Етажната собственост - такава, каквато си я направим

  • 30 525
  • 836
  •   1
Отговори
# 120
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
бих ви посъветвала да оправите това, защото рано или късно ще възникнат търкания.
от тази вноска се плащат ремонтите, които  трябва да са според квадратурата.

# 121
  • Мнения: X
sssani, това не е законно. Не е и честно собствениците с двойно и тройно по-големи апартаменти да плащат еднакви суми като малките. Трябва да има пропорционални такси, иначе всеки може да откаже да плаща и не може да го пипнете.

# 122
  • Мнения: 2 114
Да, така е с малките и големи апартаменти, но и при нас е еднаква тази такса за всички /живия в малък такъв и принципно съм ощетена/. И само, който не се е занимавал лично с ЕС няма идея за какво начинание говорим.

# 123
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Винаги ще има недоволни. Ние преди бяхме с една такса за всички /40 лв./, сега ФРемонт е според идеалните части и пак има една госпожа, която не иска да плаща, защото нейната такса излиза най-много /към 26 лева/. Имаме и антена на покрива - почна да праща представители/ адвокати? да проверяват приходите от там... Ама сега за покрива нищо не й искаме допълнително, а най-вероятно ще ни съди. Тъй че спазвайте закона, поне да не ви отменят решения на ОС и т.н.

# 124
  • Мнения: 68 646
За антената какво да й искате, не ми стана ясно?
Защото ако е на мобилен оператор, то само приходи генерирате, не разходи....

# 125
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Не за антената,  а за ремонта на покрива. Наемът от антената го покрива, но има и текущи разноски за крушки, счупени входни врати и т.н. и затова събираме месечно минимална такса върху МРЗ.

# 126
  • Мнения: 2 298
Фонд Ремонт е еднакъв и при нас, независимо от идеалните части.

# 127
  • Варна
  • Мнения: 478
И друг път съм казвала. При нас събраната такса за Фонд Ремонт също е еднаква за всички апартаменти. Така се събира една сума, която използваме. А като се прави ремонта, за всеки апартамент се изчислява според процента идеални части. По- големите апартаменти имат да дават в повечето случаи, а на малките им остава фонд за следващия път Simple Smile Не смятам, че има ощетени.

# 128
  • София
  • Мнения: 472
Благодаря за полезната тема. Помогна ми да си сверя часовника за отношенията ни в етажната собственост. Ние сме 10 апартамента и 4 магазина. Магазините нямат достъп до входа. За съжаление не сме си решили прехвърлянето на абонатната станция на топлофикация и затова ремонтите си поемаме ние.
Вече направихме един ремонт за 560 лв. сега ни пестои смяна на помпата са топла вода. Имам въпрос-участват ли магазините в разходите по ремонта, тъй като не ползват парно и въпреки, че имат бани с тоалетни, казват, че не ползват и топла вода. И по изравнителни сметки имат 1-2 м3. Само във фризьорския салон има повече консумация. Та въпроса ми е - дали по закон трябва да платят ремонта, като се има предвид че не идват и на ОС на ЕТ.Миналия ремонт не са платили, но сигурно по давност / 2017 год./няма да може да им вземем пари.
Друго питане имам за прехвърлянето на абонатната към топлофикаия. Не може да изпълним една от точките - наториално заверена декларация от строителя, че няма претенции за собственост на абонатната. Строителя е даден на синдик и е неоткриваем. Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем.
Стана малко дълго, извинявам се. И още един въпрос - като е наша абонатната редно ли е от топлофикация да имат ключ и да си влизат по всяко време. Вече имаме подозрения, че може да злоупотребяват. Искаме да си сменим патрона и като идват да е в наше присъствие. Може пък да излезе, че се заяждаме. Дано да съм била ясна.

# 129
  • Мнения: 68 646
Синдикът представлява търговеца, който е в процедура по несъстоятелност. Свържете се с него и вземете подпис от него. Може да видите името и телефона му в Търговския регистър, като отворите страницата на търговското дружество по ЕИК...

За магазините го коментирахме скоро - на предните страници дори.
Вижте дали те са част от ЕС - в документите им за собственост фигурират ли идеални части от общите части на сградата. Ако да - те са самостоятелни/нежилищни/ обекти В етажната собственост. Приложете чл.51 от ЗУЕС по отношение на тях.

# 130
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
собствеността на строителя върху част от обща етажна собственост е нещо ново за мен. не е невъзможно, но не съм чувала за такъв случай.

за магазините - сградната инсталация е обща собственост и като такава се поддържа и ремонтира за сметка на всички собственици,  пропорционално на идеалните им части. това, че сегашните са решили да не ползват не ги освобождава от поддръжката и ремонта. в следващ момент могат да решат да ползват и тогава инсталацията ще е налична и работоспособна.
за водата - могат да ползват само студената и да използват бойлери. ако имате съмнения за незаконно ползване на вода (студена или топла), поискайте да присъствате при засичането на водомерите заедно с инкасатора. проверете дали имат пломби, и дали са минали метрологична проверка (трябва да имат марка или пртотокол. напишете и заявление с искане за информация за потребяваната от тях топла и студена вода до ВиК. длъжни са да ви предоставят такава.

и един непоискан съвет: магазините са част от ЕС, изпращайте им покана за събранията, дори и да не дойдат, да се знае, че са поканени и решенията са задължителни и за тях. действайте по закон, за да ползвате защитатата му по-късно. всякакви самодейности ще доведат до проблеми след това.

# 131
  • София
  • Мнения: 472
teta75 , st. Dobri , Благодаря ви за бързият  отговор. Със синдика съм се виждала, но той, много ясно, не ме осведоми за тези си пълномощия. Бях и при адвокат- тя пък направо иска да ни въвлече в дълги дела.  С вашите съвети почвам процедурата. Ако имам проблем пак ще искам вашата помощ. За магазините - грешката си е наша, че не ги поканваме на ОС. А за по сигурно срещу подпис ли да им връчваме поканата? И тъй като магазините са под наем, може ли този подпис да е от наемателя.

# 132
  • Мнения: 68 646
Виж чл.5 и 6 ЗУЕС...за правата на ползвателите.

Чл.13 за реда за свикване на ОС и уведомяването.

# 133
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Давността за стари задължения е 3 г., така че можете да си търсите още парите за 2017 г. Освен това обект може да е освободен от такса Вход, но фонд ремонт е задължителен за всички.

# 134
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
teta75 , st. Dobri , Благодаря ви за бързият  отговор. Със синдика съм се виждала, но той, много ясно, не ме осведоми за тези си пълномощия. Бях и при адвокат- тя пък направо иска да ни въвлече в дълги дела.  С вашите съвети почвам процедурата. Ако имам проблем пак ще искам вашата помощ. За магазините - грешката си е наша, че не ги поканваме на ОС. А за по сигурно срещу подпис ли да им връчваме поканата? И тъй като магазините са под наем, може ли този подпис да е от наемателя.


наемателите нямат отношение към ЕС, освен ако собственикът писмено не ги опълномощи за някое или всички събрания и да определи, че могат да участват във вземането на решения (да гласуват).

за давността е така, но по написаното изглежда, че вие нямате решение за идеалните части, те не са били уведомени и не са участвали въ вземането на решения и не са били уведомени за дължимите от тях суми...
с една дума - няма какво да застане зад вас при изискване на сумите.

Общи условия

Активация на акаунт