Протестите срещу проект на Стратегия за детето /2019-2030 г./

  • 132 406
  • 6 862
  •   1
Отговори
# 4 095
  • Мнения: 840
то не е пророчество всъщност.

# 4 096
  • София
  • Мнения: 1 884
Аз също видях много непълноти и неясноти в закона, но го считам, че е добро начало за полагане основи на социалното подпомагане, каквото в България изцяло липсва. А това дали ще се "облажат" само близки до властта фирми не е заложено в закона, но като нищо така да стане. Не разбрах как въобще ще се разпределят случаите по частните доставчици. Вероятно пак с обществени поръчки. Странно е, че не всички услуги са заплатени от държавата и общините. Някой трябва да се плащат от "клиентите" и ако не ги платят, а са били назначени от съда или социалните служби, може да се счете за неизпълнение на предписанията. Не видях и тарифа за заплащане на услугите, пише че цената се определя от доставчика. Иначе основните идеи и ограничения относно същността на социалните услуги са добри, но процедурите имат нужда от много още поправки и добавки. Според мен разбира се.

Check Please, това са ЧАСТ от проблемите. Неясноти, непълноти, даване на безпрецедентни права на социални и НПО-та, които да решават "доброто за децата". И в същия момент- НИКЪДЕ във вече променените закони няма механизъм за наказания на горните при превишаване на правата им (освен едни 600 лв, ако не се лъжа, споменати в закона за социалното подпомагане). Не знам защо смяташ, че тези поправки са "добро начало за полагане основи на социалното подпомагане", защото аз виждам абсолютна абдикация от страна на държавата и прехвърляне на задълженията ѝ към "външни доставчици на социални услуги"!
И в горния пасаж, става дума САМО за промените в Закона за социално подпомагане. А в Закона за закрила на детето, неяснотите и непълнотите са потресающи... Което неминуемо води до въпроса - защо се променят закони (които, на всичко отгоре са и в противоречие с Конституцията), защо се натрапват НПО-тата във всички сфери на грижа?
А особено започва да ме притеснява проблема за мълчанието на държавата! Защото подобно затъмнение и некомпетентни изказвания (от страна на министри и висши държавници), ме навява на мисълта, че алтруистичните намерения за защита на децата не са съвсем чисти и почтени...

Fenris, за ПОРЕДЕН път те умолявам - покажи ни поне един член, който да гарантира защитата на семейството от своеволията на социални и НПО-та!

Siren, точно в целта! СТРАХ И КОНТРОЛ!

# 4 097
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
И защо трябва да ни пробутват модел,който се отрича и оплюва от половината свят?

Имаме си закони ,които са съобразени с Конституцията.
Просто трябва да се спазват.

Страх и контрол?
Ами това напомня за едни отминали времена...
Но даже и тогава семейството беше ценност.

# 4 098
  • Мнения: 30 802
Наскоро четох един текст във Фейсбук, в който се обясняваше защо НПО моделът е по-добър от държавния. Ставаше въпрос, че при работа със семейство има много по-малко бюрокрация. Примерно можело фондацията да отдели пари за неформални срещи за спечелване на доверие (водене на жената от семейството на кафе, за разговори). Та обяснението беше, че при държавен модел има много повече писане и условности.

Сега, това може наистина да е позитивно, в смисъл че държавните неща наистина на моменти са усложнени прекалено. Но има и момент, в който на едни хора, минали обучения и тръгнали с хъс, ще им се дават доста големи правомощия с много по-малко писане. А там вече има вратички за какво ли не. И дори да не закарват децата на норвежки педофили, пак най-малкото е човешка грешка или нещо друго.

Освен това се прилагат закони, писани за маргинали, повсеместно, вкл. и следенето. Вече съм писала, най-малкото се вижда кой родител е отварял редовно електронните дневници.

# 4 099
  • София
  • Мнения: 1 884
Мисля тази статия обобщава страховете и подозренията към системата:
https://glasove.com/categories/skandalyt/news/npo-prevzemat-dyrz … kova-korupmpirana

 "...Насочват се големи финансови потоци в областта на закрила на децата и социалната система се отваря за частни доставчици на услуги. И, както знаем, където има пари, всичко става бизнес [6].
...
[6] Само за 2017 г. Норвегия плаща 65 мил. евро. на частни фирми да държат понякога с месеци деца в изолация (физическото наказание е забранено, затова има явно други методи за въздействие), като разходите на дете в изолация на ден достигат 1800 евро (хиляда и осемстотин на ден)."
И още:
"... Това, което наблюдаваме в Норвегия, е фамилицид. Това е форма на корупция, водеща до целенасочено унищожаване на семейството в името на една утопия. Извършители са излязлата извън контрол държавна машина и побеснелите за печалба доставчици на социални услуги (в България им казваме НПО). И всичко е законно. Законно, но болно. И аморално. И нечовешко..."


# 4 100
  • Мнения: 6 842
Цитат
Примерно можело фондацията да отдели пари за неформални срещи за спечелване на доверие (водене на жената от семейството на кафе, за разговори).

