Наследени селски имоти - как да се откажа от тях?

  • 3 704
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 256
Не съм сигурна къде да попитам и дали тук е най-подходящото място, но ако въпроса ми не е за тук, нямам нищо на против да бъде изместен.

Става дума за непотребни селски имоти, които се чудя как да разкарам. Наследство са от бабите и дядовците ми. Родителите ми остаряха и нямат възможност да се грижат за тях повече, а аз не живея в БГ от много години. Няма начин да се върна и да се занимавам с продажби също. Има ли някакъв законов начин да ги оставя на община, да ги прехвърля на хора в нужда или и аз не знам какво друго? Мога и да ги зарежа, но има разни постройки, които ме притеснява да не се съборят с времето и да не наранят някого. Другият ми проблем е, че няма как да плащам данъците от чужбина. Разбрах за някакъв ПИК номер, но трябва да съм в БГ за да се сдобия с него. За момента не планувам да се прибирам, та и с това няма как да се занимавам. Има ли някой по-запознат със законите и въобще има ли начин да се уреди законово нещо по този проблем. Благодаря.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 4 515
Може да се дарят на когото си решите, но това няма как да стане без да стъпите в България,  упълномощете си адвокат да се занимава.Данъците могат да се платят от всеки , само ЕГН на собственик е необходимо.

# 2
  • Мнения: 10 256
За данъците разбрах, но пак трябва да занимавам някой там. Аз в държавата в която живея, мога да си ги платя от всяка точка на света. В Бг или ПиК номер трябва да вадя на място или с ЕГН пак хора да занимавам дс отидат до някоя служба.

А няма ли начин към общината да заявя че не ги искам и да им ги оставя документално оформено някакси? Макар че то цялото село е обезлудяло и тая община едва ли ще има какво да ги прави.

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 06:52 от vici75

# 3
  • Мнения: X
Никой не се грижи за земите си в наше време, дадени са на кооперации и те ги стопанисват. Няма ли около ваше село такава?

Относно данъците, може да се случи и без ПИК, трябва ти просто банковата сметка на общината, която могат да ти дадат и по телефона.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 431
Няма начин. Ако се разправяш с имоти, трябва да си дойдеш тук. Така сме на Балканите.
Може да ги оставиш на някоя агенция да ги продава. Майка ми беше направила така, но все пак ходи 2-3 пъти в града, точно заради данъците.
Онлайн не е въведено всичко. Аз бях платила за 2018, отивам в общината за удостоверение и излиза, че трябва да платя и 2017.

# 5
  • Мнения: 9 754
Да уточня, че не съм юрист, а само споделям търсенията си по повод на семейни имоти.
1-имотите на бабите/дядовците на родителите ти ли са още или са ти ги прехвърлили? Това има значение, защото собствениците се занимават с прехвърляния на имоти и т.н. Естествено, ако не са дали пълномощно на някого. Ако са техни, те ще трябва да подписват. Ако си ти прехвърлени - съответно ти.
2-ако тези ненужни имоти са всичко, което бабите/дядовците са оставили, т.е. цялото наследство, техните наследници - родителите ти примерно, могат да подпишат т.нар. Отказ от наследство пред нотариус. Но това се отнася за цялото наследство, т.е. не може да са си запазили нещо, а от другото да се откажат. Ако има и други наследници на бабите/дядовците - братя/сестри на родителите ти, може родителите ти да дарят тези имоти на лели/чичовци примерно. Адвокат трябва да каже дали има или няма срок за отказ от наследство, ако може да се тръгне по този начин.
3-има разлика между селски имоти в регулация и земеделски имоти извън регулация - ниви/ливади/гори. При отказ от наследство мисля, че става само с едно-две ходения до нотариус. Ако се продават/даряват имотите - независимо дали са в регулация или земеделски имоти, си има ходене за вадене на разни документи. Търсене на земеделски земи има - ако вашите са такива, те със сигурност се обработват от някой - фирма, кооперация и т.н. Най-лесно е да се звънне по телефон на кмета на селото и да се попита, по селата хората са доста по-услужливи от чиновниците в големите градове. Така родителите ти могат да разберат по телефона дали и кой обработва земите, ако са земеделски. Ще поискат и ще им дадат телефона на фирмата-арендатор или на кооперацията/арендатор и по телефона ще се разберат за евентуална продажба. За ходенето и ваденето на документите пак могат да упълномощят някой по-млад - от кметството, от фирма за изкупуване на земеделски земи и т.н. и тази личност да свърши, естествено срещу известно заплащане, цялата организационна работа. Родителите ти ще трябва да отидат при нотариус с пълномощника и да подпишат пълномощното, след това парите от сделката могат да им ги изпратят с пощенски запис дори.

