Отнемане на деца в Норвегия 2

  • 160 459
  • 2 904
  •   1
Отговори
# 1 485
  • Мнения: 14 920
Цитат
Тайс, каква висша ценност е детето за майката, когато шамаросването е национален спорт и навикването на идиот и простак на детската площадка обичайна гледка, хранителния режим е базиран на захарни и тестени изделия тип бял хляб? Такива ценности определено не са приемливи в Норвегия (в която захарни изделия се ядат в събота и са забранени в детските градини и яденето на бял хляб се счита за много нездравословно), но не съм сигурна, че норвежците грешат в случая. Ето, сетих се за неприемливи български ценности, докато чаках отговор.
Fenris,
Ами ето ти как обобщаваш. Аз пък смятам за изолирано явление това , което ти си решила , че  е национална ценност - храненето с боклуци на децата в Б-я и шамаросването. Очевидно отдавна не живееш тук.
И би ли ми обяснила , при това алкохолизиране в Норвегия , когато службите слухтят дали и колко бира се пие в къщи и това е повод за брутални мерки срещу родителите , откъде толкова впиянчени млади скандинавци се срещат по Черноморието ни. Те не са ли бащи ? Или ще вземаме децата на нормалните родители, заради лошите, но здрави гени, а нашите пияндета да си ги гледат техните. Защото пият тихо и културно и не повишават тон.
Даа , за решенията съм съгласна с теб, но делата  още са в процес и предполагам, че би се изтълкувало зле да ги поставим на всенародно обсъжсане. То тук от няколко детайла се опитва  доста народ да реабилитира токсичната система на отнемане на деца , та какво ли остава да обсъждаме всички факти. Майката да е подложена, извън личната си трагедия, и на публичен линч. НЕма нужда.

# 1 486
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Между другото, според мен Външно министерство трябва да направи сайт с подробна информация за порядките и живота в различни държави, в частност Норвегия. Та който събира багажа за там, да се запознае предварително. Да се раздават брошурки на летището и да се проведе мащабна информационна кампания така, че да се спести културния шок на някои новодошли. За мен най-шокиращо в началото беше колко възпитани са норвежците и как изобщо не ти нахлуват в личното пространство, как не досаждат, колко са любезни, усмихват се и като цяло си гледат в паничката. Аз бях свикнала на българската ''широка душа'', където всеки ти се бърка в работите, клюкарстването е също национален спорт, всеки се самопоканва на гости, говори високо, ръкомаха и жестикулира оживено и задава суперлични въпроси още на първата среща, особено за размера на заплатата. А там спокойствие, хората говорят спокойно и тихо, гледат си живота и не ти се бъркат, освен ако не правиш нещо наистина лошо. Не всички могат да се чувстват комфортно в такава среда.
Аз приветствам идеята да се информират хората за това, че в Норвегия детето е собственост на държавата.
За културните различия - тя явно Норвегия е нещо много специално. Нещо качествено различно, след като се получава такъв културен шок.
Доста свят съм обиколила, но единствено в Азия съм усещала някаква съществена разлика.
Започвам да имам съмнения към качеството на средата ти в България, Фернис. А самоомразата ти е направо патологичен случай.
Тия работи, дето си ги написала, ги разправяй на някой друг. Може преди 20 години някой да ти е вярвал, но сега - едва ли.
Между другото, Норвегия не е добра страна за експати. Явно привлича изключително ниско квалифицирани мигранти.

Но пак ти казвам - тия работи ги обяснявай някъде другаде.

Последна редакция: пн, 23 юли 2018, 16:07 от Eleonora_27

# 1 487
  • Мнения: 36 196
А след като никой не е длъжен да се съобразява с българските навици на родителите, защо ние сме длъжни да зачитаме навиците на чужденците или ромите, когато се изтъкне, че това са културни особености? И защо в Германия бяха махнали кръстовете от опаковките на някои храни, за да не се притесняват мюсюлманите?Това не е ли двоен стандарт?

# 1 488
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Абе аз също не ям бял хляб, не купувам и за вкъщи, ама айде моля по-полека с квалификациите. Колко били културни норвежците, пък колко прости българите, че ръкомахали, ядяли хляб и ходели на гости. Значи зачеркваме цялото средиземноморие, щото и те нагъват бял хляб, пици и спагети, и ръкомахат? Това ли са (без)ценностите?

