Бебета и телевизор

  • 13 451
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25
Здравейте
Имам много интересен въпрос - защо всички съветват бебетата да не гледат телевизор.
Съвременните телевизори не излъчват радиацията която излъчваха старите.
Втори въпрос
По принцип кабелната телевизия ми е на Близу
Така и така бебетата гледат телевизор и ми с иска поне да има полза от това.
Ползата за мен би била, че нито аз нито мъжа ми не знаем английски.
Е може ли да ми посочите кои са каналите които се бебешки и детски и се излъчват на английски.
Ако е необходимо ще сменя кабелният оператор. В Пловдив съм.
Може да дадете ми дадете предложения и за интернет канали или сайтове.
Благодаря Ви

# 1
  • Мнения: 2 909
Като беше беше ( сега е на 2г и половина, и гледа YouTube ) гледаше Baby TV.
 На Булсатком сме.
Научи някои думички на английски, но не ни е била това целта. Има време да се научи езика.

# 2
  • Мнения: X
Въпросът наистина е интересен. Ако потърсите в интернет и във форуми като този, ще се натъкнете на наистина ужасяващи неща - телевизията предизвиквала аутизъм, HD/AD (хиперактивност и дефицит на вниманието) и какво ли не. И до брадавици води.

Като се роди детенце търсих специално по тези въпроси каква е достоверната информация и единственото, което открих, беше, че американската педиатрична организация НЕ препоръчва телевизията за малки деца (и особено прекаляването с нея), понеже няма ДОКАЗАНИ ПОЛЗИ.

Нашите норми, които са базирани на по-обширен преглед на литературата, който аз не съм правил, препоръчват за 2 годишно дете 1 час телевизия макс на ден, а за по-малки никаква.

Едно от нещата, които принципно се случват, е че влияе негативно на съня малко, ако гледа вечер - това и при възрастните го има, яркост на екрана, динамична смяна на образи.

За другия въпрос - предаванията на BabyTV са много симпатични и съобразени с малко бебе. Дълбоко скептичен съм, че Вие или тя ще научи някакъв английски от телевизията, а са твърде бебешки нещата там, но песничките са симпатични. Основната полза от телевизора при малко бебе е, ако искате 1/2-1 час да си отдъхнете, иначе наистина не е препоръчително, добре е да има активни гимнастики, разнообразни цветни играчки, с които да взаимодейства и т.н.

Така че помислете добре преди да сменяте оператора Simple Smile След мен сигурно ще напишат и разни ужасии за телевизията - аз не съм толкова краен, но за "полезно" - силно съм скептичен. Нито за Вас, нито за нея.

Що се отнася до канали - вижте какво ще му хареса на бебето/детето. Нашата харесва много Маша и мечока, както и песнички, но харесва и нормална музика (аз я облъчвам с класически хеви метъл от типа на пърпъл, ди си, лед цепелин и подобни). Важното е да има разнообразие, внимавайте да не Ви стане твърде лесно с телевизора - детето се кротва, особено ако е по-буйничко и мама/тати могат да си вършат техни неща. Да, ама наистина не го препоръчват това специалистите. В малки дози и по изключение - ОК, в големи - не бих препоръчал.

# 3
  • Мнения: 3 031
Колко е голямо детето?

# 4
  • София
  • Мнения: 38 419
Майка ми ми докара даже една книжка по въпроса! Тъй като в нас много се гледа тв.
Дисни джуниър имат едно Мики маус клуб хаус, което е полезно на английски.

# 5
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Моят господин не поглежда телевизора, най- много някоя реклама да изгледа, или някое предаване за животните по natgeo wild, там наистина се впечатлява.
Пускала съм му Baby fv, nick jr., disney- не се задържа. Понякога гледа клипчета в youtube,  покрай тях научи доста английски думи, но в общи линии предпочита да играе.

# 6
  • Мнения: 475
Моето дете гледаше детски клипчета на Baby Einstein от 10 месечна възраст, чрез които успявахме да го нахраним както изискваха педиатъра и бабите му Wink демек всичко да си изяде Wink) При едната си баба гледаше Baby tv всеки ден без изключение по няколко часа. Определено първо проговори на английски език след втората си годинка, сега на три години още не говори добре на български език на фона на връстниците си, при това без да съм напорист родител да усвои чужд език от малко. Изводите си направете сами, това ли искате?

# 7
  • Мнения: 485
Колко е голямо детето?
Според мен е по-добре първо да научи на определено ниво български език и тогава да започне с английски.
Ако детето ходи на градина, там може да бъде записано на английски език.
Логопедката на сина ми беше споменала за случай на дете, което е гледало предимно детски канали на английски. Резултатът - бабата /и не само/ не успява да се разбере с него, защото малкото думи, които е научило не са на български.

Има време за усвояване на чужди езици.
Съобразете се с възрастта на детето и нивото на говорене на български език, на което е стигнало и тогава мислете за чужд.

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Телевизор не се препоръчва за бебета, защото свръх натоварва нервната им система. Всички тези звуци и цветове могат да ги превъзбудят. Вкъщи обаче тв-то е почти винаги пуснато. Детето е вече почти на 10 месеца, засега се заглежда много по реклами само. особено като пуснат тия топчовци от Кауфланд и направо се ококорва. Това е пак заради цветовете и звуците. Не че реално осъзнава точно какво дават. Колкото до ученето на език-за мен е индивидуално. Аз съм израснала с английска музика и CN на английски,е..научих го чак след като ми се наложи да го говоря. Това, че детето ви ще стои пред тв-то да гледа английски детски, може изобщо да не му повлияе... Тия истории с деца, които са проговорили на английски първо са ми направо забавни. Плюс това при толкова голям процент на неграмотни хора, учете децата си да пишат и четат първо на български. Разбира се, всеки има право на избор, де ✌️

# 9
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не, децата не проговарят първо на английски, а се забавя проговарянето им на български. Тва да пусна на бебе английска ТВ, за да научи английски ми е мега смешно. И кво ако наизусти 5 думички? Голямото важно. Да научи българския първо. За превъзбуждането от цветове, звуци и бързосменящи се картини е абсолютно така.

