Биохимичен Скрининг и Пренатест

  • 8 990
  • 19
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3
Здравейте. Искам да попитам относно този биохимичен скрининг задължителен ли е ? Всяка бременна жена ли си го прави ? Аз си го направих тъй като ми включваше в цената в Майчин дом. Резултата ми е 1:580 за Даун.На 25 години съм,ако това има някакво значение. При фетална морфология според доктора,абсолютно всичко си е в норма и е наред. Въпроса ми е при риск 1:700 защо от лабораторията са препоръчали този тест,като вероятността е доста нищожна и реално този тест е само вероятност ? Според доктора няма база за притеснение и ако съм искала да си направя теста да съм била по спокойна.Нова съм в форума,прочетох доста теми за скрининга и пренатеста.. и при такъв резултат наистина съм леко объркана .. какво да правя Sad Съжалявам ако темата не е за тук или се повтаря едно и също нещо..

# 1
  • Мнения: 16 871
На повечето места пишат такова заключение или че е обсъдена възможността за амниоцентеза за застраховка. Щом според лекарят всичко е наред си свиркай ✌

# 2
  • Мнения: 1 174
Докато лежах  в МД за задържане, на толкова много момичета амниоцентези направиха и нито една не излезе положителна. Ако бях аз ( говоря, гледайки от собствената си камбанария) не бих го направила, защото и да имаше Даун, не бих го махнала детето. Ако те гложди съмнение и много се притесняваш, въпреки становището на твоя лекар, направи амниоцентеза/пренатест и приключи с цялата олелия. Трябва да си спокойна, не заради теб, а заради детето!

# 3
  • Мнения: 1 086
не знам за този риск дали е добър или е лош за твоята възраст. всъщност, кой ти препоръчва пренатеста? По принцип рискът зависи и от възрастта, заради това допустимите стойности са различни при различните възрасти. Ако са ти го препоръчали, аз бих си направила един пренатест, не пречи и няма рискове. Дори да е скъпичко, пак е евтино, ако ме разбираш.

Аз съм го правила, но съм на доста по-голяма възраст и го направих вместо биохимичния скийнинг, защото не исках да се шашкам ненужно.

# 4
  • Мнения: 18 524
БХС - Биохимичния скрининг, не е задължителен, а само силно  препоръчителен. Специалист са го измислили, за да показва къде е по-вероятно да има отклонения. Според мен си е полезен!

Иначе при теб Пренатест не се налага и не разбрах защо питаш за него? Той се препоръчва при висок риск, какъвто ти нямаш. Аз съм правила, но риска ми беше 1:40, а и родих на късна възраст.

Говори с лекар - не с нас, но по принцип 1:580 не е висок риск и не знам какви са тия препоръки "от лабораторията"

# 5
  • Мнения: 1 086
Бианка, тези цифри зависят от възрастта. на една възраст 1:500 може да е супер, а на друга 1:500 да не е хубав. Не мисля, че е редно да сравняваш със себе си. ти, както казваш, си родила на късна възраст, и при теб цифрите имат по-различно значение. Изобщо не знам с кой акъл и на чия отговорност съветвате някой да не си провежда тест, който са му препоръчали.
Явно е, че в лабораторията се счита, че за 25 годишна възраст 1:700 не е хубав резултат и заради това са препоръчали теста.

За 25 годишна възраст рискът се изчислява средно 1:1,300. За да е даден риск 1:580, значи някой показател не е като хората. Заради това е препоръчан и пренатест.

Аз бих се консултирала и с лекаря и с лабораторията и ако трябва още едно мнение, но като цяло, бих си направила пренатеста.


П.С. сега видях, че възрастов риск за 30 годишни се дава 1:850.

Последна редакция: чт, 19 юли 2018, 22:31 от ett2812

# 6
  • Мнения: 18 524
Да, не сме лекари. След като феталната морфология е ОК и жената е млада, сигурно има някакво разминаване в биохимичните показатели. Но нито ги виждаме, нито сме специалисти да ги разясним...

