Как се създава режим на сън на дете на 1 г

  • 7 786
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 289
След като снощи заспа в 12, събужда се 2 пъти да пие АМ и се събуди сутринта в 8... Реших да пусна темата. Синът ми вечер заспива много късно, но дори не е в един и същи час. Сутрин става рано, имайки предвид в колко е заспал. Денем спи по 1-2 часа понякога наведнъж, друг път на два пъти.
Искам съвет. Но не от майки, чиито деца просто са си изградили сами удобен режим за родителите. Тези са много силни в развиването на теории как трябвало да има режим детето... А детето просто не иска да спи рано! На люлка, гушнат... не и не - върти ср, изнервя се и в крайна смеъка запива пак 11-12 часа. А сутрин и да го събудя в 6, просто ще компенсира със съня през деня. И нощем, ако не му се даде мляко, ще крещи истерично.
Някой да е преборил такива проблеми?

# 1
  • Мнения: 30 802
Подготвяш се психически, че още 4 години няма да има нормален сън, действаш на парче, даваш мляко и чакаш да го израсте. Две от децата ми от раждането спяха много зле, чак към 4-5г. се оправиха. Може някои техники да подействат и да започне да спи добре, обаче все пак си бъди подготвена, че може да не подействат и пак да има лоши периоди. Примерно болест, зъбоникнене, тръгване на ясла, ако ще го пускате. Сега животът му се променя много, нормално е сънят да страда.

Да не се превъзбужда през деня? Какви са му заниманията? Излиза ли, за да се измори? Трябва да откриеш кое го превъзбужда и да спрете с него. Трябва да му направиш период на скука около заспиването, да усеща, че няма да се занимавате с него и че е време за сън.

Може и да го вдигаш в 7.

Не махай още дневния сън, той дори помага за нощния сън.

Освен това сънят при човека е на периоди - през 2 часа има "прозорец". Тоест ако заспива в 23, явно сте изпуснали прозореца в 21. А за да хванете прозореца в 21, трябва вечеря в 7, къщата да утихне, къпане в 8, скучни игри и в 8:30 да е в спалнята и да си говорите тихичко, без натиск да заспива, но и без занимания и друскане, люлки и други.

# 2
  • Мнения: X
В колко часа му е последния дневен сън? На тази възраст е нормално интервалите на бодуване да са до 5 - 6 часа. т.е. ако вторият сън приключва в 18:00 часа няма как детето да заспи преди 23:00. Е, има и такива поспаливи деца, но твоето явно не е от тях.

Струва ми се малко общото количество сън. 8 часа нощем 8със събуждания) и 2 часа денем са доста малко за неговата възраст. Отдавна ли е така или от скоро? Банално, но ако е от скоро да не би да го мъчат зъби или нещо друго?

Нощем млякото си го давай, не го оставяй да реве истерично няма смисъл.
Като за начало гледай през деня след 16:00 часа да не спи. Постарай се да се поизмори от игри, но не и да се преумори и превъзбуди прекалено. Към 20:30 започнете с приготовленията за сън.
Има ли ритуал за заспиване, как се приспива?

# 3
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Нормално е за тази възраст. Някои деца, като на Сирената, чак към 4-5 си оправят режима, а други към 3тата годинка като моето. Но при него имаше и това, че ходеше на ясла, а после на градина и явно там се уморяваше и започна да спи по цяла вечер без да се буди.
Не буди детето като спи, понякога и недоспиването при малките води до такива късни заспивания вечер и будения през нощта.
Щом основно спи по веднъж на ден, значи скоро ще се махне 2рата дрямка през деня.
Ние оцеляхме като си лягахме следобед с детето за дремем, но вземахме детето при нас да спи. Така отнасяхме по 3 часа сън. Преди година и малко спряхме всички да спим следобед, детето ми е на 7 вече. И пак на морето спим след плаж всички.
Дали я има или няма следобедната дрямка на тази им възраст, тя не влияе кога записва и дали се събужда вечер. Спокойно може, както е посъветвала Сирената, към 8 вечерта да се спират дразнителите и да си намерите спокойно занимание. Тихи игри, приказки, гушкане в леглото. Но заспиването рано не е гаранция, че няма пак да се събуди вечерта. Спокойно може да заспи в 21 и да се събуди в 12.

# 4
  • Мнения: 30 802
Те моите и по-рано оправят режима, но чак на 4-5 вече спират изненадите. Защото дори режимът да е ОК, има случаи нещо да се превъзбуди, наплаши или просто ей така и сънят пак да се скапе. Нещата се стабилизират предсказуемо по-късно.

# 5
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Може, но при нас след 3тата годинка съня се оправи. Сега, всеки има периоди на щръклица вечер, включително и големите - просто не могат да заспят или сънуват нещо и се събуждат и до там със съня, но те са по-скоро изключение.
Събуждане заради сопол, кашлица или висока Т не ги броя, те пак са изключения от правилото.

# 6
  • Мнения: 46 510
Аз не можах, но честно казано и не намерих причина да изтезавам детето си.
Докато тръгна на градина на 3 г. сама определяше режима си. Вечер лягаше в 24 ч., пиеше 1 и път мляко, сутринта пак, и после сън до 12 ч. на обяд.
Мен ме устройваше идеално, детето се чувстваше добре, здраво, весело, имаше апетит, развиваше се нормално, нито неразположения от зъби имаше, нито нищо. Е, защо да бутам нещо, което очевидно е ок за детето?
Не може всички да са по калъп.

Сега, ако нещо го налага, вашият режим или видимо не се отразява добре на детето, тогава прилагай насилствени мерки (по друг начин няма да стане), но ако не пречи на живота в къщата, остави така.

Притеснявах се как ще става за градина, но с навършването на 3 г. (падна се 1 месец преди градината), изведнъж започна да става в 8-9 и да заспива вечер в 21-22 ч., никога не се появи проблем с адаптацията там или ставането сутрин, изстрелваше се веднага, много обичаше да ходи. Просто понякога природата си знае работата.

Един ден се заговорих с бабата над нас, че нашето ляга късно, тя има внуче на същата възраст, оказа се, че и тяхното заспива след 24 ч., но за сметка на това става в 5-5:30 Laughing

# 7
  • Мнения: 289
Измаря се, но чак да се превъзбужда... Не знам. Той е много активен като цяло. Не мисля, че има причина като "зъби" за това. Последния дневен сън може да му е на обяд, може да му е в 5 следобед. Абсолютен хаос. А режимът ми е нужен и на мен. С автоимунно заболяване съм и като цяло недоспиването изобщо не ми е добър вариант. А той е по-нервен някои дни, като в момента, защото 8 часа сън за толкова малко дете е абсурдно. Така че и на него не му е добре така. Навсякъде чета как било важно да има режим... Ами да дойдат да го приспиват те. Вечер, като легнат с баща си да го приспива на тъмно и тихо примерно в 9 или 10... и след 20 мин привтигат двамата с думите "ами не иска  да спи". Случвало се е и да заспи в 9 и да спи до 8:30. Всичко може. А аз не се чувствам добре и това ми се отразява здравословно. Колко да го държим на леглото... той просто си намира занимавка. И тъмно да е, и тихо. Все едно нищо. Просто не му се спи.
Чувствам сякаш искам чудо от вас. Тя просто ситуацията е без решение.

# 8
  • Мнения: 30 802
Само 20 минути? Знаеш ли по колко съм стояла в тъмното - 40 минути до час и 20 минути. Важно е възрастният да е настоятелен и да не капитулира толкова лесно. За да заспи в 9, вече писах, действията почват от 7.

# 9
  • Мнения: X
чиито деца просто са си изградили сами удобен режим за родителите.
Има ли такива деца? Simple Smile Родителите в писмен вид ли подават молба до детето или вербално го информират какъв режим да си изгради?

Нашето е от спящите по принцип, което не значи, че не сме имали проблеми и сме ги коригирали като отчасти се съобразяваме с детето, отчасти с това на нас как ни е удобно.

На 1 година вече преминаваше от 2 съня дневно (един предиобеден и един следобеден) на един по-дълъг следобеден сън. Също на една година пиеше вода през нощта, не адаптирано мляко.

Нашето дете никога не е заспивало пред 22ч., обикновено успяваме между 22:30 и 23ч. да го приспим, но ако го оставим, ще седи спокойно до 12ч., че и повече. Има ритуал по приспиването, който започна точно около 1г. възраст и се мени с възрастта, но в общи линии гледаме към 23ч. най-късно да е заспала, доколкото е възможно. На ръце никога не сме я приспивали, също не е спала при нас, а в отделно легло.

Не мисля, че нещо, което е проработило при едно дете, ще подейства автоматично при друго - трябва да видите какви са индивидуалните нужди на детето, защо се буди гладно/жадно нощем, защо спи толкова малко (сумарно ми се вижда малко,нашето на 1г. спеше над 10ч., че и сега със следобедния сън май спи по толкова). Трябва да видите кога е уморено и да изберете такива часове за дрямка през деня, които да са оптимални и за детето и за родителите.

Звучите изключително напрегната и изнервена. Ще е много трудно с подобна нагласа да приспивате дете, да му изградите режим и т.н. Спокойствието на родителя е много важен фактор за поведението и на детето. Може би поработете първо върху себе си, психиката си, нервността и т.н. А таткото да не се прави на луд, а да седи докато заспи детето. Или да си играе с него, ако не заспива. Няма "не иска". Аз на 1 година съм седял с часове и съм заспивал на пода докато заспи, точно тогава имаше някакви проблеми да заспива самичка.

# 10
  • Мнения: 289
Ще опитаме да сме по-настоятелни. Че детето не е от лесните, това е ясно, но сигурно и ние грешим някъде.

# 11
  • Мнения: 30 802
Ами досега само третото ми дете е било съгласно с режима ми - тоест да го сложа в креватче след вечерните ритуали и да заспи, вместо да пищи, все едно креватчето е от лава. След това спря да се буди на 3 мес. възраст и досега гася лампата в 9, заспива почти веднага и спи до 8 сутринта. Ама това е дете-еднорог.

Много зависи и ритъмът в домакинството - ако вечер се шумоли, правят се вечери след 8, възрастните сноват напред-назад, то и детето ще е нащрек.

# 12
  • Мнения: 46 510
Много зависи и ритъмът в домакинството - ако вечер се шумоли, правят се вечери след 8, възрастните сноват напред-назад, то и детето ще е нащрек.
Хм, точно обратното съм чела, че това успокоява децата и заспиват бързо. Ако е тихо се шашкат, че са изоставени, когато присъствието на родителите е осезаемо се отпускат и сънят идва.
Но най-вече си е до дете.

Ние сме лежали по 4 часа и заспиване няма. Същата бях аз като дете. Слагаха ме да спя след "Сънчо" и откарвах до полунощ, ама бях кротко и послушно дете, лежах и се правех на заспала...

# 13
  • Мнения: 30 802
Те родителите пак са там, но няма толкова активност примерно. Но все пак те си познават детето, дали обича шум или тишина.

Хубаво е детето да заспива рано, след това родителите имат време да си поприказват като възрастни. Да ти щъкат деца у дома до полунощ е пълна лудост.

# 14
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Важното е да сепишеш спрат дразнителите за детето като детски фимчета, вдигащи джангър играчки, нещо, което предизвиква хилене. Но пък някои заспиват точно на фимче. Всичко си е до дете.
Лека за преумората на родителите е те да спят като и детето спи, включително и следобед.

# 15
  • Мнения: X
Ако след 16:00 часа детето не спи повече през деня няма как да издържи будно до 00:00 часа. Това са 8 часа...
Събуди го към 07:30 - 08:00 - гледай да се измори добре до обяд - игри вкъщи, навън...но не и да се превъзбуди. Към 11:00 спри с дразнещите стимули, остави го малко да поскучае.
Към 13:00 го сложи да спи. Не ми отговори как заспива? Сам в креватче или го приспивате по някакъв начин?
Не го оставяй да спи след 16:00 часа, събуди го.
Към 20:00 - 20:30 започнете с приготовленията за сън.
Така всяка вечер. Не се отказвайте след 20 минути. Може да отнеме повече време.
Направете си ритуал за заспиване и го следвайте всяка вечер по едно и също време.
Използвайте винаги когато времето е подходящо да сте навън дори и за малко студеният въздух изморява.
Детето върви ли? Ако не, скоро като проходи ще започне да се изморява повече.
Не искаш нищо невъзможно и никакви чудеса. Просто трябва упорство и временен дискомфорт (като ставане по - рано и будене) докато се получат нещата.....
Стига да не си се отказала преди да си започнала.
Не вярваш в "зъби" добре, но има някаква причина едно малко дете да спи толкова малко...

# 16
  • Мнения: 8 939
Когато спрях нощното хранене, спря и да се буди нощем.

# 17
  • Мнения: 46 510
Хубаво е детето да заспива рано, след това родителите имат време да си поприказват като възрастни. Да ти щъкат деца у дома до полунощ е пълна лудост.
Поне някак общувахме. В другия случай този, който приспиваше детето заспиваше доста преди самото дете и липсваше каквото и да е общуване с другия възрастен Laughing
Не е толкова фатално, заспиват все някога, пък и докато мигне човек, всичко е минало.

# 18
  • Мнения: 1 001
Когато спрях нощното хранене, спря и да се буди нощем.
И при нас така се получи. Последните месеци заспиваше само на гърда през нощта и само да мръднех, и се събуждаше. Ама аз бях като парцал след това целия ден. Почнах да пускам приспивни песнички през нощта като се събуди (в Youtube има доста), и постепенно отвикна да суче нощем. Сега като се събуди, я взимаме при нас и веднага заспива отново, без носене, сучене, песни и т.н. Спи до към 7-7:30 най-късно.

# 19
  • Мнения: 30 802
Хубаво е детето да заспива рано, след това родителите имат време да си поприказват като възрастни. Да ти щъкат деца у дома до полунощ е пълна лудост.
Поне някак общувахме. В другия случай този, който приспиваше детето заспиваше доста преди самото дете и липсваше каквото и да е общуване с другия възрастен Laughing
Не е толкова фатално, заспиват все някога, пък и докато мигне човек, всичко е минало.

Ако си с едно дете и възнамеряваш да останеш с едно, е нормално просто да чакаш да отмине. Ако обаче трябва да повториш същото упражнение, то спането става доста важно нещо и си струва известно дирижиране и опити да се подобри. В тоя ред на мисли, при тези с първо дете е по-добре да не откриват топлата вода или да търпят, ами да го третират като второ и да намерят някакъв среден вариант, не просто каквото детето иска. Защото в случая дори не спи добре.

# 20
  • Мнения: 1 001
Тук съм съгласна със Сирен. Колкото и да е хубаво да се водим по детето, е добре да се изгради някакъв режим. Не знам дали има деца, които сами си правят режим, по-скоро родителят може да даде насоката.
На дъщеря ми режимът в момента е почти 1:1 с този, описан от Калина. Детето ако върви, може да излиза навън, просто да изхаби малко енергия. Аз я изкарвам независимо от времето, освен ако не е навън някаква невероятна виелица или порой, щом детето е топло облечено, нищо му няма.

