Къща на село или апартамент в гр.София?

  • 8 835
  • 197
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте! В момента с приятеля ми сме изправени пред следната дилема. Имаме къща в селце на 40 км от София. Към момента я използваме като вила, но тъй като от години не й е правен ремонт има доста "забележки" - напукана  мазилка, много стари мебели и т.н и т.н Със сигурност има нужда от освежителен ремонт и от изцяло ново обзавеждане. Живеем в София, но следващата стъпка, която искаме да направим (като повечето млади двойки) е да закупим семейно жилище. В момента сме в процес на обсъждане на 2 варианта - теглене на голям кредит и закупуване на апартамент в София (да уточня, че не говорим за едностаен, а двустаен или тристаен) или теглене на кредит (доста по-малък) за къщата на село. От финансова гледна точка (питали сме, разпитали сме, информирали сме се), че със сигурност вариантът за София е двойно по-скъп, но в същото време, животът на село е в пъти по-различен. Към този момент не мога да ги "сложа на везната", наистина не мога да преценя кое е по-добро за нас. По-малък кредит, по-спокоен живот, но ежедневно пътуване до града, лишаване от удобствата, които града предлага или живот в града,както до сега, но с кредит за 30 години(образно казано). С тази тема не целя да получа съвети. Предполагам, че голяма част от вас са имали такъв или подобен казус, поради тази причина искам да чуя МНЕНИЯ, интересуваме как сте/бихте постъпили ВИЕ. Моля, който има желание и време, да сподели! Успешен ден! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 7 244
Важно е вие как чувствате нещата. Тепърва ви чакат деца, детски градини, училища, извънкласни мероприятия. Аз никога не бих отишла доброволно на село. От самата мисъл ме втриса. Като дойдохме в Германия живяхме за кратко в един малък 15 хиляден град. Определено не е моето.

# 2
  • Мнения: 15 456
Аз имам опит и с къща в квартал близо до София, и с апартамент в центъра на града. Определено ти препоръчвам да се насочите към ремонта на къщата. Така или иначе я имате - със сигурност ремонта й ще ви излезе поне 2 пъти по-евтино, да не кажа дори и 3. Защото закупуването на апартамента с кредит е лесно, но после се започва харчене на пари за ремонт и обзавеждане, които също няма да са малко. След това ще изплащате този кредит цял живот. Ако тези 40 км. от София не са ви проблем разбира се. Има много хора, които живеят в Самоков, Перник и т.н. и всеки ден идват на работа в София. Помислете хубаво преди да решите. Една построена къща, която само се нуждае от ремонт ще ви излезе много, много по-евтино.
Успех, каквото и да решите

# 3
  • Мнения: 1 195
Много е относително да се даде точен отговор. Освен размера на кредита има и друг фактор, който би оказал влияние върху крайното решение за мен- планираме ли да имаме деца и ако да, къде ще ходят на детска градина/ училище. Селото с какви удобства разполага- болница, магазини за стоки от първа необходимост. Мога ли да се наема да поддържам къща и съответно градина. Какви са вариантите за транспорт от селото до града- аз например нямам книжка, следователно може би ще съм зависима от мъжа да ме кара до града. Спрямо начина ни на живот, до колко ще окаже влияние селото на дейностите, които обичаме да правим в свободното време- кино, ресторант, срещи с приятели. Като цяло от много неща зависи крайният избор. Бих избрала селото заради спокойствието и къщата, но на по- късен етап от живота.

# 4
  • Мнения: 18 547
От години съм в същата дилема. Когато забременях се отказахме от кредита към момента и се върнахме на село в семейна къща(на моите родители). Близо 3 години сме тук. Това беше най-правилнато решение към момента. Понеже съм в сходна ситуация и аз самата не знам кое е по-добре. Вече се върнах на работа и ежедневно пътувам до София по 70 км в едната посока. И двамата работим в столицата. С оглед на това решихме да се върнем в града и есента се местим с малката.
Ще поживеем под нам известно време да видим как ще е и ако окончателно решим да останем ще теглим кредит.
При вас поне е по-близко разстоянието,което по-добре. Къща и апартамент са несравними. Винаги ще предпочета къща. Сега обаче малко си промених мнението. И смятам,че с оглед на развитието нашето и нейното е по-добре да вземем един апартамент-пък къщата на село си ни стои. Мислехме и да купим наша къща или да строим, имаме парцел в близкия град. Но ежедневно пътуване малък град(село)-София с малко дете е извън представите ми за дългосрочно живеене.
Гледахме къщи и засега преценихме,че е по-добре да не купуваме къща в един безспереспективен град(където къща така или иначе аз си имам). А да вземем на детето апартамент в София,пък то е добра инвестиция в бъдеще. Замисилих се какво ще прави детето на село. Има предимства безспорно. Но къде ще учи.? Така или иначе пак ще опрем до София. По-добре отсега да се ориентираме. Колкото и да не ми се иска да го призная няма бъдеще на село. Колкото и да не ми се връща в града -ще го направя заради детето. Бъдещето ще покаже какво ще стане. Има и друго-детето всекидневно ще трябва да пътува до София,а като порастне и иска да излиза ще се чудите как да го прибирате.
Аз съм била и от двете страни. Не знам кое е по-доброто наистина. Признавам,че рискувах и ще се пробваме отново в София. Но не знам дали на мен ще ми хареса. Отделно-идеята за заем ми е плашеща,но переспективата да живеем с едни от родителите или под наем също не ме устройва. Лошото е,че наистина според мен цените на апартаментите в момента са безумни, неосъответстващи на предлагащото се. Малко ме е яд,че навреме не изтеглихме, но не бях сигурна. Аз и сега не съм.
Така,че не знам колко ти помогнах.
Няма по-хубаво от спокойствието в провинцията и да си гледаш детето там до към най-много 7 г. възраст. Обаче после какво-училища,занимания,едно кино няма. Кредита е трудно решение. Ние нямаме дори малка част от сумата.
Но пък това единствения начин да се сдобием с жилище.
Зависи и какви хора сте-какво обичате,какво си представяте като начин на живот. Аз твърдо предпочитам малкия град. Но аз работа там не мога да си намеря,а и не искам. Единствено в София с моята професия мога да имам варианти за работа и занапред.Съпруга ми също. Така,че към момента ще правя компромис. Ако обаче малката не я бяха приели на градина в столицата щях да си стоя и да си пътувам от село.
Във вашата ситуация може би бих избрала къщата,защото 40 км.са нищо. С оглед обаче какво ме очаква в бъдеще-постоянно пътуване и разкарване на деца(евентуално тийнейджъри).
Помислете го добре. Зависи от много неща.

Последна редакция: ср, 14 авг 2019, 11:00 от Мис Каролин Бингли

# 5
  • Мнения: X
От години съм в същата дилема. Когато забременях се откадахме от кредита към момента и се върнахме на село в семейна къща(на моите родители). Близо 3 години сме тук. Това беше най-правилнато решение към момента. Понеже съм в сходна ситуация и аз самата не знам кое е по-добре. Вече се върнах на работа и ежедневно пътувам до София по 70 кг в едната посока. И свамата работим в столицата. С оглед на това решихме да се върнем в града ......................................................

Страшноо много ви благодаря, че споделихте вашия опит. Виждам, че ни разбирате напълно, тъй като наистина сте имали същия проблем. Планираме да имаме дете (не съм бременна към момента) и вариантът, който обмисляхме е: теглим малък кредит, обзавеждаме на село, спокойно майчинство, свобода, чист въздух и наистина звучи перфектно, но после дойде страхът от това, че нашият живот е тук в София.  В града работим, в града има детски градина, училища, клиники, болници, денонощни магазини, големи супермаркети, молове (не, че съм им фен), кино, паркове, автомивки и т.н. А в същото време на село ще имаме собствен дом. Точно поради тази причина пуснах темата, защото наистина мнение като вашето ми е полезно! Благодаря ви!

# 6
  • Мнения: 15 456
Ако и двамата имате автомобили това, че сте на 40 км. от София няма да бъде никакъв проблем. Повярвай ми. Ето и малко опит от мен - 30 години живях в къща и работех на 20 км. от там - в центъра на София. Пътувах всеки ден. Преди 10 години се преместих в центъра на София. Другата година ми предстои преместване обратно в къщата. Синът ми /12 г./ учи в центъра на София, дъщеря ми, която тогава ще бъде на 7 г. също ще учи там. Имаме училище там, където ни е къщата, но не е хубаво и нямам намерение да записвам малката там. Ще минавам по 80 км на ден /сутрин 40 в двете посоки, за да ги закарам и следобед пак толкова, за да ги прибера/. Това решение го взехме, след като решихме, че ни трябва 4-стаен апартамент и след двегодишно обикаляне по огледи. Ето накратко едни груби сметки:
Тристаен апартамент е около 110 кв, от които чистата жилищна площ е около 90 кв.м. Но се заплащат всичките 110 кв. Да предположим, че успеете да намерите апартамент на цена 1000 Е на кв. м. то това са 110 000 Е. А цените в момента са около 1300 Е на кв. м. Значи теглите кредит на стойност 110 000 Е за закупуването на апартамента, което са си 220 000 лв грубо. След това ще ви отидат около 80 - 100 000 лв. за основен ремонт и обзавеждане. Както и да го погледнещ това са едни 300 000 лв., 220 000 от които бихте могли да спестите или да ги похарчите за нещо друго. Щом сте на 40 км. от София вярвам, че имате наблизо училище и детска градина, които, ако не ви се развозват деца до София бихте могли да ползвате. Обмислете го добре, седнете и си направете хубаво сметките. Все пак да не забравяме, че освен 110 000 Е ще трябва да плащате и лихва на тези пари, която хич, ама хич не е малка. При наличието на построена къща това забиване в кредити за цял живот е напълно безсмислено. Би имало смисъл, ако живеете в някое забутано село в провинцията, където няма нищо, но при положение, че сте близо до София......
Наистина го обмислете добре. Парите хич не са за подценяване

Последна редакция: ср, 14 авг 2019, 12:58 от Lady Cassiopeia Duval

# 7
  • Мнения: 46 488
Моето мнение е, че докато човек е млад, трябва да си изплати поне едно жилище на удобно място, което може да му даде всичко на стари години. Човек не знае какво го чака, може всичко да му е наред и да си гледа градинката на село, но може и да се затрупа с куп болести и да е през ден на доктор, процедури и т.н. С мъжа и сме на 41-44 г. и сме към края на изплащането на 2 имота. Чувствам сигурност зад гърба си, не само за нас но и за детето ни.

Къщите на село са хубаво нещо, но за мен те са следващия етап след жилището в града и не бих наливала пари там, ако не съм вече постигнала първото. Още повече за млада двойка, на която тепърва ѝ предстоят деца. Познавам хора, които живеят в село близо до София, но си имат и апартамент в града. В големите виелици, когато птищата не са почистени (защото не очаквай там да се чисти като в голям град), остават в София, за да могат децата им да стигат навреме на училище.
Не бих подложила детето си на това да става в 5:30, вместо в 6:30, което и без това е безумно рано. Също така не знаеш след години с каква работа си. Ако е по-свободна, ок, ще ги товариш в колата и караш насам натам, но иначе трябва да назначиш шофьор. Защото едно е да оставиш дете на 8 г. да се прибере от училището до блока през 1 пресечка и съвсем друго да пътува извън града само. Не бих оставила и дете на 12 г., примерно, след 2 смяна да се прибира в тъмницата извън населени места. Също и го лишаваш от компанията му, подготви се за големи драми по този повод в тийн годините.

Не е нужно да се хвърляте на най-голямото жилище, в район с най-високи цени или най-скъпото строителство. Вземете нещо, което ви е по джоба, пък след години като се стабилизирате и според броя на децата, ще го трансформирате в друго. Но тогава ще се движите с цените, защото и вашето ще е на актуалните за момента.

Иначе рискувате да налеете оргомна сума и след няколко години да се наложи да дойдете и на квартира в града. А ремонт и поддържане на къща не е като на апартмент, където рядко излиза нещо, гълтащо пари. За там трябва винаги да си готов за сериозна сума. След 30 г. по поддръжка и за всекидневното пътуване не се знае дали няма да сте минали кредита.

П.П. Ние също изтеглихме за максималния срок, но когато имаме пари погасяваме предсрочно. Живот и здраве, почти наполовина ще са годините. А за вноската, която плащаме, дори наем не може да се намери за тази сума в момента.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 321
Със съпругът ми живяхме в къща след околовръстното на София 5 год, като 3 от тях бяхме с малкия. В един момент логистиката стана тежка. Въпреки редовния градски транспорт - едно е да пътуваш 10мин с кола или 30 мин с автобус до най-близката спирка на метрото например. Да не коментирам, че и там зависи до къде трябва да стигнете в София. Поне при нас си трябваха две коли, а моят мъж не шофира. Купихме апартамент в широк център... Родих се.. Напрежението от всекидневното пътуване и постоянното бързаме изчезна. Задължително събота и неделя бягаме от града, хубаво е `на село`, но докато децата не са големи, не бих се върнала.

# 9
  • Мнения: 7 244
40 км не са малко. Тук, където живеем, при хубавите пътища, пак си е натоварване. Мъжът ми пътува така известно време. И като сложиш задръстванията е големия град, доста време се губи.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 984
Преди да си купим апартамента, който в момента ремонтираме, обикаляхме из околностите на София (Божурище, Банкя, Костинброд) и разглеждахме опцията и за къща. Основното ни изискване беше наличието на редовен градски транспорт, наличие на училище/поликлиника.
Близостта до София и наличието на тези "екстри" вдига цената и съответно решихме, че закупуването на къща, ремонта и мебелирането ще ни дойдат прекомерно като финансова тежест. Отделно организацията покрай дете, което се води на училище и на други занимания в другия край на София, ни затормозяваше и без друго.
В крайна сметка решихме, че се спираме на живот в пределите на София, защото иначе трябва да увеличим броя на колите, разходите за транспорт и да ангажираме още повече майка ми с логистиката на детето.
За мен варианта с крайградска къща е работещ до момента, в който детето не стане ученик и/или не се наложат други ангажименти, както се получи при нас.

# 11
  • Мнения: 677
Ppolina, ако имахте ремонтирана и добре обзаведена къща на 40 км от София и някакъв приличен апартаменти в София, в кое от двете бихте живяли? Може да изберете само едното. 🙂

# 12
  • Мнения: X
Ppolina, ако имахте ремонтирана и добре обзаведена къща на 40 км от София и някакъв приличен апартаменти в София, в кое от двете бихте живяли? Може да изберете само едното. 🙂


Здравейте,
Бих предпочела приличния апартамент в София, но в нашия случай къщата си е  наша, докато за приличния' апартамен  ще плащаме цял живот. Това е дилемата - за момента искаме да живеем в София, но след 10 години нещата може да се променят, а както и другите дами споделят 200-300 000 лв. не са никак малко пари. Поради тази причина исках да чуя мнението на по-опитни, по-зрели хора.

# 13
  • София
  • Мнения: 7 984
Ако къщата е старо строителство, не е поддържана, няма топлоизолация, не са сменяни инсталациите, има проблеми с налягането на водата, с укрепване на покриви/основи, животът в нея далеч няма да е безплатен.

# 14
  • Мнения: 677
Пари се изкарват и целта им е с тях да си купите живота, които предпочитате. Най-вероятно апартамента ще е по-скъп, но пък е и по-ликвиден.

Ако купите апартамент града и след Х години решите да отидете на село, ще може да го продадете и да си върнете кредита. Може и да сте на печалба.

Парите вкарани в ремонт на стара къща не вярвам да може да си ги върнете някога.

# 15
  • Мнения: 526
Член от моето семейство избра варианта в който се пътува. Живее в малко градче до София с жена си и детенце то което израства чудесно на двор без нищо да му липсва. Както и на тях.в някакъв момент смятат да теглят ипотечен за двустаен, да пуснат наематели или в него или в къщата и да си обезпечават заема с наема. Но къща близо до града ми е топа и на мене.

