Висше образование в САЩ

  • 23 893
  • 191
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте!
Сравнително скоро ми предстои да кандидатствам след гимназията. Колкото повече наближава този момент, толкова повече се чудя какво би ми доставяло удоволствие да работя, а не след десет години да съжалявам за решението си. Все повече достигам до извода, че може би изкуствата или по-специалто рисуването е нещото,  което ми харесва най-много. Но след дълги разговори с родителите ми разбрахме, че за жалост в  България нямам голям шанс за професионално развитие в тази сфера и може би единственият ми шанс да правя това, което харесвам без да работя на десет други места едновременно е да отида, завърша висшето си и работя в Америка. Като засега съм се насочила към университети като Принстън, Харвард, Йел и Джорджтаун.

Моля за обективни мнения и съвети!

# 1
  • Мнения: 3 638
Таксите са много високи, ще са Ви необходими доста средства за начало.
Подготвяйте се и със Сат1.

# 2
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Ти си наредила най-престижните университети в Бръшляновата Лига. Работя с изброените и имам преки наблюдения - скъпи са и трудно се влиза в тях. Не, че не може, постижимо е, има българи студенти, но не е лесно. Ориентировъчно, само финансовата част - Yale ти струва $78 000 на година (такси, учебници, общежитие), Harvard - $69 000 на година, Georgetown - $70 000 на година и т.н. Отделно, трябват ти не само отлични резултати на SAT, но се пишат и специфични есета, има и други изисквания. От друга страна, дават стипендии на международни студенти, но трябва да им скриеш шапката по всички точки. Също така, след първата година, по така наречените work-study програми можеш да работиш и учиш и да си покриваш част от разходите. Често работата е в самия университет - в библиотеката, в кафетата/столовата, в офиси на професори. Моят съвет е да седнеш и да почнеш да четеш сайтовете на университетите, които си си избрала - всичко е много добре обяснено за всяко индивидуално училище.

# 3
  • София
  • Мнения: 38 611
И то да учи там рисуване, забележете.
Да беше споменала Pratt поне, ако знаеш какво е.
А интервютата ще минеш ли?

# 4
  • Мнения: 25 681
Аз не съм чувала за страна, в която художниците ги замерят с пачки. Навсякъде е трудно, малцина успяват да станат известни и да продават скъпо картините си, докато са живи.
Вземи прочети няколко биографии на прочути художници и ще ти се проясни картината... Simple Smile
Ако искаш да рисуваш и да не умреш от глад, завърши у нас нещо по специалността, стани един учител по рисуване, за да имаш някакъв сигурен доход, а в свободното си време твори колкото си щеш. И продавай, ако можеш.
А може да се окаже, че си добра в дизайна – там също има възможности за кариера и добри доходи.

# 5
  • София
  • Мнения: 38 611
Аз имам...5 приятелки, които рисуват. За 4 от тях е хоби, но продават онлайн по 100-200 лв. Не е зле.

# 6
  • Мнения: 2 985
Джорджтаун изобщо няма добра програма точно по изобразителни изкуства, изненадвам се, че натам си се насочила. Освен че е йезуитски университет с много специфична атмосфера, е и в един от скъпите градове в САЩ и следването ще ти излезе златно, без да имаш почти никакви възможности за реализация след това. Хубаво е да се мечтае, но е добре да се проучват и практичните страни. Оставането в САЩ след завършване по принцип е трудна работа, но с диплома по рисуване е просто безнадеждна и името на университета по никакъв начин няма да ти помогне. Има достатъчно практични специалности, за които талант в изобразителното изкуство е важен, и които предлагат стабилни доходи и професионална реализация, например графичен дизайн.

Ето класацията на най-добрите програми по изобразително изкуство в САЩ. Както виждаш, само Йейл от твоите изброени е там, на другите не им е това силата.

Изкуствата като цяло не са на почит и не са добре финансирани в САЩ. Дори бих предположила, че в България имаш по-големи шансове да си изкарваш хляба с изобразително изкуство, отколкото тук. Не искам съвсем да те отказвам, разбира се - непременно пробвай, ако получиш стипендия за университет и можеш да учиш безплатно тук, това във всеки случай ще ти бъде полезен опит. Но силно препоръчвам да не се целиш само в най-най университетите. В САЩ има над 5000 акредитирани висши учебни заведения, топ-10 изобщо не изчерпват възможностите за учене, а шансовете за добра стипендия от малък и по-неизвестен колеж са значително по-големи, отколкото от Йейл или Харвард.

# 7
  • Мнения: 2 992
Когато кандидатстваш в дадена държава, трябва да си дадеш ясна представа, защо точно там.
Опитайте се, ако трябва да си напишете, какви са плюсовете и минусите. Набавете си информация за специалността и възможностите, които дава след завършване.
Представете си колко са завършващите всяка година гимназия и голям процент от тях биха желали пълна стипендия в най-добрите университети. Дайте си сметка защо университета би избрал вас.
Релаизацията на вашата специалност след бакалавър, магистър и натам.
Отивате със студентска виза. С нея имате право да работите на територията на университета или стажове по специалността. Но приемете, че ако имате стипендия , то това е ок.
Когато завършите, имате следните опции за оставане там:
-продължавате в следващо образователно ниво. Например магистър, но тук нещата със стипендиите седят по малко по различен начин. Не са невъзможни, но американците считат, че трябва да си натрупал и практически опит преди да продължиш с образованието, а ако си натрупал допълнителен опит, трябва да си си събрал и пари за ученето. Ако си много, много добър има ш шанс за стипендия за магистратура и/или да те поканят за асистент.
- намиране на работа. В страната на големите възможности това не би трябвало да е трудно, но тук идва въпроса със визовия сататут за българи. След завършване на всяка от образователните степени за висше имаш 1 година за хуманитарна специалност и 2 години за специалностите - науки, за да започнеш работа легално. Имаш легален статут и визата ти позволява да работиш. Но в този кратък период не само трябва да си си намерил фирма, която да те наеме , а и тази фирма да кандидатства за теб за работна виза. След което тази кандидатура за работна виза, отива на лотария, тъй като желаещите са повече от работните визи, отпускани за чужденци. Два пъти в годината се одобряват документи и около 25% от кандидатствалите със степен бакалавър , получават работна виза. Ако нямаш легален статут, не можеш да работиш
- ако не се получат нещата с работната виза. Опциите са две. Или си отиваш, или трябва да работиш в много голяма фирма и тя да те има за изключително ценен кадър. Защото трябва да задейства процедура за придобиване на зелена карта - за важен експерт. Скъпа , трудна процедура и изискваща да се докаже колко си ценен в областта си.

# 8
  • Мнения: 501
Има ли вариант да завършиш бакалавър, после 2 години да работиш по специалността /науки/ и да запишеш магистър? Така ще се удължи ли визата и за периода на магистратурата?

# 9
  • Мнения: 3 638
Има ли вариант да завършиш бакалавър, после 2 години да работиш по специалността /науки/ и да запишеш магистър? Така ще се удължи ли визата и за периода на магистратурата?

Не, няма. Ако Ви спонсорира работодател единствено.

# 10
  • Мнения: 2 985
След завършването на всяка образователна степен получаваш 12 месеца право на работа (OPI - Optional Practical Training). За да можеш да го използваш, трябва работиш по специалността си - не какво да е, за да покриваш сметките. Така че е възможно да останеш след бакалавър да работиш една година, през която да кандидатстваш за магистратура и след нея пак да останеш една година да работиш. Нямаш нужда от спонсор-работодател, за да ползваш OPI статус, стига да си намериш работа по специалността в определеното време (мисля имаш месец след завършването, но отдавна не съм проверявала). Но това е на теория. На практика има много неизвестни в това уравнение и ако се случи лоша икономическа година точно когато ти си търсиш работа, увисваш. Имах доста състуденти 2008ма година, които си бяха правили такива сметки и се наложи бързо да се върнат вкъщи - като няма работа за местните, за чужденците никой не размита. Завършилите в определени направления - основно науки и информатика - имат повече шансове. Но завършил изобразително изкуство без практическа насоченост - безнадеждна работа.

Росс всъщност го е обяснила съвсем подробно, точно така стоят нещата. Бих добавила само, че не е необходимо да работиш за голяма компания, за да получиш работна виза и даже спонсорство за зелена карта - компанията на мъжа ми, която е словом и цифром 15 души, вече няколко такива е спонсорирала. Но трябва да си ценен кадър, добър работник, и да си струва за тях инвестицията. И много късмет трябва. Все повече се убеждавам, че късметът тук е ужасно важен.

Последна редакция: сб, 25 сеп 2021, 18:05 от ianajar

# 11
  • Мнения: 2 992
Само добавка, че OPT за STEM специалности е по 36 месеца след всяко образователно ниво, при хуманитарните е по 12 месеца.
След всяко ниво може да се задейства ново OPT.

( корегирах се. Мислех, че са 24 месеца за STEM, но са 36 месеца.)

Хубавото в САЩ е, че може след бакалавър да кандидатстваш за PHd, което обикновено е спонсорирано с ежемесечна стипендия, която да стига за нормален живот.
В Европа почти няма шанс без магистър да те вземат за PHd

Последна редакция: сб, 25 сеп 2021, 21:19 от rosss

# 12
  • Мнения: 2 985
О, това е нещо ново. По мое време STEM имаха 12 месеца OPT и още 12 месеца CPT, career practical training, общо 24, обаче за СПТ трябваше да имаш одобрено предложение за работа предварително или нещо такова. Променили са се нещата.

# 13
  • Мнения: 562
продължавате в следващо образователно ниво. Например магистър, но тук нещата със стипендиите седят по малко по различен начин. Не са невъзможни, но американците считат, че трябва да си натрупал и практически опит преди да продължиш с образованието, а ако си натрупал допълнителен опит, трябва да си си събрал и пари за ученето. Ако си много, много добър има ш шанс за стипендия за магистратура и/или да те поканят за асистент.
Във връзка с този коментар ми е интересно колко време след бакалавър обикновено американците записват магистратура? В края на 20-те си години или по-скоро в тридесетте/около четиридесетте? И като цяло на какво се дължи подобно мислене?

# 14
  • Мнения: 2 992
Идеята е, че образованието не е добре, когато е само документ.
Счита се, че си за ниво за по- високоплатен кадър, но ако нямаш опит, им се явяваш скъп.

А кой кога записва магистратура и дали въобще записва - не мога да отговоря.

Дъщеря ми ми твърди, че документ за магистратура не й трябва. По- важни са опита, който има в компания, която е име в този бранш, както и уменията, добити там.

На около 25 г записа магистратура, без да спира да работи. Взимайки само по един до два предмета на семестър. Казва, че с това темпо , ще завърши след около 10 години ( магистратура)
Взима предмети, които са й интересни и й помагат в работата.
Когато се измори , пропуска семестър.

За движение по йерархията във фирмата й , не гледат дипломи. Счита , че не й трябва, затова и ходи само на часове, които я интересуват.

# 15
  • Мнения: 2 985
Във връзка с този коментар ми е интересно колко време след бакалавър обикновено американците записват магистратура? В края на 20-те си години или по-скоро в тридесетте/около четиридесетте? И като цяло на какво се дължи подобно мислене?

Това зависи изцяло от специалността. В бизнес специалностите и в някои от обществения сектор се иска опит, обикновено 1-3 години, за да те приемат в магистратура изобщо. В хуманитарните, артистичните и инженерните области е често срещано магистратурата да е веднага след бакалавъра. В медицина/фармацевтика/ветеринарство/право магистратура не се прави изобщо, това са степени след бакалавърската (докторски) тук.

Мисленето се дължи на факта, че докато за бакалавърска степен има сравнително евтини държавни образователни заеми, то магистратурите се плащат солено и заемите за тях са предимно частни, с високи лихви. Така че магистратура се прави само, ако наистина ти трябва, или ако имаш достатъчно доходи, за да си я позволиш, или ако работодателят ти я иска и съответно ти плаща таксите. В някои области не можеш да работиш без такава (например социални работници или учители), така че я караш максимално скоро. В някои хуманитарни области можеш да завършиш магистратура и бакалавър едновременно за пет години, като цената на магистърските курсове ти излиза същата като на бакалавърските, тоест по-ниска. Но в много направления можеш спокойно да работиш без магистратура и не си струва да плащаш безбожни суми само заради тапията.

Има докторати, за които задължително минаваш през магистратура - практически всички хуманитарни са такива, но в много програми можеш да влезеш с бакалавър и да караш магистратурата като начален етап на докторската си програма.

Но като цяло тук не съществува нагласа, че образование на бакалавърско ниво не е достатъчно и трябва задължително да се надгражда.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 078
Случайно се зачетох, искам да кажа, че, това, което споделяте, е много интересно. Човек има различни представи за образованието в САЩ. Мислех, че щом си завършил там, получаваш едва ли не гражданство.
А ако трябва да очертаем всички възможности за оставане в САЩ след бакалавър, има май още една - да се ожени за местен, човек с гражданство. Така ли е, че ми стана интересно, не, че съветвам авторката да разчита на нещо подобно?

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 4 711

А ако трябва да очертаем всички възможности за оставане в САЩ след бакалавър, има май още една - да се ожени за местен, човек с гражданство. Така ли е, че ми стана интересно, не, че съветвам авторката да разчита на нещо подобно?

Много е скъпа тази услуга, а и доколкото знам никак не е лесно- не става просто да хванеш някой американец от улицата, да се подпишете и  да получиш автоматично гражданство.

Темата за вишето образование за мен също е много интересна, дъщеря ми е убедена, че иска да учи там. Докато дойде момента за кандидатстване имаме идеята да ходи на различни специализирани курсове през лятото, които предлагат университетите, за да си направи някаква селекция.

Последна редакция: ср, 29 сеп 2021, 01:45 от Shantal

# 18
  • Мнения: 2 985
Бракът, естествено, е път към зелена карта и съответно оставане, но не е нещо, което можете да планира човек и да замине с тази мисъл. А и за брак с американец изобщо не е необходимо човек да идва дотук - може и на плажа в Слънчев бряг да го срещне... Simple Smile

Освен чрез работна виза или брак, зелена карта може да се получи и чрез лотарията. За много богатите или много гениалните има и специални зелени карти за големи инвеститори и за хора със специални постижения. Има начини да се дойде тук, стига човек това да иска наистина.

П.С. Не знам дали авторката все още чете в тази тема, но ето един колеж в САЩ, където може да учи изобразително изкуство почти безплатно: Berea College в Кентъки е колеж, в който никой не плаща такси, защото всеки приет студен получава стипендия, равна на таксите за обучение за четири години. Отделно от това колежът има работни програми, в които студентите могат да получават допълнително средства, за да покрият общежитие, храна и прочие разходи. В такова място няма да срещнеш богати наследници, почти всички студенти са от бедни семейства, някои от тях от много бедни. Но това е място, където можеш да учиш в американската образователна система и да се възползваш от програмите, за да създадеш контакти и да си намериш работа след завършването. Дори да си учил рисуване.

Последна редакция: ср, 29 сеп 2021, 04:41 от ianajar

# 19
  • Мнения: 9 139
Малко встрани от темата. Да се бракувате с цел да получите американско гражданство е много опасно. Това е престъпление според закона. Може да ви вкарат в затвора за дълго време.
На една моя позната в Гърция един иракчанин и предложил €50 000 за фиктивен брак с нея,за да получи гръцко гражданство. Но тя отказала най-вече защото се страхува да не я хванат полицията и емигрантските служби в лъжлив брак.

# 20
  • Мнения: 2 985
Престъпление е само, ако бракът е фиктивен. Не е задължително да е  такъв, в края на краищата навсякъде по света млади хора се срещат и влюбват.

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
В контекста на написаното, лично аз долових идеята точно за фиктивен брак.
Не знам дали има възможност срещу определена инвестиция да се получва някакъв вид разрешително за пребиваване.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 078
Не, изобщо нямах предвид фиктивен брак, съжалявам, ако така съм прозвучала. Просто на тази възраст е съвсем нормално човек да се влюби, да има връзка. И предположих, че в такъв случай приема гражданство, ако партньорът е местен. Също е интересно какво става ако съпруг чужденец получи работна виза, а ти не. Това са някакви хипотетични ситуации и питам от любопитство.

# 23
  • Мнения: 2 985
Съпруг с работна виза може да получи за теб статут на придружител. В зависимост от типа на неговата виза, придружителят ще може или няма да може да работи.

Не знам дали има възможност срещу определена инвестиция да се получва някакъв вид разрешително за пребиваване.
Има зелена карта за инвеститори. Изискването е да инвестираш или милион долара където си искаш, или половин милион в район с висока безработица. Много популярно сред китайските новобогаташи.

# 24
  • Мнения: 2 992

Темата за вишето образование за мен също е много интересна, дъщеря ми е убедена, че иска да учи там. Докато дойде момента за кандидатстване имаме идеята да ходи на различни специализирани курсове през лятото, които предлагат университетите, за да си направи някаква селекция.

Shantal,
Успех с кандидатстването.
Аз ли бъркам нещо, но все си мисля, че скоро беше 7 клас дъщеричката ви Simple Smile Не е ли рано?

От съществено значение при избора на уни е и какво иска да учи.

Ако имате нужда от съвет и мога да помогна, с удоволствие.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
Много благодаря, rosss!
Да, осми клас е сега дъщеря ми, но гледахме, че някои университети имат интересни летни програми за подрастващи, включващи различни модули- бизнес, психология, журналистика, математика, фотография и т.н. Не проучих подробно, защото тази година, заради пандемията уж, не се предлагаха. Надявам се догодина да се нормализира животът и да може да пробва нещо, има голямо желание.

# 26
  • Мнения: 1 475
И аз следя за летни програми!
Здравейте! Синът ми е 10кл. И те са много добър вариант за избор на специалност.
По повод именно търсенето на подходяща спеьиалност и подготовка за изпитите имам въпрос към вас:(ще питам и в други държави): На някое от децата ви изисквали ли са АР изпит по опрелен предмет за прием? Например AP calculus, AP physics, AP Chemistry, ... Благодаря!

# 27
  • Мнения: 2 992
kassii,
Чаках да ви отговори някой с по-скорошен опит от нашия.

Advanced Placement изпитите не помагат при кандидатстване.
Могат да се ползват в унитата в САЩ , ако са взети с оценка 4 или 5 ( унито слага условията с какъв резултат), за да не взимате даден курс, а да получите директно кредитите за този изпит. Помагат, когато си вече студент и ако са взети с висок резултат.

# 28
  • София
  • Мнения: 5 033
rosss , не съм убедена, че това с кандидатстването ще е така и знапред. CB oтмениха наскоро SAT Subject Tests.

How can I show my skills in specific subject areas without the opportunity to take SAT Subject Tests?

We’ve continued to enrich and expand access to AP courses, which let students showcase their skills through challenging coursework. Many colleges already use AP course participation and exam score as indicators of a student’s ability and interest in a particular subject area. And colleges also have access to information about student performance in key subject areas through their SAT scores, high school transcript, course selection, and other measures. Check directly with the colleges you plan to apply to for alternative ways to strengthen your applications.

https://blog.collegeboard.org/January-2021-sat-subject-test-and-essay-faq

Последна редакция: сб, 16 окт 2021, 12:49 от Prizma

# 29
  • Мнения: 2 992
Prizma,
Благодаря за актуалното инфо!

Относно САТ 2, отдавна има университети, които казваха, че не е задължително представянето на САТ 2, но когато си взел такъв и имаш хубав резултат, аз бих го пратила. Пък те да си решат дали ще го взимат под внимание!

Призма, вие къде решихте да кандидатствате?

# 30
  • София
  • Мнения: 5 033
Rosss, ще кандидатства в САЩ, UK и NL, но тепърва се готвят документи, апликации, изпити, есета, така че не се включвам в темата с конкретен опит или изводи.

# 31
  • Мнения: 501
Здравейте! Искам да попитам смятате ли, че резултатът от САТ има голяма тежест за прием в САЩ, след като е optional? При условие, че ще искаме стипендия резултат от САТ 1430 точки да се обяви ли или не? Предварително благодаря.

# 32
  • София
  • Мнения: 5 033
Потърсете статистиките за средния САТ резултат на университетите, към които сте се насочили.
Преди време гледах едно видео, в което съветът към чуждестранните кандидати беше да рапортуват резултата си, защото това показва доколко оценките в дипломата отговарят на техните стандарти. През декември няма ли отново да се яви ученикът в опит да повиши резултата?

# 33
  • Мнения: 501
Не иска да се явява. Уморена е. Ще разчитаме на многото извънкласни дейности, награди,  няколко рисърча и публикация. Иначе гледаме статистиките, има приети с такъв САТ минали години. Ама тази не сме сигурни какво значение ще оттадат на САТ, нали е optional. И дали да го пише изобщо.

# 34
  • София
  • Мнения: 5 033
Според мен ако дейностите й са в STEM област и на SAT математиката й е над 750, е по-добре да се впише. Така ще стане ясно, че общият резултат не е толкова висок заради езиковата част, която пък с един езиков тест като TOEFL или IELTS ще се компенсира. Според мен test optional политиката е основно за техни кандидати, но чужда /в случая българска/ диплома е добре да бъде придружена от резултати от SAT, което е нещо като тяхната матура. Още повече, че конкретно у нас нямаше затворени тест центрове и затова си мисля, че няма да се погледне с добро око липса на САТ, особено когато други кандидати от страната ще си рапортуват резултатите.

Последна редакция: чт, 11 ное 2021, 18:46 от Prizma

# 35
  • Мнения: 501
Много благодаря за изчерпателния отговор!

# 36
  • Мнения: 501
Отново искам да попитам нещо. Как стои въпросът с интервютата, които провеждат университетите? На повечето кандидати ли предлагат интервю или е по-скоро за тези, за които се колебаят? Добър знак ли е интервюто или по-скоро стандартна процедура?

# 37
  • София
  • Мнения: 5 033
Според мен е стандартна процедура.

# 38
  • Мнения: 2 992
Ако университетът има в изискванията си “Провеждане на интервю”, то трябва да има такова или по специална причина да бъде освободен някой .

Например: Някога на дъщеря ми не й проведоха интервю. Интервюиращият за България - нямаше връзка с него и адмишън й писа, че я освобождават от този ангажимент.

# 39
  • Мнения: 2 985
Стандартна процедура е, която за кандидати извън страната не важи. Обикновено интеврюто се прави от доброволци, завършили университета - те не са наети от университета и не са част от admissions personnel. Ако даденият университет няма възпитаници в България, които да са на разположение и да имат желание да интервюират кандидата, значи няма да го интеврюират. Ако са ви предложили интервю, това означава просто, че имат кой да го проведе.

При кандидатстване в магистърски и докторски или професионални програми интеврюто вече има някаква тежест и в много случаи е част от кандидатстването. Но пак за кандидати извън страната е по-скоро пожелателно, отколкото задължително.

# 40
  • Мнения: 501
Здравейте! Бихте ли споделили какви са възможностите на студент да финансира бакалавърското си образование в САЩ? Ако университетът не отпусне финансова помощ, има ли възможност за кредит? А ако работи ще може ли да се издържа? Чудим се има ли смисъл да кандидатства изобщо в подобни университети (примерно с обща такса от около 35000 долара на година). Предварително благодаря на отговорилите!

# 41
  • София
  • Мнения: 5 033
Трябва да проверите какво е позволено на база студентската виза. Доколкото знам - само в кампуса.  

On an F1 visa, you are allowed to work on campus: Up to 20 hours per week during regular full-time quarters or semesters. More than 20 hours per week between quarters or semester. More than 20 hours per week during school breaks (like winter or summer break)

# 42
  • Мнения: 2 985
Единственият начин да финансира обучението си, не просто разходи за храна и учебници, е да получи частен кредит, което може да стане само и единствено с местен гарант с отличен кредитен рейтинг (който да ви е толкова близък, че да подпише кредит за стотици хиляди). Банка на чужденец няма да отпусне кредит без гаранции, ако няма минимум зелена карта.

Ако не получи стипендия, просто не си струва. Работните места на кампуса обикновено са много ограничени и за по-голямата част се дава предимство на местни work-study студенти (това са студенти с федерални заеми по програми, които обикновено включват работа). Не е невъзможно да си намери такава работа, но няма да е възможно да се издържа с нея и да плаща такси за обучение.

По-добре е да се потърсят варианти в Европа и евентуално обмени по време на следването с университети в САЩ.

Но това решение го вземете чак след като са ви казали, че няма да дадат стипендия. Не решавайте къде да кандидатства според цената на уебсайта на университета - тя на практика нищо не значи точно за вашия случай.

# 43
  • Мнения: 2 992
Stella1977,

В допълнение на това което са отговорили преди мен:

- Колкото по- скъп е университета, толкова по- голяма е вероятността да отпуска по- големи стипендии. При това вас ви интересува дали отпуска стипендии за интернешънали. Инфо дали въобще отпускат финансова помощ за чужденци я има на сайтовете на унитата.
( Не съм гледала скоро таксите, но 35 К ми се вижда малко).

Някой университети имат опцията да отпуснат стипендия и ако тя не стига за финансирането на студента, то университета да го кредитира за малка част. Тогава студентът подписва договор за заем с унито директно и не му искат гарант. Този кредит не го изплаща , докато не завърши. Започва да дължи вноски по това кредитиране три месеца след дипломирането.