# 6
  • София
  • Мнения: 16 005
Щом родителите ти са живи - нямаш наследени имоти.
За сега те са наследници на притежаваното от баби и дядовци.
Ти ще си след тях, но дано са живи и  здрави дълго време.
Ако те искат може да ги дарят на когото преценят.
Има и фирми, кооперации, които изкупуват земя по селата.
Обичайно кмета на селището им има координатите.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 4 515
Ако земите са земеделски и собствениците не се занимават с тях - съответната община има право да ги дава на частни земеделски производители за обработка. Водят ги " бели петна", кметовете знаят кой какво работи, договорите ги има в Общинската комисия по земеделие.Съответното рентно заплащане е минимално при този статут, внася се по сметка на Общината и може да бъде поискано от собственици/ наследници за 3 години назад.
Не сте уточнили собствеността- при живи родители,  ако няма дарения във Ваша полза- собственици са те.
Отказ от наследство се прави при нотариус, затова дадох съвет да си наемете адвокат.

Земеделските земи обаче са освободени от данък, затова със сигурност става дума за имоти в регулация.

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 10:50 от Горгона

# 8
  • Мнения: 134
Дискретно ще изразя предположение, че се водите от натрупани стереотипи за българското село, които за Ваша изненада могат да се окажат крайно неверни. Сигурно е, че за земеделска земя търсене има. Ако цената не Ви устройва - не продавайте. Плащането на данъците се урежда лесно, в селата може и по телефона чрез кмета. Струва си да се отбиете и да се информирате какво става в селото.

# 9
  • Мнения: 969
Дискретно ще изразя предположение, че се водите от натрупани стереотипи за българското село, които за Ваша изненада могат да се окажат крайно неверни. Сигурно е, че за земеделска земя търсене има. Ако цената не Ви устройва - не продавайте. Плащането на данъците се урежда лесно, в селата може и по телефона чрез кмета. Струва си да се отбиете и да се информирате какво става в селото.
Може ли по-подробно какво точно имате предвид?

# 10
  • Мнения: 18 879
За земеделски земи не се плащат данъци. Дай ги под аренда на някой арендатор.

# 11
  • Мнения: 2 492
За да продавате или дарявате ,трябва да имате нотариален акт за собственост . Каква е собствеността ,уредена ли е с нотариален акт.Оставам с впечатление ,че не са само земи и а и парцел/имоти в регулация ,щом има постройки в тях.Ако имате нотариален акт ,може да дарите на всеки- частно лице,училище,читалище,църква,роднини.
Ако не можете да се занимавате с юридически процедури,можете да овластите някого -адвокат ,близък, брокерска фирма . Всъщност,предполагам ,че вие не притежавате тези имоти,а вашите родители.

# 12
  • Мнения: 9 754
Напълно е възможно потребителят да пита от името на родителите си, които вероятно не са хора, които биха писали в БГ мама. Но и аз предполагам, че имотите са на родителите. Това би улеснило само нещата, защото могат сравнително лесно да дадат пълномощно.
Намерете в интернет телефона на кмета на селото, почти всички общини имат интернет страници, на които има телефони за контакти. Дайте телефона на родителите си, да звъннат и да говорят с кмета.
Земеделските земи се продават лесно, търсене има, в интернет има много фирми, които се занимават с това - купуват само земеделска земя. Собствеността на земеделска земя се доказва с решение на местната поземлена комисия. За земеделска земя данъци не се плащат засега, въпреки че периодично се появяват идеи за данък и върху тях.
Ако е парцел в регулация със стара къща и други постройки, пак може да се продаде. Ако няма търсене в района - може да се дари на кметството или на когото искате. Ако има и други сънаследници, говорете първо с тях, може те да могат да се заемат с ваденето на документи или да изкупят вашата част.
И да не бъда лош пророк, но пак от собствен опит - не е лошо да се провери, предполагам може пак чрез кмета, дали някой съсед не е завзел парцела с постройките и да си е извадил нотариален акт по обстоятелствена проверка със свидетели по давностно владение. Така на практика може вече и да не сте собственици.

