Пети клас 2019/2020

  • 32 465
  • 777
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 2 300
Дано децата ни да станат свидетели на времето, в което руски език ще се изучава в цели 30 училища! Звучи прекалено оптимистично. А в останалите да могат да избират да учат какъвто език им е на сърцето. В нашата мила действителност вторият език след 4-ти клас е последният критерий, по който един родител избира началното училище на детето си:)) В последствие просто приемаш фактите и ги преглъщаш, ако можеш...
Паралелът между песента на Добри Чинтулов и руския марш е най-малкото неподходящ от историческа гледна точка и периодите и причините за създаването им.
Дадох за пример “Шуми Марица” ( химн на Б-я до 1944 г.),  защото стана дума кой химн е приемливо да звучи от телефона на един учител по история (не, че е нормално). Музикалният фон на двата марша най-малко ме притеснява Wink
 Но сигурно ще трябва да се примиря с факта, че братушките, ако не на друго, то на чуждопоклонничество са ни научили.
Такива учители нямат място в българските училища. Да си хващат под мишница новите скандални издания на учебниците по история и да замнават да преподават в Москва:). Дали пък на някой руснак от телефона му звучи Стани, стани юнак балкански?
Някой беше споменал за руските туристи - няма такива нагли пияндури. До един са с усещанието, че българите трябва да са им длъжни винаги и за всичко и даже ти правят забележка, ако не разговаряш с тях на руски. Последно с едни такива на Банско доста добре се разбрахме на английски:)

Не си представям учителката в НЕГ да облъчва децата, както и ако случайно го направи, колкото и невероятно да звучи, как сред днешните деца ще посее нещо.

Нокога не съм твърдяла подобно нещо- ставаше дума за учителите в началното училище.
 Wild poppy, не се ядосвай, че не си го учила. Аз го учих цели 11 години и със сигурност не мога да го говоря. Но поразбирам по нещо. Може би, защото “насила хубост не става”.
Днес децата ни не учат руски както ние едно време. Най-малкото часовете не са достатъчни, а руският не е толкова лесен, колкото изглежда. Затова и препоръчах курсове и школи или езикова гимназия (ама не НЕГ Wink )за тези, които искат да го научат.

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 13:14 от Фран

# 106
  • София
  • Мнения: 6 162
Скиорче, започваш да звучиш фанатично. Промиването на мозъците не е само от източна страна и не всичко дошло от запад е най-правилното, единствено и незаменимо. Нека да потърсим полезното и доброто и от двете страни.

# 107
  • София
  • Мнения: 1 170
Скъпи набори, мир и любов Hands Open Hands!
Да Ви върна на петокласната тема: Щерката прочете скандинавската митология (в крайна сметка тази на Нийл Гейман), сега е на български народни приказки. Взела някакви от библиотеката, ама били много детски, Вие кои сте взели и кои от популярните приказки се изучават в пети клас. Помня от сина, че едната беше Тримата братя и златната ябълка.

# 108
  • София
  • Мнения: 982
bora, тъй като Рива ми е любимото издателство ти препоръчвам да прегледаш техния учебник - https://uchebnicite.bg/5_%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81/%D0%BB%D0%B8%D … 0%BB%D0%B0%D1%81/. Иначе почти всички издателства имат електронно четими учебници и може лесно директно от тях да се чете.

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 13:47 от ek_velika

# 109
  • Мнения: 18 391
Не съм взела изобщо приказки, даже голяма част от книгите с приказки са качени на тавана и чакат ред дребната щерка да ги чете.  Тези от списъка ги има онлайн, като Грозното патенце и Котаракът в чизми мисля да ги пропусне.

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Да се включа и аз по темата с езиците.Радвам се ,че няма втори език в нашето училище.За дъщеря ми щеше да е мисията невъзможна. От петгодишна учи испански с учител и английски по школи.Е ако й вкарам още един език тотално ще бъгне.
Повечето коментари са за София,но тук такива екстри са малко. В Пловдив има само едно училище с испански от 5 клас и то е в дъното на класациите.
Иначе съм мислила за възможностите след 7 клас и сме го обсъждали с девойката.От поне 2 години иска да я запиша точно на руски и аз отказвам.Не заради езика ,а заради невъзможността да я водим/вече сме се превърнали в линейки с баща й/ и заради притеснението ,че три езика ще са много.Това още повече я мотивира /поне за сега/ да кандидатства в ЕГИВ испански с втори език руски.
Иначе ваканцията е повече от лежерна. Не се чете.От тази седмица решава по 5 задачи на ден,чете по английски и с този половин час се изчерпва ученето.За сега не протестира ,но все пак е само трети ден.

