Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 15

  • 26 864
  • 743
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 16 105
Роналд, лицето от мъжки пол У от първия пост в темата е суперфит, с килограмите, ръста и телосложението на Кубрат Пулев (беше, де, сега е 10 кг по лек, 3 месеца откак е на хранителен режим и метформин). Цял живот е тренирал, при това сериозно и редовно. Което не попречи на инсулина му да "удари" 300 при ОГТ. При него има тежка семейна обремененост. Та спортът, сам по себе си, не е панацея, ако не се храниш коректно.

# 481
  • Мнения: 18 542
А какви мазнини ползваш, ядеш ли често навън?
Растителните мазнини са силно възпалителни. Зехтинът по мое мнение също трябва да се консумира ограничено, обратно на широко разпространеното мнение.

# 482
  • Мнения: 4 042
Роналд, не всички можем "да си намерим лекар". Ела ми намери в Бургас свестен ендокринолог, дето да лекува ИР, и ще те черпя каквото кажеш. Пишеха преди момичета от Канада, от Италия, много добри неща им казваха техните лекари. Моят ми изписа един глюкофаж (изобщо не го почнах, но сега си давам сметка, че беше дори без въвеждаща схема!), а когато попитах как да се храня, ми каза в прав текст "Ние тук хранителни режими не изписваме". Коментирали сме ги тук тези неща десетки пъти, повтаряме се вече много. Аз се оправих и без лекарства и лекари, добре че беше тази тема, другата за НВ ВМХ и 1-2 ФБ групи. Ама става с много четене, ровене, изследвания и т.н. Не сляпо да приемаш кой каквото каже. Защото прав си, никой не ти знае точното състояние, а което е по-важното - никой няма да ти промени начина на живот, а при нас основното е това. След него вече хапчета, добавки и т.н. Писала съм аз какво правех, всичко ми беше много насериозно, с много информация и също така и контрол! За година и 4 месеца вече 21 изследвания имам. Каквото не разбирам или ме съмнява - при личния лекар. Храната - въвеждане в програма, следене на всички макро и микро нутриенти. И не е мания, защото на някои така им изглежда, всъщност ми е съвсем просто. Цял живот съм работила по проекти, и сега единствено приех, че започвам още един, винаги пренебрегван, но може би най-важен проект - Аз. Скоро някой написа в темата "стига с тази първа страница". То да стига, ама не става иначе. Наготово ни лекар, ни бг мама ще ти помогне. Не искаш да четеш сам, да се ограмотяваш, а после ама как така ще слушаш някакви чужди съвети, то никой не ти знае състоянието. Ами никой и не те кара всеки съвет да следваш! Събирай информация, гради си база с познание, прилагай подходящото за себе си. Учи се от опита, успеха или грешките на другите. Дай сега да не споделяме при кой как е, защото при Петко не било същото. Ами ако ни чете Иванка, а на нея случаят е като нашия? Ох, отплеснах се, нямаше нужда да задълбавам толкова. Човек ако разбира, ще разбере и от малко. Както казах одеве - всеки си избира какво и как, никой насила никого не кара нещо да прави.

# 483
  • Мнения: X
О да,абсолютно възможно е всяко едно от тези неща да окаже влияние,а всичките заедно още повече.
Канела използваш ли?
Не. Някъде се мотае бурканчехспзейлонса канела, почти неизползвана. Не си падам по нея - вкусът й ми навява мисли за нещо сладко. А пък съм от абсолютното малцинство, което от дете не си пада по сладките неща.
А на мен ми напомня за отвратителните мляко с ориз и варена пшеница.
В кафето не се усеща и върши работа за възпаления и холестерол.

# 484
  • София
  • Мнения: 4 878
Аз смесвам канелата с кафето, пия и чайове с канела.

# 485
  • BG
  • Мнения: 4 456
Здравейте, бяхме на детски ендо. Първото нещо, което ми каза е веднага да спра вит.Д, ако не искам да докарам камъни в бъбреците на дъщеря ми. Ниските му стойности имали значение само при рахит и още нещо, но не го запомних. Другото, което ми каза е, че инсулина при юноши винаги е по-висок независимо дали има проблем ( с което не отрича проблема при нас) и че ако мерим инсулин от понеделник до петък всеки ден винаги ще е различен. Питах я за прилошаването и, когато е горещо времето и има повече физ. активност, каза, че това е т.нар. младежки колапс, особено при дехидратация, да си носи ветрилце, да пие вода и да се храни преди излизане. За храненето-не ни каза за диети, само да намали порциите, защото така ще намали производството на инсулин, ако ще спортува-трябва да са 3  тренировки седмично, по-малко нямало ефект. Това са най-важните неща, които реших да споделя. ВитД няма да давам, ще я послушам по този въпрос, по-добре да е с нисък, отколкото проблеми с бъбреците. Водят я най-добрата ендо в нашата България и често ходи по конгреси и др. в чужбина. За глюкофажа- каквато работа щял да и свърши 2х1000мг, същата работа щял да свърши и 1х1000мг, например вечер, но ще давам и на обед по 500мг, нещо средно между предписанията на двете ендо. Метформина не смъквал кр. захар.

# 486
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Нощен гост, вярно ти е казала ендото, ама не ти е разказала до край. Метформинът наистина не смъква захарта, но той КАРА панкреаса да намалява производството на инсулин. Един вид го прилъгва - айде, моля ти се, тук няма никаква кръвна захар, едно въглехидратче само мина, недей да се напъваш! Ей такива ми ти работи.

И отново това, което беше споменато на предишната страница: почти никой лекар не обръща внимание на инсулина. Всички са се втренчили в кръвната захар.

Жива и здрава да е доктор Шигарминова, която преди пет години ми разказа и за инсулина, и за ИР, и за начина на хранене. Ама четири години нямаше кой да я слуша...

Относно витамина - не мога да кажа. Докато не отида да си направя изследване и да видя - няма да коментирам. Ама то аз и хранителни добавки няма да пия, че човек малко се увлича с тях.

Роналд, иди в темата за Зоната и погледни таблицата за храните им по блокове. От там можеш да видиш какво може да се яде и в какви пропорции. Че тези пържоли с картофи вече...

И все пак ми се струва, че отново гледаш от гледната точка на здрав фитнес-маниак, а не на човек, който има проблем с неправилно работеща жлеза.

Редактирам се, че забравих: Абе тия доктори изобщо не мислят май! Няма да обясни какво да спре да яде детето, ами веднага - намали порциите! Нощен гост, колко е голямо детето? Извини ме, ако си писала по-горе и не съм обърнала внимание.

Последна редакция: чт, 23 май 2019, 22:50 от Рися

# 487
  • BG
  • Мнения: 4 456
To e ясно, че действа на инсулина, иначе защо да го пием Laughing въпросът беше за това, че не предизвиква хипогликемия, в такъв смисъл не смъква прекалено кр. захар.
Ronald, и другите като мен, които се чудеха по колко и какво да е применото меню, прочетох цялата друга тема, от там намерих този полезен линк https://foodforthoughtbg.blogspot.com/2012/09/blog-post.html?m=1 … aj8FZvqpofeipJeoE
Рися, без малко на 15 е.

# 488
  • Мнения: 18 542
Ниският вит.Д не е проблем само при рахит. Аз бих потърсила и друго мнение по този въпрос, особено ако стойностите са под или близо до минималните нива нива.

# 489
  • Мнения: X
Вит. Д  само се нарича витамин, всъщност е хормон, действието му в тялото е като на хормон. И намалените порции няма да оправят нарушения хормонален дисбаланс.

# 490
  • Мнения: 7 082
По каква причина вит.Д ще причини камъни в бъбреците?

# 491
  • Мнения: 18 542
Интересно видео по повод макросите, калкулаторите за макроси, метаболизмът, калориите.
https://www.youtube.com/watch?v=73WYfCgq5WI (дълго е, но си заслужава и се абстрахирайте от думата "кето" да се чете високо мазнинен ниско въглехидратен режим)

После някой да ми каже, че може да си сметне точно колко калории приема или изразходва.

# 492
  • Мнения: 27 276
Спомням си как близък човек ми каза, че щом не съм тичала по поне 2 км, значи затова не отслабвам. Инсулинът нямал значение, това било оправдание. Но си спомням и как ми се отвориха очите когато разбрах, че инсулин 15 на гладно не е ок!  Тогава истински осъзнах защо се чувствах зле, защо не отслабвах, защо постоянно ми се спеше и нямах енергия, защо храната ме изморяваше вместо да ми дава енергия....Да си призная, в миналото смятах, че почти всеки дебел човек който твърди, че е "от хормоните" напълнял....ами не вярвах. Струваше ми се голяма рядкост- обаче тогава нямаше толкова много "ненормално", прекалено пълни хора. Сега обаче, за съжаление, хич не са рядкост прекалено пълните хора.....
Нощен гост, за първи път чувам, че вит. Д може да причини проблем с камъни. Не ми звучи много ок и обяснението, че тинейджърите винаги имали по-висок инсулин- добре, да речем, че е така, но все пак някакви референтни има и за тинейджърите, нали. Това всеки ден да е чааак толкова различна стойността на инсулина също ме съмнява.
Метформинът мисля, че и предпазва от това КЗ да не пада твърде много- обяснявам си го, че така черният дроб не бълва допълнително глюкоза (за да покачи ниската КЗ) и съответно не се произвежда и чак толкова инсулин. Това си е мое обяснение, не твърдя, че е така- не приемам метформин и мнението ми е на база прочетено за метформина...А намалянето на порциите също не мисля, че върши огромна работа- освен ако е в съчетание с подходящи храни.

# 493
  • BG
  • Мнения: 4 456
Хора, писах какво ми е казала докторката, не да си оспорвам.
Вит Д -
По-високият прием на витамин D може да причини различни видове гастроинтестинални проблеми и дори да доведе до хиперкалциемия. Това е състояние, възникващо при прекомерното усвояване на калция в тялото, обусловено от високата доза витамин D.
 Повишеният прием на витамин D може да предизвика често уриниране, формиране на камъни в бъбреците и понякога дори бъбречна недостатъчност

И за К
Ако се приема повече от препоръчителната доза витамин К, това може да доведе до разтваряне на червените кръвни клетки. Пигментът, освобождаван при разтварянето на тези клетки прави кожата жълтеникава на цвят. Високият процент на въпросния витамин може да причини и мозъчни увреди. Витамин К е основна съставка в мултивитамините, затова лекарите като цяло предписват отделни хранителни добавки с витамини, тъй като високите дози мултивитамини могат да са токсични за тялото.

# 494
  • Мнения: 7 917
Ама вие сте с дефицит на вит Д, не с някакви среди стойности, че да се предозирате Thinking
Вит Д е много важен за имунната система, доказано има дефицит при прояви на автоимунни заболявания... ЛЛ ми обясняваше, че е много важно да наваксам с по-висока доза, а после да поддържам някакви прилични стойности на вит Д, че да удължа времето на адекватна работа на ЩЖ, въпреки Хашимото... А адекватните щитовидни хормони са важни за адекватните женски...
Точно като тийнейджърка, след лежане в болница заради камъни в бъбреците ме тъпчеха с рибено масло, вит Д и сирене и извара по 6-7 пъти на ден... Била съм с дефицит и не могло да задържа калция за костите и остава свободен в къвта и претоварва бъбреците... А сега при тази лекарка теорията е противоположната Thinking

Общи условия

Активация на акаунт