Светът на Дж. Р. Р. Мартин и Песен за огън и лед - 32

  • 33 284
  • 751
  •   1
Отговори
# 180
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Да, всъщност ние защо гледаме само към англ. крале?

Действително Мартин много харесва Прокълнатите крале. Нали бе писал да я четем, докато чакаме следващите книги.

hahaha

# 181
  • Варна
  • Мнения: 1 229
О, любима ми беше, но отдавна не съм си я препрочитала. А имаше и доста хубава екранизация - мини сериал, френско производство естествено.
Помня, че имаше една леля на краля, която отрови и него и наследника му, за да уреди дъщеря си за кралица - беше женена за следващия син.
Трите принцеси изловени в изневяра и наказани напомнят Марджи и братовчедките й, когато ги докопаха Врабците. Но в Песента ги натопи Церси, а в Прокълнатите крале май кралят сам се досети и направи разследване.
А и принцеските си бяха виновни, докато за Марджи и компания няма доказателства... Освен че Пицел казал за лунния чай.

Бтв, аз бях от тия дето най-горещо поддържаха теорията, че книгата е вече написана и само чака да отшуми данданията около сериала и ще я пусне. Дори бях убедена, че везнага след него ще е, за да удари брадвата на ДиД... Ама не познах. Пфууу!

# 182
  • Мнения: 927
Трите принцеси ги натопи въпросният Робер д'Артоа. А отровителката беше негова леля, която се е сдобила несправедливо с наследството му. Те двамата постоянно се надцакваха, затова и натопи принцесите, една от които нейна дъщеря, а другите племеннички, за да удари по нея.

Ако беше изкарал веднага книгата, щеше да стане твърде очевидно. Ако е имал уговорка да не я пуска, в което не вярвам, това няма да се каже публично. Логично е малко да изчака.

# 183
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Трябва да препрочета Прокълнатите, че не помня, как беше.

# 184
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Хексе да каже, дали да се местим някъде другаде. Тя е надзорничката на темата.
Ооо, съвсем сте си по темата. Интересна дискусия се е получила. Аз не съм толкова навътре в английската история.
Честно казано ми се струва твърде прехвалена... Laughing

Скрит текст:
Гледала съм по дискавъри уж велики битки, които са се водили едва от няколкостотин души.. А шотландския крал яздил пони.  hahaha

# 185
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Препоръчвам ви сериалите Бялата кралица, Бялата принцеса, Испанската принцеса Grinning По 1 сезон са.

# 186
  • Мнения: 18 080
Аз препорчвам книгите на Филипа Греъри - Бялата Кралица и Бялата принцеса (не знаех че има сериали по тях) сериала Reign и двусерийния Елизабет с Хелън Мирън и Джереми Айрънс. Шедьовър. също така на книга е интересно да се прочете Великата Армада https://chitanka.info/book/8209-velikata-armada - много факти има тук

Също така ви препоръчвам да не се доверявате на Смело Сърце - бъка от грешки. На мен по принцип хобито ми  Византия,  но средновековието ми е силата, а Англия е доста по-близка в някои отншения до Византия, отколкото Франция или Германия да речем.

Дискавъри са научно-популярна телевизия и допускат грешки. При някои битки е имало окоол 10 000 човека само от едната страна. Англичаните обаеч обикновено броят само рицарите, а на всеки рицар средно се падат поне по 5 души сержанти и оръженосци, при това без да знаем колко са стрелци ( 'числото варира от 500 до1000 - по-рядсо - до 3000 души, при особено големи армии) и колко са пехотинци. При втория кръстоносен поход потеглили 4000 рицари и 20 000 пехотинци - добър пример за съотношението 1:5. Разбира се, то не е константа, но е една добра база за сравнение.
и срещу калоян се били само 300 рицари - уж. Но  по-нататък се споменава, че тези 300 рицари предвождали 3000-4000 души. А и един рицар е равен на 5-6 души в битка.

Последна редакция: сб, 21 сеп 2019, 01:28 от Лорд Сняг

# 187
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Има, има, четвъртият сериал трябва да е за Ан Болейн.

# 188
  • Мнения: 18 080
Хексе, аз пък бях останал с впечатлението че си много навътре с английската история. Знаеш мнго средновековни английски терминии, наясно си и разни примогентури и секундантури, които на мен ми бягат.

Освен това английската история не е много сложна. от края на Римската империя до До 9 век почти нищо не се случва там, после за два века се обединивят 4-те кралства Мерсия, Нортумбрия и другите две на които съм забравил имената и после вечеидват норманите през 1066 г. По въпроса за норманското нашествие добре е да се чете "Айвънхоу" като някаква база.

Хексе,  за битката при Хатсин със Саладин знаем, че се водила общо от около 700-750 рицари - тамплиери, хоспиталиери и рицари на бароните, общо. Изглеждат смешно малко, но ако ги унмножим по 5 или дори 6, това са 2500 -3000 души. Така че когато ми кажат как стотина човека са водили велика битка, веднага разбирам колко безотговорно се подхожда към числата.  Просто във Византия и България броят на глава войниците,а в католическия свят - командирите. Което е сериозна разлика.

Последна редакция: сб, 21 сеп 2019, 01:56 от Лорд Сняг

# 189
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Хексе, аз пък бях останал с впечатлението че си много навътре с английската история. Знаеш мнго средновековни английски терминии, наясно си и разни примогентури и секундантури, които на мен ми бягат.

