Параметри на средната класа в БГ

  • 116 265
  • 2 966
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 13 082
Под член на семейството аз включвам всеки един - т.е. по минимум 1000 лв. за всеки един (майка, баща, дете/деца).
Контеса,  (поне) 7000 лв. чист семеен доход в БГ излиза вече над средния стандарт. Доколкото имам наблюдения (непреки, понеже от години не съм наемен служител), заплатата на квалифицирания персонал в големите градове е между 2000 и 3000 лв. В малките градове е много по-ниска, докато над нея се отнася само за специфичен кръг дейности и умения.
Сирен, ако споменатото жилище и (примерно) вила са техни и не ги изплащат, отделянето на известна сума не би било проблем, според мен (напомням, че аз визирам доход на член от семейството, а не семеен доход). При по-нисък доход на член от семейството, но при наличие на собствен дом и стабилна работа, по-ниските слоеве на средната класа би следвало също да могат да си позволят описаните неща.

# 91
  • Мнения: 30 802
Пак говорим от гледна точка на потребление. Но един компонент от средната класа е накъде ще се насочат децата и ще си вдигнат ли нивото. В България има ли такова нещо според вас? Според мен няма - от средна класа в елита не се влиза, защото елитът се оформя по друг начин.

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Цитат на: Barefoot Kontesa
Тогава за какво е темата?
За мрънкане и за превземките на Сирената.

Не спирам да се изумявам как народът е убеден, че в България всяко нещо, при което има място за някакво разпределение на величини, е с "дупка" в разпределението, тоест не като по света - белия, черния и който се сетиш свят - нормално разпределение, а 10% свинско, 90% зеле и нищо по средата.
Офтопик. Онова, което тези дни ме изуми обаче, беше, че явно според някои хора и с продължителността на живота е така. Средна 75, обаче масата мрат на 65. И сигурно 10% - на 150, щото иначе аз друго обяснение нямам за средната.

-----
По темата - аз бих искала да изясним дефиницията - дали под средна класа разбираме група средностатистически хора, със средно по количество имущество и доходи, или вторите 10 процента под първите примерно пет, или пък нещо трето, професии, произход, ..., ...

# 93
  • Мнения: 30 802
Какво точно мрънкам, говоря за кредитиране, централни банки - абе съвсем по темата.

Впрочем и в "белия" свят нещата клонят към ножица 90-10, за доста неща.

Аз мисля за средната класа като за "икономически двигател". А вече това на кой икономически двигател ще се подаде газ зависи и от политическата класа. Някои политики дават газ на работническата класа, тя е основен двигател - така вече сме живяли. Други решават, че най-приятното общество се случва, когато побутнеш развитието на средна класа, не само като средни доходи, а и професии, мислене, зониране. Трети общества решават, че двигателите ще са финансовия сектор, а една голяма част от обществото ще е силно зависима и на субсидии, но и подчиняема и контролируема.

Средна класа е преди всичко концепция и идея, след това реалност. Има общества, в които тази концепция за живот може да се преследва и изкорени, или малко по малко да се избута и да не съществува като възможност.

Затова и говоря за "консуматорски прекариат". За да не кажете, че мрънкам или си измислям, ето ви статия:

https://www.cbsnews.com/media/5-signs-youre-no-longer-middle-class/

Хубава дефиниция:

"households with between two-thirds to double the national median disposable household income."

Домакинства с от 2/3 до двойно на средния свободен доход за харчене по желание.

В БГ проблемът е, че на практика може да не останеш с disposable income, дори да взимаш много, защото някои неща са ненормално скъпи и непропорционални на доходите.

# 94
  • София
  • Мнения: 13 082
По темата - аз бих искала да изясним дефиницията - дали под средна класа разбираме група средностатистически хора, със средно по количество имущество и доходи, или вторите 10 процента под първите примерно пет, или пък нещо трето, професии, произход, ..., ...

По дефиниция всяка класа включва произход, образование, професия, определени доходи, определени възможности, определен стил на живот, определени потребности, определено потребление/потребителска кошница.

Чисто статистически е рядко преливането от една класа в друга и това обикновено са изключения, а не правило.

# 95
  • Мнения: 12 473
За 25 г трудно ще се създадат "класи" у нас.. newsm78

# 96
  • Мнения: 30 802
Дори по критерия за disposable income/свободен доход сме извън класацията - има скрита инфлация и дори високите доходи понякога стигат до стотинка за покриване на разходи, без излишъци.

# 97
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
...а ето и статистиката за минимума на издръжка...
Една забележка. Това не е статистика, а мнението на КНСБ по някаква избрана от тях или чисто тяхна си методика и критерии. Не е нещо обективно. Аз не казвам, че не съм съгласна с методиката или резултата, казвам само, че е грешка тази оценка да се приема за някакъв вид обективни данни, нещо заковано и несъмнено, защото не е. В смисъл - като се пита какво точно значи нормален живот, необходима издръжка и пр. според употребяващия израза, ей така, за изясняване на понятията, да не те питат в отговор ти вестници не четеш ли, щото там всеки месец го пишело.

----

Сирено, имах предвид всеобщо мрънкане + от теб не мрънкане, а завъртЯни превземки. Wink

П.П. Да, ей такива неща имах предвид, че е по-интересно да напишем - какво е средна класа, преди да почнем да философстваме дали я има, или я няма в България. Горе-долу така е и зададена май темата - включва и елемент на "какво е това средна класа според вас", независимо, че авторката е направила уточнение, че под средна класа има предвид хората между бедни и богати.
Мен ако ме питат каква е моята дефиниция - аз избягвам да използвам израза точно за да не ме питат. Wink

Последна редакция: пн, 23 юли 2018, 12:58 от Магдена

# 98
  • Мнения: 13 263
Simple SmileЕ, кой друг прави такава статистика, за мен си е съвсем реална, а не мисля че 50-100лв плюс минус ще променят коренно картинката или че от работещ оцеляващ на ръба ще те пратят в средната класа

# 99
  • Мнения: 30 802
Какви превземки? В БГ ако ти дадат 10К бюджет на месец, ама с поръчение да го похарчиш за качествени неща - няма да намериш за какво. Или ще ти излезе доста по-скъпо да си купиш стандарт от нормално ниво. Тук плащаме високи цени за някои услуги и стандарти. А и ни продват боклуци на всичкото отгоре.

50-100 лева не променят картинката, но разходите растат така, че дори за хора с 2-3 хил. заплата може да свият сериозно disposable income. Или да се наложи да пестят от някои пера, което снижава класата. Като пестенето почва първо от бройката деца...за съжаление. Щото за мен маркер за просперираща средна класа е семействата да са обичайно с 3-4 деца. Другото е стагнация и потенциално изпадане.

# 100
  • Мнения: 13 263
Simple SmileА в маркера Х бройка деца, защо не е отчетено желанието,, не всеки иска повече деца

# 101
  • Мнения: 18 497
Ох, да, повече деца - по-висока класа. По възможност да не са еднополови, но да са само с една детска стая.
И после Сирената се чуди защо се гъбаркат с нея. Иска да клъвне Контесата, но накрая постовете й се обръщат срещу нея.

# 102
  • Мнения: 30 802
Е аз да питам как се пази семейно богатство през поколенията, ако няма поколения? Никого не искам да клъвна. С удоволствие бих си взела на изплащане къща със спални за всеки, ако имаше същите закони и правила, които следят за качество и зониране. Ама в момента по-малкото зло е тристаен апартамент, нежели къща с неизвестни изненади и ужасии.

# 103
  • Мнения: 5 267
Всички знаем какви са материалните измерения, дори на хора с 5-10К доход - някои от тях живеят в ЕПК-та, не всички са в къща с ливадка и басейн.
Къща с ливада и с басейн не е средна класа в големите западни градове. В България това ли е? Аз бих казала в горната граница на средната, ако съдя по това, което виждам навън.

Двама лекаря в апартамент на Иван Вазов в Пловдив за теб коя класа са?
И дали печелят повече от 6000 на месец?

# 104
  • Мнения: 30 802
Зависи какви лекари и какъв апартамент.

Някои лекари са много заможни, други са направо бачкатори...

Общи условия

Активация на акаунт