъркам newsm78 защото пък "курбан" като че ли е с турски произход...

# 4
  • Мнения: 505
Да, има го и това със жертвоприношението аз за това споменах, че направих сух или т.н. безкръвен курбан. Тази година ще купим животно и ще го заколим, само че пак трябва да питам в църквата, защото със сигурност ще има и други неща които да се спазят.

# 5
  • Мнения: 769
Преди 12 години катастрофирахме със сестра ми и мъжа и'. Всяка година около датата се събираме при майка ми на вечеря/обяд. Не правим нищо по-различно от другите вечери, просто си казваме "да сме живи и здрави". Майка ми обикновено ходи да запали някоя свещичка до църквата.
Ей сега в петък се събираме по тови повод, да хапнем и да се видим.

Според мен всеки прави каквото иска и каквото му допада. Няма строги правила. Баща ми на младини имял някакво подобно премеждие и баба ми всяка година носела олио и вино в църквата.

# 6
  • Мнения: 1 884
Точно така - курбана е жертвоприношение. Прави се на семейно тържество, ако е необходима "свръхестествена" помощ, в дома на даващия курбана. Курбан се нарича кръвната жертва. Символично се прави с агне, теле, яре, риба /ако се пости/ като жертвено животно и съпътсващата го трапеза  Simple Smile. Неприятната част е, че животното трябва да е живо, и да се принесе в жертва един вид. Животното се пече цяло. Естествено ако е теле - не. Rolling Eyes Може да се приготвят и зеле, ориз, картофи, сърми, леща ... Окадява се с тамян трапезата, желателно от свещеник или от най-стария член на семейството.
Моят мъж претърпя тежка катастрофа, и всяка година правим курбан по този повод.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 328
За освещаването на курбан за здраве аз знам това: прави се на деня на инцидента, обикновено се прави, докато човек е жив, и е добре при освещаването да има погача и ястие с месо, което не е свинско /принципно свинско не бива да се поднася и на панахида/ - пиле или риба. Също така знам, че е добре в този случай приготвеното да е цяло, с глава - примерно цяла риба, цяло пиле...макар че лично аз само за рибата го виждам да може да стане, поне в градски условия. Свекърва ми обаче го прави по друг начин - сварява и обезкостява цяло пиле и после с месото приготвя гозба, от която се носи за освещаване. После осветеното се прибавя към останалата у дома гозба и от нея се раздава за здраве на роднини, съседи - според възможностите. От осветената погача се оставя парченце в храма, а останалото пак се раздава за здраве.

Курбанът се освещава от свещеник. Прикадяването на храната у дома според мен не означава освещаване. Идеята е, докато го освещава, свещенослужителят да прочете и определени молитви за здравето и благополучието на човека, за когото се прави курбанът.

# 8
  • Мнения: 1 884
Курбанът се освещава от свещеник. Прикадяването на храната у дома според мен не означава освещаване. Идеята е, докато го освещава, свещенослужителят да прочете и определени молитви за здравето и благополучието на човека, за когото се прави курбанът.

Точно така.

# 9
  • Мнения: 612
Да добавя само, че не се казва предварително датата на курбана. Това в случай , че по някаква причина се наложи да се отложи. Курбан не се отлага. Това го разбрахме съвсем наскоро, когато мъжа ми си отложиха курбана на работното място. След това си счупи крака. Едно от момчетата, което работи при него ходило при една жена врачка / баячка по незнам си какъв поводи тя му казала "... защо отложихте курбана, курбан не се отлага, затова си счупи крака твоя шеф..." .
Носи се и сол в църквата, освещава се и после може да се ползва като готвите.
Може да се направи веднъж, три пъти, всяка година на една и съща дата - така съм чула, може и да греша.

# 10
Много благодаря!Знам, че се разминават традициите в различните краища на България.Опитвам се да реша как да го направим и не искам да отлагаме много.Притеснява ме ,че датата се пада все през седмицата,а тогава има работещи хора от семейството.Питах в църквата,но го нямаше попа.Казаха ми само да не отлагаме дълго,хубаво било да е на датата,но можело и на празник.И аз съвсвм се обърках.Затова събирам мнения-кой каквото е видяли преживял-няма значение, че се разминават традициите.

# 11
  • Мнения: 1 134
Жертвоприношенията са езически обичаи. В Православието кръвни жертви не се искат. Не случайно свещта се нарича "безкръвна жертва". Паленето на свещи, молитвите, освещаванията и пр. са само и единствено за "спомняне" на Бога, за обръщане към Него и изпросване на закрилата Му или, за да Му изкажем благодарност.
Курбанът е останал като обичай, но не в този му "кръвен" вид. Важното е да се нарече една дата, на която винаги да се ходи в църква, да се прочита молитва за здраве и  благодарствена молитва за това, че сме се спасили от преживяното препятствие, а не храната. Да, освещава се храна, но тя може да е всякаква - дори пакет сол, или един хляб.
Не е храната в основата, а молитвата към Бога!

