Вашата история със злоядото дете

  • 19 063
  • 264
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Таис, и аз бях здраво, слабо и активно дете, но ядях.
Да не би децата, които се хранят нормално да са по - малко здрави от гладуващите?
Добре, след като не яде и не даваш добавки, от къде си набавя необходимите хранителни вещества? От въздуха, от водата?

# 91
  • Мнения: 25 447
Да уточня и допълня,че моята не е злояда, напротив има си апетит,но за боклуци и сладки неща.

Да оставиш детето да се храни както и когато иска не означава автоматично, че трябва да се заменят здравословните храни с джънк. Не видях изобщо някой да го препоръчва.
Говорим за обичайните за българската кухня ястия и че не е драма, че детето нямало да яде манджурляци и супи с по няколко филии хляб, както все още се счита у нас за много засищащо и здравословно. Какво ще му стане, ако кара цял месец на сирене и домати или краставици и принцеси с кашкавал? Или че от готвените ястия яде само мусака и супа топчета?
Важното е децата да се хранят с качествени продукти и да поемат малко или много храни от всички групи. Пък дали ще яде краставица или айсберг, кайма или чисто месо, прясно/кисело мляко или сирене/кашкавал – какво значение има в крайна сметка?
Друго, много важно правило е да се спазват часовете за хранене и да не се дават боклучави храни, особено преди основно хранене. Обича сладко? Няма проблем, но само и задължително като десерт. Изяжда си основното, получава сладко. Не яде основно, няма сладко.
Ясни правила без изключения, хранене на цялото семейство заедно, малко повече емпатия към децата и проблемите със злоядството рязко намаляват.

# 92
  • Мнения: 10 967
Ох, колко сме ги дъвкали тези общоизвестни грешки при захранването - да не се тъпче, да не се насилва, да не се захранва преди да седи стабилно седнало и преди да отпадне рефлексът на избутване с езика, да се дава да рови и изучава храната и да яде с ръце, да се храни на маса с родителите, които хапват с апетит, а не да се гъчи с пюрета в усамотение и в някакви други часове, да не се залъгва с приказки и песни, да не дава гладко пюрирана храна след 10-12 месеца...

Да, всички тия неща са важни и със сигурност повечето родители са оплескали поне 2-3 от тях, често под давление на баби и медицински лица. Ама не са единствената причина за по-късна злоядост, нито пък има смисъл човек да се обвинява постфактум. Може само да опита да поправи грешките при евентуално следващо дете.

Иначе говорейки за злояди деца, може би е добре и ние, родителите, да погледнем огледалото, здравословния си статус и хранителните си навици.

# 93
  • Мнения: 1 295
Благодаря ви момичета, иначе не настоявах, само забаламосвах,  2- 3 за 4 години ми се е случвало да й се скарам наистина по въпроса, но те бяха наистина от безсилие, за единия много съжалявам беше в повече моето изпускане на нервите, но това е, по принцип много търпя и я убеждавам. Като цяло винаги съм се опитвала с много говорене да оправим каквито и да било проблеми. Понеже тя все повече разбира се надявам с времето да се разберем съвсем, че трябва поне да се научи да опитва нови храни, въобще не ми е задължително всяка една да я обича.

# 94
  • София
  • Мнения: 12 374
Калина, не знам. Но е здрава, факт. А това:
Да не би децата, които се хранят нормално да са по - малко здрави от гладуващите?
пък никой не го е казал, айде малко по-спокойно.

Както казах, имаше дълги периоди когато караше само на картофи. После следваше що-годе нормален период, после пак нещо й прищракваше и караше само на яйца. Или супи, или нещо трето. Постепенно започна да разнообразява, но като количество е малко - и все още не яде неща като сирене и кисело мляко, боб, леща, рядко месо. Здрава и активна е, а щом педиатърът казва да не се вманиачавам, значи не се. Не можеш да накараш насила някого да заобича и да прояде каквото и да било. С мен така правеха с гнусния зелен фасул - и трите баби бяха убедени, че лятото, когато им бях в ръцете, трябва да ме научат да го ям. В резултат не просто не свикнах, но и досега само от миризмата мога да повърна. Иначе родителите ми никога не са ме натискали да ям каквото и да било.

