Турски език в българска детска градина???

  • 2 613
  • 49
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 14 337
Имам много близки български турци, на различна възраст, ако това има значение, и всички говорят български като роден език. Та не знам откъде идват тези песимистични размисли.
Ами аз писах вече откъде: от наблюдения на мъжа ми върху онези негови съученици, които в първи клас не са знаели добре български. ОНЕЗИ от тях, които не са знаели. Естествено, че особено в смесените населени места (където българите са по-значителен дял) голямата част от турците говорят български съвсем нормално, като българите, не ни казваш нещо ново.

Също и от мои лични наблюдения, че има турци, които имат акцент или правят грешки при говорене на български. От по-простоватите са обикновено, да.

----
Никой не спори, че е по-добре да се знае език, отколкото да не се знае. И за протокола, някакъв несъстоятелен мит е това, че сме били ползвали 10% от мозъка, по-добре не го споменавайте на път и под път. Децата учат най-лесно език, ама не щото ползваме 10% от мозъка.

Цитат
Та и в българските семейства често се говори на диалект...
Няма такова нещо. В България диалектите отдавна умряха. Освен ако не наричате диалект например мекото произношение или единични думи, характерни за региона. А иначе диалектите не са нито лошо, нито неправилно, нито "неграмотно" нещо. Просто у нас умряха. За тези на българския език говоря.

Последна редакция: чт, 17 окт 2019, 10:46 от Магдена

# 46
  • Мнения: 335
За мен също не е нормално в българска детска градина или училище да се преподава на различен език от българския. В същото време в малките населени места да преобърнеш "тертипите" наобратно е безкрайно трудно. Подаването на жалба бих оставила за краен случай (пиша го от личен опит). Бих говорила с директорката по възможно най-деликатния начин, за да разбера първо дали е наясно, че по този начин се говори в групата, след което какво мисли по въпроса - в случай, че не знае, както и ако знае. Ако мнението ѝ е като на госпожата, то няма какво да се направи, ако обаче усетите, че и за нея е неприемливо но предвид населеното място се примирява, за да не загуби работата си, тогава може да си поговорите и обсъдите какво би могло да се направи.

Изумявам се на тук пишещи, които мислят че е нормално и дори полезно, защото "втория език е богатство". Втория език е богатство, тогава когато си го избрал и го учиш пожелание, а не да ти го налагат игнорирайки родния ти.

# 47
  • Мнения: 2 681
Естествено, че директора е в течение. Нали колежките между тях си говорят също на турски.
А и знаете в тези региони ДПС коли и беси. А се е опълчил някой - остава без държавна работа.
Ако вие живеете там бихте ли се репчили от патриотизъм?
Аз - не, честно го пиша.
Иначе в нета сме много силни и принципни.

# 48
  • Мнения: 19 460
Може да се използва аргумента, че пособията и по-късно учебниците са на български език и децата ще имат трудности при усвояването на материала. На турски да си се говори в междучасията. Мисля че интересът едно дете да се развие и усвои добре учебния материал е безспорен. А не да си седи у дома и да плете например.

# 49
  • Мнения: 35 949
Ключ по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт