Отговори
# 30
  • Мнения: 5 673
Това означава ли, че ако съпруга отиде да изтегли потребителски кредит без знание на жена си, после реши да не го изпаща , няма да търсят жената или това задължение се води "обща имуществена" т.е. като семейство са солидарни съдлъжници ?
Означава, да, съпругата няма да бъде търсена да плаща. Кредита е ЗАДЪЛЖЕНИЕ, а не ИМУЩЕСТВО. Съпругата ще я търсят само ако е поръчител или съдлъжник /двете са различни понятия, но с един и същ реален ефект върху дохода, ако основния длъжник спре да плаща/. За да бъде във въпросните категории поръчител/ съдлъжник трябва да положи подписа си под договра за кредит.
Разибра се в по-стари времена имаше тук-там лоши практики на банкерите, особено ако са познати на кредитополучатиля да вписват този и онзи за поръчител без негово знане, като се полагат фалшифицирани подписи. Тогава пак се търсят вноските от лицето - поръчител, пък то ходи отделно да доказва, че не е информирано и не е участвало лично в подобен род сделка. Но това си е вид измама, наказуема съгл. законодателството и за да се случи банкерът също участва в нея. Т.е това не  епрактика и не е законно.

# 31
  • Мнения: 68 370
По ГПК, ако имуществото на дръжника е недостатчъно да покрие дълга, принуд.изпълнение се насочва към общо имущество , като се описва цялото , а се изнася на публична продан половината.

# 32
  • Мнения: 5 673
По ГПК, ако имуществото на дръжника е недостатчъно да покрие дълга, принуд.изпълнение се насочва към общо имущество , като се описва цялото , а се изнася на публична продан половината.
До това се стига в краен краен краен случай. В по-преден пост описах цялата процедура. Обикновено по потребителските кредити има поръчител или съдлъжник. Обикновено банката прави многократни и дълготраещи опити да прибере от длъжника ПАРИ. Доста често при потребителските кредити има поръчител или съдлъжник.
До продажба на имущество, от което длъжника има 1/2 идеални части се стига като най-последен опит за събиране на вземането, защото процедурата е дълга, сложна, оспорима и с неизвестен резултат.
1/2 идеални части от апартамент или дворно място никой няма да иска да купи защото няма какво да ги прави, за да се продават движими вещи СИО трябва по неоспорим начин да се докаже правото на собственост върху тях - ф-ри, договори за покупка и др.подобни.
За да има продажба на общо имущество /продават се 1/2 идеални части от него - т.е дела на длъжника/ дългът е минал през съдебна процедура и е стигнал до съдия изпълнител или колекторска фирма.
За мен от съществено значение не просто правната норма, но и случаите при които се прилага и начина по който се прилага.
Т.е само законовата възможност по ГПК не означава, че имуществото е застрашено реално.
Още малко аргументи за тезата ми, че до СИО се стига относително рядко:
1. Рядко нормален трудещ се взема кредит с ясната идея, че няма да го връща. Ако кредита е взет без знанието на съпругата, длъжника по принцип има интерес да го връща, за да не се разбере в семейството.
2. За да няма по договора за кредит поръчител или съдлъжник означава, че или кредита е малък или длъжника е на високо платена работа в момента на вземане или срока за връщане  е кратък. Всичко това са предпоставки кредита да бъде нормално върнат.
3. Ако се изпадне в неплатежоспособност има две опции:
- семейството не е пред развод - всички дружно се стараят да платят
- семейството е в развод - поделя се имуществото и съпругата пак не страда материално от невърнатия кредит на съпруга.
Така, че не се плашете, не го мислете и се старайте да има доверие в брака, а не детайлно познаване на ГПК!

# 33
  • Мнения: 68 370
Ако обаче длъжникът и съпругът му намат доходи, а само един общ апартамент, ще не ще банката или който и да е кредитор ще насочи изпълнението срещу апартамента.
А ваденето на изпълтителен лист в едно заповедно производство е лесно и бързо. От там до описа също пътят е кратък.