Както са ви писали, не може да работи, за да си плаща обучението. Направено е така, че работи на територията на кампуса, колкото за джобните си. Летните им ваканции са доста дълги ( от началото на май до началото на септември). Би могло детето да си намери стаж по специалноста - има добре платени такива. Доколкото си спомням през ваканциите може да се работи извън кампуса, но само по специалността. Има документи, които се уреждат от унито за тези стажове.

# 44
  • Мнения: 2 985
Само да допълня нещо важно - стажовете през лятото, както и всяка работа извън университета през лятото, се приспада от 12те месеца ОРТ след завършването. Така че ако студентът реши всяко лято да стажува по три месеца, след четвъртата година ще са му останали само три месеца евентуално да започне работа някъде, с надеждата да го спонсорират за работна виза. Тези стажове трябва да се ползват много стратегически, най-добре чак след трети курс, когато реално имат и най-много смисъл.

Аз не бях чувала за университети, които дават собствени заеми на студентите. Росс, можеш ли да дадеш имена? Моят опит със заеми е само и единствено федерални или чрез частни заемодатели/банки.

# 45
  • Мнения: 501
Какво е ОРТ?

# 46
  • Мнения: 2 992
ianajar,

Mount Holyoke College например.

Стела,
ОРТ писахме преди няколко страници мисля. Това е времето, в което можеш да работиш легално след завършване на всяка академична степен със студентската си виза условно казано. В това време трябва да си успял да се сдобиеш с работна виза, което не е никак тривиално.
Затова STEM специалностоте за чужденци са добре . Защото дават 36 месеца , вместо 12.

С ОРТ дъщеря ми кара два стажа.
После една година работа по резиденси програма, после я наеха и започнаха да кандидатстват за F1. И после стана сложно, защото и трите години не стигнаха. ( но мисля, че съм го разказвала)

Последна редакция: вт, 18 яну 2022, 08:45 от rosss

# 47
  • Мнения: 2 985
Да, за математически, технически и точни науки са възможни и стажове, и много други неща, защото им се дава много повече време да останат в страната след завършване. Но за останалите не е така, а да получиш работна виза след колеж, без да си работил някъде достатъчно дълго или поне да си стажувал продължително, е практически невъзможно. То и със стажуване и работа пак няма никакви гаранции.

Росс, мерси за информацията.

Стела, ОРТ е Optional Practical Training. Това е разрешение на всеки студент, завършил или завършващ етап на обучение в САЩ, да работи за местен работодател извън университета, докато е още на студентска виза Разрешението е за 12 месеца за хуманитарни и икономически специалности и 24 месеца за технически и точни науки, с още 12 допълнителни месеца за последните при определени условия. Това разрешително за работа може да се ползва или през ваканциите, или накуп след завършването, но работата задължително трябва да е свързана със специалността, която завършва студентът.

Последна редакция: вт, 18 яну 2022, 00:53 от ianajar

# 48
  • Мнения: 2 992
Сетих се още нещо, в допълнение на казаното от ianajar.
Не знам дали важи за всички специалности, но за STEM специалностите важи.
Ако след бакалавър сте отворили ОРТ , то е изтекло, но не сте се сдобили с работна виза: Вариант да останете в САЩ е да започнете магистратура. След нея се отваря ново ОРТ със същия срок ( а може и Phd. За разлика от Европа в САЩ не е нужно да имате магистратура, за да започнете Phd. )

Последна редакция: вт, 18 яну 2022, 15:02 от rosss

# 49
  • Мнения: 501
Много ви благодаря за отговорите! Моята дъщера е направо обсебена от идеята, че трябва да учи в САЩ, в краен случай Канада. За съжаление моите финансови възможности са силно ограничени. За това се опитвам да проуча всички възможни варианти, ако не се преборим за финансова помощ. Дори вариантът да кандидатства за зелена карта и ако спечели, да се опита да кандидатства пак и да учи и работи. Да, СТЕМ  е - компютърни науки.

Последна редакция: вт, 18 яну 2022, 17:09 от stella1977

# 50
  • Мнения: 1 692
И моята дъщеря иска да се образова в САЩ. И тя  иска да учи STEM.  Тепърва ще се готви за SAT. Но като я попитам къде точно иска да кандидатства - няма никаква представа. Дайте идея за добри университети, който да дават и стипендия в областта на електрониката и компютърните науки. Изключвам МИТ, там едва ли ще я приемат.

# 51
  • София
  • Мнения: 5 033
еlitsa, вероятно знаеш, но все пак да кажа: за разлика от Европа където се кандидатства за специалност в даден университет, в САЩ основно се кандидатства за университет, а впоследствие се избира специалността. Разбира се, на много места, когато се кандидатства, се посочва intended major, също за някои от тях има въпрос да напишеш защо искаш да учиш дадена специалност, освен това в някои университети кандидатстваш конкретно за даден  "факултет" -  например за school of engineering, или за business school, и т.н. (но после пак можеш да избереш дали да бъде приложна математика или computer science, или финанси или икономика например - в рамките  а този "факулет"), но има и немалко университети, където това не е така.
Колкото до "стипендиите" - има два вида: за успехи, но единици са топ университетите, които дават такива. Например никое уни от Ivy Leage не дава merit scholarships, защото се счита, че всички приети имат високи постижения в една или повече области или изобщо по някакъв начин са заслужили приема си. Най-често въпросът е да те приемат, а вече на база на финансовото състояние на конкретното семейство се отпуска помощ. Предполагам, че различните университети по различен начин гледат на това колко състоятелно е семейството и биха отпуснали различен размер помощ. Колкото по-голям им е фондът за помощи, толкова по-добре. Need blind  са Харвард, Принстън, Йейл, MIT, Amherst, а от тази година - и Дартмут. Това значи, че приемът там не зависи от това дали и от каква финансова помощ се нуждаеш. Всички други вземат предвид този фактор и това можа да е една от причините да не те приемат. Кандидатстването в САЩ е дълъг, труден и непредвидим процес, тъй като се състои от много компоненти - есета, препоръки, евентуално интервю, извънкласни дейности, постижения, повечето университети гледат и финансовото състояние, тъй като са с ограничен бюджет за помощ за международни студенти и това може да е пречка пред приема, по-трудно е с изпитите (отпаднаха Subject SAT-овете, които бяха един начин да покажеш ниво в дадена област, има АР-та, но те са много трудни изпити и не е ясно дали и каква тежест имат за приема - пак опира до това дали конкретният университет ще им отдаде значение). Затова не вярвам  някой да се ангажира с насока. Общо взето се кандидатства на много места /над 10-15/ и се включват dream schools /такива, за които шанс почти нямаш, но все пак искаш да пуснеш фиш/, target school /те също са висока топка, но все пак имаш малка надежда/ и reach schools /преценяваш, че имаш нелоши шансове/. На финала, ако си направил списъка удачно, от всички тези уни-та може само в 1-2 да те приемат, може и никъде. Колкото повече разшириш списъка, толкова повече шансове, но и толкова по-скъпо и трудоемко е кандидатстването. Засега имам поглед само над частта кандидатстване, резултатите се чакат в края на март и чак тогава ще знам ние как сме преценили нещата.

Последна редакция: нд, 23 яну 2022, 12:15 от Prizma

# 52
  • Мнения: 9 139
Вярно ли е,че в САЩ работодателите избират работниците/служителите си по качествата,които притежават,а не по дипломите им?

# 53
  • Cobrs
  • Мнения: 791
Prizma, благодаря за споделената информация! Исках да те попитам как преценяваш в кой университет има шанс да те приемат и в кой - не. Освен общия успех и резултата от SAT или IELTS какви други фактори вземаш предвид. Дъщеря ми ще кандидатства догодина като се е ориентирала към архитектура, инженерни и компютърни специалности, но още не е на етап разглеждане на университети.

# 54
  • Мнения: 1 692
Призма, благодаря ти за споделената информация. Моята също ще кандидатства догодина , сега стартираме с процеса. Знам,  че е дълъг и труден, но като има желание и ако имаме информация мисля, че се увеличават шансовете.

# 55
  • София
  • Мнения: 5 033
Преценката е индивидуална - какво искаш /местоположение - градско срещу отделен кампус, core curriculum vs open curriculum, повече undergraduate фокус или университетски условия/, какви са ти алтернативите /ако искаш САЩ на всяка цена разширяваш броя и обхвата на университетите според тяхната селективност,  ranking - тук се гледат не само световни класации, но и US ranking-и, класации по специалности, acceptance rate, SAT median score и др./, опитваш да прецениш дали профилът ти (дейности, постижения, резултати от изпити) е подходящ за даден университет. Накрая общо взето всички български кандидати имат немалко общи университети в списъка си (обяснимо с оглед на ограничения брой университети, които отпускат достатъчна финансова помощ за международни студенти), няколко, в които по-малко хора кандидатстват, но ти си вписал, както и такива, които традиционно са желани, но ти си отписал по своя преценка.

Последна редакция: нд, 23 яну 2022, 16:40 от Prizma

# 56
  • Мнения: 501
Призма, Вие в колко университета кандидатствахте? Коя е желаната специалност? Имате ли вече покана за интервю от някои?

# 57
  • София
  • Мнения: 5 033
Призма, Вие в колко университета кандидатствахте? Коя е желаната специалност? Имате ли вече покана за интервю от някои?

Не бих влязла в конкретика, но както по-горе писах, децата, които познаваме /от този и от предишния випуск/ кандидатстват в средно по 8-10-15 , някои и в повече университети според това дали имат предвид само обучение в САЩ или обмислят и варианти в Европа. Има и изключения - конкретни деца да кандидатстват само в 1-2 избрани от тях университети в САЩ, защото имат много сериозна алтернатива в Европа. Тази година част от кандидатите, които познавам, имат получени покани за интервюта от някои университети, от други - не.

# 58
  • Мнения: 501
Здравейте! Смятате ли, че създалата се геополитическа обстановка може да се отрази неблагоприятно на приема на българите, както и на отпускането на стипендии?

# 59
  • Мнения: 2 985
В САЩ? Само защото са българи - не. Дали рецесията ще се отрази - засега е неизвестно. Обикновено по време на икономически кризи висшето образование тук набира много скорост, защото всички се юрват да се преквалифицират и се вливат съответно много пари в университетите. Но пък и конкуренцията се увеличава за по-селективните университети и специалности.

Не го мислете предварително.

# 60
  • Мнения: 501
Дано е така. Но чета, че силно са орязали местата за студентските бригади специално за българите, без обяснение. От 2000 до сега, това лято ще са само 800. Което е интересно и повдига въпроси.

# 61
  • Мнения: 2 985
Това беше обсъждано в темата за зелените карти - не са орязали местата за бригади, просто консулството е сложило лимит на това колко визи ще обработи за бригади, най-вероятно защото са затрупани с работа в момента след пандемията и трябва първо да направят място за приоритетните интервюта и визи - имигрантски, работни, учебни и така нататък. Студентските бригади по никакъв начин не са свързани със студентските визи, а решенията на консулството на САЩ изобщо нямат връзка със системата на висшето образование тук. Университетите, включително държавните, са напълно автономни от федералното правителство и не планират заедно колко визи и на кого да се отпускат. Просто никаква връзка.

# 62
  • Мнения: 501
Много благодаря за изчерпателния отговор!

# 63
  • София
  • Мнения: 5 033
Stella, дъщеря ви в САЩ само в университети ли кандидатства или също и в колежи /LAC/?

# 64
  • Мнения: 1 692
Prizma, каква според теб  е разликата? Моята си е избрала колежи и аз много се притеснявам, че не пише university ,a college. Звучи ми като някакво полувисше, но тя казва, че пак си излизаш бакалавър

# 65
  • Мнения: 501
Призма, кандидатства и в университети, и в колежи. Въпреки че според нея колежите са по-бедни и е по-малко вероятно да отпуснат стипендия. Какво значение има според Вас?

# 66
  • Мнения: 2 992
Елица,
Има разлика между наименованието Колеж в Европа и САЩ.
Не се притеснявай, дъщеря ти е права, а твоето мнение е на база познатото ни от Европа.
Колежите не са по- бедни от университетите, а в общия случай по- малки. В тях почти няма магистърски програми и със сигурност няма PhD.
Дъщеря ми завърши колеж в САЩ и към момента е все още само с тази си бакълавърска диплом. ДжорджаТех я одобриха за магистратурата, която иска, но малко й е трудно да работи и учи, дори и само с по един предмет на семестър. Та каза, че тази година ще си почине.

Последна редакция: сб, 19 мар 2022, 11:46 от rosss

# 67
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
В САЩ има и двугодишни университети, от там да не идва разликата. Пак ли бакалавър завършват и там?