# 111
  • София
  • Мнения: 6 175
Aз също се дразня на втория език от 5 клас. То първия го научиха перфектно, та и втори вкарват. Ама както и друг път съм се бъзикала, от министерството могат да се тупат в гърдите, че бг учениците излизат в 12 клас с 4 чужди езика. Два до 7-ми клас и от 8-ми до 12-ти още два Wink
От книгите за лятото категорично отказа да препрочита старогръцките митове и Пърси Джаксън, защото ги чете преди 3 години заедно със сестра си. Изчете приказките - "тримата братя и златната ябълка", турската за главатаря, който искал да плени месечината и някаква на Андерсен беше, но забравих коя. Тази турската му изпи мозъка и му оплете езика с нови и непонятни думи. Това: гюл, шербет, свила и какво ли още не, на нито едно не улучи правилното ударение Simple Smile. Четохме и дискутирахме Библията, т.к. осмокласничката също я има. Та четохме оригинала (редувахме се тримата), а аз обяснявах някои неща.
Сега релаксираме малко на морето в Гърция, а нашят налита да говори на гърците на английски с италиански акцент и жестомимика. Та пак стигнахме до омотаването на езиците.

# 112
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 862
Не се дразня на втория език от пети клас, но се дразня на липсата на избор в нашето училище. Дъщеря ми учи немски, вкъщи говорим на английски, а сега ще трябва да започне и испански в училище. Няма да е лесно никак.

# 113
  • Мнения: 2 417
И аз се дразня,че липсва правото на избор,при нас директно са посочили руски език и това е.Притеснава ме ,това,че масово дочувам,че не започват от нулата ,а го карат по пълната програма ,все едно е изучаван до този момент съотватният език.Силно се надявам да не е така!

# 114
  • Мнения: 4 393
Срам, не срам, аз не знам дали дъщеря ми ще има втори език догодина или не.
Умувам все още дали, и на какво да я записвам извън училище. Изобщо, торал щета съм.

# 115
  • Майничка
  • Мнения: 12 563
При нас дори опция втори език няма. Не че се оплаквам, по-скоро въздъхвам облекчено. Laughing

# 116
  • Мнения: 1 738
И при нас е така. Втори език няма. Като знам английския на какво ниво е в училище, мисля че е по-добре, че няма.

# 117
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
При нас също няма втори чужд език. Факултативни, избираеми и иновативни са математика, информатика и информационни технологии. А в старото училище ни караха да попълваме в декларациите факултативни часове - Религия 🤨
Всички задължителните приказки, песни, легенди и стихотворения за 5 клас ги намерих в интернет и ги принтирах🤭 Не е много за хвалене, но иначе беше трудна работа да ги търсим в отделни книжки. Мисля, че сайта беше знам.бг, но нещо вече не се отваря 🤔, може да е временно.
Старогръцки легенди в по-съкратен вариант чете миналото лято, сега чете по-обширен. Макар че наистина с Пърси Джаксън научи по интересен начин митологията. Добра идея е да бъде включен в програмата в училище.
Имате ли представа дали учебниците за 5 клас са по-тежки и обемни? Харесах и поръчах от китайците една раница, компактна, събира много неща, но с мек гръб. Чудя се дали ще става за училище...

# 118
  • София
  • Мнения: 4 557
При нас се избираше - или математика, или език. Направиха 3 паралелки с математика и 2 паралелки с език. Като езиците са немски, френски, испански. Не знам как точно са разпределили децата, които са избрали език, в отделните класове.
Моята категорично отказа още един език - не стига, че уча английски, ами ще ме караш още повече да уча...
Избра математика. То и аз предпочитах математика, но я оставих тя да си решава и да си попълни молбата сама. Ако беше решила език - език щеше да е.
Уж децата са подредени по бал в метематическите паралелки. Но покрай защитата на личните данни и публикуваните списъци с номера без точки/бал ходи разбери каква точно е подредбата. Всички ще имат по 2.5часа допълнително на седмица математика. Интересно ми е дали ще има някаква разлика и ако да - каква ще е.

# 119
  • Мнения: 8 222
Учебниците в 5-и клас са и обемни и тежки. Особено математиката, в нашето училище са по Архимед, тежи сякаш кило. По английски, баткото беше по Your space, предполагам, че и малкият ще е така, учебникът също е адски тежък. По другите системи сигурно са идентични като обем. Освен това в самия учебник е интегрирана и учебната тетрадка, но нали в него не може да се пише, защото се връща, купихме отделно учебна тетрадка. И става така, че носят дублиращи се неща.
Миналата година бях свалила за големия почти всички учебници на таблета. Ползваше го за БЕЛ в училище,  само тази учителка позволявала таблет.
Не преставам да се чудя защо мъкнат всички учебници в училище при условие, че във всяка стая имат мултимедия или голям телевизор и всички учебници са налични електронно.
Раницата става внушителна като тегло и обем, а всеки час е в различна стая. Зимата се почва едно постоянно влачене на раници и якета напред-назад по коридорите и нагоре-надолу по стълбите.

Общи условия

Активация на акаунт