Те са готови за живот. А децата у нас?

  • 7 327
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 320
https://www.facebook.com/perfectmedialove/videos/1006661099499010/

Последна редакция: вт, 21 авг 2018, 16:22 от Фран Ческа

# 1
  • Мнения: 24 332
Ако само в това се изразява готовността за живота.....чистачи ли искаме?

# 2
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Децата нямат проблем с подготовката, те са пластични - както ги научиш, така ще подхванат. Въпросът е ние, като родители, дали сме готови да ги оставим да се научат? Особено когато става въпрос за обществени сгради и "слугински" дейности.

Ако само в това се изразява готовността за живота.....чистачи ли искаме?
Ето, за това говоря.

# 3
  • Мнения: X
Харесва ми.
Бих подкрепила такава инициатива. Не смятам,  че нещо подобно ги прави "чистачи" .
Дейности от това естество учат децата на дисциплина и уважение към другарчетата им, ще пазят по- чисто и ще си пазят училищната база.
Умения от този тип според мен ще им помогнат да бъдат по- отговорни хора.

# 4
  • София
  • Мнения: 28 565
Преводът е уникален:
"Училищата поставят учениците да се чистят";
"По време на чистотата децата стават истински приятели";
"Масата се обслужва от ученици. След това се очистват." (второто изречение води класацията ми);
"Всички те събират млечните кутии."
"Всички студенти се самоуверяват."

Авторът на този текст по-добре първо да се подготви по български, едва след това да дава акъл на другите.

# 5
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Това вероятно са автоматични субтитри, те, както гугъл преводач, винаги са за темата "изгубени в превода".

# 6
  • София
  • Мнения: 28 565
Нищо чудно, но поне една редакция да бяха направили преди да пуснат такова нещо. Защото ученици, които се очистват е просто...

# 7
  • София
  • Мнения: 38 489
Някой да ми обясни точно кога може да се осъществи тази дейност в коридора на едно нормално двусменно училище?
През междучасието?
След 6 те часа? Оп, ама тогава идва другата смяна.
Между другото, нашата госпожа от 1 до 4 беше възложила задачи на децата в класата стая. Но пак се случват неудобства, тъй ксто я делят с друг клас.

# 8
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Free Agent спокойно могат да си се случат. Сега да не би да има училище, в което да не се чисти м/у двете смени?

"Неудобства" в смисъл вашите чистят и подреждат, а другите цапат и разтурят?

# 9
  • Мнения: 320
 Пуснах този видеоклип, защото ми е стори интересен.Децата се учат на отговорност в училище.И не само часовете са важни, кой повече кой по-малко все ще научи нещо от материала ,който се преподава.Дори междучасията и другото време  прекарано в училище е по-важно , все едно става дума за това ,което е "написано " между редовете.Сигурно е утопично да си мисля ,че може да дойде време ,когато децата ще искат да ходят на училище и ще се чувстват  като в едно голямо семейство! Родителите ще се чувстват спокойни ,че децата им са на място ,където се учат на много  ценни неща от живота! Че училището е място ,което помага на родителите във възпитанието на наследниците им.

# 10
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Повечето деца и сега искат да ходят на училище и да се чувстват едно голямо семейство. Друго ги мори тях - ранното ставане, ученето и домашните. Laughing

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Някой да ми обясни точно кога може да се осъществи тази дейност в коридора на едно нормално двусменно училище?
През междучасието?
След 6 те часа? Оп, ама тогава идва другата смяна.
Между другото, нашата госпожа от 1 до 4 беше възложила задачи на децата в класата стая. Но пак се случват неудобства, тъй ксто я делят с друг клас.
Ка се случва между две смени една жена да изчисти стаите и коридора на цял етаж, а 100 деца би трябвало да се справят 100 пъти по-бързо, особено като знаят, че ще чистят, няма да цапат и да правят боклук и така ще имат по-малко работа, а сега след тях се пълнят 2-3 чувала боклук.
Тези деца от клипа обаче им е вродено това. Те от малки са изпълнители, машинки, после пак са така.
Нашите могат да го правят в по-умерени нива, но ще скочат мамите им как им караме детето да бърше чуждите мръсотии, как то не трябва да диша прах и препарати, как му губим времето, че на 1000 урока и школи и т.н.
Не се учудвам, че и тук някои не видяха ползата, а направиха заключение, че чистачи не щат.

# 12
  • Мнения: 19 296
Мен ми харесва идеята да си почистват в училище. Не мисля, че това ги прави готови за живота, но възпитава други качества.

# 13
  • Мнения: 11 910
      Сега си спомням, че в основното училище ни караха да шкурим чиновете, после някой възрастен ги боядисваше. Ама след година или дори след няколко месеца- пак надраскани с химикал.

Не е зле да се потрудят и физически , да се научат да пазят чистота, но чак пък такива гръмки фрази"Готови за живот"- от едното прибиране и почистване.Точно тази дейност не предполага кой знае каква подготовка за живота.

# 14
  • Мнения: 3 883
Free Agent спокойно могат да си се случат. Сега да не би да има училище, в което да не се чисти м/у двете смени?

"Неудобства" в смисъл вашите чистят и подреждат, а другите цапат и разтурят?

Има, да. Да споменавам номера на училища ли?
Ако наш ученик в гимназия остане да чисти, трябва да е вечер, след последния 7-ми час примерно. По обяд между смените няма кога. Междучасията не стигат да се изпикаят, какво остава да лъскат пода с кърпичка да го полират.
Поставяте магарето зад каруцата в случая. А нека първо да имаме училища и нормални условия в тези училища, па после да си чистят.
ПП. за организацията на живот в Япония и в частност в училищата им, има и във форума тема, можете и там да прочетете. Японските деца не учат на смени и родителите им не кърпят балатум, не редят паркет и не купуват нова дъска. Та най-малкото да, могат да си лъскат пода по час дневно дори. Нашенският училищен стол не поема всичките си ученици, място има само за 1,2 и 3 клас, 4 клас едва смогват да се доберат, вие да си сервират и отсервират чакате.

Последна редакция: ср, 05 сеп 2018, 13:35 от smetanapalata

# 15
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
...Има, да. Да споменавам номера на училища ли?...

Т.е., втора смяна учат в кочинката, заварена от сутринта? Или първа смяна грам не цапат?

"Нормалните" условия в училището са въпрос на организация от страна на администрацията, на настоятелството и на обществения съвет. Защо в наши дни (не говоря преди 10-15-20г.) има училища, в които родителите не купуват нова дъска и там другите споменати дейности (впрочем, в 12-годишния ми стаж като родител на вече втори ученик, никога не се е налагало да вземам участие в подобни мащабни мероприятия, което не значи, че отказвам да повярвам в съществуването на подобни практики), а  в други все още го правят? При това явно не визираш училище със смесени класове в Долно Нанагорнище, предполагам, съдейки по номерата?

Ясно, че тоталното премахване на почистващ персонал в училищата в България е в сферата на фантастиката, но поне някакво отношение за хигиена и ред в личното и общото работно и жизнено пространство трябва да се възпитава, а там е мястото, където децата са в група и от една възраст нататък, си влияят най-силно.
Едно време, при повече деца в едно семейство или род, това се е случвало в дома. Сега, при максимум 2-3  деца в едно домакинство, повечето не се грижат за личното си пространство, камо ли за общото. А общественото - там кучета го яли.
Някак ми е трудно да повярвам, че чистофайникът навън ще стане мърляч вкъщи. За обратното ежедневно имам наблюдения от разни моми и лелки, отчитащи ежедневните си трудови подвизи на домашния фронт, докато люпят и плюят семки пред входа ни (който не е и техен).

# 16
  • София
  • Мнения: 38 489
Както казах, нашата класна организираше почистване в стаята.
В коридорите почистването ще е силно затруднено от редица фактори, особено през междучасията или между смените, когато ... просто нямам думи да опиша как се придвижват учениците по коридорите.

# 17
  • Мнения: 3 883
...Има, да. Да споменавам номера на училища ли?...

Т.е., втора смяна учат в кочинката, заварена от сутринта? Или първа смяна грам не цапат?  - разбирай го както искаш, но И първа И втора смяна си учат често в кочинка. И първа И втора смяна цапат и цапат най-вече с мръсни обувки децата, особено в есенно и зимно време. Защото нямаме чистота по улицата, живеем в най-мръсния град и без да искат дори цапат така. Добави и мърлявите, които си цапат и нарочно. Чистачка минава от време на време с цел да изхвърли кошче евентуално ако въобще има и да мине с метла, т.е. да вдигне прах.

"Нормалните" условия в училището са въпрос на организация от страна на администрацията, на настоятелството и на обществения съвет. - това  не го отричам, но няма как да се преборя за друго. Защо в наши дни (не говоря преди 10-15-20г.) има училища, в които родителите не купуват нова дъска и там другите споменати дейности (впрочем, в 12-годишния ми стаж като родител на вече втори ученик, никога не се е налагало да вземам участие в подобни мащабни мероприятия, което не значи, че отказвам да повярвам в съществуването на подобни практики), а  в други все още го правят? - по ред причини и това е една много дълга и съвсем различна  тема. Точно в конкретното училище на детето сега-не съм купувала. При това явно не визираш училище със смесени класове в Долно Нанагорнище, предполагам, съдейки по номерата? - в случая визирам елитна софийска гимназия. Шумна, пренаселена, със стаи, в които няма място да се разминеш от чинове, камо ли да има място, където да си сложиш парцала и метлата, на паркет, който задържа прах и мърсотия.

Ясно, че тоталното премахване на почистващ персонал в училищата в България е в сферата на фантастиката, но поне някакво отношение за хигиена и ред в личното и общото работно и жизнено пространство трябва да се възпитава, а там е мястото, където децата са в група и от една възраст нататък, си влияят най-силно. - едното няма общо с другото и не съм отрекла възпитанието. Но отричам да се чисти от деца, преди да има създадени условия, и то те да не са дъската или гардеробчетата дори.
Едно време, при повече деца в едно семейство или род, това се е случвало в дома. Сега, при максимум 2-3  деца в едно домакинство, повечето не се грижат за личното си пространство, камо ли за общото. А общественото - там кучета го яли. - не съм съгласна с това мнение, на точно обратното съм. Или може би съм си подбрала обкръжение, което приляга на разбиранията ми, и носи част от моето възпитание, но мърляви готованци около нас няма.
Някак ми е трудно да повярвам, че чистофайникът навън ще стане мърляч вкъщи. За обратното ежедневно имам наблюдения от разни моми и лелки, отчитащи ежедневните си трудови подвизи на домашния фронт, докато люпят и плюят семки пред входа ни (който не е и техен). - пък моите наблюдения са различни, явно пак опираме до обкръжение. Нямаме семки пред входа, а цветя.

Извън всичко това, в почти всеки клас има момент, в който децата си почистват сами, просто стаите са на паркет, който изисква различна поддръжка. Кърпежи пък с балатум около дъската също е проблем. Няма как да почистват пода, защото нямат нужните условия за това, все е прашно, иначе си бършат от време на време и си правят оборка. Смятам, че са в границите на нормалното, не са мърлячи. Просто ноември, когато всеки влезе вътре с кални обувки, няма как да бъде изчистено нормално.
ПП. В училището на детето в коридора няма място да се разминеш, независимо как се придвижват-пренаселено е.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Аз пък не съм съгласна децата да чистят в училище. Защо ми намирисва на социалистически бригади...

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защо, нещо вредно ли е чистенето?

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Защо, нещо вредно ли е чистенето?

Има хора, които това работят, тоест чистенето е тяхно задължение.
Не мисля, че децата трябва да се товарят с това. По-добре всеки вкъщи да приучи детето си да чисти - вкъщи, ако успее, ще му даде полезно умение, но не и с този общественополезен труд от деца.

# 21
  • Мнения: 3 883
Първо децата е полезно да припознаят училището като "свое" място. Да им харесва, да го обичат. Тогава и сами ще се погрижат да им е чисто и приветливо, и няма да цапат или рушат.

Общи условия

Активация на акаунт