# 68
  • София
  • Мнения: 5 033
Prizma, каква според теб  е разликата? Моята си е избрала колежи и аз много се притеснявам, че не пише university ,a college. Звучи ми като някакво полувисше, но тя казва, че пак си излизаш бакалавър

В общия случай колежите са по-малки институции - средно по около 2500 студенти общо. Част от тях са групирани в консорциуми. Не предлагат магистратури и PhD програми. Не са технически учебни заведения, тяхната сила са социалните, хуманитарни, природните науки, математика, икономика, изкуство, има такива с отлични computer science или инженерни програми. Напълно са равностойни на бакалавърските програми на университетите, някои от тях са много селективни - със 7-8% acceptance rate, някои от тях отпускат отлични помощи или стипендии за чужди студенти. Впрочем, част от тях имат думата  University в името си, но са си колежи. Ето класацията на US News за 2022:
https://www.usnews.com/best-colleges/rankings/national-liberal-arts-colleges

Последна редакция: сб, 19 мар 2022, 16:33 от Prizma

# 69
  • Мнения: 562
В САЩ има и двугодишни университети, от там да не идва разликата. Пак ли бакалавър завършват и там?
Мисля, че двугодишните колежи са нещо като профилираните гимназии при нас - те надграждат над средното образование, ако то не е било много на ниво. И след като студентите си вземат необходимите кредити, ако искат, се прехвърлят към тригодишен колеж/четиригодишен университет за придобиване на бакалавърска степен. Това са т.нар. community colleges, които са и по-евтини и предлагат ниски такси, ако си местен. Качеството на обучение при тях, обаче, невинаги е добро.

# 70
  • Мнения: 2 985
Качеството на обучение в community college си е съвсем добро, не се заблуждавайте. Курсовете, завършени там, обикновено се признават безусловно от университетската система в съответния щат (понякога има разлики в учебните планове, но рядко и не за общообразователните предмети). Митът, че курсовете в къмюнити не били на ниво идва от факта, че тези колежи приемат всеки, завършил средно образование, без значение с какъв успех, и съответно там винаги има един голям процент учещи, на които не им е мястото в курсове на университетско ниво. Това по никакъв начин не пречи на тези, които са на необходимото ниво.

В САЩ няма тригодишни колежи. Има двегодишни - къмюнити, които са създадени първоначално да обучават работещи вече възрастни, които искат да получат допълнителна квалификация, без да завършват четиригодишен колеж. Към момента, обаче, къмюнити колежите обслужват всички и е много често срещано явление сред небогатите студенти да завършат всичките си общообразователни (general education) курсове в къмюнити колежа, който е значително по-евтин, и след това просто да се прехвърлят в бакалавърска степен по желание (където започват директно от трети  курс, защото вече са завършили първите два). При завършване на къмюнити колеж се получава Associate Degree, нещо като нашето полувисше. За някои работни длъжности то е достатъчно, няма нужда от бакалавър.

Четиригодишните колежи - сред които има и изключително престижни - са си институции за висше образование. Разликата между колеж и университет е, че в университета водещият приоритет са научните изследвания. Там преподавателите обикновено активно се занимават с изследвания и са известни специалисти в областта си, но често не обръщат толкова внимание на обучението на студентите. Голяма част от курсовете, всъщност, се водят от докторанти, а не от завършили преподаватели. В колежите на фокус е обучението на индивидуалния студент и преподавателите се подбират не само по качествата им на изследователи, но основно и предимно по качествата им на учители и ментори.

И двете си имат предимства, и в двете се получава бакалавърска степен (в много колежи вече и магистърска), и двете могат да бъдат много престижни.

# 71
  • Мнения: 2 108
Изчетох темата и имам въпрос -как се справяте с това кандидатстване? Сами търсите информация и т.н. ... или ползвате посредническа фирма за кандидатстване в чужбина?
Дайте някакви линкове по отношения на изисквания, цени на обучения и т.н.
Благодаря!

# 72
  • Мнения: 72
Здравейте!
Искам да попитам дали някой в групата има опит с бординг училища в САЩ преди кандидатстването за университет? Нашият син учи в АК в София, но обмисляме вариант последните две години да кандидатства в такива училища, защото смятаме, че ще му е по-лесно подготовката и влизането в по-добри университети. Сега го приеха в лятната програма на Phillips Exeter Academy, което е в топ 5 бординг училища в САЩ, но ще предстои кандидатстване през есента за прием за следващата година. Ще съм благодарна да споделите опит и мнения дали правилно сме се насочили, защото тепърва се запознаваме с американската образователна система.

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
Ще ми бъде много интересно да прочета коментар по темата от хора с реален опит, но личното ми (субективно) мнение е, че средното образование в САЩ  не е по- добро от средното образование в Европа. Тъй като сме коментирали подобен сценарии, ако и когато дойде времето, бихме изпратили детето си в бординг в Швейцария или Англия.

# 74
# 75
  • Мнения: 2 985
Phillips Exeter Academy няма абсолютно нищо общо със средното образование в Щатите като цяло. Това е американският Eton. Пращайте детето без изобщо да се колебаете, щом можете да си го позволите. Ще бъде чудесно лято.

Дали ще помогне след това с влизане в самата академия - ако детето има изключителни академични постижения не е невъзможно, но няма гаранция. В този тип училища децата са два вида - много умни, или от много високопоставени семейства. За втората категория не е достатъчно семейството да е богато, трябва да има определено положение. Чужденците често са от първата категория. Дали ще помогне след това с влизане в университета - много е възможно. Най-малкото детето ще получи много полезна информация от първа ръка за обучението и културата тук и ще може да се ориентира по-добре при кандидатстването.

Последна редакция: нд, 24 апр 2022, 03:03 от ianajar

# 76
  • Мнения: 2 992
Alice_blue,

Добрите американски училища имат статистика в кои университети продължават възпитаниците им.
В разговор преди време ми обърнаха внимание към Стай, най-доброто общинско училище в Манхатан.

Ето статистиката им от 2016 до 2019 в кои колежи/универистети са приети децата им:

Скрит текст:
Stuyvesant High School Classes of 2016-2019 Matriculations

1) NYU - 305

2) SUNY, Stony Brook - 277

3) CUNY, Hunter - 205

4) SUNY, Binghamton - 199

5) Cornell - 193

6) CUNY, Baruch - 135

7) UChicago - 100

Sunglasses SUNY, Buffalo - 89

9) Boston U - 84

10) Fordham - 70

11) Michigan* - 66 to 70

12) Carnegie Mellon - 64

13) Rensselaer Polytechnic - 52

14) St. Johns - 51

15) MIT - 42

16) Harvard - 41

17) CUNY, City* - 38 to 42

18) RIT - 37

19) Yale - 35

20) Princeton - 34

Columbia - 16

Penn* <23

Brown* <21

Stanford* <20

Dartmouth* <16

Ако детето успее да влезе в училище с толкова впечатляващо постижение на прием в унита , не бих се колебала.
За Стай цедката на входа е през иглени уши.
Тоест бих казала, че Стай е по-добро от АК, но не бих казала, че това важи за всяко бординг у-ще в САЩ.

Когато кандидатствате в университет, независимо от кое училище идвате,пак ще сте от квотата "чужденци", а тя е винаги много малка. Тоест съревновавате се на много високо ниво. Линкът, който е пратила Prizma е показателен, че за прием детето трябва да впечатли в различни области. Наблюденията ми показват, че училищни постижения и дори международни олимпиади са в графа знания, но си трябва и още.

Някога ianajar ми даде много ценни съвети. Вслушвайте се в нея Simple Smile

# 77
  • София
  • Мнения: 5 033
Попаднах на статия за последващия път на развитие на това момче и тя ме кара да мисля, че все пак обучение в САЩ през последните година-две от гимназията помага. Сякаш приемът става все по-труден, а за чужденците е на границата на невъзможното, защото за тях acceptance rate е под 2%. Тук влизат и атлетите, също трябва да се отчете посоката за даване на възможности на различни обществени групи, като например за развитие на жените в науката. Вторият линия е в тази посока:

 https://www.plovdiv-press.bg/2021/07/11/%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD … %80%D0%B8/190428/


https://www.sps.edu/news-story?pk=1353699&fromId=259810

# 78
  • Мнения: 72
Благодаря много за бързите отговори!

Именно по класации избрахме училищата за кандидатстване като спазвахме схемата на Prizma за трите вида ( тук по-назад в чата). Говоря само за частни бординг на Източното крайбрежие. За летните програми също се изискваше няколко есета, препоръки от учители, награди и т.н., така че вече имаме представа от самото кандидатстване. В много от тях курсовете за лятото е подготовка за PSAT , но специално в Exeter се кандидатстваше допълнително за 5 седмична leadership програма. Надяваме се участието в нея също да помогне по-късно при самия прием.
Много се чудим дали да наемем фирма агент, която да ни съдейства за кандидатстването през есента. В самите документи има такава графа дали използваме , но не знам това дали е бонус или по-скоро минус. Бихте ли ни посъветвали и евентуално насочили към такива.

# 79
  • Мнения: 2 992
Нямам мнение за тези агенции.

Бих ви препоръчала да се разровите в чуждите форуми. Например Quora. Повечето полезна информация за кандидатствания, acceptance rate, всичко свързано с образованието в САЩ, съм намирала там. Там, ако питате , повече хора с опит ще ви отговорят.
Успех!

# 80
  • София
  • Мнения: 5 033
Мога да споделя нашия опит, но той е за кандидатстване в университет. Не сме ползвали агенция. Нещата, които ни помогнаха в процеса, са
много четене, анализ и изводи на база на прочетеното, внимание към всеки детайл при попълване на документите и помощта на академичните съветници от АК. Въпреки това, след като излязоха решенията, имаше  неща, които едва тогава открих или им намерих обяснение за себе си.

Сега виждам написаното от rosss - именно. Четете quora, reddit, college confidential. Изисква се много работа - най-вече на кандидата, но и на родителите при подготовката на документите.

# 81
  • Мнения: 2 985
Ако детето след лятното училище успее да влезе в академията (пак да кажа, няма никакви гаранции), това със сигурност ще увеличи шансовете му за влизане в добър университет. Две причини - първо, смисълът на тези училища е влизането в добро училище, те с това се занимават. Имат консултанти, стратегии, часове по писане на печеливши есета, имат дори квоти в престижните частни университети (в Харвард преди 15тина години формулата беше 30% прием от частни училища, 60% прием от държавни училища и 10% от други. В САЩ има много, много повече държавни училища, отколкото частни). Второ, значително по-лесно е да се налучка правилният тон в апликациите, когато учиш тук и си се запознал вече с културата отблизо. Единственият минус, за който се сещам, е че много амбиция на едно място може да причини много стрес, така че бих наблегнала на добри навици за сън и спорт. Тук е много, много лесно да се преработиш, никой не ти поставя никакви тавани и възможностите са неограничени, винаги има нещо повече, което да може да се прави.

Агенция при кандидатстване няма да ви помогне особено.

# 82
  • Мнения: 475
Абе друго си е да завършиш Стопанската в Свищов! 🥸

# 83
  • Мнения: 42
Здравейте, момичета. Ние започваме да се борим с кандидатстване в Канада. Регистрирах се в един от форумите, препоръчани от Призма и Росс, където има доста сериозно количество информация и за Канада. Исках само да попитам дали ви е попадала българска група, която дискутира университетите в Монреал и Торонто, т.к аз не намерих, благодаря ви предварително! Или каквото и да е, което би било полезно в процеса. Исках да споделя мнение, че специално за Канада изглежда, че местните български консултантски фирми не са запознати с детайли по кандидатстването. Чаках съдействие от една от тях около 3 месеца (на нас не ни е спешно все още) и накрая започнах сама кореспонденция с един от университеттите и намерих отговорите, които търсех. Успех на всички дечица!

# 84
  • Мнения: 2 992
tarantulka,

Единственото, което според мен би ти било полезно от форумите, е в този форум, подфорум “ Родители в чужбина”. По държави и търси Канадската тема.
( за съжаление не знам как да ти закача линк към темата).
Там са разисквали и университети по спомен.
Успех!

# 85
  • Бургас
  • Мнения: 156
Консултантският център EducationUSA при Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“ подготвя безплатно ученици от гимназиалния курс на обучение за кандидатстване за прием с институционално финансиране от акредитирани американски колежи и университети.
Скрит текст:
Миналата година бяха обявени 11 стипендии по тази програма, но в крайна сметка се отпуснаха 22.
Освен това се дава възможност за присъствие на онлайн срещите и на деца, които не са 11 клас или не им е била отпусната стипендия.

Последна редакция: ср, 12 окт 2022, 15:59 от Не се сърди, човече

# 86
  • Мнения: 1 847
Страхотна инициатива но 5000 стипендия е смешно, ще стигнат за билет до сащ и квартира 2-3 месеца. Късмет все пак !