# 16
  • Мнения: 15 456
Това също е вариант да. Може да изтеглите кредит, да си купите апартамент, да му направите ремонт и да се нанесете. Ако кредита стане непосилен за вас в един момент може да отидете на къщата, апартамента да се пусне под наем и с наема да изплащате ипотеката. Така след време ще имате и ваш апартамент тук. Може детето/децата, като пораснат да искат да дойдат тук и така ще им осигурите място, където да живеят. Проблемът в този вариант е, че ако решите да се върнете на село, пак ще трябват пари за ремонт на къщата. И това ще ви натовари допълнително
Също имайте едно на ум, че ако тръгнете да се местите от София на село, може да не срещнете подкрепа от децата ви. Защото те вече ще си имат училище и приятели тук, и местейки се ще ги отделите от средата, и приятлите, с които ще са израстнали
Ох, не знам. Мислете хубаво, събирайте мнения, правете сметки, говорете, обсъждайте и не бързайте с взимането на решения. Ние мислихме около 4 месеца, преди да решим окончателно да се преместим в къщата. Смятахме, гледахме цени за ремонти, обзавеждания и т.н. и предварително имахме една ориентировъчна сума, която ще ни трябва, за да няма изненади. Макар, че изненади винаги има и затова е добре, към сумата, която сметнете да си добавите едни 20 % отгоре, за да сте по-спокойни и подготвени.

# 17
  • Мнения: X
Определено бих купила в града. Вилата може да почака. Съображенията ви в момента са чисто финансови, на хора, които нямат отговорности извън навременно идване на работа и бързо решение на дилемата 'днес ще ходим ли в заведение, или се прибираме вкъщи'. Имате дребен и неособено ликвиден актив и измамното усещане, че вече разполагате с жилище, ви спира да рискувате с кредита.
Вилата си е вила. Нуждата от стягане ще я има и да купите, и да не купите апартамент. Сега не я мислите много, защото има къде да живеете и нямате много грижи. В момента, в който се преместите, работата там ще се увеличи в пъти. Неудобствата от това да сте на майната си - също. Ами деца? Защото вие не смеете да дадете повече пари, да ги заврете на село и денят им да е от тъмно до тъмно?
Взимам апартамент в града, а вилата я ремонтирам на вилен принцип - по малко като идем. Родителите ми живеят в къща в града - тези всичките грижи по поддръжката не бих си ги причинила за единия уж чист въздух. А за изгубени 2 часа дневно в път - съвсем.

Последна редакция: ср, 14 авг 2019, 13:52 от Анонимен

# 18
  • Мнения: 1 598
Преди години изобщо не се замислихме и взехме апартамент. Роди се големия ни син - детски градини пък и добро училище - за София си е завидна борба да се запише дете където си избрал и да ти е удобно и тн. И двамата работим. Роди се малкия. Просто апартамента "утесня" вярвайте ми. Теглихме преизтегляхме взехме къща на 40 км. Ползвахме събота неделя и лятото. Така отрастна и малкия, ремонтиране на къщата -  не мога да кажа супер лукс, но прилично.
В момента и двамата не искат и да чуят да стоят в града.
Роди ни се и дъщеря неотдавна. Всички сме на село, за работа се пътува с две коли. Времето за което карам големия на училище е колкото той пътува с градския.  Малкия ходи на училище сам като през деня си стоят в апартамента през уч. година.  Предвидете различни учебни смени. Не знам как усещате нещата. Съответно и детска градина ни е на дневен ред. Въпрос на организация, лично предпочитам да пътувам в хубаво време. Къщата си е ваша ще постегнете с времето. Но е добре да имате варианти.
При нас основното, което ни отказва от града е жегата. В пъти по-топло, шумно, мръсно и тн. Както и факта, че в двустаен апартамент трудно се побират четири човека , какво остава пет. А и аз лично никога не свикнах с града, макар живота ми да е повече там.
За децата ни е страхотно да са по цял ден навън в момента. Това е в общи линии.

Последна редакция: чт, 15 авг 2019, 03:05 от janakrasi

# 19
  • София
  • Мнения: 326
И аз съм в подобно положение от доста години. Имаме къща в софийско село, но живеем в града. Аз лично съм родена и живяла само в София и в къщата съм прекарвала единствено ваканциите.

Преди около 15 години бях пред дилемата дали да оправям къщата и да живея там (или родителите ми), миналата година имах същата дилема - да оправя къщата или да купя малък апартамент в София)

Факт е, че заем за апартамент е в пъти повече от такъв за ремонт на къща. Но като се замислих за другите аспекти:

1. Изключително неудобно е за гледане на деца.

Няма какво да се лъжем - хубаво е само докато тръгнат на детска градина. Хайде, максимум на училище. Но - нямаш избор в училищата. А като почнат гимназия - трябва да пътуват с часове или да разчитат на вас. Като пораснат, ако поискат да излязат вечер докато още живеят с вас: или трябва да се молят на приятели да спят у тях, или трябва вие да ги чакате с кола по нощите. То дори на едно кино няма да може да отиде на спокойствие. (имала съм съученици от околни села в гимназията...ми, не е удобно)

2. Това поражда друг разход - задължително трябва да има винаги поне един автомобил на разположение! В града можеш да хванеш такси, да ползваш градски. Колите се развалят. Но тук в момента, в който останете без автомобил, ще трябва веднага да търсите вариант. (Пак имам познати, които се сблъскаха с този проблем). Отчитам го като проблем и то при положение, че до моето село има градски транспорт.

3. Ако се наложи спешна медицинска помощ: в София отново може да не чакате линейка дори: такси, автомобил, избор на лечебни заведения. Друго е да сложите едни 40 км плюс.

4. Топлата вода. Не мога да го заменя с бойлер, да му се не види. Опитвала съм, но не е за мен. Докато си сложа маска на косата и всичките процедури за нея... Който каквото ще да говори - удобство си е.

5. Животът като цяло - просто има живот в София. Млади сте, ако къщата не е близо до град, не си заслужава. Моята е на 5 км от центъра на София и въпреки всичко е МНОГО неудобно.

Последна редакция: чт, 15 авг 2019, 14:16 от karamelina2000

# 20
  • София
  • Мнения: 3 148
40 км не са нито много, нито малко, но и аз бих си подсигурила градско жилище. Ежедневно междуградско пътуване не е представата ми за спокойствие - един сняг или катастрофа могат буквално да отрежат достъпа, в София все пак има различни варианти да се стигне до работа/училище/лекар. Или да ми се повреди колата, буквално ставаш безпомощен. За децата и логистиката изобщо не ми се мисли.
И ние искаме къща около Ихтиман, но не и докато има малки деца вкъщи. Като могат да ни посещават сами, и няма да им причиняваме еквилибристики, с удоволствие бих се преместила за постоянно, но само при наличие на софийски имоти, който да мога да ползвам/отдам под наем или продам.
Финансово не мисля че е по-изгодно, като сложиш вноската по кредит за ремонт (поне 300-400 лева, ако ще е 20-25к) и поне 3 резервоара бензин месечно при 2 коли (по 100 лв да кажем) и ето ти я ипотечната вноска - но след Х години ще имате и къща, и апартамент.

# 21
  • Мнения: 1 561
На 41 год съм и едва сега се замислям за опцията къща в близост до София.
Откакто пуснаха метро вече в кола не искам да се качвам, пътуването в града, и от/до града си е едно приключение и не бих си го причинила всеки ден.
Децата почти пораснаха, голямата е на 15г. и само като чу, че ходим на огледи за къща, ни се накара, че тя си иска метрото и не иска да чуе за село. Скоро очаквам и от малкото това, но с две думи, сега сте млади, ако имате добра работа и имате прилични доходи за да си позволите кредит, действайте. Имот в София никога няма да е излишен. Пък къщата в един момент като имате възможност ще си я стегнете и ще си я ползвате на стари години:)

На мен ми липсва тишината на селото, но  като се замисля бих стояла там 2-3 дни и после ми доскучава. Възможността да отскачаш от града на село доста ми харесва, въпреки поддръжката и разходите по къщата не бих се отказала от придобиването й, но на сегашен етап, след 2  апартамента в София и един в провинция, в който също ходим често.
Така че ви желая здраве, сили и късмет за да сбъднете всичките си  мечти!

Последна редакция: чт, 15 авг 2019, 13:56 от alexova

# 22
  • Мнения: X
Според мен изкарайте тази зима в селската къща и ще разберете кой е вашият вариант. При положение, че и в двата случая смятате да се заробвате с кредити за по 20, 30 години, по-добре да изкарате няколко месеца в по-спартански "вилни" условия, отколкото да съжалявате следващите 30 години. А къде ще ви е по-добре никой страничен не може да ви каже, хората харесват различни неща.

# 23
  • Мнения: X
На село, само ако след 5 години, ще имате възможност да закупите апартамент и в града. Щом планирате деца, при всички положения в един момент пътуването ще натежи. Освен всичко вече има уседналост за градините и училищата и може да се окаже, че я нямате и детето трябва да пътува още повече. Къщата на село си е ваша и няма да избяга, виж ако не купите апартамент, докато сте млади и с добри доходи, не виждам кога.

# 24
  • София
  • Мнения: 488
Всеки трябва да реши за себе си и за семейството си какво е най-удачното решение. И къщата до София, и къщата на село, и апартамента си имат свойте предимства и недостатъци. Кредит за 20 години за мен не е решение, защото изплащаш сумата двойно, а не всички имат финансовата дисциплина да го погасят във възможно най-кратки срокове. Хората сме склонни да вярваме, че всичко е даденост и нищо не се променя. Не сме склонни да се замислим, че можем да се разболеем, да останем без работа и други неприятни неща,  които могат да ни отдалечат от идеята сега и веднага да си вземем кредит за мечтаното жилище. Факт е че поддръжката на къщата си е изцяло за твоя сметка, но нямаш съседи, които в 3 часа нощес да си правят купон или да свирят на пиано, или да се карат и т.н. "Градската" къща изисква един вид подръжка, "селската"- друг. Апартаментът обаче също си има своите разходи- режийни като почистване на вход, асансьор, и големи разходи като подмяна на покрив, смяна на прозорци на стълбищата, латекс на общи части и др. Не искам да навлизам в подробности относно паркирането в София, записването в детски градини и училища, липсата на помощ при отглеждането на децата и съответните гимностики... Всичко си е личен избор и трезва преценка на доходите и съответните предвидими разходи. 
Желая успех в избора!

# 25
  • Мнения: X
Последния пост ми напомни, че на село, освен съседи, няма и лекари, а с малко дете да търчиш по нощите, със сигурност ще е приключение и то неприятно.

# 26
  • Мнения: X
Това е много романтично и на пръв поглед финансово отговорно - избягваш ипотеки и прочее - но доколкото разбирам, къщата има нужда от много основен ремонт, няма да стане с кредит от 1к, а поне 20к.
Значи ще си платят спокойствието за 30 часа седмично (от168) на село и малко чист въздух, докато копат, като цената са: въпросните 20к лева + още 20 часа седмично в път + нерви и притеснения дали ще стигнат навреме сутрин + умора след някой и друг месец + работата в двора, която няма друг да им свърши + спорадично връхлитащи страхове 'ами ако нещо стане, лекарят е на час път' + като проимат деца, още по-ранно ставане, за да ги облекат и приготвят + умуване за ежеседмичния голям пазар, понеже на село надали имат много други неща извън хляб, сол и кисело мляко + бавното и сигурно десоциализиране, защото не е като да се метнеш с такси до съседния квартал на гости и да се прибереш в 3 нощес +...
Обаче парите за 'своето' жилище вече са теглени и похарчени и изниква все пак нуждата от големия лош страшен кредит за жилище в голям град.
Спокоен живот на село и работещ в града човек с автомобил не се връзват много. Умората, притесненията и нервите се акумулират с времето. Иначе изглежда много романтично, особено след тежък ден на работа, когато се проснеш на дивана с полуготова храна и се чудиш какво търсиш в мръсния град, като имаш къщичка на село.
Да, вярно, че много хора пътуват, но аз, работейки с хора от навсякъде от и около София, не съм видяла някой от Перник, Владая, Требич и др.под.,бачкащи в София, да примира от удобство и спокойствие. Онези, които нямат жилище в София, а пътуват с часове, нямат поради 3 причини - скръндзи са и не искат да дават пари за жилище; просто нямат пари за даване; половинката им е скръндза и не иска да дава пари. Сигурно има някъде някой, който е истински щастлив да губи 2 от 16 будни часа в път, щом в спящ режим ще диша зеленина (и може би кокошки) - лично аз не съм срещнала още такъв.

Последна редакция: пт, 16 авг 2019, 14:23 от Анонимен

# 27
  • sofia
  • Мнения: 8 932
Апартамент в града.
Междувременно, за хоби, си ремонтирайте къщата.....сумата ще е  много близка до стойността на апартамента, особено ако тепърва ще изграждате инфраструктура по селската къща....водопровод, яма, канал, отопление, нова ел.инсталация, подмяна на покрив, изолации, мазилки и пр.
80 км за ежедневно шофиране са много. Мъжа ми шофира по 40 (20 в посока), по трилентов път, без задръствания, без да води деца и е тежко. Ако пък е имал и натоварен ден в работата, едвам се прибира.
За нуждата от две коли е ясно.
Няма нищо по-хубаво от това да живееш близо до работа и училище

Последна редакция: пт, 16 авг 2019, 13:08 от vesi1

# 28
  • София
  • Мнения: 7 984
Като знам колко пари гълта един ремонт на апартамент старо строителство, просто не мога да си представя разходите по стара къща. Ако се отърват с 20 хиляди лв., трябва да черпят.
Сумата от дългосрочен заем за закупуване или ремонт бих вложила единствено в имот, който държи цена и мога да го продам след това, отчитайки направената инвестиция. В противен случай парите потъват в черна дупка.

# 29
  • Мнения: 18 547
И аз така мисля. Колкото и да не ми се иска да съм в лудницата, едно жилище в голям град винаги е инвестиция и необходимост. Защото така или иначе децата ще учат в града, после студенти, живот и здраве, в града мога да я запиша на всичко каквото искам, или тя поиска в последствие. В началото не мислех така, но видях и двете страни и сега май ще си променя мнението. Да в София няма да имам помощ от никого, ще ми е трудно, защото свикнах винаги да има на кого да разчитам. Губя обаче едни 2 часа в път, мъжа ми също. И трябва да ви кажа, че си виждам детето 1 час-2 на ден, вечер като се прибера, къпем я заспива. Отделно средата, контактите и всичко останало, читави педиатри, бърза помощ при нас няма адекватна. Също така нещата, които съм си наумила за себе си-курсове, хобита, езици няма как да станат извън София. И какво като купя къща в малък град-детето ми после като излезе от него отново няма да има жилище. А ако изплатим един апартамент след време мога да продам, мога да дам под наем, може тя да живее там. Не, знам като гледам и с пътя каке -пътувам споделено, хората се мотаят, не си е работа да се съобразяваш с други хора,закъснявам за работа всеки ден, щото някой си го мързи да стане навреме и не може да се приготви.
Сега ако нямам уседналот в София, след време детето и на училище не мога да я запиша. Какво да ви кажа-трудно е, страх ме е от заеми, обаче нямам друг начин просто. Смятам, че и за детото ще е по-добре. В момента на село главоломно се увеличава ромското население, не че ги няма навсякъде, но... Ако къщата е много близо бих я избрала на 100%, но иначе не.

# 30
  • Мнения: 9 754
А най-добре къща в София, изключвам районите отвъд Околовръстното, пак заради пътуването.
Ама де ги тез къщи с малко дворче, че и да не трябва да си продаваш и двата бъбрека!
Това в рамките на шегата, естествено.
Иначе съм съгласна с повечето мнения в темата - къща извън София, ако децата са в градина и в населеното място има градина, както и  за "старини", децата като са излезли от родния дом. И с регистрация в София, за да може да учат в прилично училище до 7 клас.

# 31
  • Мнения: X
Ppolina, ако имахте ремонтирана и добре обзаведена къща на 40 км от София и някакъв приличен апартаменти в София, в кое от двете бихте живяли? Може да изберете само едното. 🙂
Ако има деца в картинката, нещата са сложни.
Моите пораснаха, очаквам с нетърпение и малкия да се изнесе. Ще дадем апартамента под наем и оставам на вилата на 70мин. път в едната посока с кола до офиса ми. Далечко е, но въздухът мирише съвсем различно, особено през зимата, заслужава си.
За размера на кредита за ремонт на селската къща - зависи от много неща. Колко е стара, състояние, размер, брой етажи.... покривът само може да стигне 15х.лева. Оградата - само за работа ни искат по 40лева на линеен метър, отделно хардуера още толкова ...Започваме ремонт на една новозакупена стара селска къща сега,  и по изчисленията 40к лв. няма да ни стигнат.

# 32
  • Мнения: X
За регистрацията, без да имаш жилище, трябва да намериш човек в добър район и да се молиш да се регистрираш при него. Авторката няма жилище.

Някой д не ме разбере погрешно, абсолютно оценявам плюсовете на къщурка с две липи отпред. Ама просто не е само сладката къщурка, а много неща накуп, които правят ударното влагане на ресурс и местене безсмислено. Шансът да не съжалява работещ човек, който идва от града, живота и възможностите, е почти нулев. А и изисква определено мислене, манталитет, не само да те е шубе от ипотека... Автората хич не я виждам селска тетка.

# 33
  • Мнения: 46
Аз мога да споделя като порастнала в село на 15 км от центъра на София. Родителите ми все още живеят там.

Плюсове:
+ На чист въздух, много спокойно и чисто, Витоша е буквално на 5 минути от центъра на селото
+ Двор в който сме играли със сестра ми
+ Училището и детската градина бяха на максимум 5 минути пеша
+ Страхотна комбинация между големия град и спокойствието на селото

Минуси
- Транспортът обикновено е ужасен, в един момент ти се налага да ходиш на училище в София и пътуваш доста. Аз учех в гимначия в Овча купел, но сестра ми беше в центъра и правеше по час в едната посока само. Като имате деца живот и здраве тези 40км ще ви се виждат ад като включите и тях като организация.
- Каквото и отопление да имате, къщата през зимата НЕ МОЖЕ да стане така топла като апартамента.
- Няма хич възможности за вечерни забавления освен селското кафене.
- Къщата е мноооого по - голям ангажимент като поддръжка. Като добавите и двора си става още повече.

Не знам, аз бих ви дала съвет да си вземете апартамент. По - лесно е и го казвам като човек, който е видял и двете.

# 34
  • Мнения: X
Ааа къщичката през зимата си става много топла с едно хубаво парно отопление.

# 35
  • Мнения: 46
Ааа къщичката през зимата си става много топла с едно хубаво парно отопление.

Амииииии пак не може да се сравни с апартамента Simple Smile)) Просто по всякакви физични закони не е възможно. Не казавам, е не може да стане топло, но си има разлика.

# 36
  • Мнения: X
В къщата на родителите ми зимата се налага да се отварят прозорците. В една от стаите баща ми е сложил вътрешна изолация и буквално не се диша. Така, че става си топло в къщичката като стой, та гледай.

# 37
  • Мнения: X
............... Автората хич не я виждам селска тетка.
Оооооо това със селската тетка го приех като лична обида хаха Grinning В СФ какви селяндури има нали знаеш... за братята ни в ОК (не бъркай с Orange County Grinning ) и почти всички крайни и някои централни райони да не говорим... По селата се строи с всичка сила, въпреки че строители трудно се намират и се изпонаправиха много добри неща. Вече има бързи пътища, оставяш си колата на крайна спирка на метрото в Люлин, Горубляне или Обеля, скоро и Горна баня, и за 15-20 минути си на работа.

# 38
  • Мнения: 46
............... Автората хич не я виждам селска тетка.
Оооооо това със селската тетка го приех като лична обида хаха Grinning В СФ какви селяндури има нали знаеш... за братята ни в ОК (не бъркай с Orange County Grinning ) и почти всички крайни и някои централни райони да не говорим... По селата се строи с всичка сила, въпреки че строители трудно се намират и се изпонаправиха много добри неща. Вече има бързи пътища, оставяш си колата на крайна спирка на метрото в Люлин, Горубляне или Обеля, скоро и Горна баня, и за 15-20 минути си на работа.

Да, тази част е добра за пътуване. Но например Южните части след Княжево са кошмар с транспорта - много трафик от Перник и е доста тежко положението.

# 39
  • Мнения: 15 456
20 к няма да стигнат до никъде. Един основен ремонт на къща около 160 - 180 кв минава 100 к. Това включва всичко - врати, дограми, парно на пелети, слънчеви колектори, подови настилки, бани, кухня, обзавеждане и т.н. Ако се наложи да се прави саниране и покрив пък “майка плаче”

# 40
  • Мнения: X
............... Автората хич не я виждам селска тетка.
Оооооо това със селската тетка го приех като лична обида хаха Grinning
Не е лично, нали знаеш bouquet
Този живот е за хора, които нямат какво да правят в града, освен да работят. То и гости ще се дърпат да идват. Много хубаво трябва да се премисли, защото финансите са само малка част от съображенията.
Сериозно ли на толкова стъпва ремонтът? Ужас. Че то все едно вдигаш нова къща.

# 41
  • Мнения: 15 456
Ооо, за нова къща да не ти казвам цифрата. Две приятелски семейства си построиха и затова съм наясно.

# 42
  • Мнения: X
.................
Не е лично, нали знаеш bouquet
Този живот е за хора, които нямат какво да правят в града, освен да работят. То и гости ще се дърпат да идват. Много хубаво трябва да се премисли, защото финансите са само малка част от съображенията.
Сериозно ли на толкова стъпва ремонтът? Ужас. Че то все едно вдигаш нова къща.
Знам, шегувам се.
Подчертаното е съвсем вярно. Не всеки ще се чувства добре на село. Само ако харесваш спокойствие, тишина, чист въздух, тревички, цветенца ... Grinning
А финансите в съответното количество са второто необходимо и задължително условие, първото е - осъзнатото желание да се махнеш от мръсния и задръстен с хора и коли град.
Колко пари за ремонт - например - една интериорна врата с монтажа е поне 400лв, Дограмата за една стая е 800-1000 лв. минимум. Изолацията беше към 30-40лв на кв.м. ако добре си спомням. Шпакловката е поне 10лв на кв.м., една баня е около 2000лв, една пелетна камина 3-5-6х. лв, а тръбите за подовото и инсталацията още към 2-3х.лв. Теракот - плочките с поставянето - минимум 45лв на кв.м. Една лампа за стая е 25-50 лева от най-евтините, латекса за една стая е 100-150лв, ако сам си го боядисваш. Кухненското обзавеждане, ел. уреди, бойлер, не ги смятам -те са като в града.

# 43
  • Мнения: 18 476
Колко да е чист въздуха извън лятото, ако съседите ти се топлят на твърдо гориво или с каквото намерят...

# 44
  • Мнения: 9 754
Освен на твърдо гориво - въглища или дърва, рядко някой на село се топли на течно гориво, напр. нафта.
Но с уточнението, че въглищата са украински, а дървата - сухи. Български въглища и мокри/сурови дърва никой на село не използва.
И с още едно уточнение - там, където повечето граждани търсят къща, наоколо са добре поддържани селски къщи, чиито стопани също са ги оправили, вкл. отоплителните инсталации - пелети и разни други неща.

# 45
  • Мнения: 624
Млади хора сте, не се лъжете с къща около София.
Като човек роден и израстнал на 15мин. с кола до София не ви го препоръчвам.
Да, чист въздух и градина с домати звучи яко, обаче за хора в предпенсионна възраст. В един момент спира да ти е забавно, те розовите домати така или иначе са 2 лв. в магазина.
Друг минус е загубата на анонимност. Не може да се излезе на разходка с кучето без да те спрат 3/4 баби да те питат как си, от къде си, колко ти е заплатата. И кой беше оня младеж дето ви дойде на гости по тъмно. 👌😁
И когато ви се излиза трябва да съобразявате кой ще кара, къде ще ходите, за колко време ще стигнете. Ако ще има и алохол един от вас ще трябва да е на вода. (На такситата не им се ходи в тия зони на здрача😅). И общо взето за да изядете по един сладолед на ндк и да видите малко живот ще ви отнеме поне 3 или 4 часа с пътя.
За отглеждане на деца обаче е готино. Спокойно, знаеш го къде е, с кои е. Това до 5/6 годинки. После трябва хубаво училище, спорт, кино, на гости на приятелче и тн. Тоест ставате шофьор. И ако някоя сутрин колата не запали в студа сте абсолютно прецакани.
Да не говорим за медицинска помощ! А при бъдеща бременност и деца си е наложащо! Едно е да хванеш такси до пирогов, друго е да се закараш или да трябва да те закарат!
Помислете се добре. Аз не бих се навила на това доброволно. 😁

# 46
  • Мнения: 1 554
Авторке, Може ли да споделиш кое е селото? Това е решаващо от гледна точка на транспорт - от някои посоки се стига по-лесно.

Иначе аз бих поживяла на село няколко години докато събера достатъчно голяма вноска за апартамент. После бих си купила. Ако не ми е харесало да живея на село, разбира се. В темата за къщите до София ще намериш една камара народ, които се изселват от града към околните села. Ако имате вече къща в такова село, ще ви завидят Simple Smile

# 47
  • Мнения: 5 634
На един, който се изселва, главно по финансови причини, има 500, които купуват апартамент в София.

# 48
  • Мнения: 18 476
Доста от първите "изселници", особено на места с лоша инфраструктура, но запазили апартамент в града, вече се връщат обратно.
Постът на Хъмпти Дъмпти е много полезен за хора, които не са живели в къща извън града и са сложили розови очила.

Последна редакция: нд, 18 авг 2019, 14:48 от EmmaT

# 49
  • Мнения: X
Абсолютно подкрепям. Откакто се върнах на работа (след майчинство), единствената ми мисъл е как да си съкратя пътя до там, а не как да го удължа. За събота и неделя къщата е рай, за през седмицата, ад.

Нашите съседи си построиха къща на 20-30 км. от София и съседката сподели, че хич не й се мести. Няма да продават апартамента, ще си го ползват през седмицата.

# 50
  • Мнения: 18 547
Важно е и дали шофираш активно. Аз например не и за мен е изключено 2 чаа път на ден с моя кола и да карам аз. Аз се върнах преди няма и 2 месеца от майчинство, и деня ми е и без това е дълъг, остава да тръгвам от работа и тепърва да се качвам на кола, тежко е. Това е за хора с огромни нерви.
И аз тези дни ще сядам да пиша пюлсове и минуси на двата варианта, та малко да си дам кураж за връщането в голямата лудница. От една страна пък никак не ми се иска детето ми да расте в София, но от друга и не искам да е в такава среда, с много ограничени възможности. Би било чудно да я имаше златната среда ама още не сме я намерили.
Вариант е наистина да тествате за известно време пътя и къщата, така ще си дадете сметка.

# 51
  • Мнения: X
Къщата щом я има, нищо не ти пречи в петък да си запалиш колата и два дни да забравиш за града. Ама с малки деца и работа, която не е на изхода на София, без пари да ми я дават, няма да я взема тази къща. Но, аз съм другата крайност, искам да намаля пътуването до минимум и търсим ново жилище към центъра. Като се пенсионирам, ще ходя да живея в провинцията, къщи и варианто бол.

# 52
  • Мнения: 18 547
Аз за пенсия съм си избрала друг град, хахаха. Така, много е напрегнато и тегаво ежедневието за да се губи време толкова допълнително, но то си е и до човек.. Момичетата, с които пътувам за с малки деца и от години живеят извън София и пътуват до столицата всеки ден, едната от които е кореняк софиянка и дойде в малкия град и казва, че много и харесва, и не би се върнала никога в София. Та си е и до човек.

# 53
  • Мнения: X
Зависи и къде ти е локацията на работата все пак и дали има кой да ти помага. Да си влачиш децата всеки ден до София, после да търчиш да ги прибираш и да ги развозваш до село, за мен би било прекалено.

Иначе и на мен ми харесва на село и в провинцията, но сега живота ми е в София и искам да ми е удобно.

# 54
  • Мнения: 18 547
О, деца никога не бих развозвала, то това е безумие. Тук сме с баби и градини и дефакто се прибирам в 8 вечерта и баба й сега я гледа. Масово бабите се включват, защото се живее с тях или ако не децата са на градина, и поне има кой да ги прибере.

# 55
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Градска къща е най- добре Simple Smile И аз имам опит с извънградско пътуване, не си е работа това. За обкръжението пък няма  да отварям дума. С деца ученици ще е мъчение за всички.
 Ще е много добре човек да си има и апартамент в града, и вила за почивните дни.

# 56
  • Мнения: 556
Ние също трябваше да избираме между къща край София и апартамент. Плюсовете и минусите на двете вече са ясни. Искахме да обхванем всички ситуации, в които ще се поставим в дългосрочен план така че да не излизаме от зоната си на комфорт.
Избрахме да живеем в къщата и вложихме средставата си там (лични и кредит). Избрахме също да имаме много малък апартамент в София (40кв.м), който е нашето Софийско островче(тип сборен пункт), когато се наложи. По местоживеене сме регистрирани в София, т.к това е важно за да имаме шанс за прием на децата в софийски детски градини и училища.

Така че с вашия плануван кредит имате и такъв вариант: по-малко жилище, което можете да дадете и под наем в началото и хубав ремонт на къщата.

Този вариант е чудесен за нас, защото къщата е отремонтирана на ниво, сигурни сме, че искаме да живеем в къща и сме наясно, че всичко в графа "цивилизация" е на поне половин час - ВИНАГИ, няма искам/неискам! Но за нас беше важно да имаме и нещо малко и софийско за да обира различията в ежедневието на учещи и работещи.

Последна редакция: пн, 19 авг 2019, 18:03 от juniper

# 57
  • Мнения: 7 244
Да поддържаш две жилища не е оптимален вариант от финансова гледна точка. Лично мнение.

# 58
  • Мнения: 147
Абсолютно подкрепям. Откакто се върнах на работа (след майчинство), единствената ми мисъл е как да си съкратя пътя до там, а не как да го удължа. За събота и неделя къщата е рай, за през седмицата, ад.

Нашите съседи си построиха къща на 20-30 км. от София и съседката сподели, че хич не й се мести. Няма да продават апартамента, ще си го ползват през седмицата.
То хубаво, но така трябва да се подържат 2 имота! На мен с годините и един вече не ми се обгрижва...

# 59
  • Мнения: X
А напълно съм съгласна, аз не бих си го причинила. Отделно ме е страх от обири и не бих обзавеждала и ремонтирала къща, в която не живея.

За съседите ми, не мога да взема отношение, те си знаят с какъв акъл си построиха огромна къща далеч от града. Имат две малки деца, не за друго и не разчитат на баби.

# 60
  • Мнения: 2 113
Да поддържаш две жилища не е оптимален вариант от финансова гледна точка. Лично мнение.

От практика го казвам: емоционално и организационно е уморително, но докато не си го опитал, няма как да го прецениш. От всичко реално трябва да имаш по две, зимата не винаги ти се пътува и следва и храна, и дрехи, и подръжка на дома и на целия бит да е налична и на двете места.
Наистина е оптимално, ако има родител или друг близък , който да се грижи за къщата и "да поддържа огъня".
 Дори наети хора да работят, като има човек, който ги контролира, е прекрасно.
Иначе все не знаеш кое къде е и откъде да започнеш. Децата вечер ги разтоварваш заспали в къщата, къпат се сутрин в стрес от бързането, вечно не е ясно кое къде се намира и т.н.
За финансовата част - ясно, че е доста по -сериозна.
За изсъхнала храна по хладилниците, няма смисъл да коментирам. Да преценявам, какво, за кога и за къде ми трябва - уморявам се психически, а и не винаги е възможно предварително да знам кой, колко и къде ще яде.. Пакетиране, разнасяне и пр. увеличават заетостта и стреса.

Последна редакция: пн, 19 авг 2019, 23:16 от Deborana

# 61
  • Мнения: 1 467
Ако съм на ваше място, взимам апартамент в София, пускам го под наем със наема плащам кредита и си оставам да живея на село докато детето не тръгне на градина/училище. Ако мога през това време към парите от наема добавям още за да се изплати кредита по-бързо.

# 62
  • Мнения: 18 547
Ако съм на ваше място, взимам апартамент в София, пускам го под наем със наема плащам кредита и си оставам да живея на село докато детето не тръгне на градина/училище. Ако мога през това време към парите от наема добавям още за да се изплати кредита по-бързо.

И ние така си го мислихме, може да опитаме и този вариант, много пъти съм си го мислела, но то пък взеха, че я приеха на ДГ в София, и ще трябва да е отсега.

# 63
  • Мнения: X
После пак вероятно ще я приемат. Аз така си пусках детето на ясла, защото е прието (големия късмет, видиш ли) и после си чуках главата. Ако имаш възможност и желание да го гледаш по-дълго, толкова по-добре за всички.

# 64
  • Мнения: 18 547
Шанс са прием е много малък по принцип, а и аз не мога да си позволя да си стоя в къщи повече, така няма как. Ако сега загубим мястото си в София, понататък никакъв шанс.

# 65
  • Мнения: 8 774
Авторке,
апартамент в София вземи, вместо къща на майната си.
Избери си или живот в града, или живот на село. Но този междинен вариант не е добре.

# 66
  • Мнения: X
Аз бих продал къщата , ако могат да се вземат някакви прилични пари за нея, и купил апартамент в града. Лятно време може да звучи идилично къща на село,но за целогодишен живот с дете и хора ,които работят, според мен ще е мъчение.Зимата да не говорим. За хора на предпенсионна възраст без / с отгледани деца , вече е доста по- добре, и пак зависи какво е селото и каква е инфраструктурата около него.

# 67
  • Мнения: 1 554
Абе има една камара хора, които умишлено купуват къщи на 20-40 мин от София, за да са си хем на село, хем да си работят в града. И това обикновено са хора, които могат да си позволят да платят бая солени цени за тия къщи. Тъй че е много глупаво с лека ръка да се отрече един такъв вариант. Аз лично не бих избрала къщата на този етап от живота си, но след 15 г. с удоволствие бих се изселила на село и да си пътувам. Пък апартамента в София ще си го давам под наем. Някой беше предложил това - апартамент с ипотека под наем в София, а те си остават на село за някоя и друга година. Това ми звучи добре. Но трябва да помислят, ако са с дете/деца, няма ли да им е много трудно да пътуват. В крайна сметка обаче могат да пробват варианта с ипотеката под наем. Ако решат, че не могат да пътуват, махат наемателите и си заживят в апартамента.

# 68
  • Мнения: X
Има такива хора,да. Много зависи от конкретното село и конкретния случай.Аз ако работех от вкъщи да кажем 3 или 4 дни от 5 , и мога да поддържам две коли, и да плащам на някой да е личен шофьор на детето, и да си плащам ремонтите по къщата,бих се замислил.

Ако съм от 9 до 6 стриктно,както и жена ми,родителите ни не живеят близо да помагат, и на главата ми да трябва да висят поддръжка на две коли,дете и къща, никога не бих избрал такъв вариант.Отделно ако се сметнат по 100+ км на ден , плюс поддръжката на къщата , дори и в пари разликата няма да е голяма с по-скромен апартамент.

Индивидуално е и е трудна да се генерализира, един прави компромис с едно,друг с друго.

# 69
  • Мнения: X
Ако единият родител не работи и селото е устроено е едно, ако говорим за забито селце на майната си, без помощ е друго. Направо си представям кефа да стана по тъмно в 5-6 часа, да влача деца по градини и училища и после в 18 да ги прибера и да се мъкна до селото. Кеф голям изглежда, ама не е за мен, мързелива съм.

Само да кажа, че солените цени не са в села на 20-40 мин. от София, а на 5-10-15. Причината естествено е в близостта и устроеността на селцата около София. 20-40 вече е нещо съвсем друго, пък някой спомена и съседи и манталитет...

# 70
  • Мнения: X
Ако единият родител не работи и селото е устроено е едно, ако говорим за забито селце на майната си, без помощ е друго. Направо си представям кефа да стана по тъмно в 5-6 часа, да влача деца по градини и училища и после в 18 да ги прибера и да се мъкна до селото. Кеф голям изглежда, ама не е за мен, мързелива съм.


Абсолютно, и аз съм на същото мнение. При двама работещи на фиксирано работно време без странична помощ не си го представям 15 -20 години. Сигурно е възможно с адски нерви,лишения и ако работодателя е много разбран.

Отделно ,ако направим една груба сметка, средно по 100 км на ден, ако са две коли отиват на 150 , са си едно 4000 км на месец. Само за бензин са към 500 лв. Колите едва ли ще са нови,при такова каране ще изскачат много ремонти,средно да кажем по 150-200 лв на месец като се разпредели. Отиваме на 6-700 лв само от пътуването разходи.Ако добавим по-скъпата поддръжка на къщата - ремонти,отопление, се отива на 800-1000 лв разлика. То по-добре да се изплаща кредита в такъв случай.

Последна редакция: вт, 20 авг 2019, 20:02 от Анонимен

# 71
  • Мнения: X
Здравейте! В момента с приятеля ми сме изправени пред следната дилема. Имаме къща в селце на 40 км от София. Към момента я използваме като вила, но тъй като от години не й е правен ремонт има доста "забележки" - напукана  мазилка, много стари мебели и т.н и т.н Със сигурност има нужда от освежителен ремонт и от изцяло ново обзавеждане. Живеем в София, но следващата стъпка, която искаме да направим (като повечето млади двойки) е да закупим семейно жилище. В момента сме в процес на обсъждане на 2 варианта - теглене на голям кредит и закупуване на апартамент в София (да уточня, че не говорим за едностаен, а двустаен или тристаен) или теглене на кредит (доста по-малък) за къщата на село. От финансова гледна точка (питали сме, разпитали сме, информирали сме се), че със сигурност вариантът за София е двойно по-скъп, но в същото време, животът на село е в пъти по-различен. Към този момент не мога да ги "сложа на везната", наистина не мога да преценя кое е по-добро за нас. По-малък кредит, по-спокоен живот, но ежедневно пътуване до града, лишаване от удобствата, които града предлага или живот в града,както до сега, но с кредит за 30 години(образно казано). С тази тема не целя да получа съвети. Предполагам, че голяма част от вас са имали такъв или подобен казус, поради тази причина искам да чуя МНЕНИЯ, интересуваме как сте/бихте постъпили ВИЕ. Моля, който има желание и време, да сподели! Успешен ден! Simple Smile
Аз на твое място, щях да купя апартамент в София. Несравнимо по-удобно е да живееш до детската градина и после до училището на детето отколкото да ставаш по тъмно и живота ти да се превърне в безкрайно шофиране и развозване. Да не говорим, че както написаха по-горе месечния разход за гориво и подръжка на колите, ще е сериозен. По-добре си плащай месечната вноска за апартамента и си живей спокойно. Годините минават бързо и след време ще имате собствен изплатен апартамент, чиято стойност ще е нараснала доста.

# 72
  • Мнения: 5 634
Може и да е нарастнала. Може и да не е. Те хората, дето търсят по селата къщи, рядко имат по 250000 Е за хубав апартамент в София.
Но градът е верният отговор.

# 73
  • Мнения: 1 554
Много сме глезени тука. Хората в Лондон пътуват по час, два от предградията в едната посока.

# 74
  • София
  • Мнения: 16 003
Хората в Лондон могат да си позволят жените им да не работят, да гледат и развозват децата по занимания.
А повечето пътуват с влак, не с лична кола - по-бързо и удобно е.
Аз съм от глезаните - продадох вила над Симеоново за да купя още 1 апартамент в  София.
Като имам пари от наем мога да си позволя да наема селска къща за почивка, нали?
Но не ме влече селския живот, саденето на зарзават и косенето всяка седмица.

# 75
  • София
  • Мнения: 3 148
И все пак, къде е тази къща?
Едно е Своге и района (тежък път, без алтернатива, макар и около 40-50 км), съвсем друго е Вакарел-Ихтиман (магистрала + до 5-10 км що-годе свестен път). Не че и в двата случая не бих избрала апартамента, но си е Балкан разлика все пак.

# 76
  • Мнения: X
Бедняците пътуват в Лондон. Богаташите, първо живеят в гъзарски квартали в града и второ, маман не работи. Връзка с българските села - нулева. Не съм чула някой да живее в английски замък в прованса и да бачка в ситито, ама знае ли човек, сигурно има и такива.

# 77
  • Мнения: 1 554
Бедняците? Айде, моля те.

# 78
  • Мнения: X
Моля те, не моля те, Лондон не е София. Там никой не примира да се таралянка с метрото по 2 часа, като може да живее в шикарски квартал вътре в града. И не, че нещо, ама имам лични наблюдения.

# 79
  • Мнения: 1 554
И аз имам лични наблюдения и са доста различни от твоите явно. Както и да е, не ми се спори. Но чуденката на авторката на темата е съвсем основателна.

# 80
  • Мнения: X
Като имаш наблюдения, кажи си ги. Хората от Лондон, живеят в периферията, защото е по-евтино. Никой не примира да се таралянка с метрото по 2 часа, за да диша чист въздух. Респективно истински богатите хора живеят в града, защото в въпрос на престиж. Лондон не е София и там скъпите къщи са вътре в него. Това град на традииции, не на новозабогатяли мутрагени!

# 81
  • Мнения: 8 774
В България ще стане престижно да се живее вън от центъра, според мен, но не и всяко село, обособяват се т. нар 'скъпи села'.

# 82
  • Мнения: X
То и сега е престижно да се живее извън центъра, ела пък в къща. Но не и в село на майната си.

# 83
  • Мнения: 5 634
Лозен например. Или Панчарево.

# 84
  • София
  • Мнения: 326
Може и да е нарастнала. Може и да не е. Те хората, дето търсят по селата къщи, рядко имат по 250000 Е за хубав апартамент в София.
Но градът е верният отговор.

Това съвсем не е така. Много мои колеги и приятели от ИТ сектора си купиха къщи извън София. Те са т.нар. downshifters. Още повече, че специално в нашия сектор все повече навлиза работата от вкъщи и дори не се налага да бият път всеки ден до града. Вярно, че с децата се оказаха в малко неизгодно положение после, но определено са хора, които могат да извадят и 250К за апартамент. Просто не искат в града.

# 85
  • Мнения: X
Тъй, тъй и съседа е в IT сектора, ама жена му не е, и децата им не са. Изобщо хоум офиса наистина е доста популярен, обаче като имаш семейство не върви да се забиеш в Долно нанагорнище, защото не искаш в града.

# 86
  • Мнения: 9 754
Хахахах, британската "маман", дето не работи, просто си я представих - седи си с други "маман" като нея на чай, ъфкорс, и си обсъждат изтънчени теми. Дечицата кротко си играят наоколо. А отруденият "провайдър" се прибира вечер в китния си дом и си гукат с половинката и с дечицата.
Идилия, не като българските "маман" по молове и градинки. Дето 5-годишните им щерки се хвалят, че вече имат 3 кичура Stuck Out Tongue

# 87
  • Мнения: X
То и сега е престижно да се живее извън центъра, ела пък в къща. Но не и в село на майната си.
На кой му пука за престижа?
Къщата на авторката е на 40км от София, не на майната си. Това са максимум 40 минути с 60км в час. (а ако има магистрала в маршрута ще е по-бързо). Ако работата на хората е близо до входния им пункт в СФ си е съвсем удобно.
За справка от Дружба до Люлин е 25км+. От БП до Павлово не ми се смята...
От Дружба до НБУ са 20км. Племенницата ми ще го пътува този маршрут следващите няколко години. По-бързо ще й е от село Горно Бучино, определено....
От Овча купел до Аерогарата е час и половина път с градския транспорт.
От басейн Спартак до Езерото в Дружба с градския транспорт е 1 час в 18ч. с една смяна на метрото и ходене пеша до метростанциите общо 20+ минути (бях няколко месеца на вечерен курс в едно у-ще в Дружба). А на връщане от Дружба до Овча купел с 9 минути интервал на метрото беше много много дълго пътуване..... От Самоков до Дружба по-бързо щях да пристигам и да се връщам.
Вилата ни е на 20минути от кръговото на Драгичево. Днес тръгнах в 8:15 оттам, в офиса до басейн Спартак бях в 9:30, това са 52-3км. Този месец сме с профилактика на Топлофикация и нямаме топла вода, та в къщи в СФ се прибирам макс веднъж седмично, .

Последна редакция: ср, 21 авг 2019, 11:41 от Анонимен

# 88
  • София
  • Мнения: 326
То и сега е престижно да се живее извън центъра, ела пък в къща. Но не и в село на майната си.
На кой му пука за престижа?
Къщата на авторката е на 40км от София, не на майната си. Това са максимум 40 минути с 60км в час. (а ако има магистрала в маршрута ще е по-бързо). Ако работата на хората е близо до входния им пункт в СФ си е съвсем удобно.
За справка от Дружба до Люлин е 25км+. От БП до Павлово не ми се смята...
От Дружба до НБУ са 20км. Племенницата ми ще го пътува този маршрут следващите няколко години. По-бързо ще й е от село Горно Бучино, определено....
От Овча купел до Аерогарата е час и половина път с градския транспорт.
От басейн Спартак до Езерото в Дружба с градския транспорт е 1 час в 18ч. с една смяна на метрото и ходене пеша до метростанциите общо 20+ минути (бях няколко месеца на вечерен курс в едно у-ще в Дружба). А на връщане от Дружба до Овча купел с 9 минути интервал на метрото беше много много дълго пътуване..... От Самоков до Дружба по-бързо щях да пристигам и да се връщам.
Вилата ни е на 20минути от кръговото на Драгичево. Днес тръгнах в 8:15 оттам, в офиса до басейн Спартак бях в 9:30, това са 52-3км. Този месец сме с профилактика на Топлофикация и нямаме топла вода, та в къщи в СФ се прибирам макс веднъж седмично, .

Да, но ако се развали колата - от всички изброени места има градски транспорт. Може да се хване и такси, Спарк, колега, който живее наблизо. Как ще стане това в село на 40 км от София?! Задължително трябва да има автомобил.

Аз живея в Гео Милев и цял живот офисите ми са били точно на другия край на София. С кола пътувам (вече) рядко - не издържам в задръствания и не ми се занимава аз да мисля за идиотите в движението. Ако живеех на 40 км от София...това просто няма как да стане! Сега обикновено пътя ми е около час. Ако не си хвана връзките - може да дойде на час и 20 мин. А като е хубаво времето се прибирам и пеша - около 2 часа ми е, спокойно ходене.

# 89
  • Мнения: X
Ами  идиоти има и в градския транспорти то не малко, също и пешеходци такива и то много. Също нервни, болни уморени и други най-различни изключения, като например неспособни да си поддържат автомобилите в ред.
Коментираме съвсем нормални хора в темата мисля, разумни - също. За останалите - в другите теми.

# 90
  • Мнения: 18 547
От селото, в което живея до София ми е 40-45 мин, час и малко отгоре плюс метро и пеша. От Надежда до Изток, 30 минути ми е, но само метро и още 5-10 пеша, разликата не е кой знае каква, но пак си става време. Колежката ми си е в София и пътува по около 1 час и половина само в едната посока. Добре, че не влизам в център, а съм в Изток иначе не ми се мисли. Та понякога извън Сф е по-близо, така ще се окаже.

# 91
  • София
  • Мнения: 326
Ами  идиоти има и в градския транспорти то не малко, също и пешеходци такива и то много. Също нервни, болни уморени и други най-различни изключения, като например неспособни да си поддържат автомобилите в ред.
Коментираме съвсем нормални хора в темата мисля, разумни - също. За останалите - в другите теми.

Явно не съм се изразила правилно. Имах предвид, че аз не мога да си представя как ще се ходи на работа, или лекар, или кино от село. Тъй като в София можеш да се придвижиш без автомобил и то съвсем спокойно, с избор на транспорт, който избор нямаш от село и ще си принуден всеки ден да се занимаваш с движението, защото трябва да караш, както и ще си принуден да поддържаш задължително поне един изправен автомобил.

# 92
  • Мнения: X
От селото, в което живея до София ми е 40-45 мин, час и малко отгоре плюс метро и пеша. От Надежда до Изток, 30 минути ми е, но само метро и още 5-10 пеша, разликата не е кой знае каква, но пак си става време. Колежката ми си е в София и пътува по около 1 час и половина само в едната посока. Добре, че не влизам в център, а съм в Изток иначе не ми се мисли. Та понякога извън Сф е по-близо, така ще се окаже.
На теб с едната кола ти е така, но на мъжа ти може да му е по-далече работата и съответно да пътува повече. Отделно това е разход за две коли, и най-тежко става, когато се появят децата и трябва да ги водиш и тях на детска градина/училище.

# 93
  • Мнения: X
Е нали вече стотина пъти се писа, че деца няма в този конкретен случай и ако / когато има нещата са съвсем различни.

# 94
  • Мнения: 18 547
Е нали вече стотина пъти се писа, че деца няма в този конкретен случай и ако / когато има нещата са съвсем различни.
Да, обаче се спомена, че се плануват, което е важно, да си направят сметката още отсега. С оглед на деца, избора къде да живееш и закупуването на имот е дългосрочно нещо и  важно решение и трябва да се мисли и за децата, за бъдеще и перспективи. Споделиха се много мнения, авторката да отсее и прецени кое ще й е от полза.

# 95
  • Мнения: X
И без деца пътуването е уморително. Аз работех до летището, когато се преместих да живея в другия край на София (още нямаше метро до там). При първа възможност напуснах, единствено заради пътуването и се позиционирах в центъра. Сега пътя ми е 45 минути с вървенето и пак е много. Не живеем за да се придвижваме, това е ценно време, особено когато имаме деца.

# 96
  • София
  • Мнения: 381
Избора да живееш в къща или апартамент трябва да е осъзнат избор. И двата варианта имат своите плюсове и минуси. Вие сте млади очевидно и според мен, за да вземете правилното решение трябва да опитате и двете. Незнам досега къде сте живели, вероятно в апартамент в София. За да отхвърлите къщата като вариант, поживейте поне една година там /и лятото и зимата/. Една година според мен е достатъчно време, за да прецените дали това е вашето. Всички мнения тук са субективни според виждането на пишещия за неговия собствен живот. Аз ще ви споделя моя опит. С мъжа ми сме на 40+ с две деца 11 и 16 години. Преди година и половина продадохме апартамент в София и купихме къща на 27 км. Продадохме апартамента, защото нямаме финансова възможност да поддържаме два имота и да плащаме ипотека. Досега сме били все с кредити и когато имаш ограничени финансови възможности, повярвайте дори годишната почивка на море е финансово изпитание. Решението за тази промяна беше в резултат на няколко фактора: 1. Апартамента вече ни беше отеснял /двустаен/, да не обяснявам колко е стресиращо сутрин с една баня и 4-ма живущи. 2. По-голям апартамент щеше да ни натовари сериозно финансово и отделно изброеното по-долу остава в сила 2. Когато се прибираш у дома вечер изморен и изнервен от работния ден или в дните на почивка, най-малкото което искаш да чуваш са всички шумове от околните живущи, а те повярвайте ми понякога са доста изнервящи. 3. Пренаселеност - след работа обикалям минимум 15 минути за да намеря къде да паркирам.4. Сигурност - големия го обраха на прибиране от училище с опрян нож, малкия така и не се престраших да го пускам сам навън с колелото. 5. Мърсотията, панелните войни и т.н прозаични неща от градския живот. 6. Другите мотиви са по-незначителни, но за нас са важни - усещането за природа, за свобода, за село, за истинска храна, за това да те срещне непознат човек и да те поздрави и т.н. И двамата с мъжа ми работим в София, тук учат и децата ни. Това с развозването на децата не ни е никакъв проблем. Така или иначе пътуването с градски транспорт си е приключение и отнема доста време, освен ако не живееш на входа на метрото, а работата или училището да ти е на изхода. Всъщност сега 15-те минути, които гуех за търсене на място за паркиране, са 25 за път до София. Така че и това не ми е драма и отделно имам повече време за разговори с децата.  Относно разходите - така или иначе поддържаме две коли, разхода за гориво е по-голям, но не е драматично. Студената вода ни е 1/3 от това, което плащахме в София, отоплението ни е с 50% отгоре, но и площа която отопляваме е по-голяма и все пак е къща. Данъкът е доста по-малък. Тук искам да направя уговорка - купихме сравнително нова къща /5-10 години/, с всички удобства, обзавеждане, изградени инсталации, изолации дограми и т.н. Пътуваме по скоростен път до София, в селото няма роми, няма проблеми с водата, с тока, около нашата къща има постоянно живущи, основно възрастни интелигентни хора - бивши софиянци - доктори, журналисти и т.н. и няколко семейства като нас. Живота в къща изисква и поддръжка на дворното пространство. Ако не се поддържа зеленчукова, овощна и цветна градина не е кой знае колко трудоемко и отнемащо време. Аз лично имам и зеленчуци и дръвчета и цветя, но ми харесва да се грижа за тях и за мен е разтоварващо след цял ден на стол пред компютъра. Зимата се чистят пътеките от сняг, но и това не е кой знае какво. Някои ходят на фитнес преди работа Simple Smile. Цяла зима снегът при нас е чисто бял - не жълт, кафяв, сив и т.н оттенъци на града. Сняг се чисти от снегорин по улиците и пътя до София, не сме имали проблеми. А дори и да се случи то ще инцидентно и нямам нищо против да си остана у дома с децата пред камината. Ако не отида един ден на работа и те на училище няма да дойде края на света. С пазаруването също нямам проблем. Всеки ден сме в София. Отделно в килера е пълно с провизии, аптечката е заредена с всичко необходимо. Мога още много да пиша по темата, но както казах всичко е субективно и зависи кой на какви компромиси е готов. А компромиси винаги има и за живота в града и за живота на село. Децата също трябва да се научат да правят компромиси и да преодоляват трудности и не мисля, че живота на село ще им навреди, дори напротив.

# 97
  • Мнения: X
Би ли споделила в кой квартал си живяла в София?

# 98
  • Мнения: 1 554
Мен пък ме интересува кое е селото Simple Smile

# 99
  • София
  • Мнения: 381
Квартала е Люлин, а селото е Безден. Както казах всичко е субективно. Ние сме обикновени хора с малки възможности и за нас това беше по-доброто решение. Със сигурност в друг квартал на София  изброеното от мен може да се избегне /с изключение на местата за паркиране/, но там и бюджетът е по-различен, особено за по-голямо жилище, затова за нас по-правилното решение беше това.

# 100
  • София
  • Мнения: 326
DeS8ka, би ли споделила от опит как се справяте с децата и излизанията вечер?

Питам, защото имам познат, който си взе къща в Опицвет и беше много щастлив докато децата му не почнаха да ходят на извънкласни занимания, а той и жена му да искат да се видят с приятели. Оплакваше се, че някой от тях двамата трябва да стои на вода и сок, ако искат да се приберат, не можаха да запишат едното дете на спорта, който то искаше, защото щеше да стане късно за прибиране (и после училище на другия ден). В крайна сметка, заради по-голямото им се наложи да вземат и апартамент в София, когато записа гимназия и в момента реално живеят почти разделени, защото жена му  повечето време е в София и с двете деца.

# 101
  • Мнения: 18 547
Именно заради това докато децата са ученици не си е оферта, е моето лично мнение, че става голяма разправия.

# 102
  • Мнения: X
Много зависи и къде работите (къде учат децата). Ако не влизате в софийските задръствания и децата не страдат от липсата на цивилизация, значи всичко е наред. Иначе предимствата на селото добре си ги изредила, въпросът е да не ви пречат недостатъците.

И аз реших, че сте избягали от Люлин, косвено добре го беше описала Joy .

# 103
  • София
  • Мнения: 381
Големият учи в Изток, буквално на 40 км. от нас Simple Smile Двамата ходят на народни танци в различни дни общо 4 дни в седмицата от 7 до 8:30 вечерта. Чакаме само малкия като се редуваме. Големия в дните, които е на танци спи или при баба си или при дядо си /това забравих да спомена, а то е голям жокер - имаме отделно баба и отделно дядо, тоест две свободни квартири в София/.  Както казах трябват компромиси, няма как да е идилия пълна. И въпрос на организация. Не пия и не ми пречи да прибера мъжа си след вечер с приятели. Не съм привърженик на мотото "заради децата", но това е друга дълга тема.

# 104
  • Мнения: 18 476
Тъкмо щях да пиша, че познати, които се преместиха с село в София област, ползват апартамента на дядото за гимназиста си.
Съвсем без апартамент в града не виждам как ще стане, особено през зимата - сняг, поледици, навявания.

# 105
  • Мнения: X
Големият учи в Изток, буквално на 40 км. от нас Simple Smile Двамата ходят на народни танци в различни дни общо 4 дни в седмицата от 7 до 8:30 вечерта. Чакаме само малкия като се редуваме. Големия в дните, които е на танци спи или при баба си или при дядо си /това забравих да спомена, а то е голям жокер - имаме отделно баба и отделно дядо, тоест две свободни квартири в София/.  Както казах трябват компромиси, няма как да е идилия пълна. И въпрос на организация. Не пия и не ми пречи да прибера мъжа си след вечер с приятели. Не съм привърженик на мотото "заради децата", но това е друга дълга тема.
Забрави за жокера, но там е ключа от бараката. Ха сега си представи, че няма къде да преспиват децата в София. Това променя всичко. Въпросът на авторката на темата е съвсем друг и вашият случай няма нищо общо с нейното питане.

# 106
  • София
  • Мнения: 381
Спи едното само и то защото има тази опция. Иначе има късен рейс, с който може да се прибере. И аз съм пътувала като ученичка с ГТ и съм висяла по спирките с часове в кишата и виелицата с вдървени крака.. и какво жива съм. Като се почне с това драматизиране..
Относно питането на авторката, единствения съвет който съм дала е да поживеят в настоящо притежавания имот една година, за да преценят дали е за тях. Ако едното неможене да изпиеш една ракия щото после трябва да се извозиш е проблем, въобще не са за живот в къща на село, камо ли с деца.

Последна редакция: чт, 22 авг 2019, 16:04 от DeS8ka

# 107
  • Мнения: X
Е то при порой и с колата е ужас, така че не виждам връзка. Освен това при двама родители, грижата е поделена. Да не говорим, че няма зор да пазаруваш при порой, може да си поръчаш храна вкъщи. Не, че е толкова важно, ама тази опция на село я няма. Там има зеленчукова градина де, което е несравнимо, но все пак...

# 108
  • Мнения: 18 476
При поледица или порой някак по-вероятно е човек да се добере до Люлин, няма да се наложи да преспива където го е заварил пороя.

# 109
  • София
  • Мнения: 381
На 300 метра от нас има язовир и кръчма, която работи до късно така че храната за вкъщи не ми е проблем.  При порой в колата си седя на сухо и топло и си слушам музика, децата  ми и те, а не висим по спирките с вода до коленете и друга влизаща ни да не споменавам къде. Преживяно.. няколко пъти. Явно съм карък и все така съм уцелила, ама то нищо случайно няма... И няма смисъл да продължаваме полемиката. Големи хора сме, всеки си взима решенията, носи отговорността и си търпи последствията.

# 110
  • Мнения: 18 476
Има хора в София, които шофират, колите не ги продават само срещу уверение, че ще се изнесем на село.
Трудно някой ще се съгласи с това "при поледица и порой е по-добре, че живея на село." Това по въпроса със субективните мнения от предишната страница.

# 111
  • София
  • Мнения: 381
"при поледица и порой е по-добре, че живея на село." Това къде точно съм го написала?  

# 112
  • Мнения: 18 476
Не че нещо, но виждам, че си редактирала поста си, след който има два отговора на твоя.
Ама то затова трябва да се слага цитат де, моя си е грешката.

# 113
  • София
  • Мнения: 326
В крайна сметка пак стигнахме до същото заключение - САМО с къща на село не става. Особено за работещи и с деца. Затова ако някой няма възможност да има и двете, тогава пак е по-добре жилище в София.

# 114
  • Мнения: X
Споровете кое е по-добро са излишни и безполезни. Сравняваме ябълки и круши в общия случай. 
Има къщи и КЪЩИ на село, разстояния и РАЗСТОЯНИЯ, квартали в София и КВАРТАЛИ в София. Плюс възраст, професия, заплата, месторабота, наличие на деца и ако да - тяхната възраст, наличие на кола и умения и опит като шофьор, характер, начин на живот, предпочитания, хобита и т.н...

# 115
  • София
  • Мнения: 381
Редактирам си постовете, защото докато пиша има и други мнения и добавям отговора си на едно място. Не харесвам теми, които се обръщат на чат. Такова нещо със сигурност не съм написала. Исках да споделя впечатления от живота на село, ако мога да помогна на авторката да се ориентира. Живота в града ми е ясен и не ми харесва и аз своето решение съм взела и не натрапвам на никого. Да, харесва ми да живея на село, не ме е срам от това, въпреки че и ние и родителите ни са родени в София, и да, не намирам виелиците и пороите за драма, когато съм с кола.  Гордея се с децата си, които ни подкрепят в това решение, не мрънкат, помагат и са отговорни. Няма какво повече да кажа.

# 116
  • Мнения: X
Редактирам си постовете, защото докато пиша има и други мнения и добавям отговора си на едно място. Не харесвам теми, които се обръщат на чат. Такова нещо със сигурност не съм написала. Исках да споделя впечатления от живота на село, ако мога да помогна на авторката да се ориентира. Живота в града ми е ясен и не ми харесва и аз своето решение съм взела и не натрапвам на никого. Да, харесва ми да живея на село, не ме е срам от това, въпреки че и ние и родителите ни са родени в София, и да, не намирам виелиците и пороите за драма, когато съм с кола.  Гордея се с децата си, които ни подкрепят в това решение, не мрънкат, помагат и са отговорни. Няма какво повече да кажа.
Ами кажи например, че даже и не смееш да си помислиш какво би било, ако ги нямахте двете места за преспиване в София. И как това би променило всичко. Иначе за вас, но не и за авторката живота на село е удачен.

# 117
  • София
  • Мнения: 381
Мислила съм го. Нямам драма и с това. И го казах макар и не буквално, предложих и да поживеят една година там. Ако не са склонни на малки компромиси, няма да са склонни и на големи. Мисля, че е достатъчно ясно.

# 118
  • Мнения: X
Мислила съм го. Нямам драма и с това. И го казах макар и не буквално, предложих и да поживеят една година там. Ако не са склонни на малки компромиси, няма да са склонни и на големи. Мисля, че е достатъчно ясно.
Май говорим на различни езици. Прочети пак какво пита авторката и пак помисли твоя вариант с две места за преспиване в София какво общо има с нея. И какво ще и помогне в преценката живот от една година сега без деца и после реалния живот с две деца на различна възвраст, които трябва да ги развозва нонстоп. А и при новата система въобще няма да може да ги запише да учат в София без уседналост от поне три години.

# 119
  • Мнения: 2 113
С две места за преспиване в София, където има относителноздрави и адекватни добронамерени близки, готови когато кажете да приютят децата ви и да ги изпратят другия ден на училище.
Това обяснява толкова много неща ....
Селото ви е много хубаво, а сега по разни програми май се изгражда и голям център за рехабилитация.


