Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 5
През последните 4 – 5 десетилетия процентът на хората с наднормено тегло нараства повече от три пъти, като на места дори надминава 50% от възрастното население. Това се случва основно в западните страни, където храненето е центрирано около месото, млечните и рафинираните продукти. В същото време там, където населението консумира основно растителна храна, хората са слаби и физически здрави: голяма част от азиатските страни и особено в селските райони на Китай, Индия, Индонезия, Мексико, Филипините и други.

Какво се е променило?
Определено има много фактори: заседнал начин на живот, прекомерно приемане на калории, повече стрес, замърсяване на околната среда, генетични предразположения и други. Но основен „виновник“ е изборът на храна, неподходяща за човешкия вид. Освен до напълняване, тя води и до стотици "болести на цивилизацията".

Коя храна е най-подходяща за нас?
Най-естествената храна, която осигурява нужния баланс на хранителни вещества в организма, е растителната – плодове, зеленчуци, зърнени и бобови храни, както и малко семена, ядки, маслини и авокадо. Тези храни са в основата на програмата за отслабване на "Лечебен център Vita Rama". Те съдържат всички нужни за организма хранителни елементи – въглехидрати, протеини, мазнини, витамини и минерали – при това в лесноусвоими форми.



Прости правила за лесно отслабване без стрес за организма
•   Избирайте храни с ниско съдържание на калории, така че да запълните стомаха си с по-малко калории.
•   Елиминирайте всякакви видове високомаслени продукти, защото мазнините, които ядете, са мазнините, които носите (в началото избягвайте дори и семена, ядки, маслини и авокадо).
•   Яжте храни с високо съдържание на въглехидрати, защото те засищат глада.

Плодовете, зеленчуците, зърнените и бобовите храни отговарят на тези три критерии – имат ниско съдържание на калории, ниско съдържание на мазнини и умерено високо съдържание на въглехидрати. При месата, млечните продукти, олиото и другите масла е точно обратното: много калории, много мазнини и малко въглехидрати.



11 съвета за здравословно отслабване

1. Консумирайте нерафинирани цели растителни храни
Тези храни са с невисоко калорийно съдържание (разредени калории), ниско съдържание на мазнини (мазнините, които ядете, са мазнините, които носите) и високо съдържание на въглехидрати (които засищат глада). В същото време тези храни имат достатъчно калории, които да задоволят нуждите ви от енергия и да заситят глада. Важно е също така, че те са много богати на витамини, минерали, фибри и други полезни за организма вещества.

2. Избягвайте рафинирани храни и хлябове
Тези от вас, които се интересуват от максимално ефективно отслабване, трябва да минимизират приема си на хлебни продукти за определен период. Бялото брашно се усвоява по-бързо с по-голямо покачване на нивата на инсулин, отколкото пълнозърнестите храни.

3. Яжте повече салати и зеленчуци
Те са идеална храна за летния период, зареждат ни с витамини, минерали и дават обем на храната.
Най-подходящи са салатите със зеленолистни зеленчуци като маруля, спанак, тученица, рукола, копър, магданоз, зеле (броколи, карфиол), зелен фасул, както и други зеленчуци като краставици, тиквички, домати, умерено люти чушки и кълнове. Всички те способстват за бързото отслабване.

4. Избягвайте всички храни с високо съдържание на мазнини
Една от основните причини за затлъстяването е консумирането на рафинирани храни, приготвени с мазнини: сладки и тестени изделия, чипсове и други, както и храни, които са по начало богати на мазнини: месо, млечни продукти, яйчни жълтъци, масла, олиа (дори и така наречените „здравословни“ студенопресовани като зехтин, ленено масло, слънчогледов шарлан и други), големи количества семена и ядки. След като тези храни се разградят в организма, те се трупат като мастни депа/запаси в него. Това са излишните килограми, които са най-видими около ханша, бутовете и в коремната област.

5. Избягвайте захарта
Сведете до минимум приема на захар. Захарта повишава нивата на инсулина. Особено очевидните източници на захар, като бялата захар и меда, трябва да се избягват. Това са концентрирани калории в малък обем храна.

