Проточни бойлери за кухня и баня = за или против

  • 12 133
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 23
Здравейте,

От дълги години не живеем в страната, но напослетък носталгията надделява... Както и да е. Предстои ни голям ремонт в средата на Септември на апартамент (старо строителство - 1972, тухла, саниран миналата година) и разбира се, въпросите са толкова много...

Даже няма да засягам темата "Има го на уеб сайта, но го няма в наличност, а и няма да го има и в бъдеще..." Как ще ги стигнем, бе Simple Smile

Тази тема е специално за съвет относно практическото приложение на бойлери тип "Проточен". Тук (в щатите), такова животно нема (поне в магазина) - само специална поръчка... Както и да е.

Тъй като апартамента е стар (40+ години), ще се сменят тръбите за вода (старите са изгнили почти), ел-таблото и вероятно ел-инсталацията, като ще се пускат нови кръгове за мощни електоуреди, така че (апартамента ще е изтърбушен до "ново строителство със стари стени") тези две работи не са от значение.

В момента, разбира се, има стар обемен бойлер във банята който захранва и кухнята с топла вода. Плана е новата водоинсталация да докара само студена вода то кухнята, където да се монтира проточен бойлер за мивката и евентуално за миялната машина (не сме сигурни дали съдомиялните в България използват топла вода). Спряли сме се на "Проточен бойлер CLAGE MBH 6":

Марка    CLAGE
МОДЕЛ    MBH 6
ВИД    ЕЛЕКТРИЧЕСКИ
ВИСОЧИНА    13.00 см
ШИРИНА    19.00 см
ДЪЛБОЧИНА    8.00 см
НОМИНАЛНА МОЩНОСТ-KW    5.7 KW

За този (кухненски тип) нямаме специални тревоги (дебит например). Биме искали да чуем мнения на хора които са ги ползвали или ползват в момента - надеждност, дълголетие, сигурност... тия три работи.

Обаче за банята...

Първо, изглежда че ще е болка в задника да се пусне трифазен ток в апартамента (блока е захранен с трифазен, но апартаментите са с монифазен). Главоболията ще са толкова много че се отказахме от тази идея. Но проточните бойлери на трифазен ток разбира се доставят много по голям дебит на вода (или налягане - не сме сигурни в терминологията) но... тока си остава монофазен така ще избора е ограничен до 220V модели.

Проточен бойлер "CLAGE DEX 12" (на който сме се спряли) по спецификация "гарантира" "Капацитет до 6.6 литра на минута". Бойлера ще захранва само банята (душ, мивка и биде). Очевидно е че мивката и бидето не са проблем но... може ли човек да се изкъпе като... бял човек (тука може да си позволя този израз Simple Smile) със този "капацитет"?

Марка    CLAGE
МОДЕЛ    DEX 12
ВИД    ЕЛЕКТРИЧЕСКИ
ВИСОЧИНА    47.00 см
ШИРИНА    22.00 см
ДЪЛБОЧИНА    9.00 см
НОМИНАЛНА МОЩНОСТ-KW    11.5 KW

6 литра/минута са 1.58 галона/минута. Гледаме спецификацията на нашата пита на душа тук и е 1.75 галона/мин. (или 6.64 литра на минута) - почти, ама не точно.

Та... пак същите въпроси като по-горе плюс основният - ще капе, църцори или тече когато се къпем?

# 1
  • Мнения: 4 518
Аз не прочетох всичко, защото така или иначе не разбирам от тези бойлери и за марки не мога да говоря. Понеже никой друг не е казал каквото и да е, реших да кажа моето скромно мнение на човек, който ползва такъв бойлер 7 дни (тоест не разбирам много).
Докато бяхме на почивка бяхме на такъв бойлер. Включвахме го 15мин преди да се къпем. 4 човека се къпаха без абсолютно никакъв проблем и не забелязах абсолютно никаква разлика.

# 2
  • Мнения: 2 231
Защо точно тази марка? Много ли са скъпи моделите на по-популярни марки от типа на Теси, Горение и т.н.? Проточния бойлер за къпане ще гълта много ток, а не съм сигурна, че инсталацията на толкова стар блок може да го издържи. Много по-лесно би било с обикновен бойлер 80л, двама души спокойно могат да се изкъпят, а за стопляне се чака около час примерно.
За кухнята почти всяко проточно бойлерче ще свърши работа.

# 3
  • Мнения: X
Размислете и се ориентирайте за кухнята към малко обемно бойлерче което стои под мивка, а за банята обикновен обемен бойлер с максимален капацитет който може да вместите на мястото. Сега ще се обоснова.
Първо за кухнята - съдомиялните работят със студена вода, не си струва да подгряваш първо водата на ток и после да я подаваш към съдомиялна след като тя пак ще си я нагрява на ток. Топла вода към съдомиялна се ползва само ако имате стоплена по друг начин вода напр. слънчеви панели и др. Щом ще ползвате съдомиялна за кухнята най-големия консуматор  на топла вода (миенето на чинии) отпада и от там нужда от проточен заради главния проблем с тях....мощността която трябва да осигурите.
Относно банята - отново мощността 11,5 киловата..... + че в същото време ще работят и други уреди.... сложете ги общо 15 киловата. Предпазителя в главното табло ще изключи.
Трябва да говорите с енергото, като им обясните и да заявите по-голяма необходима мощност за апартамента, това се плаща и се чака обследване и ако отговора е положителен чак тогава ще сложат по-мощен предпазител в главното табло....Ами ако е отговора е отрицателен..... А това е много вероятно щом става дума за стара сграда. Просто в такъв филм ще се вкарате че не си струва и за какво? На бойлера пише "до 6,6 литра топла вода" не е гарантирана а е ДО - това е при условие че пуснете бойлера на 11,5 киловата и отделно входящата студена вода не е под определена температура....Ами ако е под нея?
Всичко това не се отнася ако бяхте на трифазен ток - по отделни мощни трасета, с отделен електромер за трифазния, тогава проточните бойлери работят много добре но вие вече сте разбрали колко е трудно да си прекара човек трифазен в апартамент.
Моя опит с проточно бойлерче е едно Теси на 7 киловата закачено по отделен кабел, на отделен бушон но все пак на същия електромер на къщата (все пак това е една партида) Ставаше да се ползва лятото с компромиси, а за зимата когато входящата вода ставаше по-студена беше абсурд просто. Водата беше хладка. Независимо че ползвахме тази баня само лятото главния предпазител в таблото започна да пада - например аз се къпя, а майка ми пуснала фурната  + другите уреди които винаги са си включени и прас.....Трябваше да се съобразяваме че щом някой ползва да не се пипат фурна, ел.кана за вода, котлони и други мощни консуматори. С кеф го изхвърлихме и сложихме обемен. А и между другото не беше предвидена лесна възможност за почистване на котления камък отлагащ се по нагревателя, никой не знаеше трябва ли да се чисти или не но с времето ние забелязахме че когото го купихме бойлерчето работеше тихо, а с времето започна да "шушне" т.е. отлага се котлен камък.

# 4
  • Мнения: 2 231
Не бях погледнала, че дават 11,5 кв за бойлера Flushed Това е ужасно много. Повечето обемни бойлери харчат около 2,5 кв и не виждам смисъл да се ползва проточен за къпане.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 742
А защо не ползвате обемен бойлер примерно 80литра за 200лв и пуснете една тръба до кухнята.

# 6
  • Мнения: X
, ще се сменят тръбите за вода (старите са изгнили почти), ел-таблото и вероятно ел-инсталацията, като ще се пускат нови кръгове за мощни електоуреди, така че (апартамента ще е изтърбушен до "ново строителство със стари стени") тези две работи не са от значение.
НОМИНАЛНА МОЩНОСТ-KW    11.5 KW
11500/220=52,27А, предпазител 63А само за този бойлер. Главният е 63А
52,27/9=.. 6 квадрата кабел само за този бойлер от апартаментното таблото.
От централното таблото на входа до апартамента Ви кабела е 6 квадрата!!!
Т.е. този бойлер е необходимо да го захранвате от централното табло,
прокарвайки нов кабел само за него.
 

# 7
  • Варна
  • Мнения: 633
Не бях погледнала, че дават 11,5 кв за бойлера Flushed Това е ужасно много. Повечето обемни бойлери харчат около 2,5 кв и не виждам смисъл да се ползва проточен за къпане.
смисълът е, че можеш да се къпеш денонощно и винаги ще имаш топла вода!

# 8
  • София
  • Мнения: 1 227
Ако жилището е газифицирано проточен газов бойлер за банята е добър избор.А и да не е газифицирано, сега доставката на газ по домовете не е проблем.

Последна редакция: нд, 22 юли 2018, 14:10 от buty

# 9
  • Мнения: X
SAPIR нагревател/смесител има два пъти по-силна струя от този на Delimano,и водата ми се струва по-гореща,сравнявам ги,понеже майка ми си взе втория.
Спокойно мога да препоръчам марката.
Гледам че и ELEKOM са пуснали същите като SAPIR,и са по 50 лева,има и за стенен монтаж.Допускам че са еднакви по сила на струята и тн.
Определено съм "ЗА" Simple Smile

# 10
  • Мнения: 5 173
Ние сме на проточен бойлер, без трифазен ток. Стибел Елтрон. 12 год без забележка. Вградено - казанче, над него бойлер. Супер ни е.

# 11
  • Мнения: 2 231
Ами то и с обемен можеш да се къпеш денонощно, стига да е загрял. Не знам, както казах, това е огромна мощност и високи сметки в сравнение с малък компромис. Погледнете сметките по-горе, може да сеокаже невъзможно връзването на такъв уред в инсталацията.

# 12
  • Мнения: 5 173
Какви огромни сметки? Аз говоря от личен опит, а вие? Съвсем нормални са ми сметките.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 633
сметките са абсолютно нормални

# 14
  • Мнения: 9 709
С 14 квт разполагаш, а гледам този бойлер е 5.7 .., вярно, че натоварва само, когато работи, но все пак..
Ние взехме Сапир 3квт. от тези, които се монтират вместо кран. Изобщо не съм доволна. Не загрява повече от 38 градуса и то, ако струята е наистина скромна. Колкото да си измиеш ръцете, става. За нормално домакинство, не.

# 15
  • София
  • Мнения: 176
От 9 години ползвам вкъщи САМО проточен бойлер, Stiebel eltron - 8/12 kw. Не бих го заменила за обемен. Лятото го ползвам на ниската степен, зимата за около 4 месеца на високата. Свързан е на самостоятелен бушон с 6 кв.кабел. Напълно достатъчна е струята за къпане, удобството е несравнимо, да не се налага да чакаш да се сгрее водата, а сметките не са високи. Лятото плащам макс 40 лв, като всичките уреди са ни само на ток. Двама човека е домакинството ни.

# 16
  • Мнения: 23
Първо, благодаря на всички които се включиха с мнения и препоръки до сега!

Най-важния аргумент защо проточен (бързонагряващ) е... естетиката.



Мисля че всички тук ще се съгласим – не мове и дума да става за сравнение. Също – ефективно използване на наличното пространство. Разбира се, има тънка линия между красота и здрав разум. Дали ел-инсталацията ще издържи, дали водния дебит ще е достатъчен, дали темературата ще „държи“ през зимните месеци... Когато всичко това се вземе под внимание, здравият разум обикновенно дадделява (в повечето случаи).

От банята до кухнята са 10 линеини метра тръби. За да „доиде“ топлата вода от банята (където е боилера), студената в тръбите вода трябва да се изтече първо, нали? Ако не друго, от „разхищение на природни ресурси“ гледна точка, използването на протощен боилер(че) под кухненската мивката помага за това – по спецификация на тези малките, водата стига програмираната температура за 2 секунди. Аргумента „против“ е „Консервираш вода, но разхищаваш електроенергия“. Ако (на теория) 6 чинии се мият за 5 минути (само за промер), при 5.7 кВч устроиство, разхода е  (5.7 / 60) * 5 = 0.475 кВч. Не знам за вас, но на мен това не ми се вижда много. По тази сметка, ако мием чинии всеки ден от месеца – 14.25 кВч. Ако този метод на изчисления е грешен, моля професионалитите да ме поправят – аз съм тук да науча нови неща 😊 Та това беше за „Проточен боилер за кухня“

По въпроса защо точно тази марка (CLADE)? Немска фирма, основана 1951 година, притежател на много патенти в тази индустрия, носител на световни екологични награди... Ако не друго, поне на германците може да се вярва че каквото е написано във „Спецификация на продукта“, това ще е.

Сега за банята. Основният въпрос беше – може ли човек да се изкъпе нормално при 6 литра/минута дебит? Защо 6 л/м – този модел (DEX12, 220V) гарантира 5.9 л/м. Питах и се замислих – колкото и отговора да получа, ще бъдат субективни – ако за един е дотатъчно, за друг няма да е... Та днес направи експеримент – купих една джаджа която ограничава водноя дебит до точно 6 л/м и я монтирах между питата на душа и тръбата. Нагласих температурата на водата по мой тертип – 39 градуса и си теглих един нормален душ. Нормален като да станеш сутрин и си направиш душ, не като се върнеш от плажа 😊. Ето ч статистиката:

Топлата вода „доиде“ след 40 секунди (бойлера на повечето къщи в щатите е в гаража, и в нашият случай главната баня е на противоположният край (закона на Мърфи).
Още 10 – 15 секунди да наглася „моята“ температура.
От там, сапун, измиване, шампоан, измиване (колко му трябва на 56 годишен плешив мъж) и водата беше спряна на 5 минути и 5 секунди.

Този дебит, 6 л/м е точно два пъти по малко от това което ползваме нормално. Преди да сложа устроиството, сложих една кофа под душа и пълних точно 60 секунди – 12.5 л/м. Та за усещането... абе малко е странно (но 20 години сме карали на 12л/м) ама, става! От гледна точка на разход за ток, по моята формула, при 12кв – (12/60) * 5 = 1 кВч за едно мое къпане. Жената... друго нещо. Чакам я да и дойде кефа да се къпе със миене на коса и да засеча.

Та... красиво ли е – красиво! Ще удари ли бюджета – не (поне моят не). Ще получа ли одобрение от „врата на семейството“ – предсти да видим. Евентуално тогава ще почне другото раследване – сечение на главният захранващ кабел, прекарване на нов (може/не може), и т.н.

# 17
  • Мнения: 23
От 9 години ползвам вкъщи САМО проточен бойлер, Stiebel eltron - 8/12 kw. Не бих го заменила за обемен. Лятото го ползвам на ниската степен, зимата за около 4 месеца на високата. Свързан е на самостоятелен бушон с 6 кв.кабел. Напълно достатъчна е струята за къпане, удобството е несравнимо, да не се налага да чакаш да се сгрее водата, а сметките не са високи. Лятото плащам макс 40 лв, като всичките уреди са ни само на ток. Двама човека е домакинството ни.

Милена, може ли да споделиш модела за да го погледнем в интернет? След 9 години сигурно вече не е в производство, но за информация. Монофазен или трифазен?

Драго

# 18
  • Мнения: 41 009
Проточните бойлери НЕ НАТОВАРВАТ сметките макар да са с голяма мощност. Даже са по-икономични, защото стоплят само нужното количество вода, докато обемните бойлери стоплят повече вода и после тя изстива без полза.
А не товарят сметката, защото изразходваната енергия е равна на произведението на мощността по времето: Е=U*I*t. U=const = 220 V и от това следва, че играят само токът и времето.
Е, един обемен бойлер може да е 4 пъти по-маломощен, но загрява за един час. А един проточен харчи 4 пъти повече ток, но само за 5-10 минути (колкото трае едно къпане). Сметнете кое е по-икономично.

Проблемът на проточните бойлери е само в инсталацията - нормална инсталация трудно понася достатъчно мощен проточен бойлер. Но ако има възможност за трифазен ток обемният бойлер изобщо не може да се мери с проточния.

# 19
  • Мнения: 23
Проточните бойлери НЕ НАТОВАРВАТ сметките макар да са с голяма мощност. Даже са по-икономични, защото стоплят само нужното количество вода, докато обемните бойлери стоплят повече вода и после тя изстива без полза.
А не товарят сметката, защото изразходваната енергия е равна на произведението на мощността по времето: Е=U*I*t. U=const = 220 V и от това следва, че играят само токът и времето.
Е, един обемен бойлер може да е 4 пъти по-маломощен, но загрява за един час. А един проточен харчи 4 пъти повече ток, но само за 5-10 минути (колкото трае едно къпане). Сметнете кое е по-икономично.

Проблемът на проточните бойлери е само в инсталацията - нормална инсталация трудно понася достатъчно мощен проточен бойлер. Но ако има възможност за трифазен ток обемният бойлер изобщо не може да се мери с проточния.

Това е моята линия на мислене също.

Някой ми каза ония ден: "Абе ако можеш чакаш, пусни си молба за трифазен ток до апартамента и виж какво ще стане". Започвам да узрявам сериозно за тази идея! Имам още 5-7 години до ранното пенсиониране в Щатите и мога да си чакам. Simple Smile. Макар че... както работя от къщи, дали съм там или в България няма никакво значение, плюс внуците са тук (BG) и нали ме разбираш... Та затова искаме да го стегнем този апартамент и ще мислим тогава.

Колко сложно е да се пусне трифазен горе? Знам със сигурност до централното табло долу идва трифазен. Още повече, стаите долу са "партетерни", не мазета под земята, и баща ми преди много години е прекарал трифазен в партера, трифазен електромер и т.н. - наемателят се беше оплаквал за това на мама докато беше жива.

Последна редакция: нд, 22 юли 2018, 23:41 от Silvia Toteva

# 20
  • Мнения: 5 173
Милена, къде се регулират степените? Мъжа ми работи далече и се налага сама да се справям с много неща. Това още не съм оправяла, но да знам. Явно Стибел ни е като вашия.Ако трябва,ще ти го снимам.

# 21
  • Мнения: X
Аз не разбрах защо обсъждането се измести към сметките които ще се плащат за ток. Това няма нищо общо. А ще идва ако не по-икономично то поне на същата цена със обемния( изключвайки хора които загряват обемния бойлер само на нощна тарифа). Проблема с проточните винаги е била ел.инсталацията. сега съм в панелка и ако имахме възможност за трифазен ток веднага щяхме да изхвърлим обемния бойлер който държим и използваме само когато ТЕЦ-а има авария или някаква профилактика. И като хора свикнали на неограничена и безкрайна топла вода идваща на момента използването на бойлер ни е голяма мъка, слава богу се събират до 10 дни за година. Но пък и ние сме 4 човека може би затова ни е мъка.

# 22
  • Мнения: X
Знам със сигурност до централното табло долу идва трифазен.
Във всички сгради(блокове), в централното табло има три фази.
Те се разпределят по апартаменти (етажи), спрямо заявените мощности
.
Още повече, стаите долу са "партетерни", не мазета под земята, и баща ми преди много години е прекарал трифазен в партера, трифазен електромер и т.н. - наемателят се беше оплаквал за това на мама докато беше жива.
Значи имате възможност да ползвате тази налична мощност.
На кого като абонат се води този електромер?

Към този електромер свързвате двата проточни бойлера,
които да бъдат като спецификация за трифазен ток.
Внимание: Задължително проект от квалифицирано с правоспособност лице!

# 23
  • Мнения: 23
Знам със сигурност до централното табло долу идва трифазен.
Във всички сгради(блокове), в централното табло има три фази.
Те се разпределят по апартаменти (етажи), спрямо заявените мощности
.
Още повече, стаите долу са "партетерни", не мазета под земята, и баща ми преди много години е прекарал трифазен в партера, трифазен електромер и т.н. - наемателят се беше оплаквал за това на мама докато беше жива.
Значи имате възможност да ползвате тази налична мощност.
На кого като абонат се води този електромер?

Към този електромер свързвате двата проточни бойлера,
които да бъдат като спецификация за трифазен ток.
Внимание: Задължително проект от квалифицирано с правоспособност лице!

PAV1, гениално! Направо ме е срам - това решение ме зяпаше в лицето, а аз си затварях очите. Току що си направих онлайн профаил в ЕВН и какво да видя - една партида за монифазен в апартамента:



...и една за трифазния долу:



Където:
АЕД: Електрическа енергия за битови клиенти – ниско напрежение, една тарифа
АЕН: Електрическа енергия за битови клиенти – ниско напрежение, една тарифа

Значи, трябва да се провери колко "ниско" е "ниско напрежение" (предполгам 6kW) и да се смени на 15 ако трябва, също какво значи Д-то и Н-то (Дневна и Нощна)? По важното е как електроуред горе (2 етаж) ще се "свърже" с електромера долу (партерен)?

Ще проверя утре, но искам да кажа още веднъж - Интернет баше създаден точно за това, обмяна на идеи и опит, порното е допълнителен бонус Simple Smile

Последна редакция: пн, 23 юли 2018, 02:38 от Silvia Toteva

# 24
  • Мнения: X
По важното е как електроуред горе (2 етаж) ще се "свърже" с електромера долу (партерен)?
Има ли апартаментно табло към този трифазен електромер в партера?
Отделяте на един предпазител (32А) и прокарвате до втори етаж кабел СВТ 4X4.0 кв.мм.
(10м X 2,79лв=27,90лв)
Внимание: Задължително проект от квалифицирано с правоспособност лице!
След електромер инсталацията е собственост на абоната,
но този кабел ще минава през общи части.
ПП
Значи, трябва да се провери колко "ниско" е "ниско напрежение" (предполгам 6kW) и да се смени на 15
Все е "ниско".
Мрежи за ниско напрежение (НН) – до 1 kV (1000V)
Бъркате мощност(W) с напрежение(V).

Последна редакция: пн, 23 юли 2018, 08:29 от Анонимен

# 25
  • Мнения: X
От личен опит съветът ми е да НЕ взимате проточен бойлер, ако нямата трифазен ток. Струята на проточните бойлери на двуфазен ток не е силна и водата никога не е много топла.
Прекарайте трифазен ток по възможност: проучване в ЧЕЗ 100лв.,чакане 1 месец и след това ( ако е възможно) 660лв. за самия ток.
Успех Simple Smile

# 26
  • Мнения: X
CheerUp,
Silvia Toteva имат трифазен ток и електромер, тяхна си партида, в тяхно помещение.

# 27
  • София
  • Мнения: 176
https://www.pazaruvaj.com/bojleri-c3622/stiebel-eltron/dhf-12-c- … EomxoC4GkQAvD_BwE
Ей този е моят. Никакви забележки. На снимката е на втора степен - при двете точки. Завъртаме кръглото бяло копче към едната точка и работи на 8kW

# 28
  • Мнения: 23
Честито на мен!
Както казах, от 20 години не сме в България и се наслушах на приказки от други имигранти колко груби били хората в България, неотзивчиви и т.н. Последните две години, мама като се разболя и почна едно ходене по болници, всеки ден без иключение бях на телефона с доктори, сестри, болници... После като решихме да правим ремонта, сигурно съм говорил със 1,000 магазина, фирми, офиси - всички са били любезни, отзивчиви, обаждат се обратно ако трябва... Та съм се чудил защо хората тук мислят иначе...

Тази сутрин се обадих на ЕВН да питам за мощността на двете партиди. Още съм в шок. Девойката явно беше станала с д-то нагоре защото така ме нахока... Та, честито на мен.

Лошото е че при тях в компютъра двата електромера са монофазни но ако е така, защо сметките (показани по-горе) изглеждат различно?

Някой има ли коментар?

Още търсим ключ за стаята с електромерите да видим дали от там можем да разбере моно или трифазен. Кошмар!

PS (няколко часа по-късно) Мистерията на втория електромер е разкрита - монофазен, промишлен ток.

Почва се ходене по мъките. Ще пиша от време на време как върви...

Още веднъж, благодаря на всички които се включиха!!!

Последна редакция: пн, 23 юли 2018, 20:42 от Silvia Toteva

# 29
  • Мнения: 23
Е, ето го (почти) крайният резултат:



Утре ЕВН свързват трифазния ток и ще се разбере имаше ли смисъл от упражнението.

# 30
  • Мнения: 1
Здравейте.
За начало, извинявам се, че изравям стара тема и я изтупвам от прах(т)а.
Споделям информация тук, ако някой търси такава в последствие (малко са съществените теми с полезна информация "наоколо") ...

Както бе споменато по-горе, при монофазна ел. инсталация (масовият случай при соц.строителство - 50 или 63 А централен предпазител), забравете за проточен бойлер за баня. За кухня - става, с отделен проводник и предпазител.

За къпане/баня се препоръчват (предполагам от хора разбиращи материята) като минимум 12-14 KW, оптимум 18-21 KW, комфорт 21-27 KW. Границите са силно субективни и зависят от дебита/консумацията и личните предпочитания за топлина. В този ред на мисли, монофазна инсталация с 63 А предпазител за целия апартамент Ви ограничава до 7-8-9 KW модел бойлер, за да има някакъв запас за останалите консуматори в имота.

От собствен опит, след 5 години с монофазен "CLAGE CEX9", като бекъп на Топлофикация (при профилактики и аварии) - за баня едва върши работа. Както се казва, да не сме "валат". Слаб дебит (ниска му е мощността), а при нас изключва след няколко минути ползване (защита от прегряване, може би) и е тегаво да нагласим дебита на бойлерчето да църцори топла вода около 38 градуса и през няколко минути да се разхождаме до бойлера, за да го рестартираме.

За апартамент ново строителство, с подадени 3 фази (по 63 А) до имота, въпросът вече е съвсем друг - колко мощен да е мощният проточен бойлер (колко консуматора/точки ще захранва и за какви екстри ще се плаща). Препоръките за хората с бюджет тук са да се избира модел с електронно регулиране на мощността, за да се оптимизира консумацията на електричество спрямо моделите с механични двупозиционни регулатори.

Без значение дали е моно- или три-фазна инсталацията, силно е препоръчително да има работеща ДТЗ (диференциалнотокова защита) на контурът захранващ проточния бойлер.

Апропо, някой има ли опит/мотивирано мнение относно CLAGE DSX срещу Stiebel-Eltron DHE 27 SLi? Чудя се дали има смисъл да се "запалят" два пъти повече пари, при минимални разлики ... Благодаря предварително, ако някой сподели опит/информация.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 580
С надежда за обратна връзка от автора на темата....какво се случи с проточния бойлер ? Ние имаме в кухнята CLAGE и сме много доволни. И сега искаме да сложим такъв и на вилата,но вече и за къпане. Какво показва практиката ? Удачен вариант ли е ?

Общи условия

Активация на акаунт