# 12
  • Мнения: 505
Виж, за датата аз се водя от това наричане или обещание което правиш в църквата. Когато пострадаха близките ми за нас беше невъзможно да ходим в църква или да се допитваме въобще  до някого по тези въпроси, най-близките ми хора бяха между живота и смърта и дори за свещичка не се сетих, така че си реших  денят за курбан да е празника  на Св. Йоан Рилски и ще си спазвам тази дата.

# 13
Да-и на мен ми хареса точно този празник.Ще питам попа дали може-защото се различава от датата на премеждието.Ако-не ще видим...

# 14
  • Мнения: 769
И аз съм чувала, че деня за отбелязване ако не е датата на случката е хубаво да е на голям празник - Гергьовден, Димитровден и Богородица и т.н.

# 15
Да ама е хубаво май да е близо до деня.Всъшност незнам.

# 16
  • Мнения: 127
Избираш дата за курбана и за кой ще правиш курбан.Не се заричай да е агне--може да нямаш възможност всяка год да купуваш.Може и пиле.Всяка год попа трябва да го чете тоя курбан за здраве.Ако не можеш да носиш животното може сол и ориз да носиш да се четат-като после трябва да ги използваш при приготвянето на месото.Не е задължително да събираш хора в къщи всяка год.Може в чинии като сложиш и по една филия хляб и здравче да подадеш на съседи.Най-малко на 3 човека трябва да подадеш.

# 17
  • Мнения: 8 917
Аз имам познат, който прави курбан всяка година на датата на инцидента. Кани най-близките си роднини и приятели.
На масата има салати, мезета, вино,ракия. Сервират курбан чорба и някакво месо. Има и питка.
Не гарантирам, че това е начина, но това съм виждала.
Да са ти живи и здрави  bouquet
Аз знам същото.

# 18
  • Мнения: 1 334
Само да допълня към това което са написали другите. Ако започнете да го правите, трябва всяка година да се прави и да не се прекъсва никога/или периода който сте си определили.
Другият вариант е да забравите за случилото се и да не правите нищо.

# 19
  • Мнения: 702
Аз съм чувала, че трябва да отидеш на църква д запалиш три свещички, като на всяка една наречеш по един църковен празник, която свещичка първа изгори на този ден(празник) трябва да се направи курбана. Другото което е че повреме на пост не се правят курбани.

# 20
  • Бургаски вечери...
  • Мнения: 52
Аэ също в момента се интересувам от традициите по този повод, тъй като ми предстои другата седмица за първи път да правя курбан по повод инцидент на сина ми. Преди време се допитах до мой близък приятел, който е завършил богословие като той ми обясни, че не е необходимо непременно да се пренесе в жертва животно. Важното е всяка година в деня на злополуката човек да отиде в църква, да запали свещичка и да занесе и остави някаква храна в знак на благодарност за живота му. Ние мислим да занесем питка, мед и плодове в църквата, а вкъщи ще се съберем с родителите ни на обяд. Важното е както са подчертали и съфорумците, т.нар. "курбан" да се стбележи с добро чувство.

# 21
  • Мнения: 295
Страшно много езичество има в тоя курбан! MamaZ го е написала много точно! И какво от това, ако всяка година колиш агне или пиле, раздаваш най-малко на 3 души и не знам си какво още спазваш, ако пет пари не даваш за Бога, ако поне на този ден не Му кажеш с вяра "Благодаря ти, Господи!", ако изобщо дори не вярваш в Бога?! Аз бих посъветвала незабавно да се дадат имената в църквата - по време на литургията има определен момент, където се четат (т.е. по особен начин се споменават в молитвите на Църквата), в знак на благодарност бих занесла нещо в църквата за Богородица (но предварително бих се консултирала със свещеник каква е практиката), бих пристъпила към Причастие (като спазя предварителните условия за това, поставени от Църквата). Трапезата в къщи е на последно място - но с осветена храна или поне част от нея, както са го описали момичетата преди това.

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
... Преди време се допитах до мой близък приятел, който е завършил богословие като той ми обясни, че не е необходимо непременно да се пренесе в жертва животно. Важното е всяка година в деня на злополуката човек да отиде в църква, да запали свещичка и да занесе и остави някаква храна в знак на благодарност за живота му. Ние мислим да занесем питка, мед и плодове в църквата, а вкъщи ще се съберем с родителите ни на обяд. ...

Наистина не е необходимо да е животно. Ако ше носиш храна, която да оставиш в църквата, имай предвид, че в олтара се внася само хляб и вино. Всичко друго ще раздадат на миряните.
Жертвоприношенията са езически обичаи. В Православието кръвни жертви не се искат. Не случайно свещта се нарича "безкръвна жертва". Паленето на свещи, молитвите, освещаванията и пр. са само и единствено за "спомняне" на Бога, за обръщане към Него и изпросване на закрилата Му или, за да Му изкажем благодарност.
Курбанът е останал като обичай, но не в този му "кръвен" вид. Важното е да се нарече една дата, на която винаги да се ходи в църква, да се прочита молитва за здраве и  благодарствена молитва за това, че сме се спасили от преживяното препятствие, а не храната. Да, освещава се храна, но тя може да е всякаква - дори пакет сол, или един хляб.
Не е храната в основата, а молитвата към Бога!


 Peace

# 23
Абсолютно съм съгласна с вас!!!
Въпроса за вярата не го поставих, защото той мисля се подразбира!Не е редно без вяра да прибягваш до църквата!Но се интересувам от обичая, защото досега не съм имала досег с него.Днес ходих в църквата и питах свещенника.Определихме за 18.10-св.Йоан Рилски.Каза да нося
хляб, вино и риба(защото ако е агне-трябва да е цяло с главата и за случая да се заколи).Провежда се ритуала и храната се носи вкъщи.Костите се събират и се заравят там, където не се тъпче.Това е.Може и да се раздаде в църквата-ако е по време на общата служба.Както си решиш.Не бива да се чака да мине 1 година.Може да е на датата, но може и след нея-не бива обаче да е преди нея(предполагам в рамките на всеки отделен месец).
Със сигурност, обаче трябва да се подходи с вяра и благодарност за избавянето от бедата!
Това е ,момичета ,казвайте ако знаете още нещо!

# 24
  • Мнения: 157
Аз правих курбан на дъщеря ми,защото като се роди не беше добре и беше в болница 1 месец с риск за живота си.Говорих със свещеник,тъй като исках да и го направя на рождения ден,та той ми каза,4е не трябвало да е на тази дата,защото тя е празник на детето,а трябва да се направи в първата събота преди датата.ТРябваше да донесемпечено агне.питка направена от човек със живи родители и друго каквото си поискаме.Направихме курбана в "Свети Мина",четаха молитви за здраве,прекадиха храната,оставихме храна и за служащите в манастира и останахме там да ядеме.Курабана се прави толкова години колкото искаш,само да е на нечетно число т.е.1,3,5 .......години,но колкото кажеш толкова трябва да направиш.

# 25
Е,нека и аз да пиша нещо по въпроса.Всяка година правя курбан на съпруга си.Правя го един ден преди Георгьовден.Първите три години купувах агне,но тази година не беше цяло агнето.Важното в този случай е,че нося няколко дни по-рано един пакет сол в църквата и попа го опява.После със същата тази сол приготвям всичко,което слагам на масата.В къщи сме доста хора и се събираме на обяд.Раздавам и на поне трима други наши близки.Ами това е  chef

# 26
Забравих още да пиша,че прекадявам не само всичко приготвено за ядене,но и цялата къща.

# 27
  • Мнения: 1 494
А оставя ли се нещо в църквата-сладки, вино, питка...?

# 28
  • Мнения: 6 461
Чудя се дали тук и е мястото на тази тема Thinking
Обаче все пак ще пробвам.Някой знае ли как се прави курбан за здраве след някакво премеждие,застрашаващо живота?По точно: след колко време, на каква дата,трябва ли да е празник, къде се прави, кой присъства и т. н.Ще ми бъде от полза всякаква информация по въпроса! Praynig
До колкото знам курбана се приготвя така : Месото се нарязва на парчета и се слага да се вари в подсолена вода като през това време се отпенва.Мисля че се слага и черен пипер на зърна .
Курбанът трябва да е осветен от свещеник.Прави се на датата когато е станал инцидента.И се канят близки и приятели да се хапне за здраве.
Така мисля аз.

# 29
  • Мнения: 3 268
Преди 3 месеца правихме курбан заради сестра ми.Оцеля в тежка катастрофа,а приятелят й загина.Един надрусан таксиметров шофьор ги помля. #Cussing outТа за курбана тя отиде и говори със свещеник,той всичко й обясни.Знам,че занесе месо едно парче в църквата и попа го освети.После се вари чорба и се канят гости.Ние бяхме в тесен семеен кръг.Питай в коя да е църква,ще ти кажат .Не трябва да е по време на пости.

# 30
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
Как се избира дата за курбан:
отиваш на църква,купуваш си 3 свещи и ги наричаш на 3-ма светци. Стоиш докато изгорят,на които светец изгори най-бързо той те е пазил по време на премеждието и на неговия празник даваш курбан.
Ако колите животно предварително отиваш в църквата да ти осветят сол,животното трябва да близне от тази сол.Задфължително животното,което се пренася в курбан не трябва да е ровещо: напр. кокошка,пуйка, заек

# 31
  • Мнения: 534
Майка ми си прави курбан на датата,на която катастрофира и коли кокошка  Thinking , а после раздава на комшиите от яденето,дето го готви с нея

# 32
  • Мнения: 7 716
Не обещавай агне или заклана кокошка, защото може по-натам да нямаш възможност.
Поверието е животното, което ще се готви  да е цяло /значи може и пиле от магазина, риба също/.
Обещай едиколко си години, че ще правиш курбан от каквото имаш възможност.
Моят съвет е да си избереш почивен ден: например обещай си последната неделя на октомври /това е, ако не държиш на датата на премеждието/.
Събират се няколко близки, пожелават си да са живи и здрави, хапват, пийват  и това е. Laughing
Ако не си вярваща /или този, за когото се прави/, не е необходимо да се освещава от свещенник.

Общи условия

Активация на акаунт