# 21
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
И така, опитвайки се да изградят насила режим на бебетата, родителите си късат няколко години нервите.
Изборът дали да имаш едно, две и т.н. деца и с каква разлика да са, е личен. Така че фрази от рода „ама ти имаш х деца” са излишни.

# 22
  • Мнения: 25 600
Не съм приспивала дете (с малки изключения – просто периоди, болест, проби от страна на детето и др.).
Режимът му беше, че в 20 часа си лягаше. Заспиването обаче – когато му се доспи. След приказката го оставяхме на светеща лампа, вратата открехната, за да го чуваме, кошарата – пълна с играчки. Играеше си с тях, пееше им песни, говореше им нещо... Докато си заспи сам. Понякога след половин час, понякога след 1-2 часа, случвало се е да е още буден, когато и ние си лягахме. Ами човек е, не е часовник да го нагласиш на точен час. Важното е да се спазва рутината и да не се нарушава често. Имаше и периоди, в които се опитваше да ни разиграва – "Пишка ми се", "Жаден съм" и т.н., ами нормално е. Длъжно е да пробва детето.  Laughing
Вярно, един такъв режим води до някои ограничения в социалния живот на родителите, ама... Въпрос на време, пък и на приоритети.

# 23
  • Мнения: 46 510
Ако си с едно дете и възнамеряваш да останеш с едно, е нормално просто да чакаш да отмине. Ако обаче трябва да повториш същото упражнение, то спането става доста важно нещо и си струва известно дирижиране и опити да се подобри. В тоя ред на мисли, при тези с първо дете е по-добре да не откриват топлата вода или да търпят, ами да го третират като второ и да намерят някакъв среден вариант, не просто каквото детето иска. Защото в случая дори не спи добре.
Е, нали написах същото.
Сега, ако нещо го налага, вашият режим или видимо не се отразява добре на детето, тогава прилагай насилствени мерки (по друг начин няма да стане), но ако не пречи на живота в къщата, остави така...
Но при мои близки с по 2+ деца не е имало проблем с хранене и спане на поискване, на всеки родител по 1, ако има трето обикновено е по-голямо и проблемът със спането е минал. Ако спуснатия режим съвпада с приблизителния на детето, тогава става лесно, но съвсем не се получава при всички, при другите са битки цяла нощ и не отминава. Срещнах жената, с която родих година и половина по-късно, обясни, че спазва режима, който препоръчаха в болницата, рекох ѝ - завиждам ти, значи спите нощем. Тя се разсмя, не беше виждала сън за тази година и половина. Натискането за заспиване и даването на вода нощем съвсем разсънвал бебето и по цели нощи будували. Ако имаше и второ, не виждам кое щеше да е ѝ е по-лесно, да не спи хич или да си легне в 12 ч. и да има поне няколко часа сън.
В крайна сметка - всеки пробва и избира. Ако стане, стане, ако се влошават нещата - стиска зъби.

Скрит текст:
Извън темата, мисля, че повечето хора по-скоро за първото се вманиачават колко точно е яло, колко е качило, дали е кихнало, дали е заспало точно в еди колко си часа, водене за ръчичка до 8-ми клас и т.н. И не става дума да прави, каквото си иска, не съм хич по компромисите, но за неща, които не отбелязвам като значими, не намирам причина да се боря.

Тук съм съгласна със Сирен. Колкото и да е хубаво да се водим по детето, е добре да се изгради някакъв режим. Не знам дали има деца, които сами си правят режим, по-скоро родителят може да даде насоката..
Има. Ако не се намесваш си го правят сами, и то железен, часовник можеш да свериш по тях. В началните месеци, понеже се растат много бързо и той се променя често, затова много родители си мислят, че е хаотичен, но ако бъдат оставени се стабилизират и това им е от полза и в живота напред.

# 24
  • Мнения: X
Режима на детето е важен и за родителите, не само за него. Авторката написа, че не й достига сън. Затова е добре да се направи всичко възможно ежедневието да се организира така, че да е удобно и здравословно за всички вкъщи, не само за детето.
На мен ми е важно да си имам лично време вечер БЕЗ дете и затова съм направила всичко възможно детето да си ляга рано, като това ми е коствало да ставам по - рано сутрин. Така съм предпочела, така съм направила. Не може без компромиси, всеки си решава кое му е по - важно. Много хора умишлено си държат децата до късно вечер, за да спят до по - късно сутринта, защото не можели да стават в 07:00...както казах важно е да е удобно за ВСИЧКИ  в семейството...

# 25
  • Мнения: 46 510
Така е, затова нека пробва Hands Plus1 просто да има предвид, че може да се влошат нещата и сънят съвсем да стане мираж, поне при нас така се отразяваше.

# 26
  • Мнения: 1 001
НСЧ, съгласна съм, че ако режимът пасва горе-долу на детето, нещата се получават може би по-лесно. Което аз направих, е повтаряемост на действията всеки ден (в яслата е същото, там пък са още по-прецизни, ама немци, какво да ги правиш). Това още от бебе. Нищо повече. Като се събуди през нощта, светеше само нощната лампа, и то супер приглушено. Да свиква кога е ден, кога нощ. Вечер баня, кърмене и в леглото. Детето свиква на ритуалите. Ето сега като я облека с нощницата след баня, сочи четката за зъби, защото знае, че това следва. На 1г4м е, заспива в 20:30 някъде, ама и тя е каталясала цял ден, не е като да не е уморена, ама то сяда ли на едно място за повече от 5 секунди...
При мен само като тя спи мога да се наобядвам на тишина, да изпия едно кафе, иначе тя само мрънка като не може да вземе участие в процеса, дори и да й дам нещо дребно за хапне.

