Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 8

  • 44 706
  • 758
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 050
Момичета, устисквам засега. Просто вечерях и понамаля желанието за сладки неща.

Елора, много ми хареса как си си "тунинговала" лека-полека храненето. Някак плавно си изключила забранените храни. Доста се впечатлих и от следвечерния "джънк", който си си хапвала Relaxed Браво за постиженията! Наистина действа мотивиращо.

Невена, няма да сработи твоята стратегия при мен Grinning Обичам да ми е вкусно, а моркови и чушки не влизат в тази категория. За движението обаче съм съгласна. Аз преди навсякъде ходех с колата, дори и до малко по-близки разстояния. Сега вече гледам да повървя и не мрънкам. Поне това мога да отчета като прогрес в мисленето при мен. Надявам се скоро и с храната Simple Smile

Катерин, съгласна съм, че всичко е в мисленето. Но то моето е сбъркано малко Grinning Везните (днес четох в друга тема, че и ти си Везна) се отличават с непостоянство и изпадане в крайности Grinning Та, тъкмо реша, че съм успяла да постигна баланс и айде в едната крайност, после в другата... Абе, не е лесно. Но пък ти си успяла Wink Значи има надежда и за мен Grinning

Дева, ще си купя утре черен шоколад, но е малко кофти, защото "ченгето" вкъщи призовава към стриктност и да не се поддаваме на изкушения Grinning

# 706
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 067
Мисленето и зодията нищо общо нямат Wink Аз съм овен, ама няма сила на света дето да ме убеди, че има нещо по-вкусно от млечен шоколад Wink

# 707
  • Paris, France
  • Мнения: 14 023
Alinna, за нас никакъв алкохол докато сме на Метформин, имаме мазен дроб, недостиг на магнезий, проблем с бъбреци Итн. Черният дроб не преработва нищо докато не преработи алкохола. За преработка на алкохол харчи магнезий, който без това ни е кът.  D-r Bernstein препоръчва само много малко бира за диабетици от тип 1. Неговият интерес е диабет 1. Твърд алкохол няма да си причинявате никога след това, което ми се случи. Докторът, който ми направи скана на черния дроб ме пита алкохоличка ли съм. А аз алкохол не бях близвал и никога не съм пила повече от половин чаша вино, примерно.

Самт, стабилизиране не теглото означава, след приключване на диетата да се намери поносим режим на хранене и спорт, при който теглото да не мърда, най-вече нагоре, но и надолу, защото ИР и теглото са зависими в U крива, а не линейно. В смисъл, че ако свалиш прекалено много кила сваляш и мускул. След това има 3 варианта:

1) Яде се две трети от храната, която човек е ял като е бил диабетик или силно ИР с предишното ниво на двигателна активност. Повечето хора махат едно хранене. Популярно е сред хора от азиатски произход и заети семейни хора с деца. Някои хора, обаче могат да ядат повече ако заменят част от въглехидратите с протеин и/или намалят мазнините.

2) Ядат се предишните калории, но чиста храна и се пости 2 или 3 дни седмично, така че общо калориите да са 2/3 от предишните. Двигателна активност като предишната. Популярно с жени със СПКЯ и сами мъже.

3) Ядат се 2/3 от калориите + калории, които се горят с кардио веднага след нахранване. Ядеш, примерно 500-600 калории вечеря бързичко, ставаш веднага и хукваш да вървиш бързо, да караш колело и подобни, така че калориите да се изгорят преди инсулинът да се е вдигнал. Това избрах аз.

Ако диетата е била ниско въглехидратна, след спирането и се качват 2-5 кила, защото мускулите и черния дроб се пълнят с глюкоза, а тя задържа вода. Това трябва да се предвиди.

Тегло може и за месец да се стабилизира и даже за 2 седмици, но само при 2 условия:

1) Човекът не е бил с голямо допълнително тегло от мазнини. Няма как за 1 месец да свалиш 70 или 100 кила.

2) Човекът не е носил наднормените мазнини дълго.

Има го и момента с анемиите и липсите. По-добре е първо да се справим с тях.

Инсулин след диета - той пада значително, но не става непременно нормално нисък. Бързо се качва при неподходящо хранене, липса на спорт и липси на магнезий и 100 други неща. Да, по-нисък е, но диетата и свалянето на наднорменото тегло не отърват от ИР с магическа пръчка. Просто помагат да тръгнем по пътя на същинското излекуване. С движение, но най-вече добавките, с времето инсулинът пада сам.

Диабетик 2 vs Недиабетик с ИР - сложно е. Не е едно и също, но имаме доста допирни точки. Диабетът 2, по мои впечатления, се лекува много, много бързо с двигателна активност и добавки. За месеци можеш да постигнеш недиабетичен ОГТТ. Но инсулиновата резистентност след излекуване може да се задържи с години при бивш диабетик, въпреки усилията за спорт, хранене и добавки.

Според мене Недиабетик с ИР се излекува по-бързо от бивш диабетик със същата ИР. Също, хора с повече мускули по-лесно се справят с ИР. По-високите хора също.

Теглото не бива да те отчайва никак. То ти е най-малкия проблем в момента. Със сваляне на килограмите ИЧ се подобрява и някои хора почват да свалят по-бързо.

Самт, ти имаш глюкомер, имаш акъл, имаш средства. 2018 сме с много инфо в нета. Когато аз се занимавах с диетата кой знае какво нямаше. Не ти знам данните за инсулин, захар Вит Д,  отново, но знай, че ще се излекуваш бързо от диабет с правилните добавки и бързо ходене. От твоят до моят тогавашен хал те делят седмици. Но твоят път с ИР ще е, може би, малко по-дълъг от моя и малко по-спокоен.

Това ти го пиша, за да не си правиш илюзии, че като отслабнеш край на добавки и спорт. Някои неща са до живот, за съжаление. Други понякога ще ги пием за седмица-две.

Сега на какъв етап си?

# 708
  • Милано
  • Мнения: 951


Клера, като го пиеш разтворен вечерта в топла вода, кога ти действа. Защото аз ставам в 6. И да ми подейства на работа е страшно неприятно. Не понасям да ходя по-голяма нужда другаде освен  вкъщи.
Гледам и цените са различни.
Мисля с този да пробвам
https://www.salvia.bg/product/%D1%85%D1%83%D1%81%D0%BA-%D0%BF%D1 … 1%81%D0%B5%D0%BD/

Намерих и един друг - ама 22 лв.
Хуска си е добавка и за ИР.     На мен ми действа късно след обяд на другият ден.

# 709
  • Мнения: 31 677
Момичета, устисквам засега. Просто вечерях и понамаля желанието за сладки неща.

Елора, много ми хареса как си си "тунинговала" лека-полека храненето. Някак плавно си изключила забранените храни. Доста се впечатлих и от следвечерния "джънк", който си си хапвала Relaxed Браво за постиженията! Наистина действа мотивиращо.



Може да пробваш и хром за известно време.
Аз някъде на 3-ия месец реших да изкарам 2-3 седмици/не помня колко точно/ без грам захар.
Опитах се да направя нещо  като изчистване на инсулин. Въпреки, че ядях останалите нисковъглехидратни храни, пак се получи в голяма степен.
Протеините и мазнините ми бяха враг първите 3 години след поставяне на диагнозата.
Консумирах, но рядко.

# 710
  • Мнения: 1 050
Бях чела за хрома в някоя от темите, но забравих за него. Засега обаче не приемам никакви добавки и витамини, освен Витамин C, Витамин B комплекс, Неофолик. А последно време взимам и пробиотик Линекс, че бях на антибиотик. Иска ми се да си пусна разни изследвания и тогава да действам на база резултатите.

Аз да ви се похваля. Записах се на народни танци, започвам в началото на октомври. Дано да успея с постоянстовото, че както писах, ми е трудно. Преди това се задържах 5 години в един клуб, но с честите отсъствия накрая изостанах и спрях да ходя съвсем. Не е кой знае какво, но ще тропкам 2 пъти седмично. На фона на цялото ми обездвижване, което е направо скандално...

# 711
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158


Ниацинът е много важен за свалянето на лошия холестерол и качването на хубавия. Също и за обработка на приетите мазнини.



Ниацина според последните проучвания вдига Инсулина и не се препоръчва за хора с ИР /има на английски проучвания по темата /

# 712
  • Варна
  • Мнения: 3 359
Невена, супер полезен пост за мен . След като ми откриха случайно, един куп болести , след многото четене стигнах до извода ,че причината за всичко е ИР, и явно си я влача от доста време. Твоите постове ,също , ми показват, каква е взаимовръзката между различните ми проблеми Flowers Hibiscus

И аз все още нагласям добавките и минералите . Много често, обаче, има "скрити витамини и минерали ", в някои добавки и трябва да се внимава ,какво се приема и с храните и с допълнителните добавки. Тъй че,  трябва да се прецени, кое може  лесно да се набави с храната и за кое задължително да се пие добавка. Докато някои витамини и минерали се отделят бързо с урината, то от многото четене, останах с впечатление ,че с предозиране на Калий и Магнезий все пак трябва да се внимава. И да попитам, много от таблетките съдържат, като слепващ агент " Магнезиев стеарат" , дали този вид магнезий се натрупва в организма също ? И още нещо , английската сол е Магнезиев сулфат , ако някой я приема , незнам дали и там не трябва да си прецени, дали да  взима  допълнително магнезий.  Много често има и добавяне на витамин С , почти във всяка пакетирана храна или към други витамини на таблетки. Та сега и аз претеглям кои неща да включа към диетата и кои не. Вкъщи вече заприлича на аптека ...

# 713
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 067
https://media.framar.bg/любопитно/лоши-новини-за-кетогенната-диета

# 714
  • Мнения: 109
Здравейте, днес пуснах и останалите хормони, които ми бяха изписали, дали някой може да ми помогне в разчитането. Благодаря. 
Хормони/Hormones
Име на теста (изследване)         Резултат      Единици    Референтни стойности    Метод
TSH         0.61        mlU/L      0.27 - 4.20    
Пролактин/Prolactin         229.4        mIU/L      M 86 - 324; Ж 102 - 496    
LH          4.2        mIU/ml      М 1.7 - 8.6; Жф.ф 2.4 - 12.6;ов.ф 14.0 - 95.6;лут.фаза 1.0-11.4;менопауза 7.7-58.5    
FSH         7        mIU/ml      M 1.5 - 12.4;Ж ф.ф3.5-12.5;ов.фаза 4.7-21.5;лут.фаза 1.7-7.7;менопауза 25.8-134.8    
Тестостерон/Testosterone         0.252        ng/ml      0.084 - 0.481    
Прогестерон/Progesteronе         0.1        ng/ml      M<0.05 - 0.149; фол.ф. 0.057 - 0.893;ов.ф. 0.121 - 12.0; лут.ф.1.83 - 23.9;постменопауза:<0.05 - 0.126    
DHEA-S         256        µg/dl      98.8 - 340     

# 715
  • Мнения: X
https://media.framar.bg/любопитно/лоши-новини-за-кетогенната-диета
Ами, прави са.
Кетогенната диета Е Лечебна диета, предимно за болни от епилепсия, за овладяване на пристъпите.
Също както и плодуването.
Това, че някой решава да я използва като бързоотслабваща, си е на негов риск.
Аз кетогенна диета не съм спазвала, така и не стигнах до кетоза.
Обаче, ей това никак не ми е ясно как точно се получава...
Цитат
. Въглехидратите, които организмът не абсорбира, предпазват мозъка от стареене.
Фибрите (т.е., въглехидратите, които тялото не абсорбира) обикновено минават транзит през стомаха.Е, след като тялото не усвоява нищо от тях и просто ги изхвърля, как точно предпазват мозъка от стареене?
Това е все едно да кажа, че "Днес във Варна валя дъжд и напои добре нивите в Петрич!", че и да се окаже вярно.


# 716
  • Варна
  • Мнения: 3 359
https://media.framar.bg/любопитно/лоши-новини-за-кетогенната-диета

Много лошо написана статия, много. И нищо съществено , подкрепено с доказателства. Принципно са прави, че кетогенната диета изцяло без въглехидрати , в дългосрочен план не е полезна за здравето.

# 717
  • Мнения: 4 042
https://media.framar.bg/любопитно/лоши-новини-за-кетогенната-диета
Ох,  Joy
В цялата статия не прочетох нещо, което да ме накара да се почувствам застрашена. Можело да се вдигне кръвното? Напротив, аз преди го вдигах понякога, сега на моменти се улових, че съм с ниско. Можело да провокира развитието на диабет. Сериозно ли? При положение, че си смъкнах инсулина и кръвната захар? Не помагало на изгарянето на мазнини. Е, тук отново ме разсмяха, с 25 свалени килограма от кето, сигурно от кожа и кости съм ги свалила. "месото и млечните продукти са в състояние да провокират възпаление в организма, което подпомага образуването на тумори". Чакайте сега, тези които не са на кето не ядат ли месо и млечни? Или в комбинация с хляб, картофи и ориз става красота? "И още нещо, проучването е показало, че хората, приемащи минимално количество пресни зеленчуци, бобови растения и ядки по-често страдат от рак." Ама кой е казал, че кетото изключва пресните зеленчуци? Дори и ядки може в разумно количество. "хората, приемащи умерено количество въглехидрати, живеят по-дълго от тези, при които въглехидратите са с изключително високи или с твърде ниски нива." - колко от тези хора са били с наднормено и свръх-тегло? То кетото си е за отслабване, като си постигнеш целите яж си умерено, стига да не напълняваш. И много движение, разбира се. Но първо трябва да се изринат Авгиевите обори, в които си превръщал тялото си с години обездвижване и неправилно хранене. А за това - кетото върши работа. Ако не, чакай още 20 години да свалиш. С какво беше там... пълнозърнести филийки, боб, овес и банани.

Много лошо написана статия, много. И нищо съществено , подкрепено с доказателства. Принципно са прави, че кетогенната диета изцяло без въглехидрати , в дългосрочен план не е полезна за здравето.
Е колко да е дългосрочен? Да отслабвам докато изчезна от света ли Grinning В момента, в който си постигнеш целите минаваш на умерен режим, то е логично. Говорят за въглехидрати под 50 грама. Оставаш си на 50-100 с повече плодове и зеленчуци и си ок. Ама да ми внушават, че трябвало хляб да ям, и овес, и ориз, и не знам какво си - е от къде на къде пък да трябва? И друг път съм казвала, това е моделът за изхранване на нарастващата популация - евтини, концентрирани храни с висок добив и ниски разходи за производство. Без изхранване с хляб и ориз на преобладаващата част от човечеството няма как да има евтина работна ръка, създаваща блага за останалото малцинство. Нищо друго смислено не виждам в този модел. Да не се връщам 10-20 000 години назад, ами да вземем прабългарите дори само. Да не са яли хляб и ориз случайно? Защо пък да не може човек да живее без зърно? Преработката му е сравнително отскоро в еволюционен план. Преди това как са живели? Лов, риболов, плодове, корени и т.п.

Последна редакция: вт, 25 сеп 2018, 13:36 от Бледолилава

# 718
  • Мнения: 12 750
"Изследването потвърждава още, че при нея и всички подобни диети с ниско съдържание на въглехидрати биват пренебрегвани ключови вещества като калий, калций и магнезий, които се намират в изобилие в по-малко ограничаващи диети, разчитащи на боб, овес и банани."
Ти да видиш. Сякаш ако ям боб и банани всичко ще ми е наред и нищо няма да ми липсва и няма да ми трябват добавки. Аз боб си ям де, ама рядко. А това дето въглехидратите хем не се усвоявали, хем предпазвали мозъка от стареене хептен шантаво звучи. Ми те като не се усвояват, значи все тая дали ще ги изям. Айде няма нужда. Ще погледна по-късно източника дето са посочили, че ми стана любопитно и съм почти сигурна че са се поизгубили в превода, ама написано така звучи повече от несериозно...

# 719
  • Мнения: 413
Здравейте момичета,

имам нужда от съвет. Ако си спомняте, на 12 септември ходих на изследване с фиброскан в Токуда и докторът там ми изписа един хепатопротектор - Ливурон хепа - и вит.Е от 400мкг. Пия ги вече две седмици и забелязвам нещо, което бях почти забравила - зверски глад. Не знам какво е това чудо, но си закусвам нормално, както вече 8 месеца (кокосови стърготини, объркани със сметана и орехи). От тях хапвам към 8ч.сутринта общо 40г, което е 160ккал. Досега тази закуска ме държеше сита докъм 12.30-13ч. когато си обядвах режимно около 350-400ккал.

Проблемът ми е точно от времето когато почнах да пия ливурон и вит.Е, всъщност 2-3 дни след началото. Първо не си дадох сметка, че едва дочаквам обяда, но след като почна да се повтаря всеки ден, се замислих. Дори днес, в 11ч. вече бях зверски гладна и изядох 40г кренвирш (това не го обичам и не го ям, но нямах друго под ръка). Гладът затихна и обядвах нормално чак в 13.30ч. Обаче, някъде към 15.30-16ч. гладът отново се появява и ако не хапна нещо, то на вечеря съм склонна да изям много повече от предвиденото. Неусетно съм увеличила калориите (1200-1400) и ако продължава така ме хваща страх да не се върна отново към старите си навици от трицифрения си период. Засега кантарът е железен и не се качва нагоре, но и не мърда надолу. Само че колко ще издържи така, не знам. Трябва да открия проблема и да взема мерки. Помагайте!

Освен ливурон и вит.Е, които пия от 2 седмици, вземам магнезий 345мг, метфогама 500мг и Милгама (вит.В1, В6 и В12).

Общи условия

Активация на акаунт