6. Консумирайте плодове до обяд
Летните пресни плодове хидратират добре организма (съдържат 80 – 90% структурирана вода), действат охлаждащо, зареждат тялото с нужното гориво (глюкоза), лесно се усвояват, не натоварват храносмилателната система, бързо възстановяват жизнената енергия и осигуряват максимално отслабване. Плодовете се усвояват най-добре на гладно до обяд или докато не се приеме по-твърда храна.

7. По-нисък прием на сол
Соленият вкус е предпочитан за повечето от нас, но прекаляването със солта е вреден вкусов навик. Много пъти храненето ще бъде подтиквано от стимулацията на това желание за сол, а не от глад, и по този начин ще приемем повече храна, отколкото се нуждаем. Допълнително, многото сол задържа вода и токсини в организма.

8. Може да пропускате хранения
Понякога ще се окажете в ситуация, в която няма здравословна храна – когато пазарувате навън, на парти сте или вечеряте с приятели. В този случай забавянето на храненето е най-разумното нещо, което следва да направите, защото ще страдате от чувството на вина, храносмилателни и общи проблеми, поне толкова часове,  колкото ви се е наложило да чакате за нещо вкусно и здравословно да се появи.

9. Избягвайте алкохола
Алкохолът прибавя още калории. За тялото той е храна – и в резултат мазнините от храната се задържат във вашите тъкани и органи.  Алкохолът понижава инхибиторите на апетита – едва ли ще можете „да си хапнете само малко“.

10. Движение
Движението изгаря калории и води до това да приемате по-подходящо количество храна. Поставянето на физическите нужди на тялото ви на преден план ще ви изпрати съобщение, че трябва да сте по-слаби. Тялото ви с времето ще се нагоди, така че да можете да бягате с километри и да изкачвате планини, без големи повишавания в количеството на консумираните храни. Но не подценявайте и почивката!

11. Спокойствие
Вземете комплексни мерки за регулиране на стреса и свързания с него фалшив апетит. Хранете се бавно и в спокойна обстановка.



Колко добре работи Програмата за отслабване на "Лечебен център Vita Rama"?
Събирали сме данни относно отслабването на над 1000 души и сме установили, че с удовлетворяващо ситостта хранене на Vita Rama средната загуба на тегло за хора с наднормено такова е около 2 – 4 килограма за 7 дни или 6 – 10 килограма за 21 дни.  

Тези хора никога не са гладни, те ядат вкусна храна и отслабват, без да мислят за това – никакво притеснение за глад или други сложни формули и правила за следване. В същото време загубата на тегло е трайна, защото те правят нещо естествено и нормално – ядат храна, която харесват, до пълно удовлетворение на нормалния здравословен апетит. Това е начинът, по който природата е замислила човешкото хранене. И ние няма смисъл да живеем живота си по различен начин!

Включете се в темата, за да научите подробна информация за "Лечебен център Vita Rama".
През следващите седем дни д-р Пашкулев – специалист по интегрална природна медицина, ще отговори на всички ваши въпроси.



Последна редакция: вт, 19 юни 2018, 12:32 от Редактор**

# 1
# 2
  • Мнения: 3 865
и на мен ми е интересно - как така хем ниски калории, хем високи въглехидрати.

# 3
  • Мнения: 3 067
и на мен ми е интересно - как така хем ниски калории, хем високи въглехидрати.
Защо? Въглехидратите, консумирани без мазнина не са никак калорични Simple Smile в 100 гр от сложите вх в сурово състояние има между 100-350 калории.
Комбинирани със зеленчуци едно нормално хранене е около 300-500 калории. В най-лошия случай

# 4
  • Мнения: 4 770
А белтъчините и мазнините къде остават? И те са нужни на организма.

# 5
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Белтъчините идват основно от бобовите. Няма да забравя как брат ми в голямата криза навремето, когато месото беше безбожно скъпо, направи мускули от фитнес и боб.
Ядките също. Но това си е вегатарианско хранене.
Имаше едно правило - мазнините да са до 20% от храната на ден. Аз така бавнно отслабнах някога. И точно на тези принципи, които са записани по-горе. Но за месец е абсурд.
А цените - безбожно високи.

# 6
  • Мнения: 3 865
и на мен ми е интересно - как така хем ниски калории, хем високи въглехидрати.
Защо? Въглехидратите, консумирани без мазнина не са никак калорични Simple Smile в 100 гр от сложите вх в сурово състояние има между 100-350 калории.
Комбинирани със зеленчуци едно нормално хранене е около 300-500 калории. В най-лошия случай

не разбрах 100 гр от какво и и къде да се сложи.
Квото и да правиш без да гладуваш няма как да отслабнеш. Въглехидратите се метаболизират до глюкоза, която активира отделне на инсулин, който пък има функцията да стопира разграждането на мазнините и да активира складирането им. Отделно глюкозата са си чисти калории. Затова от въглехидрати се пълнее. С фибри глад не се утолява - може много временно, но лично аз от ядене на салата без мазнина след това съм дори още по-гладна. Мазнините са 5 пъти по-калорични от въглехидратите, но се метаболизирането им не води до скалдиране в мастната тъкан, а напротив - ускорява цялостния метаболизъм на мазнините в организма.
Месото съдържа най-пълния комплекс от хранителни вещества за организма. 100гр качествено месо се равняват сигурно на 5 кила различни видове растителна храна.

Последна редакция: вт, 19 юни 2018, 11:02 от Skrekkelig

# 7
  • Мнения: 4 770
Точно с гладуване си разваляш метаболизма и не отслабваш. Останалото е така.

# 8
  • Мнения: 3 865
Точно с гладуване си разваляш метаболизма и не отслабваш. Останалото е така.

с гладуване си настройваш тялото да складира. Но под гладуване имах предвид намалени калории, защото от калорийте се пълнее в крайна сметка. Така че без глад няма да стане. Номерът е да намериш начин да контролираш тоя глад  достатъчно дълго време докато организмът ти свикне да яде по малко, стомахът ти се свие и се задоволява с по-малко. Отделно без физ активност още по-трудно ще стане. Ама при мен се получава така, че като спортувам огладнявам зверски. Та така - отслабването е много труден процес (за мен специално на тоя етап е невъзможен) и без значение на каква диета си се иска воля - нямаш ли волята нищо не може да ти помогне. Еле пък ако като мен трябва да готвиш всеки ден 5 човека и всичките с различни претенции.

# 9
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Волята идва с мотивацията. Без мотивация нищо не става и всичко е пари и усилия на вятъра.

# 10
  • Мнения: 5
Здравейте! Благодарности на всички за проявения интерес към системата за здравословно отслабване на Вита Рама! Най-важното при нея е, че работи на практика - вече са хилядите, които са я практикували по време на специалните програми или по указания (самостоятелно) - и винаги с добри резултати! (Но естествено, има индивидуални особености, поради които на някои е по-трудно, отколкото на други.) Цените на сезонните програми са възможно най-достъпни, като се има предвид уникалното разнообразие от услуги и съответно многобройния персонал, както и липсата на собствена база (за сегашната се дава висок наем). И все пак, има редица почивни бази, които за подобни или по-високи цени предлагат съвсем не здравословно прекарване... всеки може да направи своя избор според установените си ценности! Често споменаваната необходимост от воля и постоянство си е факт; при програмите на място от огромна помощ е "потъването" в подходяща атмосфера на знания, целодневни полезни практики и живи примери от успели и успяващи хора. При задочните програми, човек следва да компенсира много по-ниските разходи с повече собствена мобилизация и създаване на подходяща микросоциална среда наоколо. И така, опитът е най-силният ни аргумент, но следва да се каже нещо и за теоретичната ни концепция. В действителност, в исторически план богатата на мазнини и белтъци храна, особено от животински произход, е била резервен вариант през периодите на глобално застудяване; от много хилядолетия насам всъщност почти всички народи - дори и по икономически причини - са употребявали най-вече пълноценни растителни храни. А и не случайно точно на такива продукти се е постило (също така, древните лекари никога не са предлагали "разтоварване" на месо и мазнини!). Самата "официална" диетология бързо еволюира в посока на предимно растителното хранене (да споменем например "сините зони", с най-дълголетните и едновременно здрави народи!). И само при някои екстремни и за съжаление доста модни сега диети се препоръчва да се откажем от плодовете и зърнените храни и да ядем по много мазнини. Да, ако общият калораж е нисък и се спортува много, може да се отслабне и така - но това в перспектива не е никак здравословно!  Бъбречни, чернодробни, сърдечно-съдови и дегенеративни проблеми, депресия, йо-йо ефекти... Проверете за официалните дневни норми от белтъчини и мазнини - в различните страни те варират в порядъка на по 40-70 грама, а това се постига много бързо и без животински продукти, а  чрез умерени дози зърнени, бобови и ядки, като основната маса на консумираните продукти остава да е за сметка на здравословните плодове и зеленчуци. От пълноценните въглехидрати не се пълнее, тъй като те са енергиен източник и човешкият организъм, за разлика от някои животни, няма изразен метаболитен механизъм за превръщането на гликозата в мазнини; но ако се яде висококалорийна храна с много мазнини, те именно се натрупват в депата - въглехидратите тогава само допринасят за общата калорийност. Може да се отслабне чрез снижаване на калорийността по единия или другия начин. Но дали е по-нормално това да стане чрез пълноценно растително хранене, което е пъстроцветно, вкусно, засищащо и здравословно - или чрез меню, при което сутрин, обед и вечер се ядат само тлъсти меса, тежки омлети и плуващи в олио салати?! Даже и самият ни вътрешен импулс, ако е непокварен, ще ни подтикне към първото! Световно признати специалисти, като докторите Колин Кембъл, Дийн Орниш, Калдуел Естелсън, Нийл Бърнард, Джон Макдъгъл, Дъглас Греъм, Майкъл Грегър и много други, подкрепят подобни на нашите твърдения с хиляди прецизирани проучвания, докато "гурутата" на споменатите високомазнинни диети използват отделни, тенденциозно подбрани научни публикации, вън от правилния им контекст. Важно е да се знае, че пълноценното растително хранене не е лесна наука - основите може да научите бързо, но ако трябва да се ориентирате и в детайлите, необходимо е да отделите доста време за теоретични и практически обучения. Неоптималното веганство може наистина да доведе до проблеми, поради грешки в подбора, съотношенията и начините за приготвяне на продуктите, както и поради подценяване ролята на добавките - в днешно време те са все по-важни за добалансиране на всяко едно (а не само на веганското) меню. (Но те изпълняват тази роля само при компетентно назначаване, а не когато се вземат по хрумване или след прочитане на случайна обява в интернет!) А че не всеки ще поиска да е веган също е факт, но тогава би следвало да ограничи животинските проудкти и периодично да ги изключва съвсем - чрез присъствието си на програми като нашите, или самостоятелно вкъщи. От основно значение е също регулирането на общия начин на живот - режим на лягане и ставане, ползването на природните фактори (слънце, въздух и вода), физическите, дихателни и психорегулиращи техники. Вита Рама предлага преди всичко да живеем здравословно - което значи и да живеем щастливо!

Последна редакция: вт, 19 юни 2018, 22:32 от Лечебен център Vita Rama

# 11
  • Мнения: 4 770
Благодаря за изчерпателния отговор.
Мазните храни не правят непременно мазни храни. Според вас яйцата трупат депа, а бобовите и пропускането на хранене са ОК...
Преди да поставите човек на вашия режим правите ли всички нужни изследвания, включително на кръвна захар, гликиран хемоглобин и инсулин? Имате ли предвид фитатите в зърнените и бобовите храни? Как се отнасяте с клиенти с хронични заболявания или отклонения в кръвната картина или останалите изследвания? Режимът ви сваляне на тегло ли постига или и подобряване на здравето? И защо е това пълно заклеймяване на животинските храни?
 Благодаря предварително.

Последна редакция: вт, 19 юни 2018, 23:35 от Петенце Цветенце

# 12
  • Мнения: 35 961
интересувам се от влиянието на високовъглехидратното хранене върху инсулиновата резистентност и бих желала да предложите еднодневно меню /просто за пример/ при подобно заболяване според режима, който препоръчвате; също се интересувам и препоръките ви за хора с диабет тип 1
бихте ли ми казал, има ли заболявания, при които високовъглехидратното хранене не се препоръчва, кои са те и защо не се препоръчва
подходящ ли е режимът за бременни и малки деца?
благодаря предварително за отговорите!

