Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 17 591
Кати,при нас до сега не се е случвало да остане непопълнено или частично попълнено помагало.Мислех,че навсякъде е така,но явно не е.
Ако имаше неизползвани помагала и аз щях да съм против.

 Родител в затруднено положение винаги може да преснеме помагалата.




Вени, това е понеже аз съм купувала много допълнителни помагала, извън училищните, а от някои съм се озовавала и с по два комплекта (когато съм взела същото предварително, а после се оказва, че от училището вече са поръчали същото - не съм спорела, понеже мога да го преглътна все пак) - но има и много други родители, които са вземали от помагалата тип "по-сложни" - накрая част от другите остават непопълнени, просто времето не достига за всички. Това си е мое решение, никого не ангажирам, но фактът е, че доста неща остават само частично правени. Някои хора ги продават после (главно който няма къде да ги съхранява).

Лили, ще те учуди в какви издания намирам полезни неща. Майка като гимназистка е била абонирана за сп. Математика. Намерих купчинка от тях в къщата на баба и дядо, лека им пръст - издания порядък преди '60 - и прочетох много интересни неща там. Взех си ги, за моето отроче е меко казано рано, но ако до гимназията проявява интерес към математиката със сигурност ще ги получи. Сборниците от тогава също никак не са лоши. Въпросът не е в годината на издаване, а в съдържанието - ако е подходящо, детето чудесно може да се подготви и по тях и никак не е изключено да го направи дори по-добре отколкото ако ползва по-нови. Тези, които аз конкретно бях търсила, бяха доста по-нови издания, изчерпани, и изчезнаха и от книжния пазар много бързо, така че... Но не, убих ме, не помня точно кои бяха. За помагала издание '98 - '06 нищичко не бих могла да кажа, аз '98 съм се дипломирала (сега - магистър би се водело, тогава беше просто висше), къде ти да гледам ученически издания.

ПП
Ели, и аз дивно се дразня на образованието в днешно време. Но не точно поради нуждата от помагала - повече поради поднасянето им (както и на каквато и да е информация, както и поради ... абе, да си го кажем, купища неща...)

Но да подчертая, това не винаги и не непременно означава, че предишото/ните представяния са ми харесвали повече - примерно историята поне от как аз съм влязла в училище - доста отдавна, уви...  Embarassed - винаги се е била разпокъсана, несвързана, нелогична и, като цяло, тотално безсмислена.  От край време се изсипват някакви дати и имена без никаква връзка помежду си, камо ли с останалия свят, сякаш дава някакви изолирани точки в тъмна каша.

Един нищожен пример само, от миналата година (4ти клас), който силно ми се наби - цар Калоян направил единни закони за славяните и (не помня дали българите или болярите, ама май все пак българите беше споменато). Без никакви пояснения какво означава това, какво значение има (за населението), без ни най-малък намек дори за това кое е ударението в това изречение, заровено между много други... Единни или общи не помня, ама поне в курсив да го бяха турили, че да намекнат, че трябва нещо да се попита, потърси, помисли... каквото и да е!

Последна редакция: вт, 25 сеп 2018, 00:26 от katiABV

# 76
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Кати, в темата не става дума за помагалата, като такива, а за тези, които се изискват от учителите да се купуват. В този смисъл едва ли някой учител, ще накара сто деца да работят по стари издателства, най-малкото повечето няма да могат да ги намерят.
Затова примерът ти с търсене на старо не е нужен. Или може би предлагаш всеки да си вземе кое да е помагало? То е едно и също с това да се откаже купуването и да се готви както намери за добре.

# 77
  • Мнения: 19 284
От Книжен пазар става да се купува, ако търсиш нещо конкретно за упражнение вкъщи, което го няма ново. Иначе с доставка по Еконт помагалата от там хич не излизат по-евтини. Поне тези до 5клас са долу-горе по 5-6-7 лв чисто нови и могат да се поръчат примерно от Озон с безплатна доставка.

Наличието или липсата на помагала няма общо с характер и начин на справяне в извъндомашна обстановка.

искам да кажа, че наличието на н на брой помагала, не е трамирало детето. просто ми е досадно да ги попълва. Това по повод въпроса ти, дали ако му вредят - пак ще съм равнодушна. Еми тежат, ама чак пък трайна увреда ми се струва, че няма.
Е, ти каква травма очакваш? Психическа ли?
Проблемът е, че някои помагала са направени тотално непрактични.
Навремето който е учил английски помни граматиките на Мърфи. Бяха  на изд. Просвета на офсет хартия и тежаха прилично малко. Вече Просвета не ги предлага, а само първичното издателство, и са на гланцирана хартия и с по-дебели корици. Това чудо тежи най0малко три пъти повече от старата граматика. Напълно ненужно, вършещо същата работа.
Като се насъберат няколко такива плюс лъскавите учебници и ето ти 6-7 кг.

# 78
  • Мнения: 1 153
Дъщеря ми е седми клас. На 18.09. и изтеглих раницата с учебниците за деня без УТ , помагалата и тетрадките за домашна работа, тежеше 6 килограма. Сега, като получат помагалата и започнат да носят всичко, пак ще я претегля. Хубаво е, че с детето, с което сядат на чин, се разбраха и разпределиха коя кой учебник да носи. Не виждам полза от помагалата, защото не се проверяват. Не се проверяват и домашните. Ако някой си кара грешно, няма кой да го поправи,

# 79
  • Мнения: 24 467
При мен специално не е финансов факторът. Ще купя всички необходими , независимо от цената но да се ползват. А не само да трупам скъпа хартия. Мен това ме дразни.

Аз също съм ученичка (студентка). Един учебник не съм купила (не ме задължиха) но в Библиотеката намерих всичко необходимо, а и чичко Гугъл помога също, както и лекциите.Ако след време ми трябва нещо ще си купя това което ще ми свърши работа а не това което учителя ме задължава.
Това обяснявам и показвам на децата. Стига да искат да учат, начини има

Много му се дразня на родното образование последно време  Crossing Arms
И ми става все по-трудно да мотивирам децата Sad

Именно това е, което дразни нас, възрастните, които не работим в училище и нямаме връзки с издателствата. Безсмислието на ситуацията. В редица бели държави отдавна учебници и каквото друго е нужно е качено в интернет и се ползва оттам. Не се и каня да лъжа децата, като наричам  завоалирано с термина "мотивация" нуждата да завършат училище. Да, учението е основна ценност, но начина, по който това се прави в момента у нас, е безнадеждно остарял и далеч от житейската необходимост. И това го виждам още по-добре сега, когато едното ми дете замина да учи в чужбина. Ми един учебник не му се е наложило да закупи. Всичко има в библиотека и може да се ползва в електронен вариант. Всички проекти могат да се изготвят и предадат също така в съответствие с факта, че вече е 21-ви век.
Мимоходом само ще спомена, че аз, която съм учила през миналия, не съм купувала и мъкнала толкова на брой излишества. Понеже в образованието тогава не беше водеща печалбата на издателствата. Затова.
Малкото ми дете е в шести клас и помагалата са нови. Дори сборника по математика на "Коала", останал от голямото, не може да се ползва, защото за да имат печалба издателствата, които са обвързани като свински черва с МОН, се "налага" да преиздават учебници и помагала през 2-3 години, напълно безсмислено, което се вижда дори от децата. Сега въпросният сборник е нов и се наложи да си го закупим. Наред с още не знам колко броя учебни тетрадки, които няма как да се ползват "на старо". Ученикът пише или поне би следвало да пише в тях и учител, не аз, да им го проверява и анализира.
И каква е причината нужните упражнения да се дадат просто под черта в учебника, като моите навремето? Тъкмо няма да се налага големи вече деца като папагали да попълват една думичка, изпусната в изречение, а ще съставят сами смислен текст - отговор на поставен научен въпрос.

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Щом средното образование е задължително, тогава не виждам защо държавата да прехвърля тежестта на родителите да дават пари за основния пакет необходимости. Смятам, че помагалата ако са толкова важни,те влизат в основния пакет и не би трябвало да се заплащат допълнително.

# 81
  • София
  • Мнения: 17 591
Кати, в темата не става дума за помагалата, като такива, а за тези, които се изискват от учителите да се купуват. В този смисъл едва ли някой учител, ще накара сто деца да работят по стари издателства, най-малкото повечето няма да могат да ги намерят.
Затова примерът ти с търсене на старо не е нужен. Или може би предлагаш всеки да си вземе кое да е помагало? То е едно и също с това да се откаже купуването и да се готви както намери за добре.


С тази разлика, че със старото помагало може и наистина да се подготви - дори по-добре от другите, в някои случаи - което ще е по-трудно без никакво.
В някоя от темите вчера срещнах съфорумка, предлагаща с/у цената на доставката само два от сборниците на Кортезов и... не помня, още някакъв. С тук-таме писано илои драскано (май на тетрадки е писало детето основно). Сигурна съм, че който и да се подготвя по тях, ще се справи не по-зле от подготвения по основните помагала. Стига сега, ако не е ново от издателството, снощи излязло, значи не става. Много малко предмети се променят за толкова време - хайде, история сигурно не би бил удачен избор, но от точните науки никоя не се е сменила от онова време.

Светли, държавата и тетрадки не купува за децата, и химикалки, моливи, гуми, боички, скицници, триъгълник, пергел, ... да продължавам ли да изброявам? И родителите за нещо все служат. Плаща заплатите на преподавателите, поддръжката на сградите, отоплението, почистването, учебниците... малко ли ти е?

# 82
  • Мнения: 8 210
Щом средното образование е задължително, тогава не виждам защо държавата да прехвърля тежестта на родителите да дават пари за основния пакет необходимости. Смятам, че помагалата ако са толкова важни,те влизат в основния пакет и не би трябвало да се заплащат допълнително.

Ами така де!
Иначе тези родители ще оставят децата си неграмотни и после държавата ще им плаща помощи.
Айде малко тая държава да се замисли - по добре по 12 лева на месец помагала отколкото по 300 лева на месец помощи.
А родителската отговорност да е сведена само до секса за създаване на поколението.

# 83
  • Мнения: 24 467
Цитат
Айде малко тая държава да се замисли - по добре по 12 лева на месец помагала отколкото по 300 лева на месец помощи.
Хм, знаеш ли, това лично аз го споделям съвсем сериозно.  Simple Smile
Хайде да не е съкращаване на 300 лв. помощи, но по 70 или колкото са там помагалата, да се резнат от тези плащания. Поне ще е една наистина реална и полезна помощ. При това - съвсем доказано похарчена в полза на децата. Щом са нужни толкова много, че без тях не може да тече образователен процес.
Трябва да съобщя на моите родители, че след като съм нямала помагала след 2-3 клас, тяхната отговорност се е свеждала до така посочените функции. Със сигурност не го знаят.

# 84
  • Мнения: 8 210

Трябва да съобщя на моите родители, че след като съм нямала помагала след 2-3 клас, тяхната отговорност се е свеждала до така посочените функции. Със сигурност не го знаят.

Аз пък се чудя как интелигентни хора сравняват образованието преди 20 години с това днес.
Че то преди 5 беше по приемливо от днешното.

# 85
  • Мнения: 24 467
Вярно, че не бива. Това, от днес, е по-назад от онова, от преди 20 години.
И с другото съм съгласна - дори само преди пет години бе по-търпимо.

# 86
  • Мнения: X
И какво излезе, 50:50 сме. 50% 'за' помагалата, 50% 'против'.

# 87
  • Мнения: 1 231
Кати, в темата не става дума за помагалата, като такива, а за тези, които се изискват от учителите да се купуват. В този смисъл едва ли някой учител, ще накара сто деца да работят по стари издателства, най-малкото повечето няма да могат да ги намерят.
Затова примерът ти с търсене на старо не е нужен. Или може би предлагаш всеки да си вземе кое да е помагало? То е едно и също с това да се откаже купуването и да се готви както намери за добре.


С тази разлика, че със старото помагало може и наистина да се подготви - дори по-добре от другите, в някои случаи - което ще е по-трудно без никакво.
В някоя от темите вчера срещнах съфорумка, предлагаща с/у цената на доставката само два от сборниците на Кортезов и... не помня, още някакъв. С тук-таме писано илои драскано (май на тетрадки е писало детето основно). Сигурна съм, че който и да се подготвя по тях, ще се справи не по-зле от подготвения по основните помагала. Стига сега, ако не е ново от издателството, снощи излязло, значи не става. Много малко предмети се променят за толкова време - хайде, история сигурно не би бил удачен избор, но от точните науки никоя не се е сменила от онова време.

Светли, държавата и тетрадки не купува за децата, и химикалки, моливи, гуми, боички, скицници, триъгълник, пергел, ... да продължавам ли да изброявам? И родителите за нещо все служат. Плаща заплатите на преподавателите, поддръжката на сградите, отоплението, почистването, учебниците... малко ли ти е?

Въпросът е не откъде можем да си купим някакви помагала и тяхната цена, а това че учителите искат точно определени, обикновено казват цените и поръчват за целия клас. И аз имам непопълвани сборници и помагала от големия син, по които на малкият давам допълнително да се упражнява, но в началото на годината учителите по всички предмети бяха казали какви помагала ще трябват, класната беше обобщила и ни съобщи крайната сума. Еми сигурно някои ще се повторят с наличните в нас, някои ще седят непопълнени, просто защото и да ги попълва ще трябва аз да ги проверявам, което не мисля да правя, защото наблягам и давам допълнително да се упражнява върху неща, които му куцат. Дават се на целия клас едни и същи задачи. Еми мойто примерно е цар на умножението, но му куца делението, примерно казвам. Е защо да решава 10 задачи за умножение, просто защото така вървят в сборника, които да си губя времето да проверявам, вместо да наблегнем на това, което му куца. Не че ще е излишно и другото, но освен математиката има още поне 4-5 предмета, по които да попълни х1-2 страници задачи + да научи уроците по разказните предмети. Еми не е от желязо това дете, то направо е неефективно след цял ден висене в училище и после до 21ч да попълва някакви тетрадки и помагала.

# 88
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Кати, какво ми обясняваш колко са полезни старите помагала?
Не си разбрала темата, ама пиши си.

# 89
  • Мнения: 21 455
Щом средното образование е задължително, тогава не виждам защо държавата да прехвърля тежестта на родителите да дават пари за основния пакет необходимости.
Средното образование не е задължително.

Общи условия

Активация на акаунт