# 13
  • Мнения: 10 256
Благодаря на всички за помощта и предложенията. Ще се включа с подробности малко по-късно, че сме с часова разлика от Бг и докато сте писали, при нас е било нощ. Извинявайте!!!

# 14
  • Мнения: X
Ако земите са земеделски и собствениците не се занимават с тях - съответната община има право да ги дава на частни земеделски производители за обработка. Водят ги " бели петна", кметовете знаят кой какво работи, договорите ги има в Общинската комисия по земеделие.Съответното рентно заплащане е минимално при този статут, внася се по сметка на Общината и може да бъде поискано от собственици/ наследници за 3 години назад.
За 10(десет) години назад.
За 3-те се "искат" от ОД "Земеделие", а за другите 7 - от Общината.
Арендаторът, обработва "белите" петна след търг,
като сумите ги внася по сметка на съответната областна дирекция "Земеделие".
https://www.mzh.government.bg/odz-sliven/bg/home/16-02-22/.aspx

"Белите" петна могат да се проверят на сайта на ОД "Земеделие" от падащото меню:
Ползване на земеделските земи > Процедури по чл. 37в от ЗСПЗЗ за стопанската.

Всички попълнени документи могат да се изпратят с куриер.
Сумите ще бъдат преведени по указана банкова сметка.
Физическо присъствие не е необходимо.

# 15
  • Мнения: 10 256
Така давам детайли Simple Smile

Значи става дума за две къщи с дворно място в едно и също село. Едната е прехвърлена на мое име, другата е на името на родителите ми. Всичко е с нотариални актове и законово и документално уредено.

Имат и ниви, но те са дадени на арендатори, които ги обработват и им плащат някакви суми всяка година. Обработваемите земи няма да продавам, а до колкото разбрах и да пожелая, самите арендатори ще ги вземат веднага. Те не са ми проблем. А и нашите си помагат с това което им изплащат. Тези земи съответно са някъде извън селото, не са прикачени към тези къщи които са ми проблем в момента.

Иначе до предната година ходеха от време на време лятото. Но майка ми получи инсулт, прикова се към легло и явно няма да се ходи там повече. МНого ми се щеше да има начин да им плащам данъците от тук, да не се занимават с ходене по институции, но явно няма как да стане. Близки нямат. Всичко живо си замина много преди тях и въобще няма как и на близки да се подарят. НИто родителите ми имат живи братя и сестри, нито бабите и дядовците имат живи близки роднини. Което до някъде улеснява ситуацията, но така или иначе всичко падна на мен. Говорих им да се погрижат за тях докато бяха прави и здрави, но така и не го направиха. А сега вече няма на къде. Те не са и за продан. Съборетини някакви. Кой ще се разкупува на подобни места. А и да ги обявя в агенции за недвижими имоти, пак трябва някой да отиде, да им отвори, да прави снимки и т..н. Тегава работа. Абсурд да се прибера да се занимавам с това. Отпуска имам по две седмици в годината. Да прекося половината свят за нещо, което не се знае колко ще се утече във времето.....Единствено данъците ми се щеше да плащам, но и това няма май много избор как да стане. И както казах и по-напред, не е и за подценяване да не се събори нещо и да пострада някой. Макар, че не съм канила никой в имота си, знам ли хора всякакви, наркомани, деца, бездомници, ако се научат че не са обитавани имотите и да започнат да влизат, току виж някоя беля се случи.

Благодаря ви още веднъж за помощта!!!

# 16
  • Мнения: X
Единствено данъците ми се щеше да плащам, но и това няма май много избор как да стане.
ПЛАЩАНЕ НА ДАНЪЦИ И ТАКСИ В БЪЛГАРИЯ ОТ ЧУЖБИНА
Скрит текст:
http://fexopay.com/?p=_service_tax_wh
https://www.epay.bg/pay/taxes/

# 17
  • Мнения: 10 256
Оооо безкрйно Ви благодаря Flowers HibiscusFlowers HibiscusFlowers HibiscusFlowers Hibiscus

Само да попитам има няколко полета които не са ми ясни от къде да намеря информация за тях:
Партиден номер, IBAN на общината, Сума за данък недвижими имоти и смет....