# 27
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
А моето хич не се интересуваше, че има режим и ритуали разни. От новородено му се доспиваше около 12-13 на обяд и вечер към 8. Ама това не значеше, че спеше без събуждане цяла нощ. И пак ходих кат шутирана гугутка.
За мен това, че заспива към 8 и спи два часа, в които аз си правя нещо без дете, не ме грееше много, щото после ставах през нощта, щото пак се е събудило детето. Ама мина този период вече. Сега режимът му все още е същия, без спането на обяд, де. Пак към 8-9 вече му се спи. Може да издържи и до по-късно, но пак става рано. Винаги е било така, ако ще и в 2 сутринта да заспи, рано-рано скача наспан.

# 28
  • Мнения: 46 510
И моето игнорираше ритуалите, нямаше любима играчка, не обичаше да слуша приказки. По едно време си мислех, че нещо не му е наред...
Иначе където и да го сложим, в креватчето, в люлка, на дивана, на пода, кротува, нито ще реве, нито ще мрънка (освен за храна, никога не е ревала за нищо), но и не заспиваше. В градината същата работа, лежи си по време на обедния сън и не спи, всички ми обясняваха как щяло да започне да спи, глупости, до последно си лежеше будна, играеше си с ръцете, вадеше си клатещи зъби, намираше си тихо занимание, но нямаше сила или учител, който да я накара да заспи, ако не ѝ се спи.
Сигурно затова и не ми е правило голямо впечатление, лежеше си в креватчето и си мълчеше до 24 ч., само огладнееше ли, там няма 6-5, не се ли даде мляко веднага, буди квартала. Бяхме много бързи Laughing

С една дума - дано ѝ се е паднало дете, при което изброените неща помогнат Hands Point Up

# 29
  • Мнения: X
Е, моето ако си лежи в креватчето и мълчи ще ми е все тая дали спи. Ама тя като е будна искаше на 100 % внимание, първите 5 месеца не спираше да реве в будно състояние, буквално. Иначе пък заспи ли нощем, спеше като пън до сутринта. На годинка и нещо почна да се буди нощем.
Всяко дете си е различно, това е ясно. Просто авторката иска съвет от хора, които са наложили на децата си режим и аз пиша какво е помогнало ПРИ НАС. Тя може да го опита ако иска, както и всеки с подобен проблем, пък вече какво ще стане е друг въпрос...

Срещу събуждането нощем нямам съвети. Просто ставах и хранех, после пак заспиваше. Това между 1 година и 2,5 години. После спря от само себе си да се буди, освен ако не е болна или има и друг проблем. Не ми е тежало много обаче защото като заспи в 20:00 часа до 07:00 се будеше веднъж за половин час, примерно, изтрайваше се.

# 30
  • Мнения: 289
Обикновено го приспиваме на люлка, а понякога на спалнята. Не е кротък. Ако го оставим сам в леглото и излезем, няма да мрънка, а ще крещи. Ще пробвам съветите до момента.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 5 935
Това, което правих аз е да си легна заедно с детето, правя се на заспала и чакам... час , два, колкото отнеме. В един момент окапват. С времето детето си придобива навик. Но за целта, приготовленията трябва да започнат по-отрано, за да имате достатъчно време да приспите детето (без да заспите вие преди него).

# 32
  • Мнения: X
Не съм приспивала дете (с малки изключения – просто периоди, болест, проби от страна на детето и др.).
Режимът му беше, че в 20 часа си лягаше. Заспиването обаче – когато му се доспи. След приказката го оставяхме на светеща лампа, вратата открехната, за да го чуваме, кошарата – пълна с играчки. Играеше си с тях, пееше им песни, говореше им нещо... Докато си заспи сам. Понякога след половин час, понякога след 1-2 часа, случвало се е да е още буден, когато и ние си лягахме. Ами човек е, не е часовник да го нагласиш на точен час. Важното е да се спазва рутината и да не се нарушава често. Имаше и периоди, в които се опитваше да ни разиграва – "Пишка ми се", "Жаден съм" и т.н., ами нормално е. Длъжно е да пробва детето.  Laughing
Вярно, един такъв режим води до някои ограничения в социалния живот на родителите, ама... Въпрос на време, пък и на приоритети.
Подписвам се под това мнение - упорство му е майката.

Само една бележка - това с кошарката действа точно до към 1г., когато вече обикновено почва да може да прескача оградата и трябва да се махне, за да не се пребие. А махне ли се - този номер с открехната врата няма да мине. Ще си слиза, ще си се разхожда, че и пасианси ще реди. Щом се махне преградата или трябва доброволно детето да е съгласно да си стои в леглото или трябва възрастен да стои до него докато не заспи, за да не "избяга" Simple Smile

Но принципът е такъв. Ако възрастният не създаде рутина (каквато там прецени), няма как детето само да си изгради такава. 

# 33
  • Мнения: 25 600
А, нашата кошара беше специална – много дълбока и голяма. Започна да излиза сам от нея чак над 3-годишна възраст. Спа в нея до 5-ата си година. Simple Smile

Скрит текст:
Друг е въпросът, че на 4 години успя да я разглоби с открадната от баща си отвертка, ама това е друга история.  Laughing

Мисълта ми беше, че децата имат нужда от време на време да остават сами със себе си (и играчките си) – без родители да им баят на главите и да ги разсънват.

# 34
  • Мнения: X
Отделна обезопасена стая, дълбока кошара с регулеруеми нова, режим на заспиване ( до 7 зимата и до 8 лятото) да е в леглото след ритуалите по къпане, масаж, гушкане, приказка), тъмна стая, машина за бял шум и камера за виждане на детето.

След дейностите преди заспиване се гушка детето, обяснява се, че в време за сън, слага се детето в кошарката, спускат се завесите, изгася се лампата, включва се камерата и машината за шум да жужи тихо и се казва 'Лека нощ' спокойно и тихо и излизате.

Ако е много стресирано и плаче за вас, стоите на пода тихо и без никаква стимуалция от гледане и говорене и с всяка изминала нощ се отмествате все по-надалече до вратата докато заспива и до седмица- две ще е свикнало да не очаква да сте в стаята и да се приспива и успокоява, ако се събуди.


Сънят през деня да е не по-дълъг от 2 часа и да не е по-късно от 3- 3.30 часа събуждането.


# 35
  • Мнения: 46 510
А какво се прави ако детето си лежи в креватчето, не реве, само си гука леко и не заспива? Само си е в стаята, няма дразнители, всички ритуали са спазени и приключени.

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 5 935
Моята малката е така в момента. Аз я оставям. Поговори си, попее си и накрая (може и след час/два) заспива. Но тя е по-голяма. Когато бяха на годинка, годинка и половина беше абсурд да останат в леглото ако са сами в стаята.

# 37
  • Мнения: X
А какво се прави ако детето си лежи в креватчето, не реве, само си гука леко и не заспива? Само си е в стаята, няма дразнители, всички ритуали са спазени и приключени.

Сядаш да си вечеряш, сипваш си едно и пей сърце Stuck Out Tongue Winking Eye
Аз такива бебета само по рекламите съм виждала. Знам, че има разбира се, но мога само да си мечтая, като знам моето какво чудо беше...
За да не му се спи на бебето значи не е будувало достатъчно. Няма как да стане от следобеден сън в 18:00 часа и в 20:00 да го сложиш в креватчето и да очакваш да спи. На 1 година е нормално да има интервали на бодърстване от 4 до 6 часа...след това все ще заспи, ще не ще...

# 38
  • Мнения: 46 510
На тази възраст имаше само 1 час сън следобед, скоро след това и той отпадна. Двигателната активност беше достатъчна, без да е прекалена.
Ако сутрин я събудим по-рано, първите дни заспива пак в 24 ч., но яде повече (а тя по принцип ядеше огромни количества).
След това започва да заспива по-рано, но става към 2 ч. през нощта и повече не спи. Това са ни били единствените безсънни нощи в отглеждането на детето. Е, мерси, ама не става Trollface
Стрес 0.

Сядаш да си вечеряш, сипваш си едно и пей сърце Stuck Out Tongue Winking Eye...
Това и правехме + спяхме в друга стая, че мъжът ми си лягаше преди 24 ч. Просто ми беше интересно как можеш да накараш бебе да заспи, явно нещо сме пропускали Simple Smile Но пък не видях нито един негатив, така че, и да няма резултат от упоритите ви методи, не е фатално Simple Smile

Проба-грешка. Дано авторката се включи да каже дали има подобрение при тях или налагането на друг режим е влошил нещата като при нас.



# 39
  • Мнения: X
А какво се прави ако детето си лежи в креватчето, не реве, само си гука леко и не заспива? Само си е в стаята, няма дразнители, всички ритуали са спазени и приключени.
Отиваш да гледаш филм с мъжа си Simple Smile


# 40
  • Мнения: 46 510
Отиваш да гледаш филм с мъжа си Simple Smile
Въпросът ми беше какво се прави по отношение на детето. Нали е важно да се изгради режим и заспиване посред нощ е недопустимо...

# 41
  • Мнения: 289
Оо всичко е възможно. Вчера спа следобед час и половина до 3:00 и после вечерта заспа в 12:00. Тази сутрин стана в 8. И заспа за следобеден сън (1 час) към 3:00.
Няма причина. Той си е така винаги. Има дни, в които е съвсем странно, както е сега, понякога спи повече, но пак не е да заспива в 9:00 и да става в 9:00.
Просто аз реших да питам дали няма някакво решение. Иначе снощи аз легнах и го гушнах още в 9:00. Но той се изнервя, аз се изнервям... Нямаше ефект. Как да заспи човек, ако не му се спи. А вечерта, като пуснах темата заспа в 9:00, явно много малко му е бил съня и се събуди в 5:00... И аз снощи все пак реших да хвана тази вълна за ранно лягане и да опитам втора вечер пак така... Еми не.
Ако го събудя в 6-7 ще е кисел целия ден и в най-добрия случай ще спи повече през деня.

# 42
  • Мнения: X
А какво се прави ако детето си лежи в креватчето, не реве, само си гука леко и не заспива? Само си е в стаята, няма дразнители, всички ритуали са спазени и приключени.
Въпросът ми беше какво се прави по отношение на детето. Нали е важно да се изгради режим и заспиване посред нощ е недопустимо...
До 1 година бих му пуснал бял, розов или какъв там шум ми предложи youtube Simple Smile След 1 година бих му загасил лампата.

Това е някакъв подобрен модел бебе/дете, което си лежи с часове на тъмно в леглото/кошарата и си гука - не спи, но и не реве Simple Smile На нашата ѝ ставаше скучно за минути и почва рев, мрънкане, искания и т.н. Едва сега започна благородно да ме освобождава от задължението по безкрайно разказване на приказки с "тати отивай да си легнеш на твойто легълце при мама". И 15 мин. по-късно обикновено пак има рев, че паднало мечето или че ѝ се ходи до тоалетна или че иска водичка. След това вече заспива. Само един път (като беше паднало мечето) я открих зарита с плюшки, та явно нещо беше купонясвала в тъмното....

# 43
  • Мнения: 46 510
За тъмно става дума.
Влизала съм след 3 часа, примерно, гледа ме и се хили.
Приказки не обичаше. Обръща се с гръб и си чопли нещо. Като проговори, човек се пъне да разказва, тя си мисли за нещо съвсем друго и в един момент изстреля някакъв въпрос, който си е за това, което ѝ е в главата.
След няколко месеца по този начин прекратихме опитите, защото измисляше какви ли не магарии от скука, игри с ръцете в устата или чаршафи, давеше се и т.н. Седеше си в кошарата в хола, играеше си с играчките тихо и като наближеше 24 ч. започваше да си търка очите, мята едно мляко и за 1 мин. е заспала.
Ами така или иначе заспиваше в един и същи час, не видях смисъл да виси 3-4 часа в тъмницата.

Мисълта ми е, че всичко зависи от детето. При едни става, при други не. Не зависи точно от упорството и принципите на родителите.

# 44
  • Мнения: X
Е значи не е съвсем да си седи кротко и да си гука - прави магарии, опитва се да се обеси на чаршафите или да изплете въже от тях, с които да избяга от прозореца Simple Smile

Съгласен съм че зависи основно от детето, само не и с думата "всичко" Simple Smile Как става сутринта в 7ч. за детска или училище ако си легне в 12? Възможно е още като бебе да се е формирал този навик/режим и да си седи. Ние наложихме 22-23ч. като граница и тогава си ляга, като е на детска следващия ден - повече към 22ч. Но този час е още от бебе, устройваше ни да спи малко повече, че ако беше от тези, които се будят в 6, би ни дошло нанагорно и на двамата.

# 45
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето дете ревеше от бял шум, даже и от вибрациите на шезлонга. Обичаше да спи гушнато или в количката навън.
Но всичко това вече е зад гърба ни. Порасна, запива си сам и бързо, обича приказки. Пу-пу

# 46
  • Мнения: X
НСЧ, за толкова години в тази сфера си признавам, че не съм срещала дете, което да заспива само в полунощ и да се буди в 12 на другия ден. Това е изцяло подчинено на навиците на семейството и удобството да не се става рано, ако въобще може да се говори за удобство.


Дете под 3 години трябва да спи между 13-14 часа на ден или 2 часа на обяд и 12 вечер или 13 поне на вечер. Това няма как да се получи и детето да получава необходимият му сън ако ляга в 11 вечерта и става в 7 сутрин..

# 47
  • Мнения: X
13-14 часа на ден трябва да спи ако е под 1 годинка, като дори тогава диапазонът е малко по-широк, т.е. зависи от индивидуалните особености на детето и неговата нервна система, както казва НСЧ Simple Smile

между 2 и 3 може и по-малко, особено към 3. Ето предписанията на AAP:

Цитат
Деца от 4 месеца до 12 месеца трябва да спят от 12 до 16 часа на 24 часа (включително и дремки през деня) редовно, за оптимално здравословен режим.
Деца на възраст от 1 до 2 години трябва да спят редовно от 11 до 14 часа на 24 часа (включително и дремки през деня), за оптимално здравословен режим.
Деца на възраст между 3 и 5 години трябва да спят редовно от 10 до 13 часа на 24 часа (включително и дремки през деня), за оптимално здравословен режим.
Деца от 6 до 12-годишна възраст трябва редовно да спят от 9 до 12 часа на 24 часа, за оптимално здравословен режим.
Тийнейджъри от 13 до 18-годишна възраст трябва редовно да спят от 8 до 10 часа на 24 часа, за оптимално здравословен режим.

Също така се гледа сумарното количество сън на 24 часа - ако на две години детенцето на НСЧ е правело могъща следобедна дрямка от 2-3, че и повече часове като нашата хубостница, може и 8 часа като възрастен да спи през нощта Simple Smile

Човек трябва да е сляп, за да не разбере кога на едно детенце му се спи, кога му идва твърде много натоварването, емоцията, преживяванията и т.н. Децата са различни и оптималният дневен режим е съобразен с индивидуалните потребности на конкретното дете, а не с измамната памет или изкривени убеждения на псевдоавторитети със съмнителен ценз.

# 48
  • Мнения: X
8 часа сън плюс 2 часа на обяд са 10 часа само и са далече от препоръчителните  оптимални 13 часа за тази възраст.

 Иначе интерпретации всеки може да си прави на база своето дете и на съседката, но поведенческите рекации са в повечето случаи (kaто изключваме СОП и семейно-соц. ф-ри) в резултат на дневния режим на хранене, сън, двиг. активност и почивка.

Последна редакция: чт, 13 дек 2018, 23:16 от Анонимен

# 49
  • Мнения: 46 510
НСЧ, за толкова години в тази сфера си признавам, че не съм срещала дете, което да заспива само в полунощ и да се буди в 12 на другия ден. Това е изцяло подчинено на навиците на семейството и удобството да не се става рано, ако въобще може да се говори за удобство.
За удобство и дума не може да става, защото не съвпадаше нито с моя, нито на баща ѝ режим, а и ядеше през 3 ч., така че нямаше голямо значение, все си е ставане.

Не, 1 час спеше денем, но скоро след 1 г. и този сън отпадна.
12-13 часа ѝ се събираха.

Това е пример, просто искам да кажа, че това, че на вас не ви се е случвало, не значи, че такива деца няма.
А ако беше следствие от проблем в дневния режим, не би могло да се промени просто така, а ще се задълбочи. Има неща, които децата израстват, това е моето обяснение предвид развитието на нещата при нас.

# 50
  • Мнения: X
НСЧ, много пъти сме го коментирали с теб из темите, но явно вашето дете е прецедент Simple Smile

Но виж как хубаво се е научила на 'правилният' режим с тръгването на детска градина?!
 А това се е случило именно, защото тогава натурално се става по-рано (преди 7.30), има режим на сън, хранене, игра, почивка и след това няма как да стои вече до полунощ Simple Smile



# 51
  • Мнения: 252

Дете под 3 години трябва да спи между 13-14 часа на ден или 2 часа на обяд и 12 вечер или 13 поне на вечер. Това няма как да се получи и детето да получава необходимият му сън ако ляга в 11 вечерта и става в 7 сутрин..

Тези 13-14 часа ми се струват силно завишени що се отнасят до деца на 2-3 г. възраст, това е по-скоро нуждата от сън на едногодишни.

# 52
  • Мнения: 46 510
...тогава натурално се става по-рано (преди 7.30), има режим на сън, хранене, игра, почивка и след това няма как да стои вече до полунощ Simple Smile
Ама нали това писах - не беше тръгнала на градина още, няколко месеца преди това си промени режима.
Но режим имаше и преди това, такъв, че можеш да си свериш часовника по него.

В бебешка възраст всяко дете е уникално, не смятам моето за изключение.
Ето ти го детето на авторката в 8 си става само, не спи до обяд. Е и?
Съседчето отгоре писах, че лягаше в 24 и ставаше в 5.30.
И това са няколко само, които ние познаваме, кой знае още колко има от тези, които не са като по книгите Simple Smile

# 53
  • Мнения: X
НСЧ, пак казвам, че явно сте прецедент.
Също казах какво ми е мнението за примери със собственото дете само и с това на съседката.

# 54
  • Мнения: 289
Аз като бебе съм била същата като моя син. По-нервния характер, неспането. А и той яде на 3 часа все още. И нощем на 3-4 иска да яде, като държа да кажа, че след 4тия месец, примерно, не помня точно, спеше без да се буди за хранене нощем. Той смени сигурно 5-6 режима ей така буквално от нищото. Но от около 5 месеца си е все на този с късното заспиване и не особено до късно спане сутрин. А имаше и период, в който спеше 3 пъти по 20 мин за целия ден.

# 55
  • София
  • Мнения: 5 617
Според мен си е до дете - зависи колко е нервно, дали нещо го превъзбужда, склонно ли е към промяна.
Синът ми дълго време беше със сменен режим - заспиваше към 12-1 през нощта и спеше до обяд. Започнах да го будя към 9, слагах го да спи само в интервала 14-16ч и за седмица-две си оправи режима. Сега е на 1г2м и ляга в 22, става в 9 и има горепосочения следобеден сън.

# 56
  • Мнения: 499
При моето дете ( година и три месеца) съм забелязала, че колкото по-изморен е, толкова по-късно заспива. Приспи ли му се много започва да се тръшка, да плаче, прави белички.. При нас не действа това да го оставя да се измори максимално...цялата нощ ни е кошмарна и се събужда през половин-един час...

# 57
  • Мнения: 423
Ще споделя нашия опит. Не знам, дали сам е изградил режим, но ние процедираме така: къпем го в 19.30-20 часа, после всички сядаме на масата и вечеряме. Като се нахрани давам играчките и стои на столчето, докато почне да търка очи. Оставям го в креватчето да заспива и излизам от стаята. Беше голямо тръшкане, особено откакто не кърмя, но и това минава. Ако реве, е докато затворя вратата след себе си. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт