Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 5

  • 127 633
  • 906
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 3 659
Елица,
Може ли линк към достоверен източник?

# 361
  • Мнения: 10 174
Елица, това е форум. Обменяме си информация. Аз, откакто следя тази тема, винаги съм общувала тук с доста интелигентни хора и след засягане на някаква тема, всеки си преценява дали и какви допълнителни проверки да си направи. Всеки поне средноинтелигентен човек знае, че за да си сформираш мнение, четеш много повече от един източник. А тук не си общуваме чрез библиографски справки. Данните, "свободни и широко достъпни", показват, че излъчването на ултрафини токсични частици започва още при Т на пържене. Тефлонът не търпи висока температура. И инструкциите към съдовете, а и самата ти пишеш да не се прегрява, както и да се ползва достатъчно мазнина. Редица производители са си посочили съдовете като забранени за приготвяне на скара/грил (процесът broiling). Не знам дали готвиш, но ако готвиш, би трябвало да си забелязала, че всяка повърхност става незалепваща, ако ще я обливаме с мазнина. Много хора търсят незалепващо покритие точно защото искат да не ползват такава или тя да бъде в символично количество, неспособно да защити тефлона от високата Т. А тази Т на вредни емисии при празен тиган се развива за няколко минути. Самото термично преработване и преупотреба на мазнина е доказано вредно, особено хората с проблеми в СЧТ знаят прекрасно това от личното им ежедневно изживяване и линкове не им трябват. Затова и беше първоначално рекламиран тефлонът като много прекрасно нещо, в което можем да готвим без мазнина. Тази тема се изчерпа, оттук нататък всеки си преценява какво, как и дали, но аз не бих влизала в някакви протяжни дискусии, които не казват нищо ново, но пък досаждат на всички, включително и на мен.

Последна редакция: пт, 15 фев 2019, 08:23 от soul81

# 362
  • София
  • Мнения: 1 480
Има ли алтернатива на обикновената алуминиева кафеварка? За кафе машина нямам място. Проблем ли е всъщност правенето на кафе в нея, без да престоява?

# 363
  • София
  • Мнения: 5 881
soul81, разбира се, че щом е форум всеки е свободен да участва или да не чете дадена дискусия, щом му е досадно.
Нормално е да се споделя информация, стига да не е от типа Една жена каза, за да не се окаже дезинформация.
Защото на предната страница съветваш потребителка да си купува евтин тиган и да го подменя често, което е кофти. Желателно е да се търси покритието да е PHOA free, без кадмий и без олово, които са доказано опасни за здравето, без значение колко често ще се подменя тиганът.

Щом коментираме въпроси, свързани с физика и химия, е редно да говорим с точни температури и параметри.
Примадона, търсейки информация в мрежата, попадам на цифри от сорта на 300 градуса за разпадане на тефлона, със съответни препратки към източници. Давам най-ниската срещана и посочена като безопасна  температура от 260 градуса. Аз естествено няма да седна да пиша научен труд и да проучвам кое колко е надеждно. Но ок, дайте някакъв източник, че ще умрем при загрят на 150 градуса тиган с незалепващо покритие. Защото сайтове на анти рак асоциации на различни държави, дори и разни еко, био, зелени сайтове, коментират посочените от мен градуси и отделяне на отровни газове при над 300-350 градуса. Такива температури при нормално готвене е невъзможно да се постигнат. Говорим за PHOA free покрития, да стане ясно, тази киселина е извадена от производството на тефлон вече, поне при известните марки. Вчера се оглеждах специално и в предлаганите съдове в супермаркета и са означени като такива. Сега, за китайски никому неизвестни не коментирам, не трябва да се купуват такива.

Иначе и за рекламни трикове можем да си говорим. Ето, тази насаждана психоза пък сега е супер удобен начин да си продават суперскъпите тигани с невероятно покритие, издържащо на 600 градуса за минимум 300-400 лв.
Или пък прехвалените чугунени съдове. Вчера оттатък в чугунената тема беше пусната снимка на тиган в невероятно състояние, обелен, с нагоряла мазнина, ръждясал, никой не може да ме убеди, че подобен съд е здравословен. В крайна сметка всичко опира до правилна експлоатация.

Но пък е странно да ни обясняват, че се разболяваме от посудата за готвене, не от Чернобил, не от промишленото замърсяване последното столетие, не от оловния бензин, който се ползваше съвсем доскоро, а надраскания тефлонов тиган ще да е виновен... Rolling Eyes

# 364
  • Мнения: 3 659
Елица,
Отново ще помоля за линк към достоверен източник! Досега не виждам да си дала такъв.

# 365
  • София
  • Мнения: 5 881
Аз първа помолих! Sunglasses

# 366
  • Мнения: 3 659
Ясно, хубав ден.

# 367
  • София
  • Мнения: 5 881
И на теб.

# 368
  • Мнения: 1 336
Вески сам преценява на какви твьрдения тук да вярва, на каква информация онлайн и какво да ползва. Нито някой иска да застави другите да ползват това, или онова. Това, че един сьд е PFOA , не означава че е PTFE free (ако не е изрично споменатао от производителя) , в някой са използвани нано технологии и т.н. Разболяват ни много неща, за някой няма алтернатива, за други има. Аз сьщо не ползвам неемайлиран чугун и мнго харесвам вкуса на храната ( месо) приготвено в чугун. Мия в сьдомиална и ако започне да има проблем с емайла, ще го сменя, за сега обаче след редовно ползване и миене няколко години, такьв няма

# 369
  • Мнения: 10 174
Елица, правиш грешни внушения точно от типа "една жена казала". Очевидно схващането ти е, че някъде съм препоръчала съдове с PHOA, кадмий и олово, макар и многократно да съм писала точно обратното. За щастие, този с когото сме коментирали, явно си е разбрал съвсем адекватно какво казвам и какво означава евтини съдове, а не PTFE тигани за 130 лв., иначе щеше сам да ме попита защо му препоръчвам отрови. Очевидно не схващаш разликата между разпад на материала и начало на емисии от материала. Очевидно търсене през Гугъл те затруднява, та искаш някой да вържем на щат тук и да го прави за теб. Очевидно те влече да сравняваш ябълки с круши, та затова коментираш от Чернобил ли се умира или от огнестрелно оръжие... примерно, защото няма начин да е и от двете, нали така. Simple Smile И някои други очевидни неща. Simple Smile Е, кой колкото може, няма да се насилваме. Wink  

# 370
  • Мнения: 3 659
Desem покритието на тиганите, за които си питала не е устойчиво. Това го гарантирам от личен опит. АМТ са боклуци. Кое кога се разпада хич не ми дреме, щом съдържа вредни материали. Вече няколко пъти коментирам марката АМТ. Бягай далеч. Тиганите с каменни покрития са по-устойчиви и по-евтини! Смятам, са по-удачен избор щом е зор да не е чугун.

# 371
  • София
  • Мнения: 5 881
Никъде не съм твърдяла, че PHOA free  означава PTFE free, последното означава Тефлон и няма как коментираният тефлон да е PTFE free.
Ето за PHOA, киселината, която е нежелателно да присъства в съдове за готвене, планирали да забранят официално в Европа, не зная колко е вярно. Но широко се използвала в текстилната промишленост, така че и да я забранят, нищо чудно да я носим на гърба си или да присъства под формата на килим в хола. Попаднах, че при проучване е открита в кръвта на над 90% от изследваната група. Та за съжаление вероятно сме си получили дозата, дори да ползваме PHOA free


soul81, За да започне да се отделя нещо, материалът първо трябва да започне да се разпада.
Та леко е съмнително кой колко си може. Нито дали потребителката на предната страница е разбрала това, което не си написала или си писала някога си. Rolling Eyes


За емайлираните съдове също не може да сте сигурни какво съдържат, нито с каква чистота е неръждаемата стомана и точно какви примеси е възможно да съдържа. За сурови чугунени тигани с "покритие" от прегоряла мазнина пък да не говорим Rolling Eyes
Та всичко отново се крепи на честна дума на производителите и щом нещо не ни е известно, все едно не съществува. Вманиачаването и изпадането в крайности са излишни.

# 372
  • Мнения: 10 174
Tиганите с каменни покрития са по-устойчиви и по-евтини! Смятам, са по-удачен избор щом е зор да не е чугун.
Все повече такива отзиви получавам. В темата имаме ли си хора, които ги ползват, да споделят какви по-точно и какво се случва.

# 373
  • Мнения: 3 659
Аз съм ползвала и такива преди чугуна. Покритието по-трудно се надрасква. Е ако ползваш метални прибори, няма да устои. Обаче не е оптимален вариант. Отдолу е алуминий. Кога какво се нарушава не знам, но потъмняват с употребата. За себе си повече не ги използвам.

# 374
  • Мнения: 10 174
А с потъмняването променят ли се и незалепващите качества?

Общи условия

Активация на акаунт