Последна редакция: ср, 20 юни 2018, 09:12 от bubanka

# 13
  • Мнения: 5
Здравейте! В отговор на постъпилите нови въпроси. Ние много държим на индивидуалния подход, подробно разпитваме за начина на живот и заболяванията, препоръчваме изследвания даже повече на брой, отколкото обикновено се дават от личните лекари и т.н. Режимът на хранене и живеене и индивидуално назначените добавки целят едновременно нормализиране на теглото и здравословно оптимизиране.  Инсулиновата резистентност при преддиабет и диабет 2 тип се повлиява много добре от естествените храни, богати на въглехидрати - при условие, че се сведат до минимум мазнините и се използват качествени цялостни храни и за тях. Всъщност, масовото объркване относно въглехидратите се дължи на това, че те обичайно се консумират заедно с мазнини - и тогава последните над определени индивидуални дози (които лесно се надхвърлят при днешното изобилие) причиняват инсулинова резистентност. Тогава, вместо бързо да се усвои, гликозата в кръвта остава трайно повишена и чак след това могат да настъпят неблагоприятни биохимични промени. Диабет 1 тип е по-различно заболяване, при което може да има автоимунна реакция към животинския белтък; ако панкреасът вече не е разрушен до голяма степен, там също е възможно да се постигне подобрение от храненето с цялостни растителни храни. Въпросът защо не включваме животински храни в първоначалните програми има ясен отговор - резултатите са далеч по-добри. А нима предците ни не са постили 2 пъти годишно по много седмици - без животински продукти и олио?! Но човек не е длъжен да става веган, затова при повечето наши клиенти след няколкоседмичния срок на полуразтоварване се позволяват малки количества от определени (по-нискорискови) животински продукти. Относно бременните и децата над 3-годишна възраст - имаме нагледни примери, че те се чувстват добре на това хранене, но по-често, отколкото при другите категории, се налага да се променят някои съотношения в продуктите и да се ползват определени добавки. За тези, които остават притеснени, ако няма животински продукти - има съответните опции Ала във всички случаи - след отминаване на 3-те години, когато майчиното мляко или съответните му заместители определено са необходими - животинската храна следва да е допълнение, а не основа на храненето. Това е по-близкото до природата на човека хранене, поради което няма и случаи, когато пълноценното растително хранене да е вредно, а вместо него да трябва 90% животински продукти да се употребяват (не сме имали още истински ескимоси, а иначе от целия свят всякакви хора идват на програмите и всички лесно или малко по-трудно се адаптират ползотворно към режимите...) Относно фитатите и други вещества, които затрудняват усвояването на минерали от бобовите, зърнени и ядкови храни: те не се отстраняват, но поне намаляват след изкисване, покълване и ферментиране - методи, които широко се използват при нас. Обаче при повечето хора е опасно по-скоро пълното усвояване, тъй като те обичайно се прехранват. Ако се изядат равни порции боб и месо, възможно е чрез месото да се поеме повече желязо. Обаче все повече данни има, че през втората половина от живота именно излишъкът на желязо е много рисков по отношение на окислителния стрес, възпалителните, сърдечносъдовите и туморните предразположения! Имаше въпрос и за пропускането на храни - в основните ни схеми хранения не се пропускат; едва когато човек постигне резултати чрез пълноценно растително меню е възможно, и то не при всички, да се препоръчат разтоварвания (примерно на плодове), но те са по специална схема и по принцип самолечението може да създаде проблеми.

# 14
  • Мнения: 1 463
Точно така се храня. Това са любимите ми храни - плодове, зеленчуци, зърнени. Но след менопаузата нещо много трудно свалям килограмите. Защо е така?
При ръст 157 см съм 65 кг. А преди бях 52 кг.
Бягам по 20-30 мин. няколко пъти седмично.

# 15
  • Мнения: 4 770
Организмът задържа запаси от естроген и други хормони в мастната тъкан. Затова обикновено жените напълняват преди нея и затова тялото толкова трудно пуска тези мазнини.
Иначе може да си проверите щитовидната жлеза и цялостното здравословно състояние. Simple Smile

# 16
  • Мнения: X
Умишлено не писах досега....но, толкова неверни неща на едно място, отдавна не бях чела.   Simple Smile
Цитат
древните лекари никога не са предлагали "разтоварване" на месо и мазнини!).
-защото на такава храна не е нужно човек да се пречиства/разтоварва,  тя се усвоява почти 100%.
Цитат
човешкият организъм, за разлика от някои животни, няма изразен метаболитен механизъм за превръщането на гликозата в мазнини;
-напротив, супер успешно тялото складира приетата глюкоза, трансформирана в мазнина.Или искате да кажете, че всички дебели хора по света са дебели, защото ядат основно мазни пържоли?
Хората дебелеят основно от пакетираните вредни въглехидрати, от тестото и захарта, от склонността да похапват целодневно бисквитки, солетки, чипс и подобни, а не защото са изяли една пържола със салата.
Цитат
Инсулиновата резистентност при преддиабет и диабет 2 тип се повлиява много добре от естествените храни, богати на въглехидрати - при условие, че се сведат до минимум мазнините и се използват качествени цялостни храни и за тях.
Изключително много ми е интересно какъв точно е механизмът, по който става това.
Имайки предвид, че въглехидратите повишават много и КЗ, и инсулина, как точно способстват за нормализирането му?
Всеизвестен факт е, доказан и научно, че диабетът е нарушена въглехидратна обмяна.Т.е., организмът има проблем и не се справя с обработката на въглехидратите.
Та, как точно, с въглехидрати се лекува проблема на тялото именно с обработката им?
Ще се радвам на научно обяснение на този феномен.

# 17
  • Мнения: 4 770
Това е от темата за Вита Рама. Попитай ги там. Аз влязох снощи в темата за ВМ-НВХ и поисках някой да дойде на помощ и да се включи, че доста хора ще се вържат. Но никой не се отзова. Вероятно някой ми е замел поста, защото и известия нямам от темата. Neutral Face

# 18
  • Cobrs
  • Мнения: 788
Аз имам въпрос относно ниското кръвно налягане. Как би било възможно налягането да се регулира по здравословен начин? Кои билки, например, допринасят за това

# 19
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 775
най-успешната диета е Ниско въглехидратна - високо мазнинна!!!

# 20
  • Мнения: 3 865
най-успешната диета е Ниско въглехидратна - високо мазнинна!!!

Много хора много успешно я ползват точно при диабет. Позната с диабет за 1 година махна всички лекарства с тази диета. Каза и че се отслабвало от нея, но аз лично не забелязвам да е отслабнала. За 1 год да е свалила макс 3 кила което е по-добре от нищо, но си е малко особено в нейния случай където за да нормализира теглото трябва да махне 20 + кила. Твърди обаче че се чувства добре и има много енергия. Иска ми се да я пробвам ама нямам волята да се лиша от въглехидрати.  Мисля, че тази диета ако се комбинира с периодично очистване на вода и салати е добър вариант за хора, които могат издържат без въглехидрати. Но диетата на д-р Пашкулев ми е гнила работа

# 21
  • Мнения: 1 463
Ооо, месото съдържа много вредни вещества. И не само вещества, а и еманации. На това мнение съм. Много хора са пострадали от храненето с месо. Натоварват се храносмилателната и отделителната система. Отделно се натоварва психиката. Човешкият организъм не е  приспособен да се храни с месо. Червата му са дълги като на тревопасните животни.

# 22
  • Мнения: 54 401
Много заблуждаваща тема. Naughty
Никакви цени не съм гледала, не ми трябват, дано не се подведат хората, че в В се отслабва.
Най-много диабет да си докарат. ooooh!

# 23
  • Мнения: 3 865
Ооо, месото съдържа много вредни вещества. И не само вещества, а и еманации. На това мнение съм. Много хора са пострадали от храненето с месо. Натоварват се храносмилателната и отделителната система. Отделно се натоварва психиката. Човешкият организъм не е  приспособен да се храни с месо. Червата му са дълги като на тревопасните животни.

и ти си права. Сложно е. Като гледам режимът на хранене който проповядва д-р Емилова е най-подходящ. Там се яде всичко, но месо само домашно и качествено и не всеки ден и от време на преме се прави очистване

# 24
  • Мнения: 435
По принцип веганските теми се слагаха в "Алтернативна медицина" и са си добре там. Тук на база ключовата дума "отслабване", пък и "рекламодатели на bg-mamma"...така се е появила в този подфорум.
Всичко ясно, но ме смутиха някои неща в любезните отговори на хората от тази фирма - имам чувството, че отговарящият на въпросите не е лекар. Иначе не мога да си обясня употребата на думата "бутове" като част от човешкото тяло, а също и "глИкоза"... Леко комично звучат и внушенията, че, видиш ли, мнооого сложно било "правилното растително хранене" - трябва минимум докторат по въпроса, иначе току виж някоя неправилна краставица си изял и всичко напразно.
Не се съмнявам, че хората от фирмата много са се постарали в дейността си, но имат много какво да доизкусуряват в рекламната си стратегия и презентация. А не е зле и да не почват от такива цени, а постепенно, таковата...нагоре.
 
