Пети клас 2019/2020

  • 32 386
  • 777
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 8 208
В нашето училище не предлагат втори чужд език след пети клас, и по-добре. Преди 2-3 години имаше паралека с немски като ИУЧ. Понеже редовните часове бяха крайно недостатъчни, включиха немски и в проектните програми, май "Твоят час" беше тогава, та все пак да се позакърпи нещо.
В друго училище в града имат паралелка с руски, но май използват всичките 2.5 часа ИУЧ за него. Пак не ми се струва удачен вариант, защото не остават часове ИУЧ за БЕЛ и математика.
Аз съм на мнение, че е по-добре сега да си учи английски в училище, ако има желание за втори език школа, учител или направо ЕГ с този език след седми клас.

# 91
  • Мнения: 8 453
Дъщеря ми ще учи веднъж седмично РЕ. Това е и желанието ѝ. Много се запали покрай песните на един руски дует от две момчета Rauf & Faik .

# 92
  • София
  • Мнения: 6 149
Преди в училището се предлагаха само АЕ като първи и РЕ катовтори език. Сега изведнъж след като две години са учили РЕ им дават възможност за следващите три да сменят с НЕ или ИЕ. Малко натиснахме с убеждението към дъщеря ми да продължи с РЕ, защото така и така не е научила много от него и следващите три години пак няма да научи кой знае колко от нов език и не виждах смисъл да се натоварва излишно. Казах и че ще има възможност след 7 клас да си избере какъв език иска да учи и да наблегне на него. А иначе си ходи и ще продължи с курс по АЕ и извън училище.

# 93
  • София
  • Мнения: 2 277
Аз съм писала по-назад, че и ние трябваше в края на учебната година да изберем между руски и немски за следващите 3 години. С риск да се повторя Simple Smile, не намирам особен смисъл, освен допълнително да натоварят децата с нещо, което така или иначе, няма да научат в училище, защото виждам какво е нивото (на немския). Все пак добиват бегла представа и усещане за езика и поне се научават да четат и да съставят елементарни изречения, което в гимназията ще усвоят точно за две седмици. Като цяло би било добре тези часове за втори чужд език да бъдат добавени към английския, така че в края на 7 глас децата да са постигнали ниво В1.
 Без да налагам мнението си, само споделям, че изобщо и не съм се замислила някое от децата ми да изучава руски. Покрай руския език дъртите соц.-преподавателки от наше време със сигурност прокарват и някои свои закостенели убеждения и "опорки" и промиват детските мозъци. Другарки със специална мисия...Хайде стига вече!  В нормалните държави никъде не е включен като избираем или задължителен руския език, а ние все още го изучаваме като крепостни селяни. Знам, че много от вас ще ми се нахвърлят с примери за полезността на езика или и с "всеки език е богатство".  Да си тръгват заедно с "богатството" и на тяхно място да се появят интелигентни, мислещи и необременени млади учители по западни езици. Който иска детето му не само да учи, а и да научи руски, езиковите школи и курсове със сигурност ще му свършат по-добра работа. Руското училище към посолството или руските гимназии също очакват най-големите си фенове:). Ще завърша с реален и поне за мен шокиращ пример:  На една от по-възрастните учителки от 5-7 клас на сина ми  - преподавателка по ключов предмет (няма да споменавам училището с висок рейтинг , че със сигурност ще го изложа) ,телефонът гръмко й звънеше в час с "Вставай страна огромная...священная война" Rolling Eyes. Само мога да си представям какъв словесен водопад от "мъдри" мисли е стоварила на главите им...Иначе беше симпатична жена. Чак да не повярваш, ако не го бях чула на един открит урок...Дано сега да не се падне на дъщеря ми!
И моят "най-мил" детски спомен от часа по руски:  Госпожата, пардон, другарката, тихо се промъкваше до някое разсейващо се или шушукащо дете, рязко го хващаше за ухото като го извиваше безжалостно докато не придобие червено-лилав цвят, и после го изтегляше силно нагоре до изпукване, ако преди това не биваше заглушено с писъци и молби да спре.(детето си го представяйте, едвам пазещо равновесие на върха на пръстите си).  Другият вариант беше отривисто чукане по главата с големия заострен камък на златния й пръстен. No Mouth Стана много дълго, но имах нужда да го споделя...Извинявам се предварително, ако съм засегнала някого.

# 94
  • София
  • Мнения: 6 149
Покрай руския език дъртите соц.-преподавателки от наше време със сигурност прокарват и някои свои закостенели убеждения и "опорки" и промиват детските мозъци. Другарки със специална мисия...Хайде стига вече! 

Ей, тази тази световна соц конспирация дето наднича от всеки ъгъл Satisfied
"дъртите соц.-преподавателки от наше време" Ако не знаеш да ти кажа, че от онова време минаха вече 30 г. и дъртите преподавателки от онова време отдавна вече не са в училище, освен ако не потропват с патерици в учебните стаи.
А примера с учителката по руски е ... И аз съм учила по онова време, и имахме учителка, която замерваше с каквото и попадне под ръка, но беше възвишена творческа душа - преподаваше рисуване.

# 95
  • София
  • Мнения: 2 277
Хаха, наистина си в голяма грешка. Не си спомням, дали детето ти не беше прието в 91 НЕГ тази година, но ако да, нека да изпрати специални поздрави на един "дърт вампир", който ми преподаваше по руски и поне миналата година продължаваше да се подвизава там. Вярно, не беше от лошите, посредствена женица, която мигаше с ококорени очи и изпадаше в ужас, когато по-младите тогава и наистина интелигенти и стойностни преподаватели от същата гимназия ни водеха по митинги Simple Smile Това са хора, които съм запомнила и са оставили отпечатък в съзнанието на целия ни випуск и ,на които ще бъда благодарна цял живот. Мога да подшушна и на ЛС, кои от тях продължават да преподават в НЕГ;)

# 96
  • София
  • Мнения: 1 158
Скиорче, права си, леле, но да ти кажа и насън да ме бутнеш ще ти запея дълбоко набитата ми "Вставай страна огромная….пуст ярост благародная ….вскипает как вална…." така ли се пишешеше ха-ха разсмя ме Grinning. И моите спомени от учителниците по руски са такива страховити - като винителния и другите падежи Stuck Out Tongue Winking Eye. Имам обаче приятелки, които завършиха руска филология и са съвсем различни - наистина възвишени души и много фини.
Факт е, че тази година за пореден път почти никой, да не кажа никой, не беше писал на първо желание по избор руски език (става дума за МГ, където избираш между АЕ, НЕ, РУ) и е време училищата да отговорят на желанията на хората, поне когато става въпрос за език, не да налагат такъв.
Но има деца, които стават наистина фенове на руски език по една или друга причина - книги, филми, музика, познавам момиче, което по свое желание и за удоволствие го учи на уроци (но основният й е АЕ в англоговоряща страна, а в училище учи НЕ). Руският език е хубав -богат и красив, но и по практически съображения наредихме западните езици първи, освен че явно на моето се харесват повече (ще я видя като почне немския Bowtie). 
 

# 97
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
... В нормалните държави никъде не е включен като избираем или задължителен руския език, а ние все още го изучаваме като крепостни селяни. ...
Не зная какво разбираш под "нормална" държава, но във Франция, примерно, се оказа, че има над 30 държавни училища (прогимназии или гимназии), в които се учи руски като първи, втори или трети чужд език. Мои ученици работиха по един проект и признавам си, не мислех, че бройката е толкова висока.

# 98
  • София
  • Мнения: 3 470
Направо да се чуди човек как тъй се случват нещата... ц ц ц
В най-добрата гимназия - немската, учат най-лошия език - руския. Добре поне че го преподават вампири.
Сега само ако мога да си обясня къде е грешката - гимназията ли не става, учителите ли там прецакват децата с безсмислен език или скиорчето се прави на интересна?
А за рингтоновете думи нямам. Кой заблуден преподавател би избрал руския пред италианския химн. По-зле може да е само немския.

# 99
  • Мнения: 8 453
  В училището на децата ми се изучава само АЕ и РЕ. Преди години имаше и НЕ, но поради липса на интерес или липса на преподавател отпадна. Учителката по РЕ на синът ми е супер готина и забавна /около 50 год./ и децата го учат с интерес и желание. Организират се разни "Руски дни", например "Ден на руската кухня" и децата трябва да приготвят някакво традиционно руско ястие или правят концерт с руски песни, литературен рецитал, скечове и т.н. Всяка година се участва в разни руски конкурси и обучения и от 3-5 деца от гимназията посещават Москва безплатно.
  Отделно в работата виждам колко често се обаждат рускоговорящи клиенти /не винаги руснаци/ и по-младите колежки, като не са го изучавали не могат елементарен разговор да проведат,а по-възрастните със знанията си от училище съвсем спокойно си го говорят.

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 09:24 от vita

# 100
  • Мнения: 8 208
Е, това за учителите по руски от едно време е толкова относително. Моите бяха все млади и готини, което не променя факта, че хич не ми се учеше точно руски. А си мисля, че не ми се учеше по единствената причина, че беше задължително. Сега по същия начин големият се противи на английския - откъде накъде бил задължителен, трябвало той да си избере език, например руски 😃 Както се казва, мамичко, важното е да е напреки.

# 101
  • София
  • Мнения: 982
Като цяло би било добре тези часове за втори чужд език да бъдат добавени към английския, така че в края на 7 глас децата да са постигнали ниво В1.

 Без да налагам мнението си, само споделям, че изобщо и не съм се замислила някое от децата ми да изучава руски. Покрай руския език дъртите соц.-преподавателки от наше време със сигурност прокарват и някои свои закостенели убеждения и "опорки" и промиват детските мозъци.
Моят син завърши ниво B1 тази учебна година и през следващата ще е B1+, лично аз не виждам това как може да се случи в училище.

