Оставяте ли тийнейджърите "да заспиват" вечер заедно със смартфона си?

  • 6 054
  • 88
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 262
Цитат
Либерален срещу консервативен подход.
...

пак теория.
истината е , че децата не обичат да са аутсайдери. децата правят towa, което децата около тях правят. не възрастните , а децата.
Т.е. ако едно дете иска да принадлежи на общността без да бие на очи като @различен@ то се занимава както другите.

Това е опита ми с моя син, който се интересува от фотография, природа и птици, но в класа си няма @група@. Съответно си се занимава с хобитата само в свободното време, ваканциите и пр. , докато в училище дума не обелва за камери и енциклопедии с птици . Там си показва смартфона, аповете и марковите дрехи.
Последните пък през ваканцията изобщо не го интересуват. Може да ходи с каквото му падне . 

Последна редакция: ср, 27 мар 2019, 23:07 от bella_ciao

# 61
  • Мнения: 19 272
За какви чак толкова ресурси става въпрос?
Фран сподели как е организирано при тях. Събират сутрин телефоните и толкоЗ. Ресурс може би за допълнителен половин час някой да ги събира и средства за допълнителен шкаф.
При нас ги оставят в началото на часа в някакъв шкаф. Ще разпитам довечера по-подробно.
Във Франция също ги забраниха. Мисля, че дори през междучасията. Не съм сигурна.
А пък ползването на технологиите за образователни или работни цели няма никаква връзка с това да играят или сърфират в соц. мрежи по време на час или преди лягане.

# 62
  • София
  • Мнения: 39 718
Снимката е от 2016та, т.е. децата са били 9ти кл. Сега телефоните са си у тях, но не се "цъка" и т.н.

# 63
  • София
  • Мнения: 1 082
Миналата година класната им отказа да ги събира под предлог, че са скъпи ?!?!?!
Тази година само за тестове ги събират и тарикатите, които ги хващат с втори, не получават особени наказания!

# 64
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 661
И при нас е така - учителите не искат да носят отговорност, ако се загуби/повреди нечий телефон, и съответно ако детето бъде хванато в час, има само устно предупреждение, при рецидив - разговор с родителите.

# 65
  • Мнения: 5 262
При нас никой не си играе да поема отговорности за чужди вещи. Има забрана. Ако не се спази има наказание забележка в дневника. При повторение следчасови занимания, което много мразят, защото докато дружките се черпят в дюнера или Макдоналдс провинилия се седи в стаята и пише някакви съчинения какво е направил и защо не трябва да прави така. После ги чете пред класа в час на класния... Общо взето при забележка свиват ушите  . При по нататъшни провиненич викат се родителите и се наказва със социална работа. И натам вече не ги знам точно.

# 66
  • Мнения: X
А пък ползването на технологиите за образователни или работни цели няма никаква връзка с това да играят или сърфират в соц. мрежи по време на час или преди лягане.

Абсолютно.
И аз съм привърженик на консервативния метод.
Трябва да им се вземат телефоните в час, защото те очевидно не могат сами да се контролират на възраст 10-17. Дали за да са модерни, готини, да преписват, да правят като най-якото момче/момиче в класа, все едно. Нямат задръжките, нямат преценката, че не е възпитано, удачно. Дори и възпитанието у дома не помага, когато са в училище правят друго. Ако този контрол е упражнен навреме, после като пълнолетни има повече шанс да развият зряло и умерено отношение към устройствата.

# 67
  • Мнения: 956
Темата ми е интересна и я изчетох.
Не оставям девойката да заспива с телефона. Имаме разбирателство по този въпрос. ЗА СЕГА. На 12 е.
При нас не се събират телефоните в час. Малко ми е странно как биха могли да намерят време И за това. На кабинетна система са, местят се за всеки час, висят в коридора и чакат да се освободи или отключи съответната стая... Знам, че има съученици, които си чатят помежду си в час, правят си селфита, дори момиче, което една учителка беше хванала да си пише и да си изпраща снимки с майка си...  Смятам (на 99%), че моето дете не е от тези, които "цъкат" в час. Често обаче се налага да снима с телефона нещо, което не е успяла да препише от дъската или от съученик. Примерно, тя прави контролна, която е пропуснала поради отсъствие, другите вземат урок и после снима урока. Полезен ѝ е телефона, много полезен в такива случаи. И заради това съм против да се събират телефоните в училище. Заради тези, които така или иначе не внимават, ще страдат и тези, които ги ползват за нещо полезно.
В друга тема скоро четох притеснения на една майка за това с какво се занимава детето ѝ на телефона - притеснения, които напълно споделям! И мен ме е яд, че детето си губи времето в гледане на тъпи клипчета, които не носят никаква информация, не учат на нищо, не дават нищо. Дори играенето на електронна игра ми се струва малко по-малко загубено време от гледането на нечии селфита, клипчета и броене на лайкове ... Говоря и говоря за това, обяснявам, показвам интересна информация, която може да намери бързо и да прочете за всяко нещо, което се сети... Дано има полза от думите ми!

# 68
  • Мнения: 2 885
Когато родителите и учителите са единни в правилата към децата, нещата ще се случат. При кандидатстване в начално и средно училище в Дъблин, подписах една камара документация кое е прието и кое не е:

Цитат
Mobile Phones/Personal electronic media equipment, will be confiscated and may be collected by the student from the Deputy Principal after school on the same school day with a resulting Saturday Detention. Subsequent breaches of the Code in class will be deemed as a continued disruption of Teaching and Learning and a breach of the Code of Behaviour and will result in further sanctions to include Suspension. (Note: the SIM card, battery, earphones or any other attachments are defined as part of the mobile telephone).

Any usage of the internet, digital media, social media sites or mobile phone which intrudes on the privacy and dignity of staff, students or their families is deemed a serious breach of the school Code of Behaviour and/or Anti-bullying Policy and may result in a sanction up to and including expulsion.

Disruption of teaching and learning is considered a serious breach of the Code of Behaviour and may result in Suspension in the first instance. Persistent disruption of Teaching and Learning may result in a student being referred to the Board of Management.

The use of personal recording devices, of any type, which is strictly forbidden in the school and grounds or on any school activity, is considered a serious breach of the Code of Behaviour and may result in a sanction up to and including expulsion.

# 69
  • Мнения: 1 460
Това е чудесно, Нем!  Тези правила в полза на учениците, за да бъде пълноценно тяхното обучение и улесняват преподаването на учителите! Освен всичко останало, изграждат авторитета на преподавателите. Без авторитет не е възможно ефективно обучение и възпитание.

# 70
  • София
  • Мнения: 1 082
В България единственото правило е, че телефоните са забранени за използване в час, записано е в закона за образование.
Проблемът е, както писах вече, че ръководствата на училищата, неглежират проблема, защото пък от Министерството никой не им държи сметка.
Това е Държавна политика. Темата не е за образованието, но с тези телефони в ръка, изобщо не можем да говорим за образование.

# 71
  • Мнения: 1 004
Темата не е за образованието, но с тези телефони в ръка, изобщо не можем да говорим за образование.
Темата беше формулирана дали родителите оставят децата си да заспиват с телефоните си. Оказа се, че много родители не могат да контролират ползването на смартфони от децата си, но очакват училището да наложи такъв контрол. Общо-взето, каквото обществото, такова и училището- прехвърлят си топката един на друг вместо да си свършат работата.

# 72
  • Мнения: 5 262
защото чат групите се създават в у-щето и са основно от деца от класа и пр. т.е. свързани са съвсем и трябва взаимна работа, а не ... вие се оправяйте какво искате от нас.

# 73
  • Мнения: 1 004
Права си. Но точно взаимната работа липсва тотално.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 082
Права си. Но точно взаимната работа липсва тотално.

-----------------------

Според мен  само учителите имат полза непрекъснато да размиват проблема, основно заради мързела и безотговорността си.
Представете си, че някои родители искат децата им по цяла вечер да играят на телефоните си и им е все едно какво правят в училище. Това освобождава ли Училищните власти от отговорност?
В къщи да правят каквото искат, на обществени места трябва да има правила, контрол и наказание.
Това няма в България. Даже и зачатие на желание няма у Министъра. Сигурно са единици учителите, които упражняват контрол.
Всъщност, това което казвате е направо нелепо. Все едно да няма Правосъдие, а да разчитаме на домашното възпитание.

Общи условия

Активация на акаунт