Последна редакция: пн, 23 юли 2018, 16:28 от 'Кафе с мед'

# 1 489
  • Мнения: 3 865
Мани майтап, ама на мен ми пратиха консултант да ме учи да бъда майка и една от причините беше високото IQ. Невероятно но факт - това си е проблем. Както казах трябват им програмируеми роботи, а не мислещи хора. А че българското гражданство е другата причина това и свекърва ми го каза без да се замисли и без да е в час с историята - близко до ума. За лошите гени - ама разбира се - българите са с лоши гени и трябва да се компенсират с добри навици. Питайте всеки скандинавец (ама го хванете пиян, че иначе много лъжат) да ви каже, че за тях източноевропейците сме си измет
Разсмя ме горното . Е как се сниши , би ли разказала Joy

Снишило ли се? Как разбра?

# 1 490
  • Мнения: 4 376

  Не беше никак малък. На всеки 100 деца се падаха почти 2 деца отстранени от семействата. Или обществото е затворено и няма контактите, които ние имаме или има нещо друго. Защото за 15 години покрай моето дете аз имам доста повече контакти с деца - и би ми направило впечатление такъв процент.

От къде е тази статистика за 2% от децата? Аз намирам само официална статистика в промили, тоест на 1000. Ето цифри за края на 2016 година, брой на 1000 от съответната възрастова група (цифрите в края на реда). Последния ред е 11 деца и младежи на 1000 от 0 до 22 години, значи средното. 11 на 1000 е 1 на 100.


3 barn pr. 1 000 i aldersgruppen 0–2 år
6 barn pr. 1 000 i aldersgruppen 3–5 år
10 barn pr. 1 000 i aldersgruppen 6–12 år
20 unge pr. 1 000 i aldersgruppen 13–17 år
10 unge voksne pr. 1 000 i aldersgruppen 18–22 år
11 barn og unge pr. 1 000 i aldersgruppen 0–22 år

Тайс, защо моето обобщаване да е по-лошо от вашето за Норвегия? Отдавна не живея в България, но имам роднини, които живеят там, поддържам редовен контакт с тях, пък и намерих официални данни по тези въпроси. В Норвегия има държавен монопол върху алкохола и е много скъпо. Затова и много норвежци пият като за последно на корабчетата до Дания, по-евтин алкохол, или ходят на алкохолна почивка в България, където алкохолът е по-достъпен и по-евтин. Как се следят колко бири или бутилки вино са изпити - не знам. Но родителите с алкохолен проблем обикновено имат и други проблеми.

Елеонора27, пишеш абсолютни глупости, базирани на незнание. Хайде, хайде, без изхвърляния за самоомраза Smiley Че и патологична. Smiley

За шамаросването от 2012 година:
https://www.novinite.bg/articles/7863/2-3-ot-balgarite-shamarosvat-decata-si
https://btvnovinite.bg/bulgaria/68-ot-blgarite-za-shamarenoto-vzpitanie.html

Ето малко официална българска статистика за хранителните навици на децата в България. От 2014 година.
http://www.zahranata.org/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0 … %82%D0%B5-%D0%B4/

Националното проучване, проведено през 2014 г. при лица над 1-годишна възраст показва, че при децата до7 години храненето има положителни тенденции в сравнение с това, установено при проучванията през 1998, 2004 и 2007 г., като най-добри резултати се наблюдават по отношение на консумацията на плодове и зеленчуци, която достига препоръчителния среднодневен прием. Разбира се, има още редица проблеми за решаване – недостатъчна консумация на мляко, млечни продукти, пълнозърнести храни, риба. Честа е консумацията на тестени, сладкарски, захарни и шоколадови продукти, на храни с високо съдържание на мазнини и сол. Установено е, че 54% от децата на 1-2 години и 87% от децата на 3-6 години не приемат достатъчно калций. Въвеждането на наредби на МЗ с изисквания за здравословно хранене на децата в детските заведения през 2011 и 2013 г., подкрепени от наредбата на МЗХ относно качеството и безопасността на предлаганите храни в тях (2011 г.), подобриха храненето, предлагано от детските кухни, детските ясли и градини. Констатации на контролните органи и особено сигнали на родители обаче показват, че тези наредби нерядко не се спазват от фирмите, осигуряващи хранене на децата. За подобряване консумацията на плодове и зеленчуци допринася и приложението на схемата „Училищен плод”, осигуряваща от 2010 г. 2 пъти седмично плодове и зеленчуци за децата в голям брой детски градини и училища в страната. За съжаление на много места тази програма се компрометира от предоставянето на децата на некачествени плодове, което е причина те да не ги ядат.

За значителна част от децата се установява нездравословен модел на хранене – висок прием на мазнини, нисък прием на растителни влакнини, недостатъчен, рисков за дефицити прием на редица витамини и минерали – витамини от група В, витамин А, Е, калций, желязо, магнезий и цинк. По-голяма част от децата са с висок прием В България храненето на децата в училищна възраст има най-сериозни проблеми. Последното национално проучване през 2014 г. показа, че при всички възрастови групи на учениците, консумацията на мляко, риба и пълнозърнест хляб е ниска, честа и висока е консумацията на колбаси, на захарни, шоколадови и сладкарски изделия, на чипс и други снаксове с високо съдържание на сол и мазнини. Ежедневно плодове и зеленчуци консумират само 45% от децата, а при 1/3 от тях се установява висока честота на прием на безалкохолни напитки със захар и/или подсладители, като количеството им сериозно нараства с увеличаване на възрастта. на сол. Широко се консумират храни, съдържащи частично хидрогенирни растителни мазнини, източници на индустриално получени транс-мастни киселини (сладкарски и тестени изделия, снаксове, бързи пържени храни). През последните години се установи нов проблем в храненето на децата в ученическа възраст – честа консумация на енергийни напитки при значителна част от тях. От всички изследвани деца на възраст 14 -18 години през 2014 г. 13% са с умерена хронична консумация на енергийни напитки (прием от 1 до 4 пъти седмично), а 9% са с висока хронична консумация (5 дни седмично и по-често). Това нарежда българските тийнейжъри на 4-то място в Европа по консумация на високи количества енергийни напитки.


Очевидно картинката в България не е толкова розова, колкото се опитвате да ми я опишете тук, но това не е съвсем по темата. Все пак е похвално, че поне на хартия нещо се прави, и че тук-там има единични случаи на осъзнати родители. Това прави необходимостта от информационна кампания за разликите между страните още по-осезаема.

Четенето с разбиране ти куца, Кафе с мед, затова няма да ти отговоря.

# 1 491
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Фернис, ще повторя отново:
Тия приказки с разните му там статистки са минавали преди 20 години. Сега можеш да ги разправяш тия на някоя баба в България и тя може и да ти повярва.
Не знам, с какво са известни българите в Норвегия, но мога да ти кажа, с какво са известни норвежците по света - фиорди и педофилия. Имало някакви племена, които традиционно и културно си спели с децата. Даже и на роднини ги давали. Така си било отдавна.
Иначе не си бият децата. Само имат секс с тях.

# 1 492
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Изобщо не ми е важно, че няма да отговориш, ясно е, че няма какво.
Никой не ти изкарва нищо. За щастие, все още никой тук няма необходимост да убеждава чуждите хора в нещо.

# 1 493
  • Мнения: 4 376


  За да се стигне до там децата да са отнети и от двамата и настанени при непознати, ситуацията е била много крайна.
Наистина свободни съчинения се получиха. Хем се питаш какво се е случило, но хем загатваш, че вината е  изцяло на родителите. Не че ме учудва това точно от теб де. Остави и другите да си посъчиняват малко, не е само твое право.

Явно четеш избирателно. Разбира се, че се чудя какво се е случило и не искам да спекулирам. Това означава и че не искам да хвърлям прибързано вина в едната или другата посока, както останалите в темата правят. Малко по-рано в темата написах и собственото ми подробно мнение, където зададох и много въпроси относно неяснотите. А че тази тема е просто за изпушване на парата, ми стана ясно още в самото начало. Сериозните постове се броят на пръсти.

Елеонора27, разбрах, че не те вълнува официална статистика от България от 2012 и 2014 година. Всички деца в България се хранят изключително здравословно и никой не си бие децата. Другото е стара информация отпреди 4-6 години (20 според теб).

# 1 494
  • Русе
  • Мнения: 11 913

  Не беше никак малък. На всеки 100 деца се падаха почти 2 деца отстранени от семействата. Или обществото е затворено и няма контактите, които ние имаме или има нещо друго. Защото за 15 години покрай моето дете аз имам доста повече контакти с деца - и би ми направило впечатление такъв процент.

От къде е тази статистика за 2% от децата? Аз намирам само официална статистика в промили, тоест на 1000.
От тук https://en.wikipedia.org/wiki/Norwegian_Child_Welfare_Services за 2015
2.9% of all children in Norway received some sort of measure. 16% received support measures while placed outside their homes with the consent of their parents. In the remainder 24% of the cases, children were placed outside their homes after care orders. 40% от 2.9 е над 1%, ако и да не е 2
 

# 1 495
  • Мнения: 3 865
Моята българска среда също се състои от нагли и невъзпитани хора - приела съм го - някои хора просто нямат къмет с обкръжение. Лошото е, че и извън обкръжението ми, случайните хора, също се оказват истерични и сърдити неврастеници. Тъкмо се върнах от България овикана от къде кой ме свари. Колко пъти попитах в автобуса къде се намираме, защото никой не го съобщава, а и на спирката не пише, толкова пъти ми се скараха, че питам. Като се сетя винаги е било така, но преди да емигрирам някак си го приемах за нормално, а себе си - за ненормална. Но след като поживях в скандинавия осъзнах, че ненормалната не съм аз. Затова пък със задоволство установих, че въпреки че съм се научила  на повече любезност и усмивки, не съм забравила и българското и ако реша да викам нямам проблем да надвикам всеки наглец.
С Fernis рядко се съгласявам, но и моят опит в случая е подобен. В България все още основните храни са тестени закуски. Включително в 5 звездните хотели - кроасани, мекички, пържени филийки, разнообразни тестени печива - децата ми си умряха от кеф - вярно вкусно ама....
Лично аз нямам проблем да задавам лични въпроси както и да отговарям на такива. Нито имам проблем да НЕ отговоря, ако преценя че не ми се отговаря, нито имам проблем да не ми отговорят, ако им се стори прекалено лично - не се сърдя - зачитам правото на хората за личен живот. И понеже по природа съм си леко нетактична и си пъхам носа къде ми не е работа, скадинавците често ме режат културно и любезно, а българите ми се карат и ми се зъбят. Много сме различни от скандинавците и българите зле ми се отразиха. Така бях набрала инерция от БГ, че тук като ми се наложи да говоря по телефона със скандинавка се усетих как и се карам и ми стана неудобно, че тя ми отговаря любезно.  Трябва да се климатизирам по-скоро ама няма проблем - аз съм адаптивна. Но определено не възнамерявам да стъпвам в БГ в близко бъдеще - проивопоказно ми е.

# 1 496
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Фернис, да ти дам ли статистика, колко хора си бият децата в Германия?
В интерес на истината нямам идея, колко здравословно си хранят децата хората в България. Моите познати да ок финансово и внимават за диетата на децата си.
Ти с това ли намери да атакуваш България? С диетата на децата?
Тия статистики как да правени, къде са правени? Какви хора са били питани?
Ох, ама забравих, ти искаш да ни убедиш, колко е хубаво в Норге рая. Ако Норге беше толкова яка държава, експатите щяха да си счупват краката да ходят там. В Норге има-няма 7 000 българи и те не са от най-амбициозните.

И не ми обяснявай, колко са възпитани норвежците, защото ставаш смешна. Годината е 2018-та. Вече сме виждали всичко.

# 1 497
  • Мнения: 14 920
Фенрис, винаги съм много внимателна, когато чета "официални проучвания", защото е важно "кой поръчва музиката".
Видя ли кой е авторът на това проучване. Човек трябва да се замисли и за какви цели служи подобна "статистика".
Аз ги наричам стъкмистики тези " официални" данни. Това се отнася и за другите два материала. Естествено , че ще се изтъкне някакъв скандален процент, пак за да обслужи определени цели. А целта, в последните години, я знаем всички каква е- дасевзематеднипариотеднихораидагивземемниеакоможе.
И очевидно е , че ти си харесваш страната, която те е приютила - лоялност си трябва. Но и ти общуваш с хора, на които не им вземат децата. Приеми, че аз пък общувам с хора,които не си хранят децата с боклуци, не ги шамаросват и не ги обиждат по площадките и по улиците. Не че не виждам такива сцени, но за моя радост, стават все по-малко. Няма какво да сравняваме двете държави, няма как.
Манталитет, климат, история и всичко останало.
Но не мога да се съглася с теб относно това,  че БВ работи правомерно и обективно. Чета темата от самото начало и доста материали се качиха тук, в темата, които ме убедиха, че там се действа безогледно, защото една такава служба стои над закона. Ако си гледала пресконференцията, видя от какво е подплашена и другата майка - заради проблеми със съседите се страхува, че ще и  вземат децата. Тази жена -българка , защо ли е толкова уплашена , че напуска рая , за да се прибере тук ? Може би наивниците като нас са я убедили? Или има основание за своите страхове ? За теб- ясно, ти вярваш в системата.
Аз пък смятам , че щом Цветелина е потърсила помощ , и то на ниво държава, президентство и т.н., значи няма и грам гузна съвест у нея относно действията и. И тя познава системата. И и е вярвала, нали ? И тя е живяла там над десет години / не зная точно колко/.

# 1 498
  • Мнения: 3 677
Всичко наред си чета, Fenris, не се притеснявяй, рядко изпускам каквото и да било, най-вече нюанси, опити за манипулация и набутване на отсрещната страна  в определена кутия, според зависи от ситуацията. Не, не става дума само за твоите постове, това не го правиш само ти, но понякога звучиш и като разумен човек, докато не започнеш да правиш по-горното, затова прецених, че на теб мога да си кажа болката.
 Иначе мен ме загуби още с първото си включване по темата, което не искам да коментирам, че нямам време, работя по голям проект, но гледам, че си сменила малко тона, което оценявам все пак.
 Така е, ние тук изпускаме пара, а едни деца са разделени от майка си, по неуточнени за нас причини, остава и въпросът, щом е било толкова важно и наложително да ги отнемат вече веднъж от родителите им, защо така прецениха сега, че в края на краищата бащата, а не майката, е по-способен да ги гледа, че искат на него да ги върнат. И оттам започват наново старите въпроси;  защото тя е чужденка, защото те се отнасят по принцип така към чужденците, и т.н., та така....

# 1 499
  • Мнения: 4 376

  Не беше никак малък. На всеки 100 деца се падаха почти 2 деца отстранени от семействата. Или обществото е затворено и няма контактите, които ние имаме или има нещо друго. Защото за 15 години покрай моето дете аз имам доста повече контакти с деца - и би ми направило впечатление такъв процент.

От къде е тази статистика за 2% от децата? Аз намирам само официална статистика в промили, тоест на 1000.
От тук https://en.wikipedia.org/wiki/Norwegian_Child_Welfare_Services за 2015
2.9% of all children in Norway received some sort of measure. 16% received support measures while placed outside their homes with the consent of their parents. In the remainder 24% of the cases, children were placed outside their homes after care orders. 40% от 2.9 е над 1%, ако и да не е 2
 

Аха, статистика за 2015 (моята е от 2016). Но нещо сметките ти не ми излизат. 60% са получили помощ в дома, 16% са получили помощ извън дома със съгласието на родителите и 24% без съгласието на родителите. Значи реално в 24% от случаите децата са изведени от дома без съгласието на родителите през 2015 година. Това е една четвърт от 36 800 деца, тоест около 9 200 деца. От общо колко деца в страната през съответната година? Според Статистическото бюро към 1 януари 2015 е имало около 1 милион деца между 0 и 15г. (нямам време да търся статистиката за общ брой деца и младежи до 22 годишна възраст тогава, след като на Барневерн статистиката включва и младежи до 22 годишна възраст). Но и да се ограничим само до този 1 милион, 9 200 деца са колко % от 1 милион?

Меркантилница, както написах в началото, включих се, защото ме засипват със запитвания и молби да коментирам. И аз това правя, но понеже не следвам общоприетата линия за мнение, получавам меко казано интересни коментари обратно. Тук цари мнението, че който не е с мен е против мен и който не хули и псува Барневерн е върл защитник на системата и абсолютно всичко, което се прави от тях. Това на мен ми е хем странно, хем пресилено. Иначе за пореден път да се повторя - липсват ми много данни, за да си направя детайлно информирано мнение. Много ''дупки'' има в целия случай и поради тази причина отказвам да заема страна, което в тая тема автоматично ме превърна във враг Smiley А аз просто искам да разбера какво точно е станало и как се е стигнало до там. Основен въпрос е и защо не се отнемат абсолютно всички деца на чужденци щом това да си чужденец е достатъчна причина да ти вземат детето. Никой не иска да ми отговори на въпроса. Та изпускане на пара ...

Елеонора27, не ме интересува колко хора си бият децата в Германия. В държави с доста голям дял чужденци подобни статистики винаги са ми с едно наум, освен ако не са сравнителни по държави. В по-хомогенни държави като България е по-лесно. Не разбирам как изтълкува сравнението на хранителните режими като атака. Е, българската ''диета'' не ми харесва и предпочитам норвежката, но ако това го считаш за атака, то просто си свръхчувствителна на тема критика на България. Но съм съгласна, че е безсмислено да ти обяснявам каквото и било за Норвегия. И ти си от тези в темата, които познават Норвегия най-добре. А че Норвегия е рай го написа ти, не аз. Така като факт. Wink Норвегия няма имиграционната политика на САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия, където основен фокус са висококвалифицираните. Като цяло в Европа политиката не е такава, всеки ходи, където му е кеф и мисли, че може да си намери работа. Но пък Норвегия ежегодно набира инженери и лекари чрез реклами на международни изложения, защото имат недостиг. Така че гледат да си запълнят свободните места. Но ти тия неща ги знаеш и по-добре от мен, все пак сме 2018 и официални национални статистики от 2012 и 2014 са с праисторическо значение Wink

Таис, възможно е и запитаните масово да са излъгали, че одобряват шамаросването. Ей така, защото могат да излъжат. Ами харесваше ми достатъчно, за да живея 20 години там (вече живеем в друга държава), но това не значи, че всичко е идеално. Перфектно място няма. С някои местни особености лесно се свиква, на други просто не обръщаш внимание, ако не те касаят пряко, трети те дразнят и критикуваш като си наясно, че ти си чуждия и не ти ще промениш нравите. Във всяка държава е така, където и да отиде човек. В моето семейство например не се пие алкохол и никога не съм участвала в алкохолните изцепки на различни фирмени партита или събирания с приятели. Те се надигат биричките и чашите вино, напиват се и правят или казват глупости, излагат се, ние си пием безалкохолните. Никой не ми е държал сметка защо не пия, не ми го е правил на проблем, че не пия и аз да съм в тон с другите. И децата ми израснаха без алкохол като изключим, че съвсем нормално сред приятелите си са опитвали алкохол в тийн годините. Но те гледат примера в семейството и са избрали да не се поддават на тази алкохолна култура. Като бяха малки правих български ястия на рождените им дни, но като видях, че норвежките гостенчета си искат норвежките си яденета, спрях и започнах да правя норвежките. Семейните ни приятели пък винаги са били отворени за българска кухня и обикновено им сервирах нещо без да казвам какво, за да не си създават предразсъдъци - например супа от агнешка главичка или ориз на фурна с агнешки дреболии. Ако им кажа предварително какво е, повдига им се, но ако не им кажа, омитат чините и питат за още. Отплеснах се, но мисълта ми беше да напиша, че където и да живее човек, трябва поне малко лоялност и доста разбиране да има към местните нрави, както и да се напасне така, че да не е в голям конфликт с тях. Иначе е хубаво, че шамарите и крясъците с обиди към децата стават по-малко в България, това е само положително. Относно Барневерн написах, че това са 300 офиса с хиляди служители. Ако всички се слагат под един знаменател, става много изкривена представа така, както не може да се обобщава за всички работещи в друга сфера. Както има кадърни и некадърни лекари, така има и кадърни и некадърни адвокати, съдии, дърводелци, водопроводчици, и т.н. Да ти дам един такъв пример - в Норвегия полските работници в различни сфери са с добро реноме на работа и ниски цени, но случаите на опарили се от такива също са много. Може ли да се обобщава тогава дали всички са добри или не? Ако питаш опарен, ще ги оплюе и свят ще ти се завие, ако питаш доволен, ще чуеш съвсем друго описание. Не познавам другите случаи от пресконференцията и не знам за какво става въпрос, но ако има притеснения, разбира се, че ще се махне от там. Толкова дандания се вдигна в медиите, че очаквам още българи да изберат да се върнат в България за всеки случай, както и мнозина да изберат друга държава да заминат. Мнението ми за системата съм го писала многократно и не, не вярвам безусловно в системата, но не виждам причина покрай плявата да измъкнем и другото. За Цветелина Уланд не знам, не я познавам и не мога да се изказвам за нея какво познава и какво не. Като майка й съчувствам, че е без децата, но не мога автоматично да заема нейната страна и да пратя бащата и неговите права в трета глуха без да знам за какво точно става въпрос и как се е стигнало до там. Може би ми липсват патриотичните очила, които бяха споменати в темата.

Общи условия

Активация на акаунт