Няма лошо, който реши, да отиде, да даде тия пари, да хапне плодове и зеленчуци /щото иначе не са достъпни/ и да реши здравословните си проблеми.

# 25
  • Мнения: 54 401

•   Избирайте храни с ниско съдържание на калории, така че да запълните стомаха си с по-малко калории.
•   Елиминирайте всякакви видове високомаслени продукти, защото мазнините, които ядете, са мазнините, които носите (в началото избягвайте дори и семена, ядки, маслини и авокадо).
•   Яжте храни с високо съдържание на въглехидрати, защото те засищат глада.



Три тотално грешни съвета! Naughty
Калориите не са водещи, а от какъв източник са.
От В са празни калории и не засищат глада, а провокират нов глад. Naughty
Точно мазнините засищат и способстват отслабването. Това за маслините и авокадото е безумие! ooooh! Истинска и полезна храна са. Peace

# 26
  • Мнения: 4 770
Да не забравяме, че тялото има нужда от минимум 1 грам мазнини на кг тегло, за да поддържа нормалните си функции. Не може просто да ги орежем, защото имат калории. А без пълноценен и лесноусвоим белтък трудно ще се засити глада и това е напълно нормално.

# 27
  • Мнения: 5
Привет, макар че индивидуално нормализирането на теглото става с различна скорост, при правилен подход то се случва. Интересното е, че хората, които спазват режима под наше наблюдение, получават стабилни резултати, а някои от другите, които практикуват самостоятелно - не толкова. Това показва, че "спазването" на последните е било доста относително. Друг възможен момент са често срещащите се патологии на щитовидната жлеза, които изискват не само общ здравословен режим, но и конкретни регулиращи мерки за нормализиране на обмяната. Относно механизмите, по които се отслабва с въглехидрати, вече говорихме тук, а много повече може да намерите в сайта на Вита Рама. Инсулинът само за кратко се вдига от въглехидратите, ако не се включат и много мазнини - те именно водят до инсулинова резистентност, т.е. до дълготрайно повишаване на кръвната захар. Дълбоко вкорененото мнение, че "хората дебелеят основно от пакетираните вредни въглехидрати, от тестото и захарта, от склонността да похапват целодневно бисквитки, солетки, чипс и подобни, а не защото са изяли една пържола със салата" съдържа истина и заблуда. Истината е, че именно от полуфабрикатите се пълнее - но защото съдържат не само въглехидрати, но и мазнини, и то от най-лошите - наситени, често и транс... Отново, практиката е главен критерий за истината - всички, които са ги заменили с плодове и цели зърнени храни, отслабват и подобряват здравето си. По последния въпрос - сложните въглехидрати, заедно с фибрите, водят до задоволителна ситост; та нали даже тежко работещите бедни народи се справят с такова хранене! А относно нуждите от белтъци и мазнини - те са факт, но в миналото са били раздувани, примерно до 150 грама на ден, а с годините самата официална диетология ги е смъкнала до 40-70 г, според различните източници. И ако човек няма екстремно физическо натоварване, нито живее на някой от полюсите, няма причини да ги увеличава. Обикновено, поради страх от недоимъци, съвременният човек се прехранва, което е много по-вредно! Под прехранване се има предвид именно наяждане 3 пъти на ден с концентрирани мастни храни (най-лесно се предозират изолираните масла и олиа, но повечето меса, сирена и кашкавали имат над 20, често и над 30% и то от най-тежките, животински мазнини; с ядките също не бива да се прекалява) Докато в същото време даже големите количества плодове, зеленчуци и зърнени храни не създават здравословни проблеми, а засищат нормално. Поемаме примерно 2500 калории, спортувайки леко и - както самата практика го показва - нещата са стабилни и физически, и психологично. А каква е алтернативата, ако се приемат повече мазнини - и пак искаме да сме поели същите калории? Тъй като повечето от тях ще са именно за сметка на мазнините, останалите храни ще трябва силно да се ограничат, т.е. общият обем на ястията ще е незадоволителен - и значи няма да има и добро насищане! Ето защо високомазнинните диети са кампанийни - никой не може цял живот да кара само на месо и салатка и след ограничителния период малко отслабва, но като включи и останалите храни, се получава ново напълняване - йо-йо ефект... Бихме се радвали, ако нашите критици не са сляпо повлияни от модни теории, а обърнат внимание на фактите за храненето на здравословно живеещите народи и главно - на непосредствените резултати, които се постигат - не само у нас - чрез природосъобразно хранене предимно с цели растителни храни. Даже ако ползвате интернет като основен извор на информация (макар че трябва да имате и критерии за нейното отсяване) - не бива едностранчиво да се чете само за високомазнинните диети; в Мрежата има достатъчно информация, идваща от лекари-практици по цял свят и за високовъглехидратните режими, има и съответни филми и т.н.

Последна редакция: сб, 23 юни 2018, 19:08 от Лечебен център Vita Rama

# 28
  • Мнения: 4 770
Ако човек няма воля и трябва да плаща на някого да го следи и възпира, това е отделен въпрос.
Задоволителна ситост на момента не винаги е равна на удовлетворяване на нуждите на тялото, а и справят се не значи, че процъфтяват. Кой е раздувал нуждите от белтъчини и мазнини до 150г? Дори и на ВМ-НВХ не се ядат по толкова, или поне не за отслабване. Освен ако не говорим за човек с големи габарити и усилен двигателен режим. За другите режими да не говорим. 40г белтък на ден е доза за деца в 6 клас, за възрастен човек е сериозно залитане към катаболитен процес за мускулите и с тях човек трудно ще изкара повече от 9 седмици без вреди за здравето.
Зърнени, бобови, ядки и семена са също концентрирани, не са само животинските протеини. А и човек не се насища само с обем.
Иначе адмирации, че прилагате индивидуален подход и правите медицински изследвания.

# 29
  • Мнения: 5
"Кой е раздувал нуждите от белтъчини и мазнини до 150г? Дори и на ВМ-НВХ не се ядат по толкова, или поне не за отслабване." Колко се ядат на теория е едно, но след като информацията за състава на хранителните продукти е масово достъпна, всеки може за експеримент при обичайното си хранене за 1 ден да си претегли приеманите продукти и да си изчисли; оказва се, че повечето хора, които си мислят, че не ядат много мазнини, всъщност поемат над 100 г, а често и над 200 г на ден и при това повечето от тях водят застоял живот. И ако тези хора се наплашат относно въглехидратите, нищо друго не им остава, за да заситят апетита си, нали така?! Белтъците умерено са ок, но да се ядат те за калории е истинска лудост. В Природата често пъти най-полезно е и най-вредно, ако се прекали с него - точно такъв е случаят с белтъчините - и не става въпрос само за пикочната киселина и подаграта; всъщност излишъка от незаменимата аминокиселина метионин все повече се свързва с възпалителни, сърдечно-съдови и туморни проблеми. А тя се среща най-вече в белтъците от животински произход, които са особено вредни като основа на менюто за хора на средна и напреднала възраст, тъй като градивните процеси при тях са много по-бавни. По-горе имаше коментар, че калориите не били важни, а от какво идват. Всички научни данни всъщност са, че калориите са определено важни, а от какво идват допълнително е важно, т.е. калориите от въглехидрати много по-малко се свързват с напълняване, трайно вдигане на кръвната захар и други здравни проблеми. Условието обаче е именно ограничаването - отначало строго, а после умерено - на мазнините. Ако ядем по много и мазнини, и въглехидрати - ще напълнеем, никой не отрича това, все нещо трябва да бъде ограничено. Ала просто алтернативата на високовъглехидратното хранене е много по-тежка, вкусово неудовлетворителна и нефизиологична за човешкия организъм.

# 30
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Поздравления за съветите за хранене на д-р Пашкулев! Храня се точно така и се чувствам и изглеждам отлично за възрастта си. Не само, че не гладувам и нямам проблеми с килограмите, но и изчезнаха всички здравословни проблеми, оплаквания и болежки по тялото, които ме мъчеха от години. Включително и хипогликемиите! Жалко, че толкова хора се противопоставят на този вид хранене, но всеки прави своите избори.

# 31
  • Мнения: X
Очаквах по-конкретни отговори, не само общи приказки... Както и да е, благодаря все пак.

Общи условия

Активация на акаунт