Какъв е шансът при първо дете с аутизъм и второто да има?

  • 1 366
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 48
Здравейте, мили хора. Изпитвам огромно притеснение по повод развитието на детето си и това на следващото... Какъв е шансът ако първото ми детенце е с аутизъм и второто да има? Моля за съвети за превенция и помощ. Благодаря ви от сърце!

# 1
# 2
  • Мнения: 2 170
Шансът да има аутизъм е какъвто е бил и при предишното дете. Това не означава автоматично , че е с висок риск.

П.П Аутизмът се отключва. Може да е отключен без конкретна причина , но също така всякакви режими , ощетяващи мозъка (недохранване , дехидратиране, слаба комуникация с детето и изолирана среда) могат да подпомогнат отключването му (става въпрос за крайности и не единични случаи).

В общи линии не се притеснявай , шанс почти няма.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 14 350
Демек или ще мине динозавър, или няма да мине. Wink
Бях чела, че шансът е средно около 5-10 пъти по-висок от този при случайно дете от популацията. Тоест - 5-10 пъти по-висок от този на семейство без такова дете, но в никакъв случай не 50:50.
Ако приемем, че децата с някакъв вид аутизъм са 1 на 200 деца (условно), 5-10 пъти по-висок означава 1 на 40 до 1 на 20. Също за момчетата шансът е средно по-висок, това го знаеш.
Средно, понеже е без оглед на причината за аутизма, а причината в конкретния случай обикновено не я знаем. За различните семейства ще е различна и съответно вероятността да се повтори или не ще е различна - от не по-висока от общата до... сигурно 50 на 50. Само че няма как да я знаем конкретно.

Само като пример - аз лично имам момче с тежък аутизъм и изоставане (причината не я знаем, други случаи в семейството нямаме), момиче в норма и още едно момче на една година и един месец, което още не говори, но дава признаци, че също си е в норма.

# 4
  • Мнения: 607
Моя позната има приятелка тук в Белгия с 4 деца с аутизъм. Мисля, че не всички са с тежък, смисъл говорят и тн.
Знам за друга пък с 3.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 14 350
Има огромно значение според мен дали става дума за истинско увреждане, или за онея неща в "горния край на спектъра", които спокойно могат да се класифицират като просто характерови особености и които допреди не чак толкова много години най-често са били смятани точно за такива. Има значение както за вероятността, струва ми се, така и определено - за притеснението, което родителите би следвало да изпитат от тази вероятност.
Иначе казано - струва ми се, че тези леки форми на аутизъм, ако ги наречем така, по-често се повтарят в семейството (вариации на личностни черти в семейството, които минават ту под, ту над "линията" на диагноза), но пък и много по-малко са повод за притеснение. За вероятността тук може и да не съм права, разбира се.

Общи условия

Активация на акаунт