Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 17

  • 30 242
  • 764
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 17 259
Много интересни въпроси си повдига за дискутиране и Роналд, и някои от другите участници, но факт, дискусия не може да се получи, защото насреща винаги излиза:
- ми яж си го / пий си го като искаш, ама не обяснявай, че става за ИР (което никой не е казал)
- аз ям еди какво си и се чувствам еди как си.

Тъй като повече чета темата, без да допринасям, не съм си позволявала досега да контрирам, но ми стана тъпо за Роналд, защото конкретно в този случай много смислено си зададе въпроса и аз лично научих интересни неща.

По същия начин предните дни четох с интерес за мутациите, беше ми интересно да чета за млечните и т.н. Разберете, че понякога на човек просто му се дискутира някоя тема, не е необходимо за всяко нещо да се скача и всичко да се убива в зародиш. Нали затова не сме при АУ, а тук. И това, че си говорим за ориз и прясно мляко, не означава, че ги консумираме, а че има въпроси покрай тях, които ни е интересно да обсъдим. Ей така, като бабите пред блока, ако щеш.

(дисклеймър: горната пламенна защита на се отнася за постове от рода на: мога ли да ям фурми, захар и мед Joy)

# 691
  • Мнения: 18 542
Всички знаем, че оризът е вреден за хора с ИР и диабет. Дори, сам по себе си, да не е единствения виновник, когато вече имаш проблем с метаболизма на въглехидратите, никоя популация от хора, която консумира ориз, дори и тази с най-високият процент здрави индивиди, ще е някакъв аргумент за теб да го ядеш.
Все едно да кажеш на алкохолик, че няма проблем да пие бира, щото е с по-малко алкохол от ракията.

# 692
  • София
  • Мнения: 11 464
Бърди, благодаря за смисления пост. Аз действително се хващам, че съм като "бабите пред блока" понякога - иска ми се да си обсъдя, споделя нещо, впечатление, което ми е направило и т.н.
Очевидно Миоки продължава да не разбира, че питането ми/ дискусията за японците и ориза по никакъв не е свързана с мое желание да ям ориз (не обичам особено), нито с това да препоръчвам на други с ИР да го ядат.
Не знам как не стана ясно, мисля че 4 пъти го написах по-горе, ако приемем случайно, че в първия пост не е било ясно....  Sad

# 693
  • Мнения: X
Честно, не разбирам какво точно да му дискутираме на ориза, респективно на японците.
Това не е обща тема за здравословно хранене/видове храни/диети и т.н.Това е тема за ИР.
Оризът НЕ е препоръчителен за хора, БОЛНИ от ИР.
И няма никакво значение колко японци, китайци, африканци или танганайци ядат ориз ежедневно и не са болни.
Ние СМЕ болни и ориза не е за нас.
Поне не и докато показателите не са влезли в норми.Но дори и тогава, ще има хора, чийто инсулин пак ще скача до небето от ориз....

# 694
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Роналд, благодаря! Убеди ме, че с теб не може да се говори. И няма повече да се опитвам.

# 695
  • София
  • Мнения: 11 464
Франсоаз, затова никой не спори.
Като цяло да се концентрираме в темата и по темата - ИР. Споделяния по други теми и храни- вкъщи и пред блока Stuck Out Tongue.

Скрит текст:
Рися, ти не си се и опитвала да говориш с мен - влизаш, заявяваш строго - ориз не ям, не ме карайте (макар че никой никога не те е карал) и излизаш  hahaha

# 696
  • Мнения: 1 941
Купих си пълнозърнесто брашно от спелта и брашно от ленено семе.
Някакви рецепти с тях да ми препоръчате Hands Pray
Не мога да карам на въглехидрати само от зеленчуци и плодове, защото за няколко дни съм свалила 1,5кг., а аз не искам да свалям килограми, а кръвна захар.
Плодове изобщо не обичам и просто не знам вече с какво да се храня.
Снощи пак хапнах печено пиле със салата.
Днес ще правя пълнен патладжан с мляно месо и  домати или пилешки дробчета с гъби и лук.
Всъщност на мен ми трябват храни с нисък ГИ, а не знам в коя тема да се включа.

# 697
  • София
  • Мнения: 11 464
Meraviglia, ето една рецепта за Що-Годе режимен хляб:

6 яйца, 100 гр. бадемово брашно, 500 гр. извара (добре изкисната), 100 гр. смляно ленено семе, 40 гр. чия, шепа тиквени семки, пакетче бакпулевр, чаена лъжица сол и 5 гр. червен пипер. В оригиналната рецепта има и 10 гр. пшеничени трици.
Всичко се разбива в миксер и се пече на 180 гр. поне 35-40 мин. в съотв. форма и върху хартия за печене. Проверява се с клечка.

