МОН - промените продължават (3)

  • 46 404
  • 746
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 3 558
И много ще се задълбочава, след като в съседната тема родител споделя, че учителката на първокласници е поставила задача на децата за лятото да научат таблицата за умножение, която тя самата трябва да свърши през втория срок на втори клас. Ами хайде тогава да не вземе заплата?

# 286
  • Русе
  • Мнения: 11 922
Всяка ваканция е проблем, защото трябва да се търсят гледачки, занимални и т.н.
За мен основният проблем е негативната нагласа на обществото. И съм убедена, че той ще се задълбочава.
 Не съм забелязала чак масово негативна нагласа на обществото повече от споделяне на някакво затруднение.  Така или иначе свободните от училище дни на децата са повече от възможните отпуски на родителите, където и да е.Близките ми извън България споделят доста по-големи трудности. Малки или големи, ваканциите ги има и са разпределени през цялата година, което е добре. Има доста възможности като лагери, някои от които изключително добре организирани извън градовете, както и в градовете. По кратките ваканции през годината навярно създават по големи грижи на родителите, но пък е добре че ги има защото натоварването трябва да се балансира

# 287
  • Мнения: 3 058
В негативната нагласа към учителите дължината на ваканциите няма принос, но аргументите на учителите в този дебат може и да я добавят.

# 288
  • Майничка
  • Мнения: 12 605
Кои точно "аргументи" на учителите и защо приемаш, че ученическа ваканция автоматично е равна на учителски отпуск?
Статията явно е била в отговор на тогавашния дебат (включително и във форума) за началото и края на учебната година, в който основен аргумент беше твърдението, че българските ученици имат най-дълга ваканция и  това изложение го опровергава чисто фактологично. Дори извън спора към онзи момент, пак не виждам в статията апел "дайте ни повече отпуск", какъвто явно ти долавяш.

# 289
  • Мнения: 3 058
Когато темата е продължителността на учебната година, мисля че идва реч за качеството на образованието, а не за отпуските. Когато, обаче, първото което има да каже учител е "сакън, не ми пипайте отпуската" не ми лъха на професионализъм.
Не мисля и че има здравомислещ родител, който използва като аргумент "дайте да им скъсим отпуските на тия учители, че ме дразнят при моито 20 дена само" .
Знам много добре, че неучебен ден не е равно на почивен за учителите, просто смятането на отпуските не е по темата, според мен.

# 290
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не видях отговор на този въпрос:
Кои точно "аргументи" на учителите и ...?
...

# 291
  • Мнения: 7 404

Не мисля и че има здравомислещ родител, който използва като аргумент "дайте да им скъсим отпуските на тия учители, че ме дразнят при моито 20 дена само" .
 
                 Явно здравомислещите родители не са чак толкова много! Yum Основен аргумент в споровете е , "че моят отпуск не е толкова много,а само 20 дни"! Изписани са стотици страници,критики и какво ли не още,но.......въпреки "големите" отпуски млади учители липсват! Защо ли ? И не заплащането е основен аргумент за отказа от тази професия.Обучавам студенти-педагози и много добре знам защо бягат.Влизат на практика 5 дена и забравят за професията още на първия и дори да са мечтали да станат учители се отказват от мечтата си,като видят условия,отношения и т.н.

# 292
  • Мнения: 775
Моето дете не го учат нито алкохолици нито застаряващи лелки.Да не забравяме  че и те се пенсионират като  нас в момента на 60г.а след няколко години ще се увеличи възрастта им.Справка НОИ.Учителите са като останалите и в работно време на 8часа.В учебно време и по време на ваканция директорът може да иска 8 часа да са на работа.Това го знам от класната на дъщеря ми.Според мен малко уважение да имаме към учителите.Аз лично не бих издържала и една седмица в училище.Шум прах претенции на ученици родители и измишльотини наМОН.]

# 293
  • Русе
  • Мнения: 11 922
Не мисля, че демонстрираме неуважение към учителската професия. Едни от най-запомнящите се хора през целия живот са добрите учители. И преди години и сега обаче те не са преобладаваща част. Иначе да - всеки може да се пробва ако смята, че получават свръхблага ей така.