Това от къде да го намеря? Някакви бележки ли се пращат? И родителите си ще питам, но ако намеря тази информация и без тях, пак ще е добре.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 4 515
Ако земите са земеделски и собствениците не се занимават с тях - съответната община има право да ги дава на частни земеделски производители за обработка. Водят ги " бели петна", кметовете знаят кой какво работи, договорите ги има в Общинската комисия по земеделие.Съответното рентно заплащане е минимално при този статут, внася се по сметка на Общината и може да бъде поискано от собственици/ наследници за 3 години назад.
За 10(десет) години назад.
За 3-те се "искат" от ОД "Земеделие", а за другите 7 - от Общината.
Арендаторът, обработва "белите" петна след търг,
като сумите ги внася по сметка на съответната областна дирекция "Земеделие".
https://www.mzh.government.bg/odz-sliven/bg/home/16-02-22/.aspx

"Белите" петна могат да се проверят на сайта на ОД "Земеделие" от падащото меню:
Ползване на земеделските земи > Процедури по чл. 37в от ЗСПЗЗ за стопанската.

Всички попълнени документи могат да се изпратят с куриер.
Сумите ще бъдат преведени по указана банкова сметка.
Физическо присъствие не е необходимо.

Точно в Сливен ми казаха, че искат подаването лично или чрез пълномощник и плащат макс 3 г одини назад.Навсякъде е както те прекарат,  ако не си наясно.

# 19
  • Мнения: X
Партиден номер, IBAN на общината, Сума за данък недвижими имоти и смет....
от:
- съобщението, получено по пощата на адрес,
за данък сгради и такса смет
Скрит текст:
или
- чрез търсачка за общината
https://www.google.com/search?q=%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D … bih=677&dpr=1
(напр. за Варна http://www.varna.bg/bg/articles/89/%D0%91%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B … %D0%BD%D0%B5.html
Точно в Сливен ми казаха, че искат подаването лично или чрез пълномощник и плащат макс 3 г одини назад.Навсякъде е както те прекарат,  ако не си наясно.
Никога на приказки не се доверявам.
(Може проблема да е и в мен, да не дочувам, да забравям и т.н.  Mr. Green)
Стигала съм до положение да искам служебното лице да се подпише под текст,
за обяснения(устни), които ми е дало.

Затова, както винаги съветам - въпросите да са отправени писмено!
(за Сливен: ODZG_Sliven@mzh.government.bg)
А защо не си пуснахте заявленията и да чакате в законовия срок да бъдат резюлирани/платени?

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 19:23 от Анонимен

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 4 515
PAV1, защото са няколко наследствени ниви, съсобствени и нямаше как да подам от името на всички целия комплект документи.Не искаха да ми съдействат особено , имаха много кофти отношение и много се радвам, че няма да ми се налага повторно посещение.Благодаря ти за полезното инфо!

# 21
  • Мнения: X
PAV1, защото са няколко наследствени ниви, съсобствени и нямаше как да подам от името на всички целия комплект документи.
Подавате от ваше име.
Цялата сума ще бъде изплатена по ваша банкова сметка.
Към документите прилагате и тази Декларация:
Скрит текст:

# 22
  • Мнения: X
Извън темата на vici75, но да допълня, че документите за получаване на рентата от бели петна, се подават в Общинска служба Земеделие, по местонахождение на имота, а не в Областната дирекция "Земеделие". Пав е писала, достатъчно е единият съсобственик да подаде документи, прилагайки декларацията. Когато става въпрос за наследствени земи и съсобственост, задължително удостоверение за наследници, актуално (6 месеца).

# 23
  • Мнения: 1 306
Няма начин да се върна и да се занимавам с продажби също. Има ли някакъв законов начин да ги оставя на община, да ги прехвърля на хора в нужда или и аз не знам какво друго?
Пишеш пълномощно на някого да се разпорежда и той продава, подарява и т.н. Все пак е добре да конкретизираш разрешените права.

# 24
  • Мнения: 10 256
Аз за човек да предвижва нещата не съм толкова притеснена. Вярвам че все ще намеря някого. Въпроса е, че са непродаваеми/неподаряеми и търся начин да се отърва от тях. Нямах в предвид момента на пробаждата на някого, а по принцип целия процес по обявяване, огледи и т.н., които с дълъг процес.

# 25
  • София
  • Мнения: 38 431
За процеса ги даваш на агенция.
За самата продажба трудно се дава пълномощно, нотариус ми го е казвал.

# 26
  • Мнения: 1 306
За самата продажба трудно се дава пълномощно, нотариус ми го е казвал.
Кое му е трудното? Ако си в чужбина ли.

# 27
  • Мнения: 10 256
Аз за сигурна продажба бих се прибрала. Все за две седмици смятам че документално би се оформило всичко. ПО-скоро докато се стигне до продажба няма как да се занимавам - търсене на агенция, предоставяне на имота за оглед, снимки и т.н. Всичко това малко или много изисква време. Предпочитах ако има начин да се остави на общината, но явно и така няма да стане. Едва ли някой търси съборетини да купува.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 4 515
С всяка агенция може да общуваш чрез мейли. А по отношение на пълномощното, не знам защо така твърди нотариус.Скоро продадохме имот, наследствен.Леля ми живее в чужбина от 50 години, просто направи и завери пълномощно в българското посолство и го изпрати.

# 29
  • София
  • Мнения: 488
А къде се намират имотите?
Напоследък има търсене на стари къщи по селата......

# 30
  • Мнения: 10 256
Да, вярно е че има, но предполагам всеки търси нещо що годе да прилича на нещо. Към Северна България са имотите, но са само съборетини. Ако аз се навия да купувам такова нещо, трябва да го срина и от там на сетне да почна из основи. Но хора всякакви.

# 31
  • Мнения: X
Има търсене и на такива имоти. Разрешително за преустройство на съществуваща сграда, пък и макар и "съборетина" е много по-евтино, отколкото да се вади разрешително за строеж от 0.

# 32
  • София
  • Мнения: 488
Да, вярно е че има, но предполагам всеки търси нещо що годе да прилича на нещо. Към Северна България са имотите, но са само съборетини. Ако аз се навия да купувам такова нещо, трябва да го срина и от там на сетне да почна из основи. Но хора всякакви.

Много си зависи къде точно се намират.
Наскоро за същия регион реших да видя цената за разрешително  за строеж и изобщо документацията за построяване на къща/ говоря за изцяла законна къща/. Ами реално се отказах от идеята за строеж- то не са институции, документи, разрешителни. Точно си към финалната права и се оказва че нещо е изтекло като срок.  Та за да започнеш реално изкопни работи и всичко да ти е законно пресмятах че излизат към 5000 лв. Ядовете и пътуванията между институции са бонус премия и не се калкулират.
Чак тогава разбрах защо хората купуват стара къща и я ремонтират/ по-скоро изграждат / наново......

# 33
  • Мнения: 134
5000 ми се вижда малко, освен ако не забравяш проектите, които ще са поне още толкова. Всъщност разрушаващия ремонт и той ще излезе толкова, ако беше законен. Но хората пишат, че не променят сградата и оттам идва пестенето. Тъй като старите къщи нямат чертежи важно за последваща проверка е да спазиш застроеното петно по кадастър. ЗУТ е писан с единствената мисъл да улесни строителната мафия и да криминализира частните ремонти.

# 34
  • София
  • Мнения: 488
5000 ми се вижда малко, освен ако не забравяш проектите, които ще са поне още толкова. Всъщност разрушаващия ремонт и той ще излезе толкова, ако беше законен. Но хората пишат, че не променят сградата и оттам идва пестенето. Тъй като старите къщи нямат чертежи важно за последваща проверка е да спазиш застроеното петно по кадастър. ЗУТ е писан с единствената мисъл да улесни строителната мафия и да криминализира частните ремонти.

Изобщо не включвам проекти в тази сума

# 35
  • Мнения: 317
Намираш адвокат от региона. Разбираш се с него/ нея,  че искаш да дариш твоята къща на общината. Можеш да направиш това само с твоя имот!  За имотът на родителите ти само те вземат решение. След смъртта им като наследник ти. Уговаряш всичко по имейл или телефон. Ще ти изпрати пълномощно в което са описани точно какви действия искаш да извърши от твое име,  разплащате се по банков път и готово. Имай в предвид,  че трябва да поемеш за своя сметка нотариалните такси. Едва ли общината ще ги поеме. Не е нужно да идваш в БГ.

# 36
  • Мнения: 9 754
Теоретично звучи добре, но на практика е трудно изпълнимо.
Как точно ще намери адвокат от района - по телефонен указател или как по-точно? По списъците на адвокатската колегия? Знаеш ли на какви недоучки/недоразумения можеш да попаднеш?  Не съм юрист, но съм чела "излияния" на адвокатка и то от голям град, то нямаше точка, нямаше запетая, нямаше и мисъл.
Та ако ставаше така, щеше да бъде лесно и за живущите в София, примерно, да не се разкарват из провинцията.
Пълномощно в "другия край на света" знаеш ли как се вади? Мисля, че може в БГ посолство или консулство, но пак се събират едни пари. Следва изпращане по куриер - с поща (имам предвид с държавната поща) в БГ документи изпращат само авантюристи.
А, и да не забравя - дали не е добре и да се пита кмета, т.е. бъдещия "надарен" дали иска да получи дарението?

Мога пак да предложа да се свържат с кмета и да питат - търси ли някой имот в селото, или пък кмета дали иска да дарят имота на кметството. Може да се раздвижат нещата.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 4 515
При всички случаи ще се дават пари.Пълномощното е само началото.За да се стигне до изповядване на дарение се вадят скица,  данъчна оценка, подписват се още няколко декларации , които са средно по 35-40 лв, нотариалните такси и такси вписване довършват картината. Всяка община , в краен случай  - област има юристконсулт/и.Може оттам да се започне.

# 38
  • Мнения: 2 492
Можеш да се свържеш с някоя от големите имотни агенции  и брокерите да извършат заснемане ,вадене на документи.Те ще ти кажат най-точно може или не ,да се свърши работата от разстояние и с минимално съдействие от роднини.Но работа има и не може ей така  да се случат нещата.Ако ще даряваш ,приемателя може да се понапъне малко.
Колкото ,до това ,че никой няма да има интерес -не е така,купувачи има всякави .но ми прави впечатление,че иска време докато се срещнат интересите.По интернет можеш да пускаш обяви и кореспондираш с брокери ,купувачи и т.н.

# 39
  • Мнения: 317
Няма адвокат,  който да не се справи с една сделка дарение или продажба. В пълномощно ще бъде упълномощен да извади скица,  дан. оценка и т. н.  И да изповяда сделката пред нотариус. Може да се намери спокойно в интернет адвокат. Не става въпрос за дело,  а елементарна сделка. Защо да се плащат излишни пари на брокер,  ако е дарение?  Със сигурност общината няма да откаже дарение.

# 40
  • Мнения: 969
Няма адвокат,  който да не се справи с една сделка дарение или продажба. В пълномощно ще бъде упълномощен да извади скица,  дан. оценка и т. н.  И да изповяда сделката пред нотариус. Може да се намери спокойно в интернет адвокат. Не става въпрос за дело,  а елементарна сделка. Защо да се плащат излишни пари на брокер,  ако е дарение?  Със сигурност общината няма да откаже дарение.
Ама защо адвокат, аджеба?!
Брокер, брооокер...

# 41
  • Мнения: 1 306
Ако тоя имот е единствено наследство или всички наследени имоти ще бъдат дарявани, то няма нужда да се прави дарение на общината, а отказ от наследство. При отказ отиват за общината. Не знам не е ли смислен вариант да се пита някоя имотна агенция дали не иска да ги купи на символична цена? Ако не друго, поне ще покрият формалните разходи.

# 42
  • Мнения: X
Тя още не е наследник на имотите при живи родители.

# 43
  • Мнения: 10 256
Ааа на единия имот съм. Другия е на родителите ми на името. Иначе пълномощни мога да извадя от консулството. Не е проблем и цената му. И друг път съм вадила по други поводи.

# 44
  • Мнения: 134
Няма адвокат,  който да не се справи с една сделка дарение или продажба. В пълномощно ще бъде упълномощен да извади скица,  дан. оценка и т. н.  И да изповяда сделката пред нотариус. Може да се намери спокойно в интернет адвокат. Не става въпрос за дело,  а елементарна сделка. Защо да се плащат излишни пари на брокер,  ако е дарение?  Със сигурност общината няма да откаже дарение.
Ама защо адвокат, аджеба?!
Брокер, брооокер...
Не съм чул брокери да умеят нещо.

# 45
  • София
  • Мнения: 878
Много общини буквално се чудят какво да правят разни имоти, на които са собственици ... Почти сигурно ще откажат да приемат евентуалното дарение ...

# 46
  • Мнения: 9 754
Брокер от голяма агенция (от съседния голям град) няма да се занимава със селски имот с ниска цена, ако въобще се намери купувач. Адвокат също едва ли ще се навие да скита по институции и да вади документи. Освен ако не е много изпаднал без капка клиенти, но това също би било показателно за уменията му/й.
Мисля си, че все пак не пречи да се звънне на кмета по телефона (взет от интернет), може да има местен интерес от някой съсед по парцел. В селата, че дори и в малките градове, всеки знае всичко за останалите.
Не че много пари ще могат да се вземат от евентуална сделка, ама все пак.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 9 703
Това е хем сърби, хем боли.
Намираш си агенция за недвижими имоти от региона пък и да не от там, те ще свършат всичко, ще минат и за ключ, ще си направят снимки и всичко необходимо. Ако е нужно пълномощно, ще ти дадат точния му текст и го заверяваш при най-близкия български консул. На места и консулите обикалят, има т.нар. консулски дни в градове, където няма консулства. 
Няма нещо, което да не може да бъде продадено. Всичко е въпрос на цена.
А за плащането на данъците - хайде стига де, ти ни изкара, че ходим по дърветата. И без ПИК става, и без ходене до институциите даже. Само да иска човек, ще намери начин.

# 48
  • Мнения: 10 256
.......А за плащането на данъците - хайде стига де, ти ни изкара, че ходим по дърветата. И без ПИК става, и без ходене до институциите даже. Само да иска човек, ще намери начин.

Ааа моля ти се, не изкарвам никой да ходи по дърветата. Нито съм обидила някого. Хората ми дадоха предложения и ми помогнаха кой както можа и кой каквото знае. В началото споменах че не живея в Бг  от почти 20 години. Опитах да се справя сама с издирване на начин за плащане на данъците поне, но всичко което намерих, ме отведе до издаване на ПИК, който няма как да извадя от чужбина. За това и потърсих помощ, вероятно хората в Бг са по-запознати. И беше ми дадено предложение. Иначе имаме консул на разположение и всякакви заверки и пълномощни не са ми проблем.
Нито съм омаловажила, нито съм подценила мнението на някой живеещ в Бг.
Благодаря на всички които ми помогнаха с предложения и съвети. Ако някой се сети за още нещо, да пише.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 9 703
https://home2u.bg/
Виж ги какво ще ти предложат.
Рекламират се по телевизията.

# 50
  • София
  • Мнения: 16 005
Нищо няма да предложат горните. Те търсят апартаменти в хубави части на София и големи градове.
Нямат интерес за съборетини по чукарите.

# 51
  • Мнения: 9 754
Да, беше писано в една тема, че от тази фирма явно търсят неориентирани продавачи или такива, които се нуждаят от спешна продажба.
Големите фирми и пръста си няма да мръднат за неатрактивен имот на село, още по-малко пък ще си губят времето и усилията да вадят документи за пренебрежимо малка комисиона.

# 52
  • Мнения: 317
vici75, имаш два варианта :
1. Дарение на общината, както ти искаш
2. Изчакваш 2-3 седмици след изборите и се обаждаш на кмета да питаш има ли желаещи да купят на символична цена, като поемат разходите по прехвърлянето.
И в двата случая ти трябва адвокат, не брокер.
В БГ има един закон за придобиване по давност на имот с 10 годишно владение, независимо, че собственика му плаща данъци от друия край на света.. Така губят имоти, хора живеещи в чужбина. До сега родителите ти са ходили и са имали поглед на имотите. Загубят ли ги от поглед, може някой да ги придобие след време по давност. Тогава вече само съдебно дело за връщане на имота.
На ваше място бих запазила земеделските имоти , ако са над 25 дка. Родителите ти може да сключат договор за аренда в срок 5 или 10 години. Арендата да се изплаща в пари, в банкова сметка. Арендата се договаря, а не каквото даде арендатора. И тук може да прибегнеш до услугите на адвокат за скючване на договора. Сега може да си мислиш, че зем.земи ви идват в тежест, но не се знае утре как ще се развият нещата с тях. Данъци за тях не се заплащат. Ти в последствие като наследник може да сключваш договор чрез адвокат. Да са живи и здрави родителите ти, но ще дойде момент в който ще ги наследиш. Доколкото разбирам родителите живеят в някой град. Тогава арендата може да ти се превежда в БГ банкова сметка. С интернет банкиране може през нея да си плащаш комуналните услуги на имот в града , ако решиш да не го продаваш.

