Кралски работи и клюки - 18

  • 43 403
  • 773
  •   1
Отговори
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 201
Добре дошли в новата тема



Някои от кралските бижута с история:

1. Годежният пръстен на лейди Даяна
Пръстенът е първият в историята на кралското семейство, който не е правен по поръчка. Лейди Даяна го е харесала от стандартния каталог на бижутерската къща Garrard и цената му е била £ 28 хиляди. Избора е предизвикал голямо възмущение в кралските среди, защото е можел да се купи и от „простолюдието”.
Но след като Даяна напусна този свят, повечето от личните й вещи са наследени от различни членове на кралското семейство. На Уилям се пада красив часовник, а на Хари - годежния й пръстен. Двамата братя направили уговорка помежду си, че бижуто ще отиде официално при този, който първи се сгоди.
Принц Уилям носи в раницата си пръстена на майка си три седмици преди да предложи брак на Кейт по време на ваканция в Кения. Някои хора не са били съгласни с решението му, тъй като пръстенът е принадлежал на жена с разтрогнат брак. За Уилям и Кейт обаче това е начин да си спомнят винаги за принцеса Даяна.





2. Короната на Британската империя
Известна най-вече с централният си камък – диамантът Кохинор. Той произхожда от Индия и никога не се е продавал – предава се от един владетел на друг. Попаднал при кралица Виктория след колонизацията на Индия през 1849 г. След като страната става независима, правителството на Индия поискало диамантът на бъде върнат, но британският кралски двор категорично отказл.
Короната на Британската империя е изработена през 1838 година за кралица Виктория. Първочално короната на е тежала почти килограм с многобройните си скъпоценни камъни. По-късно е преправяна на два пъти – през 1937 година за коронацията на крал Джордж VI и през 1953 година за Елизабет II. Короната е олекотена и е по-удобна, но броят на скъпоценните камъни, инкрустирани в нея, е непроменен. Украсяват я повече от 3000 диаманта, 277 перли, както и много сапфири, изумруди и рубини, като някои от камъните са с историческо значение. Например, на предния кръст е рубинът Черния принц, а по-ниско на фронтона на короната  е знаменитият Кулинан II. Всяка година кралицата носи короната си по време на тронната реч, с която открива сесията на парламента.

Скрит текст:
Данните са съм ги взела само от една статия, нямах време да ги проверя с други, ако нещо не е вярно, коригирайте ме





3. Колието DAGMAR
Едно от най-красивите и емблематични украшения на кралица Александра е колието DAGMAR, което е било подарък от баща й, кралят на Дания, за сватбата й.
Кралица Дагмар е била много обичана съпруга от крал Валдемар Победоносец. Когато тя умира през 1212 г, е била погребана с такъв емайлиран кръст на гърдите. Нейната гробница е била отворена след столетия и кръста е прибран като скъпоценна реликва От тогава е станало традиция на датските принцеси да се подарява копие на този кръст или бижу с него, като талисман за такава голяма съпружеска любов, когато са се омъжвали.





4. Кралският пръстен на Кралица Виктория
Традицията във Великобритания повелява на коронацията, бъдещият монарх да слага пръстен, в знак на вярност към страната.
Този кралски пръстен е със сапфир със специална шлифовка, злато, четири продълговати рубина и 20 диаманта. Пръстена е даден на Кралица Виктория от майка й, херцогинята на Кент, и на него е гравирано, "Coronation of the Queen Victoria 1838". Представлява точно копие на пръстена на Уилям IV, но с по-малък размер, защото е ръцете й са били мънички. Това е четвъртият пръстен за коронация, първият е на Джеймс II , вторият - на Уилям IV, и един за кралица Аделаида.

Скрит текст:
Обаче при изработването на пръстена, бижутера е сгрешил, и Архиепископът на Кентърбъри по време на церемонията му се е наложило буквално със сила да напъхва пръстена на безименият пръст на Кралицата. След церемонията пръстена са го сваляли повече от час (бижутера дали е запазил главата си, ми е интересно).
Между другото, в Англия има поверие, че колкото по-трудно влиза пръстена, толкова по-дълго ще царуваш (може и да се е спасил по този параграф бижутера). Ето че поверието се е оказало вярно.





5. Сапфирената брошка .
Кралица Виктория е била известна със своята любов към сапфирите и накитите с тях. Като подарък за сватбата бъдещият й съпруг, принц Албърт, й подарява сапфирена брошка. Кралица Виктория слага красивото бижу за тържественото бракосъчетание. Съгласно традициите, жената на сватбата трябва има нещо старо, нещо ново, нещо назаем и нещо синьо. Та брошката изпълнявала последното условие – синият цвят е символ на верността и предаността. Тъй като Виктория много е обичала съпруга си, тя е носила неотлъчно брошката до самата си смърт. Днес тази брошка се носи от Елизабет ІІ, която я носи само на много тържествени събития.
В унисон с тази традиция, бижутерската къща «Хаус оф Гарард» поставя в сватбените халки малък сапфир.





6. Златните гривни на датските принцеси  
  В Дания има интересна кралска традиция — всички принцеси в семейството получават златна гривна на своя 5-ти рожден ден. Тази традиция води началото си от времената на Кралица Ингрид. На нейната 5-годишнина, майка и й подарява златна гривна, обаче в скоро време умира и затова подаръкът е бил много скъп на принцесата. Когато тя самата става майка на малка принцеса, Ингрид решила да й подари същата гривничка. От тогава всички момиченца в кралското семейство получават този подарък при навършването на 5 годинки.




7. Диамантът Орлов
Диаманта Орлов е брат на не по-малко известният диамант Шах, чиято родина е Индия. Говори се, че първият му собственик е бил Джехан Шах. По-късно той става част от декорацията на будистки храм – като едно от очите на статуята на местно божество. Един от френските войници, сменил вярата си, започнал работа в този будистки храм, откраднал го и е пренесен в Европа (Амстердам). В Амстерадм го купува арменски търговец, от когото пък го купува граф Орлов, за да го подари на Екатерина Втора. Самата Екатерина е била очарована от камъка и решила, че той трябва да заема почетно място в царският скриптър.
От тогава диаманта не е сменял местожителството си и сега се намира в Алмазният фонд в Кремъл





8. Пръстена на Елизабет І
Този удивителен пръстен е принадлежал на Елизабет I. Изработено от седеф, злато, рубини, диаманти, перли, с декорации от емайл приблизително около 1575 г. Удивително красивият пръстен съдържа и два портрета – на самата кралица и на майка й – Ан Болейн. Този факт говори, че Елизабет никога не се е отричала от майка си, независимо от обвиненията за измяна, отправени към нея.

Скрит текст:
Елизабет I е била голяма почитателка на ветрилата. На много картини е нарисувана с ветрила с необичайна, скъпоценна изработка – от пера от редки птици, рязана слонова кост и дръжки от злато, скъпоценни камъни, дърорезба и др
.




9. Шапка Мономаха
Един от знаменитите накити на руските царе - Шапка Мономаха.
С тази Шапка са се венчали всички  руски князе и царе, включително до Фьодор Алексеевич. Шапка е направена в Средна Азия (г. Бухар), в първата половина XIV век, 300 години след смъртта на Владимир Мономах. Първият и руски собственик е бил Иван Калит, на когото са подарени и шапката, и конска впряга от неговият съвременник — златоордният Узбек-хан. Сред московските князе се е говорило за „златна шапка”, но необичайното съчетание на кожа, злато и скъпоценни камъни слага началото на нов стил в изработването на царствените мъжки украшения.  
.




Ако се сетите за още някаква история, традиция, закачка с кралски раритет, добавайте в темата!


 

Предишните теми:

Последна редакция: пн, 15 окт 2018, 12:30 от Не се сърди, човече

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 7 292
Радика, благодаря за темата! Пращам ти букетче Simple Smile

Скоро имаше обир на шведски кралски бижута. Дали ги намериха?

Последна редакция: сб, 13 окт 2018, 21:59 от lina_bs

# 2
  • Down south
  • Мнения: 7 673
Благодаря за темата!
 Знаем, че си заета.
 Покрай страстите около последната сватба ще минем и без анкета Heart

# 3
  • Мнения: 6 697
Радика, благодаря!
Както винаги много интересен първи пост!

# 4
  • Мнения: 31 128
Прекрасен пост благодаря.
От много години чета за бижутата в руския елмазен фонд, майка ги е виждала и ме запали.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 5 120
Радика, благодарим!
Някой знае ли къде ще е сватбеното пътешествие на младоженците?

# 6
  • София
  • Мнения: 8 637
Мерси за темата.
Интересна информация за бижутата.

Хареса ми пръстенът на Елизабет I

# 7
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 297
Радика благодаря за темата  bouquet както винаги много увлекателен и интересен първи пост.

# 8
  • Мнения: 18 547
Благодаря за темата!
Аз съм виждала колекцията от кралски тиари и бижута в кралската съкровищница в Тауър. И бяха внушителни. Повечето на Кралица Виктория. Не беше разрешено за снимки разбира се,и няма как да покажа,но поне ги видях на живо тези красоти. Жалко,че нямам спомен за конкретно бижу. Просто без снимка няма как.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Благодаря за темата Flowers Hibiscus

Аз тръгнах да търся принц Андрю като млад и попаднах на кралските сватби:

http://news.bnt.bg/bg/a/s-blizo-vek-nazad-kralskite-svatbi-vv-ve … ritaniya-galeriya

И по темата - годежните пръстени в кралското семейство:

https://www.youtube.com/watch?v=TqwzA-TEeLA

# 10
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
Благодаря за темата,страхотен пост за бижутата.

# 11
  • Мнения: 39 238
Много интересни факти! Благодаря!

# 12
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 297
https://www.hrp.org.uk/tower-of-london/history-and-stories/the-c … ewels/#gs.3Aax5eI


Тук има за церемониалните принадлежности в Таур, жезълът е много красив.

И за руската царска корона, която мисля е на най първата снимка на началният пост https://en.m.wikipedia.org/wiki/Imperial_Crown_of_Russia

Последна редакция: нд, 14 окт 2018, 00:40 от Илейн :)

# 13
  • Мнения: 2 251
Терзае ме въпросът вечеря след църковната церемония за сватбата ни Южени имало ли е? Някакви снимки изтекли ли са?

# 14
  • Мнения: X
Терзае ме въпросът вечеря след църковната церемония за сватбата ни Южени имало ли е? Някакви снимки изтекли ли са?

Имало е, виж първата снимка







Общи условия

Активация на акаунт