(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 38)

  • 35 642
  • 765
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 936
cvete7575, аз пръсках до 4 цвят с доматин. Домати имахме до втората китка, нагоре всичко изсъхна и опада. Спрях да пръскам след като човека който ни даде разсада каза, че отдавна не пръска а почуква цветовете леко, както например медицинските сестри почукват спринцовката преди инжекция/ извинявам се за тъпият пример, но нагледно ми е по лесно да обяснявам/. В последствие ми дойде по лесно да разтръсквам за кратко, но енергично цялата конструкция на парника която е от арматура и съответно растенията са навързани на телове. Получава се едно "разтрисане" и сега имаме доста вече домати, но като цяло за бране между първите и тези които сега очакваме да станат в момента нямаме.
Така, че моето мнение е да не купуваш и да не доматиш.

# 721
  • Мнения: 705
От нашия боб капитана т.г. само три гнезда не поникнаха, засадихме друг и поникна, сега цъфти. Краставиците ни тази година не поникнаха всички.

# 722
  • Русе
  • Мнения: 2 605
tontoneva,  първо много ти благодаря ! Второ, и аз като неразбираща питам..идеята е да се докоснат външното съцветие на цвета и центъра ли..или от цвят на цвят? малко са ми доматите и мога да взема памуче от цвят на цвят  да ходя, ако трябва?
Иначе това с разтърсването вчера се опитах да го направя, но не мисля, че се люлее достатъчно...Ами като ходя между тях с доста големия си габарит, а те редовете са ми наблиза///не върша ли работа?

# 723
  • Мнения: 705
Аз разправям тук че тиквичките ми още не са цъфнали, и отивам днес да ги видя, и какво да видя те дори били родили, а аз си мислех че още не са цъфнали.

# 724
  • Португалия
  • Мнения: 3 957
аз имам само 6 гнезда тиквички,и като всяка година,все си мисля,че са малко
вече 3 пъти бера,днес пак
краставиците дават доволно, а днес ще е и първия червен домат
само съм закъсняла с патладжана-още е на 2ри кръстосан лист

# 725
  • Мнения: 705
аз имам само 6 гнезда тиквички,и като всяка година,все си мисля,че са малко
вече 3 пъти бера,днес пак
краставиците дават доволно, а днес ще е и първия червен домат
само съм закъсняла с патладжана-още е на 2ри кръстосан лист

 Ние тази година малко ги съкратихме тиквичките, само 4 гнезда, защото м.г. забушиха цигулките. И сега са 4:4   . А пък от пъпешите само едно гнездо ми поникна, динята две. Нещо ми изяде саксииния пипер, тагетиса, и цинията.

# 726
  • Мнения: 1 705
При мен - охлюви. Колкото и да е странно, налазили са даже и кактусите, на единия бяха изяли половината цвят, Да не говорим за пипера и петуниите, оставят им само дръжки да стърчат от пръстта, аз садя, сутринта клечка останала...

# 727
  • Русе
  • Мнения: 2 605
Веднъж по този повод си мислех,че халюцинирам - слагам вечерта 3 корена тагетес, сутринта нищооооо...викам си, аз наистина посадих ли ги?
 Много охлюви има и при нас, много е трудна борбата с тях без препарати Simple Smile

# 728
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
За охлювите тагетеса е деликатес и се сади около зеленчуците, за да го ядат него...
Аз ръся утайка от кафе около растението, за да не могат да го достигнат. При нас има едни голи, като са малки се крият в почвата. На салатата ми изяждат първо сърцевината и тя спира да расте...🙄
Аз никаква реколта нямам още ☹

# 729
  • Мнения: 6 893
Здравейте! За първи път гледам чери домати, на терасата у дома, и имам питания към по-знаещите.
Как да пръскам с Доматин? Само веднъж изобщо на цветче или повече, по-често? Досега съм пръскала всяко цветче само по веднъж.
Каква е причината някои цветчета да "връзват", а други да изсъхват и да опадат въпреки пръскането?
Забелязах петна по долните листа, четох за болести но не съм сигурна дали наистина са болни или слънцето им е дошло в повече.. Обикновено питам продавача в агроаптеката, но сега ги забелязах и ще ги мисля утре цял ден докато отида.
Ето снимка на листата:
https://---shortener8712-2K8nZTp
Извинявам се за аматьорските въпроси, но все отнякъде се тръгва 😊 и благодаря предварително.


Връзват тези, които са опрашени, другите изсъхват и падат. Аз гледам балконски дребни сортове - Вилма и Вилнюз, колкото да си начеша мерака да вкуся истински домат. Слагам ги по напред да ги ветрее, за да се опрашват. От време на време разклащам китките и стеблата, пак с тази цел. Вече са вързали, остава да узреят.
Ето информация и методи на опрашване https://madlovefarms.com/6505-the-best-ways-of-pollination-of-to … oes-in-greenhouse


# 730
  • Мнения: 705
Нашите балонски идул, и ацтек не поникнаха. А тагетеса наистина май са охлюви, защото по саксията и почвата има някакви лъскави следи, а в градината не го ядат, а там най много ги намирам охлювите

# 731
  • Мнения: 6 893
О, с тагетес така и не успях пред блока - и семена хвърлях, и цъфнали разсади слагах, всичко изгризват до дупка. Странното е, че пред съседния вход стават тагетесите.

За охлювите тагетеса е деликатес и се сади около зеленчуците, за да го ядат него...
Аз ръся утайка от кафе около растението, за да не могат да го достигнат. При нас има едни голи, като са малки се крият в почвата. На салатата ми изяждат първо сърцевината и тя спира да расте...🙄
Аз никаква реколта нямам още ☹
asyalein, с тази утайка от кафе ме подсети, че преди години бях гледала да ръсят по почвата суха вар и едри дървени стърготини срещу охлювите. Не можели да се преборят с тази екстра и да пълзят по нея.

ismailyk, бях пробвала м.г. и с идул и ацтек, станаха, но май са доста дребни сортове. Сега съм сложила в сандъче новите, ще видя кой от двата ще ми хареса повече. То при мен са хибрид между декорация и плод.

Детка-петка, попаднах на този пост:

Скрит текст:
Цитат
Цитат на: Stefisisi в ср, 20 фев 2019, 14:04
Цитат на: Kristaline в ср, 20 фев 2019, 11:31
Добри, отскоро съм в темата и затова не съм видяла снимките на плоскореза ти. И аз се нуждая от такъв инстумент, че имам годен само един- мотика осми номер, да ми пази сянка, до каря на лятото бицепса ми става като на Шварца с нея.
И аз уж четох в нета, за какво служи, но не разбрах много. Може ли някой да ми обясни? А също и подходяща ли е за глинесто- песъчлива почва, която тепърва ще се обработва?

Като каза глинесто-песъчлива се сетих за това, https://youtu.be/-0jE_mrmAmA
Много полезен клип. Това са принципите на природното земеделие: не се копае, земята винаги да е покрита (мулчирана) и т.н.
Прилагам го вече 2 сезона и резултатите са удивителни. Структурата на почвата се подобри, вече не е толкова глинеста, става все по-рохкава. Развъдиха се много червеи, които правят плодородието. Мулчирането запазва влагата, не се полива толкова често.
Обаче се появиха много къртици, които се хранят с червеите. С тях още не мога да се преборя. Макар че не са ми направили бели по растенията. Но тия купчинки пръст са повече от неприятни.
Не използвам химия, а растенията са много по-здрави и сами се предпазват от заболявания.
Направила съм и т.н. плодородни лехи - само там обработвам, не стъпвам по тях, не ми се налага да прекопавам.
Вече нямам толкова много работа в градината, както преди, а резултатите са много по-добри.
Силно препоръчвам на всички!
https://www.bg-mamma.com/?topic=1057617.540

Би ли споделила малко повече за твоя опит? И от къде се снабдяваш с мулч от дробени клони?

Гледах клипа внимателно и през цялото време не можах да се отърва от усещането колко е тъп този американец, ако всичко казано, разбира се, е истина. Израсъл във ферма, а не разбрал, колко е важна почвата и, че не навсякъде е еднаква. Купил терен на място с тотално неплодородна почва. Къде е спал, като е избирал?! То е очевАдно, че почвата там е ама повече от спечена, каменлива, неплодородна и не става за нищо. И какви знания е имал, щом не е знаел от малък за мулчирането, та се е наложило да открива Америка... Ама наистина големи открития е направил! Да беше питал някой българин, щеше да му ги каже набързо всичките тези неща. А като гледам и ябълките подрязва като бонсаи...

Това, което зная е, че структурата на глинестата почва се подобрява с вкарване на слама, конски тор, че е по едър, пясък и заораване на всичко това. Така структурата се подобрява в дълбочина. Чела съм, че засаждане на детелина и заораване също подобрява. На мене ми звучи много логично тези подобрители да се заорат, а не само да се ръсят отгоре, защото така за по-кратко време, че се получи по-добра и плодородна структура на по-голяма дълбочина. Ако само се трупа мулч отгоре, ще трябват много пластове и много повече време, докато се разложи и се постигне достатъчна дълбочина. А иначе и баба знае, че с мулч се спира поникването на плевели, стига в самия мулч да няма семена и се запазва влагата в почвата.

За кой ли път се убеждавам, че тук, в България, сме благословени. Ние имаме много вода и добри почви на повечето места...

Последна редакция: пт, 21 юни 2019, 12:19 от Diorela

# 732
  • Мнения: 705

Марулята ми расте бързо, но вече започва да се съсипва, как мога да я съхранявам за по дълго?

# 733
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
не можеш.
стане ли топло, изкарва цвят и започва да горчи Sad както и спанака.

опитахме манголд и кейл като заместител на спанака и марулята. кейла се оказа не нашата салата, но манголда...
Simple Smile брахме цяло лято, цяла есен и напролет още толкова.
и се самозася, та раздадох на половината село.
става за салата (една идея по-жилав от спанака е), става за готвене, става и за сарми Simple Smile

# 734
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Има сортове салата, които не изкласяват. Тях садя лятото с 3 седмица разлика, така не стават едновременно.

Кейл имам два сорта и само сготвено го ям. Много са ми жилави.
Манголд не се тачи в нас и никой не иска да го яде. Иначе дава доволно листна маса.

Днес бях два часа и половина в градината.
Моето броколи има една розичка. А засаденото от фермерката е като от магазина. Някой знае ли защо? От жегата ли е?🤔

Ето ми царевицата:


Общи условия

Активация на акаунт