Къде да отседнем в Родопите и какво трябва да се види непременно -7

  • 76 650
  • 761
  •   1
Отговори
# 255
  • Асеновград
  • Мнения: 2 999
На връх Свобода или както е по познат връх Ени Хан https://www.google.bg/maps/place/%D0%92%D1%80%D1%8A%D1%85+%D0%A1 … d24.9069322?hl=bg
са останките на старо тракийско светилище. Това е едно от местата които се сочат за предполагаемото светилище на Дионис описано от Херодот. Що се отанся до плочата в памет на деспот Момчил тя е поставена с идеята че връх Свобода е бил в рамките на неговите владения. А за място на смъртта му се сочи крепостта Перитор/Буроград/ , където претърпява поражение от обединените армии на османците и Йоан Кантакузин.
Ето един сайт посветен точно на това http://www.wikiwand.com/bg/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%BF … D1%82%D0%BE%D1%80
След битката турците плячкосват необезпокоявано. Момчил е първият балкански владетел, който атакува турците, видял реалната заплаха, която представляват. Той е и първият балкански владетел, убит от турците.
Това е и повода на връх Свобода да има паметна плоча в негова чест като защитник на Родопите.
Скрит текст:
Не е свързано с Родопите, но крепостта Перитор може да бъде посетена. https://www.google.bg/maps/place/Frourio+692+00,+%D0%93%D1%8A%D1 … d25.0911427?hl=bg
Другата крепост свързана с деспот Момчил е Пиротската -Момчилов град.Според легендата през 15 век тя е построена от деспот Момчил владетеля на Родопите.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2018, 21:09 от Panayotu

# 256
  • Асеновград
  • Мнения: 2 999
До Загражден не съм ходила последните 3-4 години, но знам че има изградена еко пътека край него.От него може да се отиде и до връх Аква тепе който е разкошно място. Пътя Белица Загражден минава през резервата Кормисош , на Белишка река има красив малък водопад и скалния мост Шапран дупка.

# 257
  • София
  • Мнения: 6 219
Аз тази година ще ходя до Загражден. Доста съм слушала за селото.

# 258
  • Мнения: 843
Значи попрочети малко повече за изконната българска земя Wink -именно защото прочетох коментирам
Също така се замисли за изконната българска земя, на която са построени църкви и джамии в непосредствена близост. На същите места има и синагоги в някои градове, та и катедрали. Не е случайно. Да ти кажа на същите места има данни за заличени тракийски светилища (площад Св. Неделя визирам)- И защо до момента  ти никъде не коментира за църкви, катедрали, синагоги , тракийски светилища, а само за един башибозушки главатар завладял Родопите унищожавайки построеното до момента,  изтребвайки  половината население?Ето това ме раздразни - преди прословутия Енихан баба и след него има богата история -но за нея нито дума?Ако не беше настоящата политическа конюнктура ,едва ли някой би изкарал от праха  неговата личнност
Не знам коя лъжа имаш предвид, но все пак Родопите се присъединяват късничко към българската държава. Нещо, което хората го забравят, а някои никога не го научават, но пък размахват пръст. Права си за късното присъединяване на Родопите - да, не е в границите на Аспарухова България, но част от нея се присъединява по времето на княз Борис I , окончателно при цар Симеон- около 4 века по рано от времето на Момчил и още 4 века от времето на Енихан баба. Към времето на падането по турско робство района на Смолян е в ръцете на Момчил- първия защитник на родопското население от безчинствата на турците. В случая  хвалим врага , а за защитника нито дума!?
Фактът е, че на връх Свобода има Теке на Енихан баба и това не пречи до него да има и паметник на Момчил войвода. Интересен коментар:Величаем един изверг потопил Родопите в кръв  и после с половин уста : защо да няма паметна плоча и на защитника    По същия начин, по който турци, помаци и християни живеят в цялата област, която е осеяна с християнски и мюсюлмански места на паметта. Радващо е че живеем в мир - християни и мюсюлмани-така или иначе времето ни е атеистично. Но да не забравяме, че има паметници още от древността и  ранното средновековие- унищожавани и пренебрегвани  за сметка на такива от  една насадена насилствено религия. По страшното е обаче ,че  народ който не помни историята си е обречен на забвение.
Но за тези неща е хубаво да се чете, да се пита. Ако човек наистина си обича земята, разбира се. Явно аз чета за историята от древността до наши дни, а други само половинчато

# 259
  • София
  • Мнения: 6 219
Всъщност коментирах и хвалих изгледа от върха, ама нищо джафкай си 😁

Освен това, ето, аз казах къде ми е харесало без идеята да навлизам в полемики - приеми го като предупреждение да не ходиш и ти там.

Само да вметна, че вероятно само македонците се срамуват повече от нас, заради богатата история и многото култури, които са оставили своя отпечатък. И да, живеем в мир, който не можем да оценим дори и отивайки в Родопите, където хората са намерили за 13-15 века как да живеят заедно.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2018, 18:31 от В@ня

# 260
  • Мнения: 843
Всъщност коментирах и хвалих изгледа от върха, ама нищо джафкай си 😁 1. повече от глупаво е  да ме обиждаш  при положение, че нито ме познаваш, нито съм те обиждала. Както и да е, това е последния ми коментар по темата    2. Написаното от мен е свързано с това, че след описанието на гледката на върха, директно ни наложи един политически и исторически повече от спорен" герой" / Енихан баба/, за сметка на действителния такъв /Момчил войвода/и което според мен е типичен пример за подмяна на историята......
Освен това, ето, аз казах къде ми е харесало без идеята да навлизам в полемики - приеми го като предупреждение да не ходиш и ти там - вече съм била там и именно заради  историческите факти, които с теб взаимно установихме, коментирам твоя пост. М/у другото  сходно мнение съм изказала и за текето на Демир баба  - само, че там става въпрос за древна тракийска история......... 

Само да вметна, че вероятно само македонците се срамуват повече от нас, заради богатата история и многото култури, които са оставили своя отпечатък. Тук вече наистина доказа, че историята не ти е силна страна .....Поне изгледай едни новини довечера  и тогава коментирай...... и едно лично мнение  - такива крадци на история като македонците не съм виждала - казвам го с ясното съзнание на човек който последните 2 години кръстоса страната им.
 И да, живеем в мир, който не можем да оценим дори и отивайки в Родопите, където хората са намерили за 13 -15 века как да живеят заедно. Оценявам мира в региона , но не и изкуственото му ислямизиране .Родопите са населени от дълбока древност и хората са намерили начин да живеят в мир почитайки традициите си и историята си и вместо да се гордеем с това, както писах по-горе заради политически игри им се насаждат нови  "ценности"    

# 261
  • София
  • Мнения: 6 219
Понеже историята не ми е силна страна, само да кажа, че най-нормалното нещо е едно свето място в древността да продължава да бъде такова, както Panayotu написа след мен. Затова и написах за Св. Неделя. Църквата неслучайно е точно там, въпреки че бетонираха района и зариха векове под него без дори да ги проучат. За изкушените от културните процеси мога да препоръчам и съответната литература от хора, които са изследвали напластяванията в европейски/ световен мащаб. Като започнем от Фрейзър, та до изследователите на идентичността днес. Мен примерно по родопските села не ме кефят блоковете строени през соца, загрозяват работата, ама - на, имало е едно 50 години, в които е било необходимо в конкретни села да има АПК, да се докарват работници от други села и т.н. Няма как да ги съборя и няма как да изчезнат, дори и да не ги спомавам по форумите. Всяка власт налага собствената си идеология.

И понеже виждам, че тук има изключително знаещи хора, само да кажа, че последния век и нещо по-скоро процесът е на християнизация - започва след присъединяването на района към България и първите преименувания на мюсюлманите 1912 г., спирането на трансхуманното животновъдство, изселването на население от пограничните райони, строежа на параклиси, възраждането на църквите (използвани за складове след 1949/50), родовите срещи на християнските празници, които се организират от напусналите след 1990 г., смесените бракове  между християни и мюсюлмани от поколения, днешните венчавки в църкви... но аз съм обикновен турист в крайна сметка. Ходя, гледам и като видя нещо, което си заслужава го отбелязвам.

П.п. Не съм те обидила, и аз си джафкам тука. За мен всеки камък е част от културно-историческото наследство. Един ден наследството за внуците ми ще бъдат спа-комплексите и бетончето/ стиропора,  под които потъва всичко. Област Смолян е пощадена от този процес за щастие, въперки отрицателния прираст. Или може би заради него. А коментар в туристическа тема не е налагане на нищо. То по тая логика трябва да спрем тюркологията в България... и да бутнем де що има паметници на културата.

Последна редакция: сб, 15 сеп 2018, 14:50 от В@ня

# 262
  • В Космоса
  • Мнения: 9 875
Аз тази година ще ходя до Загражден. Доста съм слушала за селото.

Ваня, ето моят пътепис за Загражден. Може да ти е полезен.

http://mantinela.blogspot.com/

Последна редакция: сб, 15 сеп 2018, 22:10 от Акаша

# 263
  • Мнения: 843
      Видно е, че темата на спора се измести.... На елементарния въпрос: защо при описанието на вр. Свобода, ни насочваш към  "най-голямата"  забележителност: тюрбето за една личност, унищожила и разрушила половината Родопи , а не към напр. древното тракийско светилище, църквата Св. Неделя или паметната плоча на Момчил войвода - за които писа в по-нататъшните си постове ?  За мен така написаното от теб говори за две неща: 1. или непознаване историята / оказа се, че не е така /  2. или насочена информация....
      Относно родопските села /а и селата из цяла България  /- и аз не харесвам "архитектурните" постижения от преди 50-70 год. Но не мога да отрека , че по един или друг начин се поддържаше живота им- за разлика от сегашната разруха и полу, а на места и изцяло призрачния им вид - но както си казала това не е за тук.
      За религиозните процеси няма да коментирам освен факта: В центъра на Момчилград отивайки да си купя минерална вода от закусвалня, ме попитаха на турски!? какво искам. Или пътувайки от Кърджали към Смолян из крайпътните села се вижда, че  единствените нови постройки са минарета? но и това не е за тук
      И в резюме: Някъде из по предните теми за Родопите бях споделила, че това е планината, която ми дава спокойствие и сила.Независимо, че живея на 350 км от нея -винаги намирам време поне 2 пъти годишно да я посетя. В последните години се откриха нови и преоткриха забравени много исторически забележителности,  с които ние наследниците на тези земи следва  не само да се гордеем, а да се борим да опазим и предадем на нашите деца и внуци

# 264
  • Асеновград
  • Мнения: 2 999
      Видно е, че темата на спора се измести.... На елементарния въпрос: защо при описанието на вр. Свобода, ни насочваш към  "най-голямата"  забележителност: тюрбето за една личност, унищожила и разрушила половината Родопи , а не към напр. древното тракийско светилище, църквата Св. Неделя или паметната плоча на Момчил войвода - за които писа в по-нататъшните си постове ?  За мен така написаното от теб говори за две неща: 1. или непознаване историята / оказа се, че не е така /  2. или насочена информация....
      Относно родопските села /а и селата из цяла България  /- и аз не харесвам "архитектурните" постижения от преди 50-70 год. Но не мога да отрека , че по един или друг начин се поддържаше живота им- за разлика от сегашната разруха и полу, а на места и изцяло призрачния им вид - но както си казала това не е за тук.
      За религиозните процеси няма да коментирам освен факта: В центъра на Момчилград отивайки да си купя минерална вода от закусвалня, ме попитаха на турски!? какво искам. Или пътувайки от Кърджали към Смолян из крайпътните села се вижда, че  единствените нови постройки са минарета? но и това не е за тук
      И в резюме: Някъде из по предните теми за Родопите бях споделила, че това е планината, която ми дава спокойствие и сила.Независимо, че живея на 350 км от нея -винаги намирам време поне 2 пъти годишно да я посетя. В последните години се откриха нови и преоткриха забравени много исторически забележителности,  с които ние наследниците на тези земи следва  не само да се гордеем, а да се борим да опазим и предадем на нашите деца и внуци
Едва ли дамата го е посочила нарочно.За съжаление на връх Свобода тюрбето е основна забележителност защото е добре подържано заради него и пътя Манастир /Давидково преди години се асфалтира със средства от ДПС.Околния район около хижата, заслоните, стълбите до върха и чешмите също са изградени заради тюрбето, на практика района е донякъде облагороден точно заради него и големия курбан който се прави там. От тракийското светилище следите са съвсем малко. ако след години финансират археологически разкопки ще има какво да се види но в момента от този период почти няма за разглеждане. Паметната плоча аз лично на практика не я свързвам с точно историческо събитие на самото място и я приемам на практика като един вид напомняне за ролята на деспот Момчил за опадването на независимостта на Родопите. И независимо от религиозните паметници на върха .мястото е много красиво и заслужава да се види. Наоколо има също много параклиси този район е символ на религиозна търпимост, тук спокойно съжителстват различни вероизповедания.

# 265
  • София
  • Мнения: 6 219
Panayotu, точно това имах предвид като говорих за процеси и история още в първия си отговор - подръжката на района и изобщо вниманието към него заради курбана, които малко хора знаят, че се прави.  Най-нормалното беше някой да ме допълни, както ти го направи, не съм целяла постът ми да е изчерпателен - не е дисертационен труд все пак, ама не знаех, че трябва да е. Wink За мен разликата между Централни и Източни Родопи в етноконфесионално отношение е доста голяма, винаги е била такава без изобщо да правя анализ през последните 100 години. Нюансите в Смолянско ме изумяват всеки път. Разликите между села, които са само на 3-5 км едно от друго. Оттам идват и магията, и уважението, и гостоприемството и всичко. Благодаря за сайта, който публикува по-горе. 

Благодаря и на Акаша за материала!

И поздрав за любителите на пътешествия.



В момента времето е идеално. Топло през деня, приятно хладно вечерта.

# 266
  • Мнения: 843
 Panayotu винаги съм уважавала и продължавам да уважавам твоите познания за Родопите -  няколко пъти дори съм се допитвала до теб за осъществяване на моите пътешествия из Родопите /предполагам , че и в бъдеще ще мога да те търся/, но бих искала да внеса малко уточнения:
"Едва ли дамата го е посочила нарочно - никъде не съм обвинила В@ня, че ни е поднесла нарочно информацията в този вид. От постовете й личи, че наистина е фен на пътешествията, а според мен това е основание за по-задълбочено познаване на история, етнография и т.н. И в тази връзка очаквах да се наблегне в цялост при представянето на върха, още повече заради отклика в обществото.
За съжаление на връх Свобода тюрбето е основна забележителност защото е добре подържано заради него и пътя Манастир /Давидково преди години се асфалтира със средства от ДПС. /За финансирането му  тук https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B2%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0% … D1%80%D1%8A%D1%85) е повече от подробно обяснено /
От тракийското светилище следите са съвсем малко. ако след години финансират археологически разкопки ще има какво да се види но в момента от този период почти няма за разглеждане -/ ето това аз наричам подмяна на историята - тюрбето е изградено в/у светилището за обслужване на политически цели/.  Паметната плоча аз лично на практика не я свързвам с точно историческо събитие на самото място и я приемам на практика като един вид напомняне за ролята на деспот Момчил за опадването на независимостта на Родопите- дори и да е така, с наблягането в/у тюрбето, се забравя и заличава  ролята на Момчил войвода. И независимо от религиозните паметници на върха .мястото е много красиво и заслужава да се види. Наоколо има също много параклиси този район е символ на религиозна търпимост, тук спокойно съжителстват различни вероизповедания - което е още един пример да мирното съжителство м/у различните религии.
[/quote]

# 267
  • Мнения: 843
Последен коментар по темата
Мисля си, че наистина доста надълбоко се разровихме в темата за вр. Свобода. Дали съм права или не, винаги съм считала, че фактите следва да се представят хронологично и в пълнота. Зная, че историята е идеологически най "обработваната" наука, но това не трябва да става за сметка на нашето национално съзнание и национална гордост/ примерите за това и в България , да не говорим пък  за Македония са много/
В този смисъл, ви моля в бъдеще наред с коментарите относно дали този или онзи хотел става, или какво е състоянието на пътя, когато посещавате исторически обект да го правите ясното съзнание че сте преди всичко българи, наследници на древна земя и че не трябва да позволяваме да преиначават, крадат или обричат на забвение събития които не са лицеприятни за силните на деня

# 268
  • София
  • Мнения: 6 219
Добре, вече ще имам съзнанието, че съм българка и няма да споменавам съществуването на парчета ислямска култура по българските земи. Освен това ще спра да ям мусака (още 10-инаманджи), баклава, няма да пия черен чай.

Разбирам възмущението ти, ама не е на правилното място, нито към правилните хора. Съжалявам. неприятен е и начинът, по който адресираш проблема след случайно споменаване на нещо си. От постовете ми нищо не си разбрала, което е жалко. Не съм написала статия все пак, за да ме рецензираш. Умна жена изглеждаш, пък и интерес към пътешествията имаш.

Мен не ме е срам, че имам интерес не само към християнството и че в някакъв форум не съм написала дисертация за конкретен връх, ама ще си взема бележка. Интересът към нещо не означава автоматично харесване. Например на мен ми е много интересно градоустройството на Димитровград. Чела съм немалко неща свързани с изграждането му, ходила съм на терен там и имам добър архив с автобиографични интервюта, но нямам и капка соц-носталгия в себе си. Историята и етнографията не са науки на това ми харесва - говорим за него, това не ми харесва - подскачаме при всяко споменаване. Това са науки, които регистрират явления, следят процеси, отговарят на въпроса “какво да направим, за да избегнем конфликт?”... никой не пита историка “харесва ли ти...” и да не му харесва - какво ще направи, след като вече е нещото се е случило? Ще подскача по форумите ли? Как това ще допринесе за настоящия момент? Нали знаете приказката “Ако Ботев беше с каска, а Левски - с ботуши!” Ами не са били...


Та да, хубаво е да помним, че сме българи и се надявам някой да се е поинтересувал повече за района наистина, а не само за спа-комплексите.  Simple Smile

# 269
  • Мнения: 599
Споделете  добра кръчма в Смолян и в Момчиловци.

Общи условия

Активация на акаунт