Идеи за по-екологично домакинство

  • 26 324
  • 284
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 760
Аз за тоалетната ползвам и водата, която тече от душа, преди да дойде топлата вода, просто насочвам душа към една кофа, за да не ми пръска и краката с ледена вода, а газовия котел загрява бавно. Един път беше спасение, когато спряха водата заради авария.

# 106
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Аз като се замисля какви  дела на храброст съм вършила - когато живеех в апартамента на нашите, се топлех на дърва. Винаги слагах на печката по 1-2 големи тенджери, за да се топли вода и да не отива топлото на вятъра. После се къпех с тази вода. А бойлерът, който беше на северна стена, изстиваше за нула време и от него нямаше полза. Освен това, в един голям гювеч какво ли не готвех. Преди да запаля печката, за да не се спука, слагах боб или други бавно сготвящи се неща и така, през целия ден се готвеше. Сърми, жито и др. А тоалетната беше с много кофти кран, без казанче и задължително се събираше вода в легени, която се изливаше там. Миех си косата в леген, а водата после пак в тоалетната. Само като се сетя ...

# 107
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Момичета, към девойките имащи сушилни:  днес една моя клиентка сподели, че използва водата събрала се от сушилнята, за ютията.

# 108
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Момичета, към девойките имащи сушилни:  днес една моя клиентка сподели, че използва водата събрала се от сушилнята, за ютията.
Нищо ли и няма на ютията? Че във водата има все пак някакви остатъци от препарати. Аз съм с ютия с парогенератор и още не съм слагала.

# 109
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Даже е полезно и в упътването на нашата сушилня се препоръчва тази вода да се ползва за ютия. Защото е кондензирана и няма варовик в нея. Не би трябвало да има и препарати. Ама пусто като не гладя.  Mr. Green Аз си поливам цветята с нея по същата причина - няма хлор и варовик.

# 110
  • София
  • Мнения: 13 115
И аз я ползвам за ютията. Препоръчва се дори.
И за поливане става.
Превръща се в дестилирана.

# 111
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Аз понеже нямам сушилня и не съм много запозната, но ето момичетата са чели и казват, че даже е добре.... Simple Smile

# 112
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ще взема да пробвам тогава. Аз наливах вода за парогенератора от чешмата да престои в прозрачна бутилка. Ако знаете на дъното на бутилката само какви мътилки се утаяват. А какви мътилки пък от него излязоха, като го мих. В София водата от язовира е гадна, става само планинската, ние не не сме на нея обаче. Сега ще потърся и апарат за пречистване на вода, слага се долу под чешмата, произвежда ги  пловдивска фирма и хората са доволни от тях, обаче нещо не мога да ги открия. Пише ли в темата някой от Пловдив, да знае нещо по въпроса?

# 113
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Ще взема да пробвам тогава. Аз наливах вода за парогенератора от чешмата да престои в прозрачна бутилка. Ако знаете на дъното на бутилката само какви мътилки се утаяват. А какви мътилки пък от него излязоха, като го мих. В София водата от язовира е гадна, става само планинската, ние не не сме на нея обаче. Сега ще потърся и апарат за пречистване на вода, слага се долу под чешмата, произвежда ги  пловдивска фирма и хората са доволни от тях, обаче нещо не мога да ги открия. Пише ли в темата някой от Пловдив, да знае нещо по въпроса?


До колкото знам има такива за пречистване на водата в цялото жилище, слага след водомера и от там по веригата - пералня, бойлер и т.н., но идея нямам всъщност кой ги прави. Sad

# 114
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Сега ще потърся и апарат за пречистване на вода, слага се долу под чешмата, произвежда ги  пловдивска фирма и хората са доволни от тях, обаче нещо не мога да ги открия. Пише ли в темата някой от Пловдив, да знае нещо по въпроса?
Бях си купила филтри, които се монтират на самата батерия. За душа и за кухнята. С активен въглен, керамични. Не бяха евтини, но според производителя трябваше да изкарат една година. И да се чистят веднъж месечно. Е, изкараха 2-3 месеца и се счупиха. И се налагаше да се чистят на 3-4 дни, защото иначе се запушваха. Обясниха ми, че в централните части на София, където водопроводът е много стар, водата е много мръсна и за това така станало. Не знам каква е истината, но цената им е прекалено висока, за да ги купувам на всеки 3 месеца.

# 115
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Хубава тема - включвам се. Да споделя  за водата - очевидно тази от крана не е най-добрата за директно пиене. За готвене, кафе, и т.н. - имам кана с филтър, а за пиене - веднъж седмично наливам на изворите Банкя, Горна баня, Княжево, гледам да ги сменям, в стъклени дамаджани по 5 литра. Купих ги на пазара в Красно село, не са най-добрите, само долу имат предпазна мрежа, китайски като всичко останало. Вече две счупих, но това е една от жертвите в името на здравословния и екологичен живот.  Има филтри за вода Канген,  японска фирма,  монтират се към крана, не знам дали някой ги е ползвал и има ли отзиви. Скъпи са доста, аз не съм се решила на тази инвестиция, но с тях може да се програмира PH фактора на водата, и не само за пиене, а да си правиш и силно киселинна вода за хигиена на дома (или силно алкална, с тази цел - също убива микробите). По този начин може да се пести от препарати. Но това само съм го чела, и веднъж съм била на тяхна презентация. За сега този вариант с каната с филтър и наливането на вода от изворите в София ме устройва.

# 116
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Защото съдържат прекалено много сол и почти никакви витамини.
Все пак има и някои ползи. Естествено ферментиралите зеленчуци си имат мястото в нашата, и не само в нашата традиционна кухня. При естествената ферментация се получават лактобацили, които подобряват микрофлората на червата. Съдържат и  естествен витамин К, който е нужен за костната система. Слага се само сол, не се слага оцет. Тъй като не се обработват термично, предполагам, че и витамините си остават на място. Ето една рецепта на Надя Петрова как да си ги приготвите. Правя си вече втора зима туршийки по тази рецепта -  карфиол, моркови, зеле, добавям и някои зелентии, по няколко буркана, ферментират за 3-5 дни, като свършва, правя нови. Вкуснотия, която през зимата се отразява много добре- на обяд или на вечеря, вместо салатата с парникови зеленчуци.
https://nadiapetrova.bg/2014/08/wild-vegetables-fermentation/
Не ми е ясно само защо ѝ викат "дива ферментация" - явно са се поанглийчили всички, няма нищо диво в тази работа, на български се процесът се нарича естествена ферментация.

# 117
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Въпрос към тези, които връщат празни буркани - къде в София ги връщате и за колко? При нас на Семинарията има едно павильонче - доста е хамалогията обаче, защото все пак вървя пеша около 500 метра. Големите ги вземат за 4 ст., малките за 2 ст. което е доста символично, и трябва да си много отдаден на идеята, но за сега намирам ентусиазъм и сили да го правя.
По-екологично е да се връщат, разбира се, защото при производството на стъкло се използва много енергия. Тези които не ги приемат, ги хвърлям в разделното. Иначе то ми е на 20 метра от входа и е по-лесно.
Искам да споделя и как използвам необработените хранителни отпадъци - от сорта на обелки, и развалени плодове и зеленчуци. Имах идея да си купя компостер за балкон - но е доста голяма инвестиция, и за сега го отлагам. Ето линка на фирмата която ги предлага -  http://www.compostingqueen.com/index.php/bg/home-composting
Който има възможност и желание, може да си купи.
Намерила съм за сега този начин - събирам всичко в една кофа с капак на балкона, и един път седмично  ги нося в двора на брат ми - той живее в къща, и там още преди 10 години купих и монтирах пластмасов компостер, и всичко такова сипваме там. Разбира се, имам кола и това не ми отнема много усилия. Но после това става чернозем и се използва в градината за наторяване - е, трябва да минат поне две-три години, да се събере и разложи. Който има двор, може да си монтира сам, има съвети в интернет как се прави, а и готови може да се купят, даже има информации, че общината ги раздава в определени периоди безплатно. Така че, почти нищо не изхвърлям в общия боклук -хартия, стъкло, метал - в разделното, органичният отпадък - в компоста,  ама от това не ми намалят данъка за смет. Frowning1

# 118
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Извинявам се за потока от информация, но ми дойдоха още идеи за екологичното домакинство - стари дрехи, годни за употреба, могат да се изхвърлят в пликове, в контейнерите на БЧК - има списък в интернет. Може и дрехи за рециклиране - поне така пише. Сега съм направила пролетно прочистване на гардероба, събрала съм всичко в пликове и ще го нося.
За вредни отпадъци има всеки месец мобилни пунктове - в различни места в София, има списък в интернет. Събирам в един плик и ги нося, един път годишно, като дойдат на удобно място.
За обемисти стари уреди - има специална служба - идват на място, преди време, за един стар телевизор, обадих се и дойдоха до апартамента и го изнесоха.

# 119
  • Мнения: 4 808
Аз дори наскоро разбрах, че като върнеш стари ел. уреди, ти дават ваучери за Технополис, поне в нашия град.

Общи условия

Активация на акаунт