# 10
  • Мнения: 12 662
Сartoon  гледаше моята. И проговори първо на английски. И на български си проговори, тя си е голямо плямпало.

# 11
  • Кърджали
  • Мнения: 10 248
Племенника ми иначе  само от детски проговори английски. Ама наистина проговори, разговор спокойно може да си проведе. Понеже живеят в Германия в градината говореше немски, във вкъщи - български и в главата му все още е малко каша, но нормално. Сега вече пооправи положението,  но още говорейки на български вкарва някоя идруга дума на немски. Английския си го ползва основно като си играе...
Сина ми покрай кака си гледа детски. Научил е някоя и друга дума на английски, но не ме впечатлява особено.Понякога гледат на английски, повечето случаи на български. Не забранявам
Телевизора вкъщи работи почти постоянно - я на детски канал, я на научнопопулярен, я на някой дру. Аз мразя тишината и работи винаги за фон.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 236
А защо не си пускате радио за фон? Странно ми е това, нон стоп да плещи телевизорът, но хора разни. Някои и таблетите връчват на 2-3 годишни, за да не ги занимават.

# 13
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 001
Моят син е нa 10 ,кaто мaлък му пускaх тв понякога, но общо взето не обичa дa гледа. Предпочитa дa слушa музика. Брaтовчедкa му на 11 е точно обратното -не можеш я отлепи от телевизорa,но не нaучи английски от него.
Детето ми нямa и таблет у дома, сaмо при бaбa и дядо, зaщото не одобрявaм дa седи по цял ден зaлепен зa него.

# 14
  • Мнения: 4 749
Телевизията не се препоръчва, защото е пасивно занимание. Малкото дете пред телевизора седи неподвижно, втренчено в екрана и изолирано от всичко, което става наоколо. Синът ми на почти 6 години все още го прави - трябва да го извикам поне 5 пъти, за да си обърне главата към мен. Бебетата и децата имат нужда да се движат, да пипат да пъхат в устата, да махат с ръце и ръка, така се работи и за психомоторното развитие, което неслучайно е наречено така - психологичното развитие е свързано с моториката.

Синът ми гледа телевизия от 3-годишен и то не защото аз искам, а защото често се налага да правим инхалации и това е начинът да издържи половин час на едно място с маската на устата. Понякога сам си иска и давам, но при определени условия: първо свършва, каквото има да прави за училище; пред телевизора не се яде - синът ми е злояд и яденето е повече от мъка, но съм непреклонна; много спорт, за да се движи - в момента детето ходи на плуване и тенис (от 3-годишно), от есента иска на футбол по негово желание. Гледането на телевизия е ограничено до максимум 45 минути на ден, но има дни, в които не се сеща за телевизия, а и аз не му предлагам.

Докато детето е у дома, телевизорът не се пуска. Пускаме радиото. От около година вече се заслушва какво говорят по радиото и пита: тази сутрин темата беше стачката на белгийските влакове, та обяснявах какво е стачка, защо хората го правят.

Когато гледа нещо, се стремя да бъде по възможност образователно, задължително с говорене и с някакви нормални същества. Сядам с него, за да знам какво гледа, защото в един момент той започва да говори за героите и историята и в общи линии трябва да съм в час, че да мога да се включвам адекватно.

Таблети, видео игри, телефони, компютър не давам. Единствената електроника, която ползва детето, е фотоапарат. Прави снимки дори у дома - на книгите, на играчките, на това, което е сътворил от Лего или Плеймобил.

От време на време врънка за Нинтендо. Казала съм, че ще купя, когато стане трети клас. т.е. на 8 години, когато се надявам, че вече ще има навици за учене и самоконтрол.
 

Последна редакция: пт, 29 юни 2018, 11:27 от Nedinka

# 15
  • Мнения: 4 749
Нашата харесва много Маша и мечока, както и песнички, но харесва и нормална музика (аз я облъчвам с класически хеви метъл от типа на пърпъл, ди си, лед цепелин и подобни).

Абсолютно подкрепям за музиката. Синът ми не е много по детските песнички и в колата слушаме френска музика, U2, Фреди Меркюри и Куин, Мадона и разни от моята младост и детство. Имаме и два диска със златните хитове на Златния Орфей, които подозирам, че заради българския на детето не му допадат много. Затова си ги слушам, когато съм сама.

# 16
  • Мнения: 528
У нас няма телевизор. С таткото не гледаме телевизия и малката е виждала телевизор само като сме на гости, ама като не е свикнала не обръща внимание, на 1,4 г е. Ако искаме да гледаме нещо си пускаме от Интернет, но много рядко пред детето. Повече вреди на нервната система отколкото да има някаква полза като са малки според мен. Като има пуснат на фон телевизор много ми е интересно как общуват членовете на семейството, искаш не искаш се заглеждаш и слушаш. Когато имам работа малката доста разхвърля дрехи, прибори, покривки, но съм се примирила с това и пускането на филмчета, клипчета и подобни не са вариант за мен.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 361
И аз не пускам тв, нито радио, обичам тишината, децата си се размотават вкъщи, намират си занимания. Като бяха по-малки се въртяха покрай мен и "помагаха" в това, което правех в момента. Не мога да си представя да го тропна пред екрана, да гледа като хипнотизирано и аз да ида да си свърша нещо.
Не си ли давате сметка, щом това нещо може да закрепи малко дете/бебе в неподвижно състояние и приковава вниманието за толкова дълго време, както нищо друго не успява да направи същото - как влияе на психиката, на нервната система, на всичко! Чак е плашещо.
Но всеки сам решава за своето дете, нормално е който обича да гледа тв, да пуска и на детето си, че и да му е странно как някои не гледат тв.

# 18
  • Мнения: 10 581
1. Стимулира нервната система (за добро или за лошо).
2. Вреди на недоразвитите детски очи.

Ютюб е по-интересно и разнообразно за научаване на английски от детски/бебешки тв канал. Децата обичат да гледат дадено нещо, което им харесва, по 10-20 пъти, докато го наизустят. Така се научава английския. С тв няма как да риплейва и няма как да избира какво да гледа.

# 19
  • Мнения: 475
1. Стимулира нервната система (за добро или за лошо).
2. Вреди на недоразвитите детски очи.

Ютюб е по-интересно и разнообразно за научаване на английски от детски/бебешки тв канал. Децата обичат да гледат дадено нещо, което им харесва, по 10-20 пъти, докато го наизустят. Така се научава английския. С тв няма как да риплейва и няма как да избира какво да гледа.


Аз съм противник на таблетите или телефони с Youtube, защото:
1. Децата ги гледат от много по-близко разстояние и забравят даже да мигат, очите им се развалят;
2. Зомбирането е даже по-силно, защото 90% от родителите не извършват контрол върху съдържанието, което дете от невинно клипче беше намерило до рекламни и до такива, в които любимите герои попадаха в болница, кръв, инжекции и прочие....та посред нощите кошмари и чудесии, докато разберем, че е от неконтролирани клипчета;
3. Английски/френски/немски/руски език не е лошо родителите да поназнайват, освен за контрол, то е готино да кажеш/изпееш нещо на детето си на чужд език и да те гледа с възхищение Wink)
4. Песнички на бг и на чужди езици могат да се научат и без клипчета, без картинки. Уредбите с дискове и mp3 са много по-евтини и достъпни от преди години Wink)

# 20
  • София
  • Мнения: 2 995
Ама защо на телефон?!
Ние нямаме телевизия поне от 10 години, но имаме телевизор: Youtube, Netflix, HBO Go и още 3 терабайта филми, концерти и сериали.

Съдържанието е контролирано и когато се се пусне нещо, то се гледа, а не служи просто за фон, освен, че си спестяваме тъпите реклами.

Забелязвам огромна разлика между дъщеря ми, която си пуска нещо конкретно, за да го изгледа, след което се запилява да играе и 6-годишната ми племенница, която е в състояние да се зомбира с часове (вчера бяха точно 4 часа!) на някой тъп детски канал.

# 21
  • Мнения: X
Защото се зомбират и затъпяват. След телевизора минават на таблет, стават с дебели задници и консумират джънк фууд! Simple Smile Има толкова интересни играчки, които развиват интелекта.

# 22
  • Кърджали
  • Мнения: 10 248
Дрън дрън, разбирам всеки си има мнение. Но хайде сега да преиграваме. Изкарахте сега всички деца, гледащи телевизия направо идиоти.
Голямата щерка и сега обича да гледа телевизия и детски. И на таблет играе. И спортува. И книги чете, доста при това. И навън играе с приятели, даже да я прибера не мога. Отличничка е в класа. Още не се е намерил някой, който да каже лоша дума за нея. За малкото не знам, ще видим.

# 23
  • Мнения: X
Дрън дрън, разбирам всеки си има мнение. Но хайде сега да преиграваме. Изкарахте сега всички деца, гледащи телевизия направо идиоти.
Голямата щерка и сега обича да гледа телевизия и детски. И на таблет играе. И спортува. И книги чете, доста при това. И навън играе с приятели, даже да я прибера не мога. Отличничка е в класа. Още не се е намерил някой, който да каже лоша дума за нея. За малкото не знам, ще видим.

Доста научни изследвания съм изчела и предавания съм гледала по темата. Мозъкът на детето реагира на ТВ-то както мозъкът реагира на кокаин, същото е и със захарта, но това е отделна тема! Не напразно в нормалните държави децата имат ограничение за гледане на телевизия и ползването на компютър. Това, че родителите искат да си "купят" спокойствие е отделен въпрос! Гледането на ТВ от бебе е мега тъпо решение. Имам малък племеник и когато му пуснат детско се зомбира и не реагира на нищо, спрат ли ТВ-то настава едно реване и тръшкане, а майка му за да му угоди пак му пуска ТВ. Не казвам, че при всички е така и задължително детето ще затъпее, просто констатирам....

# 24
  • Мнения: 10 581
От скоро наблюдения:

Значи, ние на детето не купуваме пистолети играчки, и ако наш гост или роднина, си е направил труда да му купи подобна играчка, тя просто на мига се задига и не се доставя на детето. Обаче видиш ли свекървата, дето не зачита мнения, му купила един пистолет делфинче за сапунени балончета. Не задигнахме играчката, понеже си беше красива, с музика, светлинки и пускаща балончета. Обаче какво се случи... На тема ТВ. Ние у нас Тв нямаме, но пък от скоро почнах да гледам един сериал с войници по интернет. Малкия се навърта около мен ("Тв-то"), зяпа филм, който въобще не е детски - стрелби, терористи, и в един момент взел пистолета с балончетата и вика "трррр". Спрях веднага филма и се зарадвах, че нямаме Тв вкъщи.