Последна редакция: пт, 23 авг 2019, 00:49 от Deborana

# 120
  • SF
  • Мнения: 21 093
Аз съм забелязала, че хората, които са живели в по-малки градове и са дошли в големите, смело предлагат къщичка, дворчета, градинки на 40-50-70 км.
Аз винаги съм живяла в голям град и за мен ежедневен живот на село и откъсване от всичко това, с което съм свикнала тук, е немислим. Социалният ми живот би пострадал значително. В началото на седмицата бях на зъболекар, но нещо не съм доволна и сега ми се налага да повторя. Значи за нищо и никакво ремонтче на отпучена пломба, ще бъда 2 пъти на зъболекар за една седмица. А ако ви се наложи по-често??

Децата,  дакато са малки, дивеят известно време на двора, но после бързо порастват се затварят по спалните пред компютрите. На село, освен лятото, няма и кой знае каква свястна компания за правене на тийнейджърски неща. Съучениците им ще ги канят на рождени дни, ще искат да излизат на срещи... Все някой от родителите трябва да се ангажира да ги чака, да ги вози, да ги връща... Да не говорим за спорт, музика и всякакви други извънкласни дейности, които се превръщат от "веднъж в седмицата" по две на ден.
Имах приятелка, която живееше в село Лозен. Вечно оставаше при някого да спи. На кино от 8 вечерта беше проблем да отиде.

Зависи кой с какви пари разполага. И какви са му хобитата и навиците. Фитнеси, срещи, ресторантчета, прибиране, ходене на гости.... На мен всичко това би ми пречило и би ми изяждало от времето за сън и почивка. А и може би с една кола не става...
Работя близо до дома си и едва ставам сутрин. Представям си, ако вечерта съм се прибрала към 2, легнала съм в 3, сутринта как ще ми се става за работа, която е на 70 км. Това няма да се случва абсолютно всеки ден, но 2-3 пъти седмично...

# 121
  • Мнения: X
Как пък го обърна. Жената отишла на село е от столицата, родителите й също.

# 122
  • Мнения: 18 547
Истината е,че има огромно значение какъв живот ти харесва и какви са хобитата и интересите ти. Мен не ме съблазнявят заведения и фитнеси. Умирам си за провинциален и тих живот. Вълк единак съм. Но пък обичам и големи компании и партита,обичам да пътувам,спа обичам и когато искам си ги осигурявам тези неща.
За мен хубавото е да си стоя в нас с книгите, да пиша стихове, и да си правя мои си неща,имам много хобита,които не са свързани с големия град.
Обичам малките градчета,и хиляди пъти предпочитам тях. За съжаление досега не сме измислили начин да живеем там и да изкарваме някакви поне прилични пари.
Работата ни е в София.
Селото,в което сме е чудно,голямо и има всичко. И тук има много мъже и жени,дошли от другаде,харесали и останали. Купуват и чужденци,софиянци,но това е друга тема.
Обаче има неща,които липсват и са пречка:
-сериозна концентрация вече на ромското население-фамилиите купуват къщи непрекъснато,движат се свободна извън махалите си,което преди години не беше така
-липса на адекватна медицинска помощ,близката болница е в града на 10 минути,но както се сещате за всичко се праща в София и специалистите не са мното добри
-липса на работа,клюкарски манталитет,с който съм свикнала,но не ми допада
-за децата няма почти нищо като занимания-да,има няколко клубове към училището,но не са разнообразни
-в ДГ на дъщеря ми са равен брой ромчета с българчета в яслата,което за мен беше шок и не мога да я оставя  там
-това значи че ние ходим на работа в един град,тя на градина във втори,защото в селската няма да я оставя,а живеем в трети
-и това значи всяка сутрин развозване и ангажиране на баби и дядовци да я вземат и прибират вечер,защото аз не мога да се прибера н 17 ч
-също непрекъсната организация и мислене кой кога и как да развозва
Реално има всичко тук и ми харесва,и искам да остана,но като тегля чертата става дълга и широка. Губя 2 часа в път,които мога да ги спя или да ги прекарвам с детето.
Човек си знае с кое му ок да направи компромис и ако много иска и му харесва на село ще се оправя и ще пътува и няма да се оплаква. Аз обаче съм била и години в града и двете неща съм ги видяла и опитала. Към момента правя наистина голям компромис със себе си като се връщам в София,но искам да опитаме и да видим как ще е. Ако преди две години някой ме беше попитал щях да съм категорична,че няма да се върна там.
Но сега...когато мисля вече в переспектива за детето и за бъдещата среда не съм сигурна още кое е по-доброто. Ще видим как ще е,ще поживеем.
Та така,всеки знае за себе си. И има мното неща, които за едни са ок,а за други-не. Наистина хубаво да се помисли и да се опита живот с пътуване за да се види как е. Да се има предвид,обаче че децата явят ли се картинката рязко се променя.

Последна редакция: пт, 23 авг 2019, 08:34 от Мис Каролин Бингли

# 123
  • София
  • Мнения: 12 224
А какво смятате за варианта апартамент в София за основно жилище и къща близо до София за почивните дни и лятото?
Аз  съм с три деца и е немислимо да ги возим и разкарваме ежедневно. Те вече са големи и се справят отлично и сами с градският транспорт в София, което няма как да стане от което и да е близко село по същият начин.
Но много искам къща и обмислям да си вземем такава, която да се ползва само през топлите сезони и уикендите.
Какви са според вас  плюсовете и минусите на подобен вариант?

# 124
  • Мнения: 1 554
Безсмислено е да се пита какво мислим - идеален вариант е, ако можете да си го позволите

# 125
  • София
  • Мнения: 7 984
А какво смятате за варианта апартамент в София за основно жилище и къща близо до София за почивните дни и лятото?

Харесвам много идеята за малка къщичка край София, в която да отсядам за уикенда, да садя цветенца и да лежа в хамака под дълбока сянка. Това на теория.
На практика зная, че ще ми омръзне и ще се превърне в тягостно задължение. Ще се тюхкам на извънредните разходи за поддръжка, ще се ядосвам, ако оберат къщата, защото не ходим често в нея и сигурно накрая ще искам да я продам. Работата ни е свързана с пребиваване в офиса, а през отпуските ще искам да пътувам някъде, а не да се прехвърлям на друго място, за да чистя и пр.битовизми.
Това е моето мнение, базирано на моя стил на живот, не зная доколко би помогнало на друг.

# 126
  • София
  • Мнения: 12 224
Мога веднага да посоча един минус.
Според мъжът ми няма да имаме време да поддържаме и двете места Simple Smile

# 127
  • София
  • Мнения: 381
Имахме този вариант. Апартамент в София и вила на 50 км. Отначало е супер. После се превръща в задължаващ ангажимент. Ако пропуснеш например седмица или две, като отидеш всичко е обрасло, един ден само се коси и чисти, вечерта утрепан почваш да правиш барбекю, пиеш една бира и си до там. На следващия ден си тръгваш. В петък се бърза да се напазарува и се тръгва, заедно с всички останали дето правят същото упражнение, едвам се излиза от София. Още през седмицата съм изпрала, изчистила и сготвила, защото събота и неделя няма кога, като сме на вилата. Като не си там го мислиш, че трябва да отидеш щото това и това не си свършил, като отидеш се счупиш от работа един ден и на другия си тръгваш. Това е моя опит. Но ако не беше това приключение, нямаше да разберем, че ни се живее в къща. Сега уикендите ми в повечето случаи са свободни и можем спокойно да отидем където пожелаем.

# 128
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Аз го мисля този вариант сега - виличка само за почивните дни и за лятото. Обаче, къща, в която не се живее постоянно, започват да я обират циганите. Което си става проблем. По селата почти не може да се ползва СОТ. И да, поддръжката си е сериозно нещо.

# 129
  • Мнения: 1 554
Само да кажа, че в селата около Дупница няма цигани и не се пипа по къщите. Баба ми и дядо ми живеят в такова село и имам наблюдения. Но за неподдържането и хамалогията сигурно е така

# 130
  • Мнения: 5 634
Имахме този вариант. Апартамент в София и вила на 50 км. Отначало е супер. После се превръща в задължаващ ангажимент. Ако пропуснеш например седмица или две, като отидеш всичко е обрасло, един ден само се коси и чисти, вечерта утрепан почваш да правиш барбекю, пиеш една бира и си до там. На следващия ден си тръгваш. В петък се бърза да се напазарува и се тръгва, заедно с всички останали дето правят същото упражнение, едвам се излиза от София. Още през седмицата съм изпрала, изчистила и сготвила, защото събота и неделя няма кога, като сме на вилата. Като не си там го мислиш, че трябва да отидеш щото това и това не си свършил, като отидеш се счупиш от работа един ден и на другия си тръгваш. Това е моя опит. Но ако не беше това приключение, нямаше да разберем, че ни се живее в къща. Сега уикендите ми в повечето случаи са свободни и можем спокойно да отидем където пожелаем.

И продаваш вилата на следващите мечтатели. Знам два три подобни случая.

# 131
  • София
  • Мнения: 381
Продадох вилата, защото отидохме да живеем в къща. Апартамент и къща горе-долу можеш да поддържаш, но две къщи е невъзможно. Не е лошо човек да е мечтател.

# 132
  • Мнения: 9
От финансова гледна точка ако направите ремонт на къщата, никога няма да може да си върнете парите, при положение че се намира на село.

В момента цените на имотите в големите градове са напомпани на макс.
При варианта с апартамента има голям шанс да почне следващата икономическа криза в следващите 1-3 години.

Ако се повтори сценария от 2008г. ще надуят лихвите по кредитите. Цените на имотите ще спаднат с 20-40%. Ако ви се наложи да продавате в близките 10 години, ще продадете на загуба.

Реално погледнато няма печеливша стратегия.

# 133
  • Мнения: 18 547
Нас затова ни е малко страх да купуваме сега, защото ще платим нереални пари за нещо, дето не струва толкова...но пък не искаме и да чакаме 3 години, ще спаднат обаче, то е вече прогнозирано.

# 134
  • Мнения: X
Според мен недейте да чакате апокалиптични сценарии.Дори да паднат цените ,това не са акции на малки компании например,за да паднат едва ли не с 20% за седмица. Дори да приемем 20% спад , ще се случи вероятно в рамките на 3-4 години. Въпросната криза ако дойде след 2 години, трябва да се чакат едни 6 години за някакъв хипотетичен спад .Ако е със спекулативна цел ОК, но ако ти трябва за семейно жилище, то 1/10 от живота ти грубо минала в чакане.

# 135
  • Мнения: 18 547
Именно, затова не виждам смисъл от чакане, а и разликата няма да е голяма, че да си заслужи чакането.

# 136
  • SF
  • Мнения: 21 093
Ако вече имате готова къща в провинцията и апартамент в София, това е идеално! Но да "затворите" маса пари, за да има къде да ви гостуват приятели с деца през уикендите...
За 50-60 хиляди евро, лева, долара, все тая... доста екскурзии ще си направя. Това са мноооого уикенди наляво и надясно. Е да, няма да са мои местата, на които ще спя, но аз пък и не искам.

# 137
  • Мнения: 1 467
Чакане да паднат цените не знам си кога... си заслужава само ако се купува имот за инвестиция.
Ако е за основно жилище, мисля че колкото повече се чака толкова по-безсмислено е. Парите за наем са пари на вятъра.

# 138
  • София
  • Мнения: 12 224
Искам да попитам дали някой от вас е купувал къща директно от собствениците?
В този случай ползвал ли е услугите на юристконсулт за проверка на документите и сключвал ли е предварителен договор с продавачите?
Лично аз не виждам смисъл от предварителен договор в този случай. Така или иначе, при покупката ни преди години на апартамент той не ни свърши никаква работа.

# 139
  • Мнения: 1 554
Не ви се е закучила сделката. Иначе щяхте да видите смисъл Wink

# 140
  • София
  • Мнения: 12 224
Не ви се е закучила сделката. Иначе щяхте да видите смисъл Wink
Всъщност се е закучвала при покупката ни на апаратамент. Не беше по вина на собственика, но и предварителният договор на два пъти изтича реално без да има някаква полза от него.
В крайна сметка собственика се справи и уреди нещата, а брокера, който си взе комисионната и от двете страни му благодари, че е уредил документацията за целият блок, тъй като и той има апартамент там и така няма да има проблем ако реши да го продава.

Ако съм готова да купя къщата след няколко дни и собствениците са готови да я продадат, а документите са изрядни, каква е ползата от предварителен договор в този случай? Ако при проверката на документите има проблеми просто няма да я купя в този случай. Капаро така или иначе не смятам да давам в момента няма друг купувач, а и на по-висока цена също няма да се съглася.

# 141
  • Мнения: 1 554
Ако всичко е готово и проверено за сделка и няма да давате задатък, смисъл от предварителен договор няма

# 142
  • Мнения: 8 774
Може и без предварителен договор.
Но, например сте се разбрали на  Нотариалното изповядване на сделката  след 3 дни, може да се измени обстановката  и да не се стигне до сделка, и Купувачът, и Продавачът са свободни.
Докато, ако е заложена една сума от 10% и купувачът и продавачът ще побързат да уредят всички спънки по сделката и практически много малък % от сделките се развалят след Предварителен договор.
Аз бих сключила Предварителен договор да съм по-спокойна.

# 143
  • Мнения: 5 262
Aз тази ваканция ходих на гости на едни приятели с къща на село край София. Ами движението е ужас, пътищата са ужас , стрпоителстввото около околовръстното е ужас и няма много възможност да се напражи пътя като хората. Не виждам надежда , осжен да купите нещо в София и нещо евтино край София и да имате две - за седмицата и за уикенда.

# 144
  • SF
  • Мнения: 21 093
Притрябвало им е нещо евтино и никакво. Само да го чистят и косят!
Ако не е комфортна вила с удобства за релакс, си е голям ангажимент и гълтач на пари. Парно в София и дърва за огрев през зимата са си разход.
Вила като вила е едно, стара сива селска къща с кален двор и черен път до нея, е съвсем друго.

# 145
  • Мнения: 5 262
Може, може. Аз комфортна вила посредата на някаква трънлива поляна без канализация не видях. Имаше някакви огромни постройки с някакви безобразно високи дувари … сякаш сме още през турското робство и ще се браним с каквото ни падне.
Аз бих си взела нещо евтино край София, където да мога да посъбера шумата с греблото, да поотрежа храстите и да не лежа нон стоп на един шезлонг след като съм седяла цяла седмица в някакъв офис.

Парното и дървата са си разход, освен ако нямаш дърва на парцела и не се чудиш какво да ги правиш. Защото и такива случаи има .
Аз съм за нещо достатъчно в града и непретенциозна виличка извън. За хора без деца.
За хора с деца съм за достатъчно голямо нещо с градинка или площадка до него на удобно р/е на у-щето и местоработата.

Но всеки си знае според ежедневието и според стила.

# 146
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
С уточнението, че моите деца са големи и съответно цялото разкарване напред-назад отдавна е отминало (дребната е на 15, т.е. има само още няколко години да е тук) - запазете си къщата на село и я оправяйте когато ви остават някакви средства, но в момента вложете в това да имате жилище в града. Къщите на село са супер - от април до края на септември. През останалото време поддръжката е много тегава и определено не е евтино. Имайте си я, за да има къде да ходите през уикенда и лятото - и къде да се върнете един ден, когато децата пораснат.

Ние имаме апартамент до метро - и отскоро малка вила на 37 км врата до врата от апартамента ни. Работата ми е такава, че бих могла спокойно да живея април-септември там, без да влизам изобщо в трафика - и вероятно ще го направя, когато и малкото дете замине да учи. Но без апартамент в града просто няма да остана - зимно време изобщо не желая да се занимавам с риене на сняг, камини и печки (от какъвто и род и вид да са), замръзнали тръби, непочистени пътища и т.н.

