PROfertil® - Задайте своите въпроси към д-р Станулов и проф. Куманов

  • 26 970
  • 246
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Резултатът има значение!

Подобрява всички параметри на качеството на семенната течност, необходими за успешно зачеване и здрава бременност

В миналото, при липса на бременност след много опити, изводът винаги е бил инфертилитет. Традиционно това се е смятало за женски проблем, което е погрешно. Днес знаем, че в 50% от случаите причината са сперматозоиди, които не достигат целта. Но пониженото качество на спермата не означава задължително, че мъжът не може да има деца. Инфертилните мъже могат да имат ерекция. Импотентните мъже могат да имат деца.


Инфертилитетът е свързан със стигма. Това е тема, която мъжът избягва, когато е засегнат. Това тормози съзнанието му, особено когато вярва, че нищо не може да направи. Ситуацията е сериозна, но има надежда. Днес има начини да се „размърдат“ сперматозоидите. Решението в случая е PROfertil®. Благодарение на патентованата комбинация от осем хранителни съставки продуктът работи като фитнес център за сперматозоиди. Мъжкият инфертилитет се определя като неспособност мъжът да има деца. Субфертилният мъж има само понижена способност да има деца. Ако след 12 месеца опити за дете желаният резултат не е постигнат, мъжът може да е субфертилен. Той няма никаква причина да избягва тази тема. Има PROfertil®. Той може да направи нещо по въпроса. PROfertil® е храна за специални медицински цели. Наличен в опаковки от 60 капсули (за един месец) и 180 капсули (за три месеца).

За поръчки: https://remedium.bg/search.html?phrase=profertil
www.profertil.bg
Произведен в Германия за Lenus Pharma GesmbH Vienna/Austria
Вносител/Дистрибутор: A&D Pharma България
тел: 02 810 3949


Полезно съдържание:
Pushpin Употреба на нутрацевтика PROfertil®  за подобряване на качеството на спермата
Pushpin Преброяване на сперматозоидите - фактите
Pushpin Субфертилитетът – световен мъжки проблем
Pushpin Субфертилитет - а сега какво?
Pushpin PROfertil възстановява мъжкия и женския фертилитет


Включете се в консултативната тема и задайте своите въпроси, свързани с репродуктивното здраве на д-р Станулов и проф. Куманов!


Д-р Георги Станулов
Професор по ендокринология и андрология
Завършва Медицински университет – София, с отличен успех от държавните изпити. Придобива специалност Акушерство и Гинекология в Университетската болница в Alexandroupolis. Положил е изпит за сертифициране към Hellenic Society for Colposcopy and Cervical Pathology. Повече от три години е част от екипа на инвитро центъра към Университетската болница в Alexandroupolis. Под ръководството на професор G. Galazios се развива като отличен специалист по асистирана репродукция, като работата му се отличава с висока успеваемост. Впоследствие  е част от екипа на професор K. Nicolaides в Harris Birthright Research Centre London Великобритания. Работи последователно във Виена Ин Витро Център (в Токуда болница София) и Отделението  по Асистирана Репродукция в Университетска болница „Лозенец”.


Проф. Филип Куманов
Специалист по акушерство, гинекология и репродуктивна медицина
Завършил е Медицински факултет на Медицинска академия, София. От 1979 г. работи в Университетския клиничен център по ендокринология и геронтология, УСБАЛЕ “Акад. Ив. Пенчев” – София. Специализации в чужбина: 1987 г. – в Мюнхен със стипендия на Германската служба за академичен обмен (DAAD); 1994 г. – в Рим с индивидуална стипендия на TEMPUS; 2001 г. – в Кливланд, САЩ, със стипендия на ClevelandClinicFoundation. Автор на монографията “Климактериум у мъжа?”. Съставител и автор на монографията „Ендокринология на мъжката репродуктивна система”, Академично издателство „Проф. Марин Дринов”, 2013 г.



Правила на темата

Тази тема е от типа “Виртуален кабинет”. Не е предназначена за създаване на дискусии, а е консултативна тема от вида "Въпрос от потребител – Отговор от специалист".
За да бъде максимално полезна и добре организирана и да бъде улеснен специалистът, който ще отговаря на Вашите въпроси, както и с оглед получаване на по-бърз и точен отговор, молим да спазвате следните правила:

- въпросите следва да бъдат зададени максимално ясно и с възможно най-подробно описание на проблема

- въпросите следва да съответстват на областта на компетентност на специалистите в темата

- не отговаряйте на въпроси, зададени от други потребители – темата не е дискусионна


Информацията, предоставяна в тази тема, не може да замени посещението при лекар, поставянето на конкретна професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Отговор на Вашите въпроси може да очаквате всеки вторник и петък.
Темата ще бъде активна до 23 юни 2019 г.
Темата не е предназначена за диагностициране и реакция на спешни състояния.
В случай че имате притеснения относно спешно здравословно състояние, моля, потърсете съдействие от личния лекар или на телефон 112.

Последна редакция: пн, 03 юни 2019, 12:59 от russev

# 1
  • Мнения: 14
За диетотерапия при жени с поликистозен овариален синдром (PCOS), които желаят да имат деца

PROfertil® female е специално разработен, за да покрие специфичните хранителни нужди на жени, старадащи от поликистозен овариален синдром, които желаят да имат деца. Предоставя адаптирани нутриенти за диетотерапия на това състояние и помага на женското тяло да се подготви за бременност.

Женският хормонален баланс е изключително сложна система, която може да бъде повлияна от множество фактори. Освен физиологичните и психологични аспекти, свързани със самата жена, неблагоприятно влияние могат да окажат и външни фактори като стрес, шум, стимуланти (никотин, алкохол и др.), замърсена околна среда, както и непредвидими социално-икономически фактори.

Поликистозен овариален синдром (PCOS) е едно от най-честите хормонални заболявания при жени в детеродна възраст и свързаният с това заболяване инфертилитет при жената е една от най-честите причини за невъзможност за зачеване на така желаното дете. Историята на това заболяване е много сложна и обикновено започва по време на пубертета. Симптомите значително варират от жена до жена и могат да бъдат с много различна тежест.

Когато се стигне до самите симптоми на заболяването, основна роля играят сложните механизми, регулиращи хормоналния баланс на жената. Отклоненията в женските полови хормони (естрогени) и мъжките полови хормони (андрогени), лутеинизиращият хормон (LH) и фоликулостимулиращият хормон (FSH) са основните причини за патологични процеси. Последните два регулират функционалните процеси в яйчниците.

Прочетете повече ТУК.

# 2
  • Мнения: 3 126
Здравейте,д-р Станулов.Винаги съм била с поликистозни яйчници.Опитах ИКСИ поради тубарна непроходимост.Резултата беше 0,12 заради некачествени яйцеклетки.Преди втората процедура бях 2 месеца на Пикоситол,2 месеца на профертил и 2 месеца със цикъл баланс.Опита засега приключи без трансфер,заради риск от ОХСС.Ще бъдя със ЗЕТ другия месец.Та въпроса ми е,след приема на посочените препарати,дали мога да се надявам на повишаване на шансовете за успех?

# 3
  • Мнения: 392
Здравейте ,знам,че не снава въпрос за проФертил, но ако могете да ми помогнете ще съм ви много благодарна! Искам да попитам за препарата м2тон. Препоръчан  
ми е от една общопрактикуваща док. Каза,че е много подходящ да се пие преди ин витро процедури! Подобрява качеството на яйцеклетките и също така ми каза,че много двойки благодарение на него успяли дори да зачитат по естествен път. Пие се 3,4 месеца да да има ефект. Искам да знам безобиден ли е този препарат понеже ми го предписа без никакъв преглед или изследвания? Каза,че е на билкова основа...
Благодаря предварително и приятен ден!

# 4
  • Мнения: 95
Здравейте знам,че не снава въпрос за проФертил, но ако могете да ми помогнете ще съм ви много благодарна! Искам да попитам за препарата м2тон. Препоръчан 
ми е от една общопрактикуваща док. Каза,че е много подходящ да се пие преди ин витро процедури! Подобрява качеството на яйцеклетките и също така ми каза,че много двойки благодарение на него успяли дори да зачитат по естествен път. Пие се 3,4 месеца да да има ефект. Искам да знам безобиден ли е този препарат понеже ми го предписа без никакъв преглед или изследвания? Каза,че е на билкова основа...
Благодаря предварително и приятен ден!
  Здравейте iovis,
не е редно да ви давам конкретен отговор – за да не се счете за антиреклама.  Все пак ще споделя мнение - относно препаратите на билкова основа, какъвто е цитираният от вас.
   Лично според мен много от билковите препарати ( особено тези съдържащи повече от десет билки) са недостатъчно проучени и ефектът им е недоказан. Факт е, че много двойки забременяват докато ги пият, но също е факт че много двойки забременяват ядейки вафли например. Смятам, че едва ли е нужно да ви доказвам че вафлите не помагат да се забременне, както едва ли ще оспорите че ако няколко двойки приемат вафли има шанс при някоя от тях да се случи бременност.   
   За да докажем действието на едно лекарство е необходимо да се направи клинично проучване. Изследва се група жени, като половината от тях приемат препарат, а другата половина приемат плацебо (т.е вещество без реално действие). След това се срявнява броя на забременелите. Повярвайте ми, стига да е достатъчно голяма групата – забременели ще има и при тези приемали плацебо (недействаща субстанция). Ако броят на забременелите е осезаемо по-голям при тези приемащи лекарството – може да заключим, че то действа, ако е сходен в двете групи, явно не действа.
   С най-добри пожелания. 
   Д-р Г.Станулов

Последна редакция: ср, 03 апр 2019, 15:16 от Д-р Георги Станулов

# 5
  • Мнения: 95
Здравейте,д-р Станулов.Винаги съм била с поликистозни яйчници.Опитах ИКСИ поради тубарна непроходимост.Резултата беше 0,12 заради некачествени яйцеклетки.Преди втората процедура бях 2 месеца на Пикоситол,2 месеца на профертил и 2 месеца със цикъл баланс.Опита засега приключи без трансфер,заради риск от ОХСС.Ще бъдя със ЗЕТ другия месец.Та въпроса ми е,след приема на посочените препарати,дали мога да се надявам на повишаване на шансовете за успех?
Здравейте Lunatichka92,
  факт е че има клинични проучвания, които доказват благоприятното действие ( по-конкретно намаляване на нивата на серумния тестостерон и подобрен баланс на половите хормони) при прием  на Глициризин, витамин Е и Омега-3 мастни киселини ( имено това са част от съставките на Profertil®) при жени с PCOS.
   Чудесно е, че сте приемали Profertil®, преди процедурата защото той има доказан ефект подобряващ качествата на овоцита, но не е излишно да го приемате и преди ЗЕТ, защото Омега-3,  Витамин Е и катехините, които съдържа - доказано подпомагат имплантацията.
   Надявам се да имате повече късмет при тази процедура и да се похвалите с положителен резултат.
   С най-добри пожелания
  Д-р Г.Станулов

# 6
  • Мнения: 14


Причината за безплодие може да се припише както на „мъжкия” фактор, така и на „женския”. През последното десетилетие се наблюдава постоянно растящ брой на патологични спермограми. До днес няма утвърдена терапия за подобряване на качеството на спермата. Целта на настоящото изпитване е приложението на продукт, съставен от 8 вещества, за които е известно, че подобряват качеството на спермата. Хипотезата е, че ефектът на отделните вещества се натрупва и по тази причина осигурява по-силен отговор.
Вижте повече ТУК.

# 7
  • Мнения: 442
Здравейте, със съпруга ми правим опити за дете от 6м,  неуспешни до момента. Аз съм на 26г, той е на 30. В тази връзка направихме някои изследвания - хормонални на двамата и спермограма на съпругра ми. При мен като проблем излезе ТСХ, че е 3.1 и в момента по препоръка на ендокринолог съм на Еутирокс.
При съпруга ми , резултата от спермограмата не беше добър и от АГ Св.София, където я правихме, ни посъветваха да търсим причината. До тук от хормоните мъжът ми има извън норма само Естрадиол 74.46 при реф.ст-ти 94.80-223.
Също така прави микробиология и стерилна урина. Резултатите са нормални. Остава само микробиология на еякулат да направи от препоръчаните му изследвания.
Прикачам и спермограмата.
Може ли да ни посъветвате къде другаде да търсим проблема, дали този лош резултата от СГ може да е случайност или на нервна почва ? Дали би се повлиял от добавки тип Профертил ? В момента пие Инозитол 1000мг,Лкарнитин 1000мг, Ларгинин 100, Витамин Е 20мг, цинг и селен. Също така и двамата приемаме цветен прашец по 10гр на ден.
Благодаря !

# 8
  • Мнения: 95
Здравейте, със съпруга ми правим опити за дете от 6м,  неуспешни до момента. Аз съм на 26г, той е на 30. В тази връзка направихме някои изследвания - хормонални на двамата и спермограма на съпругра ми. При мен като проблем излезе ТСХ, че е 3.1 и в момента по препоръка на ендокринолог съм на Еутирокс.
При съпруга ми , резултата от спермограмата не беше добър и от АГ Св.София, където я правихме, ни посъветваха да търсим причината. До тук от хормоните мъжът ми има извън норма само Естрадиол 74.46 при реф.ст-ти 94.80-223.
Също така прави микробиология и стерилна урина. Резултатите са нормални. Остава само микробиология на еякулат да направи от препоръчаните му изследвания.
Прикачам и спермограмата.
Може ли да ни посъветвате къде другаде да търсим проблема, дали този лош резултата от СГ може да е случайност или на нервна почва ? Дали би се повлиял от добавки тип Профертил ? В момента пие Инозитол 1000мг,Лкарнитин 1000мг, Ларгинин 100, Витамин Е 20мг, цинг и селен. Също така и двамата приемаме цветен прашец по 10гр на ден.
Благодаря !


   Здравейте, често казвам, че една птичка пролет не прави. Съветът ми е спермограмата да се повтори след три месеца. Използвайте това време за да я оптимизирате: приемът на Profertil и посещение при уролог биха могли да помогнат. Ако партньорът ви пуши, ходи на сауна или приема анаболни стероиди нека спре. След 3 месеца, когато е готова новата спермограма (добре е да я направите в друг център) - я качете и е ви дам съвет, как да процедирате.
С най-добри пожелания.
Д-р Г. Станулов

# 9
  • Мнения: 158

Здравейте! От 7 години при нас има първичен стерилитет. С мъжки фактор сме основно.Преминахме през няколко инвитро процедури, 2 от които и с донорски яйцеклетки. При тях имах биохимична бременност. Първоначално спермограмата на съпруга ми беше с 3% морфология. След прием на добавки, същите като състава на Профертил, само че взимани поотделно като витамини и добавки, спермограмата се подобри и морфологията стана 7%. Правихме и тест за ДНК фрагментация. Първо беше 48%, а след известен прием на добавки се подобри на 37%, но морфологията стана 4%. След 6 месеца  се получи подобрение на морфологиятя на 7%, но не сме правили SDI теста отново. Възможно ли е и при него да има подобрение?
Смятате ли че има вариант за спонтанно забременяване с тази спермограма. А как трябва да продължи да пие витамините, да прави ли почивки?

Последна редакция: нд, 07 апр 2019, 09:19 от Primavera555

# 10
  • Мнения: 95

Здравейте! От 7 години при нас има първичен стерилитет. С мъжки фактор сме основно.Преминахме през няколко инвитро процедури, 2 от които и с донорски яйцеклетки. При тях имах биохимична бременност. Първоначално спермограмата на съпруга ми беше с 3% морфология. След прием на добавки, същите като състава на Профертил, само че взимани поотделно като витамини и добавки, спермограмата се подобри и морфологията стана 7%. Правихме и тест за ДНК фрагментация. Първо беше 48%, а след известен прием на добавки се подобри на 37%, но морфологията стана 4%. След 6 месеца  се получи подобрение на морфологиятя на 7%, но не сме правили SDI теста отново. Възможно ли е и при него да има подобрение?
Смятате ли че има вариант за спонтанно забременяване с тази спермограма. А как трябва да продължи да пие витамините, да прави ли почивки?


Здравейте, спонтанно забременяване с подобна спермограма е напълно възможно. Конкретно във вашия случай, по-скоро смятам, че едва ли е много вероятно, поради съпътстващи проблеми (които възпрепятстват забременяването в последните 7 години). Относно начините за оптимизиране на спермограмата, смятам, че професор Куманов е по-компетентен и ще се включи със съвет.
  С най-добри пожелания
  Д-р Г.Станулов

# 11
  • Мнения: 20

Здравейте! От 7 години при нас има първичен стерилитет. С мъжки фактор сме основно.Преминахме през няколко инвитро процедури, 2 от които и с донорски яйцеклетки. При тях имах биохимична бременност. Първоначално спермограмата на съпруга ми беше с 3% морфология. След прием на добавки, същите като състава на Профертил, само че взимани поотделно като витамини и добавки, спермограмата се подобри и морфологията стана 7%. Правихме и тест за ДНК фрагментация. Първо беше 48%, а след известен прием на добавки се подобри на 37%, но морфологията стана 4%. След 6 месеца  се получи подобрение на морфологиятя на 7%, но не сме правили SDI теста отново. Възможно ли е и при него да има подобрение?
Смятате ли че има вариант за спонтанно забременяване с тази спермограма. А как трябва да продължи да пие витамините, да прави ли почивки?


Здравейте, спонтанно забременяване с подобна спермограма е напълно възможно. Конкретно във вашия случай, по-скоро смятам, че едва ли е много вероятно, поради съпътстващи проблеми (които възпрепятстват забременяването в последните 7 години). Относно начините за оптимизиране на спермограмата, смятам, че професор Куманов е по-компетентен и ще се включи със съвет.
  С най-добри пожелания
  Д-р Г.Станулов

Здравейте и от мен. Включвам се, тъй като въпросът е отправен тъкмо към мен.
Спермограмата не е с тежки нарушения. Единствено подвижността е под долната граница (26%), а би трябвало да е над 32%. Правилно отбелязва колегата д-р Станулов, че спонтанно забременяване е напълно възможно, стига Вие да сте напълно здрава.
Лечението с Profertil е правилно. Все пак бих препоръчал преглед на съпруга Ви, защото не е изключено той да има някои начални нарушения, които бихме могли да отстраним своевременно.
С най-добри пожелания,
Проф. д-р Филип Куманов, д.м., д.м.н.

# 12
  • Мнения: 52

Здравейте, това да резултатите на моят мъж от подробната спермограма.
Според вас, може ли по естествен път да се забременее с нея? Трябва ли да се пие нещо?

# 13
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 169
Здравейте, преди няколко месеца получих много проблемно акне. На 22 съм. Вчера си пуснах три хормона. Тестостеронът е в нормите. ДХЕА-С е завишен.. 11.80 при макс 11. Четвъртък ще получа резултатът и на андростендион. При толкова малко надвишена стойност има ли възможност от там да идва проблемът ? Към ендокринолог или дерматолог трябва да се обърна с готовите резултати?

# 14
  • Мнения: 158
Благодаря ви д-р Станулов и проф. Куманов!Поздрави!

# 15
  • Мнения: 20

Здравейте, това да резултатите на моят мъж от подробната спермограма.
Според вас, може ли по естествен път да се забременее с нея? Трябва ли да се пие нещо?

Здравейте!
Резултатите са повече от добри. Напълно е възможно забременяване спонтанно, по естествен път. Разбира се добрата медицинска практика изисква поне още една спермограма, напр. след 2-4 седмици след първата, за да сме сигурни, че показателите са стабилни.

# 16
  • Мнения: 52
Благодаря ви, като направим още една пак ще я кача!

# 17
  • Мнения: 95
Здравейте, преди няколко месеца получих много проблемно акне. На 22 съм. Вчера си пуснах три хормона. Тестостеронът е в нормите. ДХЕА-С е завишен.. 11.80 при макс 11. Четвъртък ще получа резултатът и на андростендион. При толкова малко надвишена стойност има ли възможност от там да идва проблемът ? Към ендокринолог или дерматолог трябва да се обърна с готовите резултати?
   Здравейте Aleksandra Dimitrova,
внезапно появилото се акне е кожен проблем, при положение, обаче че пишете в тема за проблемно забременяване, явно то се съпътства със опити за забременяване?
   DHEA-s е леко завишен и това би могло, да се дължи на много фактори. Например стрес (в работата, посттравматичен и т.н.), Синдром на поликистозните яйчници, увеличен пролактин и много рядко (наистина много рядко) на тумор или хиперплазия на надбъбречните жлези. Увеличеният (макар и леко) DHEA-s, както и акнето са вторичен проблем и е важно да се открие причината. Съветвам ви да започнете с ендокринолог.
   Качете андростендион, когато е готов.
С най-добри пожелания 
Д-р Георги Станулов
 

# 18
  • Мнения: 3 126
Малко със закъснение,но искам да Ви благодаря за бързия отговор,д-р Споделят.Да,ще продължа да приемам профертил и надявам се да помогне,тъй като това ще ми е последния опит.Пожелавам Ви да продължавате да помагате на хората да сбъдват мечтите си!

# 19
  • Мнения: 14


Всичко за спермограмата: как да проверите качеството на сперматозоидите и кога е необходимо да потърсите специализирана помощ? Вижте отговорите ТУК.

# 20
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 169
Здравейте, преди няколко месеца получих много проблемно акне. На 22 съм. Вчера си пуснах три хормона. Тестостеронът е в нормите. ДХЕА-С е завишен.. 11.80 при макс 11. Четвъртък ще получа резултатът и на андростендион. При толкова малко надвишена стойност има ли възможност от там да идва проблемът ? Към ендокринолог или дерматолог трябва да се обърна с готовите резултати?
   Здравейте Aleksandra Dimitrova,
внезапно появилото се акне е кожен проблем, при положение, обаче че пишете в тема за проблемно забременяване, явно то се съпътства със опити за забременяване?
   DHEA-s е леко завишен и това би могло, да се дължи на много фактори. Например стрес (в работата, посттравматичен и т.н.), Синдром на поликистозните яйчници, увеличен пролактин и много рядко (наистина много рядко) на тумор или хиперплазия на надбъбречните жлези. Увеличеният (макар и леко) DHEA-s, както и акнето са вторичен проблем и е важно да се открие причината. Съветвам ви да започнете с ендокринолог.
   Качете андростендион, когато е готов.
С най-добри пожелания 
Д-р Георги Станулов
 


Здравейте, вече е готов. Той е в нормите.

# 21
  • Мнения: 95
Здравейте, преди няколко месеца получих много проблемно акне. На 22 съм. Вчера си пуснах три хормона. Тестостеронът е в нормите. ДХЕА-С е завишен.. 11.80 при макс 11. Четвъртък ще получа резултатът и на андростендион. При толкова малко надвишена стойност има ли възможност от там да идва проблемът ? Към ендокринолог или дерматолог трябва да се обърна с готовите резултати?
   Здравейте Aleksandra Dimitrova,
внезапно появилото се акне е кожен проблем, при положение, обаче че пишете в тема за проблемно забременяване, явно то се съпътства със опити за забременяване?
   DHEA-s е леко завишен и това би могло, да се дължи на много фактори. Например стрес (в работата, посттравматичен и т.н.), Синдром на поликистозните яйчници, увеличен пролактин и много рядко (наистина много рядко) на тумор или хиперплазия на надбъбречните жлези. Увеличеният (макар и леко) DHEA-s, както и акнето са вторичен проблем и е важно да се открие причината. Съветвам ви да започнете с ендокринолог.
   Качете андростендион, когато е готов.
С най-добри пожелания 
Д-р Георги Станулов
 
Здравейте, вече е готов. Той е в нормите.
Здравейте,
съветвам ви да не се притеснявате излишно, преди консултацията с ендокринолог. Най-вероятно е просто кожен проблем.
С най-добри пожелания
Д-р Георги Станулов

# 22
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Здравейте, при теразоосперия и некроспермия, прием на Профертил и хормони в норма, нормално ли е за 4 месеца да няма промяна? Имаме консултацияжс уролог, преди 5 месеца, според когото няма варикоцеле.
Въпроса ми е с пеавене на повече с*кс могат ли да се променят или това да е причината за резултата. Липсата на с*кс се дължи на работа.
Възможно ли е ако се зачести, да се подобрят резултатите.

# 23
  • Мнения: 95
Здравейте, при теразоосперия и некроспермия, прием на Профертил и хормони в норма, нормално ли е за 4 месеца да няма промяна? Имаме консултацияжс уролог, преди 5 месеца, според когото няма варикоцеле.
Въпроса ми е с пеавене на повече с*кс могат ли да се променят или това да е причината за резултата. Липсата на с*кс се дължи на работа.
Възможно ли е ако се зачести, да се подобрят резултатите.

Здравейте mima666,
нормализиране на честотата на половите контакти, в общия случай има благоприятно въздействие върху спермограмата. Освен това честите полови контакти, чисто статистически увеличават шанса за бременност. На ваше място, обаче - бих потърсил нова консултация с уролог (при положение, че хормонално наистина всичко е ОК). Има вероятност терато и некроспермията да се дължат на инфекции, така че бих препоръчал изследвания - в тази насока.
С най-добри пожелания
Д-р Г.Станулов

# 24
  • Мнения: 84
Здравейте,
След година и половина опити със съпругът решихме да направим разширена спермограма. Резулатите от нея се оказаха "отчайващи" - Тежко нарушение на сперматогенезата. Тератозооспермия, Криптозооспермия.
Концентрация: 3 млн/мл
Нормокинетични: 0%
Хипокинетични: 33,3%
0% сперматозоиди с нормална морфология 
Обем 0,9 мл,
брой сперматозоиди -
В клиниката веднага започнаха да ни говорят за донорска сперма, но ние не искаме и да чуем. Решихме, че ще се борим с това до край и посетихме андролог. След подробен разговор и преглед андрологът установи варикоцеле 2-ра степен и назначи изследвания на FSH, Пролактин, естрадиол, тестостерон и Инхибин Б. Днес излязоха част от резултатите (без Инхибин Б и тестостерон):
Пролактин: 216
Естрадиол: 72,5
FSH: 17,9
Въпросът ми е дали завишените стойности на FSH биха могли да са причина за тези сериозни нарушения в сперматогенезата на съпругът ми и дали това е обратимо? Има ли как да се повлияе върху този хормон?
Прегледът е след 10 дни, но до тогава няма да можем да спим спокойно.
Благодаря предварително!

# 25
  • Мнения: 703
Здравейте ,бихте ли коментирари спермограмата на мъжа ми - обема е много нисък
Можете ли да ми кажете на какво може да се дължи този малък обем?

# 26
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Здравейте, при теразоосперия и некроспермия, прием на Профертил и хормони в норма, нормално ли е за 4 месеца да няма промяна? Имаме консултацияжс уролог, преди 5 месеца, според когото няма варикоцеле.
Въпроса ми е с пеавене на повече с*кс могат ли да се променят или това да е причината за резултата. Липсата на с*кс се дължи на работа.
Възможно ли е ако се зачести, да се подобрят резултатите.

Здравейте mima666,
нормализиране на честотата на половите контакти, в общия случай има благоприятно въздействие върху спермограмата. Освен това честите полови контакти, чисто статистически увеличават шанса за бременност. На ваше място, обаче - бих потърсил нова консултация с уролог (при положение, че хормонално наистина всичко е ОК). Има вероятност терато и некроспермията да се дължат на инфекции, така че бих препоръчал изследвания - в тази насока.
С най-добри пожелания
Д-р Г.Станулов

Благодаря, д-р Станкулов. Изследвали сме Тсх, пролакрин, естрадиол, тат, мат и са в нормите, правихме изследване и хламидия-кръв и пср и е отрицателно., също мико и уреоплазма и те са отрицателни. Моля за съвет какво друго да изследваме, защото само ни прехвърлят и сега пак ще ходим на уролог, но да сме подготвени.
Може ли да са ниски дозите в Профертил?
Също сме и с тубарен фактор (без тръби съм) и няма как естествено да станат нещата.
Благодаря предварително!

Последна редакция: пт, 12 апр 2019, 19:48 от mima666

# 27
  • Мнения: 52
Извинявам се за въпросът ми, може бо за някои доста простоват, но не знам отговора... та въпросът ми е : Кога след положителен тест за овулация трябва да се прави секс?

# 28
  • Мнения: 95
Здравейте,
След година и половина опити със съпругът решихме да направим разширена спермограма. Резулатите от нея се оказаха "отчайващи" - Тежко нарушение на сперматогенезата. Тератозооспермия, Криптозооспермия.
Концентрация: 3 млн/мл
Нормокинетични: 0%
Хипокинетични: 33,3%
0% сперматозоиди с нормална морфология 
Обем 0,9 мл,
брой сперматозоиди -
В клиниката веднага започнаха да ни говорят за донорска сперма, но ние не искаме и да чуем. Решихме, че ще се борим с това до край и посетихме андролог. След подробен разговор и преглед андрологът установи варикоцеле 2-ра степен и назначи изследвания на FSH, Пролактин, естрадиол, тестостерон и Инхибин Б. Днес излязоха част от резултатите (без Инхибин Б и тестостерон):
Пролактин: 216
Естрадиол: 72,5
FSH: 17,9
Въпросът ми е дали завишените стойности на FSH биха могли да са причина за тези сериозни нарушения в сперматогенезата на съпругът ми и дали това е обратимо? Има ли как да се повлияе върху този хормон?
Прегледът е след 10 дни, но до тогава няма да можем да спим спокойно.
Благодаря предварително!
  Здравейте magyyy,
професор Куманов би могъл по-добре да ви консултира относно подобряване на спермограмата.
Мога обаче да ви уверя, че с почти всяка спермограма при която са налични живи сперматозоиди (а хипокинетичните са живи) е възможно успешно забременяване с ICSI. Естествено за предпочитане е показателите ѝ, предварително да се оптимизират. Можете да сте спокойни - имате шансове за бременност (с ICSI и стига при вас нещата да са ОК).
   С най-добри пожелания
   Д-р Г.Станулов

# 29
  • Мнения: 95
Здравейте, при теразоосперия и некроспермия, прием на Профертил и хормони в норма, нормално ли е за 4 месеца да няма промяна? Имаме консултацияжс уролог, преди 5 месеца, според когото няма варикоцеле.
Въпроса ми е с пеавене на повече с*кс могат ли да се променят или това да е причината за резултата. Липсата на с*кс се дължи на работа.
Възможно ли е ако се зачести, да се подобрят резултатите.