А кой ги дава тези пари и с каква цел?...

Въртейки каналите, снощи попаднах на едни много добри анализи от адвокат Костов. Намерих ги в нета, за да ги изслушам повторно. Според мен, всеки трябва внимателно да ги изгледа и осмисли. Оставам без коментар.

https://www.alfa.bg/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE/%D0%B2-%D0%BE … D0%B3-c37062.html

# 4 101
# 4 102
  • София
  • Мнения: 2 701
По повод новината, че ВАС е отхвърлил жалбата срещу промените в Наредбата за условията и реда за осъществяване на мерки за предотвратяване изоставянето на деца:
Коментар на адвокат Петър Николов: "Уважаеми медии и МТСП, това което пишете просто не е вярно и всеки грамотен юрист ще ви го каже. Направете си справка преди да препишете 100 пъти поредната лъжа. Жалбата не е отхвърлена, тя не е допусната до разглеждане, защото българският родител нямал правен интерес да иска отмяна на Постановление на Министерски съвет, което касае неговият личен и семеен живот. Въпреки, че ВАС има многобройна друга практика, с която ще ви запознаем. Същевременно ВАС, въпреки абсурдните си мотиви, указва да се иска отмяна директно на текстове от Наредбата, което другата седмица ще направим с нова жалба. Много съжалявам, че в петък вечер ще останете дълбоко разочаровани, но трябва да отмените празника на победата с всички фойерверки, които гръмнахте напразно. Нашата работа продължава и този път няма да има една, а хиляди жалби. А най-смешното и жалкото в случая е, че тези, които се “борят” уж за “независима” съдебна система първи се възрадваха на едно конюктурно решение."

# 4 103
  • Мнения: 4 376
Това ли? https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2019/10/18/3978773_vas_okonchate … WbyOg&ref=rss

Защо някой е против децата да се реинтегрират в семействата си и да не бъдат изоставяни в домове? Защо се пуска жалба срещу мерки, които да върнат изоставените деца по-бързо в семействата им и да бъде предотвратено тяхното изоставяне от родителите им? Да не би целта на жалбоподателите е повече деца да бъдат изоставяни от родителите си и по-малко деца да бъдат върнати на родителите си?

# 4 104
  • Мнения: 486
Това ли? https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2019/10/18/3978773_vas_okonchate … WbyOg&ref=rss

Защо някой е против децата да се реинтегрират в семействата си и да не бъдат изоставяни в домове? Защо се пуска жалба срещу мерки, които да върнат изоставените деца по-бързо в семействата им и да бъде предотвратено тяхното изоставяне от родителите им? Да не би целта на жалбоподателите е повече деца да бъдат изоставяни от родителите си и по-малко деца да бъдат върнати на родителите си?

Защото сме уж правова държава и всеки, който смята, че са нарушени законните му права и интереси, може да подаде жалба в съда, и да опита да я защити. Ето защо коментари като горния нямат никакъв смисъл.

# 4 105
  • Мнения: 4 376
За кои права става дума? Правото да изоставиш детето си? Правото да НЕ го взимаш обратно? Правото на детето да НЕ живее с родителите си? Или правото на детето да бъде изоставено в дом? И какъв точно интерес има детето да не живее с биологичните си родители, когато те с помощни мерки ще са в състояние да го отглеждат? Наистина не ми стана ясно как противници на стратегията ще са против тази наредба. Няма логика.

# 4 106
  • Мнения: 12 215
Наистина не ми стана ясно как противници на стратегията ще са против тази наредба. Няма логика.

Вероятно повече яснота може да има само ако се прочете жалбата, за да се разбере кои свои права и интереси вижда като нарушени жалбоподателят.  Иначе просто теоретизираме.

# 4 107
  • Мнения: 4 376
Да, но не мога да намеря текста на жалбата. Наредбата поне съм я прочела.

# 4 108
  • Мнения: 2 013
Fenris, отговарям на твоите въпроси (относно наредбата) чрез извадки от тази наредба:
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135471082

Чл. 6. Мерки за предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в специализирани институции се предприемат по отношение на бременна жена в риск да изостави детето си след раждането при наличие на някое от следните обстоятелства:
1. жената е непълнолетна;
2. (изм. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) жената сама отглежда друго дете/деца;
3. жената е без доходи и/или жилище;
4. (изм. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) жената е с рисково поведение за здравето или живота на детето или е с алкохолна или наркотична зависимост;
5. жената е била обект на насилие;
6. жената има едно или повече деца в риск;
7. (доп. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) жената има едно или повече деца с увреждане и/или отклонения в здравословното състояние или развитие;
8. други обстоятелства, които поставят детето в риск от изоставяне.

И т.н.

# 4 109
  • Мнения: X
Магдалена, в болднатото няма нищо странно, а отделно има и други обстоятелства, при които дете и семейството му могат да бъдат поставени под наблюдението на социалните и да бъдат прилагани съответните мерки. Ти си копирала само тези за бременните жени, а и подозирам, че въобще не си чела цялата наредба.

Общи условия

Активация на акаунт