Просто Тв-то не е за деца. От както останахме без телефон и Ютюб не гледа и да ви кажа почна един по-голям интерес към книжките. Детето е на 3 и половина. За жалост, обаче, и английския забрави.

# 25
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Е, хайде сега. Едно време толкова сме си играли с пушки, пистолети и мечове,не сме станали терористи и насилници.

# 26
  • Кърджали
  • Мнения: 10 248
Защото пък на площадката няма някой път да види деца, играещи си с пушки или мечове. Пък и голямо чудо и да се заиграе, какво толкова ще стане, утре ще тръгне да стреля с истински пистолет по хората ли? Не е чак толкова елементарно...

# 27
  • София
  • Мнения: 6 010
И аз съм на горните две мнения, не виждам нищо фрапантно децата да си играят с такива играчки.

amy_nka, какво значи, че му задигате играчката? Крадете ли я?

# 28
  • Мнения: 475
Е, хайде сега. Едно време толкова сме си играли с пушки, пистолети и мечове,не сме станали терористи и насилници.
Едно време беше различно. Сега се дивя как едно дете се зомбира на подобни филми по таблети на далечна маса в ресторант, и тръгна да ходи по другите маси да стреля наужким?! Сложило си маска и пистолет - хич не ми беше весело.

# 29
  • Мнения: 528
Това че детето играе с пистолет не означава, че ще стане убиец или терорист. Но е факт че децата играещи с пистолет или гледащи подобни филми научават какво е да нападаш, какво е да убиеш. Според мен не трябва децата да възприемат тези неща като нормални. При много налични подобни играчки децата стават по агресивни и нападателни, защото с тези играчки се играят подобни игри. Затова при всеки изникнал конфликт за тях има опция нападай, според мен първо трябва да научат как да разрешат този конфликт. При отбраняване или при търсене на правата си не би трябвало първата възможна опция да е нападай.
Това може да не се отнася за всички деца, но са факти описани от педагози.

# 30
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Според вас едно 3- годишно хлапе знае ли и осъзнава ли какво е да убиваш?
За тях това е нещо атрактивно и интересно като игра и изобщо не влагат истинския смисъл.
Според мен е по- добре от началото да се обяснява, че все пак това да стреляш наистина не е хубаво нещо, причинява болка и т.н. С времето и порастването детето ще осъзнава, че това не е добре.
Да криеш пистолети играчки е напълно безсмислено. Тези неща са навсякъде около нас, ако не го види вкъщи, ще го види в детската градина, на площадката, при батковците от квартала и т.н.
Обяснението би било по- ползотворно, отколкото да се правим, че не съществуват пистолети, пушки и насилие.
В никакъв случай не твърдя, че трабва да оставяме децата да се зомбират неконтролируемо пред таблетите, но и другата крайност не е добре.

# 31
  • Мнения: 528
Според вас едно 3- годишно хлапе знае ли и осъзнава ли какво е да убиваш?
За тях това е нещо атрактивно и интересно като игра и изобщо не влагат истинския смисъл.
Според мен е по- добре от началото да се обяснява, че все пак това да стреляш наистина не е хубаво нещо, причинява болка и т.н. С времето и порастването детето ще осъзнава, че това не е добре.
Да криеш пистолети играчки е напълно безсмислено. Тези неща са навсякъде около нас, ако не го види вкъщи, ще го види в детската градина, на площадката, при батковците от квартала и т.н.
Обяснението би било по- ползотворно, отколкото да се правим, че не съществуват пистолети, пушки и насилие.
В никакъв случай не твърдя, че трабва да оставяме децата да се зомбират неконтролируемо пред таблетите, но и другата крайност не е добре.
Съгласна съм с Вас, че трябва да се обяснява и напълното забраняване не е решение. Но точно 3 годишни съм виждала как се " убиват " и лежат на земята без да мърдат и 2 годишни, на които им се връчва пистолет и се показва как се "стреля". Просто аз не искам да виждам мойто дете така да играе и да се налага да обяснявам. Колкото късно толкова добре според мен, за да разбере какво му се говори. Не мисля че 2 годишно ще ме разбере, защо излишно да купувам и показвам. Каква полза от това? Аргумента че все ще се научи не ми е достатъчен.

# 32
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Не е приятно да виждаш детето си в ролята на " насилник", разбирам, и не мен не ми е приятно.
Но капацитетът на едно 3- годишно не може да осъзнае какво е убийство. Може да го пресъздава, но детският му мозък не може да го осмисли. Не толерирам тези игри, т.е, обяснявам, че това  не е добре, не е хубава игра, но и не мога да забраня да играе с децата в квартала на мечове или полицай и престъпник.
Моето поколение израстна по времето на войната в Косово. Бях свидетел на обезглавяването на бунтовника по бнт. Изобщо не разбрах какво гледам. Израснали сме с филми като Робокоп, Командо, Роки и всякакви екшъни, изпълнени с насилие. Даже нямаше кой да ни контролира какво гледаме. След това пресъздавахме сцени, или играехме на война и войници.
Насилието винаги е съществувало, под една или друга форма. Ролята ни като родители е да вменим на децата, че това не е добре и че не бива да причиняваме болка под една или друга форма.

# 33
  • Мнения: X
Много са интелигентни децата. Всичко попиват. Моята я повозих по магистралата, минахме през няколко дупки и тя само гледаше през прозореца, а като стигнахме се изцепи "искам да съм като батко Пеевски като порасна! Или като чичко Черепа".

Така че съм пуснал колата за продажба и купих еднопосочен билет за Антарктида. Не бива децата да се излагат на лоши примери, мдам.

# 34
  • Мнения: 10 581
И аз съм на горните две мнения, не виждам нищо фрапантно децата да си играят с такива играчки.

amy_nka, какво значи, че му задигате играчката? Крадете ли я?

Simple Smile Ами, май, да. Получава се, че му я крадем, без да разбере. Обикновено му се дават и други неща, като лакомства, заедно с играчката и докато разглежда второто, или третото, пистолета се прикрива и скрива.

Ами, всеки си познава детето. Моето е с потенциал на войник, като се ядоса е барут, така че от сега въобще не му трябват пистолети. Като стане пълнолетен да му мисли за казарма. Въобще съм против насяване на агресия у децата. Трябвало да могат да се защитават. Дрън-дрън! От кого да се защитават?! От тия други деца, на които е насявано агресия, чрез разните му играчки "пистолети". Ми, не, мерси. И аз го уча да си ползва мозъка, вместо да напада.

# 35
  • Кърджали
  • Мнения: 10 248
И брат ми си е играл с пистолети, че и по мен е стрелял. Като гледам и аз съм жива, и той не е посегнал на никого. О ужас, като малка и аз съм стреляла, е да, с саморъчно правени лъкове, ама ни баира съм хванала, ни сега си правя лъкчета за да стрелям по комшийката, дето ме ядосва.
А ролята на пушка спокоино може да се изпълни и от една проста дървена пръчка. И това време ще дойде.
А синът ми никога не е гледал филмчета, където да има оръжия, ама ей на оня ден на площадката видя едно пистолетче, взе го и веднага разбра как се стреля с него. Поигра си и го остави.
Дали бих му купила такава играчка, ако поиска. Сигурно да, въпреки че не съм им голям фен. Но и ме виждам някаква заплаха за бъдещото му развитие.
Нека да играят децата. А ролята на родителя е да обяснява (без във всяко нещо да вижда заплаха) и да дава пример с отношението си.

# 36
  • Мнения: 10 581
Обърнахме темата. Всеки си преценя с какво да позволява да играе детето му и с какво не. Всеки си изпълнява дълга на родител. Някои майки дават и вибратор за играчка в ръцете на детето си и му се смеят... Правете си изводите. По Тв има и пистолети и реклами и много неща, могат да ни убягнат от погледа на родител, но да минат през съзнанието на детето. По-сигурно е да можеш да контролираш/програмираш какво гледа и научава детето от ТЕБ. То е ясно, че от други може да научи всичко, но едно малко дете се учи и копира главно от родителите си.

# 37
  • Мнения: 650
Защото стават като зомбита! Моята почти на 5 онзи ден изгледа цял филм игрален тип приказка, за един великан, с нас! Като цяло я ограничавам много от телевизора и строго се преценява какво да се гледа, по колко и кога!

# 38
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
И от детето си зависи. Моят не можеш да го накараш да седне да гледа youtube или анимационни канали, освен ако не е мега отегчен. Предпочита да дивее и играе, което ме радва.

# 39
  • Мнения: 475
Цитирам от Фейсбук:
"Консултирах 3-годишно дете, което по никакъв начин не влизаше в контакт с хората наоколо и не реагираше на реч. Родителите не ми съобщиха за нищо, което да наведе на мисълта за грешки в отглеждането. След като направихме всички необходими медицински изследвания, се оказа, че физиологично на детето му няма нищо, а неврологът беше препоръчал да направят изследване за аутизъм. Аз също обмислях да ги насоча към детски психиатър. И тогава се случи чудо – в стаята до нас започна час по английски език и когато чу първите звуци на детска английска песничка, детето се оживи, започна да пляска с ръце и да изразява бурна радост. Започнах да говоря с него на английски, и се оказа, че детето чудесно ме разбира. Това, което не знаеше, беше български.
После стана ясно, че детето е отгледано от Baby TV още след раждането. Всеки ден, по цял ден. Майка му не беше сметнала за важно да ми сподели, че детето ѝ живее пред телевизора. Когато ѝ казах, че е необходимо да изключи всички устройства, ме погледна с негодувание и ми каза: „Ама той се сърди и плаче, той просто е аутист!“ А детето не беше…
Първо: на 6-месечна възраст зрението е ключово сетиво – какво виждаш става много по-важно от това какво чуваш.
Ако в този силно сензитивен период предложите на детето „мърдащи картинки“, трябва да имате предвид, че те са огромен стимул за неговия мозък – за съжаление, в негативен план.
24 кадъра в секунда. Това означава 24 премигвания за една секунда. За видео с дължина от десет минути това прави 14 400 премигвания. Ако оставите детето да гледа половин час - 43 200 импулса.
Детския мозък не може да обработва такъв обем информация.
Изследователите на „синдрома на екранното време“ чрез сканиране на мозъка откриват сериозни нарушения в структурата му и в неговата дейност при децата, изложени на екранно въздействие: атрофия на сивото мозъчно вещество, нарушена цялост на бялото мозъчно вещество, намалена дебелина на мозъчната кора, нарушени когнитивни способности и нарушена функция на домапиновите депа.
Тези данни означават, че поставянето на децата пред екран и гледането на видеа - в това число телевизия, игри, музикални клипове нарушава всички аспекти на детското развитие. А това е много висока цена за половин час спокойствие…
Децата се раждат със способността да разпознават емоциите. И когато едно двегодишно дете види Том да удря Джери, а Джери да му отвръща, когато види как Маша разрушава къщата на мечока – то смята, че това е ок, че е нормално. Ние даваме на децата си готови агресивни решения, вместо човещина, общуване, споделяне, заедност."
/от книгата "Умно бебе"/

# 40
  • Мнения: X
Цитирате от Фейсбук, който цитира книгата "умно бебе", която е писана от логопедката Ива Александрова, завършила СУ-то.

Това не е сериозен, кредибилен източник, това е някаква абсурдна историйка, вероятно преувеличена силно (как пък удобно изведнъж се чува английска реч) допълнена с малоумни размишления как ако детето види как джери разрушава къщичката на Том, детето ще стане аутистче или не знам и аз какво.

Вредите, ползите, причинно-следствените връзки не се откриват от логопедки от СУ, каквито и във форума има достатъчно, че и с по-голям стаж. Има и психоложки с PhD от щатите - следва поне тях да предпочетете за меродавно мнение пред логопедките от СУ. Но истинските причинно-следствени връзки се описват в научни статии, в специализирани списания, които са основния източник на информация по тези теми за всички уважаващи себе си специалисти.

Не фейсбук
Не една логопедка
Не една мама
Не един съмнителен сайт, който ми излезе в гугъл като потърсих на български "вредите от телевизията за детето".

Нищо лошо да му спрете и напълно телевизията на детето, ако толкова искате (и можете), само да не е за сметка на други неща това (примерно свръх-изнервена мама, неглижираща и крещяща на детето, защото нон стоп само с него се занимава по цял ден).

Но не внушавайте тъпотии на хората на база никакви доказателства.

# 41
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
И на мен ми се стори съмнително, как едно дете, отглеждано в България от българи, не разбира нито дума на български. За да се случи това, би трябвало това дете никога да не е излизало от вкъщи, да не е чувало родителите си да говорят, дали на него, или помежду си. Баби, дядовци и роднини изобщо не ги включвам 😀
Да е отглеждано, колко да е отглеждано от Бейби тв? Като се има предвид факта, че немалка част от излъчваните филмчета са без говор.

# 42
  • Мнения: 475
Според мен подобна история е правдоподобна, защото се случи и у нас.
Бабата на детето (моята майка) е инвалидизирана и трудноподвижна, но се наложи да гледа детето за 3-4 месеца през зимата.Тя не излиза, камо ли да го изведе навън. Детето беше гледано около 3-4 месеца, във възрастта от около година и два месеца до година и половина, всеки ден ден на пуснат телевизор на бейби тв без изключение. Бабата си призна, че е пускала телевизора, за да не плаче и да го нахранва, от сутринта като го оставим до вечерта докато дойдем - поне 10 часа на ден. 10 часа на ден! Бейби тв си е доста английски, да, има филмчета, където не говорят, но повечето са си на чист Бритиш инглиш. Ето и най-интересната част - има доста песнички, между всеки три-четири клипчета. Толкова английски трудно може да бъде компенсиран вечер от нас родителите и през уикенда. Първо ни направи впечатление, че детето не разбира командите ни. Отива и не разбира какво да вземе. Фрустрираше се лесно, защото и ние не го разбирахме. Единствената смислена и ясно казвана дума бе "мама". Нищо друго. На 2 години постъпи в държавна ясла. Тогава видях разликата - имаше връстници, които казваха ясно "дърво". А моето казваше apple на лелите, като си иска допълнително ябълка. Знаеше цветовете само на английски.
Сега, три години по-късно, като си играе с играчките, им говори тихичко на английски, използва изрази на този език, не отделни думи. Българският език е доста назад - словоредът е обърнат, не само в обикновените изречения, но и при въпросите. Няма я тази гладкост като говори на български в сравнение с връстниците. Разказвам нашата история, за да ви предпазя от подобна грешка. На мен не са ми необходими научни изследвания, за да установя къде е проблемът и дали въобще има проблем.

# 43
  • Мнения: X
Скрит текст:
Според мен подобна история е правдоподобна, защото се случи и у нас.
Бабата на детето (моята майка) е инвалидизирана и трудноподвижна, но се наложи да гледа детето за 3-4 месеца през зимата.Тя не излиза, камо ли да го изведе навън. Детето беше гледано около 3-4 месеца, във възрастта от около година и два месеца до година и половина, всеки ден ден на пуснат телевизор на бейби тв без изключение. Бабата си призна, че е пускала телевизора, за да не плаче и да го нахранва, от сутринта като го оставим до вечерта докато дойдем - поне 10 часа на ден. 10 часа на ден! Бейби тв си е доста английски, да, има филмчета, където не говорят, но повечето са си на чист Бритиш инглиш. Ето и най-интересната част - има доста песнички, между всеки три-четири клипчета. Толкова английски трудно може да бъде компенсиран вечер от нас родителите и през уикенда. Първо ни направи впечатление, че детето не разбира командите ни. Отива и не разбира какво да вземе. Фрустрираше се лесно, защото и ние не го разбирахме. Единствената смислена и ясно казвана дума бе "мама". Нищо друго. На 2 години постъпи в държавна ясла. Тогава видях разликата - имаше връстници, които казваха ясно "дърво". А моето казваше apple на лелите, като си иска допълнително ябълка. Знаеше цветовете само на английски.
Сега, три години по-късно, като си играе с играчките, им говори тихичко на английски, използва изрази на този език, не отделни думи. Българският език е доста назад - словоредът е обърнат, не само в обикновените изречения, но и при въпросите. Няма я тази гладкост като говори на български в сравнение с връстниците. Разказвам нашата история, за да ви предпазя от подобна грешка. На мен не са ми необходими научни изследвания, за да установя къде е проблемът и дали въобще има проблем.
На мен пък са ми необходими научни изследвания, защото без да се сърдите - потребител във форум може да напише каквото си поиска. Особено пък когато се амбицира да докаже някаква теза. Първо беше фейсбук, сега пък се оказа Вашето собствено дете - защо направо за него не разказахте?

10 часа на ден определено са много и по принцип препоръчителното ограничение за гледане на телевизия е макс 1 час на ден и то след 2г. възраст (преди това не се препоръчва), но за 3 месеца да научи толкова английски от телевизията само и то на година и 2 месеца...  Не казвам, че лъжете, но човек си разказва сам на себе си разни истории, за да се самоубеди. Никаква развитийна норма не е дали казва "дърво" на 2г. или не. Моето дете на 2 години казваше мама, тати и как прави кравата, няколко месеца по-късно казва цели изречения, словосъчетания като "подземен паркинг" и т.н.

Като видя нормално научно наблюдение - 2 групи, едната от деца гледащи телевизия, друга от негледащи, по възможност дори 3 (малко гледащи, много гледащи, негледащи) и сравнение средно взето как се развиват двете групи - дотогава приемам мнението на APA и сходни организации. Примерно тук. Ето тук говорят за проблем, който се засегна в темата - насилието по телевизията. Изследванията с телевизия обаче са стари, повече се фокусират върху компютърните игри и забележете този пасаж:
Скрит текст:
Interestingly, being aggressive as a child did not predict watching more violent TV as a teenager, suggesting that TV watching could be a cause rather than a consequence of aggressive behavior. However, later research by psychologists Douglas Gentile and Brad Bushman, among others, suggested that exposure to media violence is just one of several factors that can contribute to aggressive behavior.
Значи има някакви основания притеснението, но не е джери счупил къщичката на том, ами е системно гледане на насилие (вероятно между хора) и дори това е само един от много фактори, които трябва да са налични, за да се прояви агресията в поведението. 

Идеята ми не е че телевизията е полезна или дори безвредна, идеята ми е, че трябва да се преценява степента на риска и да не се изпада в някакви амишки крайности. Основният проблем във Вашата история не е телевизията, а че сте зарязали невръстно бебе на година и 2 месеца с инвалидизирана старица по 10 часа всеки ден. Какво сте очаквали от жената - хоро ли да му играе? Ясно, че на всеки може да се наложи, но не винете (само) телевизията в случая за някакви забавяния в развитието му - без активна комуникация с родителите си на тази възраст трудно ще се научи на някакви неща, независимо дали по 10 часа на ден седи пред телевизора или по 10 часа на ден ровичка в пясъчника.

# 44
  • Мнения: 475
Бгтатко81, благодаря Ви за дисекцията, по-обстойна от това не съм виждала! Радвам се, за Вас че имате време и енергия да четете адекватни изследвания и получавате адекватна помощ при отглеждането на Вашите деца. Със здраве!

# 45
  • Мнения: 10 581
Аз пък не съм виждала дете, което може да издържи цели 10 часа пред телевизор.

# 46
  • Мнения: 18 547
И на мен ми интересна темата. Аз съм си тв манияк от малка. И телевизора у нас не се спира. Така е било винаги и така ще е. От малка я успивам на тих телевизор. Или на музика. Свикнала е. Заглежда се отвреме навреме. Но повече от 10-15 минути детски на ден не й пускам. Примерно Маша или Бейби тв,Дисни Джуниър-там са на английски. Тя обаче се показва като подчертано музикална и много обича музика и още отсега танцува. Пускам й всякакви канали, но има предпочитания към БГ Мюзик. И само като чуе музиката почва да танцува. Разбира си това е за кратко и понякога се заглежда в танцуващите и ги имитира. Аз съм на мнението, че ТВ не е толкова вредна колкото я изкарват. И не съм по крайностите. Телефони и таблети е друга работа и ще се старая да ги ограничавам. Но не знам как ще стане кято сме все на тях.Надявам се докато парастне (тя сега е на 1 и половина) да не са вече толкова вървежни телефоните. На като гледам те вече 2 -3 годишните са на телефоните. Аз самата се усещам зависима от тях. И трябва да измисля нещо по въпроса.

# 47
  • BG
  • Мнения: 892
Цитат
На мен пък са ми необходими научни изследвания, защото без да се сърдите - потребител във форум може да напише каквото си поиска. Особено пък когато се амбицира да докаже някаква теза. Първо беше фейсбук, сега пък се оказа Вашето собствено дете - защо направо за него не разказахте?

bg tatko, ами по вашата логика, защо пък другите потребители трябва да вярват на вашата словеснa логорея?

Последна редакция: сб, 25 авг 2018, 13:24 от Stronger and Happy

# 48
  • Мнения: 10 581
Телефони и таблети е друга работа и ще се старая да ги ограничавам. Но не знам как ще стане кято сме все на тях.

Аз този проблем го реших ето така:

1. Малкия счупи два телефона за по 350 лв и трети смартфон не купих.
2. Вместо смартфон, инвестирах 25 лв в китайско телефонче, наподобяващо стар Нокиа, от Кауфланд, с който малкия единствено прави некачествени снимки и слуша радио, плюс говори с баща си. 3 функции = голям кеф. Simple Smile

Да знаеш колко малко им трябва, за да са доволни... Simple Smile И колко съм спокойна, че този телефон няма счупване... А, ако има, то 25 лв се прежалват. И вместо да се карам, давам му да ползва телефона колкото си иска. И го разучи еднакво бързо. Simple Smile

Таблет все още не е виждал. Най-вероятно в 1-ви клас може да види... Единствения източник на интернет остава лаптопа.

# 49
  • Мнения: 11 912
Синът ми беше на 5 месеца, когато му пуснах Unitel classica (не знам дали го изписвам вярно). До година и девет месеца не позволяваше телевизорът да работи на друг канал. Ползваше го като фон - поглеждаше към екрана от време на време, но се заглеждаше по 5-6 минути само на оркестрово изпълнение, когато можеше да наблюдава диригента. Единствено това и Сънчо. После откри Бейби Тв и другите детски канали, като вече предпочита Екидс и Картуун. Но като цяло телевизия гледа малко, предимно в леглото, но кака му след 5-10 минути изключва телевизора. От време на време вечер като учим двете той отива в детската и си пуска телевизор. Проговори много рано и много правилно. От двегодишен има достъп до таблет, отскоро и до Интернет и ютуб и се учи как да отсява това, което гледа. От записаните в Галерия руски филмчета понаучи някои думички на руски, но повече разбира. На морето се опита да общува с една рускиня.
Относно ученето на английски. В групата му има дете, което говори само на английски. Българче е. Разбира български. Като вземам малкия съм ги засичала - детето говори на майка си само на английски, тя на него - на български или на английски с ужасен акцент. Но синът ми и в края на първа група се оплакваше, че момиченцето говори само на английски и не го разбират.
Не знам каква връзка има, но познавам няколко деца с аутизъм или от спектъра, които се опитват да комуникират на английски, доколкото изобщо тези деца влизат в някакъв контакт и комуникация.
Дъщеря ми пък не проявява почти никакъв интерес към телевизия и детски. По едно време й харесваше за животни по Охота и рыбалка, но пак вечер на лягане се сеща за него. От няколко месеца има телефон и Интернет, влиза в ютуб и си пуска музика и Маша или приказки на български, които са кратки (около 10минути). С изненада установих каква помия ни залива в тубата, доста зор видях да шкартирам всичко и да й направя канал с приемливи неща. Сега си пуска основно там, не че не се опитва да гледа и прословутите "клипчета", но е край мен и има контрол, а с времето се изграждат и навици.
Понякога ми се е искало децата да се кротнат пред телевизора, за да мога да свърша нещо (няма кой да ги изведе през това време), ама на, нямам късмет - предпочитат да играят и да прекарват колкото се може повече време навън. Ако има как да се прибират само за тоалетна, храна и сън ще са най-щастливи.
Стана много дълго. Към авторката - пускайте на детето класическа музика, казват че развива мозъка. За най-малките може би най-подходящ е Дък тв. Там периодично има пауза, в която приканват деца и родители да си намерят друго занимание. За малко по-големите, аз лично най-харесвам Екидс.

# 50
  • Мнения: 1
здравейте искам да попитам моето дете е на 8 месеца и много обича да се заглежда в детските песнички верно ли е, че от това може и да не проговори?

# 51
  • Мнения: 6 522
Принципно не се препоръчва екранно време преди проговарянето и в периода на активно трупане ма речников запас, т.е. до към 1,6-2 г възраст, а след това е добре да ограничи до 30 мин и то само на майчин език. Но, аз също съм родител и знам, че ако сте сама с бебето през деня понякога е трудно да свършите нещо. Ако нямате никакъв друг вариант да отидете до ВЦ примерно или да му приготвите обяда /повтарям никакъв друг вариант за отвличане на вниманието с играчки, книжки/ ограничете песничките само за тези крайни случаи - пускате за пет минути, за да свършите нещото набързо и толкова. Като съвет за "забаламосване" когато мама има нещо да свърши, мога да кажа, че аз давах някакъв нов предмет от бита, безопасен, разбира се, например дървена бъркалка, или някоя пластмасова купа, или шише пластмасово /без капачката/, празна кутия от крем и тн. някакъв нов предмет безопасен и го оставях да си го разглежда на шезлонга или столчето за хранене или в кошарата /т.е. на безопасно място/ и отивах до ВЦ или му готвех пюрето или простирах, каквото там искам да направя набързо. В този период всяко ново нещо е интересно и им задържа вниманието за десетина минутки и е много по-полезно от песничка на ТВ.

# 52
  • Мнения: 309
Ами не знам точно,моят син никога не е висял пред тв да гледа детски, винаги му говорех много и баща му също, приказки четяхме, песни пеехме и пак закъсня значителноо с говора и посещаваме логопед.

# 53
  • Мнения: 2 352
Аз пускам детски, но най- вече в колата. Вкъщи пускам, когато не можем да излезем навън. В най- големите жеги лятно време или сега като е мъгливо.
Не мога да кажа, че се отрази на говора ѝ. На 2г и 4м е говори много, прави вече изречения от 5-6 думи. Има думи, които не ги изговаря правилно, но смятам, че за възрастта е напълно нормално. Преди 2-3 месеца говора ѝ не беше толкова разбираем, както сега.

# 54
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Както всяко едно нещо и това е строго индивидуално. Просто има деца, на които основно телевизията и ютуб влияят върху задръжките в развитието. Има такива , на които не оказват никакво влияние. Зависи много и от социалната среда.

# 55
  • Мнения: 6 522
Важно е и кога ще се въведе екранното време. Не е добре това да е преди естественото проговаряне. Ако детето вече използва стотина думи и прави изречения от 2-3 думи, може да се представи и екранно време с песнички и приказки и разни образователни с числа и букви и то на майчин език. Става въпрос, че не е добре това да се случва още от ранна бебешка възраст и особено на чужд езиик.

Общи условия

Активация на акаунт