По мое време не беше модерно да се учи руски и аз не съм го учила, за което много съжалявам. Има страшно много литература на руски, руснаци на морето с които да се практикува.

# 102
  • София
  • Мнения: 2 277
Момичета, написах какви са моите възгледи по въпроса с руския и мисля, че съм казала ясно, че не очаквам да се съгласите с мен, напротив даже - очаквах нападки,  а накрая  се и извиних на предполагаемите засегнати. Защо подминавате тези изречения?

И специално за Валя да се направя още малко на интресна.
Аз, от позицията на изкарала 5 години в  91 НЕГ, мисля, че това беше, а и може би продължава да е, най-доброто училище в София. И не заради руския език там, а въпреки него. Руският беше за всички деца в НЕГ една досадна и натрапена необходимост. Госпожата, която ни преподаваше и все още е там, го виждаше и ни оставяше да правим каквото намерим за добре в часовете й. Достатъчно й беше всеки да изрецитира някое стихотворение, запомнено от началното училище, за да ни остави 6-ца за годината:))). Така в елитната гимназия се изучаваше руски език Grinning, и аз нямах нищо против да използвам този час, за да си напиша домашното по немски. Виж преподавателката по английски беше съвсем различен човек. Благодарение на нейната отдаденост и мотивираност всички тогава завършваха НЕГ с два ЗАПАДНИ езика. Мога и с конкретни доводи да ти обясня защо беше важно в училището “Карл Либкнехт” (ако изобщо знаеш кой е той) и малко по-късно преименувано на 91 НЕГ Константин Гълъбов, да се изучава руски език. Мога да ти кажа и коя беше директорката Менда Маркова,  чия съпруга беше и всичко, свързано с номенклатурото й минало и настояще. Мога да ти кажа и каква е настоящата директорка. Няма да изпадам в повече обяснения по темата. Очевидно на някои хора им е по-удобно да се пуснат по инерция, отколкото да се стремят бъдещето на децата им да бъде различно от нашето минало и разклатено настояще.
И тъй като провкираш в повечето си постове, без да кажеш нещо смислено, ще се опитам да те просветя и за рингтона на телефона на учителката по история. Това не е руския химн, а революционна антифашистка песен, която само един увреден български мозък може да си сложи на телефона. Това е учителят по история, който вменява на детето ми поклонничество към Окупаторите на България след т.нар. Освобождение и към един престъпен режим. (За справка изгледай филма Чернобил). И не, мила ми Валя, не очаквам да звучи от телефон какъвто и да е било химн, защото най-малкото е смешно. Но, ако все пак беше читав и нормален човек, можеше да си сложи “Шуми Марица, окървавена” или настоящият българският химн и по този начин да възпитава родолюбие у децата.
И да завърша към останалите, които коментираха поста ми. Нямам нищо против да се изучава руски език, когато това е осъзнат и желан избор на детето. Виждате, че някои тийнейджъри искат да учат японски и китайски. Но няма как да одобря съществуването на училища, които не дават право на избор и налагат руския език без алтернатива.
Gargamela, 30 училища за цяла Франция са пренебрежимо малка бройка на фона на всички училища в  малка България) Освен това тези деца изучават езика по своя воля, а никой не им го натрапва. Тези нюанси са важни.
Завършвам с това, че всеки е свободен да реши кое е най-доброто за детето му.

# 103
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
....Gargamela, 30 училища за цяла Франция са пренебрежимо малка бройка на фона на всички училища в  малка България) Освен това тези деца изучават езика по своя воля, а никой не им го натрапва. Тези нюанси са важни.
Завършвам с това, че всеки е свободен да реши кое е най-доброто за детето му.

С последното не съм много съгласна. Ако изходим от презумпцията, че родителят винаги знае кое е най-добро за детето му - може би, но това не винаги е така.
Всички училища в малка България учеха задължително руски като първи ЧЕ преди 30г. От 6 клас учеха и избираем западен език като втори ЧЕ.

Сега руският в най-лошия случай е опция. Дори да е задължителен избор за втори ЧЕ в някое училище  (не вярвам да са повече от 10 в страната и то главно в София и Варна, в Пловдив поне е само 1), човек не е длъжен да избере точно това училище за детето си, нали?

П.П. И чисто практически, "Свещената война", както е заглавието на въпросната песен, създадена през юни 41-ва година, следва да бъде сравнявана по-скоро със "Стани, стани юнак балкански", на която поне музиката се приписва на българин, отколкото с немския водевилен марш, на който е насложено стихотворението на Вазов. Иначе и трите са пропаганда, да.

# 104
  • Мнения: 18 268
Понеже руски език не съм помирисвала в у-ще - нито в основното, нито в АЕГ, за мен изучаването му има изцяло бизнес предимство. Както и всеки пореден чужд език между впрочем. Не си представям учителката в НЕГ да облъчва децата, както и ако случайно го направи, колкото и невероятно да звучи, как сред днешните деца ще посее нещо.

Общи условия

Активация на акаунт