Нашите орхидеи – тема 26

  • 26 334
  • 736
  •   1
Отговори
# 705
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 971
Лепантите са доста видове и само 2-3 са подходящи за тукашните условия. Отнася се за Мадрид. Сухо и горещо лятото и изобщо сух климат. Има няколко вида, които много ми харесват, но искат температури около 14-16 градуса през цялата година и няма как да им ги осигуря, а пък да страдат не е идея.
Снимката, която качих по-горе е за плакнене на очите. Тези орхита и снимките им са от една оранжерия за орхидеи близо до Кали, Колумбия.

# 706
  • София
  • Мнения: 771
ina-mina, много са ти хубави растенията, не се филмирай излишно Wink
Много хора ги гледаме в кашпи и вървят великолептно.
Но последната (бледо лилава с напръсконо) според мен има памуклийки (бели, мъхести бъгове). Ако е така, вземи мерки за това

# 707
  • Мнения: 2 025
Благодаря и аз много си ги харесвам, непрекъснато отивам до прозореца и ги оглеждам, радвам им се. А малката ми принцеса днес сутринта ги забеляза и така им се зарадва, веднага си заплю двете лилави и каза, че аз съм имала достатъчно мои, тези били нейни...е, разтопи ме. Heart Hug
Дано да не е памуклийка, имала съм взимане-даване с тия гадове и накрая уморих цветето, а ми беше чисто ново. Но аз не видях нито една буболечка, нито по цветето, нито в почвата и корените, а те се забелязват пък и скачат. А това бялото в розетката не е мрежа, а балончета от кислородната вода.
Скрит текст:
А това мъхестото по корените какво може да е? Много е странно, не съм виждала досега и не се маха с механично търкане, изглежда така сякаш самият корен си расте такъв. Thinking

Последна редакция: пт, 30 авг 2019, 23:47 от ina-mina

# 708
  • Мнения: 8 024
Не търкай! На моите спасявани така растат коренчетата Thinking както на морковите има миникоренчета, това изглежда като минивласинки... изкарвайки надолу корена тази мъхеста (като плюш) част стана гладка сивкава. Нали са ми в малки саксийки, корените изкартаха покрай саксията... гледам си ги Smile и по няколко кори съм махала да огледам "що е то" под лупа Smiling Imp Луда работа!

# 709
  • Мнения: 2 025
Точно такива са- власинки! Добре, успокоих се тогава, ама сега ме е яд, че си отрязах новото и явно здраво коренче. Bowtie Добре, че не съм видяла косматите корени на другата, че и тях щях да окастря. Така става като все търся проблем. Grinning

# 710
  • София
  • Мнения: 771
Оооо, извинявай! това било кислородната вода... На зуумната снимка се вижда супер.
корените са ок, това си е от структурата на покритието им.

# 711
  • Мнения: 2 025
Благодря че ми обърнахте такова внимание, много сте мили, тази тема ми е сред любимите- не само, че е пълна със снимки на всякакви красоти (е, тука-там има и болни, но няма как), но и в комуникацията цари хармония и разбирателство. Blush Flowers Bouquet

П.П Редактирам си поста, за да не препълвам темата, но днес съвсем случайно попаднах на много интересен метод за възстановяване на дехидратирани орхидеи. Вижда ми се много простичко, трябват подръчни материали общо взето и мисля да го пробвам, тъй като злополучната нова орхидея, която дойде вкъщи преди време с цял куп буболечки и насекоми изобщо не върви на добре. Честно казано не мога да разбера какъв й е проблемът, но листата на орхито на този Майкъл от видеото са направо сочни и свежи в сравнение с тези на моята.
Скрит текст:

Последна редакция: сб, 31 авг 2019, 12:56 от ina-mina

# 712
  • Мнения: 110
Здравейте,

преди време питах за една орхидея с две кейкита и сега отново имам нужда от помощ.
Пресадих майката и отделих бебето, както ме посъветвахте. Мисля, че се хванаха отлично, обаче от няколко дни на голямото растение започнаха да му жълтеят два листа. Реших, че е нормално, но снощи разрових леко пръстта и видях, че розетката в основата също е жълта.
Чудя се дали не съм сложила много субстрат и мн. високо и да съм я задушила нещо или съм я преполяла.
Прилагам няколко снимки, ако може някой да каже какво да правя. Същевременоно се вижда, че си расте, има нови коренчета, листата се развиват.
Благодаря предварително!