М/у другото, мъжът ми е бил адски злояд до пубертета, с месеци е карал, както казва свеки, на хляб и вода. Супер слабичък е бил, но не е боледувал. В 7-8 клас е почнал да яде, та и досега има здрав апетит.

# 95
  • Русе
  • Мнения: 11 913

Добре, след като не яде и не даваш добавки, от къде си набавя необходимите хранителни вещества? От въздуха, от водата?
И аз туй съм се чудила. Но е факт, че моето дете е боледувало много рядко, и се възстановяваше много бързо ако пипне нещо , а ходеше и на ясла и на градина. Ядеше нищожни количества. От 6 годишен започна да тренира всекидневно. Понеже детето беше здраво и енергично, не се вторачвах толкова в количеството на храната, а гледах да предлагам качествена храна и все имаше нещо, което му харесваше .

# 96
  • Мнения: X
Е, вие говорите за крайности с това настояване детето да яде точно определени неща. Разбира се, че нищо няма да му стане ако ще и цял живот да не близне зелен фасул.
И аз не ям много неща, не очаквам от детето да яде всичко.

Как' Сийка, аз лично изобщо не говоря затова детето да яде непременно супи с не знам си колко филии хляб, а пък ако ядеше, както казваш само мусака и супа топчета (примерно) щях да съм супер щастлива. Говорим за дете, което изобщо не БЛИЗВА готвена храна! Никаква, без значение какво има вътре. Не просто за такова, което си подриба храната.

Пак казвам - за мен не е нормално месеци наред да се кара на картофи или кисело мляко, само.
Именно, че трябва да се ядат от всички хранителни групи (почти), а злоядите деца не го правят.
Моето с месеци не ядеше месо, сирене, кашкавал, яйца, нищо. И от къде да дойде протеин, Б12, желязо. Знам, че ги има и в някои растителни, но тя и тях не яде, да не говорим, че там са в малки количества и неусвоими форми, няма значение.
Добре, че тогава още пиеше АМ, че поне малко протеин от там си е набавяла. Иначе анемията е сигурна, след години подобно хранене.

Сега яде минимални количества месо няколко пъти месечно и чат - пат кисело мляко. Никой не може да ме убеди, че е ОК това хранене.

A m b e r , в количества и аз не се вторачвам, мен ме бърка еднообразието. Добре, че поне от малкото неща, които яде има и здравословни.

# 97
  • Русе
  • Мнения: 11 913
Моето дете до 3 години ядеше по кило и половина кисело мляко и по някой плод. Ок или не, това беше положението. Критикуваха ме ,че не го натискам и насилвам да яде. То не бяха съвети, не бе чудо. По едно време рисувах картини с храна, така щяло да му стане интересно и да яде. Еми не прояде. На около 4 заобича леща. За около година, две.Гледах да тикам и месо, обаче да тикам колко да тикам. Две хапки и после ходи да плюе. И здрав. И стигна до национален отбор - по 6 часа тренировки всекидневно. Никого не убеждавам и аз съм се чудела.

# 98
  • София
  • Мнения: 12 374
О, съвети и аз колко съм получила - да й четем докато яде, да правим театър, да имитираме самолетчета и животни, абе всякакви дивотии. Аз пък вярвам, че храненето не трябва да бъде съпътствано от циркови номера, а да носи радост, както и човек да обръща внимание на това, което поема - а не само да отваря уста като гъска, в която баба или мама бута лъжицата. Виждала съм го, не ми харесва.

# 99
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето дете като беше бебе много добре напредваше със захранването, докато не си взе веднъж от нашата храна. Joy После нямаше сила, която да го накара да яде блудкавите пюрета - нито домашни, нито купени. Нещо като Автентичната котка беше - купувам му поредното пюре с нещо, бебето го омухва цялото и аз си мисля - лелее, ето нещо, което ще яде. Ама на втория път бебето не искаше и да го види. Накрая се принудух да подраня с детската кухня и да давам по малко от нашата храна. Като бебе ядеше всякакви зелени супи, яденета с пасирани зеленчуци и какво ли не, ама в момента, в който нещата вече спряха да бъдат пасирани, детето отказа и да опитва. А сега щом е зелено, значи е отровно. Crazy

Kalina, какви неща яде детето? Има ли някое ядене, което да обича, че там да му криеш яйце или малко количество пасирани зеленчуци?

# 100
  • Мнения: X
Ceca, нищо готвено не яде. На салата яде домати и краставици, но е важно в салатата да няма нищо друго от сорта на магданоз, лук и т.н. ако има не яде нищо.
Опитва крем супа няколко пъти годишно по няколко лъжички (това е единственото готвено, което опитва).
Иначе яде кисело мляко с овесени ядки, филия с крема сирене, плодове.
Мноого рядко яде кебапче (никакво друго месо). Общо взето това.

И така вече година и половина, като има периоди, в които буквално единственото нещо, което яде за деня е кисело мляко с овесени ядки една купичка сутрин и нищо друго. Има и по - добри дни, в които има повечко апетит, но той се свежда пак до познатите храни. Не опитва нищо ново.

# 101
  • Мнения: 10 967
На салата яде домати и краставици, но е важно в салатата да няма нищо друго от сорта на магданоз, лук и т.н. ако има не яде нищо.
Е тоя коментар олицетворява чудесно родителските капризи и напразни надежди, че детето е длъжно да яде всичко. Салата от домати и краставици, особено в сезон, е супер вкусна и здравословна храна. Малко лук и магданоз няма да добавят кой знае какво към хранителната й ценност, а и за майката е по-лесно - ще си спести усилие за кълцането им.
П.П. На 43 години съм, не кусвам лук под никакъв предлог и ям доматите само белени (но са любимата ми храна) Simple Smile

# 102
  • Мнения: 25 447
Някой може ли да ми обясни какъв е проблемът, че детето не яде термичнообработени храни, в които количеството на полезните съставки е силно понижено, а набляга на по-естествени храни?
Сега, ако предпочита да ръфа пресни картофи, вместо печени или варени, да, разбирам, ама в случая май не става въпрос за сурови боб и леща, нали?  Grinning
Ето, точно това вманиачване на родителите и налагането на тяхното виждане за „правилно“ и „неправилно“ прави злояди децата.
Особено пък днес, когато са толкова модерни хранителни режими като суровоядство, палео и т.н., то е смешно човек да прави драми заради пустите му манджи.

# 103
  • Мнения: 10 967
Как Сийка, два от възможните проблеми с липса на термично обработена храна са
1. нарушена перисталтика
2. невъзможност да се яде месо и риба в полезния им вид (колбасите не са полезни, а карпачо и суши не съм убедена, че е най-добре за малко дете).

По отношение на месото нещо да добавя, много деца не умеят и не желаят да дъвчат жилаво месо, което изисква разкъсване (вратна пържола например) с млечните си зъби. Или го прояждат след израстването на постоянните, ако имат интерес към храната, или си остават на кайма, добре сготвено пиле.
Това, което децата получават като "храна" в детските градини, училищата, че и вкъщи от детска млечна кухня, също не помага особено на бъдещите им вкусове.

Последна редакция: вт, 23 апр 2019, 19:35 от Параход

# 104
  • София
  • Мнения: 272
В началото разговорът изобщо не акцентираше на манджите, а на храненето изобщо с храна, която съдържа всички основни макронутриенти - въглехидрати, мазнини и протеини. От тук коментиралите не ми направи впечатление някой да залита към специфичен режим, по-скоро останах с усещането, че всички споделяме холистичния подход към храненето.

А що се отнася до деленето на храните на полезни и вредни, у нас е много просто - всичко, което е пакетирано и не си приготвил сам е желателно да се консумира в ограничени количества. Няма по-хубаво и полезно нещо от домашната храна с продукти, които сам си избрал, без значение дали е смути, салата или готвена манджа.

Общи условия

Активация на акаунт