Как да спестяваме? Научете от проекта на ЕЛАНА Фонд Мениджмънт и BG-Mamma!

  • 78 060
  • 195
  •   1
Отговори

Анкета

В какво бихте инвестирали спестяванията си в бъдеще?

Опции:

* Гласуването приключено: нд, 01 дек 2019, 09:28
* Може да изберете максимум 3 опции.

# 60
  • Мнения: 141


Какво да правя със спестяванията си при лихви близо до нула? Разберете повече от новия ни полезен материал ТУК.

# 61
  • Мнения: 141
Само, че тази сума от 800 лв. след 10 г. ще е колкото вноската от 50 лв. даже и по-малко.
Сумата от 6000 лв. сега не е същата като стойност, като преди 10 г. и няма да е същата след 10г.
А дори не е сигурно дали ще има такъв приход, след като се приспаднат таксите.
Също като "спестовните" застраховки ми изглежда този спестовен план. Или като детските влогове. Чиста загуба и заблуда.

Здравейте!

Права сте, DeVa, че инфлацията влияе върху стойността на парите – т.е. въпросът е след 10 години какво може да се купи с тези пари. Но безпокойството Ви, че сума от 800 лв. ще се стопи на 50 лв. не е икономически оправдано. Действително няма нужда да се притеснявате. Вероятно съдите по преживяната от нас хиперинфлация през 1996 г. Но тя е рядко явление, което при настоящото развитие на България, още повече намеренията й да стане част от еврозоната, няма как да се случи.

Ако Ви е интересно какви са реалните данни: прогнозата на Международния валутен фонд за инфлацията в България до 2024 г. е средно 2.3% на година. А пък общо за последните 10 години /към април 2019 г./ обезценката е 16%.

Относно таксите при нашите спестовни планове: Те са много ниски. Примерите, които сме дали, са със спестовен план, свързан с инвестиция в консервативен фонд. Посочената доходност е с начислена такса управление. При това положение, за месечна вноска от 50 лв., таксата за вход ще е 0.1% или 5 стотинки на вноска. Такса за обратно изкупуване /изход от инвестицията/ не се прилага при изпълнението на спестовен план.

Продуктите, които коментирате, са много различни един от друг. Спестовните застраховки са комбиниран продукт. Някои от тях ползват за част от средствата фондове, а другата част за застраховка.  Различен продукт е и детският влог.  Той не е инвестиция. 

Вие запознавали ли сте се със спестовни планове, базирани на взаимни фондове?
Мога да отговоря на въпросите Ви в удобно за Вас време и да Ви обясня.


 
С пожелания за успешни решения,

Николай Павлов
Директор "Връзки с инвеститорите" и
член на СД на „ЕЛАНА Фонд Мениджмънт“


Мобилен тел.: 0889 022 537
email: pavlov@elana.net

# 62
  • Мнения: 57
И така преди няколко години се опитах да се запозная с така наречените фондове и не можах да получа ясни или по скоро никакви отговори на следните въпроси ?
  -  Какво е разпределението на активите на фонда - акции, облигации, пасивни инвестиции ?
  -  Как се облагат с данъци печалбата и има ли данъчни облекчения за определени групи ( пенсионери ) ?
  -  По какъв начин могат да бъдат изплатени средствата ? ( месечно ? )
  -  Какви са равмерите на фондовете, с които работите ? Кой са главните инвеститори ? Коя застрохователна фирма/банка обезпечава фонда ?
  - Колко е доходността сравнена със S&P500, Nasdaq в годините ?
  - Липсват и основни показатели като шарп, стандартно отклонение в годините, максимални допустими стойности за различия в дяловете ?
  - Какъв е интересът ми да си купя фондове вместо акции или апартамент ?
  - Каква е разликата между фондове и така наречените "пенсионни фондове" ?
  - Инфлацията, която се очаква в близките години е между 2% - 3%, тоест кой от фондовете найстина ще запазят и вдигнат стоиноста на парите ни ?
 

# 63
  • Мнения: 141
И така преди няколко години се опитах да се запозная с така наречените фондове и не можах да получа ясни или по скоро никакви отговори на следните въпроси ?
  -  Какво е разпределението на активите на фонда - акции, облигации, пасивни инвестиции ?
  -  Как се облагат с данъци печалбата и има ли данъчни облекчения за определени групи ( пенсионери ) ?
  -  По какъв начин могат да бъдат изплатени средствата ? ( месечно ? )
  -  Какви са равмерите на фондовете, с които работите ? Кой са главните инвеститори ? Коя застрохователна фирма/банка обезпечава фонда ?
  - Колко е доходността сравнена със S&P500, Nasdaq в годините ?
  - Липсват и основни показатели като шарп, стандартно отклонение в годините, максимални допустими стойности за различия в дяловете ?
  - Какъв е интересът ми да си купя фондове вместо акции или апартамент ?
  - Каква е разликата между фондове и така наречените "пенсионни фондове" ?
  - Инфлацията, която се очаква в близките години е между 2% - 3%, тоест кой от фондовете найстина ще запазят и вдигнат стоиноста на парите ни ?

Здравейте!
Благодаря Ви за конкретните въпроси. Този отговор ще бъде малко дълъг, но за изчерпателна информация – не се колебайте да се свържете лично с мен, за да обясня по-подробно.

 -  Какво е разпределението на активите на фонда - акции, облигации, пасивни инвестиции?
Разпределението на активите в един взаимен фонд зависи от инвестиционната му стратегия и рисковия му профил.  Всеки фонд има проспект, в който е описана инвестиционната стратегия, което се одобрява от Комисията за финансов надзор и тогава фондът може да бъде предложен на инвеститори. Всички фондове имат проспекти и един опростен документ за инвеститори, в който на две страници е описано всичко важно за фонда: в какво инвестира, какъв е профилът и как се разпределят различен вид активи, какви такси има, какви са актуални резултати и пр. Тези документи задължително се публикуват на сайтовете на фондовете.  Всички фондове са задължени всеки месец до 10то число да публикуват актуалното състояние на разпределението на активите на сайта.  При нас, в ЕЛАНА Фонд Мениджмънт, има онлайн непрекъснато актуализираща се информация за цените, активите и резултати на фондовете. Ето, например за ЕЛАНА Еврофонд тук.
Рисковите профили по европейските стандарти, приети и от Българската асоциация на управляващите дружества, са:  фондове в облигации (инвестира в облигации и депозити); смесени консервативни фондове (инвестира в депозити, облигации и до 20% от портфейла в акции); смесени балансирани (ниско рискови 50% на 50% акции); фондове в акции (инвестират основно в акции). Можете да видите нашия материал за ниския риск при инвестирането, за да прочетете подробно за ниско рисковите фондове.

 -  Как се облага с данъци печалбата и има ли данъчни облекчения за определени групи ( пенсионери )?
Печалбата от инвестиране в български взаимни фондове е освободена от данъци за физически лица.  При юридически лица се плащат общоприетите 10%.

 -  По какъв начин могат да бъдат изплатени средствата? ( месечно ? )
Едно от предимствата на взаимните фондове е, че винаги имате достъп до парите си – подава се поръчка и в срок от 3-5 работни дни получавате инвестицията си с доходността.  

 -  Какви са размерите на фондовете, с които работите? Кои са главните инвеститори? Коя застрахователна фирма/банка обезпечава фонда?
ЕЛАНА Финансов Холдинг е една от най-старите институции на българския финансов пазар (1991 г.)  Фондовете ЕЛАНА са едни от първите лицензирани в страната от 2002 г. Тук можете да ги видите всички с подробна актуална информация за тях.
Общо активите, които ЕЛАНА Фонд Мениджмънт управлява са над 120 млн. лв. При взаимвите фондове има банки-депозитари, които са със специален лиценз и имат задължението да съхраняват активите на фондовете. Това е част от системата за защита, за която питате. В публикацията за рисковете сме описали подробно.
Във фондове ЕЛАНА инвестират както спестители, така и институционални инвеститори. Информацията за инвеститорите е конфиденциална и няма как да цитираме имена. Иначе ако питате за институционални инвеститори – основните играчи на българския пазар, пенсионните фондове, са инвеститори във фондовете ни, естествено.  

 - Колко е доходността сравнена със S&P500, Nasdaq в годините?
Трябва да имате предвид, че сравнение с американските индекси можете да правите само на фонд в американски акции. Не можете да сравнявате доходност на фондове с различни профили с един фондов индекс. Просто не дава вярна информация на инвеститора, защото е като сравнение на ябълки с домати.
Друг момент при сравнение с международните пазари, който трябва да имате предвид, е че лицензираният български пазар на фондове стартира 2002 г. Тоест историята на този пазар е по-кратка от американската.

 - Липсват и основни показатели като шарп, стандартно отклонение в годините, максимални допустими стойности за различия в дяловете?
На нашия сайт не липсва информация за стандартно отклонение и коефициент на Шарп. По стандартите всички фондове подават информация към сайта на Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД) за доходности, активи и стандартно отклонение.  На нашия сайт и двата показателя се изчисляват автоматично за всеки фонд, освен че подаваме информацията по закон.
Какво имате предвид под „максимални допустими стойности за различия в дяловете“? Фондове ЕЛАНА изчисляват всеки ден цена за 1 дял и се публикуват цена за емитиране (да си купите дял) и цена за обратно изкупуване (да продадете, за да си вземете пари).  В цените са начислени таксите, когато ги има.  

 - Какъв е интересът ми да си купя фондове, вместо акции или апартамент?
Няма най-добра и най-печеливша инвестиция. Всичко е въпрос на цели и времеви хоризонт - кога човек ще харчи вложените пари и какво очаква от тях. Фондовете са форма на пасивно инвестиране – вие оставяте група професионалисти да управляват парите Ви, след като сте се посъветвали с консултантите за избор на рисков профил според целите на спестяването.  Да инвестирате в акции – вече е активно инвестиране: това означава, че трябва да четете новини и отчети на компании, за да си изберете акции и да следите какво става с тях. В статията ни за ниския риск при инвестициите сме пояснили разликата между финансов инструмент и имот.  
А тук има кратко видео, от което можете да разберете за различните варианти за инвестиране.
Но най-лесно е да ми се обадите и да кажете какво точно на Вас Ви е необходимо, аз ще ви дам аргументирана посока според подходящото за целите Ви.

 - Каква е разликата между фондове и така наречените "пенсионни фондове"?
Отново ще Ви насоча към статията ни за ниския риск при инвестициите, където е отговорено на този въпрос. Както взаимните фондове, така и пенсионните фондове имат портфейл от активи с определена инвестиционна стратегия.  Но има разлика в законовите неща и ограниченията, защото задължителното пенсионно осигуряване се формира по различен начин и изпълнява различна цел.  

 - Инфлацията, която се очаква в близките години е между 2% - 3%, тоест кой от фондовете наистина ще запазят и вдигнат стойността на парите ни?
В следващите години инвестирането в депозити със сигурност няма да може да покрие инфлацията.  Дългосрочното инвестиране в ниско рискови, балансирани или високорискови фондове (в акции) е това, което може да покрие инфлацията и да запази стойността.  
Можем да Ви покажем сравнението за консервативен фонд с инфлация за последните 10 години, за да видите цикличността и в крайна сметка средните данни, ако бяхте направили 10-годишна (дългосрочна инвестиция).



За изчерпателна информация според Вашите цели направо можете да ни пишете лично съобщение или директно да се свържете с мен, когато Ви е удобно.
С пожелания за успешни инвестиции,
Николай Павлов
Директор "Връзки с инвеститорите" и
член на СД на „ЕЛАНА Фонд Мениджмънт“
Мобилен тел.: 0889 022 537
email: pavlov@elana.net

Дисклеймър:
Информираме настоящите и потенциални инвеститори, че стойността на финансовите инструменти и доходът от тях може да се понижат. Не се гарантират печалби и съществува риск за инвеститорите да не си възстановят пълния размер на вложените средства. Инвестициите във взаимни фондове, както и инвестициите на самия фонд, не са гарантирани от гаранционен фонд или с друг вид гаранция. Всеки работен ден инвеститорите могат да получат на български език документа с ключова информация, проспекта, правилата/устава на КИС в офисите на ЕЛАНА Фонд Мениджмънт, както и на www.elana.net.

# 64
  • Мнения: 141
Тъй като ние от „ЕЛАНА Фонд Мениджмънт“ имаме ясното съзнание, че темата с финансите е деликатна и не всеки желае да обсъжда финансовото си състояние публично, екипът ни прецени, че подходящи за потребителите биха били и индивидуалните консултации. Затова можете да изпратите Вашите въпроси към нас в лично съобщение, така че споделената информация да бъде само между Вас и консултанта, а не достъпна за всички потребители в темата. Очакваме Вашите въпроси с нетърпение и ще им отговорим максимално бързо и изчерпателно.

# 65
  • Мнения: 141


А сега и ние имаме въпрос към вас:
Успявате ли да спестявате всеки месец пари и как?

# 66
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 770
С моя мъж спестяваме от 3 години. Необходимостта се породи от желанието на по-големия ни внук да се вози на всички колички, където е нужно да се пускат по 1 или 2 лв. Решихме да събираме в касичка всички железни 1 и 2 лв., които имаме в края на всеки ден. Оказа се, че доста пари могат да се съберат, явно е въпрос на нагласа.
Със събраните пари, освен че успяхме да задоволим желанията му, вече 2 години плащаме почивката на море за вече многолюдното ни семейство.
Не сме забогатели с пари, но сме богати с деца и внуци.

# 67
  • Мнения: 2 170
Успяваме да пестим , но не в такъв размер както преди. Надявам се след няколко години обаче да се върнем към обичайния си ритъм на пестене.
Как пестим? Заделяме определена сума всеки месец , която шанс няма да се изкуша да изхарча, после още една , за всеки случай, защото непредвидени разходи има. Сметките ни са почти еднакви през различните месеци от годината , така че и те са предвидени. След като разпеределим финансите си  за всички нужди като храна, гориво , ремонти (когато се налагат) сме свободни да харчим остатъка както намерим за добре. С течение на времето обаче се затрудняваме да пестим повече- разходите по детето, ремонт на новата къща , смяна на коли и непредвидена , но желана бременност ни се струпаха в много малък период от време. За семейството ми работят принципи, които на други им се струват недостижими или пък неработещи. Не ни блазни хазарт, билетчета и други подобни глупости, пари за спестявания се отделят преди , а не след плащане на всичко останало, защото човек може да се изкуши и накрая да остане без спестявания. Разбира се , излизаме навън, забавляваме се с приятели, ходим по почивки и не живеем като скотове. Намирането на баланс в семейния бюджет не е лесно, но не и невъзможно!

# 68
  • София
  • Мнения: 15 910
Да, успявам да спестявам всеки месец.
Търгувам ДЗР с индекси и 2 -3 стоки при български брокер.
Преди години влязох със сума, която бях готова да прежаля.
Всеки петък си тегля седмичната печалба от брокера.
Доволна съм.

# 69
  • Мнения: 57
Благодаря за изчерпателният отговор.
И на въпроса.
Аз не мога да кажа, че "спестявам" в класическият смисъл на думата, защото за мене това е погрешна практика.
Не разделям доходите части. Харча колкото и когато си искам като си отговарям на 3 въпроса:
 1. Наистина ли ми трябва, тоест мога ли да карам без него и защо ми е ?
 2. Колко часа съм работила за това ?
 3. По-какъв начин ми помага да напредна в живота ?

Това, което ми остане след тоз подход е около 15% от месечните ми доходи разделям на 3 части:
  5% инвестирам в високо рискови начинания и разширявам портфолиото си от акции или пакети от акции, който следват основните индекси,
  5% държавни облигации
  5% акции свързани с недвижими имоти и отдаването им под наем
 
 Тоест накрая на месеца съм изхарчила всичко Laughing
 

Последна редакция: вт, 28 май 2019, 11:51 от milkiway

# 70
  • Мнения: 141


Образованието е една от неизменните ценности в нашата култура. Няма родител, който, освен за здравето на детето, да не мисли: „… и да го изуча“. Но толкова постоянни и нови грижи има по децата, че идеята с ученето стои някъде в бъдещето.
Да изпратиш детето си да учи в чужбина е заложено у нас като голямо семейно постижение. Въпреки ниския стандарт на България, проучванията показват, че около 40% от абитуриентите заминават да учат в чужбина.

Но дали семейство с нормални заплати може да изпрати децата си в най-добрите университети? Дали пък е толкова невъзможно? Далечен ли е Оксфорд?
Прочетете в новата ни статия ТУК.

# 71
  • Мнения: 3 051
Много интересна тема! Точно на тази вълна съм в момента и ми идва точно на време. Благодаря, връщам се да чета подробно.

Ще се радвам да науча повече за разликите и приликите при инвестирането във предлаганите от Вас продукти и в пенсионни фонодве? Рискове?

Последна редакция: чт, 06 юни 2019, 14:47 от Ско

# 72
  • Мнения: 54 045
Много интересна тема! Точно на тази вълна съм в момента и ми идва точно на време. Благодаря, връщам се да чета подробно.

Ще се радвам да науча повече за разликите и приликите при инвестирането във предлаганите от Вас продукти и в пенсионни фонодве? Рискове?

Виж тази тема
https://old.bg-mamma.com/?topic=1119610.msg38797101#new

# 73
  • Мнения: 468


Образованието е една от неизменните ценности в нашата култура. Няма родител, който, освен за здравето на детето, да не мисли: „… и да го изуча“. Но толкова постоянни и нови грижи има по децата, че идеята с ученето стои някъде в бъдещето.
Да изпратиш детето си да учи в чужбина е заложено у нас като голямо семейно постижение. Въпреки ниския стандарт на България, проучванията показват, че около 40% от абитуриентите заминават да учат в чужбина.

Но дали семейство с нормални заплати може да изпрати децата си в най-добрите университети? Дали пък е толкова невъзможно? Далечен ли е Оксфорд?
Прочетете в новата ни статия ТУК.


Добре де, платили сте си ОК!
Но не разбирам защо бълвате нови и нови теми, които застават отгоре, а не се ограниичите да добавяте предварително определените теми за разговор само тук!
В статията за студентството, поднесена в подходящия форум, агитирате за решение на проблема! Продукта който предлагате, като решение трябвало да носи ПОНЕ 7% ВСЯКА година. Вие имате ли такъв или само си чешем клавиатурите?

# 74
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Да споделя опита си с подобен инвестиционен фонд. След като шест години внасях всеки месец се оказа, че имам събрани по-малко пари, отколкото съм внасяла. Хем бях на т.н. Агресивен фонд. Обяснението им беше, че всъщност съм спечелила повече пари, но ми се виждат по-малко заради таксите при постъпването на парите всеки месец във фонда. Опитаха се да ме убедят, че съм на печалба и тя ще се увеличава, но простата бакалска сметка показваше, че съм на минус. Накрая се изтеглих парите и им пожелах успех. Ако ги бях сложила на обикновен депозит щях даже и малко на плюс да съм.
Подобни неволи има една позната, която е инвестирала в такъв фонд голяма сума пари. Ами на минус е.

Общи условия

Активация на акаунт