Здравейте mima666,
нормализиране на честотата на половите контакти, в общия случай има благоприятно въздействие върху спермограмата. Освен това честите полови контакти, чисто статистически увеличават шанса за бременност. На ваше място, обаче - бих потърсил нова консултация с уролог (при положение, че хормонално наистина всичко е ОК). Има вероятност терато и некроспермията да се дължат на инфекции, така че бих препоръчал изследвания - в тази насока.
С най-добри пожелания
Д-р Г.Станулов

Благодаря, д-р Станулов. Изследвали сме Тсх, пролакрин, естрадиол, тат, мат и са в нормите, правихме изследване и хламидия-кръв и пср и е отрицателно., също мико и уреоплазма и те са отрицателни. Моля за съвет какво друго да изследваме, защото само ни прехвърлят и сега пак ще ходим на уролог, но да сме подготвени.
Може ли да са ниски дозите в Профертил?
Също сме и с тубарен фактор (без тръби съм) и няма как естествено да станат нещата.
Благодаря предварително!

Здравейте mima666,
дозите в PROfertil® са ОК, въпреки това, не винаги има ефект. Високите дози, могат и да увеличат ефекта, но увеличават и страничните ефекти, което е неприемливо. Моля ви никога не надхвърляйте предписаната дневна доза.
    Ако партньорът ви е пушач, прекратяването на този вреден навик би могло да направи огромна разлика в спермограмата. Тубарният фактор, също се дължи на инфекции, така че има вероятност за проблем от такова естество. Странно е, че няма Хламидия/Уреаплазма/Микоплазма но може да има Трихомонас или нещо друго.
   С най-добри пожелания
   Д-р Г.Станулов

# 30
  • Мнения: 95
Извинявам се за въпросът ми, може бо за някои доста простоват, но не знам отговора... та въпросът ми е : Кога след положителен тест за овулация трябва да се прави секс?
Здравейте melani0,
36 часа след покачване нивото на LH (което отчитат тестовете за овулация) се случва самата овулация. В сметките е добре да се отчете, че тестовете се правят обикновено - веднъж дневно. Вероятно е покачването да се е случило преди да е направен теста. Бих ви препоръчал да имате контакт до 24 часа след позитивен тест за овулация. Понеже сперматозоидите живеят 2-3 дни, то  контакт  предхождащ овулацията - обикновено не е проблем.
  С най-добри пожелания
  Д-р Г.Станулов

# 31
  • Мнения: 95
Здравейте ,бихте ли коментирари спермограмата на мъжа ми - обема е много нисък
Можете ли да ми кажете на какво може да се дължи този малък обем?

   Здравейте coolyto,
най-честата причина за това е, че не целия материал е попаднал в контейнерчето. Според мен е добре да се направи поне още една спермограма и преглед от уролог - преди да се правят генерални заключения.
   Не е невъзможно спонтанно забременяване с тази спермограма.
   Според мен поставената диагноза не съотвтства на показателите. При концентрация над 100 млн/мл и обем 0,2 мл.  тя би трябвало да е не Олигоспермия, а Хиповолемия.
  С най-добри пожелания
  Д-р Г.Станулов

# 32
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Д-р Станулов, благодаря Ви за бързите и изчерпателни отговори.
Партньорът вече не пуши, спря ги преди 5 години.
Изследвали сме това, което са ни карали в Плевен.
Объркана съм и защото в Плевен 2% нормални, след месец 6.6% в София, в клиники по репродукция.
Има ли надежда с 2 % нормална морфология по Крюгер, да има успех при ИКСИ.
Благодаря

# 33
  • Мнения: 95
Д-р Станулов, благодаря Ви за бързите и изчерпателни отговори.
Партньорът вече не пуши, спря ги преди 5 години.
Изследвали сме това, което са ни карали в Плевен.
Объркана съм и защото в Плевен 2% нормални, след месец 6.6% в София, в клиники по репродукция.
Има ли надежда с 2 % нормална морфология по Крюгер, да има успех при ИКСИ.
Благодаря
Здравейте mima666,
със сигурност има шанс при ICSI с 2% нормални форми от морфологията.
С най-добри пожелания
Д-р Г.Станулов

# 34
  • Мнения: 52
Д-р Г.Станулов много ви благодаря за бързите отговори и за това, че сте насреща и ни помагате! Живи и здрави!

# 35
  • Мнения: 1 669
Д-р Станулов, мога ли да пипитам за Вашето мнение: каква най-общо казано може да е причината за спиране на сърдечната дейност на ембрион? В 7 г.с. имаше такава, а две седмици по-късно не бе установена и ембриона беше започнал да се редуцира? Възможно ли е да се е стигнало до този финал поради прекарана настинка, включваща болки в гърлото и хрема като лечението е било единствено с билкови прополки.

# 36
  • Мнения: 378
Здравейте!Имам едно неуспешно инвитро което беше ноември 2018.Отключих хашимото в последствие.Предстой ми стимулация обаче вчера изследвах пролактин който е  796 при реф.ст.125-635.Преди това съм го изследвала в края на 2017г. тогава беше 402 при реф.ст.102-496.Може ли да се прави стимулация с този пролактин и дали може да се е повишил от предната стимулация?Правих консултация с ендокринолог,той ме посъветва да го изследвам още веднъж в средата на май месец,и ако е пак висок ЯМР

# 37
  • Мнения: 95
Д-р Станулов, мога ли да пипитам за Вашето мнение: каква най-общо казано може да е причината за спиране на сърдечната дейност на ембрион? В 7 г.с. имаше такава, а две седмици по-късно не бе установена и ембриона беше започнал да се редуцира? Възможно ли е да се е стигнало до този финал поради прекарана настинка, включваща болки в гърлото и хрема като лечението е било единствено с билкови прополки.
    Здравейте Ema_P,
съветвам ви да не се самообвинявате относно спонтанния аборт. Причината не е в настинката, нито в прополките. Основната причина за спонтанните аборти са генетични дефекти и то не такива унаследени от вас, а такива случили се при формирането на ембриона.
   Има и други причини, но те са по редки. Съветвам ви да се изследвате за Chlamydia, Ureaplasma и Mucoplasma, както и за Генетична предразположеност към вродени тромбофилии, ТSH, Пролактин, Витамини D и В12. На по-късен етап и при показания може да се обмисли хистероскопия. Препоръчително е да се изследват антифосфолипидни анититела, репродуктивен имунофенотип, кариотип и на двамата партньори, при отрицателен резус на майката - еритроцитни ало и автоантитела.
   Ако е единичен случай ви съветвам да не се притеснявате твърде много, но при поредица от спонтанни аборти (или ако възрастта ви е над 35) - задължително трябва да се направят всички изследвания.
  С най-добри пожелания
   Д-р Г.Станулов

# 38
  • Мнения: 95
Здравейте!Имам едно неуспешно инвитро което беше ноември 2018.Отключих хашимото в последствие.Предстой ми стимулация обаче вчера изследвах пролактин който е  796 при реф.ст.125-635.Преди това съм го изследвала в края на 2017г. тогава беше 402 при реф.ст.102-496.Може ли да се прави стимулация с този пролактин и дали може да се е повишил от предната стимулация?Правих консултация с ендокринолог,той ме посъветва да го изследвам още веднъж в средата на май месец,и ако е пак висок ЯМР
    Здравейте DanielaDobrewa,
смятам, че проф.Куманов е по-компетентен по въпроса и все пак ще ви препоръчам да повторите изследването. Пролактинът е много чувствителен и ако не е изследван правилно ( сутрин рано, без стрес) може да изглежда повишен, а всъщност да не е.
   С най-добри пожелания.
   Д-р Г.Станулов

# 39
  • Мнения: 1 980
Здравейте, д-р Станулов. През 2015г. забременях за първи път след вътрематочна инсеминация. Преди това бях правила изследвания за половопредавани болести, МБ, цитонамазка, цитомагаловирус, парвовирус, токсоплазмоза, варицела, рубеола (последните две, за да се види имам ли антитела), изследвания на всички хормони на щитовидната жлеза, изследване за ИР, генетични изследвания за тромбофилия. Всичко беше наред, като при изследванията за тромбофилия резултатите бяха следните:
Нормален генотип за:
R506Q (фактор V Лайден, FV)
20210G>A (протромбин)
1298А>C (MTHFR)
66A>G (MTRR)
I/I (ACE)
Val34Leu (F13)
Хетерозиготен генотип 4G/5G за PAI
Хетерозиготен генотип C/T за 677C>T (MTHFR)  
Дотук заключението беше, че нямам предразположеост към тромбофилия и спонтанни аборти.
Още преди да забременея започнах прием на Неофолик мета, като след положителния тест, пиех по 10 хапчета на ден до раждането. Веднага след инсеминацията започнах Дуфастон и Утрогестан, които спрях около третия месец на бременността, но впоследствие се наложи да вкарам пак Утрогестан заради контракции.
Тъй като от самото начало имах болки, се наложи да прекарам почти цялата бременност на легло. В средата на бременността се установи намалено съпротивление към средна мозъчна артерия на плода. Останалите кръвотоци бяха в норма и нямаше изоставане в растежа. Започнах терапия с Дузодрил и Флебодия, а по- късно ми беше включен и Аспирин протект, който спрях към 34-та г.с. Кръвотокът понякога влизаше в норма, но в общия случай беше под нея. Към края на бременността плацентата ми беше презряла и с калцификати. Извадиха сина ми със секцио в 37г.с. и 6 дни заради съмнение за фетално страдание.
Детето ми се роди видимо напълно здраво. Когато беше на 4-5м., забелязах, че си служи предимно с лявата ръка. Заведох го на ТФЕ и се установи, че е преживял съдов инцидент в мозъка вляво фронтално, който по всяка вероятност се е случил вътреутробно. Прогнозите бяха развитие на ДЦП и епилепсия. Започнахме веднага рехабилитация и с времето стана ясно, че е със спастична десностранна хемипареза в лека форма, като основният му проблем е фината моторика на дясната ръка. Проблемите се изчистват доста успешно, но с много работа, която ще продължава дълги години. Когато беше на 1г. и 6м., отключи епилепсия без припадъци, но с доста продължителни гърчове, която към момента е овладяна. На ЕЕГ-тата се отчиташе епилептоформена активност около мястото на инцидента. Направихе и ЯМР, на  който се видя освен загубената мозъчна тъкан и малък желязонаситен участък с давност вляво, който според някои лекари говори за прекаран мозъчен кръвизлив, както и други леки аномалии отново в лявото полукълбо, които нямат отношение към проблемите на сина ми. Според неврохирурга лявото полукълбо излежда така, сякаш не се е захранвало добре, а инцидентът е точно около средната мозъчна артерия. Умственото развитие не е засегнато.
Бременността ми беше изключително стриктно следена, непрекъснато правихме доплерови изследвания. След като разбрах за проблема на детето ми, си пуснах още два показателя за тромбофилии. Това са резултатите и коментарът от лабораторията:
Нормален хаплотип N/N  за M1/M2 (ANXA5)
Хетерозиготен генотип А/G за +505 А/G(TAFI)
Коментарът под последния беше следният: "Носителство на алел +505G в TAFI гена (в хомо- или хетерозиготно състояние) се асоциира с предразположение към  повтарящи се спонтанни аборти, репродуктивни усложнения и дълбоки венозни тромбози."
В момента правим опити за второ дете, но преживяното много ни уплаши. Според лекарите причината за случилото се в мозъка на сина ми е инсулт/ мозъчен кръвизлив или заради някаква инфекция, или заради лошия кръвоток. Аз непрекъснато пусках микробиологии, както и стерилна урина, правих често и кръвни изследвания. Всичко беше наред. На няколко пъти се разболях от някакъв вирус и това също се спряга като една от възможните причини заради периода на боледуването ми.
Другото, което ми правеше впечатление беше, че дори в напреднала бременност, често се случваше по цял ден да не усетя нито едно движение.
Какви изследвания още бихте ни посъветвали да направим преди следваща бременност?

Последна редакция: чт, 18 апр 2019, 20:17 от Forest rain

# 40
  • Мнения: 20
Здравейте,
След година и половина опити със съпругът решихме да направим разширена спермограма. Резулатите от нея се оказаха "отчайващи" - Тежко нарушение на сперматогенезата. Тератозооспермия, Криптозооспермия.
Концентрация: 3 млн/мл
Нормокинетични: 0%
Хипокинетични: 33,3%
0% сперматозоиди с нормална морфология 
Обем 0,9 мл,
брой сперматозоиди -
В клиниката веднага започнаха да ни говорят за донорска сперма, но ние не искаме и да чуем. Решихме, че ще се борим с това до край и посетихме андролог. След подробен разговор и преглед андрологът установи варикоцеле 2-ра степен и назначи изследвания на FSH, Пролактин, естрадиол, тестостерон и Инхибин Б. Днес излязоха част от резултатите (без Инхибин Б и тестостерон):
Пролактин: 216


Здравейте!
Високото ниво на ФСХ не е причина, но е показател, че спермограмата е
Естрадиол: 72,5
FSH: 17,9
Въпросът ми е дали завишените стойности на FSH биха могли да са причина за тези сериозни нарушения в сперматогенезата на съпругът ми и дали това е обратимо? Има ли как да се повлияе върху този хормон?
Прегледът е след 10 дни, но до тогава няма да можем да спим спокойно.
Благодаря предварително!
  Здравейте magyyy,
професор Куманов би могъл по-добре да ви консултира относно подобряване на спермограмата.
Мога обаче да ви уверя, че с почти всяка спермограма при която са налични живи сперматозоиди (а хипокинетичните са живи) е възможно успешно забременяване с ICSI. Естествено за предпочитане е показателите ѝ, предварително да се оптимизират. Можете да сте спокойни - имате шансове за бременност (с ICSI и стига при вас нещата да са ОК).
   С най-добри пожелания
   Д-р Г.Станулов
Здравейте!
Високото ниво на ФСХ не е причина, но е показател, че сперматогенезата е увредена сериозно. Нека изчакаме и резултатът от инхибин В, който е много важен показател за прогнозата и тогава ще коментираме отново.
Поздрави,

Проф. Филип Куманов

# 41
  • Мнения: 84
Благодаря Ви, проф. Куманов! Резултатът от Inhibin B  е 67,4 pg/ml, а тестостеронът е 9,75 nmol/ml.

# 42
  • Мнения: 20
Благодаря Ви, проф. Куманов! Резултатът от Inhibin B  е 67,4 pg/ml, а тестостеронът е 9,75 nmol/ml.
Благодаря Ви, проф. Куманов! Резултатът от Inhibin B  е 67,4 pg/ml, а тестостеронът е 9,75 nmol/ml.
Този резултат на инхибина не е благоприятен, особено в контекста на високия ФСХ. Може би наистина остава асистираната репродукция. Все пак желателно е да видя пациента още повече че и резултатът от тестостерона не е добър.
Проф. Ф. Куманов

# 43
  • Мнения: 20
Здравейте!Имам едно неуспешно инвитро което беше ноември 2018.Отключих хашимото в последствие.Предстой ми стимулация обаче вчера изследвах пролактин който е  796 при реф.ст.125-635.Преди това съм го изследвала в края на 2017г. тогава беше 402 при реф.ст.102-496.Може ли да се прави стимулация с този пролактин и дали може да се е повишил от предната стимулация?Правих консултация с ендокринолог,той ме посъветва да го изследвам още веднъж в средата на май месец,и ако е пак висок ЯМР
    Здравейте DanielaDobrewa,
смятам, че проф.Куманов е по-компетентен по въпроса и все пак ще ви препоръчам да повторите изследването. Пролактинът е много чувствителен и ако не е изследван правилно ( сутрин рано, без стрес) може да изглежда повишен, а всъщност да не е.
   С най-добри пожелания.
   Д-р Г.Станулов
Здравейте!
Би трябвало най-напред да се уточни приемате ли някакви медикаменти, напр. приспивателни, успокоителни и др., които влияят на пролактина. Стойността Ви е съмнителна, излиза от нормите, но не е драматично висока.
Може наистина да се е повлияла от стимулацията. По-важно е да се види състоянието на Вашето хашимото, и по-точно - дали то не е довело до повишаване на ТСХ, тъй като това от своя страна може да увеличи пролактина.
И така, моля проверете ТСХ и пролактина отново в началото на месец май (сутрин на гладно, след спокойно прекарана нощ!) и тогава се свържете с мен, за да преценим ще се налага ли изследване на хипофизата с магнитен резонанс.
Поздрави,
Проф. Филип Куманов

# 44
  • Мнения: X
Здравейте, може ли този продукт да се приема от жени, които не са с ПКЯ, но съм с ИР и Хашимото ?
Благодаря!

# 45
  • Мнения: 20
Здравейте, може ли този продукт да се приема от жени, които не са с ПКЯ, но съм с ИР и Хашимото ?
Благодаря!

Здравейте,
ИР сигурно е инсулинова резистентност? На колко години сте? В определена възраст инсулиновата резистентност е нормално явление. В какво състояние е Вашето хашимото? Ако е компенсирано, нямате основание за притеснение.
Препаратът не е определен за приемане при тези състояния, които би следвало целенасочено да се лекуват със специфични средства. Ако имате проблеми със зачеване, към тях би могло да се прибави и профертил за жени.

Поздрави,
Проф. Филип Куманов

# 46
  • Мнения: 1 694
Здравейте д- р Станулов, имам няколко въпроса към вас.
Добре ли е да се шзвърши секцио точто в  39 г.с. завършена? Имам предвид да не би да е рано?
Когато съм заченала инвитро като дата а термин се взима атата според трансфера или размерът спрямо CRP в 13 г.с.? Питам защото според трансферът терминът ми е на 4.12, а според CRP на 1.12.
След извършено секцио възможно ли е да се роди естествено? Какъв период трябва да има между двете раждания? Има ли ограничения във възрастта? Понеже а второто си раждане ще съм на 40-14г.
Изтъняла ретина на окото предпоставка ли е секцио? Какво моге да се ппедприеме в този случай?
Благодаря!

# 47
  • Мнения: X
Здравейте, може ли този продукт да се приема от жени, които не са с ПКЯ, но съм с ИР и Хашимото ?
Благодаря!

Здравейте,
ИР сигурно е инсулинова резистентност? На колко години сте? В определена възраст инсулиновата резистентност е нормално явление. В какво състояние е Вашето хашимото? Ако е компенсирано, нямате основание за притеснение.
Препаратът не е определен за приемане при тези състояния, които би следвало целенасочено да се лекуват със специфични средства. Ако имате проблеми със зачеване, към тях би могло да се прибави и профертил за жени.

Поздрави,
Проф. Филип Куманов

Да, за  инсулинова резистентност става дума. 
Благодаря Ви за отговора!

# 48
  • Мнения: 33
Здравейте!
Със съпругът ми правим опити за бебе от 3,5 г., за съжаление без резултат до момента. Никога не съм забременявала, на 33 г. Нямаме открит проблем. Неговата спермограма е добра(3 пъти е изследвана и винаги е идентична), единствено морфологията е 3%, възможно ли е от там да идва проблема? Не приемаме в момента никакви витамини освен омега 3 и фолат.
Аз също съм изследвала доста неща:хормони(+AMH, Inhibin) , антикардиолипини, лупус антикоагулант, Aнтитромбин 3, цветна снимка за тръбите, ИР, HbA1c, Chlamydia, Vit. D, B12 и др., всички те са наред без отклонения. Единствено имам завишени NK клетки(вливала съм Октагам и Интралипид за тях) и съм хетерозигот  по Pai 4/5G, което се води ниско рискова мутация. Също съм с отрицателен резус-фактор и до колкото ми е известно, като новородено бебе съм получила спешна хемотрансфузия. [/img]

# 49
  • Мнения: 95
Здравейте, д-р Станулов. През 2015г. забременях за първи път след вътрематочна инсеминация. Преди това бях правила изследвания за половопредавани болести, МБ, цитонамазка, цитомагаловирус, парвовирус, токсоплазмоза, варицела, рубеола (последните две, за да се види имам ли антитела), изследвания на всички хормони на щитовидната жлеза, изследване за ИР, генетични изследвания за тромбофилия. Всичко беше наред, като при изследванията за тромбофилия резултатите бяха следните:
Нормален генотип за:
R506Q (фактор V Лайден, FV)
20210G>A (протромбин)
1298А>C (MTHFR)
66A>G (MTRR)
I/I (ACE)
Val34Leu (F13)
Хетерозиготен генотип 4G/5G за PAI
Хетерозиготен генотип C/T за 677C>T (MTHFR)  
Дотук заключението беше, че нямам предразположеост към тромбофилия и спонтанни аборти.
Още преди да забременея започнах прием на Неофолик мета, като след положителния тест, пиех по 10 хапчета на ден до раждането. Веднага след инсеминацията започнах Дуфастон и Утрогестан, които спрях около третия месец на бременността, но впоследствие се наложи да вкарам пак Утрогестан заради контракции.
Тъй като от самото начало имах болки, се наложи да прекарам почти цялата бременност на легло. В средата на бременността се установи намалено съпротивление към средна мозъчна артерия на плода. Останалите кръвотоци бяха в норма и нямаше изоставане в растежа. Започнах терапия с Дузодрил и Флебодия, а по- късно ми беше включен и Аспирин протект, който спрях към 34-та г.с. Кръвотокът понякога влизаше в норма, но в общия случай беше под нея. Към края на бременността плацентата ми беше презряла и с калцификати. Извадиха сина ми със секцио в 37г.с. и 6 дни заради съмнение за фетално страдание.
Детето ми се роди видимо напълно здраво. Когато беше на 4-5м., забелязах, че си служи предимно с лявата ръка. Заведох го на ТФЕ и се установи, че е преживял съдов инцидент в мозъка вляво фронтално, който по всяка вероятност се е случил вътреутробно. Прогнозите бяха развитие на ДЦП и епилепсия. Започнахме веднага рехабилитация и с времето стана ясно, че е със спастична десностранна хемипареза в лека форма, като основният му проблем е фината моторика на дясната ръка. Проблемите се изчистват доста успешно, но с много работа, която ще продължава дълги години. Когато беше на 1г. и 6м., отключи епилепсия без припадъци, но с доста продължителни гърчове, която към момента е овладяна. На ЕЕГ-тата се отчиташе епилептоформена активност около мястото на инцидента. Направихе и ЯМР, на  който се видя освен загубената мозъчна тъкан и малък желязонаситен участък с давност вляво, който според някои лекари говори за прекаран мозъчен кръвизлив, както и други леки аномалии отново в лявото полукълбо, които нямат отношение към проблемите на сина ми. Според неврохирурга лявото полукълбо излежда така, сякаш не се е захранвало добре, а инцидентът е точно около средната мозъчна артерия. Умственото развитие не е засегнато.
Бременността ми беше изключително стриктно следена, непрекъснато правихме доплерови изследвания. След като разбрах за проблема на детето ми, си пуснах още два показателя за тромбофилии. Това са резултатите и коментарът от лабораторията:
Нормален хаплотип N/N  за M1/M2 (ANXA5)
Хетерозиготен генотип А/G за +505 А/G(TAFI)
Коментарът под последния беше следният: "Носителство на алел +505G в TAFI гена (в хомо- или хетерозиготно състояние) се асоциира с предразположение към  повтарящи се спонтанни аборти, репродуктивни усложнения и дълбоки венозни тромбози."
В момента правим опити за второ дете, но преживяното много ни уплаши. Според лекарите причината за случилото се в мозъка на сина ми е инсулт/ мозъчен кръвизлив или заради някаква инфекция, или заради лошия кръвоток. Аз непрекъснато пусках микробиологии, както и стерилна урина, правих често и кръвни изследвания. Всичко беше наред. На няколко пъти се разболях от някакъв вирус и това също се спряга като една от възможните причини заради периода на боледуването ми.
Другото, което ми правеше впечатление беше, че дори в напреднала бременност, често се случваше по цял ден да не усетя нито едно движение.
Какви изследвания още бихте ни посъветвали да направим преди следваща бременност?

          Здравейте,
наистина изглежда, че следенето на бременността е протекло стриктно.
 За съжаление се е стигнало до неприятен развой на събитията. Как беше кръвното ви, по време на бременността? Имате ли вредни навици или наднормено тегло.
   С най-добри пожелания.
  Д-р Г.Станулов

# 50
  • Мнения: 1 980
Здравейте, д-р Станулов. Аз по принцип съм с доста ниско кръвно, но към края започнах да вдигам до и малко над 120/80. Случвало се е и да е по- високо, но инцидентно. Пулсът ми често стигаше 120 през цялата бременност, заради което посетих и кардиолог, понеже имаше съмнение за пролапс на митралната клапа. Направи ми ехография и ЕКГ. Не се установи да имам някакъв проблем. Следях напрекъснато и хормоните на щитовидната жлеза. За кратък период получих хидронефроза трета към четвърта степен, тъй като плодът ми беше притиснал бъбрека. Впоследствие се оправих без намеса, като през това време непрекъснато се следях за бактерии.
По принцип със с нормално тегло, но по време на бременността качих доста, като отново в края се подух много. Нямах белтък в урината. Кръвното не се е вдигало прекалено. От болницата излязох с 20кг. по- малко, след като родих и загубих задържаните течности.
Нямам вредни навици. Не пуша, а докато бях бременна не съм си позволявала и една глътка алкохол. Внимавах какво ям, запознах се с това кои храни и подправки не са подходящи за бременни, не се гримирах, не се лакирах, не се мажех нищо, освен с един крем срещу стрии за бременни. Направих всичко, което можех, за да не навредя по някакъв начин на бебето.

Последна редакция: пт, 19 апр 2019, 23:17 от Forest rain

# 51
  • Мнения: 95
Здравейте д- р Станулов, имам няколко въпроса към вас.
Добре ли е да се шзвърши секцио точто в  39 г.с. завършена? Имам предвид да не би да е рано?
Когато съм заченала инвитро като дата а термин се взима атата според трансфера или размерът спрямо CRP в 13 г.с.? Питам защото според трансферът терминът ми е на 4.12, а според CRP на 1.12.
След извършено секцио възможно ли е да се роди естествено? Какъв период трябва да има между двете раждания? Има ли ограничения във възрастта? Понеже а второто си раждане ще съм на 40-14г.
Изтъняла ретина на окото предпоставка ли е секцио? Какво моге да се ппедприеме в този случай?
Благодаря!
   Здравейте mileneira,
според мен в 39 г.с (завършена), не е твърде рано.
  Терминът определен от датата на ЕТ обикновено е напълно прецизен. Терминът от CRL в 13 г.с. е по-добър от този по последна редовна менструация, но все пак е субективен.
  След секцио, може да се роди нормално (т.нар VBAC), но това крие определен риск от дехисценция (разкъсване) на цикатрикса (белега върху матката) от предишното секцио. Колкото по-голям е периода след секциото - толкова по-добре. Три години, би било чудесно.
   В България, жените след 40 рядко биват оставени да родят естествено, особено след секцио.
   "Изтънялата ретина", не е коректен термин, но има предпоставки породени от промени на ретината, които налаг секцио. 
  С най-добри пожелания.
  Д-р Г.Станулов

# 52
  • Мнения: 95
Здравейте!
Със съпругът ми правим опити за бебе от 3,5 г., за съжаление без резултат до момента. Никога не съм забременявала, на 33 г. Нямаме открит проблем. Неговата спермограма е добра(3 пъти е изследвана и винаги е идентична), единствено морфологията е 3%, възможно ли е от там да идва проблема? Не приемаме в момента никакви витамини освен омега 3 и фолат.
Аз също съм изследвала доста неща:хормони(+AMH, Inhibin) , антикардиолипини, лупус антикоагулант, Aнтитромбин 3, цветна снимка за тръбите, ИР, HbA1c, Chlamydia, Vit. D, B12 и др., всички те са наред без отклонения. Единствено имам завишени NK клетки(вливала съм Октагам и Интралипид за тях) и съм хетерозигот  по Pai 4/5G, което се води ниско рискова мутация. Също съм с отрицателен резус-фактор и до колкото ми е известно, като новородено бебе съм получила спешна хемотрансфузия. [/img]
   Здравейте mary85,
след три години и половина безрезултатни опити ( при положение, че всичко цитирано е ОК) - смятам, че може би е време да започнете с асистирана репродукция. Вероятно за начало IUI, а при липса на резултат и IVF.
  С най-добри пожелания.
  Д-р Г.Станулов

# 53
  • Мнения: 95
Здравейте, д-р Станулов. Аз по принцип съм с доста ниско кръвно, но към края започнах да вдигам до и малко над 120/80. Случвало се е и да е по- високо, но инцидентно. Пулсът ми често стигаше 120 през цялата бременност, заради което посетих и кардиолог, понеже имаше съмнение за пролапс на митралната клапа. Направи ми ехография и ЕКГ. Не се установи да имам някакъв проблем. Следях напрекъснато и хормоните на щитовидната жлеза. За кратък период получих хидронефроза трета към четвърта степен, тъй като плодът ми беше притиснал бъбрека. Впоследствие се оправих без намеса, като през това време непрекъснато се следях за бактерии.
По принцип със с нормално тегло, но по време на бременността качих доста, като отново в края се подух много. Нямах белтък в урината. Кръвното не се е вдигало прекалено. От болницата излязох с 20кг. по- малко, след като родих и загубих задържаните течности.
Нямам вредни навици. Не пуша, а докато бях бременна не съм си позволявала и една глътка алкохол. Внимавах какво ям, запознах се с това кои храни и подправки не са подходящи за бременни, не се гримирах, не се лакирах, не се мажех нищо, освен с един крем срещу стрии за бременни. Направих всичко, което можех, за да не навредя по някакъв начин на бебето.
   Здравейте Forest rain,
изключително много съчувствам на хора, като вас - които правят всичко по силите си за предотвратят проблемите, но те все пак се случват.
    Предполагам е имало нещо от типа на плацентарна инсуфициенция (преждевременно изчерпаната плацента, повишаването на кръвното и отоците говорят за това). По някаква причина плацентата, не си е вършела работата достатъчно добре и това, постепенно е довело до страдание на бебето (понижената резистивност на средната мозъчна артерия и недостатъчната двигателна активност говорят за това).
    Какво можете да направите при последваща бременност: скрийнинг за прееклампсия (специалистите по фетална медицина, могат да ви го предложат) и при положителен резултат прием на аспирин от 12 г.с.. Ранното цезарово сечение (след 32 г.с.) може да се наложи. Понякога за плода е по-добре да е извън майката, отколкото в нея.
   С най-добри пожелания

# 54
  • Мнения: 1 694
Благодаря много д-р Станулов, всъщност имам руптура на ретината на няколко места, поради тази причина офталмологът предписа секцио. Разбирам, обаче, че това не е честа, дори никаква практика в други страни. Предполага се, че това няма отношенше към естественото раждане.

