Повечето бебета страдат от подсичане в даден момент през първата си годинка, но можете да вземете мерки, с които да го предотвратите.

Какво всъщност е подсичането?

Подсичането се случва, когато кожата, която е била в контакт с пелената, се зачервява, затопля и получава раздразнение. Бебето може да има и лека треска. Подсичането е много често срещано явление, особено при бебетата на възраст 9 – 12 месеца.

Причините за подсичане

Главната причина за подсичане е влагата от пелените, която влиза в контакт с кожата. Независимо колко абсорбираща е пелената, тя все още оставя известно количество влага върху кожата на мъничето ти и това ѝ пречи да действа като защитна бариера, а това често води до раздразнения.

Други причини могат да са гъбични инфекции, причинени от влага, или бактериални инфекции, в случай че по кожата има малки порязвания. Възможно е също бебето ти да има алергична реакция към даден продукт, който му е бил нанесен, като нова марка пелена, почистваща кърпичка или измиващ продукт. Кърмените бебета също могат да реагират и на пикантна храна или определени зеленчуци, които майките им са консумирали, преди да ги нахранят.

Някои бебчета имат частично чувствителна кожа и са предразположени към подсичане, дори ако пелените им са сменяни много често. Увери се, че използваш продукти, които са специално създадени за чувствителна бебешка кожа, като NIVEA Baby Кърпички Pure & Sensitive, които поддържат естественото ниво на pH на бебешката кожа.



Съвети за избягване на подсичане при бебетата

Да избегнеш е винаги по-добре, отколкото да се налага да лекуваш – ето какви стъпки да предприемеш, за да спреш навреме развитието и появата на подсичане.

- Като сменяш бебешките пелени редовно и колкото се може по-скоро, след като бебето ги намокри, ще избегнеш контакта на кожата с влагата.

- Увери се, че си почистила внимателно цялата зона на пелените, когато ги сменяш, като използваш нежни кърпички като NIVEA Baby Кърпички Fresh & Pure. Преди да поставиш новата пелена, увери се, че цялата зона е добре почистена и суха.

- Използването на добър крем за подсичане като NIVEA Baby Крем против подсичане след всяка смяна на пелената ще помогне за формирането на ефикасна и дишаща бариера, която да поддържа зоната на пелените суха и защитена от подсичане.

- Разликата идва от ефикасната бебешка пудра. NIVEA Baby Caring Powder помага за намаляване на проблемите на кожата, тъй като действа успокояващо и защитава от кожни раздразнения, които могат да доведат до подсичане.

- Увери се, че си закрепила бебешката пелена по-хлабаво, за да може да влиза въздух към кожата на дупето. Това ще предотврати прекаленото търкане.



Не забравяй да оставиш на бебето достатъчно време без пелени!

Важно е бебето да стои достатъчно време и без пелени, за да може кожата да диша и въздухът да се движи около зоната за пелена. Бебето ти със сигурност ще оцени тези моменти на свобода!

Пелени от плат или пелени за еднократна употреба

Видът на пелената, която избираш за твоето бебе, е личен избор, но ако предпочиташ да използваш многократни пелени, се увери, че те са добре изплакнати след пране, за да се измият остатъците от сапун. Препоръчително е да не използваш синтетични долнища, когато използваш такъв вид пелени.



Предотвратяването на подсичането е лесно, ако имаш правилните продукти подръка!

Много е важно да използваш качествен крем за подсичане след смяната на пелените, за да избегнеш зачервяване и раздразнение.

Когато става дума за бебешки кърпички, може да е малко объркващо. С такова богато разнообразие е трудно да откриеш кои са най-добрите за предотвратяване на подсичането. Тъй като са напоени в изключително меката и грижовна кремообразна формула, NIVEA Baby Кърпички Soft & Cream помагат за избягването на подсечената и раздразнена кожа и поддържат естествената стойност на pH на кожата.

Няма нужда да нанасяш крема за подсичане на дебел слой – нанеси тънък слой върху чистата зона, преди да поставиш пелената. Увери се, че е попил достатъчно добре, така че ясно да виждаш кожата на бебчето.

Бързи съвети за лечение при подсичане

    - Винаги почиствай старателно цялата зона за пелените, когато преобуваш бебето.
    - Опитай да подсушиш с потупване засегнатата зона, а не да търкаш с груби движения.
    - Винаги се уверявай, че бебчето е чисто и сухо, преди да го сложиш да спи.
    - Ако подсичането е упорито или с мехури, се свържи с педиатъра – той ще знае какво да препоръча за такива случаи.

Когато става дума за избор на правилните продукти за употреба върху деликатната кожа в зоната на пелените, те трябва да са достатъчно нежни, за да не предизвикат допълнителни раздразнения. Търси продукти с грижовна и нежна формула, които са клинично тествани и съдържат подходящи за кожата съставки.

Когато се третира по правилния начин, подсичането трябва да изчезне след около три до четири дни. В случай че това не стане или положението се влоши, непременно потърси педиатъра – той ще ти каже какво точно да направиш.

Последна редакция: пн, 19 ное 2018, 15:00 от Pедактop