(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 37 612
  • 770
  •   1
Отговори
# 420
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тази година и при мен е малко реколтата, но с бебе толкова.
Моята царевица стои още като млечна, а е за пуканки. Оставила съм я.
Баща ми каза като изсъхнела косата, била готова 🤔

И моите домати отидоха, същата болест като при съседите. Обрах здравите зелени и ги направих на туршия. Какво е това?

# 421
  • Мнения: 1 275
Прилича ми на бактериоза.

# 422
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 044
...
Добри, тези дни се сетих за твоя оцет. Успя ли да го спасиш?

Скрит текст:
Аз сложих една част. Правя го по тази рецепта:
https://recepti.gotvach.bg/r-95562-%D0%94%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%8 … D0%BD%D1%82%D0%B8
Добре е за дезинфекция бурканите да се напълнят с вряла вода преди това или да се измият хубаво.

Сложих и два буркана пробно по рецепта на съфорумец, който не слага нито вода, нито захар/мед. Нарязват се ябълките на дребно и се налива някаква част от стария оцет. При мен на буркан три литра, пълен не догоре, налях три пръста стар оцет. Ще видим какво ще стане. Засега доста малко количество течност е пуснал и трудно се разбърква.

не знам. Simple Smile
прибран е в мазето и не сме слизали скоро да го проверяваме.

у дома е без пръскане, без торене и без сеитбооборот. само се полива.
тази година късно стигнахме до градинката - писала съм го вече. всичко е засадено и засято след 1 Юли и съпреки това има от всичко. и достатъчно като количество. Simple Smile

# 423
  • Мнения: 5 997
Мъжът ми е изчистил всички болни домати и патладжаните, които вече нямат плод.Днес добре повала и хубаво се накалях, но установих че имам достатъчно камби и пипер и вероятно в неделя ще имам уплатнен работен ден- зимнина. Домати има колкото за всекидневните салати. Утре ме чака бригадата за заливане на плочата, ще го играя готвач.Зелето се развива добре, но броколите и карфиола са в един край, който по- рядко проверявам и чистих гасеници ....
За торенето вече три години торим с  птичи и заешки тор.Ръси есента преди да изоре градината.
Все още бера ягоди и малини.
За сеитбооборота след доматите от миналата година тази се наложи там да преместим четириногия пазачи нищо не сме сяли.
След пипера  - картофи и тиквички.Първите добре, обаче тиквички почти не сме яли, тази година те бяха най -слабо представилите се.
Царевицата, която сяхме след картофите почти е готова.

# 424
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
С какво се третира тази бактериоза?

# 425
  • Мнения: X
Ася, картофена мана е.

# 426
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
И как се предотвратява?

# 427
  • Мнения: 6 887
някои прави ли ябълков оцет и как се прави? Мисля,че коркума беше писал и аз си го бях копирала но сега не го намирам

Аз правя. И докато се наканя, горещините свършиха.
Наша леля го прави от много сладки, дребни, жълти, хлебни ябълки ( които май не стават за друго). Почиства ги, смила ги и ги слага в стъклен тъмен буркан от едно време ( оплетен отвън). Отгоре слага вестник, без да го връзва, за да диша въздух, това е много важно. ( Може и с марля, важното е да диша.) Става превъзходен ароматен оцет.

Ако нямаш месомелачка, може да  настържеш ябълките на едро ренде. Важно е да са сладки ябълки, да имат повече захарност.

Аз съм го правила и по този начин, но като са ми малко ябълките, доливам преварена и охладена вода и малко захар. Приблизително на 1 литър вода - 3 с.л. захар.  Но не прекалявай с водата, защото става с по-слаб аромат. Ябълките ще си пуснат сока, дори и да са хлебни.
Може да се добави и гъба, ако имаш-  в по-късен етап, при тихата ферментация.

Температурата трябва да е около 25 - 30 градуса. Първо започва бурната ферментация. Трябва да не пълниш буркана догоре, защото при тази ферментация се напъва да излезе и може да прелее. Добре е при нея да се разбърква с дървена бъркалка 2-3 пъти на ден.  След няколко дни, като премине бурната ферментация, започва тихата. Тя отнема доста повече време. Ябълковият сок се превръща в алкохол, а после алкохолът става оцет.
Ако захарта е в повече, има миризма и вкус на ябълково вино, което не може да стане на оцет. В такъв случай се добавя малко преварена и охладена вода и се разбърква добре.
Иска си няколко месеца да стане оцет.
Ако след като е станал, го оставиш непрецеден с гъбата, тя изпива киселината. И след година, ще имаш блудкава течност. Прецеждам и го затварям в тъмни стъклени бутилки.

За да стане ябълков оцет, важни са температурата ( да не му стане студено), да диша въздух и да е с умерена захарност , за да не остане вино, което да не може да се вкисели.
Смлени или рендосани на едро ябълки пускат най-много сок. Ако са нарязани на парченца, ще пуснат много по-малко сок.

И гледай да го сложиш някъде навън, че такова нашествие от винарки става....

и сега се сещам, че трябваше да проверим нашия. една година седя на вино, добавихме му оцетна гъба и го забравихме Simple Smile

Добри, дано още да е на вино! Simple Smile Поне ще става за пиене. Ако е станал оцет, с гъбата, забрави за киселина щом 1 година е клечал с нея.

Последна редакция: пт, 20 сеп 2019, 23:38 от Diorela

# 428
  • София
  • Мнения: 5 188
Това голямо изкуство, бре!

А доматите,  които са като хербаризирани, с листа и стебла цвят охра, напълно сухи... Те от какво са болни?

# 429
  • Мнения: 6 887
Това голямо изкуство, бре!

А доматите,  които са като хербаризирани, с листа и стебла цвят охра, напълно сухи... Те от какво са болни?

От засушаване Simple Smile

Не е чак такова изкуство. Написах го за начинаещи, които никога не са правили, с всички подробности, че в нета има какви ли не щури рецепти. И обикновено не се набляга на важните неща, за да стане оцет. Сещам се що неща изчетох докато се науча... А лелята само тресва смлените ябълки и го зарязва в мазето. Напролет има оцет. Ама мазето е топло през зимата.

# 430
  • Мнения: X
И как се предотвратява?
Тази година започнах да поливам и пръскам с триходерма. И да не помогне много, все е някакъв плюс. Нямаше мана, но и времето беше доматено, тоест без условия за мана. А миналата година всичко се свърши още в края на юли, за броени часове останахме без домати.

# 431
  • София
  • Мнения: 5 188
Слана.
Софийското поле.
Явно само моите домати, чушки, тиквички и тикви.
Вчера питам що са изсъхнали, днес събирам замръзвали домати...
Минорно настроение.

Дали тиквите ще узреят откъснати?  Та те имат вкус на зелени тиквички... Нямат сладост,  нямат "сухост". Дръжките им са сочни.

# 432
  • Мнения: 5 997
ЗаСлон Sad
Есен Sad
Сутринта в 8ч. беше 9 градуса. Вчера по същото време- 11.
Още със слизането от колата започнах да скубя наред- чушки, камби и патладжан.Изчистихме половината градина. А те чушките отрупани с цвят ... закога цъфтят, даже да бях го оставила нямаше да се развият, то и яйца за люпене вече няма да мога да събера, а мислехме да заложим още веднъж.
Тиквите може за по -бърза консумация.

# 433
  • Мнения: 19 296
Много неприятно за попарените домати. Вчера наистина беше много студено. Сутринта вратите на колата бяха залепнали и имаше скреж по стъклото.

Вижте какъв картоф-чудовище извадих:
Скрит текст:
Още два такива от различни места извадих за проба. Досега никога не съм имала такива сладки картофи и чак ми се струва, че ще им има нещо. Бяха се показали наполовина и затова реших да ги видя. Единствената разлика с минали години е, че разсадът ми е от друго място и в лехата имаше изхвърляна дървесна пепел зимата от камината.

# 434
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Малей-й-й-й, Диорела, добре че каза за гъбата. Голяма гъба щях да направя... Все още имам време да реагирам. Само 5 буркана съм затворила вчера със стар домашен оцет. Ще им сменя саламурата. Какъв късмет, че си писала.
Дъждец, да не си садила батати (сладки картофи)? На такова ми приличат. Един ден и аз ще усвоя това изкуство.  Сега подготвям специално лехата с насоченост "анти-сляпо-куче". Преди време Теди гледаше и то успешно.
Тази година гроздето е прекрасно. Не знам как по-силно да се похваля. Някой от колегите като каже, че гроздето му било лошо, аз му казвам да ме вземе мен да му го гледам.
Ася, забелязах, че колкото по-едър е сортът тагетес, толкова по-късно започва да цъфти. За едрите сортове, както за доматите трябва да се подготвя разсад рано напролет. Не знаех, че има тагетес за чай.

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 13:29 от amica1

Общи условия

Активация на акаунт