# 34
  • Мнения: 5 673
Ако обаче длъжникът и съпругът му намат доходи, а само един общ апартамент, ще не ще банката или който и да е кредитор ще насочи изпълнението срещу апартамента.
А ваденето на изпълтителен лист в едно заповедно производство е лесно и бързо. От там до описа също пътят е кратък.
Няма банка, която в днешни дни да даде ПОТРЕБИТЕЛСКИ кредит на хора без ДОКАЗАНИ доходи за поне 6 месеца преди момента на искането. / регистриран в НАП безсрочен трудов договор, редовно подавана информация в НАП за осигурителен доход и осигурителни вноски и добър имидж на предприятието -  защото и това се гледа неформално при отпускане на кредита/ .
Ако в даден момент от периода на плащане на кредита се спре плащането на вноските банката започва да кани длъжника да се издължи, водят се разговори за предоговаряне, разсрочване и др.
Всички физически лица, които теглят кредити следва да разберат нещо важно БАНКИТЕ НЕ СА БРОКЕРИ НА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ ИЛИ ТЪРГОВЦИ НА СТАРИ ВЕЩИ. Те искат да си приберат ПАРИТЕ, а не да ви продават имотите и вещите, което е свързано с много допълнителни главоболия и разноски за тях.
Ако кредита е изтеглен само от единия съпруг, а другият НЕ Е поръчител и/или съдлъжник /изначалното питане беше за тайно от другия съпруг изтеглен кредит/ изпълнението се насочва САМО към 1/2 от семейния апартамент.
Хайде всеки един от вас да си помисли би ли си купил 1/2 апартамент в съсобственост с нечия чужда съпруга и деца???? Т.е такава продажба е реално НЕОСЪЩЕСТВИМА. Да - може да бъде запориран дела за да не бъде продаден, но на реалния пазар на недвижимости /вкл.продажбите от ЧСИ/ е непродаваем.
Банките знаят това много добре. За това и се нароиха въпросните колекторски фирми. В случай като описания от вас банката по-скоро ще си продаде вземането на тях, отколкото да се занимава с продажба на апартамента.
Какво правят колекторските фирми за да събират дълговете не мога да къжа, защото нямам практически опит. Само съм чувала за телефонния тормоз.
Да - по закон може да се продава всичкото имущество на неплатежоспособния длъжник, да - когато се стигне до там вероятно ще пострада и семейното имущество. Но шансовете това да се случи в практиката не са особено големи и при всички случаи неинформираният съпруг ще разбере как стоят нещата доста преди да му бъдат отнети вещите или жилището.

# 35
  • Мнения: 4 564
Дори длъжника да е неплатежоспособен, доколкото знам, ако кредита не е с ипотека, а потребителски има право на несеквестируема собственост. Само, че не знам колко кв.м. жилище му се полагат. Или ако жилището е едно семейно, май нямаха право да го взимат... Някой по запознат да каже. newsm78

# 36
  • Мнения: 45
Дори длъжника да е неплатежоспособен, доколкото знам, ако кредита не е с ипотека, а потребителски има право на несеквестируема собственост. Само, че не знам колко кв.м. жилище му се полагат. Или ако жилището е едно семейно, май нямаха право да го взимат... Някой по запознат да каже. newsm78

Щом жилището е единствено може да бъде запорирано но не и отнето и продадено.
То е несеквестируемо и отделно пише кои вещи в жилището са несеквестируеми и кой са секвестируеми.
Например ако имаш два телевизора единия е секвестируем.

# 37
  • София
  • Мнения: 12 201
Да се включа в собствената си тема и да отговоря на зададеният от мен въпрос, тъй като вече имам опит с това.
В момента е възможно при добри доходи с онлайн заявка получаването на потребителски кредит до 80 хил лева.
Одобрението е буквално за ден и може да се подпише договора още на следващият ден, ако желаете с лична карта, без да е необходимо мъжът ви да присъства. В заявката за получаване на потребителски кредит обаче, трябва да попълните декларация за свързаност, тоест да посочите данните на мъжът си, ако сте женени.
Одобрението важи един месец, като след като изтече може отново да пуснете онлайн заявка, като няма причина да не получите одобрение отново, ако всичко е по същият начин.
Първият път пуснах заявката, просто за да проверя дали биха ме одобрили на максималната сума, след което отказах даденото искане и изтеглих  потребителски кредит за сумата, която ми беше необходима реално.

# 38
  • Мнения: 19
Взимането може без негово знание, но ако не връщаш ще погнат и него!

Общи условия

Активация на акаунт