# 55
  • Мнения: 1 980
Благодаря много за отговорите Ви, д-р Станулов! Ще се поинтересувам за това изследване. Аз имам ранен БХС, където е изследван и плацентарен протеин, но предполагам, че това е различно от изследването за риска от прееклампсия.
Още веднъж много благодаря!

Последна редакция: сб, 20 апр 2019, 10:55 от Forest rain

# 56
  • Мнения: 95
Благодаря много д-р Станулов, всъщност имам руптура на ретината на няколко места, поради тази причина офталмологът предписа секцио. Разбирам, обаче, че това не е честа, дори никаква практика в други страни. Предполага се, че това няма отношенше към естественото раждане.
   Здравейте,
аз съм привърженик на естественото раждане, но не на всяка цена. При напъните във финалната част на раждането, вътреочното налягане се повишава и при една вече увредена ретина - може да има трагични последици. Да, естественото раждане по принцип е за предпочитане, но не винаги.
  С най-добри пожелания.
  Д-р Г.Станулов

# 57
  • Мнения: 95
Благодаря много за отговорите Ви, д-р Станулов! Ще се поинтересувам за това изследване. Аз имам ранен БХС, където е изследван и плацентарен протеин, но предполагам, че това е различно от изследването за риска от прееклампсия.
Още веднъж много благодаря!
   Здравейте, не е различно - имено това е изследването. За съжаление, явно при вас не е засякло предразположението.
  С най-добри пожелания.
  Д-р Георги Станулов

# 58
  • Мнения: 33
Здравейте, Професор Куманов и Др Станулов.
От почти година искаме дете , но бременността се бави. На 30 години съм. От моите прегледи при репродуктивен специалист не се намират причини за неуспех. При съпруга ми прегледи и спермограма също са в норма. Той е на 35.
Диагностирана съм с Хашимото и в момента съм на терапия с Еутирокс 125. Цикълът ми е на 35 дни. Ендокринологът , който ме наблюдава назначи изследване на всички хормони. От резултатите дойдоха ниски стойности на тестостерон и DHEA. Повторихме ги в друга лаборатория. И стойностите на тестостерон отново бяха много ниски. За ендокринолога ми всичко е наред. Гинекологът казва, че антимюлеровият хормон-3 е много хубав и не би трябвало да се притеснявам.
 Възможно ли е ниските стойности на тестостерон при мен да са причина за липсата на бременност. Много благодаря за отговора.

# 59
  • Мнения: 95
Здравейте, Професор Куманов и Др Станулов.
От почти година искаме дете , но бременността се бави. На 30 години съм. От моите прегледи при репродуктивен специалист не се намират причини за неуспех. При съпруга ми прегледи и спермограма също са в норма. Той е на 35.
Диагностирана съм с Хашимото и в момента съм на терапия с Еутирокс 125. Цикълът ми е на 35 дни. Ендокринологът , който ме наблюдава назначи изследване на всички хормони. От резултатите дойдоха ниски стойности на тестостерон и DHEA. Повторихме ги в друга лаборатория. И стойностите на тестостерон отново бяха много ниски. За ендокринолога ми всичко е наред. Гинекологът казва, че антимюлеровият хормон-3 е много хубав и не би трябвало да се притеснявам.
 Възможно ли е ниските стойности на тестостерон при мен да са причина за липсата на бременност. Много благодаря за отговора.
    Здравейте,
 възможно е просто да сте нямали късмет за контакти около овулацията. Смятам, че е удачно да се провери проходимостта на тръбите и след това т.нар. контролиран коитус.
За хормоните, предполагам проф.Куманов ще се включи.
С най-добри пожелания.

# 60
  • Мнения: 7
Здравейте, имам един въпрос,  моят лекър ми предписа  вагинални таблетки Фломизин за 6 дни , но на третия ден започна да ми цапа като цикъл, много тъмо кафяво. На някой да му се е случвало?

# 61
  • Мнения: 95
Здравейте, имам един въпрос,  моят лекър ми предписа  вагинални таблетки Фломизин за 6 дни , но на третия ден започна да ми цапа като цикъл, много тъмо кафяво. На някой да му се е случвало?
   Здравейте Emiliq97,
според мен временно спрете терапията и се консултирайте с лекуващия гинеколог относно кървенето. Има ли вероятност за бременност? На кой ден след цикъл сте?
   С най-добри пожелания
   Д-р Георги Станулов

# 62
  • Мнения: 1
Здравейте! Може ли да ми дадете някакъв съвет? От 2 г. с мъжа ми опитваме да имаме дете, но нещо не става.

zdraveite moje li da mi dadete nqkakyf savet ot 2 godini s majy mi opitvame da imame dete no neshto nestava


Моля, пишете на кирилица!

Последна редакция: пн, 22 апр 2019, 23:39 от Не се сърди, човече

# 63
  • Мнения: 95
Здравейте! Може ли да ми дадете някакъв съвет? От 2 г. с мъжа ми опитваме да имаме дете, но нещо не става.

zdraveite moje li da mi dadete nqkakyf savet ot 2 godini s majy mi opitvame da imame dete no neshto nestava


Моля, пишете на кирилица!
    Здравейте atanaska1901,
съветвам ви да направите една спермограма. Лично според мен - това е изследването с което винаги трябва да започнем. Сравнително евтино е (в сравнение с една HSG, Лапароскопия или Хистероскопия), безболезнено е ( пак в сравнение с горепосочените) и ни отговаря на въпроса - каква е причината, поне в една трета от случаите на стерилитет.
   С най-добри пожелания
   Д-р Георги Станулов

# 64
  • Мнения: 3 126
Здравейте,д-р Станулов?Аз за втори път опирам до Вас.Нямам втори цикъл вече 50 дена след първия от спиране на лекарствата след инвитро.Приех дуфастон по схема 7дена 3×1,но засега без ефект.Моят доктор е в  отпуска.Според Вас да изчакам ли още малко или да отида на преглед при друг доктор,за да видя дали не съм образувала както от някой задържан фоликул?

# 65
  • Мнения: 14


Правенето на деца не е вече толкова лесно, колкото беше. Приблизително в 50% от случаите, когато двойките не могат да имат дете, причината е в мъжа. Най-вероятната диагноза – субфертилитет. Прочетете повече за този световен проблем ТУК.




# 66
  • Мнения: 7
Здравейте, имам един въпрос,  моят лекър ми предписа  вагинални таблетки Фломизин за 6 дни , но на третия ден започна да ми цапа като цикъл, много тъмо кафяво. На някой да му се е случвало?
   Здравейте Emiliq97,
според мен временно спрете терапията и се консултирайте с лекуващия гинеколог относно кървенето. Има ли вероятност за бременност? На кой ден след цикъл сте?
   С най-добри пожелания
   Д-р Георги Станулов
Дес е четвъртия ден от цикъла.
А след цикъл на 14тия ден

# 67
  • Мнения: 1 129
Искам да попитам как влияе приемът на "Профертил" върху апетита, инсулинът повишава ли се рязко, оказва ли полза относно коса, кожа? Какъв прием препоръчвате?

# 68
  • Мнения: 6 305
Здравейте.
Със съпругът ми правим опити за дете от почти 5 години , като през това време не съм забременяла нито веднъж.
Още в самото начало направих цветна снимка, където тръбите бяха проходими.
2 години по-късно ми се наложи лапароскопска операция за отстраняване на 3кисти на десния яйчник.
При операцията се установиха сериозни сраствания около яйчника, прилежащата тръба и дясната част от матката, които бяха отстранени. Противно на очакванията тръбата отново е била проходима и не са я отстранили. Яйчника също беше запазен, въпреки че е с намален размер, но работи и имам овулация и от него.
При направена подробна микробиология се установиха микоплазма и уреаплазма и при двама ни, които лекувахме с прием на АБ. При контролните МБ, тази на мъжът ми, направена на спермален секрет , беше чиста. При мен обаче, незнайно как,  се бяха появили  ешерихия коли, ендеробактерии и гарднерела вагиналис. Отново пихме Аб и двамата, след което пак пуснахме контролни и вече всичко беше чисто. Изследвахме и хламидии 2 пъти, и бяха все отрицателни.
Наскоро обаче, повече от 2 години от направеното лапаро, се оказа че съмнителната дясна тръба се е запушила и има хидросалпингс. Сега ми предстои нова операция за да се отстрани тръбата.
Въпросът ми е това на хронична инфекция ли се дължи?. Трябва ли да пуснем микробиологии и какъв патоген да търсим в тях?
Кистите които оперирахме тогава се оказаха фоликуларни. Имам лека поликистоза която се изразява в леко повишен 17 ОН прогестерон, тестостерон на горна граница и нисък прогестерон при наличие на доказана с преглед  овулация. Овладяла съм я донякъде с допълнителен прием на Утрогестан през втората фаза и Иногинол. Имам и дефицити на вит.Д, В12 и фол.к-на които контролирам с допълнителен прием. През последните 2 години имам редовна овулация всеки месец. Преди това не мога да кажа че съм я следила толкова стриктно.
Преди 3м инхибин Б беше 75. АМИ не съм изследвала скоро , тъй като последният път беше силно завишен заради ПКЯ. При прегледите също не се наблюдават признаци за изчерпване на резерва, въпреки че сигурно не ми остава много време.
През последните 2 години имаме правени и 3 СГ и 3 SDI тест.
Общото количество сп. е около 250-280 мил
концентрацията около 75-85 мил
бързо подвижните сп около 26%
бавноподвижните около 28%
останалите са трептящи на място или неподвижни
морфологията и при 3те СГ е 5%
Но имаме и силно понижена биологична преживяемост - Бързоподвижни на 12ти час 0%, бавноподвижни на 12ти час 2%. На 24ти час и двете са на 0% - също изследвана 3 пъти със съвсем леки разлики от 1-2%
Резултатите от трите  SDI теста са 35  -33  -35,6% ДНК фрагментации.
HDS – High DNA Stainability  (% sperm cells with immature chromatin) около 3-4%
През времето между изследванията е пил Спермотренд, Профертил, Проксийд плюс и вит.С 2х1000мг, както и пчелен прашец с мед...
без никаква видима промяна.

Ще съм ви благодарна за всеки съвет и насока които бихте могли да ми дадете.

Последна редакция: чт, 25 апр 2019, 01:59 от geizer

# 69
  • Мнения: 95
Здравейте,д-р Станулов?Аз за втори път опирам до Вас.Нямам втори цикъл вече 50 дена след първия от спиране на лекарствата след инвитро.Приех дуфастон по схема 7дена 3×1,но засега без ефект.Моят доктор е в  отпуска.Според Вас да изчакам ли още малко или да отида на преглед при друг доктор,за да видя дали не съм образувала както от някой задържан фоликул?
  Здравейте, Lunatichka92,
според мен е време за преглед. Доста е вероятно, наистина да има фоликуларна киста.
  С най-добри пожелания
  Д-р Георги Станулов

Последна редакция: чт, 25 апр 2019, 11:06 от Д-р Георги Станулов

# 70
  • Мнения: 95
Здравейте, имам един въпрос,  моят лекър ми предписа  вагинални таблетки Фломизин за 6 дни , но на третия ден започна да ми цапа като цикъл, много тъмо кафяво. На някой да му се е случвало?
   Здравейте Emiliq97,
според мен временно спрете терапията и се консултирайте с лекуващия гинеколог относно кървенето. Има ли вероятност за бременност? На кой ден след цикъл сте?
   С най-добри пожелания
   Д-р Георги Станулов
Дес е четвъртия ден от цикъла.
А след цикъл на 14тия ден
   Здравейте Emiliq97,
има много причини за едно такова кървене. Смятам, че е време за преглед. Възможна ли е бременност?
  С най-добри пожелания.
  Д-р Георги Станулов

# 71
  • Мнения: 95
Искам да попитам как влияе приемът на "Профертил" върху апетита, инсулинът повишава ли се рязко, оказва ли полза относно коса, кожа? Какъв прием препоръчвате?
   Здравейте, Daisy^Slava,
не смятам, че има пряко въздействие върху апетита. Полза за косата и кожата, хипотетично би трябвало да има.
Препоръчителният прием е по една мека капсула и една таблетка дневно.
  С най-добри пожелания
  Д-р Георги Станулов

Последна редакция: чт, 25 апр 2019, 17:39 от Д-р Георги Станулов

# 72
  • Мнения: 95
Здравейте.
Със съпругът ми правим опити за дете от почти 5 години , като през това време не съм забременяла нито веднъж.
Още в самото начало направих цветна снимка, където тръбите бяха проходими.
2 години по-късно ми се наложи лапароскопска операция за отстраняване на 3кисти на десния яйчник.
При операцията се установиха сериозни сраствания около яйчника, прилежащата тръба и дясната част от матката, които бяха отстранени. Противно на очакванията тръбата отново е била проходима и не са я отстранили. Яйчника също беше запазен, въпреки че е с намален размер, но работи и имам овулация и от него.
При направена подробна микробиология се установиха микоплазма и уреаплазма и при двама ни, които лекувахме с прием на АБ. При контролните МБ, тази на мъжът ми, направена на спермален секрет , беше чиста. При мен обаче, незнайно как,  се бяха появили  ешерихия коли, ендеробактерии и гарднерела вагиналис. Отново пихме Аб и двамата, след което пак пуснахме контролни и вече всичко беше чисто. Изследвахме и хламидии 2 пъти, и бяха все отрицателни.
Наскоро обаче, повече от 2 години от направеното лапаро, се оказа че съмнителната дясна тръба се е запушила и има хидросалпингс. Сега ми предстои нова операция за да се отстрани тръбата.
Въпросът ми е това на хронична инфекция ли се дължи?. Трябва ли да пуснем микробиологии и какъв патоген да търсим в тях?
Кистите които оперирахме тогава се оказаха фоликуларни. Имам лека поликистоза която се изразява в леко повишен 17 ОН прогестерон, тестостерон на горна граница и нисък прогестерон при наличие на доказана с преглед  овулация. Овладяла съм я донякъде с допълнителен прием на Утрогестан през втората фаза и Иногинол. Имам и дефицити на вит.Д, В12 и фол.к-на които контролирам с допълнителен прием. През последните 2 години имам редовна овулация всеки месец. Преди това не мога да кажа че съм я следила толкова стриктно.
Преди 3м инхибин Б беше 75. АМИ не съм изследвала скоро , тъй като последният път беше силно завишен заради ПКЯ. При прегледите също не се наблюдават признаци за изчерпване на резерва, въпреки че сигурно не ми остава много време.
През последните 2 години имаме правени и 3 СГ и 3 SDI тест.
Общото количество сп. е около 250-280 мил
концентрацията около 75-85 мил
бързо подвижните сп около 26%
бавноподвижните около 28%
останалите са трептящи на място или неподвижни
морфологията и при 3те СГ е 5%
Но имаме и силно понижена биологична преживяемост - Бързоподвижни на 12ти час 0%, бавноподвижни на 12ти час 2%. На 24ти час и двете са на 0% - също изследвана 3 пъти със съвсем леки разлики от 1-2%
Резултатите от трите  SDI теста са 35  -33  -35,6% ДНК фрагментации.
HDS – High DNA Stainability  (% sperm cells with immature chromatin) около 3-4%
През времето между изследванията е пил Спермотренд, Профертил, Проксийд плюс и вит.С 2х1000мг, както и пчелен прашец с мед...
без никаква видима промяна.
Ще съм ви благодарна за всеки съвет и насока които бихте могли да ми дадете.
    Здравейте geizer,
смятам че приложените от вас данни насочват към Инвитро ( с индикация тубарен фактор) след отстраняване на тръбата. Доста вероятно е да е имало хронична инфекция причинила хидросалпингса. Най-често подобни проблеми са в резултат на хламидиална инфекция. Бихте могли да направите ( и двамата), микробиологично изследване (посявка и директна намазка) + PCR за Chlamydia, Ureaplasma, Mucoplasma и Trichomonas, но вероятно е те да са ОК, защото може възпалитения процес вече да е приключил. За съжаление, последиците от него(сраствания, хидросалпингс)  остават.
    Нарушената биологична преживяемост, също до известна степен насочва към Ин витро. Ако партньорът ви пуши, нека спре незабавно.
   Шансовете за успех, са ОК - все пак имате  поликистоза (вероятно ще се извадят доста яйцеклетки).
   С най-добри пожелания.
     Д-р Георги Станулов

Последна редакция: чт, 25 апр 2019, 17:38 от Д-р Георги Станулов

# 73
  • Мнения: 6 305
Благодаря Ви Д-р Г.Станулов.
А дали е възможно да се изследва проба от самата тръба след като се премахне, за да се види има ли активна инфекция и от какво е предизвикана?
След операцията в действителност сме се насочили към инвитро, но се притеснявам да не се появят и нови изненади и в другата тръба например.

# 74
  • Мнения: 95
Благодаря Ви Д-р Г.Станулов.
А дали е възможно да се изследва проба от самата тръба след като се премахне, за да се види има ли активна инфекция и от какво е предизвикана?
След операцията в действителност сме се насочили към инвитро, но се притеснявам да не се появят и нови изненади и в другата тръба например.
   Здравейте geizer,
когато тръбата се извади - би трябвало да бъде изпратена за хистологично изследване, което до голяма степен ще отговори на въпроса относно произхода и давността на възпалението.
  С право се притеснявате за другата тръба, ако обаче е засегната - тя би могла да бъде също отстранена, по преценка на оператора. 
   С най-добри пожелания
   Д-р Георги Станулов

# 75
  • Мнения: 6 305
Благодаря ви много. Задължително ще искам да се направи хистология.  Simple Smile

# 76
  • Мнения: 20
Здравейте, Професор Куманов и Др Станулов.
От почти година искаме дете , но бременността се бави. На 30 години съм. От моите прегледи при репродуктивен специалист не се намират причини за неуспех. При съпруга ми прегледи и спермограма също са в норма. Той е на 35.
Диагностирана съм с Хашимото и в момента съм на терапия с Еутирокс 125. Цикълът ми е на 35 дни. Ендокринологът , който ме наблюдава назначи изследване на всички хормони. От резултатите дойдоха ниски стойности на тестостерон и DHEA. Повторихме ги в друга лаборатория. И стойностите на тестостерон отново бяха много ниски. За ендокринолога ми всичко е наред. Гинекологът казва, че антимюлеровият хормон-3 е много хубав и не би трябвало да се притеснявам.
 Възможно ли е ниските стойности на тестостерон при мен да са причина за липсата на бременност. Много благодаря за отговора.
    Здравейте,
 възможно е просто да сте нямали късмет за контакти около овулацията. Смятам, че е удачно да се провери проходимостта на тръбите и след това т.нар. контролиран коитус.
За хормоните, предполагам проф.Куманов ще се включи.
С най-добри пожелания.
Здравейте и от мен!
При жена на Вашите години липсата на забременяване не може да се свърже специално с ниски нива на тестостерон и ДХЕАС при редовна менструация щом като и Антимюлеровият хормон е с нормални стойности!. Трябва да се търси причината другаде. Как е пролактинът при Вас?
Поздрави,
Проф. Ф. Куманов

# 77
  • Мнения: 1 519
Здравейте,д-р Станулов,
Бих искала да Ви попитам,в следствие на тези изследвания ,според Вас нужда ли е НМХ терапия и Вие бихте ли изписали след евентуален трансфер?
Благодаря!

# 78
  • Мнения: 95
Здравейте,д-р Станулов,
Бих искала да Ви попитам,в следствие на тези изследвания ,според Вас нужда ли е НМХ терапия и Вие бихте ли изписали след евентуален трансфер?
Благодаря!
  Здравейте Мадлеeн,
на ваше място бих допълнил изследванията с Val 34 LEU XIII, ACE I/ D и Антифосфлипидни антитела и едва тогава бих преценил: Aspirin, LMWH  или въобще как бих процедирал.
     Ако е имало поредица от спонтанни аборти, вероятно по-скоро бих предписал чисто емпирично LMWH. Според мен е ясно, че няма как да изследваме всички мутации, водещи до променено кръвосъсирване и понякога (например след няколко спонтанни аборта) е оправдано да изпишем НМХ терапия и без конкретни данни от генетичните изследвания. Тази терапия е със сравнително малък риск от усложнения, съответно съотношението риск/полза , в доста случаи е ОК.
   С най-добри пожелания
   Д-р Геоги Станулов

# 79
  • Мнения: 1 694
Здравейте,д-р Станулов,
Бих искала да Ви попитам,в следствие на тези изследвания ,според Вас нужда ли е НМХ терапия и Вие бихте ли изписали след евентуален трансфер?
Благодаря!
  Здравейте Мадлеeн,
на ваше място бих допълнил изследванията с Val 34 LEU XIII, ACE I/ D и Антифосфлипидни антитела и едва тогава бих преценил: Aspirin, LMWH  или въобще как бих процедирал.
     Ако е имало поредица от спонтанни аборти, вероятно по-скоро бих предписал чисто емпирично LMWH. Според мен е ясно, че няма как да изследваме всички мутации, водещи до променено кръвосъсирване и понякога (например след няколко спонтанни аборта) е оправдано да изпишем НМХ терапия и без конкретни данни от генетичните изследвания. Тази терапия е със сравнително малък риск от усложнения, съответно съотношението риск/полза , в доста случаи е ОК.
   С най-добри пожелания
   Д-р Геоги Станулов

Какъв може да бъде рискът, ако профилактично приложим терапия с НМХ през бременността?
Има ли рискове за хлода и какви са те?

# 80
  • Мнения: 6 305
Здравейте,д-р Станулов,
А какво ви е мнението относно хомозиготна мутация в HLA-G гена.
Според генетиците терапията с аспирин е достатъчна при тази генна мутация, но според имунолозите са нужни и вливки с Интралипид или Октагам тъй като можело да се получи и имунен отговор срещу ембриона. Едни препоръчват по-ниски дози, а други двойно по-високи...
Вие какво бихте препоръчали във случая. Доста съм объркана относно тази мутация.

# 81
  • Мнения: 95
Здравейте,д-р Станулов,
Бих искала да Ви попитам,в следствие на тези изследвания ,според Вас нужда ли е НМХ терапия и Вие бихте ли изписали след евентуален трансфер?
Благодаря!
  Здравейте Мадлеeн,
на ваше място бих допълнил изследванията с Val 34 LEU XIII, ACE I/ D и Антифосфлипидни антитела и едва тогава бих преценил: Aspirin, LMWH  или въобще как бих процедирал.
     Ако е имало поредица от спонтанни аборти, вероятно по-скоро бих предписал чисто емпирично LMWH. Според мен е ясно, че няма как да изследваме всички мутации, водещи до променено кръвосъсирване и понякога (например след няколко спонтанни аборта) е оправдано да изпишем НМХ терапия и без конкретни данни от генетичните изследвания. Тази терапия е със сравнително малък риск от усложнения, съответно съотношението риск/полза , в доста случаи е ОК.
   С най-добри пожелания
   Д-р Геоги Станулов

Какъв може да бъде рискът, ако профилактично приложим терапия с НМХ през бременността?
Има ли рискове за плода и какви са те?
Здравейте,
страничните ефекти на LMWH са кървене (или повишена склонност към кървене), остеопороза (има изследвания, които отричат нарастването на риска), тромбоцитопения (намаляване броя на кръвните пплочици, рядко но животозастрашаващо усложнение), кожни реакции (чести, но безобидни). Не трябва да се забравя и неудобството от ежедневното инжектиране, както и рискът от инфекция при него.
  Смята се (а за някои от препаратите има убедителни данни), че не преминават ембриоплацентарната бариера, т.е не би трябвало да имат ефект върху бебето. Все още не са 100% доказано безопасни (въпреки, че са наистина много безопасни), така че е добре да преценяваме съотношението риск/полза.
   С най-добри пожелания
   Д-р Георги Станулов

# 82
  • Мнения: 95
Здравейте,д-р Станулов,
А какво ви е мнението относно хомозиготна мутация в HLA-G гена.
Според генетиците терапията с аспирин е достатъчна при тази генна мутация, но според имунолозите са нужни и вливки с Интралипид или Октагам тъй като можело да се получи и имунен отговор срещу ембриона. Едни препоръчват по-ниски дози, а други двойно по-високи...
Вие какво бихте препоръчали във случая. Доста съм объркана относно тази мутация.

Здравейте,
има доста мутации за които се знае, че се свързват с повишена честота на спонтанни аборти. Сравнително, лесно е да се направят проучвания по този въпрос. Изключително трудно е обаче да се оцени ефекта от дадено лечение, при конкретната мутация. За целта трябва да се съберат хиляди бременни, при част от тях на случаен принцип да се даде лекарство или плацебо и после да се оцени ефекта от лечението. Нали се сещате, каква част от бременните биха били склонни да участват в клинично проучване (експеримент). Поради тази причина, нямаме убедителни данни за ефекта от профилактичното прилагане на различни препарати, при повечето от мутациите.
   Как да се действа е оставено да реши на лекаря. Винаги преценяваме съотношението полза риск. Аз лично съм по-умерен и по принцип не бих предписал нещо с недоказан категорично ефект и хипотетичен риск.
   С най-добри пожелания
   Д-р Георги Станулов

# 83
  • Мнения: 6 305
Благодаря за отговора. Хубаво е човек да чуе още едно мнение  Simple Smile

# 84
  • Мнения: 95
Здравейте, кога на рано може да се установи бременност на ултразвук?
  Здравейте melani0,
бременност може да бъде установена в 5-та гестационна седмица от ПРМ (3-та от зачатието). Най-общо, когато βhCG надхвърли 1500 и все още не виждаме гестационен сак в матката, това говори за извънматочна бременност.
  С най-добри пожелания
   Д-р Георги Станулов

# 85
  • Мнения: 52
Благодаря ви !

# 86
  • Мнения: 14


Субфертилитет е дума, която може да означава много неща. Тя може да означава, че качеството или количеството на сперматозоидите са под препоръчителните от СЗО норми. Може също да означава, че има ДНК фрагментация. Може да е индикация, че подвижността на сперматозоидите е ниска или че процентът на „жизнените“ сперматозоиди – които би трябвало да са 58% – е недостатъчен. Най-често при субфертилитет се касае за комбинация от тези фактори.
Какво да правите, когато спермограмата потвърди субфертилитет? Прочетете повече ТУК.

# 87
  • Мнения: 703
Здравейте докторе имам едно бързо питане. Преди 2 седмици ми правиха диагностична лапароскопия и 3 дни след операцията започна едно кафеникаво течение всекидневно, но не толкова силно като цикъл.Трябва да ми дойде до 4 дни и се чудя дали това зацапване е нормално.

# 88
  • Мнения: 95
Здравейте докторе имам едно бързо питане. Преди 2 седмици ми правиха диагностична лапароскопия и 3 дни след операцията започна едно кафеникаво течение всекидневно, но не толкова силно като цикъл.Трябва да ми дойде до 4 дни и се чудя дали това зацапване е нормално.
   Здравейте coolyto,
често имаме зацапване след лапароскопия, особено ако е била комбинирана с хистероскопия и все пак смятам за удачно да уведомите лекаря, който е извършил операцията.
  С най-добри пожелания
  Д-р Георги Станулов

# 89
  • Мнения: 220
Здравейте д-р Станулов .Бих искала да коментирате ако е възможно следната диагноза поставена след лапароскопия за остраняване на тръби .,а именно:  Двете тръби изглеждат кистозно изменени .Кистите са без изменения .Няма данни за възпаление    това е от патоморфология и патохистология на едно .    Тези кистозни изменения кога могат да се появят при ембрионалното развитие или в по- късен етап .                                                                                                                                        
       .Аз такава диагноза чувам за пръв път .Правена е цветна снимка преди 6 години с коментар ,че са проходими но тънки и нагънати   тръбите  .Правената цветна снимка преди операцията е с по -обширен коментар като хидросалпинкс ,ампуловидни сраствания .                    Благодаря предварително !

# 90
  • Мнения: 95
Здравейте д-р Станулов .Бих искала да коментирате ако е възможно следната диагноза поставена след лапароскопия за остраняване на тръби .,а именно:  Двете тръби изглеждат кистозно изменени .Кистите са без изменения .Няма данни за възпаление    това е от патоморфология и патохистология на едно .    Тези кистозни изменения кога могат да се появят при ембрионалното развитие или в по- късен етап .                                                                                                                                       
       .Аз такава диагноза чувам за пръв път .Правена е цветна снимка преди 6 години с коментар ,че са проходими но тънки и нагънати   тръбите  .Правената цветна снимка преди операцията е с по -обширен коментар като хидросалпинкс ,ампуловидни сраствания .                    Благодаря предварително !
   Здравейте d-r Sveta,
най-чести са перитубарни кисти на тръбата т.нар кисти на Моргани, но те обикновено са единични. Вродени са и са в резултат от проблем в развитието на половата женскта система.  Множествени кисти са редки и могат да се дължат на възпаление, ехинококоза (много рядко) или тумори (още по-рядко).
  Изискайте повече информация от патолога.
   С най-добри пожелания
    Доктор Георги Станулов

Последна редакция: пт, 03 май 2019, 19:08 от Д-р Георги Станулов

# 91
  • Мнения: 14

 Здравейте,според Вас,има ли нужда да се прави разширена или някаква друга спермограма

# 92
  • Мнения: 95

 Здравейте,според Вас,има ли нужда да се прави разширена или някаква друга спермограма
   Здравейте Sacarlet,
ако сте млада (под 30 години) и пробвате отскоро ( по-малко от година) не смятам, че се налага. В противен случай бихте могли да я допълните с НВА, ДНК фрагментация, Крюгер и т.н.
   С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 93
  • Мнения: 220
Д-р Станулов това е единственото ,което са ми дали" големите" лекари Истамбул за което съм заплатила не малка сума в евро .Направо нямам думи .Това пише на турски ,като се преведе буквално като телеграфен запис  от което за мен няма диагноза като хората .Нито е изследвано това хистологически като тук в България и като  по белия свят .Е ще си остане загадка в крайна сметка какво е точно .

# 94
  • Мнения: 703
Здравейте ,бихте ли коментирари тази спермограма - може ли да се постигне естествено забременяване?




# 95
  • Мнения: 3 126
Здравейте пак ,д-р Станулов.Бях Ви попитала дали е възможно да имам киста от задържан фоликул.Обадих се до клиниката в която правих процедурата,но ми казаха да изчакам до вторник и ако няма цикъл да отида на преглед.Приех дуфастон-7дена 3×1.Спрях го миналия вторник,но още нямам цикъл.От 3дена имам ПМС,обаче и сутрин повръщам.Дали е възможно да съм бременна?С една непроходима тръба съм и с добра спермограма.

# 96
  • Мнения: 95
Здравейте ,бихте ли коментирари тази спермограма - може ли да се постигне естествено забременяване?


  Здравейте, coolyto,
може да се забременее с такава спермограма. Моля ви направете още една след 3 месеца в някой Ин витро център.
   С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 97
  • Мнения: 95
Д-р Станулов това е единственото ,което са ми дали" големите" лекари Истамбул за което съм заплатила не малка сума в евро .Направо нямам думи .Това пише на турски ,като се преведе буквално като телеграфен запис  от което за мен няма диагноза като хората .Нито е изследвано това хистологически като тук в България и като  по белия свят .Е ще си остане загадка в крайна сметка какво е точно .


 No comment

# 98
  • Мнения: 95
Здравейте пак ,д-р Станулов.Бях Ви попитала дали е възможно да имам киста от задържан фоликул.Обадих се до клиниката в която правих процедурата,но ми казаха да изчакам до вторник и ако няма цикъл да отида на преглед.Приех дуфастон-7дена 3×1.Спрях го миналия вторник,но още нямам цикъл.От 3дена имам ПМС,обаче и сутрин повръщам.Дали е възможно да съм бременна?С една непроходима тръба съм и с добра спермограма.
  Здравейте Lunatichka92,
всичко е възможно. Направете един тест за бременност (уринарен) за начало.
  С най-добри пожелания
  Д-р Георги Станулов

# 99
  • Мнения: 3 126
Благодаря,докторе.Правих 2 към 15.04 и бяха отрицателни

# 100
  • Мнения: 95
Благодаря,докторе.Правих 2 към 15.04 и бяха отрицателни
Здравейте, днес е 4 май, не е лошо да направите още един.
  С най-добри пожелания.
  Д-р Георги Станулов

# 101
  • Мнения: 72
Здравейте 🙂 имам нередовна менструация.. Последната такава беше на 15 март. Този месец ми беше изписан утрогестан за предизвикване на цикъла, но от последното хапче до днес са минали 11 дни, а все още нямам цикъл. На 1 май си правих тест за бременност и беше отрицателен, а на 3 май бях на преглед и лекъря каза, че имам удебелена лигавица на матката и да чакам да ми дойде.. Какво да правя в тази ситуация? Благодаря за отделеното време Simple Smile

# 102
  • Мнения: 95
Здравейте 🙂 имам нередовна менструация.. Последната такава беше на 15 март. Този месец ми беше изписан утрогестан за предизвикване на цикъла, но от последното хапче до днес са минали 11 дни, а все още нямам цикъл. На 1 май си правих тест за бременност и беше отрицателен, а на 3 май бях на преглед и лекъря каза, че имам удебелена лигавица на матката и да чакам да ми дойде.. Какво да правя в тази ситуация? Благодаря за отделеното време Simple Smile
    Здравейте AnnaGrigorova,
 направете си нов тест. Смятам, че е доста вероятно да е положителен.
    С най-добри пожелания
    Доктор Георги Станулов

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 1 081
Здравейте Д-р Станулов , колко трябва да сме притеснени от тези показатели по Крюгер , мъжа ми е на 34г.
В момента се подготвяме за инвитро.
Благодаря Ви ,

# 104
  • Мнения: 20

 Здравейте,според Вас,има ли нужда да се прави разширена или някаква друга спермограма
   Здравейте Sacarlet,
ако сте млада (под 30 години) и пробвате отскоро ( по-малко от година) не смятам, че се налага. В противен случай бихте могли да я допълните с НВА, ДНК фрагментация, Крюгер и т.н.
   С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

Здравейте,
показаната от Вас срепмограма е с нормални стойности.  Разбира се на един единствен резултат не може да се разчита напълно. Ето защо Ви препоръчвам след около 1 месец след тоя резултат да си направите нова, също като тази стандартна спермограма. Не е необходимо засега друго.
Поздрави,

Проф. Ф. Куманов

# 105
  • Мнения: 95
Здравейте Д-р Станулов , колко трябва да сме притеснени от тези показатели по Крюгер , мъжа ми е на 34г.
В момента се подготвяме за инвитро.
Благодаря Ви ,
  Здравейте,
факт е че когато ви кажат, че 96,5% от сперматозоидите са с аномалии - звучи фрапиращо. Факт е също обаче, че с подобна спермограма, често се случват бременности. Според броя и подвижността на сперматозоидите - дори спонтанно. При вас явно се налага IVF  по-друга причина, така че нещата ще се получат, не му се притеснявайте.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 106
  • Мнения: 523
Здравейте д-р Станулов! Аз съм вече на 38г, а съпруга ми на 40г и вече нямаме време. От 2013 год правим опити за второ дете, като през първата година започнах нова работа, имах изпити и стресът беше голям.  През 2016г.  забременях, но се оказа мисед за съжаление. След изчистването пих противозачатъчни 3 мес. и още един се пазихме и отново подновихме опитите. През 2017г се консултирахме със специалист репродуктивни проблеми - пих иногинол, вливах интралипид след който телесната ми температура ми падаше до 35 градуса. След като и след тази терапия не се получи нищо, през 2018 г направихме лапароскопия. Резултата беше ужасяващ - след секциото през 2008г са прихванали дясната тръба за коремната стена, а лявата напълно запушена и той ни препоръча директно инвитро. Ние изчакахме, защото все си мислим че ще стане чудото. В края на 2018г се консултирахме с друг лекар, за второ мнение и той препоръча цветна снимка на тръбите. През март тази година и нея направихме и резултата е доста различен - лява тръба проходима и стеноза на дясна тръба. Нищо общо с резултата от лапарото.  Посъветва ни да изчакаме до три месеца и ако не се получат нещата, инвитро. Но ми каза да пия само фолиева киселина. През тези години сме правили спермограма, хормони, хламидии - всичко в норма, НК клетки които бяха леко завишени. Дали не може допълнително докато чакаме тези месеци, да вземем и някакви добавки аз и съпруга ми. Благодаря ви предварително

# 107
  • Мнения: 20
Здравейте ,бихте ли коментирари тази спермограма - може ли да се постигне естествено забременяване?


  Здравейте, coolyto,
може да се забременее с такава спермограма. Моля ви направете още една след 3 месеца в някой Ин витро център.
   С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

Здравейте и от мен!
Спермограмата е нормална. Референтните стойности са малко поизостанали от времето. така че нямате основания за тревога. Присъединявам се към колега и Ви препоръчвам нова спермограма, която ще разгледаме и анализираме.
Поздрави и приятен ден,
Проф. Ф. Куманов

Здравейте Д-р Станулов , колко трябва да сме притеснени от тези показатели по Крюгер , мъжа ми е на 34г.
В момента се подготвяме за инвитро.
Благодаря Ви ,
  Здравейте,
факт е че когато ви кажат, че 96,5% от сперматозоидите са с аномалии - звучи фрапиращо. Факт е също обаче, че с подобна спермограма, често се случват бременности. Според броя и подвижността на сперматозоидите - дори спонтанно. При вас явно се налага IVF  по-друга причина, така че нещата ще се получат, не му се притеснявайте.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 108
  • Мнения: 14


Как PROfertil възстановява мъжкия и женския фертилитет? Прочетете съветите на Д-р Виолета Рилчева, специалист по вътрешни болести и ендокринология с 10-годишен опит в лечението на репродуктивни проблеми при мъжа и жената.


# 109
  • Пловдив
  • Мнения: 1 081
Благодаря Ви ,
Дано Simple Smile

# 110
  • Мнения: 95
Здравейте д-р Станулов! Аз съм вече на 38г, а съпруга ми на 40г и вече нямаме време. От 2013 год правим опити за второ дете, като през първата година започнах нова работа, имах изпити и стресът беше голям.  През 2016г.  забременях, но се оказа мисед за съжаление. След изчистването пих противозачатъчни 3 мес. и още един се пазихме и отново подновихме опитите. През 2017г се консултирахме със специалист репродуктивни проблеми - пих иногинол, вливах интралипид след който телесната ми температура ми падаше до 35 градуса. След като и след тази терапия не се получи нищо, през 2018 г направихме лапароскопия. Резултата беше ужасяващ - след секциото през 2008г са прихванали дясната тръба за коремната стена, а лявата напълно запушена и той ни препоръча директно инвитро. Ние изчакахме, защото все си мислим че ще стане чудото. В края на 2018г се консултирахме с друг лекар, за второ мнение и той препоръча цветна снимка на тръбите. През март тази година и нея направихме и резултата е доста различен - лява тръба проходима и стеноза на дясна тръба. Нищо общо с резултата от лапарото.  Посъветва ни да изчакаме до три месеца и ако не се получат нещата, инвитро. Но ми каза да пия само фолиева киселина. През тези години сме правили спермограма, хормони, хламидии - всичко в норма, НК клетки които бяха леко завишени. Дали не може допълнително докато чакаме тези месеци, да вземем и някакви добавки аз и съпруга ми. Благодаря ви предварително
   Здравейте Me4ta81,
при положение че от 2013 не се получават нещата, смятам че е малко вероятно да се получат в тези 3 месеца. Според мен е време за действие, преди да сте станали на 40. Съпругът ви може да приема добавки - например ProFertil® и това би имало само благотворно влияние върху спермограмата, съответно успеваемостта.
   С най-добри пожелания.

# 111
  • Мнения: 14
Здравейте,
 от известно време чета форума и научих наистина позелени за мен неща, за което съм благодарна на активните потребители, д-р Станилов и проф. Куманов.
Накратко за нем на 27 години съм и от година правим опити за бебе, но нещата не се получават. Доста е странно, тъй като и аз мислех, че всичко ще стане за два месеца, но явно не е така. При последното ми посещение при гинеколога ми  препоръча изследвания, които обаче не мога да разчита единствено 🤣. 
С мъжа ми сме решили и да посетим репродуктивен специалист, възможно най - скоро, но трябва и той да си направи спермограма.
Все пак ми се иска да знам дали мойте показатели са притеснили или не. 
Като цяло съм човек, който спортува активна и дали може да се каже, че попадам в категория "тежко" според някои хора. От години тренирам с тежести (което ми помогна при дископатията, но това е друга тема). При мен завишено е ДХЕАС, което виждам от бързото търсене на инфо, че се асоциира със спорта.
Все пак ще кача изследванията и ще съм много благодарна ако някой ми каже има ли нужда да се притеснявам докато дойде време да посетим лекаря.

FT 3 4.10 REF 3.20-6.80
TAT 10.00 REF 115.00
MAT16.64 REF 34.00
LH 8.97
PROLACTIN 547 REF 125-635
ESTRADIOL 88.80 REF 12,5-166
FSH  6.46
TESTOSTERONE 1.75 REF 0.22-2.90
DHEA-S 12.41 REF 3.20-10.00
TSH 3.320 REF 0.30-4.5
FT4 14.77 REF 11.45-22.14

# 112
  • Мнения: 95
Здравейте,
 от известно време чета форума и научих наистина позелени за мен неща, за което съм благодарна на активните потребители, д-р Станилов и проф. Куманов.
Накратко за нем на 27 години съм и от година правим опити за бебе, но нещата не се получават. Доста е странно, тъй като и аз мислех, че всичко ще стане за два месеца, но явно не е така. При последното ми посещение при гинеколога ми  препоръча изследвания, които обаче не мога да разчита единствено 🤣.
С мъжа ми сме решили и да посетим репродуктивен специалист, възможно най - скоро, но трябва и той да си направи спермограма.
Все пак ми се иска да знам дали мойте показатели са притеснили или не.
Като цяло съм човек, който спортува активна и дали може да се каже, че попадам в категория "тежко" според някои хора. От години тренирам с тежести (което ми помогна при дископатията, но това е друга тема). При мен завишено е ДХЕАС, което виждам от бързото търсене на инфо, че се асоциира със спорта.
Все пак ще кача изследванията и ще съм много благодарна ако някой ми каже има ли нужда да се притеснявам докато дойде време да посетим лекаря.
FT 3 4.10 REF 3.20-6.80
TAT 10.00 REF 115.00
MAT16.64 REF 34.00
LH 8.97
PROLACTIN 547 REF 125-635
ESTRADIOL 88.80 REF 12,5-166
FSH  6.46
TESTOSTERONE 1.75 REF 0.22-2.90
DHEA-S 12.41 REF 3.20-10.00
TSH 3.320 REF 0.30-4.5
FT4 14.77 REF 11.45-22.14
    Здравейте Helena6330,
на 27 години сте, няма повод за притеснения нито преди консултацията ви с репродуктивен специалист, нито след това. Започнете със спермограмата.

   Относно хормоните, предполагам професор Куманов, ще вземе отношение.

  С най-добри пожелания

# 113
  • Мнения: 14
Здравейте,
 от известно време чета форума и научих наистина позелени за мен неща, за което съм благодарна на активните потребители, д-р Станилов и проф. Куманов.
Накратко за нем на 27 години съм и от година правим опити за бебе, но нещата не се получават. Доста е странно, тъй като и аз мислех, че всичко ще стане за два месеца, но явно не е така. При последното ми посещение при гинеколога ми  препоръча изследвания, които обаче не мога да разчита единствено 🤣.
С мъжа ми сме решили и да посетим репродуктивен специалист, възможно най - скоро, но трябва и той да си направи спермограма.
Все пак ми се иска да знам дали мойте показатели са притеснили или не.
Като цяло съм човек, който спортува активна и дали може да се каже, че попадам в категория "тежко" според някои хора. От години тренирам с тежести (което ми помогна при дископатията, но това е друга тема). При мен завишено е ДХЕАС, което виждам от бързото търсене на инфо, че се асоциира със спорта.
Все пак ще кача изследванията и ще съм много благодарна ако някой ми каже има ли нужда да се притеснявам докато дойде време да посетим лекаря.
FT 3 4.10 REF 3.20-6.80
TAT 10.00 REF 115.00
MAT16.64 REF 34.00
LH 8.97
PROLACTIN 547 REF 125-635
ESTRADIOL 88.80 REF 12,5-166
FSH  6.46
TESTOSTERONE 1.75 REF 0.22-2.90
DHEA-S 12.41 REF 3.20-10.00
TSH 3.320 REF 0.30-4.5
FT4 14.77 REF 11.45-22.14
    Здравейте Helena6330,
на 27 години сте, няма повод за притеснения нито преди консултацията ви с репродуктивен специалист, нито след това. Започнете със спермограмата.

   Относно хормоните, предполагам професор Куманов, ще вземе отношение.

  С най-добри пожелания

Здравейте,
Благодаря за бързия отговор. Вече сме запазили час за спермограма и час за консултация. Естествено като човек, който тепърва тръгва по този път исках поне да зная дали има нещо фрапантно в резултатите ми.

Поздрави.

# 114
  • Мнения: 703
Здравейте ,

Интересува ме дали е възможно лапароскопията да повлияе на овулацията.Преди 3 седмици ми правиха диагностична лапароскопия и днес 8-9 ден от цикала - теста за овулация отчете положителен резултат.Преди винаги е била межу 10-14 ден?

# 115
  • Мнения: 95
Здравейте ,

Интересува ме дали е възможно лапароскопията да повлияе на овулацията.Преди 3 седмици ми правиха диагностична лапароскопия и днес 8-9 ден от цикала - теста за овулация отчете положителен резултат.Преди винаги е била межу 10-14 ден?
    Здравейте, coolyto,
самата лапароскопия - според мен не, но стресът свързан с нея би могъл да окаже влияние.
   С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 116
  • Мнения: 20
Здравейте,
 от известно време чета форума и научих наистина позелени за мен неща, за което съм благодарна на активните потребители, д-р Станилов и проф. Куманов.
Накратко за нем на 27 години съм и от година правим опити за бебе, но нещата не се получават. Доста е странно, тъй като и аз мислех, че всичко ще стане за два месеца, но явно не е така. При последното ми посещение при гинеколога ми  препоръча изследвания, които обаче не мога да разчита единствено 🤣.
С мъжа ми сме решили и да посетим репродуктивен специалист, възможно най - скоро, но трябва и той да си направи спермограма.
Все пак ми се иска да знам дали мойте показатели са притеснили или не.
Като цяло съм човек, който спортува активна и дали може да се каже, че попадам в категория "тежко" според някои хора. От години тренирам с тежести (което ми помогна при дископатията, но това е друга тема). При мен завишено е ДХЕАС, което виждам от бързото търсене на инфо, че се асоциира със спорта.
Все пак ще кача изследванията и ще съм много благодарна ако някой ми каже има ли нужда да се притеснявам докато дойде време да посетим лекаря.
FT 3 4.10 REF 3.20-6.80
TAT 10.00 REF 115.00
MAT16.64 REF 34.00
LH 8.97
PROLACTIN 547 REF 125-635
ESTRADIOL 88.80 REF 12,5-166
FSH  6.46
TESTOSTERONE 1.75 REF 0.22-2.90
DHEA-S 12.41 REF 3.20-10.00
TSH 3.320 REF 0.30-4.5
FT4 14.77 REF 11.45-22.14
    Здравейте Helena6330,
на 27 години сте, няма повод за притеснения нито преди консултацията ви с репродуктивен специалист, нито след това. Започнете със спермограмата.

   Относно хормоните, предполагам професор Куманов, ще вземе отношение.

  С най-добри пожелания

Здравейте и от мен!

Сама виждате, че стойностите на Вашите хормони не излизат извън нормалните граници. Що се отнася до ДХЕАС, неговото леко повишение може да бъде свързано с Вашата възраст - известно е, че у младите този хормон е по-висок и с годините намалява. Преди време това даде основание на един известен ендокринолог да охарактеризира ДХЕАС като "Фонтан на младостта". Предполагам нямате високо кръвно налягане?
Интензивният спорт, въобще физическите натоварвания не се отразяват благоприятно на репродуктивните способности и у двата пола. Специално при жената физическите усилия могат да блокират, макар и временно, овулацията и това да затрудни забременяването. Затова - умереност и в спорта е най-подходящата тактика!
Съпругът Ви задължително трябва да направи спермограма при условие на въздържане между 2 и 6 дни и след това ще обсъдим резултата.
Поздрави и до скоро!
Проф. Филип Куманов

# 117
  • Мнения: 703
Здравейте ,

След направена лапароскопия с проходими тръби,  но двустранно със салпингитни изменения -нагънат ход,задебелени стени и нарушен фимбриален апарат , какви са шансовете за забременяване естествено?
Да се насочим ли направо към инсеминация или инвитро?

# 118
  • Мнения: 289
Здравейте, на 34 год съм, мъжът ми е на 40.  Преди 8 години имах спешна операция заради спукана киста. Правим неуспешни опити от 7 год. Имаме 2 инсеминации и 1 инвитро.Той е с диагноза азооспермия,аз съм с Луф синдром и една запушена тръба с хидросалпингс и перитубарни адхезии двустранно( хистеросалпингография). Предлагат ми лапароскопия за премахване на тръбата и след това Икси. Моля за коментар и може ли да подобрим показателите.  Благодаря Ви предварително!

# 119
  • Мнения: 95
Здравейте ,

След направена лапароскопия с проходими тръби,  но двустранно със салпингитни изменения -нагънат ход,задебелени стени и нарушен фимбриален апарат , какви са шансовете за забременяване естествено?
Да се насочим ли направо към инсеминация или инвитро?
   Здравейте,
особено ако салпингитът е бил причинен от хламидия, то вероятно тръбите са проходими, но функционално негодни. Вероятността за спонтанна бременност е намалена, а тази за извънматочна - завишена. Инсеминацията, според мен не е опция. Избирате спонтанни опити, при шанс за извънматочна или директно IVF. Лично за мен при избор лапароскопия или IVF, второто е по-безопасният и ефективен вариант.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 120
  • Мнения: 95
Здравейте, на 34 год съм, мъжът ми е на 40.  Преди 8 години имах спешна операция заради спукана киста. Правим неуспешни опити от 7 год. Имаме 2 инсеминации и 1 инвитро.Той е с диагноза азооспермия,аз съм с Луф синдром и една запушена тръба с хидросалпингс и перитубарни адхезии двустранно( хистеросалпингография). Предлагат ми лапароскопия за премахване на тръбата и след това Икси. Моля за коментар и може ли да подобрим показателите.  Благодаря Ви предварително!
  Здравейте, азооспермия, ще рече никакви живи сперматозоиди. Убедена ли сте, че това е диагнозата? Иначе, хидросалпингсът е добре да се отстрани.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 121
  • Мнения: 14
Скрит текст:
Здравейте,
 от известно време чета форума и научих наистина позелени за мен неща, за което съм благодарна на активните потребители, д-р Станилов и проф. Куманов.
Накратко за нем на 27 години съм и от година правим опити за бебе, но нещата не се получават. Доста е странно, тъй като и аз мислех, че всичко ще стане за два месеца, но явно не е така. При последното ми посещение при гинеколога ми  препоръча изследвания, които обаче не мога да разчита единствено 🤣.
С мъжа ми сме решили и да посетим репродуктивен специалист, възможно най - скоро, но трябва и той да си направи спермограма.
Все пак ми се иска да знам дали мойте показатели са притеснили или не.
Като цяло съм човек, който спортува активна и дали може да се каже, че попадам в категория "тежко" според някои хора. От години тренирам с тежести (което ми помогна при дископатията, но това е друга тема). При мен завишено е ДХЕАС, което виждам от бързото търсене на инфо, че се асоциира със спорта.
Все пак ще кача изследванията и ще съм много благодарна ако някой ми каже има ли нужда да се притеснявам докато дойде време да посетим лекаря.
FT 3 4.10 REF 3.20-6.80
TAT 10.00 REF 115.00
MAT16.64 REF 34.00
LH 8.97
PROLACTIN 547 REF 125-635
ESTRADIOL 88.80 REF 12,5-166
FSH  6.46
TESTOSTERONE 1.75 REF 0.22-2.90
DHEA-S 12.41 REF 3.20-10.00
TSH 3.320 REF 0.30-4.5
FT4 14.77 REF 11.45-22.14
   Здравейте Helena6330,
на 27 години сте, няма повод за притеснения нито преди консултацията ви с репродуктивен специалист, нито след това. Започнете със спермограмата.

   Относно хормоните, предполагам професор Куманов, ще вземе отношение.

  С най-добри пожелания

Здравейте и от мен!

Сама виждате, че стойностите на Вашите хормони не излизат извън нормалните граници. Що се отнася до ДХЕАС, неговото леко повишение може да бъде свързано с Вашата възраст - известно е, че у младите този хормон е по-висок и с годините намалява. Преди време това даде основание на един известен ендокринолог да охарактеризира ДХЕАС като "Фонтан на младостта". Предполагам нямате високо кръвно налягане?
Интензивният спорт, въобще физическите натоварвания не се отразяват благоприятно на репродуктивните способности и у двата пола. Специално при жената физическите усилия могат да блокират, макар и временно, овулацията и това да затрудни забременяването. Затова - умереност и в спорта е най-подходящата тактика!
Съпругът Ви задължително трябва да направи спермограма при условие на въздържане между 2 и 6 дни и след това ще обсъдим резултата.
Поздрави и до скоро!
Проф. Филип Куманов

Здравейте,

много съм благодарна за отговорите.
Правилно предположихте, че нямам високо кръвно налягане, винаги е било в норма. Тук явно е редно да отбележа, че спортувам активно 4 пъти седмично тренировки + нормална физическа интензивност през останалото време (ходене пеш, не ползвам асансиор и такива дребни неща) се надявам да влиза в рамките на нормалното.

Предстой в четвъртък да правим спермограмата и ще пиша резултата.

Поздрави.

Последна редакция: вт, 14 май 2019, 11:49 от AnMary

# 122
  • Мнения: 20
Здравейте, на 34 год съм, мъжът ми е на 40.  Преди 8 години имах спешна операция заради спукана киста. Правим неуспешни опити от 7 год. Имаме 2 инсеминации и 1 инвитро.Той е с диагноза азооспермия,аз съм с Луф синдром и една запушена тръба с хидросалпингс и перитубарни адхезии двустранно( хистеросалпингография). Предлагат ми лапароскопия за премахване на тръбата и след това Икси. Моля за коментар и може ли да подобрим показателите.  Благодаря Ви предварително!

Здравейте,

след като мъжът Ви е с азооспермия (т.е. няма сперматозоиди) не виждам как ще стане процедурата, вкл. и ICSI. В такива случаи е необходимо да се изследва (не е трудно, нито скъпо) причината за азооспермия и според резултата ев. да се предприеме лечение, т.е. стимулация на сперматогенезата. Специално се налага да отбележа, че не всички случаи с азооспермия са лечими и податливи на стимулиране.
Ако мъжът Ви пожелае, може винаги да се срещнем и обсъдим ситуацията.

Поздрави,
Проф. Филип Куманов

# 123
  • Мнения: 703
Здравейте ,

След направена лапароскопия с проходими тръби,  но двустранно със салпингитни изменения -нагънат ход,задебелени стени и нарушен фимбриален апарат , какви са шансовете за забременяване естествено?
Да се насочим ли направо към инсеминация или инвитро?
   Здравейте,
особено ако салпингитът е бил причинен от хламидия, то вероятно тръбите са проходими, но функционално негодни. Вероятността за спонтанна бременност е намалена, а тази за извънматочна - завишена. Инсеминацията, според мен не е опция. Избирате спонтанни опити, при шанс за извънматочна или директно IVF. Лично за мен при избор лапароскопия или IVF, второто е по-безопасният и ефективен вариант.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов


Може ли да се кандидатства за фонда за инвитро с тези показатели?

# 124
  • Мнения: 95
Здравейте ,
След направена лапароскопия с проходими тръби,  но двустранно със салпингитни изменения -нагънат ход,задебелени стени и нарушен фимбриален апарат , какви са шансовете за забременяване естествено?
Да се насочим ли направо към инсеминация или инвитро?
   Здравейте,
особено ако салпингитът е бил причинен от хламидия, то вероятно тръбите са проходими, но функционално негодни. Вероятността за спонтанна бременност е намалена, а тази за извънматочна - завишена. Инсеминацията, според мен не е опция. Избирате спонтанни опити, при шанс за извънматочна или директно IVF. Лично за мен при избор лапароскопия или IVF, второто е по-безопасният и ефективен вариант.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

Може ли да се кандидатства за фонда за инвитро с тези показатели?
Здравейте,
при двустранно проходими тръби, смятам че едва ли ще получите одобрение от ЦАР.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 125
  • Мнения: 13
Здравейте, с мъжът правим опити за дете от близо 4год. Показателите в спермограмата установихме, че не са добри както в морфологията, подвижнистта и бройката. Октомври месец 2018г. му бе направена операция от варикоцеле. Наскоро повторихме спермограмата има покачване в бройката, но морфология все още не е добра/4% при норма<=14%/ и подвижността е малко. /гр а 9%+ гр b 14%=23%/.Препоръчаха ни да изчакаме година от операцията и да повторим спермограмата. Имаме скоро направени и хормонални изследвания, като тестостерона е 9,53nmol/l., което от форума разбрах е ниско като стойност. Може ли да има връзка с операцията от варикоцеле?

# 126
  • Мнения: 95
Здравейте, с мъжът правим опити за дете от близо 4год. Показателите в спермограмата установихме, че не са добри както в морфологията, подвижнистта и бройката. Октомври месец 2018г. му бе направена операция от варикоцеле. Наскоро повторихме спермограмата има покачване в бройката, но морфология все още не е добра/4% при норма<=14%/ и подвижността е малко. /гр а 9%+ гр b 14%=23%/.Препоръчаха ни да изчакаме година от операцията и да повторим спермограмата. Имаме скоро направени и хормонални изследвания, като тестостерона е 9,53nmol/l., което от форума разбрах е ниско като стойност. Може ли да има връзка с операцията от варикоцеле?
  Здравейте,
предполагам проф.Куманов ще изкаже компетентното си мнение, относно хормоните и спермограмата. И все пак след четири години опити, според мен е добре да започнете да обмисляте процедура, особено пък ако сте над 40.
   С най-добри пожелания.
   Доктор Георги Станулов.

# 127
  • Мнения: 13
Здравейте, с мъжът правим опити за дете от близо 4год. Показателите в спермограмата установихме, че не са добри както в морфологията, подвижнистта и бройката. Октомври месец 2018г. му бе направена операция от варикоцеле. Наскоро повторихме спермограмата има покачване в бройката, но морфология все още не е добра/4% при норма<=14%/ и подвижността е малко. /гр а 9%+ гр b 14%=23%/.Препоръчаха ни да изчакаме година от операцията и да повторим спермограмата. Имаме скоро направени и хормонални изследвания, като тестостерона е 9,53nmol/l., което от форума разбрах е ниско като стойност. Може ли да има връзка с операцията от варикоцеле?
  Здравейте,
предполагам проф.Куманов ще изкаже компетентното си мнение, относно хормоните и спермограмата. И все пак след четири години опити, според мен е добре да започнете да обмисляте процедура, особено пък ако сте над 40.
   С най-добри пожелания.
   Доктор Георги Станулов.

Ами на 33г. сме със съпруга ми.

# 128
  • Мнения: 217
Здравейте, на 30 год. съм. С мъжа ми правим опити за бебе, но нещо не се получава. 2016 година имах мисед, а миналата година извънматочна бременност с отстраняване на едната тръба. Подновили сме опитите някъде от септември миналата година, но без резултат. Изследванията ни са ок. Може би да пробваме с някоя добавка, или? Моля за съвет! Благодаря!

# 129
  • Мнения: 20
Здравейте, с мъжът правим опити за дете от близо 4год. Показателите в спермограмата установихме, че не са добри както в морфологията, подвижнистта и бройката. Октомври месец 2018г. му бе направена операция от варикоцеле. Наскоро повторихме спермограмата има покачване в бройката, но морфология все още не е добра/4% при норма<=14%/ и подвижността е малко. /гр а 9%+ гр b 14%=23%/.Препоръчаха ни да изчакаме година от операцията и да повторим спермограмата. Имаме скоро направени и хормонални изследвания, като тестостерона е 9,53nmol/l., което от форума разбрах е ниско като стойност. Може ли да има връзка с операцията от варикоцеле?

Здравейте,

Да, стойността на тестостерона е сравнително ниска. Но това не е достатъчно за трайни изводи. Необходимо е изследване на ФСХ, ЛХ, пролактина и специално във Вашия случай и на инхибин В! Едва тогава ще е възможно стабилно заключение. Варикоцеле често рецидивира, т.е. повтаря. Трябва да бъде извършен клиничен преглед при андролог!

Поздрави,
Проф. Филип Куманов

# 130
  • Мнения: 53
Здравейте, проф. Куманов.

Преди 6 м. мъжът ми направи спермограма, която беше с доста занижени стойности. След 3 месеца прием на Профертил нещата се нормализираха, но след втория тримесечен прием показателите отново се занижиха, но това, което ме притеснява е повишения визкозитет и времето на втечняване - според лабораторията то е над 120 мин., което е много. На каква би могло да се дължи?

Благодаря предварително.

# 131
  • Мнения: 95
Здравейте, на 30 год. съм. С мъжа ми правим опити за бебе, но нещо не се получава. 2016 година имах мисед, а миналата година извънматочна бременност с отстраняване на едната тръба. Подновили сме опитите някъде от септември миналата година, но без резултат. Изследванията ни са ок. Може би да пробваме с някоя добавка, или? Моля за съвет! Благодаря!
  Здравейте roza_damascena,
вариянтите са два: 1.Действате спонтанно ( има немалък риск от нова извънматочна). 2.След три години опити, започвате да се замисляте за процедура. Тръбата - проверявана ли е за проходимост? Вземането на добавки, например Profertil®, биха могли да имат известна полза - ако приемем, че факторът за стерилитета е неизяснен, но според мен - при вас е по-скоро тубарен.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 132
  • Мнения: 14
Добър ден
Можете ли да ми кажете какво да правя, ако човек има 0% активна сперма? Не можете да го поправите по никакъв начин?((

# 133
  • Мнения: 703
Здравейте

Mоже ли да коментирате резултата от хормоните.
Прогестерона е направен на 7 ден от овулацията. Добре ли е че прогестерона е на горната граница и какво значи това?

# 134
  • Мнения: 217
Доктор Станулов, благодаря Ви за отговора. Да, при лапароскопската операция другата тръба, яйчниците също да били проверени и всичко е ок. Правим целенасочени опити, но без резултат засега. Приемам добавки, както и билки съм пила, но засега никакъв резултат. Мисля че 9 месеца опити, откакто са били възобновени, не са много. Ще чакам спонтанно, ако не, ми е би ще се наложи процедура...

# 135
  • Мнения: 14
Здравейте,
 от известно време чета форума и научих наистина позелени за мен неща, за което съм благодарна на активните потребители, д-р Станилов и проф. Куманов.
Накратко за нем на 27 години съм и от година правим опити за бебе, но нещата не се получават. Доста е странно, тъй като и аз мислех, че всичко ще стане за два месеца, но явно не е така. При последното ми посещение при гинеколога ми  препоръча изследвания, които обаче не мога да разчита единствено 🤣.
С мъжа ми сме решили и да посетим репродуктивен специалист, възможно най - скоро, но трябва и той да си направи спермограма.
Все пак ми се иска да знам дали мойте показатели са притеснили или не.
Като цяло съм човек, който спортува активна и дали може да се каже, че попадам в категория "тежко" според някои хора. От години тренирам с тежести (което ми помогна при дископатията, но това е друга тема). При мен завишено е ДХЕАС, което виждам от бързото търсене на инфо, че се асоциира със спорта.
Все пак ще кача изследванията и ще съм много благодарна ако някой ми каже има ли нужда да се притеснявам докато дойде време да посетим лекаря.
FT 3 4.10 REF 3.20-6.80
TAT 10.00 REF 115.00
MAT16.64 REF 34.00
LH 8.97
PROLACTIN 547 REF 125-635
ESTRADIOL 88.80 REF 12,5-166
FSH  6.46
TESTOSTERONE 1.75 REF 0.22-2.90
DHEA-S 12.41 REF 3.20-10.00
TSH 3.320 REF 0.30-4.5
FT4 14.77 REF 11.45-22.14
   Здравейте Helena6330,
на 27 години сте, няма повод за притеснения нито преди консултацията ви с репродуктивен специалист, нито след това. Започнете със спермограмата.

   Относно хормоните, предполагам професор Куманов, ще вземе отношение.

  С най-добри пожелания

Здравейте и от мен!

Сама виждате, че стойностите на Вашите хормони не излизат извън нормалните граници. Що се отнася до ДХЕАС, неговото леко повишение може да бъде свързано с Вашата възраст - известно е, че у младите този хормон е по-висок и с годините намалява. Преди време това даде основание на един известен ендокринолог да охарактеризира ДХЕАС като "Фонтан на младостта". Предполагам нямате високо кръвно налягане?
Интензивният спорт, въобще физическите натоварвания не се отразяват благоприятно на репродуктивните способности и у двата пола. Специално при жената физическите усилия могат да блокират, макар и временно, овулацията и това да затрудни забременяването. Затова - умереност и в спорта е най-подходящата тактика!
Съпругът Ви задължително трябва да направи спермограма при условие на въздържане между 2 и 6 дни и след това ще обсъдим резултата.
Поздрави и до скоро!
Проф. Филип Куманов

Здравейте,
направихме спермограмата и ще се радвам ако коментирате показателите. С просто око виждам, че има диагноза астенозооспермия, но в каква степен смятете, че е и дали прием на Профертил ще има полза.

Благодаря

# 136
  • Мнения: 20
Здравейте, проф. Куманов.

Преди 6 м. мъжът ми направи спермограма, която беше с доста занижени стойности. След 3 месеца прием на Профертил нещата се нормализираха, но след втория тримесечен прием показателите отново се занижиха, но това, което ме притеснява е повишения визкозитет и времето на втечняване - според лабораторията то е над 120 мин., което е много. На каква би могло да се дължи?

Благодаря предварително.
Здравейте,
причините могат да бъдат най-различни - от чисто технически до по-належащи медицински. Най-напред - спазени ли са сроковете за даване на спермограма - от 2 до 6 дни? Вискозитетът би могъл да се повиши и при прекомерно количество сперматозоиди. Най-после - някакъв процес в тази област (възпаление?)  би могъл да наруши нормалното протичане на втечняването. Приема ли  достатъчно течности мъжът Ви?
Моят съвет е направете нова спермограма в друга лаборатория при стриктно спазване на условията за извършването й и след това да коментираме отново.

Поздрави,
Проф. Филип Куманов

# 137
  • Мнения: 20
Здравейте,
 от известно време чета форума и научих наистина позелени за мен неща, за което съм благодарна на активните потребители, д-р Станилов и проф. Куманов.
Накратко за нем на 27 години съм и от година правим опити за бебе, но нещата не се получават. Доста е странно, тъй като и аз мислех, че всичко ще стане за два месеца, но явно не е така. При последното ми посещение при гинеколога ми  препоръча изследвания, които обаче не мога да разчита единствено 🤣.
С мъжа ми сме решили и да посетим репродуктивен специалист, възможно най - скоро, но трябва и той да си направи спермограма.
Все пак ми се иска да знам дали мойте показатели са притеснили или не.
Като цяло съм човек, който спортува активна и дали може да се каже, че попадам в категория "тежко" според някои хора. От години тренирам с тежести (което ми помогна при дископатията, но това е друга тема). При мен завишено е ДХЕАС, което виждам от бързото търсене на инфо, че се асоциира със спорта.
Все пак ще кача изследванията и ще съм много благодарна ако някой ми каже има ли нужда да се притеснявам докато дойде време да посетим лекаря.
FT 3 4.10 REF 3.20-6.80
TAT 10.00 REF 115.00
MAT16.64 REF 34.00
LH 8.97
PROLACTIN 547 REF 125-635
ESTRADIOL 88.80 REF 12,5-166
FSH  6.46
TESTOSTERONE 1.75 REF 0.22-2.90
DHEA-S 12.41 REF 3.20-10.00
TSH 3.320 REF 0.30-4.5
FT4 14.77 REF 11.45-22.14
   Здравейте Helena6330,
на 27 години сте, няма повод за притеснения нито преди консултацията ви с репродуктивен специалист, нито след това. Започнете със спермограмата.

   Относно хормоните, предполагам професор Куманов, ще вземе отношение.

  С най-добри пожелания

Здравейте и от мен!

Сама виждате, че стойностите на Вашите хормони не излизат извън нормалните граници. Що се отнася до ДХЕАС, неговото леко повишение може да бъде свързано с Вашата възраст - известно е, че у младите този хормон е по-висок и с годините намалява. Преди време това даде основание на един известен ендокринолог да охарактеризира ДХЕАС като "Фонтан на младостта". Предполагам нямате високо кръвно налягане?
Интензивният спорт, въобще физическите натоварвания не се отразяват благоприятно на репродуктивните способности и у двата пола. Специално при жената физическите усилия могат да блокират, макар и временно, овулацията и това да затрудни забременяването. Затова - умереност и в спорта е най-подходящата тактика!
Съпругът Ви задължително трябва да направи спермограма при условие на въздържане между 2 и 6 дни и след това ще обсъдим резултата.
Поздрави и до скоро!
Проф. Филип Куманов

Здравейте,
направихме спермограмата и ще се радвам ако коментирате показателите. С просто око виждам, че има диагноза астенозооспермия, но в каква степен смятете, че е и дали прием на Профертил ще има полза.

Благодаря

Здравейте,
действително налице е средна степен на астенозооспермия. Не виждам концентрацията на сперматозоидите.
Предлагам действително да се започне приемане на Профертил мейл по 2 таблетки дневно. Така ще очакваме повишаване подвижността на сперматозоидите. Срокът на лечение трябва да не бъде по-кратък от три месеца!
Поздрави,
Проф. Филип Куманов

# 138
  • Мнения: 24
Здравейте, д- р Станулов и проф. Куманов, накратко аз съм на 31 год. мъжа ми на 35.
Правим опити от 1 год.и 8 месеца .
Преди 4 месеца имах аборт на кухо яйце.
Имам Хашимото,  Инсулинова резистентност и поликистозни яйчници. Пия еутирокс и метформин .
Направихме спермограма на мъжа ми и според лекарката от клиника за репродиктивни проблеми, щяло да стане по естествен път като мъжа ми пие Профертил за 3 месеца въпреки че морфологията е 3.41 при норма над 4, и подвижността е намалена. Диагнозата е астенотератозооспермия.
Какво е вашето мнение?


Последна редакция: вт, 21 май 2019, 14:22 от Lorito87

# 139
  • Мнения: 14
Много полезна информация!
Благодаря!

PROfertil® - това лекарство ще помогне за повишаване на активността на спермата?
Благодаря за отговора!

Последна редакция: ср, 22 май 2019, 11:43 от AnMary

# 140
  • Мнения: 53
Здравейте, проф. Куманов.

Преди 6 м. мъжът ми направи спермограма, която беше с доста занижени стойности. След 3 месеца прием на Профертил нещата се нормализираха, но след втория тримесечен прием показателите отново се занижиха, но това, което ме притеснява е повишения визкозитет и времето на втечняване - според лабораторията то е над 120 мин., което е много. На каква би могло да се дължи?

Благодаря предварително.
Здравейте,
причините могат да бъдат най-различни - от чисто технически до по-належащи медицински. Най-напред - спазени ли са сроковете за даване на спермограма - от 2 до 6 дни? Вискозитетът би могъл да се повиши и при прекомерно количество сперматозоиди. Най-после - някакъв процес в тази област (възпаление?)  би могъл да наруши нормалното протичане на втечняването. Приема ли  достатъчно течности мъжът Ви?
Моят съвет е направете нова спермограма в друга лаборатория при стриктно спазване на условията за извършването й и след това да коментираме отново.

Поздрави,
Проф. Филип Куманов

Здравейте отново и благодаря за отговора!
Сроковете и изискванията са спазени, а самата концентрация като цяло е ниска към момента - 5 М при обем 4 мл. (тези стойности постоянно се променят, варикоцеле казват, че няма)
Като цяло течности приема доста, защото започна отново да спортува. Това, което мен ме притесняваше е да не би да става дума за някаква инфекция, тъй като му бе направен ДНК анализ на уретрален секрет, и заключението беше умерено изявена дисбактериоза със смесена етиология (болестите по полов път бяха отрицателни) Изписаха му дадоха Кверцетин - и имаше подобрение, но към момента показателите отново спаднаха.
Възможно ли е все пак да има някаква инфекция, която да пречи?

# 141
  • София
  • Мнения: 82
Здравейте д-р Станулов и проф. Куманов, нашият казус е следният. Правихме опити за зачеване близо 3 години. През това време си направихме някои изследвания. Съпругът ми си направи спермограма, която излезе перфектна, даже получи предложение да стане донор. На мен ми правиха снимка на тръбите, която също излезе ок. Тръбите не са запушени, всичко е наред. Въпреки резултатите, не се стигна до зачеване. За съжаление, преживях психически срив и се наложи да вземам солиан 1|4 вечер,  за доста дълъг период ( вече почти 2 години с малки прекъсвания). През този период обаче се прояви един от страничните ефекти на медикамента и цикълът ми спря.  Въпросът ми е солианът би ли влошил възможността за зачеване и какво да правим от тук насетне. Вече съм в добро психическо състояние което не предвижда употребата на лекарството и ще възобновим опитите. На какво би се дължало невъзможността за забременяване при нас( изключвам 2 години на солиан, поради липса на овулация) , след като липсват основните причини?Пускала съм хормони, също бяха в норма. Не е възможно да сме пропускали момента, тъй като следях температурата и почти точно успявах да предвидя периода на овулация ( според мен). Много ще съм благодарна за насоки и мнение!

# 142
  • Мнения: 95
Здравейте д-р Станулов и проф. Куманов, нашият казус е следният. Правихме опити за зачеване близо 3 години. През това време си направихме някои изследвания. Съпругът ми си направи спермограма, която излезе перфектна, даже получи предложение да стане донор. На мен ми правиха снимка на тръбите, която също излезе ок. Тръбите не са запушени, всичко е наред. Въпреки резултатите, не се стигна до зачеване. За съжаление, преживях психически срив и се наложи да вземам солиан 1|4 вечер,  за доста дълъг период ( вече почти 2 години с малки прекъсвания). През този период обаче се прояви един от страничните ефекти на медикамента и цикълът ми спря.  Въпросът ми е солианът би ли влошил възможността за зачеване и какво да правим от тук насетне. Вече съм в добро психическо състояние което не предвижда употребата на лекарството и ще възобновим опитите. На какво би се дължало невъзможността за забременяване при нас( изключвам 2 години на солиан, поради липса на овулация) , след като липсват основните причини?Пускала съм хормони, също бяха в норма. Не е възможно да сме пропускали момента, тъй като следях температурата и почти точно успявах да предвидя периода на овулация ( според мен). Много ще съм благодарна за насоки и мнение!
Здравейте,
бих искал да разбера на колко години сте, колко е пролактинът ви, колко е АМХ. Очаква се спирането на цикъла ви да е обратимо и да се случи бременност - освен ако няма друга причина за това.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 143
  • Мнения: 95
Здравейте, д- р Станулов и проф. Куманов, накратко аз съм на 31 год. мъжа ми на 35.
Правим опити от 1 год.и 8 месеца .
Преди 4 месеца имах аборт на кухо яйце.
Имам Хашимото,  Инсулинова резистентност и поликистозни яйчници. Пия еутирокс и метформин .
Направихме спермограма на мъжа ми и според лекарката от клиника за репродиктивни проблеми, щяло да стане по естествен път като мъжа ми пие Профертил за 3 месеца въпреки че морфологията е 3.41 при норма над 4, и подвижността е намалена. Диагнозата е астенотератозооспермия.
Какво е вашето мнение?



  Здравейте,
според мен се доверете на колегата и пробвайте още известно време спонтанно или с някоя инсеминация. Не бързайте. Ако след година няма резултат - може да се замислите за процедура.
  С най- добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 144
  • Мнения: 95
Доктор Станулов, благодаря Ви за отговора. Да, при лапароскопската операция другата тръба, яйчниците също да били проверени и всичко е ок. Правим целенасочени опити, но без резултат засега. Приемам добавки, както и билки съм пила, но засега никакъв резултат. Мисля че 9 месеца опити, откакто са били възобновени, не са много. Ще чакам спонтанно, ако не, ми е би ще се наложи процедура...
  Здравейте,
при закъснение на цикъла, моля моментално се обърнете към лекар с оглед ранното диагностициране на евентуална извънматочна бременност.
   С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 145
  • Мнения: 95
Здравейте

Mоже ли да коментирате резултата от хормоните.
Прогестерона е направен на 7 ден от овулацията. Добре ли е че прогестерона е на горната граница и какво значи това?


 Здравейте,
според мен са ОК.
   С най-добри пожелания.
    Доктор Георги Станулов

# 146
  • Мнения: 95
Добър ден
Можете ли да ми кажете какво да правя, ако човек има 0% активна сперма? Не можете да го поправите по никакъв начин?((
  Здравейте,
според мен е наложително да посети андролог-ендокринолог и уролог, за да се постави диагноза и да се вземат съответните мерки.
   С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 147
  • Мнения: 43
Здравейте! Ще ви бъда много благодарна, ако ми дадете съвет. Скоро ще навърша 39 г., имам син на 5 г., с когото забременях много бързо и лесно, в рамките на 2-3 месеца. От 3 г. правим опити за второ дете, за жалост неуспешни. Преди 2 г. за първи път се обърнахме към репродуктивен специалист и се оказа, че имам фоликуларна киста 23мм. Лекувахме я с противозачатъчни, но не изчезваше, така че направихме пункция. След това правихме стимулация на спонтанен цикъл, с идея за забременяване по естестев път, за жалост неуспешно. За 5-6 месеца отложихме следващи процедури поради други лични причини. В началото на тази година отново посетих репродуктивен специалист и... отново киста. Пак лекуване с противозачатъчни и пак не изчезна 3 месеца, въпреки че сменихме 3 вида хапчета. След това ги спрях и започнахме проследяване на овулация въпреки кистата. Пускаме хормони по 3 пъти в месеца, прегледи постоянно... Направихме последно всички възможни изследвания за инсеминация, за мен и мъжа ми. Последно днес, 2ри ден от цикъла, докторката ми каза, че пак има киста 18 мм и не можем да направим планираната стимулация. Отново ми предлага противозачатъчни, но след 2 години в този филм, никога киста не ми е намалявала от тях. А са фоликуларни кистите, пускахме изследвания за това. Докторката ми каза, че всичко това говори за проблеми в яйчниковата функция. Иначе антимюлеровия ми хормон беше ок, т.е. има явно резерв, но защо не узряват яйцеклетките? Знам, че без да видите всички изследвания няма как да знаете със сигурност, но все пак от вашия опит - на моята възраст и с тази тенденция фоликулите да не узряват нормално, имам ли изобщо някакъв шанс? При хормоналните изследвания се установява, че естрадиолът е нисък. При мъжа ми няма никакви проблеми. Честно казано вече съм отчаяна, защото на практика не правим нищо - винаги ми се казва, че докато не изчезне старият фоликул, не може нищо да се прави. А той не изчезва... Да се надявам ли изобщо на нещо или да приема, че няма да имаме второ дете?

# 148
  • Мнения: 20
Здравейте, д- р Станулов и проф. Куманов, накратко аз съм на 31 год. мъжа ми на 35.
Правим опити от 1 год.и 8 месеца .
Преди 4 месеца имах аборт на кухо яйце.
Имам Хашимото,  Инсулинова резистентност и поликистозни яйчници. Пия еутирокс и метформин .
Направихме спермограма на мъжа ми и според лекарката от клиника за репродиктивни проблеми, щяло да стане по естествен път като мъжа ми пие Профертил за 3 месеца въпреки че морфологията е 3.41 при норма над 4, и подвижността е намалена. Диагнозата е астенотератозооспермия.
Какво е вашето мнение?




Здравейте Lorito87,

Нарушенията в спермограмата не са драматични, може да се каже, че са леки. Напълно съм съгласен с консултиралата Ви лекарка и одобрявам изписаното лечение с профертил за три месеца. През тоя период продължавате да правите опити по естествен път и ако не се получи, в края на тримесечния период без да спира лечението нека съпругът Ви направи спермограма, която ще коментираме.
По отношение на Вас самата - как е контролният резултат от ТСХ на фона на лечението? Също и резултатът от приемането на метформин? Добре би било да направите обстоен ендокринен преглед, последван от контролен при гинеколог.

Поздрави,
Проф. Ф. Куманов

# 149
  • Мнения: 24
Скрит текст:
Здравейте, д- р Станулов и проф. Куманов, накратко аз съм на 31 год. мъжа ми на 35.
Правим опити от 1 год.и 8 месеца .
Преди 4 месеца имах аборт на кухо яйце.
Имам Хашимото,  Инсулинова резистентност и поликистозни яйчници. Пия еутирокс и метформин .
Направихме спермограма на мъжа ми и според лекарката от клиника за репродиктивни проблеми, щяло да стане по естествен път като мъжа ми пие Профертил за 3 месеца въпреки че морфологията е 3.41 при норма над 4, и подвижността е намалена. Диагнозата е астенотератозооспермия.
Какво е вашето мнение?




Здравейте Lorito87,

Нарушенията в спермограмата не са драматични, може да се каже, че са леки. Напълно съм съгласен с консултиралата Ви лекарка и одобрявам изписаното лечение с профертил за три месеца. През тоя период продължавате да правите опити по естествен път и ако не се получи, в края на тримесечния период без да спира лечението нека съпругът Ви направи спермограма, която ще коментираме.
По отношение на Вас самата - как е контролният резултат от ТСХ на фона на лечението? Също и резултатът от приемането на метформин? Добре би било да направите обстоен ендокринен преглед, последван от контролен при гинеколог.

Поздрави,
Проф. Ф. Куманов



Благодаря за отговора!
TSH го поддържам под 2, от мвтформина смъкнах инсулина и цикъла ми стана редовен.  Правила съм преглед при ендокринолог и съответно гинеколог .
Аз си самоназначих Профертил за жени, заради поликостозата, надявам се да има ефект.
Поздрави ,

Последна редакция: чт, 23 май 2019, 16:22 от AnMary

# 150
  • Мнения: 95
Здравейте! Ще ви бъда много благодарна, ако ми дадете съвет. Скоро ще навърша 39 г., имам син на 5 г., с когото забременях много бързо и лесно, в рамките на 2-3 месеца. От 3 г. правим опити за второ дете, за жалост неуспешни. Преди 2 г. за първи път се обърнахме към репродуктивен специалист и се оказа, че имам фоликуларна киста 23мм. Лекувахме я с противозачатъчни, но не изчезваше, така че направихме пункция. След това правихме стимулация на спонтанен цикъл, с идея за забременяване по естестев път, за жалост неуспешно. За 5-6 месеца отложихме следващи процедури поради други лични причини. В началото на тази година отново посетих репродуктивен специалист и... отново киста. Пак лекуване с противозачатъчни и пак не изчезна 3 месеца, въпреки че сменихме 3 вида хапчета. След това ги спрях и започнахме проследяване на овулация въпреки кистата. Пускаме хормони по 3 пъти в месеца, прегледи постоянно... Направихме последно всички възможни изследвания за инсеминация, за мен и мъжа ми. Последно днес, 2ри ден от цикъла, докторката ми каза, че пак има киста 18 мм и не можем да направим планираната стимулация. Отново ми предлага противозачатъчни, но след 2 години в този филм, никога киста не ми е намалявала от тях. А са фоликуларни кистите, пускахме изследвания за това. Докторката ми каза, че всичко това говори за проблеми в яйчниковата функция. Иначе антимюлеровия ми хормон беше ок, т.е. има явно резерв, но защо не узряват яйцеклетките? Знам, че без да видите всички изследвания няма как да знаете със сигурност, но все пак от вашия опит - на моята възраст и с тази тенденция фоликулите да не узряват нормално, имам ли изобщо някакъв шанс? При хормоналните изследвания се установява, че естрадиолът е нисък. При мъжа ми няма никакви проблеми. Честно казано вече съм отчаяна, защото на практика не правим нищо - винаги ми се казва, че докато не изчезне старият фоликул, не може нищо да се прави. А той не изчезва... Да се надявам ли изобщо на нещо или да приема, че няма да имаме второ дете?
    Здравейте Arsenia,
моля ви не се отчайвайте. Естествено, че има шанс за бременност. Както казват хората, където е текло - пак ще тече. Освен това сте млада ( преди 40 - нещата  са доста по-розови, отколкото след това). Имали сте 2-3 пъти кисти, в рамките на 2 години, смятам, че не е нещо чак толкова отчайващо. Има жени, които забременяват и при налична киста. Съветвам ви да потърсите други причини - защо не се случват нещата, а да не се съсредоточавате само върху кистите.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 151
  • Мнения: 43
Д-р Станулов, много Ви благодаря за бързия отговор и надеждата, която ми вдъхнахте! Ще продължим с проследяването на овулацията, дано да има положително развитие. Обикновено хормоните ми изглеждат съвсем добре в началото на цикъла, уж нараства фоликула, лигавицата е ок, но около очакваната овулация естрадиолът е нисък и явно не се спуква. Чудя се дали някаква диета може да помогне, примерно ако премахна всякаква бяла захар? Чела съм, че инсулинът влияе в някои случаи. Билките мислите ли, че имат някакъв ефект? Аз съм скептична към такива методи по принцип, но противозачатъчните явно не помагат, няма промяна в размера на кистите. Много благодаря!!!

# 152
  • Мнения: 14

Много полезна информация!
Благодаря!

# 153
  • Мнения: 95
Д-р Станулов, много Ви благодаря за бързия отговор и надеждата, която ми вдъхнахте! Ще продължим с проследяването на овулацията, дано да има положително развитие. Обикновено хормоните ми изглеждат съвсем добре в началото на цикъла, уж нараства фоликула, лигавицата е ок, но около очакваната овулация естрадиолът е нисък и явно не се спуква. Чудя се дали някаква диета може да помогне, примерно ако премахна всякаква бяла захар? Чела съм, че инсулинът влияе в някои случаи. Билките мислите ли, че имат някакъв ефект? Аз съм скептична към такива методи по принцип, но противозачатъчните явно не помагат, няма промяна в размера на кистите. Много благодаря!!!
Здравейте,
ако се тригерира, преди естрадиола да е поне 150 pg/ml шансът да няма овулация е огромен. Просто е добре да се изчака. Това не е проблем, ако ЛХ остава ниско.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 154
  • Мнения: 20
Скрит текст:
Здравейте, д- р Станулов и проф. Куманов, накратко аз съм на 31 год. мъжа ми на 35.
Правим опити от 1 год.и 8 месеца .
Преди 4 месеца имах аборт на кухо яйце.
Имам Хашимото,  Инсулинова резистентност и поликистозни яйчници. Пия еутирокс и метформин .
Направихме спермограма на мъжа ми и според лекарката от клиника за репродиктивни проблеми, щяло да стане по естествен път като мъжа ми пие Профертил за 3 месеца въпреки че морфологията е 3.41 при норма над 4, и подвижността е намалена. Диагнозата е астенотератозооспермия.
Какво е вашето мнение?




Здравейте Lorito87,

Нарушенията в спермограмата не са драматични, може да се каже, че са леки. Напълно съм съгласен с консултиралата Ви лекарка и одобрявам изписаното лечение с профертил за три месеца. През тоя период продължавате да правите опити по естествен път и ако не се получи, в края на тримесечния период без да спира лечението нека съпругът Ви направи спермограма, която ще коментираме.
По отношение на Вас самата - как е контролният резултат от ТСХ на фона на лечението? Също и резултатът от приемането на метформин? Добре би било да направите обстоен ендокринен преглед, последван от контролен при гинеколог.

Поздрави,
Проф. Ф. Куманов



Благодаря за отговора!
TSH го поддържам под 2, от мвтформина смъкнах инсулина и цикъла ми стана редовен.  Правила съм преглед при ендокринолог и съответно гинеколог .
Аз си самоназначих Профертил за жени, заради поликостозата, надявам се да има ефект.
Поздрави ,
Здравейте,
Посочените от Вас резултати са много добри, продължавайте така, добре е че приемате и профертил за жени, той ще спомогне да се осъществи целта!

Поздрави,
проф. Филип Куманов

# 155
  • Мнения: 15
Здравейте.
На 44г. съм. Прави опити от три години.
ДНК аргументацията на съпруга ми е 23%. Имам редовен цикъл и нямам здравословни проблеми.Имам 4 опита икси да момента. Два не успешни, два с биохимични. 1.Извадени четири- четири ембриона. Един Зет от тях. 2. Извадени три- два ембриона. 3. Извадени две- два ембриона. Въпросът ми е да продължаваме ли с мой яйцеклетки или да се насочим към донор. Имам едно дете на 16 год. , от друг партньор.Нормална бременност, нормално раждане.
Благодаря предварително!

# 156
  • Мнения: 95
Здравейте.
На 44г. съм. Прави опити от три години.
ДНК аргументацията на съпруга ми е 23%. Имам редовен цикъл и нямам здравословни проблеми.Имам 4 опита икси да момента. Два не успешни, два с биохимични. 1.Извадени четири- четири ембриона. Един Зет от тях. 2. Извадени три- два ембриона. 3. Извадени две- два ембриона. Въпросът ми е да продължаваме ли с мой яйцеклетки или да се насочим към донор. Имам едно дете на 16 год. , от друг партньор.Нормална бременност, нормално раждане.
Благодаря предварително!
   Здравейте Ирена Димова,
на 44 шансът за бременност със свои яйцеклетки е под 5% - на процедура. Рискът от раждане на дете с аномалия над 2,5%. Само вие обаче може да решите, как да продължите. Разбира се, имате шанс за раждане на здраво дете със свои яйцеклетки, но той е многократно по-голям при донорска процедура.
   С най-добри пожелания
    Доктор Георги Станулов

# 157
  • Мнения: 15
Много благодаря за отговора,
д-р.Станулов.

# 158
  • Мнения: 590

Здравейте , имам записан час в петък .
Според вас как са изследванията ?

# 159
  • Мнения: 703
Здравейте докторе,

Вчера 3 ден от МЦ си пуснах АМХ и излезе 0.757
На 27 год съм и много се уплаших.
Възможно ли е това ниско ниво на АМХ да се дължи на липса на витам Д или на фенестрация на яйчниците тъй като ми правиха лапароскопия предния месец.
Днес си пуснах ФСХ и витамин Д - ето резултатите.

# 160
  • Мнения: 95

Здравейте , имам записан час в петък .
Според вас как са изследванията ?
  Здравейте Neverstopdreaming,
според мен са ОК, освен Пролактина, който е добре да повторите (спазвайки изискванията за вземане на Пролактин).   
    Професор Куманов, вероятно ще се съгласи или не.
  С най-добри пожелания.
   Доктор Георги Станулов

# 161
  • Мнения: 95
Здравейте докторе,
Вчера 3 ден от МЦ си пуснах АМХ и излезе 0.757
На 27 год съм и много се уплаших.
Възможно ли е това ниско ниво на АМХ да се дължи на липса на витам Д или на фенестрация на яйчниците тъй като ми правиха лапароскопия предния месец.
Днес си пуснах ФСХ и витамин Д - ето резултатите.

   Здарвейте coolyto,
моля ви повторете АМН след 3 месеца и дотогава не се притеснявайте.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 162
  • Мнения: 33
Здравейте, Професор Куманов и Др Станулов.
От почти година искаме дете , но бременността се бави. На 30 години съм. От моите прегледи при репродуктивен специалист не се намират причини за неуспех. При съпруга ми прегледи и спермограма също са в норма. Той е на 35.
Диагностирана съм с Хашимото и в момента съм на терапия с Еутирокс 125. Цикълът ми е на 35 дни. Ендокринологът , който ме наблюдава назначи изследване на всички хормони. От резултатите дойдоха ниски стойности на тестостерон и DHEA. Повторихме ги в друга лаборатория. И стойностите на тестостерон отново бяха много ниски. За ендокринолога ми всичко е наред. Гинекологът казва, че антимюлеровият хормон-3 е много хубав и не би трябвало да се притеснявам.
 Възможно ли е ниските стойности на тестостерон при мен да са причина за липсата на бременност. Много благодаря за отговора.
    Здравейте,
 възможно е просто да сте нямали късмет за контакти около овулацията. Смятам, че е удачно да се провери проходимостта на тръбите и след това т.нар. контролиран коитус.
За хормоните, предполагам проф.Куманов ще се включи.
С най-добри пожелания.
Здравейте и от мен!
При жена на Вашите години липсата на забременяване не може да се свърже специално с ниски нива на тестостерон и ДХЕАС при редовна менструация щом като и Антимюлеровият хормон е с нормални стойности!. Трябва да се търси причината другаде. Как е пролактинът при Вас?
Поздрави,
Проф. Ф. Куманов

Здравейте отново Професор Куманов,
Много благодаря за препоръките.  Направих допълнителни изследвания. Пролактинът е  90 mU/L.
TSH-3,66 ,при което цикълът продължава да закъснява с 5-6 дни при липса на бременност. Повиши се дозата на Еутирокс от 125 на 175. Антителата са отрицателни.
Сама реших да направя тест със 75 грама глюкоза. Това са резултатите ми.
Начало глюкоза 4,67 ; 60 Мин - 6,12 ;  120 Мин - 5,54 ;  180 Мин - 2,27
Инсулин начало -5,85 mIU/L ; 60 Мин -41, 08. За съжаление лабораторията е отчела някаква грешка и не ми дадоха резултат от инсулин за 120 Мин. Доста ми прилоша преди края на теста. Ще трябва ли да повторя това изследване?
Когато ги занесох на следящия ме АГ специалист , ме насочи към ендокринолог, но ендокриноложката , която ме консултира повиши само дозата на Еутирокс.
Според вас как изглеждат резултатите?

# 163
  • Мнения: 99


Здравейте, необходимо ли е да се притесняваме от тази сперматограма?

# 164
  • Мнения: 14

Здравейте,

Бихте ли коментирали и моите изследвания?

# 165
  • Мнения: 95


Здравейте, необходимо ли е да се притесняваме от тази сперматограма?
   Здравейте, според мен - не. Повторете я след месец.
  С най-добри пожелания.
   Доктор Георги Станулов

# 166
  • Мнения: 95

Здравейте,

Бихте ли коментирали и моите изследвания?
   Здравейте,
според мен са ОК. Както пише под изследванията, те не са диагноза, а основание за такава.
   С най-добри пожелания.
   Доктор Георги Станулов

# 167
  • Мнения: 2
Искам да попитам дали е добра тази спермограма:
   
Име на тест (изследване)   Резултат   Единици   Рефер.граници от - до
ДРУГИ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ   .         
Спермограма - разширена            
     Въздържание   3 дни   дни   2.00   5.00
     Обем   3   мл   1.50   6.00
     Ph   8.0      7.20   8.00
     Цвят   белезникав         
     Втечняване   35   мин      60.00
     Вискозитет   норма         
     Аглутинация   да 3+         
     Агрегация   не         
     Клетки различни от сперматозоиди:   1.9 левкоцити / норма < 1 млн/мл/ , 3 - 4 епителни клетки / норма 0 - 1 на поле /         
     Концентрация на сперматозоиди в мл   65   млн/мл   15.00   
     Общ брой сперматозоиди в еякулата   195   млн   39.00   
     Подвижност на сперматозоидите ( СЗО 2010 )   .         
     * Общ брой подвижни ( прогресивни PR и непрогресивни NP)   63   %   40.00   
     * Брой прогресивно подвижни ( PR )   25    L*   %   32.00   
     * Брой непрогресивно подвижни ( NP )   38    H*   %   0.00   0.00
     * Брой неподвижни   37         
     Брой прогресивно подвижни в мл   16.25   млн/мл      
     Общ брой прогресивно подвижни в еякулата   48.75   млн/еякулат      
     Морфология по Tygerberg`s strict criteria   .         
     Сперматозоиди с нормална морфология   20   %   14.00   
     Сперматозоиди с абнормална морфология   80    H*   %      0.00
     * сперматозоиди с главични дефекти   30         
     * сперматозоиди с шийни дефекти   16         
     * сперматозоиди с опашни дефекти   24         
     * сперматозоиди с цитоплазмени остатъци   10    L*   %   75.00   
     Виталност   75   %   65.00   
     Tygerberg`s Strict Criteria Sperm Morphology   .         
     Сперматозоиди с главични дефекти   30         
     * аморфни главични   10         
     * микроцефалия   22         
     * макроцефалия   8         
     * елонгирана главичка   18         
     * вакуализирана   11         
     * без акрозома   10         
     * малка акрозомна зона   15         
     * двойна главичка   6         
     Сперматозоиди с шийни дефекти   16         
     * тънки   20         
     * аморфни   20         
     * извити   25         
     * асиметрично залавяне   17         
     * липсващи   18         
     Сперматозоиди с опашни дефекти   24         
     * къси   25         
     * двойни   10         
     * спираловидни   28         
     * откъснати   37         
     Сперматозоиди с цитоплазмени остатъци   10         
     * незрели форми   33         
     * големи форми   38         
     * неправилин форми   29         
     Клетки на сперматогенезата   2.4   млн/мл      4.00
     Индекс на тератозооспермия /TZI/   1.3   %      1.60
     Извършил изследването: Я.Големеева - биолог   .         
     Забележка            
МИКРОБИОЛОГИЯ   .         
Еякулат за трихомони   Отрицателен         
Еякулат + Микоплазма и Уреаплазма            
     Изследване за патогенни микроорганизми (аеробни)   Не се изолират патогенни бактерии         
     Изследване за Mycoplasma hominis   Отрицателен         
     Изследване за Ureaplasma urealiticum   Отрицателен         
     Изследване за Candida   Не се изолира Candida spp.         
     Микроскопски препарат   4-5 левкоцита на поле         
     .   .         
Гонорея   Отрицателен         
Забележка:  
Дата на извършване:  22.04.2019   Лекар, извършил изследването:  д-р Кипка Любенова Чалъкова   УИН:0200000440
*Пояснение
H(high) - Резултат над горна референтна граница
L(low) - Резултат под долна референтна граница

Последна редакция: пн, 03 юни 2019, 11:36 от bubanka

# 168
  • Мнения: 480
Здравейте,

С приятелят ми от от март месец правим опити за бебе.
Знам, че е от скоро, но се притеснявам поради няколко факта.
На 26г., от 20годишна съм диагностицирана с ПКЯ. Продължителността на цикълът ми е между 30-38. Понякога и ме пропуска,случва се веднъж годишно около януари-март.
Миналата година октомври месец лекувахме с приятелят ми уреоплазма. Изследванията потвърдиха, че сме излекувани. Ноември месец за първи път ми се получи, че продължителността ми на цикъла от 7 дни се повиши на 15. Като веднага отидох на лекар и ми предписаха оргаметрил. Пих го схема и декември месец имах редовен цикъл от 7 дни.
След това февруари месец ме пропусна и ми дойде на 78 ден. Като не съм пила никакви стимулиращи лекарства. От тогава, края на март, цикъла ми редовно между 30-37. Да, знам, звучи странно такъв интервал, но за мен е редовно щом го има. Simple Smile
След тази вторична аменорея, така бях диагностицирана, си направих излседвания на третия ден от цикъла. 7хормона, като единствено което ми каза, че е проблемно е LH, което е малко под нормата. Ако си намеря резултатите ще ги пусна тук.
Изписаха ми фолиева киселина за 12м, ако няма резултат от опитите да отида пак на излседвания.
Според вас това адекватен отговор ли е? Не спирам го мисля и сега като сме без успех 3м, се притеснявам, знам че е рано.
Вашият препарат подходящ ли е за моят случай?

Много, много, благодаря!
Поздрави! Simple Smile

# 169
  • Мнения: 95
Здравейте,

С приятелят ми от от март месец правим опити за бебе.
Знам, че е от скоро, но се притеснявам поради няколко факта.
На 26г., от 20годишна съм диагностицирана с ПКЯ. Продължителността на цикълът ми е между 30-38. Понякога и ме пропуска,случва се веднъж годишно около януари-март.
Миналата година октомври месец лекувахме с приятелят ми уреоплазма. Изследванията потвърдиха, че сме излекувани. Ноември месец за първи път ми се получи, че продължителността ми на цикъла от 7 дни се повиши на 15. Като веднага отидох на лекар и ми предписаха оргаметрил. Пих го схема и декември месец имах редовен цикъл от 7 дни.
След това февруари месец ме пропусна и ми дойде на 78 ден. Като не съм пила никакви стимулиращи лекарства. От тогава, края на март, цикъла ми редовно между 30-37. Да, знам, звучи странно такъв интервал, но за мен е редовно щом го има. Simple Smile
След тази вторична аменорея, така бях диагностицирана, си направих излседвания на третия ден от цикъла. 7хормона, като единствено което ми каза, че е проблемно е LH, което е малко под нормата. Ако си намеря резултатите ще ги пусна тук.
Изписаха ми фолиева киселина за 12м, ако няма резултат от опитите да отида пак на излседвания.
Според вас това адекватен отговор ли е? Не спирам го мисля и сега като сме без успех 3м, се притеснявам, знам че е рано.
Вашият препарат подходящ ли е за моят случай?

Много, много, благодаря!
Поздрави! Simple Smile
  Здравейте мило момиче,
моля ви да се успокоите. Направете едно изследване за Хламидия, антитела ( за да се ориентираме как са тръбите) и една спермограма и изчакайте около година. Пациентките с ПКЯ, неслучайно са ми любимите. Те винаги забременяват. Факт, е че понякога се налага процедура, но това е малко вероятно.
  Профертил е много подходящ за пациентки като вас.
  С най-добри пожелания

# 170
  • Мнения: 20


Здравейте, необходимо ли е да се притесняваме от тази сперматограма?
   Здравейте, според мен - не. Повторете я след месец.
  С най-добри пожелания.
   Доктор Георги Станулов

Здравейте и от мен!

Нямате основание за притеснение, макар че аз не виждам всички показатели, а само заключението.
Критериите на Крюгер не се приемат от водещи инстанции, като напр. Световната здравна организация, защото са прекалено (нереално) стриктни.
Разбира се по едно единствено изследване на спермограмата не може да се прави трайно заключение, затова е уместно да извършите още едно такова изследване след месец или два, желателно в друга лаборатория и тогава пак ще коментираме резултатите.

С уважение,
проф. Филип Куманов

# 171
  • Мнения: 20
Искам да попитам дали е добра тази спермограма:
   
Име на тест (изследване)   Резултат   Единици   Рефер.граници от - до
ДРУГИ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ   .         
Спермограма - разширена            
     Въздържание   3 дни   дни   2.00   5.00
     Обем   3   мл   1.50   6.00
     Ph   8.0      7.20   8.00
     Цвят   белезникав         
     Втечняване   35   мин      60.00
     Вискозитет   норма         
     Аглутинация   да 3+         
     Агрегация   не         
     Клетки различни от сперматозоиди:   1.9 левкоцити / норма < 1 млн/мл/ , 3 - 4 епителни клетки / норма 0 - 1 на поле /         
     Концентрация на сперматозоиди в мл   65   млн/мл   15.00   
     Общ брой сперматозоиди в еякулата   195   млн   39.00   
     Подвижност на сперматозоидите ( СЗО 2010 )   .         
     * Общ брой подвижни ( прогресивни PR и непрогресивни NP)   63   %   40.00   
     * Брой прогресивно подвижни ( PR )   25    L*   %   32.00   
     * Брой непрогресивно подвижни ( NP )   38    H*   %   0.00   0.00
     * Брой неподвижни   37         
     Брой прогресивно подвижни в мл   16.25   млн/мл      
     Общ брой прогресивно подвижни в еякулата   48.75   млн/еякулат      
     Морфология по Tygerberg`s strict criteria   .         
     Сперматозоиди с нормална морфология   20   %   14.00   
     Сперматозоиди с абнормална морфология   80    H*   %      0.00
     * сперматозоиди с главични дефекти   30         
     * сперматозоиди с шийни дефекти   16         
     * сперматозоиди с опашни дефекти   24         
     * сперматозоиди с цитоплазмени остатъци   10    L*   %   75.00   
     Виталност   75   %   65.00   
     Tygerberg`s Strict Criteria Sperm Morphology   .         
     Сперматозоиди с главични дефекти   30         
     * аморфни главични   10         
     * микроцефалия   22         
     * макроцефалия   8         
     * елонгирана главичка   18         
     * вакуализирана   11         
     * без акрозома   10         
     * малка акрозомна зона   15         
     * двойна главичка   6         
     Сперматозоиди с шийни дефекти   16         
     * тънки   20         
     * аморфни   20         
     * извити   25         
     * асиметрично залавяне   17         
     * липсващи   18         
     Сперматозоиди с опашни дефекти   24         
     * къси   25         
     * двойни   10         
     * спираловидни   28         
     * откъснати   37         
     Сперматозоиди с цитоплазмени остатъци   10         
     * незрели форми   33         
     * големи форми   38         
     * неправилин форми   29         
     Клетки на сперматогенезата   2.4   млн/мл      4.00
     Индекс на тератозооспермия /TZI/   1.3   %      1.60
     Извършил изследването: Я.Големеева - биолог   .         
     Забележка            
МИКРОБИОЛОГИЯ   .         
Еякулат за трихомони   Отрицателен         
Еякулат + Микоплазма и Уреаплазма            
     Изследване за патогенни микроорганизми (аеробни)   Не се изолират патогенни бактерии         
     Изследване за Mycoplasma hominis   Отрицателен         
     Изследване за Ureaplasma urealiticum   Отрицателен         
     Изследване за Candida   Не се изолира Candida spp.         
     Микроскопски препарат   4-5 левкоцита на поле         
     .   .         
Гонорея   Отрицателен         
Забележка:  
Дата на извършване:  22.04.2019   Лекар, извършил изследването:  д-р Кипка Любенова Чалъкова   УИН:0200000440
*Пояснение
H(high) - Резултат над горна референтна граница
L(low) - Резултат под долна референтна граница

Здравейте!

По всичко изглежда спермограмата и допълнителните изследвания за възпаление са нормални.
Моля, повторете само спермограмата след 1-2 месеца. Така би трябвало да се получи по-траен и широк поглед.

Поздрави,
Проф. Филип Куманов

# 172
  • Мнения: 480
Здравейте,

С приятелят ми от от март месец правим опити за бебе.
Знам, че е от скоро, но се притеснявам поради няколко факта.
На 26г., от 20годишна съм диагностицирана с ПКЯ. Продължителността на цикълът ми е между 30-38. Понякога и ме пропуска,случва се веднъж годишно около януари-март.
Миналата година октомври месец лекувахме с приятелят ми уреоплазма. Изследванията потвърдиха, че сме излекувани. Ноември месец за първи път ми се получи, че продължителността ми на цикъла от 7 дни се повиши на 15. Като веднага отидох на лекар и ми предписаха оргаметрил. Пих го схема и декември месец имах редовен цикъл от 7 дни.
След това февруари месец ме пропусна и ми дойде на 78 ден. Като не съм пила никакви стимулиращи лекарства. От тогава, края на март, цикъла ми редовно между 30-37. Да, знам, звучи странно такъв интервал, но за мен е редовно щом го има. Simple Smile
След тази вторична аменорея, така бях диагностицирана, си направих излседвания на третия ден от цикъла. 7хормона, като единствено което ми каза, че е проблемно е LH, което е малко под нормата. Ако си намеря резултатите ще ги пусна тук.
Изписаха ми фолиева киселина за 12м, ако няма резултат от опитите да отида пак на излседвания.
Според вас това адекватен отговор ли е? Не спирам го мисля и сега като сме без успех 3м, се притеснявам, знам че е рано.
Вашият препарат подходящ ли е за моят случай?

Много, много, благодаря!
Поздрави! Simple Smile
  Здравейте мило момиче,
моля ви да се успокоите. Направете едно изследване за Хламидия, антитела ( за да се ориентираме как са тръбите) и една спермограма и изчакайте около година. Пациентките с ПКЯ, неслучайно са ми любимите. Те винаги забременяват. Факт, е че понякога се налага процедура, но това е малко вероятно.
  Профертил е много подходящ за пациентки като вас.
  С най-добри пожелания



Благодаря Ви! Simple Smile

# 173
  • Мнения: 3 126
Здравейте,д-р Станулов.Ситуацията ми е следната-днес ми предстои ЗЕТ.Имам 2 въпроса към Нас.Първия е,какво препоръчвате Вие на пациентките след трансфер?Лежане и ограничаване на всякакви движения или просто да си правим всичко по старому,но без вдигане на тежко и динамични движения?Вторият е кога най-рано мога да направя тест,като се има предвид,че ми изписаха 4 инжекции хориомон5000-първата ще е днес,а другите още не знам кога (по схема)?Благодаря Ви предварително!

# 174
  • Мнения: 95
Здравейте,д-р Станулов.Ситуацията ми е следната-днес ми предстои ЗЕТ.Имам 2 въпроса към Нас.Първия е,какво препоръчвате Вие на пациентките след трансфер?Лежане и ограничаване на всякакви движения или просто да си правим всичко по старому,но без вдигане на тежко и динамични движения?Вторият е кога най-рано мога да направя тест,като се има предвид,че ми изписаха 4 инжекции хориомон5000-първата ще е днес,а другите още не знам кога (по схема)?Благодаря Ви предварително!
   Здравейте,
аз лично препоръчвам умереност след трансфер. Според мен пациентките могат да се движат, някои дори да се върнат на работа. Естествено избягваме физически натоварвания и вибрациите. Би следвало да се замислим, дали жените, които спонтанно забременяват лежат 3 дни около имплантацията?
   Според мен, напълно обективен тест може да има - едва 10 дни след последната инжекция βhCG(5000) .
   С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 175
  • Мнения: 3 126
Много Ви благодаря.Всъщност питах, защото пациентка от тази клиника ми каза,че изписват хориомон и правят рано теста,за да фалшифицират положителен резултат и да подобрят статистиката си.А после при спада в ЧХГ-то, го изкарват биохимични.Аз лично не го вярвам,тъй като съм доволна от болницата,но все пак някой като посее зрънцето на раздора и се размисляме.Между другото,теста ще е на 18ден,но как ще е х ориомона...още не знам

# 176
  • Мнения: 20
Здравейте,

С приятелят ми от от март месец правим опити за бебе.
Знам, че е от скоро, но се притеснявам поради няколко факта.
На 26г., от 20годишна съм диагностицирана с ПКЯ. Продължителността на цикълът ми е между 30-38. Понякога и ме пропуска,случва се веднъж годишно около януари-март.
Миналата година октомври месец лекувахме с приятелят ми уреоплазма. Изследванията потвърдиха, че сме излекувани. Ноември месец за първи път ми се получи, че продължителността ми на цикъла от 7 дни се повиши на 15. Като веднага отидох на лекар и ми предписаха оргаметрил. Пих го схема и декември месец имах редовен цикъл от 7 дни.
След това февруари месец ме пропусна и ми дойде на 78 ден. Като не съм пила никакви стимулиращи лекарства. От тогава, края на март, цикъла ми редовно между 30-37. Да, знам, звучи странно такъв интервал, но за мен е редовно щом го има. Simple Smile
След тази вторична аменорея, така бях диагностицирана, си направих излседвания на третия ден от цикъла. 7хормона, като единствено което ми каза, че е проблемно е LH, което е малко под нормата. Ако си намеря резултатите ще ги пусна тук.
Изписаха ми фолиева киселина за 12м, ако няма резултат от опитите да отида пак на излседвания.
Според вас това адекватен отговор ли е? Не спирам го мисля и сега като сме без успех 3м, се притеснявам, знам че е рано.
Вашият препарат подходящ ли е за моят случай?

Много, много, благодаря!
Поздрави! Simple Smile
  Здравейте мило момиче,
моля ви да се успокоите. Направете едно изследване за Хламидия, антитела ( за да се ориентираме как са тръбите) и една спермограма и изчакайте около година. Пациентките с ПКЯ, неслучайно са ми любимите. Те винаги забременяват. Факт, е че понякога се налага процедура, но това е малко вероятно.
  Профертил е много подходящ за пациентки като вас.
  С най-добри пожелания

Здравейте и от мен!
Наистина препаратът профертил за жени би бил подходящ за Вас. В изследванията Ви беше ли включен антимюлеров хормон? Ако той е в границите на нормата, нямате основание за тревоги по отношение на ЛХ.
Добре е партньорът Ви да направи една обикновена, не разширена спермограма.
Поздрави,
Проф. Филип Куманов

# 177
  • Мнения: 9
Здравейте! С мъжа ми правим опити от доста време ,но не се получава . Аз минах доста изследвания ,защото станах донор на яйцеклетки и нямах проблем ( 9 яйцеклетки от ляв яйчник и 5 от десен яйчник) . При неговата спермограма ,обаче пише Левкоцитоспермия . Ще ви покажа стойностите . Дали е възможно заради това да не се получава?

Последна редакция: вт, 04 юни 2019, 17:41 от Iv4eto-alex

# 178
  • Мнения: 95
Здравейте! С мъжа ми правим опити от доста време ,но не се получава . Аз минах доста изследвания ,защото станах донор на яйцеклетки и нямах проблем ( 9 яйцеклетки от ляв яйчник и 5 от десен яйчник) . При неговата спермограма ,обаче пише Левкоцитоспермия . Ще ви покажа стойностите . Дали е възможно заради това да не се получава?
  Здравейте, наличието на левкоцити в семенната течност по принцип говори за възпаление. Препоръчвам ви да направи микробиологично изследване на еякулат, както и PCR за Хламидия, Уреаплазма и Микоплазма. Това, че сте била донор, предполага че вече имате поне едно дете - от същия партньор ли е? Казвате че пробвате от доста време - колко точно?
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 179
  • Мнения: 20
Здравейте! С мъжа ми правим опити от доста време ,но не се получава . Аз минах доста изследвания ,защото станах донор на яйцеклетки и нямах проблем ( 9 яйцеклетки от ляв яйчник и 5 от десен яйчник) . При неговата спермограма ,обаче пише Левкоцитоспермия . Ще ви покажа стойностите . Дали е възможно заради това да не се получава?

Здравейте,
Спермограмата е нормална, дори е с много добри показатели. Едва ли е възможно възпаление при тези стойности. Въпреки това може да се извърши микробиологично изследване за всеки случай.
Левкоцитоспермията в случай като Вашия насочва към наличие на варикоцеле - разширени венозни съдове в скроталната торбичка. Необходим е преглед за уточняване.
С оглед на бъдещето, т.е.резервите на сперматогенезата, уместно е да се извърши изследване на ФСХ и ев. инхибин В в кръвта.
Поздрави,
Проф. Филип Куманов

# 180
  • Мнения: 9
Здравейте! С мъжа ми правим опити от доста време ,но не се получава . Аз минах доста изследвания ,защото станах донор на яйцеклетки и нямах проблем ( 9 яйцеклетки от ляв яйчник и 5 от десен яйчник) . При неговата спермограма ,обаче пише Левкоцитоспермия . Ще ви покажа стойностите . Дали е възможно заради това да не се получава?
  Здравейте, наличието на левкоцити в семенната течност по принцип говори за възпаление. Препоръчвам ви да направи микробиологично изследване на еякулат, както и PCR за Хламидия, Уреаплазма и Микоплазма. Това, че сте била донор, предполага че вече имате поне едно дете - от същия партньор ли е? Казвате че пробвате от доста време - колко точно?
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов
Първото ми дете не е от същият партньор . Над година и половина правим опити. За някои хора може и да е малко ,но на мен всеки месец надежда и ми идва доста.

# 181
  • Мнения: 480
Здравейте,

С приятелят ми от от март месец правим опити за бебе.
Знам, че е от скоро, но се притеснявам поради няколко факта.
На 26г., от 20годишна съм диагностицирана с ПКЯ. Продължителността на цикълът ми е между 30-38. Понякога и ме пропуска,случва се веднъж годишно около януари-март.
Миналата година октомври месец лекувахме с приятелят ми уреоплазма. Изследванията потвърдиха, че сме излекувани. Ноември месец за първи път ми се получи, че продължителността ми на цикъла от 7 дни се повиши на 15. Като веднага отидох на лекар и ми предписаха оргаметрил. Пих го схема и декември месец имах редовен цикъл от 7 дни.
След това февруари месец ме пропусна и ми дойде на 78 ден. Като не съм пила никакви стимулиращи лекарства. От тогава, края на март, цикъла ми редовно между 30-37. Да, знам, звучи странно такъв интервал, но за мен е редовно щом го има. Simple Smile
След тази вторична аменорея, така бях диагностицирана, си направих излседвания на третия ден от цикъла. 7хормона, като единствено което ми каза, че е проблемно е LH, което е малко под нормата. Ако си намеря резултатите ще ги пусна тук.
Изписаха ми фолиева киселина за 12м, ако няма резултат от опитите да отида пак на излседвания.
Според вас това адекватен отговор ли е? Не спирам го мисля и сега като сме без успех 3м, се притеснявам, знам че е рано.
Вашият препарат подходящ ли е за моят случай?

Много, много, благодаря!
Поздрави! Simple Smile
  Здравейте мило момиче,
моля ви да се успокоите. Направете едно изследване за Хламидия, антитела ( за да се ориентираме как са тръбите) и една спермограма и изчакайте около година. Пациентките с ПКЯ, неслучайно са ми любимите. Те винаги забременяват. Факт, е че понякога се налага процедура, но това е малко вероятно.
  Профертил е много подходящ за пациентки като вас.
  С най-добри пожелания

Здравейте и от мен!
Наистина препаратът профертил за жени би бил подходящ за Вас. В изследванията Ви беше ли включен антимюлеров хормон? Ако той е в границите на нормата, нямате основание за тревоги по отношение на ЛХ.
Добре е партньорът Ви да направи една обикновена, не разширена спермограма.
Поздрави,
Проф. Филип Куманов


Здравейте, благодаря и на вас! Ето и последните ми резултати, които правих март месец на 3 ден от МЦ, при продължителност от 6-7дни.

# 182
  • Мнения: 1 669
Здравейте д-р Станулов,

Преди време Ви помолих за коментар относно спонтанен аборт след  ин витро, но сега бих желала да Ви попитам нещо друго. Не успяхме да изследваме абортативен материал, тъй като нямах кюретаж, а се изчистих с цикъла. На следващия цикъл пуснах Фертилити тест в Геника - ново изследване с менструална кръв и тъкан, което показва наличие на бактерии в матката (мико/уреаплазми, хламидии и т.н.). Всичко излезе отрицателно с изключение на гарднерела, което ме озадачи. Пуснах и нормална микробиология на вагинален и цервикален секрет - чисти са, единствено във вагиналния има оскъдно количество кандида албиканс.
Моите въпроси са: какъв е механизма на попадане на гарднерела в маточната кухина и възможно ли е да има отношение към спонтанен аборт в 9 г.с.? Следва ли да се лекува преди започване на нова стимулация зa ин витро или по-скоро е пречка за самия трансфер (който при мен ще е ЗЕТ, няколко месеца след стимулацията)? Ако да и 2-мата партньори ли трябва да проведем лечение?
Благодаря Ви за отзивчивостта и търпението с което отговаряте на всички наши въпроси и притеснения!

# 183
  • Мнения: 9
Здравейте! С мъжа ми правим опити от доста време ,но не се получава . Аз минах доста изследвания ,защото станах донор на яйцеклетки и нямах проблем ( 9 яйцеклетки от ляв яйчник и 5 от десен яйчник) . При неговата спермограма ,обаче пише Левкоцитоспермия . Ще ви покажа стойностите . Дали е възможно заради това да не се получава?

Здравейте,
Спермограмата е нормална, дори е с много добри показатели. Едва ли е възможно възпаление при тези стойности. Въпреки това може да се извърши микробиологично изследване за всеки случай.
Левкоцитоспермията в случай като Вашия насочва към наличие на варикоцеле - разширени венозни съдове в скроталната торбичка. Необходим е преглед за уточняване.
С оглед на бъдещето, т.е.резервите на сперматогенезата, уместно е да се извърши изследване на ФСХ и ев. инхибин В в кръвта.
Поздрави,
Проф. Филип Куманов
Благодаря! Ще вземем мерки веднага !

# 184
  • Мнения: 2
изписаха му профертил трябва ли да го пие

# 185
  • Мнения: 95
Здравейте! С мъжа ми правим опити от доста време ,но не се получава . Аз минах доста изследвания ,защото станах донор на яйцеклетки и нямах проблем ( 9 яйцеклетки от ляв яйчник и 5 от десен яйчник) . При неговата спермограма ,обаче пише Левкоцитоспермия . Ще ви покажа стойностите . Дали е възможно заради това да не се получава?
  Здравейте, наличието на левкоцити в семенната течност по принцип говори за възпаление. Препоръчвам ви да направи микробиологично изследване на еякулат, както и PCR за Хламидия, Уреаплазма и Микоплазма. Това, че сте била донор, предполага че вече имате поне едно дете - от същия партньор ли е? Казвате че пробвате от доста време - колко точно?
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов
Първото ми дете не е от същият партньор . Над година и половина правим опити. За някои хора може и да е малко ,но на мен всеки месец надежда и ми идва доста.
Здравейте,
не се отчайвайте - ще се получат нещата. Препоръчвам ви да понаправите още изследвания.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 186
  • Мнения: 95
Здравейте,

С приятелят ми от от март месец правим опити за бебе.
Знам, че е от скоро, но се притеснявам поради няколко факта.
На 26г., от 20годишна съм диагностицирана с ПКЯ. Продължителността на цикълът ми е между 30-38. Понякога и ме пропуска,случва се веднъж годишно около януари-март.
Миналата година октомври месец лекувахме с приятелят ми уреоплазма. Изследванията потвърдиха, че сме излекувани. Ноември месец за първи път ми се получи, че продължителността ми на цикъла от 7 дни се повиши на 15. Като веднага отидох на лекар и ми предписаха оргаметрил. Пих го схема и декември месец имах редовен цикъл от 7 дни.
След това февруари месец ме пропусна и ми дойде на 78 ден. Като не съм пила никакви стимулиращи лекарства. От тогава, края на март, цикъла ми редовно между 30-37. Да, знам, звучи странно такъв интервал, но за мен е редовно щом го има. Simple Smile
След тази вторична аменорея, така бях диагностицирана, си направих излседвания на третия ден от цикъла. 7хормона, като единствено което ми каза, че е проблемно е LH, което е малко под нормата. Ако си намеря резултатите ще ги пусна тук.
Изписаха ми фолиева киселина за 12м, ако няма резултат от опитите да отида пак на излседвания.
Според вас това адекватен отговор ли е? Не спирам го мисля и сега като сме без успех 3м, се притеснявам, знам че е рано.
Вашият препарат подходящ ли е за моят случай?

Много, много, благодаря!
Поздрави! Simple Smile
  Здравейте мило момиче,
моля ви да се успокоите. Направете едно изследване за Хламидия, антитела ( за да се ориентираме как са тръбите) и една спермограма и изчакайте около година. Пациентките с ПКЯ, неслучайно са ми любимите. Те винаги забременяват. Факт, е че понякога се налага процедура, но това е малко вероятно.
  Профертил е много подходящ за пациентки като вас.
  С най-добри пожелания

Здравейте и от мен!
Наистина препаратът профертил за жени би бил подходящ за Вас. В изследванията Ви беше ли включен антимюлеров хормон? Ако той е в границите на нормата, нямате основание за тревоги по отношение на ЛХ.
Добре е партньорът Ви да направи една обикновена, не разширена спермограма.
Поздрави,
Проф. Филип Куманов


Здравейте, благодаря и на вас! Ето и последните ми резултати, които правих март месец на 3 ден от МЦ, при продължителност от 6-7дни.

Здравейте,
изглеждат ОК.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

# 187
  • Мнения: 95
Здравейте д-р Станулов,

Преди време Ви помолих за коментар относно спонтанен аборт след  ин витро, но сега бих желала да Ви попитам нещо друго. Не успяхме да изследваме абортативен материал, тъй като нямах кюретаж, а се изчистих с цикъла. На следващия цикъл пуснах Фертилити тест в Геника - ново изследване с менструална кръв и тъкан, което показва наличие на бактерии в матката (мико/уреаплазми, хламидии и т.н.). Всичко излезе отрицателно с изключение на гарднерела, което ме озадачи. Пуснах и нормална микробиология на вагинален и цервикален секрет - чисти са, единствено във вагиналния има оскъдно количество кандида албиканс.
Моите въпроси са: какъв е механизма на попадане на гарднерела в маточната кухина и възможно ли е да има отношение към спонтанен аборт в 9 г.с.? Следва ли да се лекува преди започване на нова стимулация зa ин витро или по-скоро е пречка за самия трансфер (който при мен ще е ЗЕТ, няколко месеца след стимулацията)? Ако да и 2-мата партньори ли трябва да проведем лечение?
Благодаря Ви за отзивчивостта и търпението с което отговаряте на всички наши въпроси и притеснения!
 Здравейте, малки количества Гарднерела във влагалището се срещат често и обикновено не причиняват проблеми. Менструалната кръв преминава през влагалището и не е сигурно, че има Гарднерела и в матката. Да изпиете антибиотик според мен е ОК, но едва ли това е причината за неуспеха.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 188
  • Мнения: 95
изписаха му профертил трябва ли да го пие
Здравейте,
обикновено това следва, като се изпише рецепта Wink
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

# 189
  • Мнения: 9
Здравейте! С мъжа ми правим опити от доста време ,но не се получава . Аз минах доста изследвания ,защото станах донор на яйцеклетки и нямах проблем ( 9 яйцеклетки от ляв яйчник и 5 от десен яйчник) . При неговата спермограма ,обаче пише Левкоцитоспермия . Ще ви покажа стойностите . Дали е възможно заради това да не се получава?
  Здравейте, наличието на левкоцити в семенната течност по принцип говори за възпаление. Препоръчвам ви да направи микробиологично изследване на еякулат, както и PCR за Хламидия, Уреаплазма и Микоплазма. Това, че сте била донор, предполага че вече имате поне едно дете - от същия партньор ли е? Казвате че пробвате от доста време - колко точно?
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов
Първото ми дете не е от същият партньор . Над година и половина правим опити. За някои хора може и да е малко ,но на мен всеки месец надежда и ми идва доста.
Здравейте,
не се отчайвайте - ще се получат нещата. Препоръчвам ви да понаправите още изследвания.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов
Благодаря ! Хубав ден !

# 190
  • Мнения: 1
[/img][/img]-central-1.amazonaws.com/QxHJ/r69Dx.jpg[/img]



Здравейте,
аз на 31г и мъжа ми на 43 г се опитваме да имаме бебе от 1 година неуспешно,като през това време пуснахме някои изследвания.
Мъжа ми на 43г(има дете от преден брак преди 13г),но сега спермограмата му не е добра.Предписаха му прием на Профертил 2 х1 на ден и трабистан 3 пъти на ден ,той ги пи 1 месец и спря.След това направихме преглед при уролог ,който каза че няма варикоцеле и всичко е наред освен влошената спермограма и да пие Профертил 2х1 на ден и с този резултат да кандидатстваме за фонда с мъжки фактор.
Аз пуснах хламидия,миколплазма и урея плазна и всичко е отрицателно.Хормони и те са наред и ме изпратиха на цветна снимка,като там резултата е :
Матка -намален обем поради намалени Т р-ри
Дясна тръба - стенотична,нагъната-пропуска слабо при високо налягане
Лява тръба - стенотична-пропуска слабо при високо налягане

Моя генеколог препоръчва лапароскопия ,но казва че имаме и минимален шанс за нормално зачеване.
Кога да пуснем 2ра спрмограма (прием 1 месец на Профертил,две седмици пауза и сега прием 3 седмици) и дали да пие още нещо?

Да правя ли лапароскопията или да изчакам неговия резултат.

Благодаря предварително!

Последна редакция: пт, 07 юни 2019, 14:11 от Marinela31

# 191
  • Мнения: 4
Здравейте проф. Куманов,
Със синдром на Калман съм. На терапия съм с Омнадрен 250. Кога може да видя ефект и бихте ли ми дали съвет за по-нататъчен период.

# 192
  • Мнения: 95
[/img][/img]-central-1.amazonaws.com/QxHJ/r69Dx.jpg[/img]
Здравейте,
аз на 31г и мъжа ми на 43 г се опитваме да имаме бебе от 1 година неуспешно,като през това време пуснахме някои изследвания.
Мъжа ми на 43г(има дете от преден брак преди 13г),но сега спермограмата му не е добра.Предписаха му прием на Профертил 2 х1 на ден и трабистан 3 пъти на ден ,той ги пи 1 месец и спря.След това направихме преглед при уролог ,който каза че няма варикоцеле и всичко е наред освен влошената спермограма и да пие Профертил 2х1 на ден и с този резултат да кандидатстваме за фонда с мъжки фактор.
Аз пуснах хламидия,миколплазма и урея плазна и всичко е отрицателно.Хормони и те са наред и ме изпратиха на цветна снимка,като там резултата е :
Матка -намален обем поради намалени Т р-ри
Дясна тръба - стенотична,нагъната-пропуска слабо при високо налягане
Лява тръба - стенотична-пропуска слабо при високо налягане
Моя генеколог препоръчва лапароскопия ,но казва че имаме и минимален шанс за нормално зачеване.
Кога да пуснем 2ра спрмограма (прием 1 месец на Профертил,две седмици пауза и сега прием 3 седмици) и дали да пие още нещо?

Да правя ли лапароскопията или да изчакам неговия резултат.

Благодаря предварително!
  Здравейте,
според мен изчакайте резултата от втората спермограма, ако има сериозен проблем в нея - може да обмислите ин витро процедура, ако е отлична - лапароскопията също е вариант. Спонтанното зачеване е възможно, но малко вероятно.
 По принцип, аз лично смятам IVF процедурите за по-безопасни и по-резултатни от лапароскопиите.
   С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 193
  • Мнения: 1
Здравейте, със съпругът ми правим опити от около година. От три месеца и двамата  приемаме Профертил. Последният ми цикъл беше на 03.05., а овулацията на 13.05. Правих три теста на 2-ри, 4-ти и 6-ти ден от закъснението и трите с отрицателен резултат. Въпросът ми е влияе ли приемът на Профертил върху резултатът на тестовете и възможно ли е да има бременност, която да не е установена от направените тестове?

Последна редакция: нд, 09 юни 2019, 16:24 от zozo_n

# 194
  • Мнения: 95
Здравейте, със съпругът ми правим опити от около година. От три месеца и двамата  приемаме Профертил. Последният ми цикъл беше на 03.05., а овулацията на 13.05. Правих три теста на 2-ри, 4-ти и 6-ти ден от закъснението и трите с отрицателен резултат. Въпросът ми е влияе ли приемът на Профертил върху резултатът на тестовете и възможно ли е да има бременност, която да не е установена от направените тестове?
   Здравейте,
1.Profertil не влияе на резултатите от тестовете.
2. Може да има бременност, която да не се установи от тестовете, ако са направени твърде рано. Просто направете още един тест след ден-два.
   С най-добри пожелания.
   Доктор Георги Станулов

# 195
  • Мнения: 7
Здравейте, направих си иследвания на хормоните и TSH ми излезна високо. Откриха ми "Хашимото". От там идва проблемът ми за бебче. В момента пия L-tiroxin 50. Казаха ми, че това хапче ще бъде до живот.  Някой да пие тези хапчета? Знам, че с нози проблем е трудно забременяването и се отчаях още повече...

# 196
  • Мнения: 95
Здравейте, направих си иследвания на хормоните и TSH ми излезна високо. Откриха ми "Хашимото". От там идва проблемът ми за бебче. В момента пия L-tiroxin 50. Казаха ми, че това хапче ще бъде до живот.  Някой да пие тези хапчета? Знам, че с нози проблем е трудно забременяването и се отчаях още повече...
   Здравейте Emiliq97,
колко точно беше TSH? Най-вероятно хапчето няма да е "доживот", а просто докато родите. Много жени пият подобни лекарства и много рядко имат проблеми с тях. Моля ви не се отчайвайте. Предполагам 97 е рожденната ви година, ако е така съвсем пък няма причина за безпокойство.
   С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 197
  • Мнения: 7
TSH беше 0.60
Лекарката ми каза да се пазим със съпруга ми до 1 гдаина, защото с този бавен метаболизъм нямало до мога да задържа бебето и ще се отчаям само.

# 198
  • Мнения: 95
TSH беше 0.60
Лекарката ми каза да се пазим със съпруга ми до 1 гдаина, защото с този бавен метаболизъм нямало до мога да задържа бебето и ще се отчаям само.
   Здравейте TSH 0,60 не изглежда високо. Освен това, една година пазене ми се струва доста. Бих ви помолил да потърсите мнение от още един ендокринолог, например професор Куманов.
   С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 199
  • Мнения: 310
Здравейте, д-р Станулов!
Правим опити за забременяване от 2-3 години - неуспешни. Не сме предприели по-сериозни изследвания все още. Направили сме няколко рутинни изследвания, които прилагам и моля за мнение за резултатите и за това каква според Вас трябва да бъде следващата ни стъпка. Изследвала съм и ТSH - 2.65 µIU/ml    при реф. гр. 0.40 - 4.00 .
Скрит текст:
url][/url][
Как бих могла да си запиша час при Вас? Трябва ли да нося предварително резултати от изследвания?
Благодаря за отделеното време!



# 200
  • Мнения: 670
Здравейте, д- р Станулов!
От една година с приятеля ми правим опити за забременяване, но не се получава. Аз съм на 32, а той на 35г. Не посещаваме репродуктивен специалист, а обикновен гинеколог, защото в нашия град  няма такъв специалист. Нямам кисти на яйчниците, цикълът ми е точен като часовник. През септември докторът се усъмни , че имам полип, който беше премахнат с кюретаж, но след това в хистологията не се споменаваше нищо за полип. През октомври ми беше направено продухване на тръбите (както го нарече лекарят), за да провери проходимостта, като ме предупреди, че по принцип това изследване вече не се практикува и не се признава от клиниките по стерилитет. Установи се , че лявата тръба е непроходима или слабо проходима. Направихме и две спермограми през няколко месеца, като първата беше леко под нотмата , а втората вече след прием на добавки беше влязла на ръба на нормата , но съвсем малко над нея. Всеки месец наблюдаваме фоликулите и овулация има. Направихме и изследвания за хламидия и още няколко вида бактерии предавани по полов път, като се установи  наличие на Уреаплазама, която излекувахме. От самото начало на прегледите меря и базална температура, като разликата между ЛФ и ФФ не е повече от 3 десети, но тъй като през последния месец  почти няма разлика ми предписа Утрогестан от 15- ти ден на МЦ.
  Мислите ли , че това е достатъчно? Не трябва ли да се направят хормонални или още някакви изследвания? Минали са вече 14 цикъла, а яснота няма и резултат също.Забравих да спомена , че и двамата с мъжа ми пушим, като от 2 седмици сме на без никотинови електронни цигари, защото и двамата сме наясно, че това също е огромен проблем. Моля за съвет и мнение! Започвам да се отчайвам

# 201
  • Мнения: 145
Здравейте д-р Стануов и проф. Куманов,

Във връзка с отключен псориатичен артрит ревматологът ми изписа Пулсет 40 и Мовалис 15. Прочетох листовките на двете лекарства и съм много притеснена относно страничните ефекти, а именно отрицателното му влияние върху фертилитета. Аз съм на 39 години и имам 9 месечно бебе, но много бих искала скоро да имам и второ дете. И предвид годините ми и страничните ефекти на лекарството се притеснявам да го пия. Но същевременно рискувам заболяването ми да прогресира и да увреди ставите ми.
Моля за вашето мнение по въпроса? Какво бихте ме посъветвали вие?
Предварително ви благодаря за отговора.

# 202
  • Мнения: 3 126
Д-р Станулов,бихте ли ми изказали мнението си?Днес ми е 8 ден от трансфер в 5дневни ембриончета.В същото време днес е и датата на очакваната менструация (ако нямаше трансфер,разбира се).Цял ден имам адски болки,същите като при цикъл.Какво може да означава това?Аз вече не се надявам на положителен резултат,во все пак бих желала да получа и компетентно мнение.

# 203
  • Мнения: 95
Здравейте, д-р Станулов!
Правим опити за забременяване от 2-3 години - неуспешни. Не сме предприели по-сериозни изследвания все още. Направили сме няколко рутинни изследвания, които прилагам и моля за мнение за резултатите и за това каква според Вас трябва да бъде следващата ни стъпка. Изследвала съм и ТSH - 2.65 µIU/ml    при реф. гр. 0.40 - 4.00 .
Скрит текст:
url][/url][
Как бих могла да си запиша час при Вас? Трябва ли да нося предварително резултати от изследвания?
Благодаря за отделеното време!
 Здравейте,
смятам че следващата логична стъпка е да посетите специалист по Репродуктивна медицина. Ако решите да дойдете в УБ "Лозенец", можете да си запишете час на 0882 70 99 48 (през работни дни) или да ми пишете на georgi.stanulov@gmail.com.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

# 204
  • Мнения: 95
Здравейте, д- р Станулов!
От една година с приятеля ми правим опити за забременяване, но не се получава. Аз съм на 32, а той на 35г. Не посещаваме репродуктивен специалист, а обикновен гинеколог, защото в нашия град  няма такъв специалист. Нямам кисти на яйчниците, цикълът ми е точен като часовник. През септември докторът се усъмни , че имам полип, който беше премахнат с кюретаж, но след това в хистологията не се споменаваше нищо за полип. През октомври ми беше направено продухване на тръбите (както го нарече лекарят), за да провери проходимостта, като ме предупреди, че по принцип това изследване вече не се практикува и не се признава от клиниките по стерилитет. Установи се , че лявата тръба е непроходима или слабо проходима. Направихме и две спермограми през няколко месеца, като първата беше леко под нотмата , а втората вече след прием на добавки беше влязла на ръба на нормата , но съвсем малко над нея. Всеки месец наблюдаваме фоликулите и овулация има. Направихме и изследвания за хламидия и още няколко вида бактерии предавани по полов път, като се установи  наличие на Уреаплазама, която излекувахме. От самото начало на прегледите меря и базална температура, като разликата между ЛФ и ФФ не е повече от 3 десети, но тъй като през последния месец  почти няма разлика ми предписа Утрогестан от 15- ти ден на МЦ.
  Мислите ли , че това е достатъчно? Не трябва ли да се направят хормонални или още някакви изследвания? Минали са вече 14 цикъла, а яснота няма и резултат също.Забравих да спомена , че и двамата с мъжа ми пушим, като от 2 седмици сме на без никотинови електронни цигари, защото и двамата сме наясно, че това също е огромен проблем. Моля за съвет и мнение! Започвам да се отчайвам
  Здравейте,
смятам че е добре да обмислите хистеросалпингография ( т.нар цветна снимка на тръбите). Тя ще покаже реалното състояние на тръбите (ще стане ясно дали и как са проходими), както и това на маточната кухина (наличен ли е все още ) полипа. Освен това хистеросалпингографията увеличава шансовете за последващо забременяване.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 205
  • Мнения: 95
Здравейте д-р Стануов и проф. Куманов,

Във връзка с отключен псориатичен артрит ревматологът ми изписа Пулсет 40 и Мовалис 15. Прочетох листовките на двете лекарства и съм много притеснена относно страничните ефекти, а именно отрицателното му влияние върху фертилитета. Аз съм на 39 години и имам 9 месечно бебе, но много бих искала скоро да имам и второ дете. И предвид годините ми и страничните ефекти на лекарството се притеснявам да го пия. Но същевременно рискувам заболяването ми да прогресира и да увреди ставите ми.
Моля за вашето мнение по въпроса? Какво бихте ме посъветвали вие?
Предварително ви благодаря за отговора.
  Здравейте,
съветвам ви да преустановите опитите за забременяване докато приемате препаратите. Когато терапията приключи, смятам че би било удачно да започнете да опитвате отново, ако всичко останало е ОК. Не се очаква дадените препарати - трайно да увредят фертилитета ви.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 206
  • Мнения: 95
Д-р Станулов,бихте ли ми изказали мнението си?Днес ми е 8 ден от трансфер в 5дневни ембриончета.В същото време днес е и датата на очакваната менструация (ако нямаше трансфер,разбира се).Цял ден имам адски болки,същите като при цикъл.Какво може да означава това?Аз вече не се надявам на положителен резултат,во все пак бих желала да получа и компетентно мнение.
 Здравейте,
не е нормално да имате "адски" болки, нито преди, нито след трансфер. Смятам за задължително да се обърнете за спешна медицинска помощ. Не е задължително болките да са свързани с трансфера. Надявам се, че въпреки болките има шанс трансфера да е успешен, но ви препоръчвам да бъдете прегледана незабавно.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 207
  • Мнения: 33

Здравейте отново Професор Куманов,
Много благодаря за препоръките.  Направих допълнителни изследвания. Пролактинът е  90 mU/L.
TSH-3,66 ,при което цикълът продължава да закъснява с 5-6 дни при липса на бременност. Повиши се дозата на Еутирокс от 125 на 175. Антителата са отрицателни.
Сама реших да направя тест със 75 грама глюкоза. Това са резултатите ми.
Начало глюкоза 4,67 ; 60 Мин - 6,12 ;  120 Мин - 5,54 ;  180 Мин - 2,27
Инсулин начало -5,85 mIU/L ; 60 Мин -41, 08. За съжаление лабораторията е отчела някаква грешка и не ми дадоха резултат от инсулин за 120 Мин. Доста ми прилоша преди края на теста. Ще трябва ли да повторя това изследване?
Когато ги занесох на следящия ме АГ специалист , ме насочи към ендокринолог, но ендокриноложката , която ме консултира повиши само дозата на Еутирокс.
Според вас как изглеждат резултатите?

Здравейте, Професор Куманов и Др Станулов.
От почти година искаме дете , но бременността се бави. На 30 години съм. От моите прегледи при репродуктивен специалист не се намират причини за неуспех. При съпруга ми прегледи и спермограма също са в норма. Той е на 35.
Диагностирана съм с Хашимото и в момента съм на терапия с Еутирокс 125. Цикълът ми е на 35 дни. Ендокринологът , който ме наблюдава назначи изследване на всички хормони. От резултатите дойдоха ниски стойности на тестостерон и DHEA. Повторихме ги в друга лаборатория. И стойностите на тестостерон отново бяха много ниски. За ендокринолога ми всичко е наред. Гинекологът казва, че антимюлеровият хормон-3 е много хубав и не би трябвало да се притеснявам.
 Възможно ли е ниските стойности на тестостерон при мен да са причина за липсата на бременност. Много благодаря за отговора.
    Здравейте,
 възможно е просто да сте нямали късмет за контакти около овулацията. Смятам, че е удачно да се провери проходимостта на тръбите и след това т.нар. контролиран коитус.
За хормоните, предполагам проф.Куманов ще се включи.
С най-добри пожелания.
Здравейте и от мен!
При жена на Вашите години липсата на забременяване не може да се свърже специално с ниски нива на тестостерон и ДХЕАС при редовна менструация щом като и Антимюлеровият хормон е с нормални стойности!. Трябва да се търси причината другаде. Как е пролактинът при Вас?
Поздрави,
Проф. Ф. Куманов

# 208
  • Мнения: 78
Здравейте Проф.Куманов и д-р Станилов.Отправям въпрос свързан с тромбофилията.Имаме няколко опита инвитро (неуспешни)при който след трансфер още първите дни усещах изтръпване в долните крайници.Имено за това поисках изследване за тромбофилия.Сега съм отново след трансфер успешен за сега и от време на време усещам същите,, иглички,, в краката си.След направените изследвания доктори ми казаха че нямам проблем.Защо тогава го усещам отново (от време на време)?Необходимо ли е ново изследване?Моля погледнете резултатите ,въпреки че са правени в чужбина вярвам ,че може да ги разчетете.Благодаря !!!





[/img]

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 12:59 от AnMary

# 209
  • Мнения: 95
Здравейте Проф.Куманов и д-р Станилов.Отправям въпрос свързан с тромбофилията.Имаме няколко опита инвитро (неуспешни)при който след трансфер още първите дни усещах изтръпване в долните крайници.Имено за това поисках изследване за тромбофилия.Сега съм отново след трансфер успешен за сега и от време на време усещам същите,, иглички,, в краката си.След направените изследвания доктори ми казаха че нямам проблем.Защо тогава го усещам отново (от време на време)?Необходимо ли е ново изследване?Моля погледнете резултатите ,въпреки че са правени в чужбина вярвам ,че може да ги разчетете.Благодаря !!![/img][/img]
  Здравейте, не знам само при мен ли е проблем, но не виждам резултатите.
  С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 210
  • Мнения: 95
Здравейте Проф.Куманов и д-р Станилов.Отправям въпрос свързан с тромбофилията.Имаме няколко опита инвитро (неуспешни)при който след трансфер още първите дни усещах изтръпване в долните крайници.Имено за това поисках изследване за тромбофилия.Сега съм отново след трансфер успешен за сега и от време на време усещам същите,, иглички,, в краката си.След направените изследвания доктори ми казаха че нямам проблем.Защо тогава го усещам отново (от време на време)?Необходимо ли е ново изследване?Моля погледнете резултатите ,въпреки че са правени в чужбина вярвам ,че може да ги разчетете.Благодаря !!!



[/img]

  Здравейте Xiara 100,
за радост гръцкият е един от езиците, които разбирам отлично. С две думи, смятам че при вас е удачно след трансфер да се прилага Фраксипарин (поради комбинирана хетерозиготност на PAI 4G и ACE I/D), както и да приемате само мета фолат(поради комбинирана хетерозиготност на MTHFR 677T и MTHFR 1298C) .
   С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 211
  • Мнения: 78
Благодаря за отговорът д-р Станулов.Това тогава означава ,че има проблем с тромвофилията така ли е ?Пропуснах да кажа ,че имам проблеми с бъбреците(образуване на камъни и една операция преди 2 месеца).Какво бихте ме посъветвали?

# 212
  • Мнения: 723
Здравейте,Моля да коментирате резултатите от хормоналните ми изследвания.Правим опити от 1 година , декември имах задържан аборт в осма седмица.Виждам че нещата не са добре .Според вас за инвитро ли съм или имам още шанс благодаря ви.]

Последна редакция: сб, 15 юни 2019, 13:18 от ganeli

# 213
  • Мнения: X
Здравейте ,д-р Станулов,
С тромбофилия 4G/5G съм и хаплотип А2.
Според Вас трябва ли да прилагам всеки ден фраксипарин?
Имам биохимични бременности и аборт (всичко в следствие на ин витро) .
Каква е разликата между фраксипарин 0.3 и 0.4 и в началото как се решава кое да се изпише?

Следващият ми въпрос е,какво мислите за това ,че 3ти ден след започване на Кринон и прогестан 1 ампула на ден,прогестерона е 27, а на 5ти ден - деня на трансфера,прогестерона е паднал на 18?

Също така искам да попитам Прегнил 100 IU/ 0.2ml за колко време се чисти ? Имам назначена през ден такава доза. Два дни след поставянето на дозата,колко отклонение с чхг-то може да покаже към по-високо,каква би била стойността от Прегнила?

Благодаря!

# 214
  • Мнения: 437
Здравейте д-р Станулов и проф.Куманов.
Имам няколко въпроса:
1⃣ Използването на вагинален пробиотик(Лактажин) може ли да попречи на забременяването?
2⃣ Какво мислите за лубрикантите за забременяване и кой бихте препоръчали?
3⃣ Опитваме се да имаме второ дете, може ли мъжа ми да взима Profertil профилактично без да има нужда от него?

# 215
  • Мнения: 95
Благодаря за отговорът д-р Станулов.Това тогава означава ,че има проблем с тромвофилията така ли е ?Пропуснах да кажа ,че имам проблеми с бъбреците(образуване на камъни и една операция преди 2 месеца).Какво бихте ме посъветвали?
Здравейте Xiara 100,
с две думи, смятам че при вас е удачно след трансфер да се прилага Фраксипарин (поради комбинирана хетерозиготност на PAI 4G и ACE I/D), както и да приемате само мета фолат(поради комбинирана хетерозиготност на MTHFR 677T и MTHFR 1298C) .
   С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 216
  • Мнения: 95
Здравейте,Моля да коментирате резултатите от хормоналните ми изследвания.Правим опити от 1 година , декември имах задържан аборт в осма седмица.Виждам че нещата не са добре .Според вас за инвитро ли съм или имам още шанс благодаря ви.
 Здравейте,
смятам, че да пристъпите към ин витро е добро решение с оглед на възрастта ви (смятам, че е редно, когато качвате резултати в интернет да закривате личните си данни) и ниския АМН. Шанс за спонтанно забременяване при положение, че вече е имало бременност - също е наличен.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

Последна редакция: сб, 15 юни 2019, 13:47 от Д-р Георги Станулов

# 217
  • Мнения: 723
Здравейте,Моля да коментирате резултатите от хормоналните ми изследвания.Правим опити от 1 година , декември имах задържан аборт в осма седмица.Виждам че нещата не са добре .Според вас за инвитро ли съм или имам още шанс благодаря ви.
  Здравейте,
смятам, че да пристъпите към ин витро е добро решение с оглед на възрастта ви (смятам, че е редно, когато качвате резултати в интернет да закривате си личните си данни) и ниския АМН. Шанс за спонтанно забременяване при положение, че вече е имало бременност - също е наличен.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов
Благодаря ви.

# 218
  • Мнения: 95
Здравейте ,д-р Станулов,
С тромбофилия 4G/5G съм и хаплотип А2.
Според Вас трябва ли да прилагам всеки ден фраксипарин?
Имам биохимични бременности и аборт (всичко в следствие на ин витро) .
Каква е разликата между фраксипарин 0.3 и 0.4 и в началото как се решава кое да се изпише?
Следващият ми въпрос е,какво мислите за това ,че 3ти ден след започване на Кринон и прогестан 1 ампула на ден,прогестерона е 27, а на 5ти ден - деня на трансфера,прогестерона е паднал на 18?
Също така искам да попитам Прегнил 100 IU/ 0.2ml за колко време се чисти ? Имам назначена през ден такава доза. Два дни след поставянето на дозата,колко отклонение с чхг-то може да покаже към по-високо,каква би била стойността от Прегнила?
Благодаря!
  Здравейте,
смятам че поради 4G и А2 носителството, както и поради спонтания аборт и биохимичните бременности е правилно да се обсъди терапия с 0,4 Фраксипарин.
  Разликата в 0,3 и 0,4 Фраксипарин е в дозата. Стандартно даваме 0,4.
  Описаните от вас нива на прогестерон може да се дължат на лабораторна неточност.
  Дозата на Прегнил от 100 IU доста малка (100 пъти по-малка от 10 000 IU, които се нулират за 10 дни), смятам че дори след два дни ще оказва минимално или никакво влияние на теста за бременност.
   С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов
 
 

# 219
  • Мнения: 95
Здравейте д-р Станулов и проф.Куманов.
Имам няколко въпроса:
1⃣ Използването на вагинален пробиотик(Лактажин) може ли да попречи на забременяването?
2⃣ Какво мислите за лубрикантите за забременяване и кой бихте препоръчали?
3⃣ Опитваме се да имаме второ дете, може ли мъжа ми да взима Profertil профилактично без да има нужда от него?
   Здравейте,
1.Може, понеже твърде ниското рН убива сперматозоидите.
2.PreFert, според мен е чудесен препарат и го препоръчвам, като алтернатива (която не пречи на забременяването) на много двойки, които ползват лубрикант, но искат да забременеят.
3.Стига да няма някакви противопоказания (алергии и т.н), смятам че е ОК за да оптимизира нещата. Ако обаче има над 100 млн./мл. , добра подвижност и морфология, смятам че е малко too much. Все пак Профертил е препарат с доказан ефект и би трябвало да се използва при индикации.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 220
  • Мнения: 4
Здравейте д-р Станулов и проф.Куманов.
Съпругът ми е с хипогонадотропен хипогонадизъм (синдром на калман) . Възможно ли е да имаме деца и каква е процедурата ? Също така каква хормоно заместителна терапия бихте му препоръчали.

# 221
  • Мнения: 437
В такъв случай какъв пробиотик бихте ми препоръчали,който да не пречи на забременяването защото заради резултата от микробиологията ми казаха да взимам вагинален пробиотик?
Благодаря ви за изчерпателните отговори!

[/quote]
   Здравейте,
1.Може, понеже твърде ниското рН убива сперматозоидите.
2.PreFert, според мен е чудесен препарат и го препоръчвам, като алтернатива (която не пречи на забременяването) на много двойки, които ползват лубрикант, но искат да забременеят.
3.Стига да няма някакви противопоказания (алергии и т.н), смятам че е ОК за да оптимизира нещата. Ако обаче има над 100 млн./мл. , добра подвижност и морфология, смятам че е малко too much. Все пак Профертил е препарат с доказан ефект и би трябвало да се използва при индикации.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов
[/quote]

# 222
  • Мнения: 3
Здравейте, с мъжът ми се опитваме да забременеем вече повече от година, но безуспешно. Онзи ден направихме спермограма която леко ме притесни, но все пак не съм лекар.
Ph - 9
Брой на пробата - 1.0
Брой левкоцити:  2-4
общ брой - 10 млн. >= 39млн./еакулат
трептящи - 10%
бавни - 30%
неподвижни - 30%
Активни - 30%
Сперматозоиди с нормална морфология - 40% (в останалите се наблюдават дефекти в опашката и главата на сперматозоида) .
Бихте ли ми дали съвет


# 223
  • Мнения: 95
Здравейте д-р Станулов и проф.Куманов.
Съпругът ми е с хипогонадотропен хипогонадизъм (синдром на калман) . Възможно ли е да имаме деца и каква е процедурата ? Също така каква хормоно заместителна терапия бихте му препоръчали.
   Здравейте,
правена ли е спермограма и какви са резултатите?  Забременяването е възможно, но трябва да се изследва конкретната мутация и да се обсъди рискът за предаване на заболяването в потомството ( евентуално да се направи предимплантационна диагностика).
   Професор Куманов, със сигурност е един от най-добрите специалисти по Kallman в България, сигурен съм че ще коментира, но най-добре е да се срещнете лично с него за консултация.
   С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 224
  • Мнения: 95
В такъв случай какъв пробиотик бихте ми препоръчали,който да не пречи на забременяването защото заради резултата от микробиологията ми казаха да взимам вагинален пробиотик?
Благодаря ви за изчерпателните отговори!


  Здравейте,
можете да изполвате пробиотик, преди фертилните дни, но не ви препоръчвам да го правите точно по време на овулацията.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 225
  • Мнения: 95
Здравейте, с мъжът ми се опитваме да забременеем вече повече от година, но безуспешно. Онзи ден направихме спермограма която леко ме притесни, но все пак не съм лекар.
Ph - 9
Брой на пробата - 1.0
Брой левкоцити:  2-4
общ брой - 10 млн. >= 39млн./еакулат
трептящи - 10%
бавни - 30%
неподвижни - 30%
Активни - 30%
Сперматозоиди с нормална морфология - 40% (в останалите се наблюдават дефекти в опашката и главата на сперматозоида) .
Бихте ли ми дали съвет
   
Здрвейте,
бих ви препоръчал да направите нова спермограма в лицензирана Ин витро клиника (например при нас в Унверситетска болница "Лозенец" - за записване на часове 0882 70 99 48), а не в обща лаборатория (особено провинциална). Докато не излезе новата спермограма, ви съветвам да не се притеснявате, след това ще се действа според резултата.
   С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 226
  • Мнения: 402
Здравейте искам да попитам има ли връзка ендометриоза с хормоните LH, FSH, Estradiol дали ако има ендометриоза нивата на тези хормони се покачват, и не могат да се свалят, Благодаря

# 227
  • Мнения: 4
Здравейте д-р Станулов и проф.Куманов.
Съпругът ми е с хипогонадотропен хипогонадизъм (синдром на калман) . Възможно ли е да имаме деца и каква е процедурата ? Също така каква хормоно заместителна терапия бихте му препоръчали.
   Здравейте,
правена ли е спермограма и какви са резултатите?  Забременяването е възможно, но трябва да се изследва конкретната мутация и да се обсъди рискът за предаване на заболяването в потомството ( евентуално да се направи предимплантационна диагностика).
   Професор Куманов, със сигурност е един от най-добрите специалисти по Kallman в България, сигурен съм че ще коментира, но най-добре е да се срещнете лично с него за консултация.
   С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов
.                Благодаря Ви за отговора!
Да разбирам , че това генетично заболяване е наследствено? Понеже преди време двама отделни ендокринолога ни обясниха ,че не се предава на децата ни.

# 228
  • Мнения: 95
Цитат на: andonova83 link=topic=110 85455.msg38885217#msg38885217 date=1560787002
Здравейте искам да попитам има ли връзка ендометриоза с хормоните LH, FSH, Estradiol дали ако има ендометриоза нивата на тези хормони се покачват, и не могат да се свалят, Благодаря
Здравейте, по резултатите от LH, FSH и Е2 - не може да се постави диагнозата Ендометриоза. Има косвени белези по които можем да съдим за нея, например болезнен цикъл, висок СА125 и т.н. Самата диагноза обаче се поставя обикновено след лапароскопия.
С най-добри пожелания
Доктор Георги Станулов

# 229
  • Мнения: 95
Здравейте д-р Станулов и проф.Куманов.
Съпругът ми е с хипогонадотропен хипогонадизъм (синдром на калман) . Възможно ли е да имаме деца и каква е процедурата ? Също така каква хормоно заместителна терапия бихте му препоръчали.
  Здравейте,
правена ли е спермограма и какви са резултатите?  Забременяването е възможно, но трябва да се изследва конкретната мутация и да се обсъди рискът за предаване на заболяването в потомството ( евентуално да се направи предимплантационна диагностика).
   Професор Куманов, със сигурност е един от най-добрите специалисти по Kallman в България, сигурен съм че ще коментира, но най-добре е да се срещнете лично с него за консултация.
   С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов
.                Благодаря Ви за отговора!
Да разбирам , че това генетично заболяване е наследствено? Понеже преди време двама отделни ендокринолога ни обясниха ,че не се предава на децата ни.
 Здравейте,
най-честият генен дефект при синдрома на Калман е такъв, че той се предава на момче от дядото по майчина линия ( Х свързано). Има обаче и други мутации, при които болестта се проявява при носителство от двамата, а понякога и само единия от родителите. Затова ви посъветвах да изследвате каква точно е мутацията при съпруга ви и да действате според това дали тя се унаследява или не.
Как е спермограмата?
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

# 230
  • Мнения: X
Здравейте!

Преди два дни си направих цветна снимка поради съмнение за хидросалпингс в лявата тръба.
От снимката се вижда, че наистина има нещо, но ми казаха, че не е опасно и притеснително и ни дадоха няколко месеца да пробваме да забременея по естествен начин.
Аз имам и болки ниско вляво от доста месеци. Лекувах инфекции и очаквах резултатът да е плачевен. Но някак си не мога да се успокоя и от този резултат. Тази част от тръбата, където има проблем, е описана като "пълнота". Не разбирам какво означава това, а и бях много стресирана. Ще Ви публикувам коментара към снимката, но тъй като тя не е правена в България, преводът може да не е много точен, за което се извинявам.
"Матката е в средната линия, в предна позиция. Формата на ендометриалната кухина и контурите са естествени. Не бяха открити значителни дефекти на пълнене. След контрастното инжектиране, двете тръби се пълнят и перитонеалният пасаж е положителен. Фокална пълнота се наблюдава в средното ампуларно ниво на лявата тръба. Двете тръби са в нормално калибриране с гладки контури. Наблюдава се свободно разпределение на перитонеалния контраст.
В областта на изображението не е открита патология на меките тъкани. Не е открита костна патология."

Благодаря предварително! Всеки съвет ще ми е от полза!

# 231
  • Мнения: 95
Здравейте!
Преди два дни си направих цветна снимка поради съмнение за хидросалпингс в лявата тръба.
От снимката се вижда, че наистина има нещо, но ми казаха, че не е опасно и притеснително и ни дадоха няколко месеца да пробваме да забременея по естествен начин.
Аз имам и болки ниско вляво от доста месеци. Лекувах инфекции и очаквах резултатът да е плачевен. Но някак си не мога да се успокоя и от този резултат. Тази част от тръбата, където има проблем, е описана като "пълнота". Не разбирам какво означава това, а и бях много стресирана. Ще Ви публикувам коментара към снимката, но тъй като тя не е правена в България, преводът може да не е много точен, за което се извинявам.
"Матката е в средната линия, в предна позиция. Формата на ендометриалната кухина и контурите са естествени. Не бяха открити значителни дефекти на пълнене. След контрастното инжектиране, двете тръби се пълнят и перитонеалният пасаж е положителен. Фокална пълнота се наблюдава в средното ампуларно ниво на лявата тръба. Двете тръби са в нормално калибриране с гладки контури. Наблюдава се свободно разпределение на перитонеалния контраст.
В областта на изображението не е открита патология на меките тъкани. Не е открита костна патология."
Благодаря предварително! Всеки съвет ще ми е от полза!
   Здравейте,
правилно сте разбрала че се съмняват за хидросалпингс. Подобно съмнение са описали и в текста. Ако качите снимката - мога да ви дам моето мнение за нея.
  Какво да правите занапред зависи от доста фактори, възраст, откога пробвате и т.н.
  С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 232
  • Мнения: 3 126
Доктор Станулов,резултат 7 на 16ти ден от трансфер на размръзени ембриони какво би могъл да означава?Дали е имало имплантация поне?

# 233
  • Мнения: 95
Доктор Станулов,резултат 7 на 16ти ден от трансфер на размръзени ембриони какво би могъл да означава?Дали е имало имплантация поне?
  Здравейте,
имало е имплантация, но най-вероятно нещата са приключили до там. Съжалявам за ниския резултат, но все пак бременност е постигната. При следващ опит ви препоръчвам да направите пълен набор от изследвания (ТСХ, Пролактин, Витамин Д и В12, Тромбофилия, Хламидия, Уреаплазми, Репродуктивен имунофенотип, Антифосфолипидни антитела и т.н.).
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов
 
   

# 234
  • Мнения: 4
Скрит текст:
Здравейте д-р Станулов и проф.Куманов.
Съпругът ми е с хипогонадотропен хипогонадизъм (синдром на калман) . Възможно ли е да имаме деца и каква е процедурата ? Също така каква хормоно заместителна терапия бихте му препоръчали.
  Здравейте,
правена ли е спермограма и какви са резултатите?  Забременяването е възможно, но трябва да се изследва конкретната мутация и да се обсъди рискът за предаване на заболяването в потомството ( евентуално да се направи предимплантационна диагностика).
   Професор Куманов, със сигурност е един от най-добрите специалисти по Kallman в България, сигурен съм че ще коментира, но най-добре е да се срещнете лично с него за консултация.
   С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов
.                Благодаря Ви за отговора!
Да разбирам , че това генетично заболяване е наследствено? Понеже преди време двама отделни ендокринолога ни обясниха ,че не се предава на децата ни.
 Здравейте,
най-честият генен дефект при синдрома на Калман е такъв, че той се предава на момче от дядото по майчина линия ( Х свързано). Има обаче и други мутации, при които болестта се проявява при носителство от двамата, а понякога и само единия от родителите. Затова ви посъветвах да изследвате каква точно е мутацията при съпруга ви и да действате според това дали тя се унаследява или не.
Как е спермограмата?
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

Чакаме резултатите. Консултирахме се с ендокринолог и той също като вас попита за спермограмата.Каза , че тя е показателя . Аз чета из интернет за някакви гонадотропини , без които няма как да има зряла сперма. Възможно ли е забременяване ако мъжът ми е само на тестостеронова заместителна терапия или трябват и гонадотропини? Благодаря!

Последна редакция: пт, 21 юни 2019, 17:36 от bubanka

# 235
  • Мнения: 3 126
Доктор Станулов,резултат 7 на 16ти ден от трансфер на размръзени ембриони какво би могъл да означава?Дали е имало имплантация поне?
  Здравейте,
имало е имплантация, но най-вероятно нещата са приключили до там. Съжалявам за ниския резултат, но все пак бременност е постигната. При следващ опит ви препоръчвам да направите пълен набор от изследвания (ТСХ, Пролактин, Витамин Д и В12, Тромбофилия, Хламидия, Уреаплазми, Репродуктивен имунофенотип, Антифосфолипидни антитела и т.н.).
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов
 
   
Благодаря Ви много за съвета.Тъй като темата е до утре,бих искала да Ви благодаря за тази Ви инициатива.Всъщност имаме още 3 замразени ембриона и мислим да опитаме и с тях,преди да подадем документи за трети опит.

# 236
  • Мнения: 95
Скрит текст:
Здравейте д-р Станулов и проф.Куманов.
Съпругът ми е с хипогонадотропен хипогонадизъм (синдром на калман) . Възможно ли е да имаме деца и каква е процедурата ? Също така каква хормоно заместителна терапия бихте му препоръчали.
  Здравейте,
правена ли е спермограма и какви са резултатите?  Забременяването е възможно, но трябва да се изследва конкретната мутация и да се обсъди рискът за предаване на заболяването в потомството ( евентуално да се направи предимплантационна диагностика).
   Професор Куманов, със сигурност е един от най-добрите специалисти по Kallman в България, сигурен съм че ще коментира, но най-добре е да се срещнете лично с него за консултация.
   С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов
.                Благодаря Ви за отговора!
Да разбирам , че това генетично заболяване е наследствено? Понеже преди време двама отделни ендокринолога ни обясниха ,че не се предава на децата ни.
 Здравейте,
най-честият генен дефект при синдрома на Калман е такъв, че той се предава на момче от дядото по майчина линия ( Х свързано). Има обаче и други мутации, при които болестта се проявява при носителство от двамата, а понякога и само единия от родителите. Затова ви посъветвах да изследвате каква точно е мутацията при съпруга ви и да действате според това дали тя се унаследява или не.
Как е спермограмата?
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

Чакаме резултатите. Консултирахме се с ендокринолог и той също като вас попита за спермограмата.Каза , че тя е показателя . Аз чета из интернет за някакви гонадотропини , без които няма как да има зряла сперма. Възможно ли е забременяване ако мъжът ми е само на тестостеронова заместителна терапия или трябват и гонадотропини? Благодаря!

  Здравейте,
каква терапия ще се наложи, ще си проличи, когато е готова спермограмата.
  С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 237
  • Мнения: 95
Доктор Станулов,резултат 7 на 16ти ден от трансфер на размръзени ембриони какво би могъл да означава?Дали е имало имплантация поне?
  Здравейте,
имало е имплантация, но най-вероятно нещата са приключили до там. Съжалявам за ниския резултат, но все пак бременност е постигната. При следващ опит ви препоръчвам да направите пълен набор от изследвания (ТСХ, Пролактин, Витамин Д и В12, Тромбофилия, Хламидия, Уреаплазми, Репродуктивен имунофенотип, Антифосфолипидни антитела и т.н.).
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов
Благодаря Ви много за съвета.Тъй като темата е до утре,бих искала да Ви благодаря за тази Ви инициатива.Всъщност имаме още 3 замразени ембриона и мислим да опитаме и с тях,преди да подадем документи за трети опит.
  Здравейте,
според мен е важно да направите предварителните изследвания.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 238
  • Мнения: 3 126
Благодаря Ви за всичко,д-р Станулов.Имам един последен въпрос.Аз съм с тубарен фактор,други проблеми нямаме
След естествено извънматочна бременост вече съм с една тръба.Та въпроса ми е,има ли начин да се отпуши и да пробваме естествено забременяване?

# 239
  • Мнения: 95
Благодаря Ви за всичко,д-р Станулов.Имам един последен въпрос.Аз съм с тубарен фактор,други проблеми нямаме
След естествено извънматочна бременост вече съм с една тръба.Та въпроса ми е,има ли начин да се отпуши и да пробваме естествено забременяване?
  Здравейте,
преди ерата на Ин витро - наистина широко са се прилагали различни оперативни методи за възстановяване проходимостта на тръбите. Те рядко са имали успех, но просто не е имало друг вариант.
  Естествено всеки случай е индивидуален, но в наши дни смятам за безсмислено да се подложите на операция която според мен е свързана с повече рискове от една ин витро процедура, която е по-малко вероятно да ви доведе до бременност, но която може да доведе до нова извънматочна бременност.  Според мен ин витро е по-безопасен и по-сигурен метод, свързан е и с по-добра успеваемост.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 240
  • Пазарджик
  • Мнения: 725
Здравейте.Имам един неуспешен опит. И двете ми тръби са запушени,но едната е с пропускливост при високо налягане. Имам Хашимото от 7 години,но пия ел.тироксин и е следено на всеки 3-4 месеца. АМХ е 1.43.Правени са ми имунологични изследвания,
при които са открити само повишени нк клетки.Правени са ми вливки на октагам и инвралипид  пред трансфер. Мога
 ли да пия нещо за подобряване качеството на яйцеклетките?Иска ми се ,ако е възможно при следваща стимулация и пункция да се извадят повече яйцеклетки,за да не се налага за всеки опит нова стимулация и  пункция. Според спермограмата  мъжът ми е с teratozoospermia,hyperkalemia.Пие Полукс  форте.Трабва ли да приема други добавки или тази е достатъчна?Необходими ли са други изследвания преди започване на следващия опит?Трябва ли да си изследва тсх преди самия трансфер?Предстои ми диагностична лапароскопия  другия месец, за да огледат нещата от вътре.

# 241
  • Мнения: 1 669
Здравейте! Какъв е най-сигурният начин за установяване на трихомони при жена/мъж? При пуснати две директни микроскопии от вагинален секрет в един и същи ден на едната са изолирани, а на другата - не. Истина ли е, че могат да се видят само на директна микроскопия (не на секрет с посявка или ДНК тест) и то само ако стъклото се гледа веднага под микроскоп? Какво се случва, ако минат няколко часа? Не би ли трябвало, дори и мъртви, трихомоните пак да са там и да са лесно разпознаваеми, предвид характерната им форма?
Благодаря за пореден път!
С пожелание за хубаво лято Simple Smile

# 242
  • Мнения: 95
Здравейте.Имам един неуспешен опит. И двете ми тръби са запушени,но едната е с пропускливост при високо налягане. Имам Хашимото от 7 години,но пия ел.тироксин и е следено на всеки 3-4 месеца. АМХ е 1.43.Правени са ми имунологични изследвания, при които са открити само повишени нк клетки.Правени са ми вливки на октагам и инвралипид  пред трансфер. Мога ли да пия нещо за подобряване качеството на яйцеклетките?Иска ми се ,ако е възможно при следваща стимулация и пункция да се извадят повече яйцеклетки,за да не се налага за всеки опит нова стимулация и  пункция. Според спермограмата  мъжът ми е с teratozoospermia,hyperkalemia.Пие Полукс  форте.Трабва ли да приема други добавки или тази е достатъчна?Необходими ли са други изследвания преди започване на следващия опит?Трябва ли да си изследва тсх преди самия трансфер?Предстои ми диагностична лапароскопия  другия месец, за да огледат нещата от вътре.
  Здравейте,
чудесно би било да имаше такова лекарство, което да поправяше повредената ДНК (която с годините се уврежда и намалява шанса за успех на яйцеклетката). То би било също и лекарство за рак (т.к. повреди в ДНК са причина за рак), както и серум на младостта (защото уврежданията на ДНК водят до стареене). Такова лекарство би могло да лекува и предотвратява генетични заболявания.
   За съжаление такова лекарство няма! Нищо че доста производители на хранителни добавки твърдят друго.
   ТСХ е добре да се изследва поне 20 дни преди трансфера, за да може навреме да се коригира дозата при нужда.
   Преди следващ опит е добре да се изследват нива на вит.Д и В12, Пролактин, Хламидия, Уреаплазми, Вродени тромбофилии и т.н.
    Относно терапията на съпруга ви е добре да изрази мнение проф.Куманов.
   С най-добри пожелания
    Доктор Георги Станулов

# 243
  • Мнения: 95
Здравейте! Какъв е най-сигурният начин за установяване на трихомони при жена/мъж? При пуснати две директни микроскопии от вагинален секрет в един и същи ден на едната са изолирани, а на другата - не. Истина ли е, че могат да се видят само на директна микроскопия (не на секрет с посявка или ДНК тест) и то само ако стъклото се гледа веднага под микроскоп? Какво се случва, ако минат няколко часа? Не би ли трябвало, дори и мъртви, трихомоните пак да са там и да са лесно разпознаваеми, предвид характерната им форма?
Благодаря за пореден път!
С пожелание за хубаво лято Simple Smile
  Здравейте,
представете си, че погледнете в клетката на мечката в зоологическата градина. Ако не я видите, не е напълно сигурно, че няма мечка (може да се е скрила в бърлогата). Ако обаче я видите, дори веднъж това значи че има мечка. Така е и с Трихомоните.
   Не е толкова лесно да бъдат забелязани трихомоните, колкото си представяте особено ако не се движат.
   Изследването на ДНК е добра алтернатива, с много добра чувствителност.
   С най-добри пожелания
   Доктор Георги Станулов

# 244
  • Мнения: 7
Здравейте! Възможно ли е забавяне на цикъла след спиране на ясмин? Ще ви разкажа на кратко нашата история . Аз съм със двустранно запушени тръби в следствие от спонтанен аборт в 7 г.с. Спермограмата на съпруга ми е : нормозооспермия, хипоспермия. Бяхме подготвени за ин витро процедура няколко месеца със ясмин , витамини и антиоксиданти. На 19.05 ми беше последният контрацептив и на 24.05 ми дойде цикъла но не можахме да стартираме заради задържан фоликул. Две седмици по късно отново бях на преглед видя се че задържаният фоликул се е спукал и доктора предложи да започнем със следващия цикъл без да приемам ОК . Имах силни предменструални симптоми около дните в които трябваше да ми дойде но цикъл така и не настъпи. Колко според вас е добре да изчакам преди да отида на преглед? Като преди да започна с ОК цикъла ми винаги е бил редовен на около 25-27 дни. Благодаря ви предварително!

# 245
  • Мнения: 95
Здравейте! Възможно ли е забавяне на цикъла след спиране на ясмин? Ще ви разкажа на кратко нашата история . Аз съм със двустранно запушени тръби в следствие от спонтанен аборт в 7 г.с. Спермограмата на съпруга ми е : нормозооспермия, хипоспермия. Бяхме подготвени за ин витро процедура няколко месеца със ясмин , витамини и антиоксиданти. На 19.05 ми беше последният контрацептив и на 24.05 ми дойде цикъла но не можахме да стартираме заради задържан фоликул. Две седмици по късно отново бях на преглед видя се че задържаният фоликул се е спукал и доктора предложи да започнем със следващия цикъл без да приемам ОК . Имах силни предменструални симптоми около дните в които трябваше да ми дойде но цикъл така и не настъпи. Колко според вас е добре да изчакам преди да отида на преглед? Като преди да започна с ОК цикъла ми винаги е бил редовен на около 25-27 дни. Благодаря ви предварително!
    Здравейте,
не е задължително преди стимулация да се взимат противозачатъчни. Напротив има доста стаии, които показват че претийтмънта намалява успеваемостта и увеличава спонтанните аборти.
  Препоръчвам ви да направите някой тест за бременност, както и ехографски преглед възможно най-скоро.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 246
  • Мнения: 14
Скъпи потребители,

Бихме искали да Ви благодарим за ползотворната дискусия, която се получи. Радваме се, че бяхте толкова открити и споделихте Вашите най-лични преживявания и тревоги. Надяваме се, че сме Ви били полезни и сме помогнали да получите отговорите, които сте търсили. От сърце Ви желаем в най-скоро време да сбъднете най-съкровените си мечти, а именно да се сдобиете с бебче.

Искрено Ваши,
Екипът на PROfertil

Общи условия

Активация на акаунт