Става като истински! Ама наистина:)   

# 698
  • Мнения: 27 436
Миоки, аз пък не мисля, че всички знаят, че ориза е вреден при ИР и диабет. Мисля, че доста хора наистина го считат за супер полезен, дори и при тези заболявания. Но всеки е свободен да избира дали да го яде или не или пък да го яде в минимални количества понякога. 
Роналд, пак казвам- аз не възприемам казаното от Рися като "крясване". В крайна сметка, какво очакваш да ти каже човек който не яде ориз- как да дискутира ориза? Какво да ти каже, че да не се засегнеш? Аз всъщност ти написах какво съм чела в книгата на д-р Фънг (дискутирах за ориза и японците)- но ти изобщо не отрази написаното от мен.... Smiley
Меравиля, има таблици с гликемичен индекс онлайн. Потърси и за гликемичен товар. Има и инсулинов индекс- но там е доста сложно да се прецени, защото не съвпада с ГИ. Аз мисля, че при хранене с достатъчни количества белтъчини, мазнини и вгх от зеленчуци, понякога плод, ядки, парченце тъмен шоколад и т. н. няма да отслабваш под нормалното за теб тегло. Т. е. не мисля, че е задължително да включваш спелта, за да не слабееш още. Не ти знам състоянието и показателите, но ако не са много зле може и със спелтата да ти е ок КЗ. Има тема във форума за ВМ-НВХ специално за рецепти. За рецепти със спелта не мога да помогна, защото никога не съм използвала.

# 699
  • София
  • Мнения: 11 464
Долче, казвам после и с това приключвам - във въпроса ми нямаше акцент върху полезен или не е оризът за хора с ИР, че да седнат 10 човека да обясняват, че не бил полезен. Задавам въпросите си, изхождайки от факта, че повечето сме наясно, че оризът е вреден, поне за нас.
Акцентът на въпроса беше съвсем различен, а именно - могат ли хора, които не ядат сладка и плодове, но ядат ориз да речем, да се сдобият, само на това "основание", с ИР. Това разбира се вече е без значение, темата приключи поне по тая точка Simple Smile

# 700
  • Мнения: 27 436
Роналд, ако здрав човек ще яде ориз- само от яденето на МАЛКО ориз или пък понякога- едва ли само и единствено оризът ще е проблема за "сдобиване" с ИР. Обаче не е важен (според мен) чак толкова ориза, ами другите фактори покрай него- колко често се яде, дали е пържен/с много мазнина, дали порциите са малки или големи, с какво се комбинира ориза, приема ли се заедно с алкохол, още какви други вгх се приемат, използват ли се подсладители или много/малко захар .....и др. Там е работата, че за проблем с инсулина едва ли факторът е само един. Поне при мен със сигурност имаше много фактори. Всеки организъм си има и различна чувствителност към вгх. Все си мисля, че повечето хора с ИР не са яли само по мъничко ориз, ами освен това и поне някоя друга категория като макарони, тесто, картофи, бобови, сладко, хляб, плодове, сладолед и т.н. Обяснението на д-р Фънг ми се струва логично- ИР се получава от непрекъснато висок инсулин. Която и храна да причинява този скок в инсулина в крайна сметка, заедно със стрес и други фактори, това води до ИР.

# 701
  • Мнения: 998
Момичета, нахлувам пак с въпрос за майка ми. При натоварването с глюкоза преди Великден стойностите на инсулина й бяха много високи - 22 на гладно и доста над 100 на първи час. Тогава не й изписаха лекарства или диета, но тя много сериозно започна такава и ограничи буквално до нула всякакви въглехидрати, освен от зеленчуци и много рядко от нещо друго. Отслабна само 2-3 килограма, но вярвахме, че е на прав път Днес си пусна инсулин на гладно - 30!!! Направо сме отчаяни. Някакъв съвет?

# 702
  • Мнения: 18 542
Миоки, аз пък не мисля, че всички знаят, че ориза е вреден при ИР и диабет. Мисля, че доста хора наистина го считат за супер полезен, дори и при тези заболявания. Но всеки е свободен да избира дали да го яде или не или пък да го яде в минимални количества понякога.  
Да, права си. Имах предвид от основните списващи тук. Не се изказах точно, та приемам забележката  Peace

Акцентът на въпроса беше съвсем различен, а именно - могат ли хора, които не ядат сладка и плодове, но ядат ориз да речем, да се сдобият, само на това "основание", с ИР.
Директен отговор на въпроса ти. Никой не може да му отговори, дори най-опитните и умни глави на планетата.
Може да му се отговори, само ако се направи клинично изследване с група хора, съставена на случаен принцип, ядяща по описания начин и контрола, като се вземат предвид всички други фактори, които биха оказали влияние на резултатите. Това с хора няма как да стане, а опитите с животни не са достатъчно точни.

~Tony~, дай конкретен пример какво яде майка ти. Ако може и с количества, ще е още по-добре.

Последна редакция: чт, 11 юли 2019, 17:04 от Миоки

# 703
  • Мнения: 25 568
Трябва повече време, за да се повлияят нивата само с корекция на храненето, особено когато не се пият лекарства. Не става с магическа пръчица...

# 704
  • София
  • Мнения: 17 259
Тони, а защо без лекарства, майка Ви ли поиска така, или лекарят прецени? Аз лично не виждам вреда в лекарствата в началото на процеса - не за до живот, надяваме се, но докато се постабилизира положението.

Общи условия

Активация на акаунт