Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 229
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 2 175
  • Мнения: 54 061
Каквито и да са учебниците, сертификати не дават от ЕГ. Немски дипломи да, не за всички. Но стандартната диплома не е е същото като сертификат. За С1 по английски дъщеря ми ходи на школа, от училище не бяха достатъчни знанията.

# 2 176
  • София
  • Мнения: 62 595
системата е единна, няма значение дали е английски или немски - сертификатите не са семки и бонбонки. Възможно е да се изкарат без допълнителна специална подготовка, но това означава надграждане и работа с езика примерно през целия гимназиален курс и лични качества, ако това е втори чужд език. Не говоря за нашенските матури, а за международните. За нашенските матури просто приемам, че са част от завършването, една оценка от матура в дипломата, който епрепоръчително да е шестица. Мисля, че тук говорим за международните сертификати, които са за кандидатстване в чужди университети.

# 2 177
  • Мнения: X
С1 е много високо ниво, но най-големият скок е от Б1 към Б2.

# 2 178
  • София
  • Мнения: 2 415
Без да взимам страна, само отбелязвам, че Б 1 или 2 в училищна и същото ниво в зряла възраст са съвсем различни неща. Не бих разчитала на някой, който на 29 ще ми донесе сергификат от 6-7-8 клас, но и зная, че някой със сертификат от тогава, който го е поддържал и може да го вземе и сега, ще е по-добре с езика от третия човек, който ще е започнал да учи на 22, за да докара Б2 на 29 години.

# 2 179
  • Мнения: X
Спокойно всеки ученик с прилични знания и бърза мишка и добър електронен речник на компютъра, може да изкара 80+ точки на С1 от сайта тест.бг и да си го впише като валиден и достоверен в CV-то. Аз на такива сертификати не вярвам. На интервюто от няколко въпроса за 5 минути става ясно кой какво знае по езика.
То зависи естествено и за какво кандидатстваш.

А чуждите ВУЗ-ове им вярват може би, щото им трябват студенти, все тая, няма общо с темата.

# 2 180
  • Мнения: X
Най-смешното е, че са сертифицирани от Pearson Vue.
https://home.pearsonvue.com/
Вижте как са изписали името горе вдясно

# 2 181
  • Мнения: 24 467
За да не се обърка някой, случайно четящ, само да вметна, че подобен сертификат няма никаква валидност за държавни и повечето частни университети в чужбина. Има оторизирана /не наша/ институция, която провежда изпитите и оценява, като издава сертификат с определено наименование и нищо друго не се признава. Но това се знае от тези, които се интересуват от образование в чужбина.

Когато си касае за работа обаче, всеки работодател сам решава как ще си прецени нивото на владеене на езика. Участвала съм и в интервюта, като е било наистина без значение наличието дори на официален сертификат. Важно е личното представяне на кандидата.

# 2 182
  • Мнения: 18 684

въпросът беше, че в БГ има и друга почасова работа освен коолцентровете. за гроздето ми хрумна веднага, тъй като сега му е времето и се търси раб.ръка. не бих казал, че е тежка работа.

О, ама изобщо не е тежка рябота. Само дето оставаш без кръст. Ти някога брал ли си грозде? Ама истински гроздобер, не да си откъснеш две чепки от асмата. На чужд гръб и 100 тояги са малко.

Оф, да, и на мен ми стана смешно. Тръгваш по тъмно, че все пак лозята обикновено не са в центъра на града, може и на 2 часа път с уазката да са, че да започне работнят ден на разсъмване. Не само кръстът, но и ръцете заминават, ако не си с ръкавици. Няма нормални почивки, никой няма да те чака един час на обяд да ядеш. Може да свършиш и по тъмно, и да те чакат още 2 часа път, докато се прибереш. Без почивни дни, докато е хубаво времето, а почивните дни, когато вали, никой не ги плаща.

# 2 183
  • Мнения: 3 604
Била лека работа бране на грозде ами заповядай!На обяд се почива ,хората обядват не са говеда та дори и те ядат.

# 2 184
  • Мнения: 18 684
Била лека работа бране на грозде ами заповядай!На обяд се почива ,хората обядват не са говеда та дори и те ядат.

Да бе, прави се почивка, за да обядваш, но тя е в рамките на около половин час, колкото да глътнеш набързо някой сандвич. Аз тогава работех и заплатата ми беше 400 лева, МРЗ беше нещо от сорта на 260-290, не помня точно, но парите ми стигаха точно колкото да изкарам месеца, ако не ми се появи някой неотложен разход, като покупка на бойлер, печка, оправяне на зъби и т.н. Не успявах да спестявам, затова си взимах платен отпуск за грздобера, където надникът беше 20 лева дневно, независимо от това колко часа ще работиш. На теория можеше да се вземат 600 лева месечно, ако работиш всеки ден, но кой може да издържи по средно 11-12 часа дневно всеки ден физически труд, от който вечер не можеш да спиш от болки в кръста... Реално моята работа, макар и нископлатена, беше по-добре платена, тъй като се работеше 40 часа седмично, с платен отпуск и болнични.