# 7
  • Мнения: 3
Благодаря на всички за отговорите .Направих си пренатеста и чакам резултата..

# 8
  • Мнения: 4 394
Най-добре си направила. Аз прецених, че направо ще го пропусна и ще направя неиванзивен тест, отколкото да се стресирам излишно с БХС.

# 9
  • Мнения: 664
Ако имаш възможност направи пренатеста. БХС е на база статистика общо взето.
На мен ми излезе риск 1:400. На ултразвука нещата изглеждаха перфектно и никой не ми препоръча амниоцентеза, а ва Майчин дом явно точат Здравната каса с амниоцентезите. Дори и да беше излязал висок риск не бих направила амнио.....моето виждане е това

# 10
  • Мнения: 10
Благодаря на всички за отговорите .Направих си пренатеста и чакам резултата..

Здрасти,
какво стана с теста? Получили вече резултатите? Къде го направи, че и аз планувам да го направя.

# 11
  • Мнения: 39
Здравейте,според мен амниото си е най-сигурния от всички тестове,дори и нещо да излезе в пренатеста,със сгурност след него се прави амниоцинтеза за потвърждение или отхвърляне,това го четох някъде,ако бхс покаже добър резултат,няма гаранция че всичко е наред,за мен бхс е излишен,бих заложила на добра фетална морфология отколкото на него,има много данни за жени с перфектен скрининг и накрая с родени деца с аномалии,и обратното съответно,макар и нвазивен метод,амниото според мен е най-достверен,на мен също ми предстоят изследвания,но не бих се доверила на бхс,но всеки си знае и сам решава за себе си

# 12
  • Мнения: 88
Здравейте, момичета. Аз си направих БХС и изследване на риск от прееклампсия, тъй като имам известна наследствена предразположеност към хипертония (макар че, цял живот съм с ниско кръвно). Резултатите за риск от вродени аномалии при бебчето, излязоха добри. Но ме притесняват тези от "Биохимия на майката". Правих БХС в 11г.с. + 4 дни

Дали някоя от вас, която има по-големи познания и поглед над подобни неща, би могла да ми помогне да си разтълкувам резултата? Обсъдихме го с АГ, която проведе теста, но беше доста натоварена и така и не успях да задам всички въпроси, които ме интересуваха, а на резултатите няма и референтни стойности, с които да сверя... Sad  Общо-взето ще ми бъде много полезно, ако някоя от вас може да ми разясни по-подробно какво значат тези нива, кои са препоръчителните за 11-12г.с. , какво означава "еквивалентно на ... МоМ"... всякаква допълнителна информация, ще ми бъде от полза. Ето и резултатите:


Свободен бета-ЧХГ (b-HCG)  - 27,50 IU/l    еквивалентно на 0,666 МоМ
PAPP-A  - 0,616 IU/l  еквивалентно на 0,456 MoM
PIGF - 28,700 pg/ml  еквивалентно на 0,870 MoM
среден PI на aa.Uterinae:  2,540  еквивалентно на 1,467 MoM
Средно артериално налягане 87,667 mmHG  еквивалентно на 1,031 MoM

Състояние                                  Първоначален риск                  Изчислен риск

Тризомия 21                               1 : 463                                  1 : 9269
Тризомия 18                               1 : 1050                                < 1 : 20 000
Тризомия 13                               1 : 3315                                < 1 : 20 000

Прееклампсия преди 34 г.с.                                                          1 : 455
Прееклампсия преди 37 г.с.                                                          1 : 123
Интраутеринна ретардация преди 37 г.с.                                                 1 : 45

Основният риск за анеуплодии се основава на възрастта на бременната 32 години. Преизчисленият риск е рискът към момента на скрининг, калкулиран на базата на основния риск, ултразвуковите показатели (дебелина на нухалната транслуценция, носна кост, трикуспидална регургитация, доплерово изследване на дуктус венозус, сърдечна честота на плода) и биохимични показатели в серума на бременната (PAPP-A, свободен ЧХГ, PIGF).

Рискът от прееклампсия и ретардация на плода се базира на демографски характеристики на бременната, анамнеза за придружаващи заболявания и АГ анамнеза, доплерово изследване на маточните артерии, средно артериално налягане (МАР), РАРР-А и РIFG.  Преизчисленият риск за прееклампсия < 34 г.с., или презичисленият риск за интраутеринна ретардация на плода < 37г.с. е над 90-ти персентил.

Коментар:

Изчисленият риск за Даун синдром, комбиниращ нухална транслуценция, назална кост, трикуспидален доплер, дуктус венозус, свободен ЧХГ, ПАПП-А и PIGF намаля в сравнение с възрастовия риск.



Ами... това е, в общи-линии. Нямам никакви заболявания (хипертония, диабет, проблеми със щитовидна жлеза), имам нормално телосложение... Но ми предписаха терапия с НМХ, заради високият риск от прееклампсия (до колкото разбрах). Но така и не ми стана ясно от къде идва този толкова голям риск, както от прееклампсия, така и от интраутеринно изоставане при развитието на плода (което най-много ме притеснява).

# 13
  • Мнения: 16 871
Като превенция на прееклампсия се изписва аспирин протект, а ни нмх. Прочети в нета има много информация.

Ето например тук:

https://scholar.google.bg/scholar?q=aspirin+and+preeclampsia& … 1&oi=scholart

https://www.preeclampsia.org

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url … 3DHcCfTlY8bqo9f0G

# 14
  • Мнения: 88
Не ми изписаха Аспирин протект, макар че попитах, дали не е необходимо.  Вече съвсем се обърках. Бихте ли ми препоръчали специалист, с когото да обсъдя подобни резултати по-подробно?

# 15
  • Мнения: 18 524
Не съм лекар, но за мен изследванията ти са добри. Допитай се до специалист!

# 16
  • Мнения: 16 871
При кой лекар прави бхс и фм?
Можеш да си запишеш час при Паскалева в НКБ, например или са потърсиш аг, който да назначи адекватна терапия.

# 17
  • Мнения: 88
Правих го в София, при д-р Анна Богданова, в МЦ ОСКАР Клиник, към МЦ Света Петка. Вече бях на консултация при проф. Паскалева, но тогава все още нямах резултати от БХС и тя предпочете да оставим нещата на проследяване. Единственият проблем, който видя тя, беше малко гранично (на долна граница) ниво на Free PS Ag.

Аз успях да изчета вече доста по темата, и ако действително имам толкова завишен риск от прееклампсия и интраутеринна ретардация, не разбирам защо, вместо терапия с Аспирин, ми се предписва НМХ Sad ... Зная, че не е тук мястото да се задават подобни въпроси, но много се обърках, заради коренно различните мнения, които получих, пък и , заради този резултат от скрининга за риск от прееклампсия.

# 18
  • Мнения: 16 871
Добре де, Богданова не ти ли обясни?
Иди пак при паскалева. Прееклампсията не е шега рабта. Превенцията трябва да започне навреме. Не се тревожи. Важното е, че знаеш, че евентуално може да възникне този проблем.
Ако си прочела от линковете, които ти дадох, значи си разбрала, че ако се започне навреме прием на АП, шансът да не се стигне до П. Е голям.
Остави я Богданова и иди при Паскалева.
Също така е важно да следиш кръвното си и наличието на белтък в урината.
Кръвното през бременността, ако се задържи със стойности над 20% по-високи от това преди бременността е повод да потърсиш специалист.

# 19
  • Мнения: 88
ver4eto_sv, много ти благодаря, че ми отговори отново. За съжаление д-р Богданова, явно нямаше много време за обяснения и, въпреки че я попитах за АП, каза, че няма нужда. Прочетох и повечето от линковете - недвусмислено е обяснено, че е необходим прием на АП. Иначе, знам колко е опасно развиването на прееклампсия, затова и толкова се притесних от резултата. Със сигурност ще отида при Паскалева, още утре.

Кръвното постоянно го следя. За сега се движи в границите, в които беше и преди бременността. Ще си пусна и стерилна урина. Искрено се надявам, че 11-12г.с. не е късен срок, в който да се включи АП...

Общи условия

Активация на акаунт