По навътре съм с устройството на обществото и държавата, отколкото с историческите събития. Досадно ми е това вторачване в кралските особи, което е характерно за англичаните. То има записки, колко пъти е ходил по нужда краля в определен ден.// Tired

Хексе,  за битката при Хатсин със Саладин знаем, че се водила общо от около 700-750 рицари - тамплиери, хоспиталиери и рицари на бароните, общо. Изглеждат смешно малко, но ако ги унмножим по 5 или дори 6, това са 2500 -3000 души. Така че когато ми кажат как стотина човека са водили велика битка, веднага разбирам колко безотговорно се подхожда към числата.  Просто във Византия и България броят на глава войниците,а в католическия свят - командирите. Което е сериозна разлика.
Абе баш селска битка си беше в случая, но приемам забележката, не знаех че са брояли само командирите...

# 190
  • Мнения: 18 080
По този повод, съм установил че един среден владетел  - например граф - поддържа войска от около 300-500 рицаря, а най-дребните барони, които държавт само една крепост - от около 40-60 рицаря. Рицаря Балиян от Ибелин, представен в Небестно царство, който е историческа личност посветил около 20 или бяха 30 селяни за рицари, защото имал само 2 рицари към този момент...
На този фон като се каже, че Кеван  предвожда 500 рицари, и с половината от тях е нанесъл съкрушителен удар на Червения лъв нещата стават по-ясни, той вероятно е предвождал войска от около 1000-1500 човека начело на която са 200 рицари.

По принцип при англичаните рицарят има  минимум един оръженосец (и то ако е много беден), а обикновено в редовният случай е един оръженосец който го охранява и да му помагата с бронята, един който охранява конете му и пленените коне, един  до двама оръженосци, които охраняват хората които си пленил и доспехите им, защото  от откупи се печелят страшно много пари. Понякога има и един пети - за куриер. И минимум един-двама сержанти.

Отделно има стрелци, въпреките че рицарите ги презират и ги избягват, но под 500 стрелци е нямало в никоя  важна битка или поне не се сещам. Те са разположени отзад, но английските стрелци с лък дълго време са легендарни. Проблемът е, че най-дълго се обучават - цели 15 години, за сметка на това с меч се обучаваш 9-10 г. Ясно е защо арбалетите ги изместват.

тук ще дам малко цифри за битката при Креси

Скрит текст:
Неделя сутринта припадна тъй гъста мъгла, че на две крачки се не видеше. По заповед на краля и на маршалите отряд от 500 рицари и 2000 воини тръгна да обходи и да разучи не ще ли се открият и забележат разбити френски части, които се опитват да се обединят.

По този начин откриха: 11 велики сеньора, 83 бойни знамена, 1212 рицаря от незнатно коляно и 30 000 бойци от простолюдието[1

Уау!  това значи че на един рицар средно са се падали 30 бойци, а на един сеньор - 3000.  Дори и да са преувеличени двойно пак е ясно като бял ден - Т.е. рицарят е  офицер с ранга на десетник, а лорда е генерал и командва цял полк. Десетина рицари всъщност командват цяла чета от 100-200 човека, а стотина рицари командват не по-малко от 1000души, може би дори и 2000 . Предвид колко скъпо струва наемането и издръжката на рицар (реално погледнато - едно село), то разбираемо е,че селяните за нищо са ги нямали.

Забележете, когато Кейтлин пита Роб Старк колко рицаря му води Джейнии, той отвръща "50 меча", защото скуайрите не влизат в сметката.  А Станис като пита Давос колко души са се присъединили към него и той изброява че еди кой си лорд  (Селтигар май беше)водил 12 рицаря и 60 скуайри или нещо от тоя род. Съмнявам се въпросният лорд да е тръгнал с по-малко от сто души на война, просто това са му командирите и техните адютанти.

За да ви объркам повече, ще добавя че среднотежката конница (тип прабългари  и византийци 10 век) много рядко я споменават анличаните, най-често или я споменават в графа "сержанти" или споменават че има "500 души рицари и 3000 души конница", сякаш рицарите не са на коне.

Последна редакция: сб, 21 сеп 2019, 04:13 от Лорд Сняг

# 191
  • Мнения: 8
Искам да попитам , някой знае ли кога евентуално ще излезне том 2 на Огън и Кръв, понеже съм си Тарг фенче !

# 192
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Искам да попитам , някой знае ли кога евентуално ще излезне том 2 на Огън и Кръв, понеже съм си Тарг фенче !
Хм... сега чувам, че ще има и втори том.

П.П. А поразрових се, наистина е първа част. ooooh!
Еееее, надявам се да не я пише скоро, а да си сяда на задника и да довършва Песента, Crossing Arms

Последна редакция: сб, 21 сеп 2019, 04:43 от Хексе

# 193
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Първа си е, то се знае от началото. Все пак ще довърши, че свършваме с Егон 3 в първи том.

# 194
  • Мнения: 18 080
доколкото знам  втората част на Огън и Кръв ще е след ато свърши Пролетта. Има подозрения, че в нея ще влязат събития от Бунта на Робърт. Съшото и "вълчиците от Зимен Хребет" ще е след Пролетта, защото там пък ще се споменава за изгарянето на Летен замък и спасяването на Регар.

Общи условия

Активация на акаунт