# 53
  • Мнения: 9 754
За оспорване на придобиване по давност/н.а. по обстоятелствена проверка, има краен (преклузивен) срок за завеждане на дело, смята се на практика от вписването.
За земеделските земи по принцип съм съгласна, така или иначе всички земеделски земи се обработват, защото дават субсидии на площ. Така че за момента не е необходимо да се продават.
Не искам да разводнявам или отклонявам темата, ама има(ше) проект на закон за комасацията на земеделски земи, там едни щуротии бяха предложили, все в полза на едрите собственици/арендатори, да им се уедрят земите на добрите места, а дребните собственици да ги зафичат по чукарите. Засега не е приет, но не се знае кога пак ще натиснат лобитата и ще го приемат. Та трябва да се следи.
Vici, баща ти вероятно все още е подвижен, макар и възрастен. Може да го използваш за момента да задвижи нещата с твоя помощ, след това (съжалявам, че пиша това, но то е неизбежно) ще стане още по-сложно.

# 54
  • Мнения: 1
На мен пък ми е интересно кое е селото или поне в коя област е?

# 55
  • Мнения: 10 256
Ако питате мен, в Русенско са имотите.

# 56
  • Мнения: 8 775

В БГ има един закон за придобиване по давност на имот с 10 годишно владение, независимо, че собственика му плаща данъци от друия край на света.. Така губят имоти, хора живеещи в чужбина. До сега родителите ти са ходили и са имали поглед на имотите. Загубят ли ги от поглед, може някой да ги придобие след време по давност. Тогава вече само съдебно дело за връщане на имота.

А как този владелец си изважда документ за собственост на чужд имот. Доказателства ли представя? Как точно?
Какво значи да имаш 'поглед' на имотите.  Къде може да се провери дали един имот е продобит  по давност? Само в кадастъра или има някакъв друг регистър?

# 57
  • София
  • Мнения: 878
А как този владелец си изважда документ за собственост на чужд имот. Доказателства ли представя?
Свидетели. Мои близки придобиха така земеделска земя по давност.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 4 515
Добросъвестно владение трябва да се докаже , за да се придобие по давност.Това, че живееш в чужбина не те прави несобственик.Давността тече от момента, в който е предявена претенция
Такова придобиване също става само чрез съд, експертизи от вещи лица и свидетели, не е толкова просто, колкото звучи.

Последна редакция: нд, 05 яну 2020, 15:19 от Горгона

# 59
  • Мнения: 8 775
А къде се вписват 'претенциите'? Как един собственик може да се защити от такова нещо. някой да придобие имота му по давност?

# 60
  • Мнения: X
Според мен, може да се защити, като сключи договор с ползвателя.

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 4 515
А къде се вписват 'претенциите'? Как един собственик може да се защити от такова нещо. някой да придобие имота му по давност?

Не е задължително да се вписват, достатъчно е да са предявени и устно пред свидетели.

# 62
  • Мнения: 9 754
Ето ви реален случай
2 собственика и имот в съсобственост, има нотариален акт. Единият съсобственик е активен и построява незаконна къща в средата. Другият съсобственик няма пари и не е особено активен. Когато ходи до имота другият не го пуска да влезе. След 10 години активният съсобственик с къщата си вади нотариален акт по обстоятелствена проверка със свидетели - трима съседи, без да представя нотариалния акт за земята, за да не се види, че има и друг съсобственик. Минали са 10 години от вписването на нотариалния акт по обстоятелствена проверка. За пасивния собственик положението е кауза пердута.

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 4 515
Ами след като не го пускат да влезе и 10 години си мълчи  - така ще е.

# 64
  • Мнения: 9 754
Принципно си права, но пък често има житейски обстоятелства, които се намесват, естествено не в полза на коректния, така да го наречем, съсобственик. И не става дума за основно жилище все пак.
Както и да е, въпрос на преценка кое ти е по-важно в живота.

Общи условия

Активация на акаунт