Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 15

  • 27 148
  • 743
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 725
Прочети колко протеин трябва да приемаш и не го надвишавай
Протеинът как се изчисляваше - 0,8*активното тегло ...

# 646
  • Мнения: 803
Аз лекувах хронично заболяване на черния дроб и имах леко омазняване на дроба, много добри гастроентеролози в Токуда и Александровска ми препоръчаха за отслабване наблягане на месо и салати.
На Самт, ако не се лъжа, завеждащия гастрото в Токуда и беше одобрил ВМ-режима. По този начин тя подобри проблемни показатели на черния дроб при сериозен диабет и спря тежки лекарства.

 

# 647
  • BG
  • Мнения: 4 457
Аз лекувах хронично заболяване на черния дроб и имах леко омазняване на дроба, много добри гастроентеролози в Токуда и Александровска ми препоръчаха за отслабване наблягане на месо и салати.
На Самт, ако не се лъжа, завеждащия гастрото в Токуда и беше одобрил ВМ-режима. По този начин тя подобри проблемни показатели на черния дроб при сериозен диабет и спря тежки лекарства.

За мазнините е ясно, че са повече от полезни, притеснението ми е по-скоро след като не броим В от приетите зеленчуци с ниско съдържание на скорбяла, т.е. тези, с които си правим салата, от какво е най-малкото зло да набавим необходимото количество В? Аз, понеже съм си паника, тази нощ все сънувах как броя В( понеже снощи четох отново другата тема и видях това уточнение) и като станах ми беше едно отпаднало, шашнах се още повече и на обяд към пилешката супа и салатата изядох и една пълнозърнеста филия хляб.
Както и да е, де, ще търся още инфо по въпроса, то колкото чета повече, толкова се обърквам повече.

# 648
  • Мнения: 4 042
Бледолилава, само с 3 по 5 мин интензивна тренировка не се получават нещата. Режима на Барбара си иска здраво движение, иначе не действа. Познавам хора по 15 км на ден и здраво копане на двора, се лекуват по този начин. В града на мен не ми се получава.
Подозирах, че е така, благодаря за потвърждението. На етап отслабване хич нямаше и да го мисля - при мен се оказа, че работи само кето-то. Мислех го сега след отслабването, като  начин на хранене до края на живота. Но както писах взех да си харесвам месото и яйцата.

Днес установих, че за последния месец съм свалила все пак 2 кг. Нагоре-надолу варираха и имах чувството, че тъпча на едно място, но съм свалила в крайна сметка. Не съм променяла съществено храненето, имам друго обяснение - спрях да мръзна. Ако си спомняте като захладня коментирахме тук новоотслабналите, че ни е много студено, по-студено от други години. Самт беше едната която го писа, сега и някой друг я спомена и се зачудих къде изчезна тя и как ли вървят при нея нещата? Та си мисля, че заради студа се е забавил метаболизма, сега със затоплянето тръгнаха отново работите. Ще взема да ги махна и останалите 5-6 кг, които имам нужда да сваля.

# 649
  • Мнения: 18 542
нощен гост, впрягаш се прекалено много. Яж режимно и ще си добре. Не се вторачвай толкова в тия макроси и не яж филии.
Отпадналото ти е защото не си се адаптирала към горене на мазнини. Отнема между седмица-две до месец-месец и половина, за да влезеш в релси.

# 650
  • Мнения: 27 584
Нощен гост, освен ако не смяташ да ядеш само по малко айсберг,(без плод, млечни, ядки, семена) се набавят достатъчно вгх. 50 гр лесно се набавят с млечни, зеленчуци, ядки и семена, горски плодове. По-лесно е да набавиш 50 гр, отколкото да си до 20 гр вгх. Grinning

# 651
  • Sofia
  • Мнения: 26 400
От няколко дни изобщо не ми се яде и хапчето го взимам един път,или късен следобед или вечер,когато буквално се насилвам да хапна малко...От 1мес. съм на метфогамма.Още взимам мин.доза по 1/2,но с това безапетитие няма как да стигна до пълната доза...А кг не падат,дори съм качила 1,5кг за седмица и днес ми е криво,ревливо Disappointed Relieved ,а и мц закъсня с 1седмица и още по-зле стана Cry

# 652
  • Мнения: 288
    Здравейте! Извинявам се, сигурно ще подразня някого, че се появявам отново тук. В последните си постове писах, че преди години съм чела материали за ВМ НВХ, което включва и въглехидрати от нишестени храни. Камелот и Чоколата не ги отричаха категорично, казваха, че който иска и се чувства добре, може да ги включва по малко, като отчита индивидуалните си реакции. Аз съм пример на човек с инсулинова резистентност, предполагам вродена, при когото малки количества кафяв ориз не са проблем, даже съм подобрявала показатели и съм отслабвала. В приложения текст ще видите, че такова хранене, дори и с доста повече от 40 грама въглехидрати от скорбяла, се е повлиявало  състоянието и на на диабетици. Да, разбира се, идеалното сигурно е да не се ползват въобще такива въглехидрати, но просто не е за всички хора, при някои се появяват проблеми. Прилагам ревю на книгата на съпрузите Жамине от Чоколата.
Скрит текст:
Ето подробни впечатления от книгата на съпрузите Жамине Perfect Health Diet:

Perfect Health Diet на съпрузите Жамине е поредната книга на тема НВ-ВМХ/палео. Всъщност клони много повече към палеото, с известни модификации най-вече по отношение на консумираните видове и количества въглехидратни храни.

Най-важното и характерното за този начин на хранене (PHD) е въвеждането на понятието „безопасни скорбялни храни“ (safe starches) – обикновени и сладки картофи, бял ориз, маниока, таро и други кореноплодни. Жамине твърдят, не без доказателства в подкрепа на твърденията си, че скорбялата повишава по-малко кръвната захар от захарта. Освен това тези скорбялни храни са безопасни, защото не съдържат вредни за организма вещества, каквито има например в останалите зърнени храни (без ориза) и бобовите.

Безопасните скорбялни храни са въведени, за да бъдат основата на т. нар. естествен въглехидратен прием (natural carbohydrate intake): това означава, че трябва да се приема определено (т.е. естественото) количество въглехидрати на ден за добро здраве. Количеството е определено на базата на изследване при мъже след 3-дневно пълно гладуване – установено е, че организмът сам, посредством глюконеогенеза, синтезира 150 – 160 грама глюкоза на ден. Предполага се, че щом сам синтезира толкова в отсъствието на храна и състояние очевидно на кетоза, значи това е минималното необходимо за оцеляване количество. Разбира се, глюконеогенезата е механизмът, на който разчитат за покриване на нуждите от глюкоза всички, които се хранят нисковъглехидратно. Но от години по форумите и блоговете се обсъжда, че при много хора (май предимно жени, но и много спортисти) дългосрочното нисковъглехидратно хранене довежда до здравословни проблеми – най-вече повишен кортизол (който се изразява в нарушения на съня) и понижена щитовидна функция (с редица симптоми – спиране на отслабването или връщане на свалени килограми, понижена енергия, студени крайници, косопад, проблеми с цикъла при жените, сухи очи и кожа, запек). Затова и много от хората, които се насочват към този начин на хранене, са разочарованите от дългосрочното приложение на нисковъглехидратното хранене. В книгата са цитирани много истории на читатели, голяма част от които са се хранили точно нисковъглехидратно, но след като въвеждат отново тези нишестени храни, здравето им се подобрява, включително постигат отслабване. Вероятно причината е, че глюконеогенезата при много хора не може да функционира ефикасно, ако се разчита дълго време на нея – вероятно генетична особеност.

Препоръките за храненето са всички необходими за деня въглехидрати да се приемат от храната, а не да се разчита на глюконеогенеза. А по-конкретно:
-   Въглехидратите трябва да съставляват около 150 грама или 20-30% от калорийния прием (при спортисти може до 35%); за ориентир е посочено да се консумират около 450 грама нишестени храни (например 450 грама картофи) + максимум 450 грама сладки храни (цвекло, моркови, плодове) на ден, разпределени в 3-4 хранения; фруктозата не трябва да бъде повече от 25 грама; важно е да се подчертае, че като въглехидрати се броят само нишестените храни и плодовете (а сигурно и млечните), но не несъдържащите скорбяла зеленчуци; разбира се, отделно се консумират толкова зеленчуци, колкото на всеки му харесва;
-   Белтъчините трябва да бъдат ограничени до необходимите по същество (за структурни цели), а не за глюконеогенеза – ориентировъчно 300 калории, т.е. 75 грама, а процентно – 15%, но индивидуалните нужди са различни; ориентировъчното количество е от 225 до 450 грама месо/яйца на ден;
-   Мазнините съставляват останалите проценти, т.е. храненето все пак е високомазнинно и сравнително нисковъглехидратно спрямо стандартното. Ориентировъчно – по 2-3 супени лъжици мазнина на всяко ястие, така че храната да бъде вкусна, но не прекалено мазна. За отслабване се намаляват именно мазнините, не белтъчините и въглехидратите. Но също така Жамине посочват, че затлъстелите хора имат и по-висок енергиен разход (към 3000 калории спрямо 2500 при хората с нормално тегло), затова ако човек със затлъстяване консумира 2500 калории на ден, за него този прием ще бъде достатъчен за отслабване, без да доведе до дефицити на хранителни вещества както при нискокалорийните диети.

(На мен цитираните количества храна ми се струват огромни. #Crazy Освен това доста хора въвеждат нишестените храни не в посочените, а в по-ниски количества, но въпреки това се повлияват добре.)

Много полезни са съветите как да се понижи гликемичният товар на храната, когато се включват скорбялни храни: препоръките са те да се консумират на основните хранения (а не като междинна закуска) и да се придружават от белтъчини (най-вече месо и яйца), мазнини (за предпочитане млечни – масло, сметана, но може и кокосово масло/кокосово мляко, зехтин), зеленчуци (заради фибрите), киселина (оцет, лимонов сок). Освен това се препоръчва нишестените храни да са приготвени по-щадящо, т.е. на по-ниски температури – предпочита се варене пред печене или пържене. Като междинна закуска могат да се ядат плодове.

За хората с неврологични заболявания, които биха имали полза от терапевтично кетогенно хранене, Жамине предлагат кетогенен вариант на режима си – в него се включват минимум 50 грама въглехидрати от скорбялни храни (фруктозата се изключва), а белтъчините се увеличават до необходимото количество за глюконеогенеза, за да се получат минимум 600 калории (т.е. 150 грама) глюкоза общо от въглехидрати плюс белтъчини. Това означава, че ако иначе на организма са необходими 75 грама белтъчини, за кетогенен вариант трябва да се приемат 175 грама белтъчини + 50 грама нишестени храни. Тези количества са необходими, за да не се разчита прекалено много на глюконеогенеза. А освен това за кетогенния ефект са много важни големите количества (7-8 супени лъжици на ден) кокосово масло или масло от средноверижни триглицериди (МСТ).

Кетогенният вариант не е изрично препоръчан за диабетици, дори напротив – Жамине са на мнение, че диабетиците могат да нормализират здравето си дори при 20% въглехидрати (ако до момента са приемали над 50%) и действително сред читателите им има и диабетици (и от двата типа), които са подобрили кръвната си захар точно с този начин на хранене.

Няма уточнение за евентуални модификации при автоимунни болести, но например в „Палеоподходът“ на Сара Балантайн и обикновените картофи, и оризът са забранени храни.

Подобно на останалите автори в палеосредите, Жамине също излагат доводи против консумацията на други зърнени храни (освен ориз), особено пшеница. Отричат високия прием на фруктоза, отново заради вредните ефекти, също и богатите на омега-6 растителни мазнини. Отхвърлят и повечето бобови храни, разрешават само грах и зелен фасул.

За сметка на това препоръчват да се набляга на месо от тревопасни животни (телешко, агнешко), свинското и пилешкото да бъдат ограничени, да се яде повече риба, а веднъж седмично черен дроб. Големи почитатели са и на костните бульони. Подчертават безопасността и полезността на наситените и мононенаситените мазнини. Дори подкрепят умерената консумация на алкохол (в нормалните количества, които се сочат като здравословни).

Препоръчват и циклично хранене, т.е. за здрав възрастен човек храненето да бъде ограничено в 8-часов прозорец всеки ден (пропуска се закуската, но може да се замести от кафе с кокосово масло и/или сметана).

Имат и интересни препоръки за хранителните добавки, например препоръчват да се приемат по 500 мг (или повече, ако е нужно) вит. С на ден. Определят също „добавъчни храни“ за прием на важни вещества (такава храна е например черният дроб). За добавките може да се прочете тук: http://perfecthealthdiet.com/recommended-supplements/

Също подчертават важността на нормалния циркаден ритъм (т.е. на добрия сън), леката до умерена физическа активност.

В книгата са дадени и полезни рецепти за различните хранения (закуска, ако се закусва, обяд и вечеря).

Много интересна е позицията им, че болестите на цивилизацията вероятно се дължат на вирусни и бактериални инфекции в съчетание с податлив терен (заради съвременния начин на хранене и начин на живот). Затова съветът им е да подобрим терена (с помощта на техните препоръки), за да се предпазим.

Смятам, че книгата е добре написана и може да бъде от голяма полза не само за хората, които до момента са се хранили „стандартно“, включително които целят здравословно отслабване, но и за онези сред хранещите се нисковъглехидратно или палео, които са изпитали описаните отрицателни ефекти и търсят как да променят начина си на хранене.



Последна редакция: сб, 25 фев 2017, 19:18 от Cioccolata

# 653
  • Мнения: 7 856
Циана, започвам да си мисля, че искаш да се самоубедиш, че яденето на картофи и ориз ще ти помогнат, а няма да ти увредят. Но май това е далеко от истината, не че те упреквам.
Аз например съм почти дрогирана на тема картофи. И за разлика от повечето от другите въглехирати- каквото и да е сладко, ориз и други неща, не ми прилошава дори и от голямо количиство картофи.
НО  - какво става с тялото ни?
След като опищях нета с ужасния ми липиден профил - отново много лоши съотношения на високия ми холестерол, и улетели отново в небесата триглицериди (и преди всичко беше на тези стойности, но след сменянето на храненето, нещата се подобриха).
И като се замисля - единствените въглехидрати, на които не мога да устоя, са картофите, основно ранните пресни. Които ядях по малко 2-3 пъти в седмицата. Въпреки че много добре знам, че не трябва. След това голям здравословен проблем и това, което беше най-малък проблем за собствената ми преработка на въглехидрати, отново бяха любимите ми картофи...
И започвам да си мисля, че ужасните ми резултати от липидните гадории от последното изследване са следствие точно от налитането ми на пресни картофи (есента триглицеридите бяха на половината, съотношенията на различните видове холестерол доста по-добри).

И един чисто приятелски съвет от мен - направи си необходимите изследвения и прегледи и виж колко ти е омазнен и затлъстял черния дроб (това за съжаление струва пари). Защото това е доста голяма вероятност за това, че като се храниш високомазнинно почти без въглехидрати, не сваляш килограми.
Пиша за последен път да ти отговоря - дългогодишна и неовладяна  ИР с ядене на картофи и ориз  те отправя към скоростен диабет със всичките му "екстри" - инсулти, инфаркти, ампутирани крака, слепота, бъбречна недостатъчност и още куп други. Аз съм се нагледала на доста от тях в живота си. И следващите картофи, които ще ям, са след година. Освен ако не се бъгна пак тотално здравословно и картофите ще са най-малкото зло в случая.

# 654
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Убедена съм, че повечето пишещи тук - съмняващи се или спорещи - просто не искат да си развалят рахата. Ми и аз бях така - четири години се ослушвах.

Фитнес-любителите тук говорят за грамове. Заплашените с диабет, ние демек, трябва да мислим в Гликемичен Индекс. Независимо 5 или 500 грама хляб или захар си хапнал, инсулинът ти хвърчи до небесата.

Ако случайно от фитнес-маниак сте се превърнали в диабетик или болен с ИР, моля ви, оставете всичко, което знаете за храненето на здрав човек,  в миналото. Вече не сте здрав. Не сте и малко болничък. Вие сте сериозно болен и не е редно да си търсите оправдания.

# 655
  • Мнения: 18 542
Така е, това, че преди ен броя години някой е успял да отслабне с яденето на определени храни, не значи че това ще е винаги валидно. Аз съм сваляла драстично килограми (не нарочно) от ядене само на препечени филии бял хляб с масло и шпек салам преди 10 години. Съмнявам се, че някой би казал, че това е адекватна "диета" за хора искащи да отслабнат, но ето факт - бях здрава и се случи. Сега няма как да стане по никакъв начин.

# 656
  • Мнения: 27 584
Само на мен ли макс. 450 грама дневно КАРТОФИ+ макс. 450 грама моркови, цвекло, плодове- и отделно зеленчуци- ми се струват много? Всеки божи ден, нали така? Плюс 2-3 с.л. мазнина на хранене? С толкова мазнина храната хем не е безвкусна, хем НЕ Е МАЗНА? Аз лично не добавям чак толкова мазнина, а уж мазнинно се храня.....
Аз се чувствам много добре след картофи на пара, с лук, маслини, мазнина, оцет- свалям даже. Но не си позволявам. Спрях и любимите банани.....Някак от диабет повече ме е страх, отколкото от неконсумиране на някои любими храни. А като се сетя по колко прясно мляко пиех дневно- уж протеин....Много ми хареса определението на Дени- диабет в чашка (това по повод тортите, но горе-долу така започнах да си представям храните откакто разбрах, че инсулинът ми на гладно не е ок).
По отношение на хората които дълги години се хранят нвх и имат проблеми- не ми става ясно дали се хранят нвх или нвхвм, а също и с колко грама вгх на ден се хранят. Кетоза в продължение на години може и да не е ок...зависи и с колко вгх се поддържа. Всъщност, и Майк Хармън (така ли се казваше) в книгата си за мазнините препоръчва пеганизъм като режим доживот- но първо за 21 дни се изключват доста храни. И после, според това на кой какво му понася може да го включва понякога- но не беше всеки ден или през ден. Това ми звучи по-разумно за здрав човек, отколкото скорбяла/нишесте всеки ден. Но един човек с ИР всъщност не е здрав. Confused

# 657
  • Мнения: 190
Здравейте , днес ми пристигна Берберинът, по препоръка на ендото/което не беше чувало за него/ да го пия 2х500 мг, но се чудя сутрин и вечер ли или трябва да е по време на хранене, което в моя случай означава обяд и вечер тъй като не закусвам. Или сутрин и вечер как мислите вие ? Това което четох е че, трябва да е по време на храна или ще трябва да започна да закусвам или да го пия на обяд и вечер с храната

# 658
  • Мнения: 288
Има много интересни отговори. Ох, Рися, за какво разваляне на рахат говориш. Рахат е да си на ВМ НВХ- вкусна мазна храна, мазно месце, таханче,  сметанка, мазно сиренце, кашкавалче- разбира се, че ги предпочитам пред двете лъжици кафяв ориз и парченцето пиле. Завиждам на тези, при които работи, но не мога да си позволя повече с месеци да въртя нагоре надолу 2 килограма и да поддържам кръвна захар над 6.За инсулиновата резистентност е важно да се махнат излишните килограми- нормализирането на теглото подобрява инсулиновата чувствителност. Е, аз се стегнах и за 3 месеца съм свалила 11 килограма- с ориза и грейпфрута свалих 2. Вече съм 59кг при ръст 157 или 158 и аз не знам точно. Повече няма да пиша- чак когато направя обременяването и ще постна старите и новите изследвания. И на мен ми е интересно какво ще покажат. Ще го направя през юли, но много ми се ще да не е в Бургас- тук в лабораториите не може да се седи, не позволяват. Със сигурност нямам мазен черен дроб.Simple Smile  Приятен ден, момичета!

# 659
  • София
  • Мнения: 16 199
Хм, аз съм 75 кг при ръст 179 см, 38% мазнини в тялото (които трябва да сведа някой ден до 28%, за да стана здрава), и изобщо не мисля, че съм добре, нито че ми се е намалила инсулиновата резистентност, само защото  изглеждам с формално прилични килограми.

Общи условия

Активация на акаунт