Как си представяхте живота след завършване на гимназията?

  • 12 279
  • 106
  •   1
Отговори
# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Единствената мечта, която ми се сбъдна е да имам три деца - две по-големи момчета и най-малкото - момиченце.

# 91
  • Мнения: X
И аз много исках да отида в чужбина, но тогава общо взето имаше две възможности - или студентска бригада или нелегално. За първото не можех, защото учех задочно, за второто нямах необходимите връзки и пари. Та се простих с тази си мечта.
Не смятам така.
Аз заминах с 6 месечна студентска виза.

Последна редакция: чт, 10 май 2018, 15:47 от Анонимен

# 92
  • Мнения: 5 134
Да, имаше студентски визи: за САЩ, Германия, Англия. Поне 30 човека от завършващия ми випуск имахме такива.

# 93
  • Мнения: 6 992
А, това помня - не ми се заминаваше въобще в чужбина. Голяма грешка, можех да ида да си уча във Франция... Сега нямам търпение да се махна, но пък не е толкова лесно вече. Simple Smile

# 94
  • Paris, France
  • Мнения: 14 014
Беърфуут Контса, визите за самонаети ги нямаше преди 94/95г. До 95г вариантите бяха:
1) законен граждански брак с европейски гражданин с право на престой. Някъде европеецът трябваше да работи, другаде не. Най-лесно и бързо вариант от който можеха да се възползват предимно мъже и готови да поживеят с алкохолици, дебелаци и грозници по-стари жени. Западняците живееха масово без брак и за момиче беше трудно.

2) Учебна виза - таксите за чужденци бяха тесла. Не даваше право на престой.

3) Молба за убежище в ранните 90г. Даваше платена квартира, помощи в пари, здравни, право на учебни такси като местен и време за събиране на пари, получаване на диплома или намиране на балък, упс, съпруг. Повечето бг от 80 и 90-97 са минали през този вариант. При отказ не изхвърляха веднага.

4) Нелегален престой - не беше трудно, особено с някой друг фалшив документ.

5) Под чужда самоличност - продаваха се европейски паспорти със собствена снимка. Скъпо, но за начало дава всякакви права.
 
6) виза за сезонна работа - работата е тежка и зл платена. Можеш да се превърне в постоянна до 98г.
 
7) виза за живот в семейство, най вече за гледане на деца по Au pair програми. Рядко за българки и аз не познавах такива. Прекрасен старт за незнаещи бъкел, особено ако се помага на възрастни, образовани хора, но тежко и неприятно ако се живее в многодетно семейство, особено на самотен родител. Шанс за млада грозотия набързо да се ожени за беден вдовец и след година да му бие шута с постоянен Leave to remain в джоба.

Раждане на дете от местен не даваше никакви права или не веднага за разлика от сега. Работна виза можеш да се вземе, но трудно. Та така.

Еовин, идвай, сега е още по-лесно!

За мене всеки млад човек трябва да поживееш навън сам и да усъвършенства език.

Последна редакция: ср, 09 май 2018, 18:29 от Nevena Virolan

# 95
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Не си спомням да съм имала кой знае какви планове на 18. Планът беше само един: да ме приемат желаната специалност, както и стана. Друг е въпросът, че сега работя в друга област.  След влизането в унито имаше разни купони и мъжоря. После сладкия животец на таткова издръжка свърши и започна истинския живот. Бих казала, че се справям добре, е има още какво да се желае, но да сме живи и здрави, всичко се постига.

# 96
  • Мнения: 54 389
Не си спомням да съм имала кой знае какви планове на 18. Планът беше само един: да ме приемат желаната специалност, както и стана. Друг е въпросът, че сега работя в друга област.  След влизането в унито имаше разни купони и мъжоря.
 
Бих казала, че се справям добре, е има още какво да се желае, но да сме живи и здрави, всичко се постига.

И при мен беше така. Simple Smile
Никаква визия в дългосрочен план нямах.
Първо да ме приемат за студентка, че тогава не беше лесно като сега. После да си намеря работа, после да си намеря по-добре платена работа и така нататък. Simple Smile
За обвързване хич не мислех, камо ли за деца. Sunglasses

# 97
  • Бургас
  • Мнения: 6 879
И аз много исках да отида в чужбина, но тогава общо взето имаше две възможности - или студентска бригада или нелегално. За първото не можех, защото учех задочно, за второто нямах необходимите връзки и пари. Та се простих с тази си мечта.
Не смятам така.
Аз заминах с 6 месечна студенстка виза, да уча бизнес английски и след това си смених статута с работна виза на самонает с бизнес и след 7 години имах и гражданство.Заминах на 19 през 1999 след завършване на 1вата ми година в университета и записана във 2ри курс.

Предполагам си имала стабилна финансова подкрепа за да заминеш по този начин. Аз нямах.

# 98
  • Мнения: X
Ирене, еми не.


Последна редакция: чт, 10 май 2018, 15:23 от Анонимен

# 99
  • Paris, France
  • Мнения: 14 014
Ирен Адлер, нашите не искаха да чуват за заминаване. Майка ми плати билета. Пристигнах в Лондон с 40$ в джоба. Другите ги бях профукала по пътя. Отседнах у съседи от Студентски град, които ме светнаха за стъпките оттам нататък. В Чехия спах у майката на едното момче. Малко хора идвахме с повече от 300-400$. Ако има кой да те упъти, 10-12 дена след стъпването си получил първата заплата. Там е седмичен чека. Нелегална работа имаше бол, даже без език. Животът ми се видя, в сравнение с българския, не розов, амииии бонбонено розов. Не знам как е сега. С бизнес визите за които Контеса говори стана още по-лесно. Писала съм сама бизнес плановете. Имаше адвокатка, ирландка, която ходеше до София на интервю с депортирани, които до 3м се връщаха обратно като таксиджии, чистачки, фризьорки, ИТ, счетоводители, танцьори, абееее, каквото се сетят. Никой не фалира и не се отказа. Не познавам неуспял и върнал се. Работата е супер, по избор, декларират се доходите от , хм, плащанията с карти и може и други, данъците са мижави и готово. Трябваха доходи от около 9-10к годишно най-малко първите 3-4 години. За женени само един беше с бизнес а другият имаше право на всякаква работа. Супер система за семейство. Необразованата жена се прави на чистачка а мъжът си работи като архитект, учител, програмист Итн.

# 100
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Нямала съм кой знае какви планове, съжалявам само че не изчаках 1-2 години преди да запиша университет, просто бях под натиск... Можеше да имам и висше образование сега.
Сещам се че като дете исках да се омъжа за богат американец и да живея в Ню Йорк Grinning

# 101
  • Мнения: 8 933
Точно след гимназията исках да уча нещо конкретно, получи ми се на втората година. А след това исках да имам деца. И те ми се получиха след няколко години. За друго не си спомням да съм мечтала.

# 102
  • София
  • Мнения: 38 474
Лудия живот в чужбина си го взех като бях на 24-29. Бях на такова място, че срещнах хора от цял свят.

# 103
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 821
В представите и мечтите ми за "след гимназията" никога не е фигурирало да живея извън България. Мислела съм за екскурзии и почивки, да видя някои държави. Но човек не знае какво ще му се наложи да избира. Сега почивката ни е в България Simple Smile.

# 104
  • Мнения: X
В представите и мечтите ми за "след гимназията" никога не е фигурирало да живея извън България. Мислела съм за екскурзии и почивки, да видя някои държави. Но човек не знае какво ще му се наложи да избира. Сега почивката ни е в България Simple Smile.
Абсолютно същото и при мен.

Общи условия

Активация на акаунт