# 147
  • SF
  • Мнения: 21 093
Аз бих си взела нещо евтино край София, където да мога да посъбера шумата с греблото, да поотрежа храстите и да не лежа нон стоп на един шезлонг след като съм седяла цяла седмица в някакъв офис.

Живяла ли си изобщо дълго време в къща? Като се преместиш да живееш за няколко месеца, ще видиш, че изобщо не е само поотрязването на храстите. Шезлонг ще имаш само за красота. Освен, ако не искаш да се печеш пред къщата на ужасите. Паяците и техните паяжини, листа, шупки и шумки хвърчат отвсякъде. Ако си близо до пътя - прахоляк и пепел. Всичко това не е проблем, ако се чисти. Редовно. Ако имаш желание да чистиш, редовно, непрекъснато,]ще се чувстваш добре там. Ако имаш персонал, който да ти чисти, редовно, непрекъснато, ще се чувстваш добре там. Ако нямаш желание и доста пари - честито!


Парното и дървата са си разход, освен ако нямаш дърва на парцела и не се чудиш какво да ги правиш. Защото и такива случаи има .

Моля?? Колко дърва да има в този парцел?


# 148
  • Мнения: 5 262
Esmee ама за много странна Жар Птица се имаш ???????? При толкова много къщи в България и по света ами все някой живее в тях. Не мислиш ли?

Живея в къща, но не селска , а на редичка.  водя го нещо като апартамент на 3 етажа с градина, която лесно се поддържа . апартамента не е по-лесен за поддръжка. При него на малка площ има повече неща и работата е по-пипкава. Да не говорим, че ако се прави ремонт е неизползваем , защото има само една кухня, само една баня и пр. ... и мебелите ако се набутат от една стая в друга трябва са се изнасяш от там временно.
а парцела за който говорим е друг и има към 40 дървета и само вчера мъжа ми свали две огромни , които не бяха преживяли сушите лятото,  и успя да разфасова само едното от тях.

hedra добре го е написала.




# 149
  • SF
  • Мнения: 21 093

bella_ciao, моля те, пиши по темата, споделяй си мнението и не предполагай кой за какво се има. Всякакви квалификации извън темата за къщата на село или апартамента в града, не са подходящи.

Не, не мисля, кой живее в такива къщи. А в какви всъщност??? Какво точно ме питаш дали мисля? Какво те интересува?
Аз съм написала, каквото мисля.
Не съм мислила, че ако из двора на хората се търкалят дървета, са си осигурили топлото за цял живот. Аз за такива случаи не съм чувала, а и сечта е абсолютно незаконна. Две сухи дървета не оправят нещата. Не бих купила къща, в чиито двор има две дървета, които мога да отсека. Две или пет - все тая.

# 150
  • Мнения: 5 262
...

Не, не мисля, кой живее в такива къщи. А в какви всъщност??? Какво точно ме питаш дали мисля? Какво те интересува?
Аз съм написала, каквото мисля.
Не съм мислила, че ако из двора на хората се търкалят дървета, са си осигурили топлото за цял живот. Аз за такива случаи не съм чувала, а и сечта е абсолютно незаконна. Две сухи дървета не оправят нещата. Не бих купила къща, в чиито двор има две дървета, които мога да отсека. Две или пет - все тая.



Ясно ми е какво казваш, а и защо го казваш. Само не ми е ясно защо толкова стръвно се нахвърли над моето мнение. Аз си мисля, че варианта който предложих е ок. Затова го и написах. Оттам нататък си прочети коментарите.
Ти какво предлагаш в същност не стана ясно!

# 151
  • SF
  • Мнения: 21 093
Нещо, което не съм писала, няма как да ти е ясно. Не предлагам нищо.
Аз пък се стреснах от твоя тон и жар птицата с осем въпросителни. Стори ми де груба и наистина неразбираща.
Та казваш, парцел с дърва за огрев в него? Може. Просто аз не се сещах за този чудесен вариант.

# 152
  • Мнения: 5 262
Нещо, което не съм писала, няма как да ти е ясно. Не предлагам нищо.
...
Темата е за предложения на вариант който считаме за удачен. Аз казах моя. Ти ме затрупа с контри и недоверие. Аз обясних. Ти ми каза , че било незаконно и невъзможно. ОК. А какво предложи по темата ?

За парцела с дърва за огрев>има възможности да се намери не скъпо и не толкова @модно@ местоположение и къща с голям двор с дървета вътре. Също за не така скъп и голям апартамент за през седмицата в близост до работа и у-ще.  Дърветата за огрев не са за през раб. седмица. Т.е. колко мислиш че ще ти трябват ? Както и да е може да има по-суперски идеи. Не казвам че моята е идеална, но поне дадох идея. Не коментирам само заядливо чуждите мнения.
И да се уплашиш от 8 удувителни ... ок, ама от въпросителни ? Да не си даскалица на която са и писнали въпросите?

# 153
  • Мнения: 677
Не ми се струва много умно да си сечеш дървара от парцела, за да се грееш с тях.

# 154
  • Мнения: 18 547
Не ми се струва много умно да си сечеш дървара от парцела, за да се грееш с тях.

Не само, че не е умно, а няма и да се сгрееш, щото ако знаете колко дърва са нужни за една къща...и колко поголовно се сече гората..., че дърва скоро няма да имааа, да не говорим за горската мафия.

# 155
  • Мнения: X
А какъв е този парцел с дърва за огрев, извинете? Някъде в гората. Освен това не съм убедена, че можеш да сечеш безконтролно, дори от собствения си парцел, освен ако не си от определен етнос. Да не говорим, че сеченето е доста трудна работа, трябва си умение и машини, разрешителни и изобщо предложението е доста странно. Дървата за огрев не са домати..

# 156
  • Мнения: 5 262
Както казах две изсъхнали дървета, иглолистни, не преживяха сушата лятото. А има още 5 изсъхнали, 4 иглолистни от това лято и една бреза от предната година. В района боледуват иглолистните и изсъхват от сушата. Длъжни сме да ги свалим. Може да нанесат щети. Съседите ни правят същото. На тяхно място засаждаме нови, като се консултираме кои ще е най-добре за да не изсъхват при климатичните промени и то не защото сме длъжни, а защото искаме.
Още подробности?
Не става въпрос за парцел с дърва за огрев както го измисли драгата съфорумка, а за къща с достатъчно много дърва на парцела , които могат да се ползват за огрев.
Ако пък искате да знаете от тези огромни над 30 метра дървета колко много шишарки има. Не ми трябват подпалки.
Клоните, които събираме по земята нападали когато отидем стигат сами по себе си за огрев за уикенда.
 
Какво в същност обсъждаме? Колко е тъпо моето предложение ?
Ами много е тъпо.
Най-добре е да си го знаете .

# 157
  • Мнения: X
Дървата се секат еднократно, догодина какво ще правите?

# 158
  • Мнения: 5 262
Аз съм абс. сигурна, че почти всички пишещи тук имат поне по една къща някъде на село. Или поне семействата им или на половинката имат. Какво се прави населението на ощипано ne ми е много  ясно.

Ами няма да ги хвърляме тази година които ни останат, ще ги ползваме догодина.
Споко хора . Има материал. Това е много дървесина и както казах тя си се регенерира.
Даже понеже тази година толкова много се натрупа прегледахме запасите и имаме от преди 10 години запазени цепеници в две от хранилищата. Има неподхванати още много дърва. Но какво значение има?
Тук говорим за къщичка зауикенди.
Аз споделих икономичен вариант за икономично малко и удобно жилище в града и икономична малка и удобна къщичка на село.
Какво толкова вълнение се получи. Всички на село ползват така дървета.
Аз не познавам някой, който на село да не се е отоплил с нещо.
Освен ако не се е заселил на трънливата поляна насред нищото , но в свръх модерна постройка с свръх модерен котел, който няма засищане.
Да му е мислил.
Аз съм стигнала до извода, че най-елементарните приспособления са най-ефективни и икономични.

Дори за в града си мсиля да започвам да сменям всички така модерни вградени тоалетни казанчета с най-обикновени, но добре изглеждащи. Т.е. ще се правят наново, но поне няма да имам после нужда от майстор за всяка засечка.

И така. Аз няма да обсъждам повече, защото нямам какво да кажа ново. Ако някой тълкува  нещо от това което казах - ок. Няма да отговарям. Ако иска да каже нещо негово да го каже. Ако ми харесва идеята и ми пасне на стила ще обсъдя.

Последна редакция: вт, 10 сеп 2019, 17:07 от bella_ciao

# 159
  • Мнения: 1
Аз бих купил апартамент в София.
Вилата може да си я оставите за уикендите и лятото и от време на време може да оставате там и да пътувате до работа.

За съжалене повечето села в БГ нямата добра транспортна свързаност със София. Също липсват хубави детски градини, училища, магазини, възможности за спорт/езици/излизане с приятели. Да искаш да отидеш там, но да трябва да пътуваш всеки ден няма да е за мен.

Ако решите някой ден да се местите в къщата апартаментът може да се даде под наем или да се продаде.

# 160
  • Мнения: 317
bella_ciao, мнението ти е абсурдно. По закон имаш право на сеч в двор само на 5 бр. дървета. Ако имаш гори в тях сечеш след маркиране на дърветата. Няма как да се стоплиш с 5 дървета цяла зима, ако се ходи там по-често през зимата.
Явно при вас се гледа през пръсти законът, но ако някой се сети да ти направи проверка и ти намерят горска  дървесина без маркиране, както и дворни дървета без разрешение за рязане ще си платиш солидна глоба.
Да не говорим, че едно дърво докато стигне до рязане му трябват 15-20 години. Това не е праз лук от днес за утре.

# 161
  • Мнения: 5 262
Milita1 мерси за загрижеността и контролата , със сигурност е с грижа за мен, ама съм си прочела закона. Но ти със сигурност не си прочела за какво става дума. Как да е .

# 162
  • Мнения: 556
bella_ciao, мнението ти е абсурдно. По закон имаш право на сеч в двор само на 5 бр. дървета. Ако имаш гори в тях сечеш след маркиране на дърветата. Няма как да се стоплиш с 5 дървета цяла зима, ако се ходи там по-често през зимата.
Явно при вас се гледа през пръсти законът, но ако някой се сети да ти направи проверка и ти намерят горска  дървесина без маркиране, както и дворни дървета без разрешение за рязане ще си платиш солидна глоба.
Да не говорим, че едно дърво докато стигне до рязане му трябват 15-20 години. Това не е праз лук от днес за утре.
Ние строим в момента, дворът ни представляваше иглолистна гора от дървета на 20-30-40 години. Отсякохме поне 10 с разрешение от Общината, т.к попадаха в строителното петно. Идват, маркират и готово.
Това бяха много кубици дървесина.

# 163
  • Мнения: 5 262
по закон си длъжен да се грижиш от парцела ти да не произлиза опасност за околните. Когато едно дърво стои умряло край улицата по която минават хора и коли и има електрическа мрежа под него ... то като го оставиш да падне и убие някои или нанесе щети на кола , къща  , ограда или електропровод ил ителефонна жица ... то никой не те пита колко кубика дървесина си се отказал да имаш , а защо не си се погрижил да не представлява имота ти опасност.
Я попитай .

# 164
  • Португалия
  • Мнения: 3 897
кой Ви го каза туй за не-сеченето в дворищата?
това не е гора,дами,а дворно залесяване
мога да си го сека когато искам,и както искам
а,и ако си искам-отглеждам си бързо растящи видове именно за дърва за огрев
за информация-леска,акация и пауловния съм избрала

не можах да разбера,кой ще иде да каже нещо на дядо Вуте,задето си отсякъл старата слива,круша,акация или там каквото реши
и още-дворовете на хората не са задължително по 300кв.м.  Ill

# 165
  • Мнения: X
На дядо двора е 2 декара и пак си купуваше дърва. Ама щом казваш, че ти садиш и сечеш, доообрее...

# 166
  • Мнения: 317
кой Ви го каза туй за не-сеченето в дворищата?
това не е гора,дами,а дворно залесяване
мога да си го сека когато искам,и както искам
а,и ако си искам-отглеждам си бързо растящи видове именно за дърва за огрев
за информация-леска,акация и пауловния съм избрала

не можах да разбера,кой ще иде да каже нещо на дядо Вуте,задето си отсякъл старата слива,круша,акация или там каквото реши
и още-дворовете на хората не са задължително по 300кв.м.  Ill
В БГ нещата не стоят така , както си го мислиш. Ще му лепнат на дядо Вуте един акт за чудо и приказ, независимо, че е сякъл в собствения си двор.
https://pravatami.bg/16647
https://pravatami.bg/23120
Пауловнията не става за огрев!

Последна редакция: чт, 19 сеп 2019, 07:57 от Milita1

# 167
  • Русе
  • Мнения: 11 916
мога да си го сека когато искам,и както искам
а,и ако си искам-отглеждам си бързо растящи видове именно за дърва за огрев

  Земята не е ничия. Собствеността е форма на ползване, която също е регулируема.

# 168
  • Мнения: X
Абе дай да пишем нещо, че да се похвалим колко ни е голям двора.

Последна редакция: чт, 19 сеп 2019, 14:46 от Анонимен

# 169
  • Мнения: 677
То дори и да беше позволено да си сечеш дървата от двора когато си искаш, пак ми се струва много тъпо да садиш, отглеждаш и сечеш дърва в двора си, за да се топлиш с тях.

Да си садиш доматчета и т.н. в двора е екстра. Получават се по-хубави от тези от магазина.
Ама на купените дърва нищо им няма, даже може и нацепени да ти ги докарат.

Много ми е интересно дали дамите рекламиращи тази безумна стратегия, са я пробвали наистина. Ама за няколко години поне.

# 170
  • Мнения: 18 547
Е, колко дърва ще трябва да засадиш, че да се топлиш 5-10 кубика? Дали? Ако знаете колко дърва отиват за една голяма къща, а и за малка също-поне 3 кубика. Това цяла гора ли да имаш в двора си, колко да садиш-5 дървета, десет, 20 да са, и ще се топлиш с тях на кукуво лято.

# 171
  • Мнения: 9 754
Мамагемелар, в България, конкретно в София, има наредба, която забранява кастренето и рязането на храсти и дървета без разрешение от общината. Да, и кастренето, и Да, и за храстите се отнася.
Разрешението струва, по последен спомен 150-200 лв. за срок от един месец, двойно за бърза услуга - издаване в срок от 1 седмица.
Наистина е тъпо, защото и живият плет, и розите, и люлякът са храсти, ужким целта била да се запазят дърветата в града, но най-вероятно идеята е да се събират пари от такси и таксички в общината. Ако съсед, с който сте скарани, се обади в общината, че си отсякъл дърво в собствения си двор, ще дойдат и ще те глобят. Обикновено така става - по сигнал от кофти съседи.
Дървен материал за горене в стари къщи с дворове има достатъчно, не само от дървета, но и парчетии от стари столове, маси, разни такива неща. Това, естествено, се отнася за къщи, които не такива като от списание.

# 172
  • Мнения: 5 262
вие наистина се побъркахте. нещата започнаха от малка къщичка за уикенда върху голям парцел с дървета ... не с двор за сеене на домати, защото всеки знае , че садене на домати е едно, но отглеждането им не става уикендите и то чат - пат ... после взе всичко живо да показва колко е учено ... ниенти проблеми . Форум е все пак, но до каква фантастика се стига та чак до софийските трънаци , които и без това никой няма мерака да кастри ... ама какви пък писма сме получяавали там от общината за неподдържан двор една година. Де да знаех да им отговоря , че нямам право да окастря къпините!

# 173
  • Мнения: X
Има достатъчно материал за горене по къщите, но той не стига за цял отоплителен сезон. Пък и да стигне по някакви неведоми пътища, ще е за една зима. Пак казвам - двора на село е 2 декара, стари дървета и боклуци бол - дядо ми чинно си купуваше дърва. Родителите ми също живеят в къща, с парна инсталация на дърва. Купуват си хората, при това сериозни количества, а къщата е еднофамилна. Дървата вървят, особено ако реално се топлиш на тях, а не палиш камината за парлама.