# 87
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 340
Страхотна инициатива но 5000 стипендия е смешно, ще стигнат за билет до сащ и квартира 2-3 месеца. Късмет все пак !

Тази стипепдия я разчитам, че е за подготовка за кандидатстване за университети -  покриване на такси за апликации, за явяване на тестове, за самолетен билет и първоначално настаняване, преди началото на учебната година. Доколкото знам самото кандидатстване и подготовка за него не е евтин процес, като се сложат и по 100 $ такса за всеки университет, плюс явяването и подготовката за SAT, IELTS..., сумата си нараства.

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 156
Страхотна инициатива но 5000 стипендия е смешно, ще стигнат за билет до сащ и квартира 2-3 месеца. Късмет все пак !
Това не е стипендия, която да ви плати образованието и издръжката в САЩ.
Това е стипендия за покриване на разходите по подготовка за кандидатстване за прием със стипендии в акредитирани американски колежи и университети (5 бр.). Покриват се и разходи за явяване на SAT, TOEFL/IELTS и самолетен билет, при успешен прием.
Идеята е кандидатът да бъде приет да учи в акредитиран американски колеж или университет с пълна стипендия или минимална такава.

Писали сме едновременно с gadamer

Ще допълня, че от випуск' 2022 в САЩ са приети 4 или 5 деца, участвали по програмата.

Последна редакция: ср, 12 окт 2022, 17:27 от bisi_bg

# 89
  • Мнения: 25 775
Вярно ли е,че в САЩ работодателите избират работниците/служителите си по качествата,които притежават,а не по дипломите им?
Да, вярно е. Но за да се издигнеш по стълбицата трябва да имаш образование в съответния бранш.
Много често се налага да се учи в по напреднал етап от живота, ако човек има желание за кариера и по високо професионално развитие.
Освен това, качествата на хартия означават нищо, докато една диплома говори много.

# 90
  • Мнения: 590
Здравейте, има ли наистина добра агенция за посредничество при кандидатстване в университет в САЩ?

# 91
  • Мнения: 9
Здравейте, виждам, че няма голяма активност в тази тема, а много ми се иска да получа съвет от родители, чиито деца са кандидатствали в американски университети. Успяхте ли, ако не -какво отчитате като слабост в кандидатстването. Моята дъщеря желае да кандидатства на"regular decision" в няколко американски университета - Duke, Brown, Northwestern, и няколко по-достижими като - TUFTS, Case western reserve university,  University of Miami. Мечтаната специалност е Computer Science.  Ще бъда изключително благодарна за всяко мнение и споделен опит. Ето и нашите резултати: toefl -111т, SAT -1490т, профил математика и физика в гимназията, диплома пълно 6 досега. Дейности- председател на учил. парламент, участие в нац. отбор по право Mock court , дебати,  класическо пеене,  др. Награди - Mock court - 2ро място в Европа, финалист на проект към БАН, класическо пеене- доста първи и втори места в международни конкурси, нац. финалист на creative writing, др..Участия в подкасти и програми за leadership, т.н., участия в различни charity дейности, др. Със сигурност пропускам много неща, но в общи линии е това. Ще имаме нужда от financial aid,  защото и двамата родители сме  на нормални трудови договори.
Предварително благодаря за всеки съвет и мнение!

# 92
  • Мнения: 2 985
Бих ви препоръчала да разширите доста понятието "по-достижими". Тъфтс приема само 16% от кандидатите си. Преди 30 години това беше приемната статистика на Харвард. Кейс Уестърн и Майами са също много, много селективни университети. Всичките изброени от вас са частни университети - разгледайте и щатските, сред тях има и много добри варианти. Разгледайте също така и по-малки и неизвестни университети с по-ниски критерии. За да получи пълна стипендия детето, то трябва да се откроява рязко от масата кандидатстващи. В Дюк, Браун и Нортуестърн всички кандидатстващи ще имат подобни резултати и профил, а доста ще имат и по-добър.

# 93
  • София
  • Мнения: 5 033
Кога ще кандидатства - тази или следващата година?

# 94
  • Мнения: 9
Тази година ще кандидатства. Оглеждам предимно частните университети, защото public обикновено не предлагат financial need based aid на чужденци, а стипендиите са несравними. Посъветвайте ме за някой университет с приемлив ранкинг и по-голям acceptance rate, за да имаме поне 50% шанс. Относно есетата или въпросите - почти е готова, положи много усилия в проучване на университетите и доста креативност в написването им. Common app ни е качен, както и CSS профила. Просто нямаме никакви впечатления и информация за вече приети деца, за да имаме база за сравнение какви университети да гледаме. Все още имаме 20 дни да проучи евентуално още един или два университета може би трябва да слезем малко в нивото и ранкинга.

# 95
  • Мнения: 2 985
Някаква специална насоченост има ли детето? Планове какво ще учи точно? Да знам какво да предлагам.

Не разбрах това за 20те дни. Ако кандидатства в момента, за тази година вече е късно. В повечето университети вече сте изпуснали сроковете за стипендии за следващата учебна година.

Ето два списъка на университети, които предлагат стипендии за чуждестранни студенти: едно, две. Винаги сравнявайте цифрите за стипендии с тези за реални разходи (обучение плюс разходи за живот).

Впечатления от други успешно кандидатствали български деца не мисля, че много ще ви помогнат. Българските деца кандидатстват като чуждестранни студенти, не като български, тоест не се съревновават помежду си, а с огромен брой неизвестни кандидати от целия свят.

Последна редакция: сб, 10 дек 2022, 15:52 от ianajar

# 96
  • Мнения: 9
Иска да учи Computer science - аз дали го написах или съм пропуснала. Срокът за редовното кандидатстване е 01.01 2023 в повечето университети, като срокът за CSS профила (за  стипендия/financial aid) e същия, имаше един-два, в които беше 07.01 23г.
Много ви благодаря за помощта и съветите!

# 97
  • Мнения: 2 985
Сроковете за кандидатстване са отделни от сроковете за стипендиите. Проверете в университетите, където подавате, какви са техните срокове, не се водете само по общия профил. В моя университет срокът за всички стипендии е 1 декември, например.

В днешно време компютърни науки може да учи буквално навсякъде, така че избирайте по географско разположение (помислете за климат, дали университетът е насред голям град или изолиран някъде в живописна пустош, ако е град - дали има добър градски транспорт, или всички разчитат на лични автомобили, ей такива неща) и естествено по финансовата помощ. Аз съм пристрастна към някои университети и райони и мога да препоръчам всичките, които са във Вашингтон ДиСи и в Бостън, стига да дават достатъчно пари, защото това са скъпи места.

Последна редакция: сб, 10 дек 2022, 16:10 от ianajar

# 98
  • София
  • Мнения: 5 033
Търсете университети, които дават добри финансови помощи. Не залагайте много на прием в университети с restrictive early action, защото при тях предимство имат ранните кандидати, особено щом искате финансова помощ - това също намалява шансовете. Във Brown се кандидатства и с видео - ако е добро, това може да увеличи шанса.

Последна редакция: сб, 10 дек 2022, 19:14 от Prizma

# 99
  • София
  • Мнения: 756
Много хора ми писаха с молба да опиша какво най-вече помогна на сина ми да бъде приет т.г. в Харвард, Йейл и Колумбийския у-тет и ще се опитам да синтезирам каквото знам, а то не е всичко, защото не участвах активно в процеса, но все пак ще е от полза:
1. Пълно 6 диплома от 8-12 клас
2. 1 златен и 2 сребърни медала на Националната олимпиада по математическа лингвистика в 9,10 и 11 клас
3. Бронзов медал на Меджународната опимпиада по същото
4. САТ взет с 1530 точки - 790 математика, 740 английски
5. Участие и лично ръководене на благотворителни инициативи и проекти
6. Вице-президент на Интеракт клуб в СМГ
7. Менторът му, американец живеещ в София, и помагащ на избрани от него кандидати, му помогна с коригирането на мотивациите, като за всяко уни са различни въпросите и отговорите трябва да са изпипани и вдъхновяващи
8. Миналото лято на един семинар тук се запозна с български професор, преподаващ в САЩ, и той го включи в свой проект, след това му написа препоръка
9. Лично беше много мотивиран и положи сам голям труд, което е най-важното условие Smile

Последна редакция: чт, 18 май 2023, 15:09 от AniCat

# 100
  • Мнения: 3 638
Честито!!! Искрено се възхищавам на такива деца!
Със сигурност го очакват безброй страхотни възможности, нека само е здрав!

# 101
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
AniCat
Страхотно, браво на синът ви! Кое учебно заведение избра от трите?

# 102
  • Мнения: 109
Много хора ми писаха с молба да опиша какво най-вече помогна на сина ми да бъде приет т.г. в Харвард, Йейл и Колумбийския у-тет и ще се опитам да синтезирам каквото знам, а то не е всичко, защото не участвах активно в процеса, но все пак ще е от полза:
1. Пълно 6 диплома от 8-12 клас
2. Златен медал на Национална олимпиада по математическа лингвистика в 11 клас
3. Бронзов медал на Меджународната опимпиада по същото
4. САТ взет с 1510 точки - постигнат на второ явяване, първият беше 1440, но си трябва над 1500
5. Участие и лично ръководене на благотворителни инициативи и проекти
6. Вице-президент на Интеракт клуба в СМГ
7. Менторът му, американец живеещ в София, и помагащ на избрани от него кандидати, му помогна с коригирането на мотивациите, като за всяко уни са различни въпросите и отговорите трябва да са изпипани-различни и вдъхновяващи
8. Миналото лято на един семинар тук се запозна с български професор, преподаващ в САЩ, и той го включи в свой проект, след това му написа препоръка
9. Лично беше много мотивиран и положи сам голям труд, което е най-важното условие Smile
А отпуснаха ли стипендия, ако не е тайна?

# 103
  • София
  • Мнения: 756
Благодаря, Ала-бала! Харвард избра, първо защото е с най-висок ранг, а и поради близостта му с МИТ могат да взимат курсове и там, където всъщност той искаше най-много да учи, но не стана.
Да, отпуснаха финансова помощ, както вече се казва Simple Smile Размерът й е в размер на 80% от таксата за Харвард и Йейл, което е доста щедро. Иначе таксите вече са по 92-96 000 долара (вкл. учебна+общежитие+храна+здр.застраховка) и са непосилни. Колумбийският бяха доста по-скромни и предложиха едва 30% от тях и 70% от нас, което автоматично ги нареди в края на нашата класация Simple Smile

# 104
  • Мнения: 109
Благодаря, Ала-бала! Харвард избра, първо защото е с най-висок ранг, а и поради близостта му с МИТ могат да взимат курсове и там, където всъщност той искаше най-много да учи, но не стана.
Да, отпуснаха финансова помощ, както вече се казва Simple Smile Размерът й е в размер на 80% от таксата за Харвард и Йейл, което е доста щедро. Иначе таксите вече са по 92-96 000 долара (вкл. учебна+общежитие+храна+здр.застраховка) и са непосилни. Колумбийският бяха доста по-скромни и предложиха едва 30% от тях и 70% от нас, което автоматично ги нареди в края на нашата класация Simple Smile
Честито и успех на сина Ви! Отличен избор по мое мнение, защото и моето дете пробва МIT и сме проучвали посочените от Вас. И на нас ни казаха така за общите програми на Харвард като бяхме на тур там, особено за желаните от нас инженерни специалности( защото моята искаше специално MIT).

# 105
  • София
  • Мнения: 756
Благодаря, ябълков щрудел! А при вашата дъщеря какво стана с приема? При все че не е толкова често срещано момиче да иска да става инженер, не са прави да я изпуснат от МИТ Simple Smile

# 106
  • Мнения: 3 576
Честито, Ани! Заслужен успех!
Децата ни се познават, в същото училище са и при въпросния ментор 🤗
Моят син избра Columbia, беше приет в още 3 американски топ университета извън Ivy League, та беше голямо чудене почти месец къде да отиде.

# 107
  • София
  • Мнения: 756
Хаха, сещам се много добре кой е синът ти, Maroonka, честит прием и на вас/него Simple Smile Той може би от всички в СМГ т.г. беше най-ориентираният към САЩ  Simple Smile А Комубийският е чудесен избор, с още по-чудесна локация! Ние ще минем само да го видим към 20.08. и после към Бостън.

# 108
  • Мнения: 72
Ани, честито за големия успех на сина Ви! да Ви попитам дали още в началото на кандидатстването заявихте, че ще искате финансова помощ или в последствие? Някои родители твърдят, че ако се заяви в началото, се губят шансове за прием.

