Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 14

  • 38 254
  • 748
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Франсоаз - тоест ядете закуска и след това направо вечеря?
Не, ям три пъти на ден.З/О/В.Когато не ми яде сутрин, пия само кафе, преди с кокосово масло, сега чисто, черно.
Обяда и вечерята са ми задължителни, аз не търпя на глад.
Ако по някаква причина О/В са били по-леки и съм огладнявала следобед предимно, си взимам
-черен шоколад
-кисело мляко
-плод
-варено яйце
-кашкавал/някакви сирена
-кафе/чай
-заквасена сметана
едно от изброените, каквото има у дома или каквото ми се прияде.
Но след стабилен и хубав обяд към 13 часа, обикновено не огладнявам до към 18, когато и вечерям.

# 76
  • Мнения: 973
Благодаря много - аз също така ям , но все още има доста въглехидрати в менюто ми.
Не обичам салати , но ще опитам да променя вкусовите рецептори .

# 77
  • Paris, France
  • Мнения: 13 974
Доколкото помня, при диети за обръщане на диабет не се препоръчваха междинни хранения, освен в началото, когато се намаляват въглехидрати при тежка ИР. Влезе ли се в кетоза спокойно се минава с 2-3 хранения на ден. Сутрин пиех кафе, в 15-16ч ядях огромна салата, нещо като овчарска, примерно, без лук ако ще излизам с пържени или варени яйца, гъби или подобно и вечерта, към 20ч ядях това, което яде семейството, но без гарнитура от боб, ориз, картофи и подобни и без хляб. Преди да заспя, ако съм гладна, дояждах салатата и варено яйце. Ако търсите гурме меню е трудно, но ако се задоволявате с нещо протеиново, бързо сварено или запържено с чесън, лук, магданоз е много лесно. Салата + телешко варено, примерно, но си сипвате само целина и месо без картофи и моркови. Телешки език с масло и зехтин, гъби, агнешки дроб, задушен в зехтин, чесън магданоз, агнешко със спанак и кориандър. Пиле с бамя. Доста възможности има. Снаковете може да са морков и 2 чушки, няколко стръка целина, една краставица.

Може да се гладува, но по мои, лични впечатления това е ужасно трудно в началото. Нюкасълската ми беше по-лесно, защото свикнах и защото вече бях кето. Ден нормално ядене и ден глад също са добра стратегия, но аз не мога.

Проблемът с плодовите дни е, че няма протеини, а инсулинът се качва. Не си ги позволявах докато не видях що годе нормален инсулин на първи час (моят проблем беше първи час).

Някой с Ник дря...  нещо попита какво правим като не ни понася дозата Метформиов препарат. Намаляваме я. Аз не можах да пия повече от 2х500мг, а ми изписаха 3х500. Ядях 2 пъти и съответно така пощадих и черния дроб.

Спортът при ИР и диабет никак не помага в началото. Питър Атия, онкохорург и образован лекар е плувал и карал колело по 4-5 часа дневно, скъсвал се от спорт и пак имал коремче и висок инсулин. Така открива кето диетата и сега практикува функционална медицина. Стив Редгрейв е спечелил 3 златни медала след диагностициране с диабет 2, тренирал е гребане по 6 часа ежедневно и си е седял диабетик и май още е диабетик. Така че не разчитайте на спорт! Без добавки и диета той влошава нещата

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Steve_Redgrave

При прием на Метформин смисъл от спорт няма, защото метформинът отваря дадени канали, но затваря каналът, по който спортът действа положително на ИР. Затова според мене е по-добре първо да се отслабне рязко, да се подобри значително ИР, да се набавят липсващите витамини и тогава да се започне активен спорт. Не казвам, че трябва да лежим, но средно бързо ходене щади организма от отровите ROS, приятно е и в същото време положително.

Роналд, странните, може би отговори, които дадох са в контекста на темата - "Отслабване при ИР". Предполагаме, че пишещите тук желаят да отслабнат и търсят стратегии за преодоляване на високия инсулин. За слаби хора с диабет или тежка ИР стратегиите са леко различни, макар че и те трябва да минат през рязко сваляне на тегло.

# 78
  • София
  • Мнения: 11 463
Невена, стана ми интересно за бягането (или бързо ходене?) след храненето, полезно ли е, по колко време, след всяко хранен ли?
Благодаря!

И - понеже чета противоречиви мнения, еднодневното (пълно) гладуване - пречи или помага? Кара черния дроб да трупа мазнини или го регенерира, след като последният е "свободен" от работа този ден?
подобрява ли инсулиновата чувствителност или напротив - с течение на времето я влошава?

Последна редакция: чт, 11 апр 2019, 14:23 от Ronald

# 79
  • София
  • Мнения: 12 374
Ако се вечеря в 19 ч. и после закуската е към 8, за тия 12-13 часа покой черният дроб не си ли почива, егати? Ако трябва да откарам цял ден гладна, вечерта ще съм труп и ще поискам само една лопата, да се закопая сама.

Моето ендо ми каза преди година и повече, че най-вероятно имам ИР - даде ми и направление, аз естествено го затрих, и все ме мързи да отида и да се изследвам. Днес поне пуснах тсх, пкк, захар, холестерол, асат и алат, че съм с Хашимото, но все отлагах да си проверя стойностите. Тооолкова мразя да вися по кабинети и да ме дупчат.

# 80
  • Мнения: 2 051
Според др. Джейсън Фунг краткосрочното гладуване е много полезно и много подобрява инсулиновата чувствителност на клетките. Като си само на вода, чай, кафе (без подсладител), няма какво да предизвика резки пикове на инсулина. Ето тук има по-подробно инфо:

https://www.dietdoctor.com/intermittent-fasting

Тук има клипчета с бг субтитри на същия доктор. Озаглавени са Постна част 1 ... до 8.

https://www.dailymotion.com/search/lowcarbdietbg







Последна редакция: чт, 11 апр 2019, 14:39 от lu_lu

# 81
  • София
  • Мнения: 11 463
Ако се вечеря в 19 ч. и после закуската е към 8, за тия 12-13 часа покой черният дроб не си ли почива, егати? Ако трябва да откарам цял ден гладна, вечерта ще съм труп и ще поискам само една лопата, да се закопая сама.

Моето ендо ми каза преди година и повече, че най-вероятно имам ИР - даде ми и направление, аз естествено го затрих, и все ме мързи да отида и да се изследвам. Днес поне пуснах тсх, пкк, захар, холестерол, асат и алат, че съм с Хашимото, но все отлагах да си проверя стойностите. Тооолкова мразя да вися по кабинети и да ме дупчат.
Таис, само по желание и при възможност, в никакъв случай не казвам, че е единствената възможна панацея това еднодневно гладуване. Даже напротив, някъде четох че дори и за 1 ден в седмицата глад може да си омазниш черния дроб, тъй като организмът изпадал в състояние на стрес и трупал мазнини. Дали това е достоверно - не знам.  Както не знам и какво (и дали) влияе върху инсулина.

# 82
  • Мнения: 2 052
Фънг съм го виждала и да се появява в интервюта в ето този канал, който е ориентиран към ползите на фастинга.
https://www.youtube.com/user/PompaHealthSolutions
Иначе имам книгата му, полезна ми беше като цяло.

# 83
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 789
Момичета,приемам 2 пъти по 850мг.Неоформин,но в последните 2-3месеца забелязвам, че изпитвам неистов глад за въглехидрати. Имате ли идея на какво може да се дължи?

# 84
  • Paris, France
  • Мнения: 13 974
Нещо не се справих с намирането на информация за Нюкасълската диета. Може ли някой да обясни точно какво се прави, колко време и от какво идват калориите?

Не си търсила. В 7ма и осма тема сме я коментирали надълго и нашироко. Ето още, на английски:

https://www.diabetes.co.uk/diet/newcastle-study-600-calorie-diet.html

Екстремно ниски калории се приемат. 600 калории на ден от Оптифаст - готова напитка с витамини, протеини и минерали и още 200 от листни зеленчуци, които и без това не се усвояват. Прави се само под лекарско наблюдение, същото има високи рискове за камъни на бъбреците и жлъчката. Задължително се пие цитрат за да предотврати камъни в бъбреците и поне чаена лъжичка мазнина. Калориите идват основно от собствените ни запаси в шкембето. За времето - 10ина дена я правих, но при много затлъстял панкреас и черен дроб се прави по-дълго, може 2-3 месеца. Съфорумци са седяли на нея по 5-6 месеца. Говоря за хора от по 100-200 кила. Слабите диабетици и ИР с мас в дроба я правим десетина дена, в които може и да лежиш, ако искаш. След нея се маха едно хранене за запазване на резултата и/или се спортува.

https://www.diabetes.co.uk/diet/newcastle-study-600-calorie-diet.html

В стари теми съм пускала линкове към обясненията, които да принтирате и занесете на ЛЛ за да ви подкрепи и да направите схема за прогресивно махане на лекарствата, ако приемате такива.

Засега само аз май съм я правила, но да кажа, че съм доволна е малко. От доживотна присъда с връчена рецепта за Метформин и препоръки да ям салатки се оказах минус 15 кила за няма и два месеца и се върнах към живота. Отървах се от инфекции, нередовна и дълга менструация и 100 други болежки. Не излекува хиперинсулинемията, но позволи с времето, при сравнително нормално и либерално хранене инсулинът да продължи да пада сам, без никакви лекарства. Приемах след това Вит Д и Б12 и магнезий и сега се налага да пия редовно Вит Д.

Роналд и Таис, напишете си поне резултатите, та да знаем какво е положението при вас. Не е все едно дали сте с инсулин на гладно 10 или е 200-300 и дали като скочи на първи час пада веднага на втори или се качва. Печалившите стратегии в двата случая са различни. В първия, когато пада, може да се яде често и по малко, същото пиковете ще са по-малки и кратки. Във втория случай не може да се мине без лекарства и бавно приучване на организма да гори глюкоза. Най-доброто във втория случай е .....  глад.

Еднодневният глад помага при много хора. При мене работи. Предимството е, че не намалява метаболизма и успокоява лептина при жените. Недостатък е, че при мазен черен дроб може да не помогне, но може и да го доомазни. Не е подходящ за всеки и не е панацея. Както вече писахме панацея няма. Еднодневният глад работи при изчистено, вече хранене и липса на хронични усложнения като високо кръвно, примерно.

Съветвам всички с ИР първо да разберат причината и какво им липсва, да изчистят храненето си и да започнат да пият добавки на липсващото и чак тогава да мислят за диета и след това двигателна активност.

Омазняването на черен дроб не се получава от гладуване и ядене след това. Изпразнения и отпочинал дроб функционира по-добре - факт. Черният дроб се омазнява от: алкохол, фруктоза, транс мазнини и наситени, липса на омега 3, магнезий, въглехидрати. Омазняването може да прерастне във фиброза и цироза. При липса на магнезий дробът не функционира правилно. Едно от действията на Метформина е да насочва магнезий към черен дроб, но тогава почва да липсва за щитовидна, яйчници Итн. За стотен път - в лабораториите предизвикват ИР на лабораторните животни като ги хранят с транс мазнини и фруктоза. Става и с наситени. Затова ги избягваме, транс мазнините до живот, фруктозата с мярка.

При ИР, като хапнем ВХ инсулинът се вдига за да бута и тика глюкоза към клетките. Черният дроб забелязва висок инсулин и мисли, че няма глюкоза и затова започва да я бълва в кръвта. Панкреасът усеща, че има повече глюкоза и произвежда и пуска инсулин в кръвта. Черният дроб не отчита високата захар, в кръвта, а само висок или нисък инсулин. Така влизаме в порочен кръг.

# 85
  • София
  • Мнения: 12 374
Невена, голямо благодаря! Аз си чакам моите изследвания, в Кандиларов казаха след 17 ч. ще излязат. За пръв път ползвам лабораторията, досега ходех в Бодимед, но сутринта нямах време.

Трансмазнини не консумирам, газирано също, сладко вече почти не ям. Пуста бира и водка обаче, ще трябва да ги жертвам. Поне временно.

# 86
  • Мнения: 12 612
За водката не мога да съчувствам, обаче за бирата мога двойно... толкова да я обичам, само като ми замирише на бира и съм щастлива Grinning
Позволявам си по 1-2 на няколко седмици, с успокоението че е твърде рядко за да ми се отрази кой знае колко, само навън, вкъщи такова нещо не внасям че ме изкушава много. Твърд алкохол поначало не харесвам. Мнооого рядко ще си сипя буквално за опитване малко хубав ром, и то примерно 30 грама, дето повече ги мириша цяла вечер, отколкото да ги пия. Една бутилка ми се подмята из къщи повече от половин година и е до половината, смятай колко пия Grinning
При мен обаче не мисля че беше много тежко положението, ако проблемът е сериозно напреднал не бих посъветвала никого да прави така. Невена обяснява доста пъти как черният дроб "зарязва" всичко друго за да се справи с алкохола приоритетно. Ако пък сте и на лекарства съвсем няма място за чудене, аз не съм. Права е и че на всеки състоянието е различно и няма как едно и също да работи еднакво за всички ни.
При всяко положение по-лесно се отвиква от нещо ако се премахне напълно, поне отначало. Много хора са "без едно мога, само с едно не мога" и им става по-трудно ако си позволяват малки количества от нещо такова. Било то алкохол, сладко, тесто... имам познати които точно това ги дъни при спазване на диета и я зарязват.

# 87
  • Sofia
  • Мнения: 26 331
Да си пия ли хормона за щж след глюкозата и трите боцкания или няма смисъл?

# 88
  • Paris, France
  • Мнения: 13 974
Таис, чакаме резултатите със заТаисен дъх. Пожелавам ти нищо да ти няма и всичко да е нормално от все сърце! Имаш ли мазнини за сваляне от корема?

За алкохола - категорична съм, че трябва да се спре напълно докато отслабнем и се излекуваме. За хора, които сме имали проблем с черен дроб някога е по-добре никога да не вкусваме алкохол по няколко причини :

1) намалява горенето на мазнини със 75%

2) дърпа магнезий. Мнозинството алкохолици имат тежък недостиг на магнезий, а ние си го имаме и без алкохол.

3) празни, излишни калории и натоварване на ч. дроб с отрова.

4) може да предизвика Хипогликемия, особено при склонност към такава и прием на свалящи КЗ лекарства.

5) и най-важното - омазнява черния дроб. На ехографията ме питаха дали съм алкохоличка, а аз не близвам алкохол. Разлика в образа на омазнен от фруктоза или мас и омазнен от алкохол дроб няма.

"The takeaway: Anyone with any fatty or fibrotic liver issues should avoid sugar, carbs and alcohol until the liver has healed. “If you have liver problems you should avoid alcohol under all circumstances,” says Lustig." - всеки с проблем с омазняване или фиброза в черния дроб трябва да избягва захар, въглехидрати и алкохол да не се излекува. После може по много малко и рядко. Честно казано, не се виждам да пия.

Това от:

https://www.dietdoctor.com/low-carb/keto/alcohol

Намирам статията за балансирана, разглеждаща плюсове и минуси и много полезна за всички нас.

Д-Р Бернщайн предлага алкохол като начин да се свали КЗ и да се избегне нощно бълване на захар, но съветите му са към инсулинозависими диабетици, от тип 1 и със здрав черен дроб. Този му съвет и съвета за замяна на захарта със стевия не са подходящи за нас. Даже мислех да му пиша и да го помоля да добави обяснение и пояснение.

Дотогава почивки в Шарджа, командировки в КСА, мисии в Афганистан и заселване в Судан са идеалното за нас, хаха.

# 89
  • Мнения: 4 564
И аз благодаря за отговора за Нюкасълската диета Flowers Rose Отхвърлила съм я заради въпросната напитка. Но ще проверя сега отново всичко и ще преценя дали да я направя.

Общи условия

Активация на акаунт