# 294
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Почти съм сигурна, че 3.02 о 4.02 ще са или грипна, или дървена ваканция.
Аз залагам ваканция от 03.02 до 07.02 и буквам ските. Това е престъпление един ден между двата срока.
През изминалата учебна година бяхме едно от малкото училища в страната без грипна/ дървена или каквато и да е ваканция, т.е. движихме се по графика на МОН стриктно. Честно казано, учебния процес протече много оптимално и стегнато, децата не се отпускаха в излишни почивни дни и за разлика от предходни години нямаше период за пренастройване към учебен процес. Голямо жалене за тези ваканции, голямо нещо. Чак престъпно да е един ден междусрочната..., просто е спазване на закона, според който през първия учебен срок трябва да има определен брой учебни седмици/ дни.
Чета темата и съм щастлива, че не съм учител в голям град. Щастлива съм, че и детето ми не учи в такъв. В голям процент от случаите учениците ни са по- напред в класирането в университета от ученици от СМГ и разни други популярни гимназии (и в страната, и в чужбина) и се представят доста добре в курса си на обучение. Някак си не го разбирам цялото това напъване за частни уроци, школи, чудесии... родителски претенции. Драги родители, това, че сте били ученици през даден период в живота ви, не прави експерти по образование.
И да, както във всяка една професионална или житейска сфера, и в нашата сфера има както читави, така и не съвсем такива хора. Имам колеги, които трудно бих могла да нарека професионалисти, но да ви кажа честно, реформите, които така успешно разкоствате, са така направени, че до няколко години, зле работещите ще отпаднат от системата. В интерес на истината, колкото и да си мислите, че директорите не обръщат внимание на това или онова ваше оплакване, те са с леко вързани ръце по отношение кадрите си.
Образованието е многопластов процес, но голяма част от мненията изказани в темата (дори и от учители) са повърхностни и от личната камбанарийка.
Благодаря на Дидева за идеята като цяло.
Дидева, интересно и полезно ми е да те чета.

Последна редакция: нд, 28 юли 2019, 14:24 от Shagya

# 295
  • Мнения: 6 933
Да, каква е тази драма с ваканциите? Който иска допълнителна ваканция, да си пусне бележка за 7 дни по домашни причини. Хем ще пътува без да е по време на навалиците, хем ще е когато му е удобно. Да ви имам драмите Simple Smile.
Аз пък харесах всички проекти на мон, особено изместването на нво 3 седмици преди края на учебната година. Така след нво ще може спокойно да оформят децата по останалите предмети.
Може ли в тази тема да сме по-конкретни? Например като се пише за "измишльотини на мон" да се пише какъв точно е проблемът, който пречи за нещо си хубаво.

# 296
  • European Union
  • Мнения: 1 408
Аз мога да кажа какъв е проблемът с ваканцията в средата на седмицата - учениците, които живеят на квартира/общежитие.
Някак си се забравя една група деца, които учат на стотици километри от дома, пътуват си веднъж или два пъти месечно. В ден, в който могат и те са на топло при мама, ще стоят в общежитието, защото никой не мисли за тях.

Shagya, в закона е казано 18 седмици, а не 90 дни, поправи ме ако греша. Така че не виждам защо този ден да не е понеделник или петък.

За протокола: моите деца също нямаха никакви грипни или дървени ваканции.

# 297
  • Мнения: 775
За измишльотини на МОН имам предвид учебното съд ържание по литература нов10клас.Много автори малко учебни часа.Или прочетете учебника по история7клас.]

# 298
  • Русе
  • Мнения: 11 922
 Проблемите се дискутират, инициират се промени къде за добро, къде тепърва ще видим. Едно от нещата, които харесвах на нашата система, въпреки тежкия, често абстрактен материал, купищата учебници и голяма бумащина, беше възможността за избор на различните етапи. Сега с новия учебен план, тепърва ще видим какво и как. На мен ми изглежда като недостатък, това че няма яснота за основни неща, като това какво ще учат в 11 и 12 клас, и с каква тежест ще се оценките им в различните гимназиални етапи.
  
  Иначе за учителите ми се струва, че те трябва да са основния двигател по дискусиите за учебния материал и качеството на учебниците. Не съм забелязала някаква активност. Родителите вдигаме по-голям шум, обаче родителския глас се приема като субективен и както казват - от собствената камбанария.
  

Последна редакция: нд, 28 юли 2019, 18:03 от A m b e r

# 299
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Shagya, в закона е казано 18 седмици, а не 90 дни, поправи ме ако греша. Така че не виждам защо този ден да не е понеделник или петък.
...
Да, но е по-добре да се смята в дни. понеделници и петъци все неучебни, а някои предмети са с един час седмично и той ако е в понеделник, един клас карал 18 часа, другият - 16. Свързано е и с хорариуми, лекторски и какво още да обяснявам, нали сте колега или греша?

Общи условия

Активация на акаунт