# 109
  • София
  • Мнения: 756
Мерси! Не мисля, че може да се обобщи така,  но знам ли ги точно как процедират при приема. Във всеки случай още във формулярите за кандидатстването те питат дали ще искаш фин.помощ и до началото на февруари е срокът да си изпратиш справките за доходи. Отпускането на финпомощ зависи от у-та дали е need-blind(мисля, че са само 7) или need-aware. Проверете какво точно означава това, но най-общо казано за семейства с по-ниски доходи по-голям шанс да получат помощ имат в първия вид унита, които те приемат без за знаят финасите ти,  но трябват топ резултати за прием. Вторите приемат и с оглед на финансите на семейството и съответно вероятно си подбират по-заможни кандидати.

# 110
  • София
  • Мнения: 3 065
Дали можете да ми кажете какъв тип медицинска застраховка си правят студентите в САЩ?

# 111
  • София
  • Мнения: 5 033
При нас тя е осигурена от университета.

# 112
  • Мнения: 2 992
Мисля, че винаги е от университета.
В САЩ Колкото повече хора са застраховани от една  организация, толкова по- ниска е цената на премията за застраховане.
Всеки университет е договорил застраховки за студентите си , доколкото знам.
Ако сам се застраховаш, си е направо непосилно

# 113
  • София
  • Мнения: 3 065
Prizma, rosss, благодаря Ви!
Точно защото са доста скъпи застраховките там, се чудех как е уреден въпросът за студентите.

# 114
  • Мнения: 2 985
Застраховката задължително се прави чрез университета, освен ако семейството не живее в САЩ и студентът не може да използва родителска застраховка, докато учи. Университетските застраховки обикновено са с договорена по-ниска цена и покриват напълно или по-голямата част от прегледи и лечение в студентската поликлиника (но не и медицинско обслужване в други болници или специализирани кабинети, ако не са също университетски, също така може да не включва очен лекар и зъболечение). Цената на застраховката обикновено може да се намери на сайта на университета там, където са описани таксите на студент за годината (обикновено е Registrar's page).

# 115
  • София
  • Мнения: 9 115
Здравейте.
Благодаря за полезната информация, споделена в темата.
Синът ми тези дни ме изненада с интерес към учене в САЩ - не мога да преценя колко е сериозен все още. Дотук сме обсъждали основно Европа - едно заради разходите, второ - заради близостта.
Уж идеята е да учи в друга страна и да се върне да работи в България. Ако не се промени във времето.
Програмира от няколко години и е насочен към computer science, учи в СМГ, успя да влезе в младежкия национален отбор миналата година и да участва в 2-3 международни състезания, спортува, участва в Тийноватор.
Бяхме се спряли на Германия и Техническия в Мюнхен като най-вероятна цел. Към Холандия няма особен интерес. А в Англия с тези такси и излизането от ЕС не знам как точно би се получило. Въпреки че и към там си има интерес.
Отворих напосоки класация за университетите в света за тази специалност и разглеждах сайта на Масачузетския технологичен институт. Таксите са доста високи - около 80 хил. долара като порядък, но същевременно пише, че финансират всички приети на база на нуждите им.
Може ли да ме насочите как изобщо мога да му помогна да се ориентира доколко САЩ е добър избор за висше образование за него, предвид целите  - връщане в България и работа тук след това. Какви са предимствата на САЩ като висше образование в областта?
Според мен има шансове за прием, ако е достатъчно мотивиран за тази цел, но кандидатстването в САЩ си изисква съвсем различна подготовка от тази за немскоговоряща страна в Европа и трябва да се ориентира навреме. Сега ще започва 11 клас.
Благодаря ви!

# 116
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 340
Zazu, мисля, че тази година има едно прието момче от СМГ в MIT, бих препоръчала да го контактнете него и да ви даде информация и съвети, конкретно за този университет.

# 117
  • София
  • Мнения: 5 033
Кандидатстването, ученето в САЩ и реализацията са три отделни компонента. Zazu, ако решиш, пиши на ЛС.

# 118
  • Мнения: 1 847
4 години по 80 000 долара + Билети+квартири/общежитя/+учебници+храна..дрехи и да се прибере в бг не се връзва.
Има и университети с по-добра такса. Финансирането е малко различно в различните колежи/иниверситети. При някои искат определен брой кредити взети, 1 година с определен успех.

# 119
  • Мнения: 25 775
Ами след изтичане на студентската виза, който не намери спонсор работидател се прибира.
Пък и какво лошо има да се прибере. Със американска диплома ще отвори много врати.  А и не всяко дете мечтае да е на другия край на света на всяка цена. Това е отживелица.

# 120
  • София
  • Мнения: 2 876
А бе с диплома от MIT едва ли ще се прибере в България и едва ли ще остане без виза след края на обучението си. Хора за работа, уви, в цял свят няма, още повече пък качествени.

# 121
  • Мнения: 25 775
А бе с диплома от MIT едва ли ще се прибере в България и едва ли ще остане без виза след края на обучението си. Хора за работа, уви, в цял свят няма, още повече пък качествени.
Рибата е малко в морето, но да сме честни, не всички остават в щатите след обучението си.
Ако детето иска да се върне в Европа, защо не?

От друга страна както вече се спомена, заминаване, завършване и реализация са три отделни звена...

# 122
  • Мнения: 2 992
Zazu,

Желая ви успех!
Хубав университет отваря много врати.
Дъщеря ми се занимава със софтуеърно инженерство за един от технологичните гиганти. Предложиха й да си избере офис по света. Тя си избра САЩ. Нейна приятелка след започване в същата компания , се омъжи в друга държава. Поиска преместване там и се уредиха нещата.

# 123
  • Мнения: 72
От СМГ вече има доста деца, които учат в айви университети . Доколкото разбирам, някои от тях ползват консултантски услуги от Луиз  Ломели за подготовка на документи, есета, препоръки, защото за американците е изключително важно активностите извън училище, награди, благотворителност и т.н. За разлика от европейските университети само отлична диплома от гимназия не стига.

# 124
  • Мнения: 501
Здравейте! След като не ни приеха за бакалавър в САЩ и в момента сме втора година в ТУ Айндховен, започвам да проучвам вариантите за магистратура в Щатите. Ще съм благодарна на всякаква информация - прием, цени, варианти за работа и учене едновременно, стипендии...
Предварително благодаря!

# 125
  • Мнения: 30
Здравейте. Имате ли отзиви за тази агенция Sportscholarships.eu?

# 126
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
За спортна стипендия ли ще се борите?  Зависи от спорта,който се практикува, къде сте в ранглистата за съответния спорт, какви са очакванията Ви, кой набор е детето и много, много други неща. Иначе имам някакви наблюдения върху тази агенция.

# 127
  • Мнения: 9 139
За спортна стипендия ли ще се борите?  Зависи от спорта,който се практикува, къде сте в ранглистата за съответния спорт, какви са очакванията Ви, кой набор е детето и много, много други неща. Иначе имам някакви наблюдения върху тази агенция.
Каква е тази ранглиста? Първенство между училищата ли?

# 128
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Ранглиста за съответния спорт, в която са включени спортисти от цял свят за съответната възраст. Все пак трябва да има възможност за сравняване на резултати, защото никой университет няма да похарчи нито цент за девойка/младеж, които няма да им донесат точки от конференция,състезание на университета. Никой в САЩ не се интересува от училищни първенства, още по-малко на територията на България. Става въпрос за резултати от състезания като държавни първенства, европейски, световни, Олимпиада и значими състезания в Щатите.

# 129
  • София
  • Мнения: 5 033
Ето например  ранглистата по голф за непрофесионалисти https://www.wagr.com/playerprofile/lyubomir-tushev-37187

# 130
  • Мнения: 9 139
Ранглиста за съответния спорт, в която са включени спортисти от цял свят за съответната възраст. Все пак трябва да има възможност за сравняване на резултати, защото никой университет няма да похарчи нито цент за девойка/младеж, които няма да им донесат точки от конференция,състезание на университета. Никой в САЩ не се интересува от училищни първенства, още по-малко на територията на България. Става въпрос за резултати от състезания като държавни първенства, европейски, световни, Олимпиада и значими състезания в Щатите.
Разбихте въжделенията ми! Yum Да разбирам,че американските филми в които деца от училищни отбори се състезават с други училищни отбори,полагайки максимални усилия да спечелят и с цел да бъдат забелязани и пробият в НБА или Хокейната лига,са художествени измислици?!
Или няма училищни отбори,а клубни? Примерно детски клуб към баскетболния гигант "Чикаго булс".

# 131
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Не съм съвсем съгласна. Дъщеря ми навремето отиде по линия на волейбола и се изучи със стипендия. Аз за ранглиста по волейбол не съм чувала.

# 132
  • София
  • Мнения: 5 033
Не са измислици нещата във филмите, но мисля, че се търсят ученици с демонстрирани високи постижения - като 2-3 последователни години победител в турнир не на училищно или междуучилищно  ниво, а на щатско ниво например.

# 133
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Не зная защо някой решава,че форумът може да му даде пълната картинка за нещата. Написала съм,че има много и различни условия.Никъде не съм изброила всички и не съм говорила за конкретика.Разбира се,че е различно за различните спортове. Няма общовалидни неща. Ще дам пример с това,че в спортове като американски футбол и баскетбол има пълни спортни стипендии.А в спортове като триатлона дори няма мъжки отбори, но има женски. Който се интересува от спортни стипендии чете, рови и си проучва нещата за всеки един конкретен университет, за спорта, който го интересува.,води си преговорите и се опитва да направи най-доброто за себе си.Ако някой смята,че го чакат с отворени обятия- жестоко се лъже. Ако някой смята,че нищо не се в променило отпреди 3 години - жестоко се лъже.Ако смята,че само спортните успехи му гарантират прием без значение на училищните резултати- жестоко се лъже. Желая успех на всеки запътил се по спортна линия, огромно търпение и здрави нерви!

# 134
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
Мога да кажа за леката атлетика - университетите в САЩ не канят  национални шампиони на България (камо ли от ученически игри), а минимум финалисти от малдежки европейски, световни и олимпийски форуми.

# 135
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 340
Deaf, не бъркайте как избират американски деца от училищни отбори с това как избират интернешънъл спортисти.
Знам за момче, поканено в топ университет тази година със спортна стипендия, републикански и европейски вицешампион в неговия спорт. Определено не играе на училищно ниво.

# 136
  • Мнения: 9 139
А,сега вече стана ясно... Канят само финалисти,вице и шампиони.

Но,доколкото схващам в САЩ има съгледвачи (както им казват в България),които "набелязват" даровити в някакъв спорт деца още в училището. В България в миналото това бяха треньорите по физическо. Нашият клас в основното училище имахме момче борец,който по-късно стана републикански шампион на България,(в САЩ не знам как се именува тази титла),което момче беше двойкар,но учителят ни по физическо "уговаряше" учителите да му пишат поне тройка,за да изкара основното си образование,за да може да изгради кариерата си на спортист.

# 137
  • София
  • Мнения: 5 033
При кандидатстване в университет те вече не са съвсем деца. На по 16 години са, т.е. имали са време да се изявят в спорта. У нас пък съвсем - в 11 клас вече са на по 17-18 години. Ако до този момент нямат успехи, не знам колко е вероятно по-натам да ги постигнат.
Ето една по-стара новина за успешен наш спортист, който отива да учи в САЩ https://viasport.bg/22068-%D0%90%D0%BD%D1%82%D1%8A%D0%BD%D0%B8-% … %D0%90%D0%A9.html

# 138
  • Мнения: 9 139
При кандидатстване в университет те вече не са съвсем деца. На по 16 години са, т.е. имали са време да се изявят в спорта. У нас пък съвсем - в 11 клас вече са на по 17-18 години. Ако до този момент нямат успехи, не знам колко е вероятно по-натам да ги постигнат.
Ето една по-стара новина за успешен наш спортист, който отива да учи в САЩ https://viasport.bg/22068-%D0%90%D0%BD%D1%82%D1%8A%D0%BD%D0%B8-% … %D0%90%D0%A9.html
Много интересно от линка! Защо е избрал Алабама,като от "Бръшляновата лига" също са му отправили предложения – от Харвард и Станфорд?!

# 139
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
deaf, не всички се стремят към Бръшляновата лига. Моето дете имаше разговори с треньори от Бръшляновата лига - Йейл, Колумбийския, Харвард, Принстън, Корнел и Дартмут. Не беше това, което той искаше. Освен всичко друго в тези университети няма спортни стипендии!!! Подчертавам дебело няма спортни стипендии. В спорта, който моето дете практикува те са мид мейджъри, а моето се бореше за отбор от Power Five. Колкото до Антъни, той завърши, но не в Алабама,а във Вирджиния Тех, защото треньорът му се премести там, а когато спортист работи добре с даден треньор и му се доверява изцяло за подготовка на световно ниво, той е готов да го последва. В случая на Антъни - Серхио Лопес е треньор от световна величина, Олимпиец в стила бътерфлай, това което е и основна дисциплина на Антъни. Всеки спортист знае кое е най-добро за него. При преговорите и двете страни си изясняват дали срещуположната би паснала на отбора,на спортната култура,на тренировките,на изискванията и прочие неща. За един Бршляновата лига може да е върха, за друг - не.