# 174
  • Мнения: 5 262
Lady Stardust повтарям за кой ли път. Никой не говори за цял отоплителен сезон. Идеята от която цялата фантастика тръгна беше > малък, икономичен, добре разположен и удобен апартамент в града на месторабота и малка къщичка за уикендите и ваканциите.
Ама кажете си за цял отоплителен сезон. Все пак с това поддържате тезата . Топлофикация дере кожите в града и голямо жилище с големи тераси ще е преразход , в провинцията пък горивото е скъпо, а шишарките са кът ...  Та замък насред полето ще е меко казано преразход ...

Ами аз съм за икономични и малки неща. Като гледам всички са съгласни с мен!

# 175
  • Мнения: 15 456
кой Ви го каза туй за не-сеченето в дворищата?
това не е гора,дами,а дворно залесяване
мога да си го сека когато искам,и както искам
а,и ако си искам-отглеждам си бързо растящи видове именно за дърва за огрев
за информация-леска,акация и пауловния съм избрала

не можах да разбера,кой ще иде да каже нещо на дядо Вуте,задето си отсякъл старата слива,круша,акация или там каквото реши
и още-дворовете на хората не са задължително по 300кв.м.  Ill

Аз ти го казвам. И го знам със сигурност, защото съм работила 4 години в отдел Екология в общината. И знам на колко много проверки по дворовете на хората съм ходила, заради подадени молби за сеч. И знам колко много подадени сигнали за сеч срещу съседи имаше подадени, и колко много актове са направени

# 176
  • Мнения: 5 262
Lady Cassiopeia Duval ами дай тук параметрите за къпинака. Да кажа на майка ми да не плаща на човек да и поддържа двора особено по оградата , защото хем ще си даде парите , хем ще я глобят. Ама като не може къпинака да се пита кажете го бре хора. Дайте я таз наредба. Ще я пращам на общината еле се обадят за нещо.

Дай и параметрите за тази сеч. Защото е много общо казано . Защото не си писала за кой вид дървета и при какви размери и диаметри може и какви не може. Също не си написала за случите в които собственика е длъжен ... абе форум е . Давай да е весело, но поне научих, че в София нямаш право да се оплакваш от невъзможно растящи храсти и за скъсани чорапи и издрана кола. Табу е да се пипа джунгела/

# 177
  • Мнения: X
Не само в София трябва да се пита за рязане на дърво. Естествено в селски двор, който е голям, едва ли някой ще дойде да ти прави проблем, ако си отсякъл изсъхнала круша примерно, ама с нея ще може да се топлиш точно 5 дни. Както стана ясно говорим за различни неща, така че малко по-спокойно, не е нужно да си докараш сърдечни проблеми от един безобиден разговор с приятелски настроени хора.

# 178
  • Мнения: 15 456
Чакай сега - никой не говори за къпинак. Говорим за дървета. Наредба не мога да ти цитирам, защото това съм го работила през периода 1999 - 2003 г. и няма как да знам сега какви са наредбите. Със сигурност са се променили. Но това, което знам със сигурност е, че когато трябваше да отрежем черешата намираща се в центъра на двора пуснахме молба до общината. Това беше преди 4 години. Дойдоха служителките от отдел Екология, видяха и издадоха разрешение да бъде отрязана. Това е. И знам, че дори дървото да е сухо пак трябва да се пусне молба до общината и пак ще дойдат на проверка, за да издадат разрешение. Сега, ако вие искате си режете на воля. Но не се учудвайте, ако ви дойде някоя изненадваща проверка и ви връчат акт, защото това е нарушение, без значение, че се случва в собствения ви двор.

# 179
  • Мнения: 5 262
Хахах Lady Stardust с  бг мама тактиката  ... мноу гот.
Гледай ти да не си докараш сърдечни проблеми от грижа по мен и моето сърце.  
За теб ме е грижа все пак. Съвесътно ми е . Такава самоотверженост и ... накрая да се поболееш от мъка по мен.

 

Lady Cassiopeia Duval

ей за това говорим в в последната страница и наистина ме интересува >

Мамагемелар, в България, конкретно в София, има наредба, която забранява кастренето и рязането на храсти и дървета без разрешение от общината. Да, и кастренето, и Да, и за храстите се отнася.
Разрешението струва, по последен спомен 150-200 лв. за срок от един месец, двойно за бърза услуга - издаване в срок от 1 седмица.
Наистина е тъпо, защото и живият плет, и розите, и люлякът са храсти, ужким целта била да се запазят дърветата в града, но най-вероятно идеята е да се събират пари от такси и таксички в общината. ...

За описаното за дърветата ви ок.
Не ги режете щом така ви е закона. При нас например овощни дървета, дървета под определена височина, дървета под някакъв диаметър на ствола и умрели дървета , представляващи опасност ... са си работа на собственика, но ... това е от община до община различно. Зависи кой как си е направил правилника.
Ама спирам вече наистина с това
Ако имаш наистина инфо, че няма нужда да си поддържаме храстите край оградата и няма да ни пращат писма за това моля да го напишеш. Голяма работа ще ми свършиш/

Последна редакция: чт, 19 сеп 2019, 10:59 от bella_ciao

# 180
  • Мнения: X
Не знам каква е бг мама тактиката, ама говориш много накъсано и несвързано, откъдето съдя, че нещо си вдигнала кръвното. Дай го малко по-лежерно, разговорът ще върви по-лесно.

Ето я наредбата - една дума в гугъл и всичко излиза - https://web2.apis.bg/sofiacouncil/p.php?i=275207&b=0

# 181
  • Мнения: 15 456
За храстите нищо не мога да кажа - навремето не сме ходили по проверки за тях. Само за дървета. Затова казвам, че сега наредбата най-вероятно се е променила - нищо чудно да са вкарали и храстите в нея. След някоя и друга година може да започнат да дават разрешения и за косене на тревата - знае ли човек Grinning Но истината е, че трябва да се издаде разрешение, иначе човек рискува да се обзаведе със солидна глоба. Да не говорим, че колкото и много дървета да има в един двор, те рано или късно ще свършат и пак ще трябва да се поръчват дърва за огрев в един момент.

Ако искаш ще попитам в нашата община как стои въпроса с кастренето на храстите и ще ти пиша допълнително.

# 182
  • Мнения: 5 262
Lady Stardust благодаря. непременно ще си премервам кръвното всеки път когато кажеш, че писанията ми ти се струват накъсани. Благодаря ти много за грижата.
За храстите питай. Що да не попиташ. На майка ми край оградата са няколко къпини и няколко хибискуса. В двора има още един трендафил, един люляк и един жълт храст. Целта ни в същност е да не ги режем, защото майка ми сама не може да ги реже и наема човек за поддръжка. Ако може да си спести парите ще е много гот.
В цялата наредба не видях защо да не си подрежа розата.
Айде стига локуми. отивам до фелдшера за кръвното. Ще му занеса в подарък няколко цепеници.

Последна редакция: чт, 19 сеп 2019, 11:09 от bella_ciao

# 183
  • Мнения: X
В Наредбата ясно е написано, че не можеш да си кастриш храстите без разрешение, та не е зле да наминеш и през очния лекар, за всеки случай!

# 184
  • Мнения: 15 456
Ето и актуалната информация от мен - в общината се подава Заявление за разрешение за кастрене на храсти в двора, като в него се описва точно какви храсти ще бъдат подрязвани. Към него се прилагат нотариален акт /или друг документ за собственост/ и актуална скица. Добре е да се напише и телефон за връзка. От общината се свързват със собствениците, идват на проверка, след което се издава разрешение.

# 185
  • Мнения: 5 262
Аз не искам да ги кастря и нямам намерение да ги кастря! Айде стига. Само пари ще даваме за кастрене на храсти. Да се оправя общината с храстите тогава .
Много удобна е тази разпоредба. Супер!
И никакво заявление нямам намрение да им пиша защото смятам направо да изхвърля храсторезачките.
Страхотно спестяване на пари. Като дойде някой да каже  , че незнам си какво си стърчи на улицата да иде да се оправя с общината . Нямам общо с тази работа повече.

А и добра информация за форума. Когато някой каже колко неподдържана е София и как никой за нищо не се грижи .. ама как ще е неподдържана. Ами тя е зелена. А ... да, одраскали израстъците от съседния двор лака на колата ... ама супер .Зелено е. Общината да се оправя с тази работа.
Сега отивам и за очила.

# 186
  • Мнения: 9 754
Както казах, според мен истинската цел на тази наредба е да се точат едни пари от хората и да захранват бюджета на общините.
Ти трябва да си поддържаш двора, включително храстите, но всеки път преди да кастриш/оформяш, трябва да идеш до общината да платиш за разрешение да го направиш. Освен парите, да си загубиш и 2 дни - един да подадеш заявлението и един - да си го вземеш.
Сега разбра ли, о Бела, чао, чао, чао?
И да добавя -ако искаш да отсечеш изсъхнало дърво в двора и след това да ти извозят отрязаното, освен за рязането/сеченето, трябва да искаш от общината (пак срещу такса) разрешение за извозване. Защото полицаите много обичали да спират превозни средства с клони и да ги глобяват, че нямат разрешение за извозване на дървесина.
Ако се върнем на темата, дървен материал за топлене в къща за постоянно живеене няма да има достатъчно в двора/бараките, очевидно трябва да се купува. Или дървен материал или въглища, или нещо друго като пелети, ако има необходимата за това инсталация.
Събрани клони и съчки оттук-оттам може да свършат работа за 1-2 барбекюта, но не и за отопление.

# 187
  • Мнения: 677
Дори и малка къща за weekend-ите да е, пак не можеш да я топлиш с отгледани в двора дървета. Става, колкото да изгориш еднократно някакви налични дървени боклуци.

Бела, пробвала ли си го това за няколко години поне или само така си говориш?

# 188
  • Мнения: 9 754
Баба ми живееше в малка къща с двор в София, отопляваше се на твърдо гориво (въглища). Става дума за обикновена печка тип "пернишко чудо" ли им викаха, както и за печка за готвене на твърдо гориво, която, естествено и отопляваше.
Дървенията (клони, летви, всякакви такива) се използва само за подпалки на въглищата, защото бързо изгарят. Като напълниш печката с въглища и регулираш на умерена степен, държеше цял ден 12 часа с едно зареждане, нощем - повече завивки.
Да, да не забравя - пепелта от горенето на дърва е много повече.
Накратко - КПД-то на дървата е много по-малко, отколкото на въглищата. Хамалогията по зареждане и чистене - повече.

# 189
  • Мнения: X
Въглищата май повече цапат обаче. Така или иначе за град не си е работа да се отопляваш по този начин, пък и според мен до няколко години ще има някакъв вид забрана за ползване на такива печки/ инсталации. Дали ще се спазват, вече е отделен въпрос. По селата не вярвам да има подобни проблеми, там няма трафик и въздуха не е толкова мръсен.

# 190
  • SF
  • Мнения: 21 093
Абсурдно е, че се проточи дискусия дали може да си сечем дърветета в двора и да се греем с тях, без значение дали през делничните дни или през уикендите. Стар дънер ще стигне за коледната нощ само. Съчки и шишарки горят като хартия.

# 191
  • Мнения: 9 754
Лейди, става дума за украински въглища, не за българските (на Ковачки), които са само кал. Но никой не си купува български за отопление, нискокалорични са - т.е. не топлят, а и цапат не само през комина, но и в помещението.

# 192
  • Мнения: 5 262
Както казах, според мен истинската цел на тази наредба е да се точат едни пари от хората и да захранват бюджета на общините.
Ти трябва да си поддържаш двора, включително храстите, но всеки път преди да кастриш/оформяш, трябва да идеш до общината да платиш за разрешение да го направиш. Освен парите, да си загубиш и 2 дни - един да подадеш заявлението и един - да си го вземеш.
Сега разбра ли, о Бела, чао, чао, чао?
...
Ами не. Изобщо не разбрах. Как може някой от общината да мине, да ти прегледа храстите , да ти напише писмо да си ги отрежеш именно тези храсти и след това от теб да се изисква да идеш в същата тази община и да искаш разрешение да си отрежеш храстите , които ти е наредено от тях да изрежеш.
Но както и да е.


R-dna аз няма да отговоря, защото се получава чесане на езици , следователно за мен въпроса също е чесане на езици и не е съществен. Извинявай за това че няма да ти отговоря на въпроса.

# 193
  • Мнения: 677
R-dna аз няма да отговоря, защото се получава чесане на езици , следователно за мен въпроса също е чесане на езици и не е съществен. Извинявай за това че няма да ти отговоря на въпроса.

Ясно. Получих отговор на въпроса си.

Не познаваш законите и наредбите, не си пробвала, не си засадила и отгледала, отсякла и нацелила и едно дърво. Чешем си езиците просто.

# 194
  • Мнения: 5 262
именно . добре ме разбра . благодаря.

# 195
  • Мнения: 317
bella_ciao, на теб ти липсва логика. Ако имаш предписание от общината, то това е и разрешение за рязане на храстите или дървета. Храсти и клони на  дървета не трябва да излизат извън оградата към улицата или съседите. Ти си длъжна да поддържаш парцела в добро състояние като - окосен, без стърчащи клони на дърветата и храстите към съседите и улицата.
 man_darin_ka, законът и общинските наредби към него са по-скоро да може да се справиш с упорити съседи, чиито дворове са запуснати и техните клони или цели дървета, които пречат на нормалното ползване на двора.
Ако съседът има орех и клоните му влизат на 3-4 метра в двора ти , то не може да си ползваш земята под него. Под орех нищо като растения не вирее. В случай, че дървото е на 3 м. от оградата, съседа трябва да си отреже всички клони над твоя двор. Ако няма три метра , то реже цялото дърво. Има и случаи на засъхващи дървета , чиито клони са опасни, защото може да паднат или цялото дърво да падне. Няма да е приятно да падне в двора ти , като има възможност да разруши оградата или постройка. И ако съседът е тъп и упорит, че няма да си окастри или отсече дървото, то идва ред на закона и наредбите към него. От храстите упорито растение е люлякът, който също може да създаде разногласия между съседи.
Нито една община не прилага наредбите да искаш разрешение за кастрене, независимо, че трябва. Прилага наредбите само за сеч на дворни дървета и упорити съседи неподдържащи имотите си.

# 196
  • Мнения: 9 754

 man_darin_ka, законът и общинските наредби към него са по-скоро да може да се справиш с упорити съседи, чиито дворове са запуснати и техните клони или цели дървета, които пречат на нормалното ползване на двора.

Нито една община не прилага наредбите да искаш разрешение за кастрене, независимо, че трябва. Прилага наредбите само за сеч на дворни дървета и упорити съседи неподдържащи имотите си.

Милита, повярвай ми, казвам го от опит - малките общини в София (районните администрации), поне в центъра, съвсем сериозно си прилагат тази наредба по отношение на кастренето - примерно на клон на голям ясен, който клон чупи керемидите на близката сграда. Като подадеш искане до община (и си платиш немалката такса) идва служител от отдел "Екология", за да види дали наистина клонът е надвиснал над покрива и руши керемидите. За разрешението за извозване на дървесината също говоря от опит - но това разрешение се иска от и се плаща на Столична община, не на малката община.
Достатъчно е да извикаш резач на дървета, без да си взел разрешение, и някоя чалната възрастна съседка или съседка-екоталибанка да се обади в Столичен инспекторат, ще довтасат за нула време да ти напишат акта. Мога да ти кажа, пак от опит, че заради грешка при маркирането на дърветата за кастрене на улицата (общинските дървета), някой беше извикал инспектората и полиция и имаше грандиозна разправия на тема защо кастрят НЕмаркирано дърво на уличка до ИСУЛ.

# 197
  • Мнения: 5 262
Хахаха ще умра от смях. Според последните 2 мнения тези по общините по цял ден седят, пушат канабис и действат в нетрезво състояние.

Общи условия

Активация на акаунт