п.п. Собственикът на винпрома, към който бяха лозята, имаше лозя и някъде около Пловдив, и казваше, че там само цигани успявал да наеме на такава работа.

Последна редакция: пн, 16 сеп 2019, 09:10 от кукумицинка

# 2 185
  • Мнения: 24 467
Дори за Кеймбридж сертификат университетите искат да са държани последните две години преди кандидатстване. Независимо кой какво си мисли и пише по тях. Точно по тази причина - хората са наясно, че ако езикът не е бил практикуван дълго време, той няма как да не се забрави. А да учиш на чужд език изцяло не е за всеки, нивото трябва да е наистина високо. Има студенти, които се отказват и не могат да се справят заради недоброто си ниво на език, нищо, че имат сертификат, доказващ изисквания минимум.
За сертификат, с две думи, се ходи когато и ако ти трябва за нещо конкретно. Иначе е загуба на пари и време. Начесване на его, основно. Но, слава Богу, не всеки страда от такъв сърбел за себедоказване или ако страда, то има достатъчно акъл, да си го надмогне. Говоря за истински сертификат от оторизирана институция, с който може да се кандидатства за обучение в чужбина или доказва ниво на владеене на език за придобиване на статут на постоянно пребиваващ или за гражданство, каквито доказателства се изискват от различните държави.
Другите сертификати пък са безсмислени. Ако за тях трябва и пари да се давата - направо си е набутване.

# 2 186
  • Мнения: X
И аз така мислех, докато не заживях в Германия и не забелязах, че голяма работа вършат сертификатите и въобще всякакви хартии относно квалификацията. Отделно от това, за да се научи езика както трябва, трябват курсове, а за да се запишеш на определено ниво ти искат сертификат от предишното.
Те много сънародници по света работят без да са минавали процес на официално признаване на дипломи, в т.ч. и аз го правех, но тук ела да видиш какво става с процедурите. То си е цял бизнес, ако ще да става дума за електротехник.

За България съм съгласна, че снабдяването със сертификати е излишно пилеене на пари, но и не съм чувала някой да ходи ей така на изпит за Тойфел или Гьоте. Между другото, Гьоте са сравнително лесни изпити, но не са признати например за гражданство, за което иначе искат само Б1, но от telc или DaF.

# 2 187
  • Мнения: 24 467
Ходят по изпити, как да не ходят - даже из темите като погледне човек, попада на претенции на родители детето в основното училище да се снабди със сертификат за Б1, например. За какво му е - аз, лично, не се сещам.
Възрастен човек, който сам си плаща от джоб, по-рядко ще си губи времето и парите за безсмислени неща.
...
Тук не се обсъжда и няма как да се обсъжда "чужбина". Защото темата е точно за работна ръка в България.
И защото всяка "чужбина" е различна.
Ако работодател у нас има изискване за владеене на език и степен на владеенето му като условие за допускане до участие в конкурс, то той ще си напише /оповести/ и какъв сертификат му трябва. Ако това е просто едно допълнително плюсче и работодателят е сериозен, а за работата наистина това е нужно, то той отново или ще посочи вида на сертификата или ще си прави преценка на интервюто за работа. Като отново "всякакъв" сертификат едва ли ще свърши особена работа - такъв мога и аз да издам, както и всяка фирмичка за обучение по език. Не съм попадала до сега на работодател, който да се осланя на подобни хартии в случай, че това е важно за длъжността. 

# 2 188
  • София
  • Мнения: 62 595
Хартията е първото, ппсле има вътрешно препитване, което е като иззпит с устна и писмена част. Хората си имат стандарти, пък ти ако искаш. Да, хората не се явяват ей така на сертификат, защото имат едни пари за харчене, а защото им трябват, особено на младежите, които завършват и мислят за чужбина. Единствено не мога да разбера зора на родителите на деца в начален или основен курс за сертификати, които едва ли ще им послужат за нещо, може би само, ако ще мигрират по чужбините. По-скоро се връзват на агитации и от самолюбие.
Не мога да разбера защо тук някак махленско-роднински гледаме на нещата, несериозно и за нас "формално" е синоним на неважно, несериозно и което може да се пренебрегне. В действителност формално е официално и сериозно, обикновено е документ или процедура, която е важна. Хубава табота, ама българска.

Имам предвид международните сертификати, а не случайни.

Последна редакция: пн, 16 сеп 2019, 19:28 от bubanka

# 2 189
  • Мнения: 230
Мисля, че българската психология възприема официалното, като такова, с което се представяш пред хората. Репликата "това е само формално" на мен ми звучи като "това е само за пред хората, а ние си знаем как е в действителност". В този смисъл не се губи основния превод на чуждицата, но май с тези мисли изместваме формалната тема и отиваме офтопик Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт