Сгрешен Акт за раждане, но родителите са починали

  • 2 026
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте,

Налага се майка ми да си извади Акт за раждане. Ще обясня по-подробно за хора, които също се интересуват по този въпрос и в същото време имам въпрос, ако вие може да ми помогнете.

Майка ми няма как да отиде на толкова далечен път, за да извади по месторождение. Затова се обадихме до съответната община, от там казаха, че е възможно по служебен път. Затова намерихме в Интернета официалния сайт на тази община където е оригиналът на Акта за раждане, от там видяхме с коя банка работи тази община и преписахме  банковата сметка, на която тази община получава изпратените към нея пари. Съответно отидохме до въпросната банка, вписахме че това е сумата платена за Акт за раждане. Следващата стъпка е с платеното банково бордеро майка ми отиде до общината където живее сега, попълни заявление за издаване на дубликат на Акт за раждане. Там прикрепиха към заявлението и банковото бордеро и те вече го изпращат по служебен път и се обаждат когато пристигне Акта за раждане.

Проблемът е, че се оказа, че оригиналът на Акта за раждане на мака ми е написан на ръка, но с такъв шрифт, че буквите О и А са писани по еднакъв начин навсякъде. Още преди да са получили заявката, ние се обадихме на служителката в общината където е оригиналът на Акта за раждане първо да проверим дали е там оригиналът на Акта за раждане и второ, за да потвърдим, че правилно тя ще изпиши имената. Тя обаче реши кои букви тя смята за правилни и не прие нашите аргументи, че всички документи са писани по този начин през всичките години до сега, а не по начина по който тя смята, че е съответната буква.

Родителите на майка ми са починали и за съжаление също са живяли и починали в съвсем далечно място в България, така че трябва да се звъни по телефоните, няма как да ходим до толкова далечно място като незнаем и къде. Майка ми не пази никакви документи от баща си, освен Акта за смърт, които да докаже презимето на дядо ми и съответно това се явява фамилия на майка ми. Майка ми е приела фамилията на баща ми, така че и на нейната лична карта пише името след сватбата, а на нас ни трябва поправка на името по рождение заради Акта за раждане. Ние изпратихме заедно с банковото бордеро, заевлението, също и Акта за раждане, но служителката там не го прие като доказващо презимето му. Може ли някои да ме посъветва как и къде може да изкараме някакви документи на дядо ми които да доказват неговото презиме, за да може с тези документи до отидем в съда и да видим дали няма да може да поправят Оригинала на Акта за раждане на майка ми.

Моля ви, много ми е спешно. Ще се благодарна, ако можете да ми помогнете.

Последна редакция: нд, 26 авг 2018, 16:27 от bleuetrose

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 351
Оригиналът нали бил правилен, но нечетлив? В такъв случай не виждам какво да променяте.

# 2
  • София
  • Мнения: 38 423
Авторката май неправилно го е разказала - те са платили за копие от оригинала.

# 3
  • Мнения: 438
Е, добре, де! Нали имената й фигурират в регистъра на МВР, а за да се въведат там, това е станало с изгубения акт за раждане? Така че сега няма как тази служителка по свое усмотрение да си прави корекции, при положение, че това ще доведе до промяна в личните данни. Мисля си, че ако се обърнете към Паспортна служба и им обясните случая, оттам биха ви насочили как да действате

# 4
  • Мнения: 11 913
Майка Ви има ли кръщелно свидетелство? Там не пише ли имената й по баща? Проверете. Справка в ЕСГРАОН (правилно ли го изписват?)...

# 5
  • Мнения: X
Справка в ЕСГРАОН (правилно ли го изписват?)...
Именно.
Административни услуги по ГРАО:
- Дубликат на Удостоверение за раждане
- Издаване на Удостоверение за родствени връзки
https://usl.sofia.bg/ePortal/pages/text/services.xhtml
Майка Ви нали има ЛК? Там фигурира ЕГН.

# 6
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 771
Какво общо има ЕГН-то с акт за раждане съставен най-малко преди 40-50 години? Трудна работа е това със корекция в акт за раждане ( Паспортна служба, също няма нищо общо с името, в конкретния случай). Ако служителката  държи на своето т. е на начина, по който тя го разчита (очевидно сте получили удостоверение за раждане, а не заверено копие от самия акт, защото в този случай, не би имало проблем), пробвайте да представите документи, в които майка Ви е записана с "точните", според Вас имена, но според мен трябва да отидете на място и да пробвате да се разберете, защото другият начин е по съдебен ред.

# 7
  • Мнения: 2
Здравейте,

явно се е получило неразбиране на напианото от мен. Ние подаваме молба да ни бъде изпратен Дубликат на Акта за раждане на майка ми в Северна България по служебен път, а самият Оригинал на Акта за раждане е написан ръчно и се намира в едно отдалечено село в Южна България където нищо не е компютъризирано за документите от нейната генерация. Оригиналът на Ака за ражане не е по месторождение, защото селото, в което се е родила се е озеблюдило и са местили архиви с документация в няколко различни села. Най-нарая го открихме къде се съхранява, но буквите А и О са писани с такъв почерк, че изглеждат по еднакъв начин  и служителката, която в това село издава актовете за раждане излезе доста високомерна и неразбрана и не приема доводите на кое място трябва да се чете като А и на кое като О, каза че няма да зачете и  изпратения Смъртен Акт на дядо ми, също не прие че всички документи през всичките години винаги са писани с правилните фамилии, а не тази фамилия, на която тя тълкува по различен начин ръчния почерк. Проблемът е за презимето на дядо ми, което се явава фамилията на майка ми преди брака и този Акт за раждане много ни е нужен да има правилната фимилия на майка ми преди сватбата. Например  изглежда, че с този почерк, че дядо ми е писан като Морин, а след това бащиното име на майка ми ченгелчето на „а„ е сложено посредата на кръгчето, така че може да се прочете и като Моринова, но също и като Маринова, като второто е правилно. Същото е положението и за презимето на дядо ми, което се явява като фамилия на майка ми. Дядо ми е роден в едно далечно село в Румъния и по това време не са издавали актове за раждане.  

Общината, в която дядо ми е починал нямат ЕСГРАО, той е живял на село в Северна България след преселването си от Румъния, защото част от Северна Добруджа тогава преминава във владенията на румънско.

Защото ще отидем по съдебен ред да решим проблема, но ни трябват някакви документи за доказателство на имената.

Когато човек почине, те му взимат и унищожават доколкото зная  личната карта. Дали може да се пази все пак копие от лината карта някъде? Но къде?  Въобще като почине човек, от къде и какви документи може да се потърсят от децата му за него?

Последна редакция: пн, 27 авг 2018, 17:46 от bleuetrose

# 8
  • Мнения: X
bleuetrose,
кога е починал дядо Ви?
Какво общо има ЕГН-то с акт за раждане съставен най-малко преди 40-50 години?
Има, понеже ЕГН-то е въведено през 1977г, т.е. дядото ако е бил жив тогава,
същият ще има ЕГН.
Най-възрастният българин с такъв номер е бил роден през 1869г
Имала съм аналогичен проблем, с презимето ми.
Буквите бяха - е или о.
Служителката отсече, че "разчитала" о от Удостоверението ми за раждане, а в паспорта бях с е.
Това беше при подмяната на паспортите с лична карта.
Трябваше да ходя лично до рожденото си място, където ми е издаван паспорта, за документ, за идентичност на име. Не отидох.

Относно други документи, сещам се за Майсторско свидетелство, Свидетелство за зрялост.
Скрит текст:


Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН
http://dnagenealogy-bg.org/mybb/printthread.php?tid=63&page=1

Последна редакция: пн, 27 авг 2018, 19:46 от Анонимен

# 9
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 771
Прекрасно знам, кога се дава ЕГН-то (знам даже и министерското постановлениние, с което се създава Единната система за гражданска регистрация), но това не означава, че в акт за раждане съставен преди 1977 г фигурира ЕГН. За съжаление в този случай служителката, може да създаде доста неудобства, особено, ако качи в системата  промените в името(нещо, което е нейно задължение по принцип). Акта за смърт на дядото би могло, да послужи, като аргумент за корекция, но за съжаление  явно няма желание за съдействие от страна на служителката. След смъртта на човек, единствените документи, които  могат да се издават са акт за смърт и удостоверение за наследници, документи за самоличност се унищожават. Както вече казах, всякакви промени по актове, са тегава работа. За Авторката може би наистина остава единствено по съдебен път да се опитат да решат проблема.

# 10
  • София
  • Мнения: 38 423
Или да отиде на място и да си поговори очи в очи със служителката, че така ще й създаде проблеми със всички документи. Пък може да има късмет, да си промени решението, да попадне на друга и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт