Брачен договор и защо не е популярен в БГ?

  • 28 909
  • 622
  •   1
Отговори
# 615
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 804
Ама после се появяват кърлежите на страната на недоволните, които оспорват завещанието... Нека си го пишат сами, не пречи. Само да внимават на кого ще завещават и къде ще се подпишат например Wink
Наздраве! Simple Smile

# 616
  • Мнения: 2 925
А, аз нямам нищо против, ако се прилага американската система. Печелиш делото, взимаш процент. Дотогава работиш без пари. За съжаление в Канада не е така, в България предполагам - също. Затова и стоя зад думите си твърдо. Ако мога да разреша даден спор извън съда го правя, но не прибягвам до услугите на адвокат, който има интерес нещастието и разправиите ти да продължат максимално дълго за да печели на твой гръб.
Съжалявам за засегнатите! Нищо лично освен моето мнение, което си е само мое и не ангажирам никого с него.
Ама после се появяват кърлежите на страната на недоволните, които оспорват завещанието... Нека си го пишат сами, не пречи. Само да внимават на кого ще завещават и къде ще се подпишат например Wink
Наздраве! Simple Smile
То и застахователите лежат на тази кълка: ''Застраховай за да не ти се случи нещо лошо!''
Само че не винаги манипулацията им се получава. Wink

# 617
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 804
Ravenna, пожелавам ти да нямаш никога никакви проблеми! Ако имаш, то да са такива, които можеш сама да разрешаваш и да не се налага никога да прибягваш до услугите на адвокат.
Между другото понякога и добри дела вършим... Simple Smile

# 618
  • Варна
  • Мнения: 5 096
Те тия, които си мислят, че могат и знаят всичко, и че няма да пълнят чуждите гуши, когато потърсят професионална помощ обикновено вече е късно.

# 619
  • Paris, France
  • Мнения: 13 977
То никой не е задължен да ползва адвокат, в крайна сметка.
Какво му пречи да си напише завещанието или брачния договор сам, поне по българското право е разрешено Smirk

Tropical Drink , дами!

Пречи непознаването на закона. Аз мога да напиша завещание и сама, при това на няколко езика, но никой съд няма да го приеме ако противоречи на закона.

Адвокат не е нужен по принцип, но завещание, подписано и подпечатано от нотариус е по-трудно да се обори.

А за цената на правните услуги - в Европа има и безплатни 🤩, Поинтересувайте се в кметството! Има онлайн услуги, които са евтини и достъпни без да си мръдвате задника от стола.

Естествено, че за неженен човек с едно, единствено дете, желаещ да му остави всичко, което притежава, завещание може и да не е нужно, но в сложни семейни ситуации, касаещи много хора.е по-разумно да се направи.

В завещанието и последните желания може да се посочат няколко души, които да станат настойници/попечители на осиротелите непълнолетни или пълнолетни,но неспособни да се грижат за себе си деца. Съдът винаги взема предвид желанията на покойника, доколкото е възможно. Посочените лица трябва да са пълнолетни, да са изразили съгласие и да са живи и способни да полагат необходимата грижа. За самотна майка без брат или сестра наблизо това е много, много важно.

В домовете за деца и приемните семейства в парижкия район вегетират 6000 неосиновяеми сирака. Никой не се напъва да ги обучава според нуждите им, да ги настанява в семейство трайно, защото от тях никой не се интересува, за тях никой не пита и никой не недоволства. Съдбата им щеше да бъде различна ако поне някой възрастен ги посещаваше, напътстваше, вземаше за ваканции и уикенди, натискаше социалните да правят повече за тях.

# 620
  • Мнения: 768
А, аз нямам нищо против, ако се прилага американската система. Печелиш делото, взимаш процент. Дотогава работиш без пари. За съжаление в Канада не е така, в България предполагам - също. Затова и стоя зад думите си твърдо. Ако мога да разреша даден спор извън съда го правя, но не прибягвам до услугите на адвокат, който има интерес нещастието и разправиите ти да продължат максимално дълго за да печели на твой гръб.

За едно съм съгласна и то е, че адвокатите имат интерес да печелят пари и затова биха проточили дела (може би има изключения).

Но нито в Канада, нито в "Америка", бракоразводните адвокати работят на процент. Най-често са платени на час. В много, много редки случаи са на предварително уговорена сума. Тези, които ти обещават обещетение от компания при злополука, може би работят на процент.

Системата в Северна Америка изобщо е такава, че можеш да се разведеш без адвокат само ако нямаш деца и няма какво да делиш. Ако има непълнолетни деца, вече става сложно.  Като добавиш и общото имущество, което включва всичко придобито по време на брака, дори и пенсионните инвестиции ако поне единият е работил (и не е нужно да е на възраст за пенсия), издръжки, и т.н., става направо невъзможно да се разведеш без адвокат или поне няма да е в твоя "най-добър интерес" както казват адвокатите.

Всъщност, и аз не знам защо обяснявам.

Невена, това, което пишеш за Франция, е много странно. Не знаех, че в Париж все още има домове за деца. Защо в една сравнително богата страна няма кой да обучава или да се грижи за тях?

Последна редакция: ср, 21 апр 2021, 20:27 от Cool_Cat

# 621
  • Мнения: 2 925
Да така е. Ние се разведохме, кажи-речи без адвокат. Всичко беше уговорено предварително. Адвокатът (един на брой) ни послужи само за попълване на формуляра за стандартна молба за развод и внасянето и в съда.
Както казах, аз пари за адвокат не давам! (или ако да, то гледам да е минимума) Хубавото е, че това беше споделено и от вече бившия ми.
Завещания се заверяват от нотариуси. Не са нужни адвокати там. Пък който има достатъчно време и пари за губене, да оспорва след това. Пожелавам му късмет!

# 622
  • Мнения: 28
Попаднах на темата... Аз имах такъв договор и мога да обясня много надълго за какво иде реч.
Този договор може да се сключи от самото начало на брака, но може и във всеки един момент от брака. Когато се сключи означава, че след датата на сключването, придобито то имущество ще бъде изцяло собственост на единичния от съпрузите(на когото на името е). Хипотетично, ако преди това са имали някакво имущество, то в договора може да се уточни за кого остават или остават съвместни. Брачния договор има прехвърлително действие и се сключва при нотариус. Ако ще се прехвърля напр. апарат. само на единия от съпрузите се вадят всички докум., все едно ще се прави сделка(дан. оц. кадастър. скица и прочие неща). Самия брачен дог се вписва, там където съпрузите са сключили брак, а ако нещо е прехвърлено постфактум се вписва в аген. по вписванията.
Живота предлага различни ситуации, в които брачния договор е добър изход. Доведени или извънбрачни деца или пък получен имот като наследство от единия от съпрузите, но който той иска да продаде, но за да купи нещо само за себе си.. Различни ситуации.
Все пак да се допълня Младите момичета и момчета са наблъскани с идеализъм и ентусиазъм, но живота се оказва доста по прозаичен, отколкото сме си представяли на младини.
ИМАЙТЕ ПРЕДВИД И ВЪЗМОЖНОСТТА БРАЧЕН ДОГОВОР!

Последна редакция: нд, 25 апр 2021, 16:21 от Лилипут

Общи условия

Активация на акаунт