Плюсове и минуси на кварталите в София - 6

  • 36 546
  • 823
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: X
Хубаво, ще си говорим пак. Не знам кой е многознайкото, но не аз си правя статистика за цените на база офертните цени по сайтове...
Между другото подозрително много напомняш на някой брокер, който има материален интерес цените на жилища да са високи. Винаги така настървено защитаваш тая мантра. Личи си. Wink
Каквото и изкривяване да има, ако гледаш винаги и само офертните цени все пак се минимизира ефекта. По-близка статистика до реалността няма. Поне като тенденции и движение за един период спрямо друг.
Фък., аз съм продала и купила достатъчно имоти, за да знам какво говоря - наши, семейни. Първият може да е бил и преди ти да си се родил. Нямам нищо общо с брокерското съсловие. И мантрата, че брокерите имали интерес от високи цени съм я чувала от всезнайковците, ама не им стига мозъкът да разсъдят, че брокерите всъщност имат интерес от достъпни за масовия купувач цени (което значи много сделки), а не от непосилно високи цени, които спъват сделките. И не виждам за какво ще си говорим. Офертните цени във възходящ ценово пазар (с улеснено кредитиране и при растеж на икономиката) са близо до реалните, защото това е пазар на продавача. Дори има случаи на наддаване, при което реалната цена е по-висока от офертната - питай Томева по въпроса.  По време на криза е обратното.  
бачкатор, точно така е, ама Фък-ът от статистика много-много не отбира   Wink

Последна редакция: вт, 20 авг 2019, 17:15 от Анонимен

# 196
  • Мнения: 9 824
И ние продадохме с 1500 евро по-малко. Което е нищо, все пак.
Но пък купихме от 160 на 125, което е голяма разлика, все пак.

# 197
  • Мнения: 1 711
Брокерите имат интерес от тлъсти комисионни, не от много на брой с ниски такива. Защо да работят много, като може да вземат тлъсти комисионни с по 2-3 сделки???

# 198
  • София
  • Мнения: 17 706
Това би значело брокерът на купувача да работи срещу неговите интереси. За което съм чувала, впрочем. Не зная дали е закономерност, обаче.

# 199
  • Мнения: 9 683
Е снощи се скъсах от смях - оказа се, че купувачът на нашия имот е бил готов да даде с 25% повече.
Ама нали брокерът е много опитен (двойна сделка с ексклузивни права и за двете страни).
Ако не ми беше толкова неприятен, направо бих отишла да му споделя тази новина, само за да се изкефя, като му видя физиономията.

# 200
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
продават го на търг , ЧСИ, 1 стая
прозорциите са като на индустриална сграда

Последна редакция: ср, 21 авг 2019, 10:54 от RichiRich

# 201
  • Мнения: 1 711
Аз не разбрах и какво като го продават на търг? И тук цените на търг от ЧСИ са се изравнили почти с пазарните, това и друг път сме го обсъждали.

# 202
  • Мнения: X
Брокерите имат интерес от тлъсти комисионни, не от много на брой с ниски такива. Защо да работят много, като може да вземат тлъсти комисионни с по 2-3 сделки???
Ако имотите средно са по 100 000 евро и брокер продава по 1 на месец, той ще вземе 3000 евро. А ако са по 70 000 евро, той ще продава по два или три и ще взима 4200-6300 евро. Цифрите са съвсем условни.

# 203
  • Мнения: 9 683
Ха-ха, Нико, ти къде си видял в България да печелиш от обем продажби, а не от надценка?

# 204
  • Мнения: X
Ха-ха, Нико, ти къде си видял в България да печелиш от обем продажби, а не от надценка?
Имам предвид, че за брокерите би било изгодно в момента цените при сегашните доходи да са с 30% по-ниски, защото щяха да продават повече. Т.е. не те са виновни за цените на имотите. Те гледат да им мине бързо сделката.

# 205
  • Мнения: 9 683
Не е съвсем по тази тема (по-скоро е за съседната за пазара), ама се чудя как си влияят цените на НС и СС, в смисъл кое дърпа нагоре другото?
Твърди се, че повечето купувачи предпочитали НС, но предлагането не било достатъчно. Ако е вярно това, по "закон" цените на НС трябва да вървят нагоре. След като СС не е предпочитано, значи не е логично цените на тези апартаменти да са водещи, по-скоро те се "ориентират" ценово спрямо НС.  Това без да коментираме лихви по ипотечни кредити и заплати.

# 206
  • Мнения: 2 694
В момента всичко се търси. Цените са полудели, на зелено вече искат по 1100-1200 евро, за квартали, в които преди 2 години беше 850 евро. Заплатите определено не са се вдигнали с 30%-40%.
Но безспорно е факт, че все още сградите се изкупуват на зелено.
Последно ходихме на среща със строител, който каза цитирам "за първи път продаваме толкова скъпо и всичко се изкупи супер бързо".
Еми.. те така те.
Той пазара е ясен... цените ще растат, докато има кой да ги плаща.

# 207
  • София
  • Мнения: 5 882
Ами явно има интерес и търсене в София, противно на всякаква логика за:
-демографски срив
-емиграция на населението
-застаряване на населението
-ниски заплати
-липса на интерес у емигрантите за покупка/ връщане в Б-я
-високи цени на НИ в България
-очакване за следваща криза и вдигане на лихви всеки момент
А кажете, защо цените още растат тогава и даже на чертеж се изкупува на завишени цени? Thinking

# 208
  • Мнения: X
Лично аз мисля, че цените няма да скачат повече. В момента излизат на пазара страшно много нови проекти и съответно цените на НС ще се кротнат и даже ще се намалят с умерените 3-5, а може и 10 процента през 2020-2021 година. Това ще повлияе и на старото строителство. Разбира се всеки, който има нужда от имот е по-добре да си купи в момента, но за инвестиция не трябва да се бърза и да се купуват имоти с дефекти.

# 209
  • София
  • Мнения: 17 706
Не мога да повярвам, че ще го кажа, но София не е България Laughing
Демографските особености се гледат на ниво страна, а в София гъстотата на населението е различна. Не пречи да има емиграция, застаряващо население и въпреки това в София всичко да е луднало, щото четвърт България се е набутала тук.

Общи условия

Активация на акаунт