# 140
  • Мнения: 9 139
Вилиан,благодаря за интересната информация...

# 141
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Само да отбележа, че и извън Бръшляновата лига има добро образование в различни университети - MIT, Станфорд, NYU, USC и прочие. Затова трябва да се чете много, да се проучва. За всеки има място под слънцето стига да има ясна представа какво търси и къде наистина има реални шансове да бъде.

# 142
  • Мнения: 2 992
Кандидатстването за спортна стипендия е по- дълъг процес и стартира поне година по- рано от стандартно кандидатстване.
Трябва одобрение на треньора към университета по съответния спорт. А и той трябва да има бюджет ( завършващи). Изпращате презентация/ портфолио на треньор- той има основната дума.

Има опция за академична стипендия, към която да са плюс ваши спортни успехи ( които да демонстрират упоритост, положен труд, лидерство) . Но пак трябва да са поне на национално ниво, за да ги отчетат.

В САЩ има достатъчно добри университети, които да дадат добър старт.

# 143
  • Мнения: 25 775
Не съм съвсем съгласна. Дъщеря ми навремето отиде по линия на волейбола и се изучи със стипендия. Аз за ранглиста по волейбол не съм чувала.
Още в САЩ ли е детето?
Горния коментар е много обнадеждаващ, нека има повече българи с такива успехи.

# 144
  • Мнения: 2 992
So Lucky,
Не знам дали дамата прави разлика от типична спортна стипендия и стипендия, към която са взети под внимание и спортни успехи.

Дъщеря ми отиде преди години със стипендия, но спорта беше взет под внимание, даже беше включена в отбора на колежа, но не е бил водещ , а беше с академична + финансови нужди.
2017 се дипломира и си е още в сащ.

# 145
  • Мнения: 25 775
Тук в щатите спортните стипендии са много популярни. Хората си натискат децата в евтини спорт дисциплини, заради финансовата помощ. Всеки долар е от значение.

Честно казано, не знаех че и чуждестранните кандидати играят в схемата.

# 146
  • Немция
  • Мнения: 6 909
Честно казано, не знаех че и чуждестранните кандидати играят в схемата.
И от нашия тенис клуб(в Германия) едно момиче, които беше изявено в тениса (дори преди 3-4 години се включи в голям младежки турнир по тенис в САЩ), отиде със спортна стипендия в университет в Бостън.
Посещаваше нормално училище(гимназия), не беше в спортен интернат.
Повече подробности не знам.

# 147
  • Мнения: 30
По- скоро се интересувам от възможността за пълна стипендия в колеж, в който има и отбор към съответния спорт. Акцента е върху спорта. Кандидатстване с препоръки за  качествата които има спортиста. От треньор към треньор в съответния колежански отбор.

# 148
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Не съм съвсем съгласна. Дъщеря ми навремето отиде по линия на волейбола и се изучи със стипендия. Аз за ранглиста по волейбол не съм чувала.
Още в САЩ ли е детето?
Горния коментар е много обнадеждаващ, нека има повече българи с такива успехи.
Да, там остана. За волейбола ковид пандемията беше до някъде +, защото им дадоха възможност да играят още 1 година със стипендия, което и поздволи да се изкара и магистратура отново със стипендия.
Първите години беше със спортна и академична стипендия, двете покриваха всичко по пребиваването и. За наша сметка си бяха самолетните билети, таксите на съответния щат (ако има такива) и евентуално за лични нужди.  Спортът беше водещ, но имаха задължение да покриват определен минимум по отношение на учебната част. Успехът не трябваше да пада под...вече не си спомням колко.

# 149
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
По- скоро се интересувам от възможността за пълна стипендия в колеж, в който има и отбор към съответния спорт. Акцента е върху спорта. Кандидатстване с препоръки за  качествата които има спортиста. От треньор към треньор в съответния колежански отбор.

InaT77, пълна спортна стипендия има за ограничен вид спортове - американски футбол например. Обикновено се прилагат спортна, академична и финансова.В зависимост от дивизията, в която е университетът, може да има само финансова или само академична т.е. не е задължително да са налице и трите. Няма такова нещо като акцент върху спорта. Всички,които влизат със спорт се водят student-athlete т.е. те са студенти-атлети, а не само атлети и не само студенти. В чист вид спорт са професионалните отбори към някои университети и тези спортисти не са студенти и не могат да се регистрират към NCAA, която регулира правилата за студентите-атлети.

Ала-Бала, точно такива неща като успех се регулират от NCAA. Мисля, че под 2,80 не трябва да пада успеха по време на следването към днешна дата.

Последна редакция: вт, 06 фев 2024, 11:17 от Вилиан

# 150
  • Мнения: 2 992
Когато богат университет реши, че иска чуждестранен студент, той ще му предложи съответните условия, че да може детето да запише.
Не се хвърляйте само на айви лига. По- скоро прецезирайте специалността и доколко е актуална и търсена.
Има опция дори унито и кредит да ви предложи, особено когато вярва във вас.

# 151
  • София
  • Мнения: 307
Има двама младежи, завършили в САЩ със спортни стипендии, които си направиха агенция за подбор.
Скрит текст:
https://www.pkrecruitmentagency.com/ Преди имаха на сайта си и български вариант. Сега не виждам такъв, което не ми харесва

# 152
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 758
Трябва да е много добър в спорта на национално ниво. Примерно за волейбол, да участва в национален отбор или в отбор, който е на първо място в националното в съответната възрастова група. При всички положения следва да е състезател, но за да си състезател, който играе в нациолен отбор или много добър отбор трябва да си в спортно училище. Синът ми не бе в такова, т.е. той не можеше да покрива двуразови тренировки няколко пъти в седмицата и да ходи на училище и като резултат беше резервен играч. Опита се миналата година още, беше в 11клас, през американска агенция и видя какво е положението. За да преценят дали става или не, не може само с клипчета с него. Да, те са нужни, но това е само първа стъпка. Втората е да отидеш на лагер там и да те видят на място. Всички разходи си поемаш, лагерите са няколко дни. Говоря и за различен брой лагери. В крайна сметка той се отказа от този вариант. Отделно това, че треньорът те харесва не означава, че университетът ще те приеме.

# 153
  • София
  • Мнения: 2 876
Алекс Николов мина по този път с волейбола, синът на Владо Николов, но вече играе в Италия.

# 154
  • софия
  • Мнения: 4 988
Аз да попитам тези, които са запознати и споделят инфо за спортистите, знаят ли за практиката да се плащат м/у 5 и 10К  евро (дали пък не е долари) на треньорски посредници? Аз имам такава информация и се чудя доколко тя е апокрифна и се позлват малцина знаещи за тази привилегия или си е открита практика?

# 155
  • Мнения: 202
Моето инфо е старо от преди две години, тогава беше 3000 долара.

# 156
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 758
Алекс Николов мина по този път с волейбола, синът на Владо Николов, но вече играе в Италия.

Така е, но той отиде, за да играе волейбол. И други ще отидат със спортна стипендия, за да играят волейбол там, това е сигурно, но не и за да учат примерно молекулярна биология и да играят волейбол едновременно. С други думи спортна стипендия се отпуска за спортисти поне такива са моите наблюдения. Да, задължително се плаща за треньорски посредници, за агенции, които да те промотират и таксите не са малки. Самите клубове, български, поне във волейбола също могат да те промотират, не знам как е при другите спортове.

# 157
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Амели, зная точната сума на посредническата услуга на споменатата преди няколко страници фирма. Казана ми беше по време на безплатна консултация, която те организират. Инфото ми е от преди 2 години и не бих искала да я коментирам публично. Ще кажа само, че беше трицифрена и в евро.

# 158
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
Това ми излезе като реклама преди известно време: https://www.sportscholarships.eu/bg?
Дано е полезно като ориентир.

# 159
  • Мнения: 202
Алекс Николов мина по този път с волейбола, синът на Владо Николов, но вече играе в Италия.

Така е, но той отиде, за да играе волейбол. И други ще отидат със спортна стипендия, за да играят волейбол там, това е сигурно, но не и за да учат примерно молекулярна биология и да играят волейбол едновременно. С други думи спортна стипендия се отпуска за спортисти поне такива са моите наблюдения. Да, задължително се плаща за треньорски посредници, за агенции, които да те промотират и таксите не са малки. Самите клубове, български, поне във волейбола също могат да те промотират, не знам как е при другите спортове.
Дъщеря ми отиде с пълна волейболна стипендия, учи Биотехнологии. И не, не се плаща задължително, има и други начини да се отиде. Просто трябва да се знаят навреме. Не бих очаквала клубът да я промотира, даже напротив - правят спънки. Но това всъщност зависи от нивото на състезателя.

# 160
  • софия
  • Мнения: 4 988
Скрит текст:
Алекс Николов мина по този път с волейбола, синът на Владо Николов, но вече играе в Италия.

Така е, но той отиде, за да играе волейбол. И други ще отидат със спортна стипендия, за да играят волейбол там, това е сигурно, но не и за да учат примерно молекулярна биология и да играят волейбол едновременно. С други думи спортна стипендия се отпуска за спортисти поне такива са моите наблюдения. Да, задължително се плаща за треньорски посредници, за агенции, които да те промотират и таксите не са малки. Самите клубове, български, поне във волейбола също могат да те промотират, не знам как е при другите спортове.
Дъщеря ми отиде с пълна волейболна стипендия, учи Биотехнологии. И не, не се плаща задължително, има и други начини да се отиде. Просто трябва да се знаят навреме. Не бих очаквала клубът да я промотира, даже напротив - правят спънки. Но това всъщност зависи от нивото на състезателя.
Danichka, браво на твоето момиче! Аз лично много ще се радвам ако разкажеш в кой университет е, защо него сте избрали, какви други опции сте разглеждали и разбира се с какво според вас ги е впечатлила за да изберат нея.

Иначе, аз с подчертаната част от Helene S, не съм много съгласна, защото познават студент (американец) рекрутнат още в осми клас за отбора на унито и въпреки всичко свят му се завива от учене и спорт - става в 5 тренира, пътува, но изпитите са си изпити и ученето си е учене. От друга страна действително съм чувала това (подценяващо по някакъв начин) мнение, че само спорта е важен и другото е без значение.
Признавам, че не съм наясно и не съм се интересувала в дълбочина. Затова ще ми е много интересно ако Danichka разкаже (пък и всеки, който има опит с темата)

# 161
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Волейболът е един от спортовете, в които дават пълни стипендии. По принцип мъжки и женски спорт се водят два различни спорта все едно имаш два отделни отбора. В плуването например мъжките стипендии са 8, а женските са 16 за Д1. Само да добавя,че рекрутът за американците приключва обикновено доста по-рано около края на 11 клас. И в зависимост от дивизията, в която е университетът и конференцията, в която е даденият спорт приоритет може да е спортът за сметка на обучението. Например университетът в Северна Королина и този в Индиана са известни с това, че се акцентира изключително на спорта.

# 162
  • Мнения: 202
Скрит текст:
Алекс Николов мина по този път с волейбола, синът на Владо Николов, но вече играе в Италия.

Така е, но той отиде, за да играе волейбол. И други ще отидат със спортна стипендия, за да играят волейбол там, това е сигурно, но не и за да учат примерно молекулярна биология и да играят волейбол едновременно. С други думи спортна стипендия се отпуска за спортисти поне такива са моите наблюдения. Да, задължително се плаща за треньорски посредници, за агенции, които да те промотират и таксите не са малки. Самите клубове, български, поне във волейбола също могат да те промотират, не знам как е при другите спортове.
Дъщеря ми отиде с пълна волейболна стипендия, учи Биотехнологии. И не, не се плаща задължително, има и други начини да се отиде. Просто трябва да се знаят навреме. Не бих очаквала клубът да я промотира, даже напротив - правят спънки. Но това всъщност зависи от нивото на състезателя.
Danichka, браво на твоето момиче! Аз лично много ще се радвам ако разкажеш в кой университет е, защо него сте избрали, какви други опции сте разглеждали и разбира се с какво според вас ги е впечатлила за да изберат нея.

Иначе, аз с подчертаната част от Helene S, не съм много съгласна, защото познават студент (американец) рекрутнат още в осми клас за отбора на унито и въпреки всичко свят му се завива от учене и спорт - става в 5 тренира, пътува, но изпитите са си изпити и ученето си е учене. От друга страна действително съм чувала това (подценяващо по някакъв начин) мнение, че само спорта е важен и другото е без значение.
Признавам, че не съм наясно и не съм се интересувала в дълбочина. Затова ще ми е много интересно ако Danichka разкаже (пък и всеки, който има опит с темата)
Предпочитам да не конкретизирам, но това, което мога да кажа е, че тя година и половина беше в колеж. След това се прехвърли в университет, избра го по нейни собствени причини, ние не сме се намесвали. За нея най-важното беше да се харесат с треньора. Университета е в първа дивизия. Волейбола и следването са с еднаква тежест, като много държат на успеха. Двуразови тежки тренировки, а в три дни от седмицата университета е до 10:00 вечерта. Треньорите ги впечатли с волейболните си умения, а университета и колежа - с успех, знания и постижения.

# 163
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
Моля да ме ориентирате какво трябва да прикача като документи в Health портала, относно ваксините (For each required immunization, upload the supporting immunization documentation).  За Ковид имаме сертификатите, но всички останали останали ваксини са нанесени в една здравна карта, много непрегледно, без печати, без нищо... Ако има нещо по- специфично, което мога да искам от личния лекар?

п.с. Или може би се попълва бланката, качена на сайта на университета и тя се прилага след това?

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 21:19 от Shantal

# 164
  • София
  • Мнения: 5 033
Точно бланката се попълва и подпечатва. При нас май имаше още една бланка - за ръст, тегло и т.н., но вероятно зависи от университета. Искаха ги след приема обаче.  Или ви трябва за лятна школа?
Една от ваксините не беше в нашия имунизационен календар и я направи специално за САЩ (може би беше менингитната).

# 165
  • Мнения: 2 992
И при нас беше , както е писала Призма. Даже имаше упоменати на кои български центрове признават заверката.
Да, ваксината за мозъчен менингит се прави допълнително. Разпитвах и ми обясниха, че когато живеят много хора на едно място ( общежитие) я правят с цел предпазване.
И се изпраща след потвърждение за прием.

# 166
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
Много благодаря!
За лятната програма го искат и тепърва ще установявам какво липсва.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 22:03 от Shantal

# 167
  • София
  • Мнения: 5 033
Честито! В кой град ще бъде?

# 168
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
Честито! В кой град ще бъде?

В Бостън.

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 00:49 от Shantal

# 169
  • София
  • Мнения: 2 876
Силно допускам, че в МЦ Грийнберг или Болница Вита може би подпечатват такива бланки, както и поставят нужните ваксини. Все пак това са официалните две места за медицинските прегледи преди интервютата за виза от лотарията. Менингита не присъства в бг имунизационен календар, затова му я сложи ЛЛ тук. Мед.сестра ни преследва много за тази ваксина, нужна и задължителна е само 1 доза, втората е по желание. За варицелата превеждах документ от ЛЛ в България, че е боледувал, но тук отново ми искаха потвърждение и от тукашния ни ЛЛ. Доколкото знам в Бг ваксината срещу варицела съществува, но не е задължителна.
Синът ми също ще бъде на лятно училище, но нямаме изискване да представяме такъв документ за ваксини.

# 170
  • Мнения: 72
Shantаl, ние попълвахме заедно с личния лекар  бланката, дадена от училището, с точните дати, когато са нанесени ваксините. Подписа я и я подпечата. Всичко го има в здравното досие на детето . За съжаление не може да се предостави на английски Wink За тези като напр. за варицела писахме, че не са изискващи в Бг, но писахме кога я преболедувал. Ваксината за менингит сложихме чак като отиде да учи в гимназията. За лятната програма не ни я искаха задължително. И през двете години обаче ни поискаха актуални справки за БЦЖ. Странно, но американците водят страната ни за високорискова за туберколоза. Освен това следят и строго КОВИД ваксината.

Сподели в кое училище заминава детето.

# 171
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
Много благодаря за помощта, момичета!

Говорих днес с личния лекар, насочи ме към РЗИ за менингитната ваксина и записах час за утре. Издават оттам документ на английски срещу 33 лв., самата ваксина е 102 лв. (пиша го, защото може да е от полза на някого).
За варицелата успях да изровя амбулаторен лист от страницата на НЗОК, ще го дам да го преведат и ще го приложим. Не изискват БЖЦ, посочили са Ковид, Хепатит Б, ТДК, варицела, морбили, заушка и рубеола и менингитната.

Последна редакция: пн, 18 мар 2024, 22:22 от bubanka

# 172
  • Мнения: 72
Браво! После ще споделиш отзвук от лятната програма Simple Smile

# 173
  • Мнения: 1 785
Здравейте, моля да споделите мнение за добър курс за подготовка за САТ (по възможност присъствен). Засега съм се спряла на този, организиран от фондация "Св. Св. Кирил и Методий". Ще съм благодарна, ако получа обратна връзка, както за този, така и за други.Flowers Rose

# 174
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 758
Здравейте, моля да споделите мнение за добър курс за подготовка за САТ (по възможност присъствен). Засега съм се спряла на този, организиран от фондация "Св. Св. Кирил и Методий". Ще съм благодарна, ако получа обратна връзка, както за този, така и за други.Flowers Rose

Ще попитам младежа. За фондацията знам, че провежда и курс за попълване на документи за кандидатстване в САЩ и май е безплатен.

# 175
  • София
  • Мнения: 2 876
Здравейте, бих искала да попитам някой ползвал ли е услугите на някоя образователна организация при подготовката на апликациите за унитата? Ако да - моля за съвети за/против, препоръки, цени.
Постовили сме си високи цели и бих искала някой с много опит в тази област да ни навигира. Получих една оферта за 10к$ от американска фирма и една оферта за 1600 лв от българска фирма. Ще разгледам за още оферти, но ми се иска да чуя и още мнения.

# 176
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
Би ли споделила какво включва американската оферта?

# 177
  • софия
  • Мнения: 4 988
В такива случаи винаги се чудя как ще се чувства човек,  ако даде тези пари, а накрая нещата не се получат?

Стискам палци за положителен развой на кандидатстването.

Последна редакция: ср, 08 май 2024, 13:08 от Амели

# 178
  • София
  • Мнения: 2 876
Би ли споделила какво включва американската оферта?
С удоволствие, макар да я нямам черно на бяло, а е базирана на 10 мин. тел.разговор. Личен адвайзер, който “уж” бил наясно с университетите в нашия щат, подготовка на шортлист с подходящи колежи, подготовка и преглеждане на апликациите и есетата за 10-12 колежа, ако се кандидатства за стипендия - ще се добави още някаква “малка” сума към първоначалната. Цената била такава, защото се свързвам с тях “доста късно”, ресурсът им вече бил доста ограничен. Тази сума ми я дадоха след като отговорих на 5-6 въпроса - в кое училище учи сина ми, колко му е GPA, кои са ни целите и какво смята да прави лятото.

Амели, гаранция никаква няма, но пък гръмки статистики, колкото искаш! Колко % от техните кандидати са приети в най-престижните колежи, колко са успешни при малки аксептанс рейтс….Всичко това може и да е така, може и да не е - няма начин да се провери. Ама ние сме българи все пак и още откакто сме се родили, сме се научили да проверяваме и подлагаме на съмнение ВСИЧКО. А тук се лъже много, ама наистина много!

# 179
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 340
Аз на такива статистики не вярвам изобщо, все пак важна е изходната база. Ти си подбери най-успешните и подходящи кандидати, пък после се хвали къде са приети, "благодарение" на теб. Подобно е и с някои школи в БГ, където се явяваш на входен изпит и трябва да си супер подготвен, а после школата се хвали каква успеваемост има.

# 180
  • Мнения: 3 638
Helene S, може ли сайт на фирмата, моля!

# 181
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
На срещата, на която бяхме последният път, една от дамите спомена за такава фирма, ползвана от нейни близки в САЩ, които са останали доволни.

# 182
  • София
  • Мнения: 2 876
Helene S, може ли сайт на фирмата, моля!

Разбира се Blush
Това е сайта със скъпата оферта:
https://www.crimsoneducation.org/us/

А това е за офертата от България:
https://accbulgaria.com/

Напълно съм съгласна с твоето мнение, Гадамер! Точно затова ми се зададоха и конкретните въпроси, след като отговорих на тях, чух тази цена.

Даже тази сутрин се шегувахме със съпруга ми - ако той се обади и даде тотално обратни отговори на въпросите им, каква оферта ще чуем. Вероятно няма да има такава изобщо, а просто ще ни кажат, че е твърде късно и нямат капацитет да ни поемат.

Последна редакция: ср, 08 май 2024, 16:08 от Helene S

# 183
  • Мнения: 3 638
Благодаря, погледнах ги, услугата струва между $5000 и $10000.
Няма правни регулации на този тип услуги, в този смисъл леко ме съмняват.

Погледнах и ерия код - Манхатън. Сериозните фирми посочват и физически адрес, на сайта им липсва и според мен са леко скам.

Последна редакция: ср, 08 май 2024, 16:26 от waterproof

# 184
  • Sofia
  • Мнения: 4 711
Намерих агенцията, която коментирах в предишния си пост:
https://www.zenithprepacademy.com/

# 185
  • София
  • Мнения: 2 876
Много ти благодаря, Шантал! Ще погледна и тях.

Имах днес разговор с ето тази фирма:
https://acceptu.com/

Офертата от тях е 9к$ за помощ от адвайзър с по-малко опит и 12,500$ за работа с много опитен адвайзър. Неограничен брой срещи, съпорт през целия процес от начало до край. Плащане на няколко вноски.

waterproof, благодаря ти за този hint! Обаждането беше наистина с номер от Ню Йорк. Понеже сме се логвали на техни уебинари, много хора присъстваха от цяла Америка.

Просто започнах и да се чудя следното: как така всички тези фирми се рекламират с екипи от бивши адмишън офисъри само от Топ университетите, такова ли пък чак текучество имат в тези отдели? Трудно ми е да си го представя…

# 186
  • Мнения: 3 638
Аз имам мнение, но ще го запазя, защото вероятно никак не съм обективна.
Мога да заложа главата си, че услугите им не се ползват от американци, в самите училища има ситуиране,  в 11 клас тръгват по училищата. $10000 не са малко пари и за Америка, та много са ми фалшиви (или основно изкарват парите си от чужденци).

# 187
  • Мнения: 2 985
как така всички тези фирми се рекламират с екипи от бивши адмишън офисъри само от Топ университетите, такова ли пък чак текучество имат в тези отдели? Трудно ми е да си го представя…

Адмишън персоналът е сред най-ниско платените, най-стресираните и най-отрудените хора на един кампус. В адмишънс също така работи много голям брой хора, с рангове от студенти на лятна работа до старши специалисти. Даже аз съм работила малко в адмишънс, та ако искам мога да се пиша консултант... Satisfied Проблемът е, че аз съм работила там преди петнайсет години, а през това време университетското образование и приемът се промениха ужасно много. Компанията няма да ти каже дали консултантът с малкото опит всъщност си е докарвал джобните като work-study в офиса.

Не са само за чужденци тези услуги, хич. Тук много родители дават луди пари да им приемат децата, особено ако компанията има репутация, че може да те вкара в престижен университет. Справка: скандалът с фалшивите спортисти пред две-три години. За родители, готови да платят над четвърт милион, за да учи детето примерно в Джорджтаун, едни десет хиляди за да влезе направо не се забелязват.

# 188
  • Мнения: 3 638
Малко е пресилено, може и да не съм права.
Обикновено богатите родители избират и много скъпи частни училища, с чудесна подготовка. Сатовете и есетата няма как консултант да им ги направи, нито интервюто.
Аз няма да им дам и 1000 😀.
Казала съм на моят син - ослушвай се, оглеждай се, успехът си го имаш - чакаме ги догодина да дойдат. Макар че той си е решил да е Air Force.
Отделно чета, сложно е.

# 189
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 340
Мисля, че такъв тип консултанти помагат точно за есетата с насоки и редакции. Ясно е, че кандидадът сам прави SAT и извънучебните дейности, така че там няма какво толкова да помогнат, освен ако не предлагат и курс по SAT.

# 190
  • София
  • Мнения: 2 876
И насоки давали за интервютата.

# 191
  • Мнения: 2 985
Обикновено богатите родители избират и много скъпи частни училища, с чудесна подготовка. Сатовете и есетата няма как консултант да им ги направи,

Всъщност най-високо платените точно това правят. Измамите с фалшиви test-takers не са от вчера. Има компании, които ше ти напишат не само есетата, ами и чернови за препоръките от преподаватели. Извънкласни занимания също могат да се фалшифицират, при достатъчно желание, особено от типа "строих къщи за бедните в африканско село". Както видяхме, и спортни постижения могат да се фалшифицират.

Това е информация от пресата за разкрити такива шашми, аз нямам личен опит с компаниите. И не казвам, че тези компании, които са дадени в тази тема, правят нещо нередно, всъщност вероятно не правят повече от редактиране на есета и общи насоки, за измама са много малко парите си мисля.

Последна редакция: чт, 09 май 2024, 16:39 от ianajar

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт