(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 38)

  • 35 368
  • 765
  •   1
Отговори
# 60
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
моите бяха с капково. идеални бяха. хапнахме доволно, сложихме и в буркани и във фризера.
не копая, само плевя, но без да се увличам Simple Smile
не пръскаме и не торим.
може би е до сорт. нашите бяха купуван разсад, лилави обикновени, лилави дълги, лилаво и бяло на райета и зелени топчести.
само шарените бяха с по-слаба реколта.

# 61
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212

Не съм садила още лука .Зимния чесън ми е на 3 листенца . Трябва да го полея със зелева чорба ,  ама се замислям дали , да не ръсна моркови около лехите с лука??
 
Против  колорадския бръмбар не беше ли горчицата? Синап ли беше на български??/-

# 62
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
https://fermera.bg/моята-вила/зеленчукопроизводство/item/22246-к … на-прозореца.html
Как се подхранва разсадът от домати, отглеждан на прозореца.

Последна редакция: ср, 13 мар 2019, 22:18 от мамаРаче

# 63
  • Мнения: 5 955
Три години купувах готов разсад за патладжан, на капково , без  прекопаване. Предоволно имам и през лятото хапваме и за зимата слагам във фризера.Едни по тумбести, други по издължени. Тази година сама ще си направя разсад, да видим какво ще се получи.

# 64
# 65
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Да се отгледа силен и здрав разсад от домати е нужно правилно и навременно торене на растенията. Ще ви дадем признаците на липса на елементи и как да справите с тази ситуация.
При отглеждане на разсад на перваза на прозореца се препоръчва да се направят няколко подхранвания: първо - след появата на 2-3 същински листа, второ и трето - на всеки 10-12 дни, а четвърто - 5-7 дни преди разсаждане в почвата в градината. Универсалното подхранване се състои от 2 компонента: дървесна пепел и течни органични торове (например от едър рогат добитък).
На 10 литра вода се добавят 3 супени лъжици органичен тор и 1 шепа дървесна пепел. Първо се поставя дървесната пепел – разбърква се добре и след няколко часа се добавя тора, след което отново се разбърква добре.
Но при неблагоприятни условия на отглеждане това подхранване не е достатъчно. Това може да се прецени по външния вид на растенията.

Какво липсва на доматеният разсад?
Ако на растението му липсва азот, листата му стават зеленикаво-жълти с червеникави жилки от долната страна. При тази липса ефективно средство ще бъде пръскането с разтвор от 1 литър оборски тор, който се разрежда в 10 литра вода.
Ако на листата се появяват светло жълти петна, а новите листа стават твърде големи или деформирани, тогава доматите се нуждаят от калций. Разсада се пръска с разтвор на дървесна пепел с вода или калциев нитрат (20 г в 10 литра вода). Разсадът може и да се полее два пъти с вода, в която са варени яйца.
Листата на доматите жълтеят и при липса на желязо. Между жилките на младите листа често се появява хлороза, а след това тя засяга и старите листа: те покафеняват, жълтеят или стават бели. При дефицит на желязо се пръска с 0,25% разтвор на железен сулфат (зелен камък).
Пожълтяването на листата на доматения разсад може да бъде причинен от ниски температури и от неправилно поливане.
Ако листата са завити навътре, на растението му липсва фосфор. Най-лесният начин да се компенсира тази липса е пръскане с екстракт от суперфосфат - 20 супени лъжици се заливат с 3 литра вряща вода, поставят се на топло място и често се разбъркват. След един ден суперфосфатът се е разтворил. Отмерват се 150 мл суперфосфат от получената суспензия и се разреждат в 10 литра вода, като се добавят и 20 мл азотен тор, защото без азот, фосфорът слабо се абсорбира.
При недостиг на калий, връхните листа на доматите са навити, а на долните се получават пригори по краищата. В този случай е необходимо растенията да се подхранят с калиев сулфат (15 г на 10 литра вода).

# 66
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ок, явно не е от поливането и копаенето.
ще видим тази година дали патладжанът ще роди нещо.

ще му сложа повечко тор, четах, че обичал...

# 67
  • София
  • Мнения: 714
Здравейте ,аз съм начинаещ градинар . За първа година ще се занимавам с това . Ще ми е много полезно да ви чета .

# 68
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Здравейте от мен, днес сложихме оборска тор в градината, другата седмица, ако времето е хубаво ще орем, фрезоваме и слагаме картофите (От моите останаха 3 касети дребни и прокарали вече) , лук и моркови. Днес подрязахме асмата. Айде,  започва се 🤗

# 69
  • Мнения: 705
Здравейте. Бихте ли ми препоръчали сорт картофи който да са едри. Омръзна ни всяка година да садим ситни, и да вадим ситни , за това тази година сме решили да търсим сорт които да са едри

# 70
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Тук хвалят някакво  холандско семе, но не му знам сорта. Аз слагам местен картоф, излиза среден размер, но е много вкусен както печен, така и варен.

# 71
  • Мнения: 589
Здравейте. Бихте ли ми препоръчали сорт картофи който да са едри. Омръзна ни всяка година да садим ситни, и да вадим ситни , за това тази година сме решили да търсим сорт които да са едри
За да са ви едри картофите, трябва да си купите специално семе за картофи, което е селектирано. Ние купуваме от http://agrico.bg/produkti/posadachen-material/ . Вярно скъпи са но се отплащат. Купуваме една година ,втората си оставяме семе от нашите , третата година отново купуваме. Всяка година спада раждаемоста и затова на третата година купуваме ново семе. Другото много важно, което ми казаха ,че когато се "рътат" картофите раждат повече. http://agroplovdiv.bg/2266/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B5-%D1%8 … Dfd1rGjDjBxdswazM      Това сме го изпробвали и е вярно.

# 72
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
за мен големината няма значение, важен ми е вкуса.
в Германия рядко си намирам вкусни картофи.
знам, че картофите за пърж. картофи като полубарикат не достигат до търг. мрежа, изкупуват се директно. те са големи, с правилна форма, без "очи" и тъмни петна. така загубите при белене и рязане са минимални. предполагам са хибриди.

иначе се продават три вида (няколко сорта от всеки вид): остават твърди при варене, оставят относително твърди, при варени стават меки.
аз предпочитам последните, защото са чудесни за карт. пюре, пърж, картофи и яхнии, но предлагането е по-малко и цената по-висока.
другите са ми дървени и безвкусни.

миналата година имах розови, лилави и жълти картофи. нито един вид не ми хареса. варих, пеках, пържих - не. Naughty

# 73
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
навремето смятахме, че розовите картофи са по-вкусни.
де години вече гледаме жълти и розови, е... жълтите се разваряват, стават  и на ядене и на пюре и на салата и за нас са по-вкусни. розовите остават с каквато форма ги нарежа, но не са така вкусни.
може и при тях да има сортове, не знам.

# 74
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Навремето отглеждахме червени картофи само за пържене. Бели,сипкави, лесно развиращи се и много вкусни за готвене и печене. Сега нямам семе и от двата стари сорта. Тези в сортови семена са все холандски хибриди без никакъв вкус. Искам си старите български сортове, нищо че са по дребни и по-малко родовити.

Последна редакция: пт, 15 мар 2019, 21:21 от мамаРаче

Общи условия

Активация на акаунт