Това е отделеното кейки Simple Smile

# 713
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 971
Buni5, за мен това са старите листа тъй като са най-долните и е нормално да пожълтеят. Някои ги режат, други пък ги оставят сами да се отделят - това вече е по избор.
Важен признак е от къде започва жълтеенето. Ако е от върха на листото към центъра е от старост. Ако е от центъра на розетката към върха на листото е признак за гниене. Сети се от къде е започнало жълтеенето.
И малко красота за очите (не са мои): Катлея

# 714
  • Мнения: 110
Много благодаря за успокоението.
Започна да покафенява и пожълтява от върха на листата и надолу към основата.
И преди съм отделяла стари листа, но сега се притесних, защото ми се стори, че и  стъблото жълтее.
Ще я следия и ще видим, дано да не е серизно.
Отново благодаря Simple Smile

# 715
  • София
  • Мнения: 771
Buni5, също смятам, че мрът от старост Hands Thumbsup

# 716
  • Мнения: 110
Много ми олекна, благодаря Ви!

# 717
  • Мнения: 13 784

П.П Редактирам си поста, за да не препълвам темата, но днес съвсем случайно попаднах на много интересен метод за възстановяване на дехидратирани орхидеи. Вижда ми се много простичко, трябват подръчни материали общо взето и мисля да го пробвам, тъй като злополучната нова орхидея, която дойде вкъщи преди време с цял куп буболечки и насекоми изобщо не върви на добре. Честно казано не мога да разбера какъв й е проблемът, но листата на орхито на този Майкъл от видеото са направо сочни и свежи в сравнение с тези на моята.
Скрит текст:


Керамзитът е доста трики отглеждане. Нарича се полухропонно , цяла наука е.
Ние имаме материал за полухропонно отглеждане което съвсем не е просто както ни показват от филмчетата. То си има принципи и просто ей така насипани в буркан може да сработи ама може и да не ако не знаеш какво и защо правиш. Успехът зависи от много фактори - в това  число от дължината на корените, от това как е положен керамзита, видът керамзит и много други. Прочетете в библиотеката, поне да добиете обща представа - ще ви се стори много полезно. Аз ,запалена от този метод ,също си купих керамзит но в един момент осъзнах че с този начин на поливане който трябва да се прави - пак не е моят начин на отглеждане. Затова сега керамзита го меся в субстрата и понеже поливането ми е с накисване - керамзитът ми се води хигроскопична съставка забавяща просъхването на субстрата.
В случая при дехидратирани орхидеи същата работа върши обикновен сфагнум!

За жълтеенето на листата - при мен често започват да жълтеят не напреки на листа а по цялата  дължина, като едната половина остава зелена а другата дори до самото стъбло пожълтява. Също понякога листата ми  жълтеят от средата и изсъхването се разпространява в двете страни - също от старост. Затова там тярбва добре да се разглежда спецификата на пожълтяването. От проблем обаче винаги започват да жълтеят първо към стъблото.

Последна редакция: сб, 31 авг 2019, 14:23 от _re_ge

# 718
  • Мнения: 2 025
Благодаря за изчерпателния отговор! Ще разгледам материала и ще го оставя за по-нататък евентуално, защото сега нямам физическото време да експериментирам, но идеята за смесването много ми харесва. Струва ми се, че както съм сложила повечето си орхидеи само в кори, не се задържа достатъчно влага, да не кажа почти никаква и ме е страх да не ги засуша прекалено. Вчера купих обикновена смес за орхидеи (в розовата опаковка, посочена като харесвана в библиотеката) и преди пресаждане мисля да я смесвам 2:1 в полза на сместа от Лидл, представляваща само кори. Мисля да опитам обаче метода за хидратация със слаба отвара от черен чай и дестилирана вода. Струва ми, че ако не помогне, то поне няма да навреди на фаленопсиса. Ако имам успех, със сигурност ще се похваля. Smiley

# 719
  • Мнения: 313
    Здравейте, нова съм при вас и много ще се радвам да черпа знания от вас за моите хубавици😊. Имам четири на брой и смятам да ги увеличавам, мноогоо съм се увлякла по тези красавици. Но имам( за мен проблем) и искам мнение от вас, нямам прозорец който да не попада под пряка слънчева светлина за част от деня. На прозореца на който са те, пече до обяд, а на другите след обяд. Досега винаги са били на южния който ги огрява до обяд, имам ги от зимата. Всъщност да добавя, на този следобед имам тераса и  прозореца  не е огрят директно, но пък ако ги преместя да не боледуват от смяната на мястото?

    Последна редакция: нд, 01 сеп 2019, 15:11 от Kloe.

    Общи условия

    Активация на акаунт