Детето не иска да учи

  • 29 367
  • 410
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 1 565
Преди две години мисля, бях потресена от интервю по тв на кандидат- студентка, приета право в СУ с тройка. На въпроса колко време се е готвила, отговори: един месец. А момчетата от години си влизат с тройки. А по мое време, преди 30 години още, който изкара двойка в МЕИ - София, влизаше в Габрово, после се прехвърляше в София.

# 271
  • Мнения: 24 467
Няма да забравя, на втората ми магистратура чух лично едно таквози да се оплаква, че Х бил "голяма гад" - искал ... да се знае учебникът му! Ужас направо! Как гу-ней-срам?! Другите кви  страхотни били - пускат та с тетратката, с телефонията и с каквото друго си имаш, дават ти тема и излизат. Ма тоз човек - каквой туй чудо?!
Но откак в НБУ казаха, че признават оценки от средното образование, лично аз окончателно зачеркнах БГ-образователната система във "висшата" й част за моите деца, специално.

# 272
  • Мнения: 1 669
Защо така набързо принизихте мнението и личния опит на yasmina? Тя е написала нещо много правилно - много е важен подходът и колко детето може да издържи на натоварването. Написала е, че не е била ученолюбива, но това съвсем не означава, че е задължително да не знае нищо или да не знае достатъчно. Може да е била от онези деца, дето искат да играят и все отлагат ученето за после, но като ги насметат майките - сядат, пишат и четат. И освен това пише, че има две образования, не е писала да са точно 2 висши. Медицината, инженерството са дисциплини, които искат и труд, и отговорност, и т.н. Но момичето може на 30 години с малко дете да е изкарало от нулата курсове по английски и италиански и примерно сега да работи като преводач в италианското посолство или във фирма? Може да се е записала към Опън университет и да е завършила нещо задочно, но с чуждестранен печат за качество...

Мисля, че ценното тук е да се разбере, че дори и на 30 човек има ли желание може да учи, да промени поведението си към ученето, да разбере колко е важно и т.н.  Човек узрява за ученето в различни периоди от живота си. Често се случва хората да съжаляват, че не са учили, когато са можели, но не се и опитват да започнат нещо на по-големи години... Честно казано за тези, които са изпуснали момента си в училище, да учат на 30 години си е страхотен шанс. Между другото на Запад се предлагат множество образования, които можеш да завършиш на каквито си искаш години, стига да си ги платиш и да се трудиш за тях, например тук, където живея има недостиг на учители и са готови да те запишат на 3 годишно обучение за учител дори и на 50+ години. Дори държавата ще ти го плати, защото просто учителите не достигат.

# 273
  • Мнения: 24 467
Никой не е "принизил" ничие мнение и личен опит.
Лично аз говоря за друго - за ниското ниво на българското образование. Него не е нужно някой изкуствено да ги "принизява", толкоз е вече ниско, че не знам дали има повече накъде да пада. Това образование в момента буквално всеки може да придобие на хартия.
Имам примери лични за студенти с ментални заболявания, вкл. с олигофрения.
Един син на турски хотелиер бил завършил във ВМИ София преди 7-8 години, баща му беше горд с него и го повика да ни обслужи. Ми човекът дума български не каза, на английски баща му се оправяше по-добре от него. Дам, на турски ще да е учил и ще да се е дипломирал, не ще и дума.  Брех, не знаех, че нашето ВМИ почнало обучение на турсик език директно. Бравос! Много напредничаво!
Дотук бях аз лично с висшето бг- образование.

Иначе да - всеки на всякаква възраст може да учи и дори за мен нормалният, интелигентен, уважаващ себе си човек учи цял живот - било сам, било с чужда помощ.

# 274
  • Мнения: 4 731
Но момичето може на 30 години с малко дете да е изкарало от нулата курсове по английски и италиански и примерно сега да работи като преводач в италианското посолство или във фирма? Може да се е записала към Опън университет и да е завършила нещо задочно, но с чуждестранен печат за качество...

А ти защо си мислиш, че за да работиш като преводач, е достатъчно да изкараш езиков курс?!

Никой не е принизил мнението на Yasmina. И все пак бих искала да знам какво работи. Дано не е като преводач, че като гледам колко правописни и пунктуационни грешки има в четири реда...

Последна редакция: пн, 15 юли 2019, 15:45 от Nedinka

# 275
  • Мнения: 24 467
Интересно е и какви са по вид и степен образованията, къде са придобити те, ако ще коментираме конкретния случай.

# 276
  • Мнения: 4 731
Явно няма да коментираме, ‘щото съфорумката метна бомбата и ни остави да си разсъждаваме. Ама поне да беше дала цялата информация, че да имаме база за приказки.

Иначе за българското образование не мога да кажа много конкретни неща, тъй като от почти 15 години не живея в България. Всяка година обаче имам честта в рамките на един конкурс да проверявам преводи от английски или френски на български на 16-17-годишни ученици от езикови гимназии от различни части на страната. За съжаление повечето преводи показват много ниска езикова култура - елементарни правописни и пунктуационни грешки и изречения без никакъв смисъл или логическа връзка помежду им. И от година на година става все по-зле, проверявам такива преводи повече от десет години вече.

# 277
  • Мнения: 28 869
Със завършено на 30 г. образование и 10 г. опит може да си докараш висока заплата само, ако фирмата е на баща ти или мъжа/любовника ти....или някой от тях те е уредих на добра позиция.
Да си намериш сам работа /от обява/ само с това, граничи с невъзможното, като жената не е посочила по-конкретни умения, де... Може пък да знае перфектно 3 езика и просто да ѝ трябва диплома, затова да е завършила на 30+г.

# 278
  • Мнения: 1 600
Факт е изключително ниското ниво в университетите.
Моят мъж на стари години реши да учи, изкара 2 бакалавърска, 2 магистратури, сега кара 3та. Има колеги от МГУ, които не могат да намерят лице на правоъгълник... Не знаят колко см е 1дм...
Трагично е.
Иначе аз съм пример за дете което не учеше сериозно, останах без майка на 11, с баща алкохолик, който не се е интересувал дали уча и какви оценки имам. Записах университет след като вече бях майка на три деца. Счетоводител съм, не е кои знае какво, но от глад няма да умра и не е непосилно като специалност.
Жалко е за децата, чийто родители ги оставят да минават между капките, защото тези деца на практика са ограбени от собственото си бъдеще...
Детето си е дете и му се играе, но трябва да се научи на труд и да знае, че има работа, която е нужно да свърши. И за игри има винаги време ако родителя добре организира ежедневието им.

# 279
  • Мнения: 24 467
Ние имаме един "кадър" инженерен, завършил тези години, който търси диаметър с конец, надиплен по обиколката на окръжността.
Бих се посмяла, ако не беше много, много тъжно.

# 280
  • Мнения: 1 600
Ние имаме един "кадър" инженерен, завършил тези години, който търси диаметър с конец, надиплен по обиколката на окръжността.
Бих се посмяла, ако не беше много, много тъжно.
Тъжно е, но и страшно. Особено страшно ще стане когато тези хора активно навлязат в професиите, когато си отидат старите кадърни специалисти, който сега крепят положението.
Според мен е много лошо, че професионални училища няма читави. Смята се масово, че е срамно да си занаятчия например. Всеки пита за висше...
Един добър дърводелец, стругар или шивач е много по-ценен от вишист неграмотен. Да не говорим, че колкото са по-прости толкова са и по-нагли. Не знам, защо но винаги е така...

# 281
  • Мнения: 47 890
Е да станеш дърводелец, ама как
Самоук ли? Аз се уча да плета по клипове в ютюб, ама за кеф, не за професия

# 282
  • Мнения: 1 600
Няма търсене от родители и деца на такива специалности. Затова и училищата са с нисък бал, влизат най-слабите деца.
Като чета какви специалности измислени има в някой университети... Въздух под налягане, ама има кой да се записва явно.

# 283
  • Мнения: 47 890
Познато дете в техникум за двигатели ли беше, нещо си с коли. Ми от години не стъпва в училище, просто ги КАРАТ цял срок да са на "практика", тоест работят си при някой познат....детето отиде там с желание, запален е по коли точно. Какво да кажа повече...Мъжът ми е завършил техникум преди много години, още тогава не са ги научили на нищо и нивото е било зле, бил е разочарован и да, не търсим. Нима имам вина за това?

# 284
  • Мнения: 24 467
Не, разбира се, хората не са виновни, че не искат да ползват образователвна услуга, която е най-долнопробно качество.

Общи условия

Активация на акаунт